IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 22 Maart 1935 iel Tauw-fSjlict (nood dal U uoodig Italrt LUTHERSCHE KRING. Lezing over het Javaansche tooneelspel. Gisteravond v ergaderden de Vrijzinnig Lutherschen alhier in de consistorie- en leerkamer van het kerkgebouw Voor een vrij talrijk en aandachtig ge. hoor sprak de heer S. F Jap over „De Javaansche wajang ot 't Javaansche too neelspel' Referent ving aan met er de religieuze beteekenis van in het licht te stellen en behandelde het spel daama als vermakelijkheid Vier soorten wajang werden onderschel den o s 1. de wajang Poerwa. 2. de wajang Gedog, 3 de wajang Karvetjil. 4. de wajang Golek. In afwijking van deze vier met poppen vertoond, noe twee andere L de wajang Beber, voorgesteld met rollen papier, waarop de verhalen geteekend zijn: 2. de wajang wong, door menschen vertoond. Verder werd ultgewljd over de verschil lende benoodigdheden voor den wajang. Na de pauze volgde een Interessante causerie over de geestesuitingen van de Indische bevolking, in het bijzonder die der natuurmenschen. Spr gaf ons op onderhoudende wijze een kijkje in de ziel van den Oosterling, hoe de bevolking daar zich het zieleleven denkt, met enkele voor beelden toelichtend de meest Interessante animistische en dynamistische verschijn selen. benevens de doodenwereld. Het gehoor werd een eenvoudig begrip bijgebracht, hoe de natuurmensch zich de doodenziel voorstelt en vrees koestert voor de doodenziel Uit deze wees nu ontstaan allerlei gebruiken en plechtigheden o.a. 1 Begrafenisgebruiken, 2. Rouwgebrulken, 3. Doodenoffer enz. Ref behandelde tenslotte nog de ziels verhuizing. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan de uitvoerige beantwoor ding ook nog menig humoristisch oogenblik af werd in ruime mate gebruik gemaakt, waarna ds Makking.' als voorzitter, met een warm woord van dank aan den in leider deze opgewekte 'samenkomst sloot. PETROGRAPHIE EN TEKTONIEK VAN' HET GEBERGTE BIJ LUGANO. Voordracht van prof. dr. M. Reinhard uit Bazel. Prof. dr. M. Reinhard uit Bazel heeft In het Geologisch Instituut der Rijksuniver siteit een voordracht gehouden over: „Petrographie und Tektonlk des Seenge- birges im Tessin Na een overzicht over de topografie van dit gebied tusschen Bellinzona en Lugano ging spr nader in op de petrografische samenstelling van de voorkomende krlstal- lijne gesteenten. Opvallend is dat veel gneisen en schieters overeenkomst verwo nen met gesteenten uit de Siiwetta en de Oetztaler Alpen, hetgeen nog eens onder streept wordt door het feit. dat ook hier knollen voorkomen, die bijzonder rijk zijn aan Andalusiet en Distheen Speciaal dient de Monte Ceneri Orthogheis vermeld te worden, die in de zoojuist gebouwde tweede Ceneritunnel van de spoorlijn Bellizona- Lugano fraai te bestudeeren was, en die zeer merkwaardige lnsluitsels vertoont. Het gebergte ls doortrokken door tallooze eruptieve gangen, die vermoedelijk jonger zijn dan de plooiing van de Alpen. Hun samenstelling vertoont overgangen tus schen Diabazen en Lamprofieren. Ingaande op den tektonischen bouw van het gebergte wees prof. Reinhard erop. dat talrijke myloniet-, ulramyloniet en gangmylonlet- zones het grondgebergte doortrekken. Hun ouderdom ls misschien gedeeltelijk jong hercynisch, doch in hoofdzaak alpien. Merkwaardig ls het optreden van plooien om vertikale assen, z.g .JSchllngen", die in het krlstallijne grondgebergte waar te nemen zijn. Deze komen niet alleen ln het Seengebirge voor, doch ook ln de eerstvol gende naar het noorden volgende tekto nische zone, ten N van de Insubrische lijn. Dit gebied verschilt van het bovenbespro kene behalve door zijn plaatselijke struk- tuur, doordat het door Jongere, misschien alpiene, injekties beïnvloed werd. In dit achterland van de Bovencostalplene dek bladen bestaan nog vele groote problemen, ook van alpien tekWnischen aard, die slechts door nauwkeurig detailonderzoek tot een oplossing gebracht kunnen worden. Deze voordraoht leverde telkens gelegen heid op de resultaten van het onderzoek van prof. Reinhard en de Bazelsche geolo gen te vergelijken met dat van de Leidsche geologen, die onder leiding van prof. dr. B. G. Esscher in de meer naar het oosten gelegen Bergamasker Alpen Karteeren. Het bleek, dat het onderzoek van belde gebieden analoge resultaten opleverde. o JAARVERGADERING CHR. H.B.S. Gisterenavond had de jaarvergadering plaats in het gebouw aan de Kagerstraat. