AA/a VAfA 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Maart 1935 Vierde Blad No. 23006 Tweemaal per week luchtpost naar Indië. BORDEN TOTAANniliniNG VAN GEVAREN OP DEN WED VRAGENRUBRIEK. Dienst vanaf 12 Juni uitsluitend met Douglas-viiegtuigen, Reisduur tot 5 I dag bekort. (Van onzen reisredacteuf). Het nieuwe seizoen bij de K.L.M. begint op 1 April. Dan gaat men weer een fllnken stap vooruit op den weg die den groei van het Nederlandsche luchtverkeer aangeeft. Nieuwe diensten zullen worden ingelegd, de snelheid en de frequentie zullen worden vergroot. Doch het voornaamste is wel, dat met ingang van dezen zomer de dienst op de Indië-Lijn verdubbeld zal worden. Van 12 Juni af zal twee maal per week in 5'/i dag naar Indië worden gevlogen. De directeur van de K.L.Mde heer Plesman, heeft ons gisteren het een en ander meegedeeld over de plannen van zijn maatschappij voor de naaste toekomst, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat men thans stond voor een algemeene ver- keersuitbreiding, die elke vroegere ontwik keling ln den schaduw stelt. Aan verhoogde snelheid en vergroote frequentie op het geheele Europeesche luchtnet dankt men dezen zomer tallooze voortreffelijke aan sluitingen, zoodat Nederland 150 luchtver- bindingen per dag krijgt. Uit Nederland kan men 80 der voornaamste Europeesche steden binnen één dag bereiken, hetgeen neerkomt op een dageltjksch contact met 45 mlllioen menschen. Op bijgaand kaartje krijgt men daarvan een beeld. Nieuwe machines. Zoowel de verhoogde snelheid als de ver groote frequentie worden bij de K.L.M. ver kregen door een aanzienlijke uitbreiding van de luchtvloot. Tegen half Mei zal deze uitbreiding haar beslag hebben gekregen. In het begin van dit jaar zijn drie Kool hoven taxivllegtuigen van het type FK 43 geleverd de Fokker F 36 heeft de K.L.M. zoo juist: overgenomen en in den loop van Maart en April volgen de drie Fokkers F 22 en de le Douglas DC 2 vliegtuigen Deze Fokkervliegtuigen, resp. voor 32 en 22 pas sagiers, waarin men kan lunchen of het middagmaal gebruiken tijdens de vlucht, alsmede de Douglastoestellen. die het laatste en beste zijn in snelheid en gerief, maken dat het publiek zich in dit zomer seizoen met een comfort en snelheid kan verplaatsen als nooit tevoren mogelijk is geweest. Nu de Bromvlieg, de Citroenvlinder en de Dar. zooals de K L M de drie nieuwe FK taxi's gedoopt heeft, aan de vloot zijn toegevoegd, zijn er 6 aantrekkelijke drie- persoons taxivllegtuigen, die reeds druk ln gebruik zijn en waarvan er enkele reeds over een groot deel van Europa gevlogen hebben. Verleden Jaar was de vraag naar taxi's wel eens grooter dan het aanbod, maar nu het aantal verdubbeld is, heeft de K.L.M. een doeltreffende organisatie ten dienste van het publiek in het leven ge roepen. De taxi's zijn over verschillende vliegvelden verdeeld: vier zijn op Schiphol, 1 op Waalhaven en 1 te Eindhoven gesta- tionneerd. De Douglas vliegtuigen zullen ook wor den Ingezet in den dienst op Twente en op Knoeke. Niet echter in den dienst op Groningen, omdat het vliegveld te Eelde daarop nog niet in voldoende mate bere kend is. De Luchtlijnen. Door sneller materieel en een grootere frequentie, doch vooral ook door een toe nemende samenwerking tusschen de ver schillende Europeesche luchtvaartmaat schappijen onderling is voor dezen zomer verkregen, dat men van den buitenkant van Europa in één dag naar Amsterdam en zelfs naar Londen kan komen. Londen is dezen zomer zes maal per dag met Neder land verbonden, vijf maal door de K.L.M en één maal door de Deutsche Lufthansa. Op den (verlaten) avonddienst naar Lon den sluiten verbindingen uit verschillende steden aan. in de eerste plaats uit Berlijn De K.L.M.