LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 22 Maart 1935 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. rede van prof. dr. k. schilder. De Christelijkheid der N. S. B. Het bestuur der A.-R. kiesver. „Neder- lind en Oranje" organiseerde ln samen- «rklng met de propaganda-commissle dier vereenlglng een buitengewoon goed geslaagde vergadering, waarbij als spr. op trad prof. dr. K. Schilder van Kampen over: „Is de N.S.B. Christelijk?" Voor deze vergadering had men gehuurd de drie groote zalen van „Concordia". Na een mededeeling van den voorzitter, den heer W. J. v. d. Brink, ging men vandaar naar de Geref. Kerk aan de Raadhuis straat, welke normaal aan ruim 800 per sonen plaats biedt. Door het plaatsen van stoelen rondom den preekstoel, in de pa den boven en beneden, konden meerdere personen een plaats vinden. De voorzitter, de heer W. J. v. d. Brink, liet zingen Ps 100 vers 1, las het 1ste ge deelte van Matt. 7 en sprak een kort In leidend woord. Prof. Schilder herhaalde de woorden van het gezongen Psalmvers „God heb lk lief" en „Komt nadert voor zijn aangezicht". Zondag J.l. leefde dit ook in de Dultsche Christenen, aldus spr., maar de geheime Staatspolitie verhinderde het optreden van vele predikanten, waarvan er meer deren in arrest werden gesteld. Spr liet in dit verband zien, de voorgeschiedenis van deze zaak en ook de houding van de N S B. ln Nederland Is de N.S.B Christe lijk? Volgens spr. is zij dat niet. Heel mooi zegt men. God te willen eeren als de drijfkracht van den Staat, maar de logica hiervan is: „God ls Idee". Wie zegt: dat erken ik. staat lijnrecht tegenover de uit spraak der Schrift naar Jacobus' woor den: „God is de Wetgever; mijn Maker; mijn Schepper en Herschepper" Drijf kracht is geen Schepper. Spr. riep: ..Wees voorzichtig: De Wet zegt zoo duidelijk: GIJ ruit geen andere Goden Na deze inleiding kwam spr. tot de ont vouwing van drieërlei gedachten: ten le. dat de N.SB., in plaats van het geloof in „God" het valsche geloof aan de „idee" stelt: ten 2e. de N.S.B. is nu noodgedwon gen gekomen tot de valsche evolutie-leer. en ten 3e. van deze beide fo.uten vervalt zij in Humanisme en Staatsabsolutisme. Spr. ging den grondslag van de N. S. B. aan de hand van de brochures na. Als men in brochure 4 zegt, dat men niet terugkomen mag op brochure 3 en haar aanhangsel toont dit dat men wil gaan schipperen. Brochure 3, waarin de Staatsleer behandeld wordt, is volgens spr geheel onchristelijk. Wie brochure 4 en het aanhangsel van 3 goed leest, merkt daarin eveneens de onchristelijke tendenz. Er ls een meten met 2 maten en men komt dan tot den uitroep: „geeft mU de groote daad". Vergeet niet: er ls een God, die leeft en op deze aarde vonnis geeft. Bijbellezing, gebed, arbeid der Kerk, in alles ziet ge God als de behoeder van uw ziel. Denk aan het sterfbed van uw groot vader of grootmoeder en plaats daarnaast de gedachte van „God is idee". Hier ls een overboord werpen van Gen. 1 vers 1. God schiep Hemel en aarde. Door de erkenning .God als Idee", verwerpt men de schep ping, maar ook den zondeval. Na een overzicht gegeven te hebben van de theorieën van den Dultschen wijsgeer Hegel, sprak prof. Schilder een ernstig woord tot aanwezige Jongeren, die als zij ernst met hun leven maken, nimmer tot de N.SB. kunnen overgaan. Het gaat nu vóór of tegen Christus. Door het voorstaan van de N.S.B. loochent men God. aldus spr. Hij besprak de gevolgen van de evo lutie-leer der N.S.B. Dit is een product van den mensch. We bidden God ons te bewaren voor deze verkeerde paden. Spreekt men vpn Hollandschen geest en durf, dan moet er een belijdenis zijn van den God der Vaderen en het volgen van het voorbeeld van den Vader des Vader lands. Al het andere is tot mislukking ge doemd. Alléén het Calvinisme, dat zich geheel op den Bijbel plaatst, is tot groote daden in staat. De N S B. spreekt van vrij heid, maar spr. gelooft dat niet. Men spreekt van een algemeen leider schap ook in Holland, maar dat is een fictie. Spr. wekte op tot trouw aan den Schepper van Hemel en Aarde; trouw aan den Christus, tot vasthouden aan den Hollandschen rijkdom en souvereinitelt in eigen kring. Na uitvoerige gedachtenwisseling wer den 2 coupletten van het Wilhelmus ge zongen, gevolgd door gebed. Hierna ging men uiteen onder het zin gen van„Zij zullen het niet hebben De heer D. v. Buuren t Te Doorn is plotseling overleden onze vroegere plaatsgenoot de heer D. v. Buu ren. Verscheidene Jaren heeft deze in het Chr. vereenigingsleven en in dat van de Ned. Herv. Kerk Julianastr. een vooraan staande plaats ingenomen. o BOSKOOP. GEMEENTERAAD Hulde aan- en afscheid van mr. Helm- strijd - Benoeming van mr. Trapman als zijn opvolger. De raad kwam in openbare vergadering "tjeen. Tegenwoordig alle leden. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Ingekomen was o.a. een schrijven van ®r. F. A. Helmstrijd, houdende verzoek hem met ingang van 1 April 1935 ontslag te willen verleenen als secretaris en ambte- haar van den burgerlijken stand dezer gemeente. B. en W. stellen voor de gevraagde ont slagen op de meest eervolle wijze te ver leenen waartoe de raad besloot. De voorzitter sprak den secretaris ver volgens toe. Als voorzitter van den raad en als voor zitter van het college van B. en W. bracht hij mr. Helmstrijd dank voor zijn deskun dige voorlichting, persoonlijke toewijding, leiding ter secretarie, stage werkkracht, stille trouw, onpartijdig oordeel, gelijkma tigheid van humeur, medeleven met Bos koop, rustige levensgang, onkreukbaar heid van karakter, persoonlijke vriend schap en eindigde met zijn beste wen- schen. Een hartelijk applaus volgde hierop. De heer P. Loef Az. oudste raadslid, sloot zich namens den raad hierbij aan. Aan den heer A. H. van Gelderen werd op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, zulks in verband met zijne benoeming tot burgemeester van Zaandijk. Ingekomen was een schrijven van de Nat. commissie tegen het alcoholisme met toelichting en een schrijven van het Pro vinciaal drankweer comité Inzake de ver laging van het maximum der verloven A. B. en W. merken o.a. op dat op 1 Mei 1931 er ln deze gemeente 5 verloven A be stonden Waar het aantal verloven ook thans, nu de mogelijkheid tot het hebben van een aanzienlijk grooter aantal, 5 be draagt, achten zij de maximaal toegelaten beperking wenschelijk. waarmede de raad accoord ging. De heer Jac. Loef stelde, gesteund door den heer Noest, voor, om het aantal ver gunningen ln deze gemeente te verlagen, en de Kroon te verzoeken dat te brengen van 6 op 5. Dit werd verworpen met 5 tegen 8 st. De voorz deelt vervolgens mede: a. dat de minister van Sociale Zaken heeft bericht niet te kunnen goedkeuren, dat het bedrag, hetwelk de ondersteunde werkloozen ingevolgde de gewijzigde huur- toeslagregeling meer konden ontvangen alsnog over de verstreken maanden wordt uitbetaald. b. dat de schriftelijk en mondeling ingebrachte bezwaren tegen de regeling van den Invloed der gemeente op de ver leening en de besteding van boomkwee- kerijcredieten, tot gevolg hebben gehad, dat deze aangelegenheid ln een vergade ring van het college van Regeerlngscom- mlssarlssen zal worden besproken. c. dat Ged Staten hun goedkeuring heb ben gehecht aan de begrooting van de gemeente en die van de bedrijven voor het dienstjaar 1935, voorts bepaald hebben, dat de wethouderssalarissen worden terug gebracht van f. 650 op f550 en het pre sentiegeld voor de leden van den raad voortaan zal bedragen f. 3 per zitting en per persoon. Over deze twee laatste be sluiten wordt nog door enkele leden het woord gevoerd, doch zooals de voorz. op merkte. is daar niets aan te veranderen Vastgesteld werd een verordening, rege lende inrichting en samenstelling van de commissie van pl. toezicht op het L.O. In verband met de verbreeding van den Reijerskooperweg, stellen B. en W. voor van den heer J. C. P. van der Werf aan te koopen eenlge perceelen water en grond roer de som van f. 110, waarmede de raad accoord ging. Vastgesteld werd o.a. wijzigingen inzake de ziektewet en het ambtenaren- en werk- lledenreglement. De aanvrage der bouwvergunning van de heeren H. van Wieren en F. van Bode graven werd opnieuw geweigerd. Nadat de raad in comité had vergaderd volgde de benoeming van e^n gemeente secretaris. Benoemd werd, gelijk gemeld, no. 2 der voordracht de heer W. Trapman, hoofd commies ter