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend en de aanwezigen had welkom geheeten. las de waarn. secretaris de notulen van de laatste ledenvergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna bracht hij verslag uit over het afgeloopen jaar. Dank baar mag de voortdurende groei der school geconstateerd worden. De resulta ten van het onderwijs zijn meer dan be vredigend. Directeur en leeraren kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hun niet altijd gemakkelijke taak. Vervolgens gaf de penningmeester een overzicht der financiën en lichtte de jaar rekening toe, die na accoord bevonden te zijn door de verificatie-commissie onver anderd werd goedgekeurd. In een bestuurs- vacature werd voorzien door de verkiezing van ds. Wlerslnga. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Hierna sluiting. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is Wt docWr ln de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „De moord op kapitein Francois Tack" 8 Fe bruari 1686, de heer H. J. de Graaf, gebo ren te Rotterdam; idem, tot docWr in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift geti teld: „Dharma and society" A comparative study of the theory and the ideal of Varna ('natural- class') and the pheno mena of caste and class, de heer G. H. Mees, geboren te Rotterdam. Geslaagd zijn voor het Artsexamen 1ste gedeelte de heeren J. G. Beunders (Den Haag); J. P. Nikijuluw lOegstgeest). Bevorderd tot arts: de heeren W. E. F. Winckel (Den Haag); J. J. Speelman (Nieuwveen); J. H. Klomp 'Den Haag) én mej. C. C. Bontebal (Rjjswijk). RECLAME- 1361 VERANTWOORDELIJK LEIDERSCHAP Lezing van ds. Mispelblom Beijer. Op uitnoodiglng van de Ver. Remon- strantsche Gemeenteleven, heeft ds Mis pelblom Beijer een lezing gehouden over bovengenoeftid onderwerp Het probleem van leiding en leiderschap is typeerend voor onzen tijd Er ls een sterke neiging enkelen tot zondebok, ande ren tot heiland te maken. Men roept om een sterke hand. die orde kan brengen in de chaos en huldigt de mechanistische op vatting van een v Wieser. dat de leider plan en doel geeft aan een beweging, ter wijl de massa slechts het gewicht uitmaakt. De messianistische verwachtingen, welke hiervan het gevolg zijn. culmlneeren ln de verafgoding van een Hitler, die zonder meer als Christus wordt vereerd. Duidelijk is. dat hier wordt teruggegrepen naar het affectieve verbond met een charlsmatl- schen leider, als reactie op een protest tegen de ratloneele en doelbewuste partij- organisatie Waar dit leiderschap echter ontstaat ln een maatschappij, die meer op heerschap pij en gemonopoliseerd geweld, dan op leiding In den zin van persoonlijke autori teit is gegrond, kan het niet anders dan den vorm van dictatorschap aannemen, dat allen uniformeert en door gedwongen onderwerping eigen machtspositie hand haaft. De kracht van dit leiderschap, dat vooral opkomt daar, waar een ontwortelde boe renbevolking en een noodlijdende midden stand elkander vinden, waar bovendien een verloren oorlog of een dito vrede de agressieve driften hebben versterkt, wordt evenals zijn onhoudbaarheid steeds duide lijker openbaar. Stelt men dan de VTaag welk leiderschap wel door ons kan worden aanvaard, dan dient bedacht te worden, dat de invloed van den leider eenerzijds begrensd wordt door de organische gesteldheid van de massa (voorwaarde is „overeenstemming van den wil van den leider met de geeste lijk-zedelijke oriëntatie der massa"), anderzijds door zijn verantwoordelijkheids besef. Wij kunnen slechts hem als leider erkennen, die zijn leiderschap grondt op den eerbied, zoowel tegenover den te leiden enkeling of groep, als tegenover zichzelf. Verantwoordelijk leiderschap berust op erkenning van de waardigheid, geloof ln de andere mogelijkheid, op zelfrespect en roe pingsbesef, bezit de kracht tot samenwer ken en leeft uit het weten zelf geleid en gedragen te worden. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voorjaarsvergadering. De voorjaarsvergadering van den Ver- huurdersbond voor Lelden en Omstreken is ln hotel „Den Burcht" gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het sinds de vorige ledenvergade ring aan den Bond ontvallen lid van het bestuur, den heer H P. L. Vorst. De notulen van de najaarsvergadering, samengesteld door den secretaris, den heer P T. de Jong, werden ongewijzigd goedgekeurd. Het door denzelfden functionaris uitge bracht Jaarverslag verkreeg eveneens on gewijzigd de goedkeuring van de vergade ring. Het volgende is er aan ontleend: Tot het lidmaatschap van den bond werden 82 nieuwe leden toegelaten. Aan het einde van het Jaar waren 5933 woningen ln het huizenregister ingeschre ven. Namens leden werden 154 huuropzeg- gingen uitgebracht, waarna 33 huurders de woningen verlieten. Voor tot woning ontruiming werd gedagvaard werden 84 huuropzeggingen wegens schikking of an derszins ingetrokken. Nadat vonnis was gewezen, verlieten 29 huurders de woningen, maar van 5 huurders moesten de woningen gerech telijk worden ontruimd. In behandeling zijn nog 3 zaken. In de hiervoor in aan merking komende gevallen heeft de Bond een groot gedeelte van de onkosten ver goed Het kantoor behandelde 627 klachten, enz. Aan huurders, welke een woning wenschten te huren, werden 1440 toestem- mingsbriefjes uitgereikt en aan oude ach terstallige schuld werd f. 1612,06 voor leden geïnd, waaronder f. 790.35 oude huurschuld in de Paradijs- en Bouwelou- wenstegen. Totaal werd door het kantoor f. 8934.98 voor de leden ontvangen. De commissie van advies kwam iederen Vrijdagavond bijeen, ter voorlichting van de leden bij vraagstukken betreffende het huiseigendom. Gratis werden 182 ad- vlezen verstrekt. Het ledental van den Bond (ruim 500) bleef zich flink ontwikkelen, omdat, meer dan vroeger, de organisatie-noodzakelijk heid wordt gevoeld. De toekomst ziet er voor de huizen exploitatie ongunstig uit. Naast verlaging van woninghuren. het leegstaan van pan den en den druk van vaste lasten, doen hypotheek-moeilijkheden zich maar al te veel voor. Deze vraagstukken vragen van het bestuur voortdurend aandacht en van de beambten meerderen arbeid. Vermoe delijk zal de opening van het nieuwe Bondsgebouw Oude Vest 11a samenvallen met het 40-Jarig bestaan van den Bond op 1 Mei a.s. Door den penningmeester, den heer J. van der Steen werd de balans met de ver- lies- en winstrekening per 31 Dec aar, de vergadering overgelegd, waarhij hij vooral wees op de hooge afschrijvingen op inven taris en huisbezit. Na eenige bespreking over het gehou den financieel beheer werd aan den pen ningmeester décharge verleend. Bij monde van den heer B. J. Huurman Jr. werd het gunstig rapport van de Kascommissie, over het beheer ln 1934 toegelicht, waarbij spreker gelegenheid had om over der grooten aanwas van het ledental, zijn bij zondere tevredenheid te betuigen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. van der Steen met groote meer derheid van stemmen tot penningmeester herkozen, terwijl de heeren H. van Leeu wen als 2de voorzitter. H. D. van Weizen, Ph. Rosdorff, en J. 