-dienst Londen-Berlijn v.v. zal dit jaar nog worden verbeterd, doordat de F 36 op deze lijn komt. Verder onderhoudt de Deutsche Lufthansa nog twee diensten Londen-Berlijn v.v. De verbinding met Scandinavië is ook zeer verbeterd. Naar Parijs bestaan dezen zomer weer vier ver bindingen en de dienst op Hull en Liver pool zal dit jaar op den lsten Mei heropend worden. Iets nieuws is de dienst op Praag, waar aan de K.L.M. van 1 April af in samen werking met de Tsjechische maatschappij zal deelnemen, beide met Fokkers F 18. Een geheel nieuwe verbinding is de lijn Amsterdam-Frankfort-Milaan, in samen werking met Duitsche en Italiaansche maatschappijen. Van 1 Mei af zal de KL M. op deze lijn met Douglas-machines vliegen. Gedurende de Brusselsche tentoonstel ling zal de K.L.M. het bezoek daaraan ver gemakkelijken door de instelling van een hoogfrequënten dienst met Douglas-viieg tuigen. Vijf maal per dag kan men even naar Brussel overwippen en terug zijn er zelfs zes diensten. Om 22,55 kan men nog uit Brussel vertrekken. Er rijdt een extra autobusdienst tusschen het vliegveld Haren en het tentoonstellingsterrein, zoodat men tien minuten, nadat men uit het vliegtuig gestapt is, op de tentoonstelling is. AmsterdamBatavia, De belangrijkste mededeeling, die de heer Plesman deed, was echter wel die van de verdubbeling van den dienst op de lijn AmsterdamBatavia. Van 12 Juni af zal deze dienst uitsluitend met Douglasvlleg- tuigen worden gevlogen, terwijl dan de reisduur bekort wordt tot 5'h dag. In 1934 heeft de K.L.M. 1.400.000 passa- giers-K.M. wegens plaatsgebrek moeten weigeren. De vliegtuigen hadden een be zettingsgraad van 79 De K.L.M. stond nu voor de keus om óf de ruimte te ver- grooten, óf de aangeboden vracht over twee toestellen te verdeelen. Zij koos na lang wikken en wegen het laatste, omdat zij er ook een toeneming van het gebruik dooi verwacht. De omlooptijd van een brief wordt nu van 22 dagen op 13 dagen terug gebracht en wellicht zullen nu ook vele zakenmenschen van deze gelegenheid ge bruik maken, om eens over te wippen. Dit laatste wordt nog aangemoedigd door een verlaging van de passagiersprijzen. Ten slotte hoopt men ook op een toeneming van het vervoer op de tusschengelegen plaatsen De vertrekdagen worden aan beide kan ten Woensdag en Zaterdag en de aan- komstdagen, eveneens aan beide zijden, Maandag en Donderdag. Men verwacht, dat deze uitbreiding op de post ook een gunstigen invloed zal hebben. Een voordeel is ook, dat een brief, die de mail gemist heeft, straks maar drie dagen in plaats van een week zal blijven liggen. In West-Indlë maakt de Snip het goed. Er wordt een druk gebruik gemaakt van den dienst Cura<;ao-Aruba en men denkt aan uitbreiding. Zoolang er nog maar één machine aanwezig is. moet de grootste voorzichtigheid worden betracht. Er zijn echter kapers op de kust in den vorm van Amerikaansche, Fransche, Duitsche en Engelsche concurrentie. Wil men de diensten in West-Indië uitbreiden, dan moet men er gauw bij wezen. Waarschijn lijk zal er nog dezen zomer meer materieel naar toe worden gezonden. Zeer belangrijk voor het luchtverkeer in Europa is nog de uitbreiding, die de poste rijen eraan zullen geven, door zonder extra rechten eiken brief, waar dit de verzending bespoedigen zal, met de luchtpost mede te geven. Hierover is gisteren reeds het een en ander medegedeeld. De plaats, die de K.L.M. in het verkeerswezen gaat innemen, wordt van seizoen op seizoen belangrijker. UNIFORMITEIT IN DE VERKEERS- TEEKENS. J 1. Uitholling overdwars (Zwarte figuur op witten achtergrond in roode omlijsting) 2. Gevaarlijke bocht (Zwarte figuur op witten achtergrond in roode omlijsting.) 3. Gevaarlijk kruispunt (Zwarte figuur op witten achtergrond ln roode omlijsting.) 4. Bewaakte spoorwegovergang (Zwarte figuur op witten achtergrond in roode omlijsting.) 5. Onbewaakte spoorwegovergang. (Zwarte figuur op witten achtergrond in roode omlijsting.) 