secretarie van de gemeenten Stompwijk en Veur, met 7 van de 13 st. Na de rondvraag hield de scheidende secr. mr. F. A. Helmstrijd een rede' Spr. wees ^r op, dat het 16 Maart juist 4 jaar geleden was, dat hij in Boskoop kwam en hoe hij het in Boskoop In zeke ren zin hier niet getroffen heeft, tenge volge van de crisisomstandigheden Spr. uitte zijn grooten dank aan den voorzitter; de ambtelijke verhouding was tot vriend schap uitgegroeid, evenais „an het Col lege van B. en W. voor de prettige samen werking. Over den Raad drukte spr. zich zeer waardeerend uit. Van harte hoopte hij, dat de Raad wed »r spoedig in zijn oude positie voor Boskoop's belangen op de bres kon staan. De beste wenschen sprak mr. Helmstrijd tenslotte uit voor het persoonlijk welzijn var. de bestuur ders en ambtenaren der gemeente, voor de welvaart van hare bevolking en den bloei van de gemeente, welks dankbare schuldenaar hij zich steeds zal blijven gevoelen. Hierop volgde sluiting. o BOSKOOP. Eerste Lustrum „Hou-Vast". Voor een goed gevuld gebouw in „Flora" gaf de gymn.-, turn- en athl.ver. „Hou- Vast" ter gelegenheid van haar eerste lustrum een goed geslaagde uitvoering. De zaal was voor deze gelegenheid feestelijk versierd met groen en bloemen. De voorz. van Hou-Vast" de heer W. M. de Vos, hield een inleiding, waarin o.m. tot uiting kwam, het nut, het schoone en mooie streven van Hou-Vast" n.l. de lichamelijke beoefening van de sport. Hierna volgde de afwerking van een tot in de puntjes ver zorgd programma, dat keurig werd afge werkt en veel bijval oogstte. Voorts bleek, dat „Hou-Vast" mede door de keurige leiding van de leeraren Zuydam en Hosters, goede vorderingen hebben ge maakt, en de vereeniging zich thans kan meten met de beste clubs. Diverse "bloemstukken werden aangebo den door zuster- en andere vereenigingen; een gezellig bal was het slot. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Bezwaren van Ged. Staten tegen de begTooting - Samenwerking der brandweren - Verlaging rente voor de bouwvereeniging „Volksbelang". De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Afwezig met ken nisgeving de heer C. A. van Dam. Voorzit ter is de Burgemeester. Na opening der verg. met gebed worden de notulen gele zen der voorgaande verg., die onveranderd worden vastgesteld. Verschillende ingeko men stukken worden voor kennisgeving aangenomen, waaronder het bericht dat in verband met het veelvuldig voorkomen va ntuberculose onder de varkens, de in- tekking van de vrijstelling van keuring van huisslachtingen blijft bestendigd. Van Ged. Staten is een besluit ontvangen waarbij het presentiegeld van de leden van den Raad is vastgesteld op f2.50 per lid per vergadering. De begrooting, dienst 1935, is terugontvangen met eenige bezwaren van Ged. Staten. Deze bezwaren betreffen de loonen der gemeente-werklieden, de belooning van de veldwachters als plaatselijk deurwaarder en bode, de raming van enkele posten, de Secretarieleges en begrafenisrechten, het vergunningsrecht en de conversie van geld- leeningen. B. en W. kunnen zich er wel mede vereenigen de Secretarieleges en de begrafenisrechten te verhoogen. Verhoo ging van het vergunningsrecht achten zij voor deze gemeente practlsch uitgesloten. De raming van enkele aangegeven posten kan wel wat verlaagd worden, echter heb ben B. en W. bezwaar om het loon der gemeente-werklieden thans opnlew te ver minderen terwijl bij de Invoering van een straatbelasting meer arbeid van de plaat selijke deurwaarders en de boden gevraagd wordt, zoodat ook hier verlaging niet ge rechtvaardigd is. De heer J. W. van Vliet vraagt of met de verhooging van de be grafenisrechten gewacht kan worden tot de nieuwe begraafplaats gereed is. De Voorz. zegt, dat B. en W. dit reeds eerder verdedigd hebben tegenover Ged. Staten, doch zij blijven er bij dat dit zoo spoedig mogelijk moet geschieden. Tenslotte wordt besloten de begrooting te wijzigen en Ged. Staten te antwoorden als B. en W. voor stellen In verband met de gewijzigde Win kelsluitingswet moet de verordening tot afwijking dier wet opnieuw vastgesteld worden. De voorgestelde verordening ls ongeveer gelijk aan de afwijkingen, die tot hiertoe golden. De