't Hart als commissie leden bij enkele candidaatstelllng herko zen werden verklaard In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer H. P. L. Vorst, werd voorzien door de benoeming van den heer B. J. Huurman Jr Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat van 10 tot 16 Juli a.s. het Internatio naal Congres te Brussel zal wordeh ge houden, en dat het bestuur van den Ned. Bond van Huts-Grondelgenaren en Bouw ondernemers besloten heeft om het Na tionale Congres dit jaar op 10 Juli te Lei den te doen plaats vinden De voorzitter sprak de verwachting uit, dat vele plaatselijke leden aan deze con gressen zullen deelnemen. Op voorstel van den voorzitter besloot de vergadering om het bouwcredtet voor het nieuwe Bondsgebouw aan de Oude- Vest met f. 1000 te verhoogen. Tijdens de rondvraag werden klachten geuit jegens leden, die woningen hebben verhuurd, zonder dat vooraf de huurders een toestemmingbriefje aan het Bonds- kantoor hadden gehaald, en over leden, die op andere wijze zich trachten te ont trekken aan de reglementaire verplichtin gen. die de bondsreglementen aan de leden oplegt. Aan het bestuur werd verzocht hieraan bijzondere aandacht te willen schenken en waar mogelijk hiertegen op te treden. De voorzitter van de commissie voor het jubileumfonds, de heer mr. H. R. Goud smit. gaf een overzicht van de door deze commissie ontvangen gelden en deelde mede, dat de gelegenheid voor de leden om bijdragen voor het 40-Jarlg bestaan te schenken, nog steeds bij den penning meester. den heer Jac Key. Lammen- schansweg 39. Postgiro 131944, open staat. De geanimeerde vergadering werd hier na gesloten. o TENTOONSTELLING VAN GOEDE EN GOEDKOOPE VOEDING. De burgemeester opent deze interessante expositie. Voor een groot aantal belangstellen den sprak gisteravond de wethouder van Sociale Zaken, mr. A. P Romijn, voor bovengenoemde tentoonstelling waar van wij reeds een en ander vermeldden een inleidend woord. Na allen, in het bijzonder den burgemeester, hartelijk wel kom te hebben geheeten, gaf hij een uit eenzetting. hoe en waarom deze tentoon stelling tot stand is gekomen. In onze stad, zei spr. zijn er verschillende instan ties welke ieder voor zich ten doel heb ben. voorlichtingen te geven op huishou delijk terrein. Een poging zijnerzijds, om tot een gezamenlijke actie te komen, le verde dank zij veler medewerking, zeer goede resultaten op Spr. noemde in dit verband, de belde Vakscholen, het Leid sche Volkshuls, de Vereenlglng voor huls vrouwen. de Chr. en de R.-K. Vrouwen bond, alsmede de dames Eskens 'Sociale Zakeni en Eldering 'Stedelijke Lichtfa brieken). Zij allen werkten mede om tot gezamenlijken arbeid te komen, een ar beid die thans in drie groepen zal wor den verdeeld. In de eerste plaats, deze tentoonstelling, ln de tweede plaats, de monstraties en „last not least", cursus sen. Dit alles zal ertoe moeten bijdragen, de huisvrouw, wier positie in den huldi gen tijd vaak verre van gemakkelijk is voor te lichten, opdat zij met bescheiden middelen, het gezin toch het beste kan geven van wat er te krijgen valt. Spr. hoopt, dat de vele instellingen, die hier vertegenwoordigd zijn, ertoe zullen mede werken, deze idee verder uit te dragen. Het doet ons buitengewoon veel genoe gen, aldus eindigde de heer Romijn, dat de burgemeester erin heeft toegestemd, deze tentoonstelling te willen openen. Deze. hierna het woord verkrijgend, be gon met erop te wijzen, dat hy zich nu niet bepaald de rechte man op de rechte plaats voelde, om deze tentoonstelling te openen. Hoe zal ik u, zoo zeide hij o.a., op smakelijke wijze kunnen verhalen van spekpannekoeken, o.a.. als ge nog denkt aan een zoo juist genoten haché-maal- tijd? De titel van deze tentoonstelling doet eenigszins droog, realistisch aan, be ter had men haar kunnen noemen: „De weg naar het hart"! Ik wil me echter houden aan den titel en dan moeten we erkennen, dat vooral ln deze dagen de vraag naar goed en tevens goedkoop voedsel, belangrijk is. Het streven der Commissie is altruïstisch en verdient ten volle den steun van hen, die haar kunnen helpen Spr. hoopte ook, dat de kook- geuren tot op straat zullen doordringen er. velen ertoe zullen brengen een kijkje te komen nemen, want wat hier geboden wordt, is stellig een bezoek dubbel en dwars waard. Hiermede verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor ge opend. Wethouder Romijn dankte mr v. d. Sande Bakhuyzen voor zijn „smakelijke" rede, waarna de genoodigden onder lei ding van mej. Bakker een rondgang maakten langs de verschillende stands. Deze zijn verdeeld in 4 afdeelingen en wel: A. De afd. „Kindervoeding" welke een platenserie omvat, samengesteld door de dames H. L. Eiblnkv. Beuslchem, arts te A'dam en C. J. Heybroekd'Ancona, arts te A'dam, alsmede practische raad gevingen en voorbeelden. B. De afd. „Gewone voeding", waar voor de medewerking werd verkregen van de Vakschool voor Meisjes aan het Ra penburg en de R.