6. Ander gevaar dan die aangeduid on der de nummers van 1 t/m 5. (Zwarte fi guur op witten achtergrond in roode om lijsting.) M. M. N. te O. Ons niet bekend. T. K.. te K. a. Z. Informeer bij afd. Militaire Zaken ter Gemeentesecretarie. Wed J., te K. a. Z. Zulke adressen verstrekken wij niet. L. S. v. G., te K. a. d. R. Dat is on juist. A. B te L. Het Ziekenhuiswezen. N.V. Alg. Periodieken Mij., Lochem. Orgaan v. d. Nat bond van Verplegenden. Uitgever dezelfde. J. J. de W., te L. Is ons niet bekend. DE BENGAALSCHE LANSIERS. Rond de Khyber-Pas. (Ernest B. Schoedsack. de filmregisseur 4ie bekend werd door zijn films ,,Rango", „De vier veeren", „Chang', enz. leidde de expeditie, die naar de wildernis en het hooggebergte van Britsch-Indië werd ge- tonden om opnamen te maken voor de grootsche avonturenfilm ,,De Bengaalsche Lansiers", die deze week hier vertoond wordt. In het onderstaande artikel geeft hij nu een schildering van de toestanden ln de onrustige grensgebieden van Noord- west-Britsch-Indië. Strijdlustige bergstammen. ..De politieke situatie rond de beroemde Khyber Pas, waar wij het grootste deel onzer opnamen maakten, is op zijn zachtst gezegd: onbetrouwbaar. Er zijn daar altijd troebelen en schietpartijen geweest, en dat is er de laatste jaren, sinds het in Britsch-Indië een weinig gist, niet beter op geworden. Wij logeerden eenigen tijd in Peshawar, de voornaamste stad in die huurt, en vernamen hoe nog pas enkele iaren geleden op een goeden dag tiendui zend woeste Afridi's uit de bergen rond de Khyber Pas afdaalden en de stad in sloten. Hun scherpschutters legden zich in hinderlaag en schoten lustig op de troepenkampementen. Het duurde meer dan vier maanden eer de streek weer van Mridi's gezuiverd was. Meen niet dat deze inboorlingen spe ciale grieven tegen het Engelsche gouver nement hebben. Het zijn bergbewoners wier eenige sport blijkbaar vechten is en het kan hen verwonderlijk weinig schelen tegen wie ze ten strijde trekken. Politieke strubbelingen zijn er aan de orde van den dag, want de diverse stammen Afri di's, Madsuds en Waziri's leven allemaal volgens een verschillende etikette, en wie hun regels veronachtzaamt, krenkt hun eer. Telkens ontstaan weer nieuwe veeten tusschen twee personen, familie's of dor pen. en niemand erkent er een centrale regeering, vooral niet één die misschien inbreuk zou willen maken op hun goed recht om elkaar te beschieten. Brittanje betaalt tol. Tusschen Peshawar en Kohat ligt een lange, smalle uitlooper van het gebied der Afridi's in het Britsche territorium. Het Britsche Gouvernement heeft door dit ge bied een weg mogen aanleggen, en betaalt daarvoor jaarlijks aan de bergstammen tienduizend roepijen. De Britten hebben bedongen dat het verkeer over dien weg gerespecteerd en dat er niet op geschoten zal worden; voorts zullen de inboorlingen ook niet over den weg op elkaar schieten. Althans tusschen zes uur, 's morgens en 5 uur 's avonds! Maar wie een voet naast den weg zet, is onderworpen aan de wet ten der vrije stammen. Wetten, die hem weliswaar niet veel plichten opleggen, maar hem ook in geen enkel opzicht lijfs behoud garandeeren. De Lansiers op wacht. In die streken moet het 41e regiment Bengaalsche lansiers de orde handhaven. Onverschrokken verrichten zij hun ge vaarlijke taak en zijn feitelijk de stille beschermers van het Britsche imperium: de buitenwereld hoort slechts weinig van de staaltjes van waren heldenmoed, die daarginds worden tentoongespreid. De eerste maal werd haar daar iets van ver teld, toen Yeats-Brown's boek „The Lives of a Bengal Lancer" verscheen. En thans volgt de indrukwekkende Paramount-film „De Bengaalsche Lansiers." Voor dit filmwerk werden, behalve door Schoedsack in Indië, opnamen gemaakt door een expeditie onder leiding van Ha thaway op vijf verschillende plaatsen in Californië. Onder regie van laatstgenoemde werd tenslotte deze aangrijpende avon turenfilm voltooid. De hoofdrollen spelen Gary Cooper, Franchot Tone, Richard Cromwell. Sir Guy Standing, Monte Blue en Kathleen Burke. DE WERKDAG VAN EEN FILMACTRICE. Om halfelf's morgens opent één van de kameniersters de deur van mijn slaap kamer. om mij wakker te maken, en te zeggen, dat het tijd is om aan het werk te gaan, zoo vertelt Geneviève Tobin. Ge woonlijk voel ik er niet veel voor om 's morgens te werken, en daarom trek ik de dekens nog eens over mij heen, sluit mijn oogen en ga nog eens lekker slapen.1 De kamenierster is goed getraind, en