-K. Vakschool voor Meis jes, Noordeinde, alhier. Deze afd. biedt menu's voor lederen dag met opgave van de kosten. Bij de samenstelling van goedkoope maaltijden ls gestreefd naar voldoende voedingswaarde en smakelijke en gemak kelijke bereidingswijze. Hierbij is reke ning gehouden met de plaatselijke ge woonten en met wat het seizoen biedt. C. De afd. „Nieuwere voeding" omvat tende een platenserie en een uitgebreide boekentafel over de nieuwe voeding (vl- tamlnenleer, vegetarisme, rauwkost enz.) Deze afd. biedt gelegenheid kennis te maken met allerlei nieuws op voedings- terrgin. D. De afd. „Ziekenvoeding", welke oor spronkelijk is opgericht door mej. Zr. F. Meyboom. docente hygiëne en ziekenver pleging te 's-Gravenhage. en aangeeft hoe wel" en „hoe niet" ziekenvoeding moet worden bereid en opgediend. Zij dient om de waarde van netjes en sma kelijk dekken en opdienen aan te toonen. Voor hen, die zich voor literatuur over voeding en voedselbereiding interessee ren is een zeer uitgebreide collectie van de nieuwste kookboeken aanwezig, terwijl tevens receptenboekjes verkrijgbaar zijn. Rest nog te vermelden, dat de firma Van der VUst de voor de demonstraties benoodigde aardappelen beschikbaar stel de. terwijl ten slotte nog zij vermeld, dat de toegangsprijs slechts 5 cent bedraagt en heden- en Zaterdagavond de tentoon stelling zelfs kosteloos toegankelijk is. C.J.M.V. „LEVENDAAL". Bovengenoemde vereenlglng hield giste ren een ToVeDeKa-avond. Geopend werd door den voorzitter der C.J.M.V., den heer J. M G. Hakkert, die het doel van dezen avond uiteenzette. Een zangclubje van leden der C.J.M.V. onder leiding van den heer van Daalen zong „De Heilige Stad" en „Wiegeliedje" waarmede het zeer veel succes oogstte evenals „Met vieren één", die het muzi kale gedeelte van dezen avond verzorgden. Tijdens de pauze was er gelegenheid de beschikbare prijzen voor de a.s. verloting in oogenschouw te nemen, waarvoor te vens loten werden verkocht. Als hoofdschotel voor dezen avond werd opgevoerd de ernstige samenspraak „Trouw Beloonddie zeer goed werd gespeeld en waarmede veel succes werd geoogst. Met een kort woord van dank aan alle medewerkenden werd deze samenkomst door den voorzitter gesloten. STAKING GEËINDIGD. In een gistermiddag gehouden bespre king tusschen de betrokken organisaties en de firma J. P. Jansen ls op basis van het contractloon overeenstemming bereikt in zake de loonuitkeering. In verband hiermede Is heden het werk aan den bouw van tachtig woningen aan de Zeemanlaan hervat. De rijksbemiddelaar, prof. Josephus Jltta heeft dus niet behoeven op te treden. SCHENKING AAN DE UNIVERSITEIT. Namens de familie van wijlen Prof. Dr. L. W E. Rauwenhoff. die van 18601889 deel heeft uitgemaakt van de faculteit der Godgeleerdheid ls diens portret, geschil derd door E. Moulin, den Academlschen Senaat aangeboden ter plaatsing ln de Senaatskamer De Senaat heeft dit geschenk gaarne aanvaard. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. De Spie, Rijnsburgerweg 31 E, Lel den Verkrijgen, stichten, vervreemden, hu ren en verhuren enz. van roerende of onr. zaken. (Ned. Sts.crt.: 11 Febr. 1935, Bij voegsel No.: 355). Dir.: J. J. G. de Cler, Lelden. Comm.: J. J. de Cler, Leiden. Proc.: J. J de Cler, Leiden. Maatsch. kapitaal f. 10.00 waarvan geplaatst en gestort f. 5.000 Wijzigingen: Exploitatie. Crediet en Administratie- maatschappij „Uitgebreid Bezit". Rijnsbur gerweg 31 E, Leiden. De statuten zijn ge wijzigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Exploitatie. Crediet en Administratie Maatschappij „Uitgebreid Bezit". Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Hou Vast", Rijnsburger weg 31 E, Leiden. De statuten zijn gewij zigd. Wijziging handelsnaam ln: N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Hou Vast". De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn„ is verhinderd morgen spreekuur te houden. In het verslag van de openbare ver gadering der Katholieke Democratische Partij lieten wij mr. Peters zeggen, dat de vrouw geweerd moet worden uit het pro ductieproces. De apreker bedoelde de gehuwde vrouw. De heer W. Fontein, architect B.N.A., alhier, heeft het bouwen van een land huis aan de Cobetstraat alhier, onders hands opgedragen aan de firma Gebr. Mol, aannemers te Leiderdorp. Iets nieuws op het eene gebied brengt meestal weer iets nieuw op een ander ge bied met zich. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat met de ont wikkeling van een nieuwe woonwijk, de opening van nieuwe zaken gepaard gaat. Zoo heeft de firma Wagenaar heden in de Van der Waalsstraat no. 3, een winkel in kruidenierswaren en aanverwante artike len o.a. vleesohwaren van Anton Hunnik geopend. Aangezien de firma elders in een groot bedrijf reeds ervaring opdeed en de winkel een aangenamen Indruk maakt (waar het sohllder- en tim merwerk, resp. van de firma's van Groe ningen en v. d. Steen veel toe bijdroeg), iets wat voor een kruidenierszaak stellig een vereischte is, twijfelen wij er niet aan of het publiek zal zijn weg erheen wel vinden. In dezelfde wijk opent de heer J. H. Juffermans in de Hugo de Vriesstraat no. 15, een handel ln melk, boter, kaas en eieren, terwijl mede worden verkocht limonades, biscuits, e.a. Ook deze zaak ziet er welverzorgd uit en ook zij zal wel de noodige klandizie verwerven. Met ingang van heden is Scheffer's welbekend kleedlngmagazljn verplaatst van Vischmarkt 18 naar Donkersteeg 5. Alvorens de tegenwoordige exploitant er zijn Intrek nam. werd het winkelinterieur door den aannemer Bergman verbouwd, terwijl de N.V. „Ideco" een mooie verlich ting aanbracht. BACH-HERDENKING FEIKE ASMA. In de Hooglandsche Kerk. De wereld herdenkt en belicht van alle zijden ln dezen tijd: Johann Sebastlian Bach, geboren 21 Maart 1785 te Eisenach, Men herdenkt hem ln woord, ln beeld, ge lukkig vooral ook ln klank. Want ln klanken spreekt hljzèlf tot ons. de „musicus", dien men toch allereerst in zijn „muziek" moet hooren, om volledig te verstaan, wit over hem geschreven wordt. Wét geven bibliotheken, volgepropt met boeken, geschriften en artikelen, die men juist nü weer als een lawine over de hoof den der menschheid uitstort, als zij niet óók Bach's ontzaglijk oeuvre zélve be luisteren gaat? Zijn werken, die van élle tijden zijn, getuigen vóór alles van zijn grootheid Wij hadden dus gedacht, dat de Leide- naars gisteren voor een volle kerk gezorgd zouden hebben, om deze Bachherdenklng in „klanken" bij te wonen. Want zóó Bach te leeren kennen, aan de hand van korte en eenvoudige toelichtingen over de te spelen orgelwerken, gelijk dat gisteravond voor 't eerst in de Hooglandsche Kerk plaats vond: dat voert volkomen omhoog, brengt den leek een Juist begrip. Bach schreef zóóveel, dat ook eenvou- digen van geest beroert en meesleept, dat heusch niet allereerst met het intellect begrepen wil zijn, maar direct tot de har ten spreekt, ons allen zéér na staat. Wiji willen hierop eens extra en nuchter wij zen, Juist nu tallooze verheven beschou wingen velen doen denken: Nu ja, daar kunnen wU tóch niet bijl" En zóó zou al het „geschrevene" zijn doel juist niet bereiken.... Bach ls niet alléén de van de wereld afgekeerde mensch: niets „menscheUJks" was hem vreemd. Hoe toch kunnen ook uit zijn composities spreken de zin voor werkelijkheid, voor humor en voor „levensvreugd", gelijk dit laatste opklonk uit het sprankelend luchtige Allegro ln Es dur