gaat zonder dat ik haar iets gezegd heb naar de telefoon om de directie van de film maatschappij te waarschuwen, dat ik dezen morgen niet in de studio verschijn. Om één uur sta ik eindelijk op, neem een geparfumeerd bad en gebruik mijn ont bijt. Daarna komt mijn secretaris met de post. Soms ga ik daarna naar de golfclub, of naar één van de vele speelzalen, die Hollywood herbergt en speel een beetje roulette of baccarat. Daar één en ander echter buitengewoon vermoeiend is, ga ik spoedig weer naar huis om een melkbad te nemen, waarna ik tot een uur of zeven een dutje doe. Dan begint mijn dag pas Ik verwissel van costuum om te gaan dineeren. Soms zijn wij met zestig of zeventig personen te samen, de champagne vloeit rijkelijk en de uitgebreide hors d'oeuvre is buitenge woon! Na het diner doen wij een ronde door de danslokalen, zoodat U kunt den ken, dat ik blij ben, om na zulk een ver- moeienden dag om 3 uur 's nachts mijn bedje op te kunnen zoeken. Zoo, geachte lezers en lezeressen, stel len zich nog velen het leven van ons filmsterren in Hollywood voor. De werkelijkheid is echter geheel anders. Een leven van hard werken en trainen om fit te blijven. 's Morgens om 6 uur opstaan, vlug baden, een klein ontbijt, dat meestal uit wat vruchten bestaat, daarna een korte wandeling. Ben ik den vortgen nacht laat naar bed gegaan, dan kunt U zich voor stellen, hoe slaperig ik zal zijn. Van zeven tot halfacht zit ik bij den kapper. Om haifaöht in de make-up kamer, om 8 uur in de kleedkamer en om 9 uur ben ik kant en klaar in de studio. Alle andere spelers en speelsters zijn ook aanwezig. De regisseur en de cameraman stellen in en het spel kan beginnen. Scène voor scène word', afgewerkt Tijd om naar de cantine te gaan is er bijna niet, daar het kan voorkomen, dat men plotseling voor een scène wordt afgeroepen. Zoo gaat het door tot halféén, een korte pauze voor de cantine. en er wordt weer doorgewerkt tot dikwijls 7 uur. Naar huis gaan om te eten en dan Af en toe luister ik eens naar de radio, maar al spoedig verlang ik naar mijn bed. Geen fuiven, geen champagneneen het is mijn bed waarnaar ik verlang. En zóó val ik er al spoedig in! Doodvermoeid! Wat blijft er over van al de glans en glorie in Hollywood? WANNEER MEN GEEN HOOP HAD! „Met het begrip „lectoraat" ls voor de meeste menschen. voornamelijk voor de inzenders van manuscripten, de voorstel ling van een overloopende papiermand verbond. Wanneer men echter het werk van een ""tor kent, en weet, hoe zorg- "ddiv het doorzien van de manuscripten geschiedt, kan men begrijpen, dat hij die opvatting over de papiermand hoogst kwalijk neemt. Bij de dramaturgische af- deeling der UFA komen dagelijks ongeveer gemiddeld 50 manuscripten binnen. Van de inzendingen is er slechts zelden een te gebruiken, hetgeen de meesten echter niet willen weten. Maar wij zouden toch op deze plaats er den nadruk op willen leg gen. dat met groote nauwgezetheid elke inzending doorgelezen wordt. Niets wordt overgeslagen, en al datgene, wat onbruik baar is, wordt aan den inzender weer teruggezonden. Dikwijls heeft men ons al de vraag ge steld uit welke kringen de manuscripten komen. Daarop is slechts één antwoord: uit alle kringen en uit alle beroepen. Het dienstmeisje, de gravin, de kellner, de baron, de ingenieur, de tramconducteur, zij allen hebben het een of ander idee. De wereld van de film lokt hen allen aan, en allen hopen met hun werk succes te heb ben. Ook alle leeftijden zijn onder de in zenders vertegenwoordigd. Een dertien jarige leerlinge stuurt een opstel, en legt er in het begeleidende schrijven den nadruk op, dat haar onderwijzer het nage keken heeft en er zijn waardeering over uitgesproken heeft. Een oude, 75-jarige dame diept uit haar herinneringen een episode op, die zij uit filmisch oogpunt buitengewoon geschikt acht en bezweert, dat het een ware ge beurtenis is. Zeer interessant is het er op te letten, welke materie en welk thema het liefst behandeld worden. Dat is vanzelf sprekend zeer verschillend. Natuurlijk blijft elk mensch met zijn fantasie binnen de grenzen van het gebied, waarin hij dagelijks verkeert, of hij begeeft zich in de regionen van zijn wenschdroomen. Een jonge ingenieur bijv. stuurt een manuscript, waarin hij een oorlog schil dert. Deze oorlog moet gewonnen worden en wel op grond van de ontdekking van de zoogenaamde X-stralen. Met deze stralen omringt hij het bedreigde land door een onzichtbaren muur, en niemand kan aan dit zoo beschermde land iets kwaads doen. Een jonge scheikundige vindt een gas uit, dat alle booze vijanden vernietigt. Een jonge arts ontdekt een bacil, die aan elk mensch, die iets boos in z'n schild voert, een zekeren dood zal brengen. De oude marinier stelt avonturen met piraten voor. De kleine steno-typiste droomt van rijke, liefdebehoevende graven. De verkoopstei laat haar fantasie den vrijen teugel en dicht avontuurlijke tochten over de ge heele wereld, die dan eindigen met een ontdekking als filmster of schoonheids koningin. Bont zijn de thema's, die alle voort vloeien uit de tijdsomstandigheden. Komen gevallen voor, zooals die van Ivar Kreuger, den geldvervalscher Salaban, Matusohka, groote spoorwegongevallen, raketvluchten, autorennen of onweercata strofen. dan kan men de eerstvolgende weken beslist op inzendingen rekenen, die op deze gebeurtenissen gebaseerd zijn. Men zal nu weer vragen: Ja, maar waar om gebruikt men dan niet zulke hoogst actueele gebeurtenissen? Omdat men dat niet kan. De filmindustrie werkt in haar productie-programma een geheel jaar vooruit en kan daarom op onderwerpen, die op een directe actualiteit gesteld zijn. bii haar keuze bijna nooit acht slaan. Men zal zich kunnen voorstellen, hoe moeilijk het een lector soms valt, een met alle liefde uitgewerkt manuscript terug te moeten sturen. Daar komt bijv. een verrukkelijk mooi geschreven, met heel aardige teekeningen verlucht eposé. De moeite, die de auteur gedaan heeft, is roerend. Het onderwerp is echter onmogelijk. Waarom? Een jongmensch schildert het leven van zijn grootouders van de wieg tot aan het graf,een paar grootouders, zooals deze nagenoeg altijd zijn: een braaf, recht schapen en ouderwetsch echtpaar. Of een met de grootste zorg uitgewerkte novelle, rijk aan motieven, zooals de auteur ver zekert. Thema: een schatrijke jonge en ook knappe graaf met een slot aan den Rijn vindt bi) een wandeling langs het meer op 'n avond een huilende vrouw, die op het punt staat haar onschuldige zoontje in het water te werpen. Of: een met diamanten behangen filmdiva drinkt champagne, en de van liefde bijna waan zinnige violist maakt aan zijn leven op 't podium door een revolverschot een einde omdathij haar koude blikken voelde. Dit zijn slechts een paar proefjes, die probeeren, u een voorbeeld te geven, met welk een chaos van invallen zulk een arme lector te kampen heeft. Nu zal men weer zeggen: Wanneer het thema nu niet te gebruiken is, ls er dan toch niet dik wijls een zekere begaafdheid te consta- teeren? Vanzelfsprekend is men blij, wan neer in een manuscript, dat op zichzelf niet te gebruiken is, toch kenteekenen van een begaafden filmschrijver te vinden, zijn. Men stelt zich dan meestal met den inzender in verbinding en spoort hem tot nieuwe werken aan. Natuurlijk is men zich van de groote verantwoordelijkheid in zulk een geval bewust, wil geen valsche illusies wekken en geeft daarom den in zender principieel niet veel hoop, schenkt echter daar, waar onmiskenbare talenten liggen, gelegenheid tot een verdere ont wikkeling en misschien tot een succes. Maar nogmaals, de lector is niet zoo slecht, alg men wel eens denkt. Eén ding heeft hij met den inzender gemeen, dat is de hoop. De inzender hoopt iets buiten gewoons te brengen en de lector hoopt iets bruikbaars te krijgen. „DE KOENE ZWEMMER." .hierboven ziet men den bekenden Duilschen komiek Ralph Arthur Roberts, die deze week in de film „De koene zwemmer" te zien is. Gelijk deze foto aantoont be oefent hij nog andere sporten dan alleen maar „zwemmen!'....

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13