uit de eerste Sonate, door Felke Asma zoo tintelend en luchtig gespeeld. Felke Asma's Bachherdenklng: wjj voor ons hadden voor een dag als deze, wellicht een stiller, Ingetogener keuze gedaan. Maar deze organist lijkt ons geen man wij wezen daar reeds eerder op voor medi tatie: hij kin orgel spelen en schijnt spe ciaal te willen toonen. hoe zijn koninklijk instrument kan Jubelen en brulschen ln duizenderlei schakeering, hoe echo's kun nen schallen door de welvingen van de oude kathedraal, waarin de accoustiek zoo huizenhoog verheven ls boven die in me nig „modern" kerkgebouw Felke Asma léést ln zijn orgel, doet klan ken over onze bzofden dreunen, ln mach- tlg-volgehouden stuwingen tot 't einde toe, in geweldige climaxen, in feilloos ryth- mlsch passagespel: daar fonkelt en straalt alles bij hem, zooals Bach een grootsch preludium of een grandiose fuga door den hemel geïnspireerd wist neer te schrijven. Bach, die niet slechts de godvruchtige, be zonken mensch kon zijn, doch ook die der felle bliksemschichten, waarmee hij toch óók Gods grootheid in hevige bewogenheid verkondigt en schitteren kon door ver bijsterende virtuositeit, echter zonder uiterlijk effectbejag. De man, van wlen de oude Relnken zeide: „Nu ik zie dat deze kunst, waarvan ik dacht, dat zij gestor ven was, ln U voortleeft, kan lk gerust sterven". Wanneer wij Asma bijv. de geniale Toccata en Fuga ln D moll hooren spelen, dan worden wij meegesleurd door deze oogenschijnlijke klankenzee, doch waarin toch ieder thema, Iedere noot mathema tisch berekend zijn bepaalde pïaats schijnt te hebben Felke Asma heeft het récht, de moeilijkste composities op zijn pro gramma te plaatsen, wan hij heeft de zwaarste opgaven volkomen in zijn macht. Hoe fonkelt zijn spel. hoe bouwt hij op of plaatst de gansche gecompliceerde structuur duidelijk en klaar voor ons, varieert hij zijn registratie; het is dik wijls uitmuntend, brillanl. Dan zeggen wij: „Laat Asma vooriooplg gerust too nen, wat hij kén, de verinnerlijkte bezon kenheid zal zich op den duur vanzelf daaruit wel dlstllleeren." Trouwens: daar van gaf Asma reeds bewijs in de beide koraalvoorspelen basis van Bach's kunst „Wachet auf, rul' uns die Stlmme" en „Alleln Gott ln der Höh sei Ehr". Vooral 't laatste hield hij in zulk een subtiel weefsel, ln zulk een fijnzinnig poëtische stemming, dat wij hem ook hier volmondig kunnen bewonderen. Dan sloegen als sterk contrast alle registers weer open ln het E-moll preludium en de Passaglla in C-moll. een hoogtepunt der contra-punctlek, volledig door Asma be- heerscht, waarop weer even de stilte en de inkeer kwam tijdens de innig klagende en troostende stemmen van 't voor Friede- rrrann Bach gecomponeerde Andante uit de vierde Sonate. Zóó zouden wij kunnen voortgaan over de meestal zéér bekende wencen van dit programma: doch genoeg. Franz Liszt's spannende en fantastische Praeludlum en Fuga op den naam Bach was het effect rijke en imponeerende slot „in memo- riam": nog hooren wij de machtige na galm van het thema bes-a-c-b. dat steeds weder opklonk en den avond besloot. Wij verheugen ons ln onze stad een or ganist te bezitten, over wlen men stellig meer zal gaan spreken: hij heeft ons ver baasd door zijn vooruitgang, terwijl ons zijn orgel óók verbeterd leek. Volgende week zijn Handelherdenklngmoge men in grooteren getale dan ditmaal gelegen heid vinden dezen jongen virtuoos te be luisteren. Hedenmiddag, plm. half een, pas seerden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana onze stad, op weg van het Loo naar Den Haag. Bij de politie zijn vier onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. In den afgeloopen nacht is ten na- deele van Gemeentewerken een roode lan taarn ontvreemd, welke geplaatst was bij een opgebroken gedeelte van de Bree- straat. J. M. H. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een roeiboot, lig gende in de spoorhaven achter den Morscbsingel. 1—

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2