afwijkingen beoogen een strengere handhaving van de Zondags rust dan in de Winkelsluitingswet is aan gegeven terwijl de winkels gedurende de zomertijd een uur langer geopend mogen zijn dan de wet voorschrijft. D eheer J. W. van Vliet vraagt of voor een winkel waar drogistartikelen verkocht worden, een uit zondering geldt, waarop de vooz. antwoordt dat dit alleen apotheken betreft. De heer M. Scheel brengt ter sprake de sluiting der café's, welke echter naar de voorz. mede deelt niet onder deze wet vallen. De voor gestelde afwijkingen worden met algem. st. aangenomen. Het verzoek van de Bouw vereeniging „Volksbelang" om verlaging van de rentepercentages tot 4 1/4'/» wordt gunstig ontvangen. Met algem. st. wordt besloten de besluiten waarbij de voorschot ten zijn verleend overeenkomstig het ver zoek te herzien, waarna de huur der be trokken woningen ingaande 1 April met 25 ct. per week kan worden verlaagd. De Voorz. doet mededeeling van den uitslag der aanbesteding van den bouw van een woning voor hem, welk werk aan den laag- sten inschrijver B. J. Timmermans voor f. 7400 is gegund Er zal centrale verwar ming inkomen en met den bouw is reeds een aanvang gemaakt. Ged. Staten wenschen echter, dat op de wedde van den burgemeester een aftrek van 15 '/o van diens aanvangswedde zal worden toegepast wegens het bewonen -wan een huis der gemeente. Dit komt op f. 495 p. J Na eenige discussie vereenlgde de raad zich met alg. st. met den wensch van Ged. Staten. De heeren A Warnaar, D. de Bruijn IJzn,. Th. W. Verkleij en A. J. A. Panne bakker worden benoemd tot leden van de schattingscommissie voor de inkomsten belasting. B. en W. stellen voor met eenige gemeenten een regeling te treffen tot on derlinge hulpverleening in geval van brand. De Rijndijk is het meest aange wezen op Alphen aan den Rijn en het dorp op Boskoop. Behalve verschillende bepalingen omtrent de hulpverleening ls in de regeling een tarief opgenomen van de vergoeding, die bij eventueele hulp moet betaald worden. E>e heer M. Scheel vreest in sommige omstandigheden moeilijkheden. Bovendien wil hij door middel van deze samenwer king in het algemeen de premies der ver zekeringsmaatschappijen verlagen. De voorz. merkt op, dat de eigen gemeente steeds voor gaat. 't Is bezwaarlijk bij de verzekeringsmaatschappijen aan te drin gen op verlaging der premies. De voorge stelde regeling wordt dan met alg. st. aangenomen. Met het destructiebedrijf van de „Gekro" te Overschie bestond tot nu toe een afspraak omtrent het afhalen van afgekeurd vee en vleesch. Dit ge schiedde kosteloos. Thans wenscht dit destructiebedrijf een contract. Het gaat deze gemeente dan ongeveer f. 125 p. jaar kosten. B. en W. achten deze vergoeding billijk en stellen voor de zaak overeenkom stig den wensch van de „Gekro" contrac tueel te regelen. Met alg. st. wordt besloten als door B. en W. voorgesteld. In verband hiermede wordt ook besloten lid te worden van de afd. Zuid-Holland van de Ver. van Nederlandsche Gemeen ten. - Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f.513. - De voorschotten aan de bijz. 1. s. over 1935 worden, bere kend naar f. 10,18 per leerling, als volgt vastgesteld: Chr. school Dorp f. 1110,40; R.-K. school Dorp f. 1018; Chr. school Rijn dijk f, 1345,79; Ned. Herv. school Dorp f. 640; R.-K. school Zwaantje f. 880; R.-K. school Groenendijk f. 1272,80. Het voorschot aan de Chr. school voor uitgebreid lager onderwijs aan het dorp wordt vastgesteld op f. 244,80, berekend naar f. 19.92 per leerling. - Van Ged. Sta ren dezer provincie is een schrijven inge komen betreffende de nieuwe bouwveror dening. Verzocht wordt het aanbrengen van verschillende wijzigingen. De meeste zijn van ondergeschikt belang en ontmoe ten bij de Raad geen bezwaar. Alleen die betreffende den afstand tusschen de ge bouwen buiten de bebouwde kommen en de grensbepaling der bebouwde kommen, geven aanleiding tot gedachtenwisseling. Ten slotte wordt besloten accoord te gaan met de door Ged. Staten aangegeven af stand van 30 M. tusschen de gebouwen buiten de bebouwde kommen, mits zij goedkeuren de begrenzing van de be bouwde kommen. Voor tuinders- en land bouwerswoningen bulten de bebouwde kommen geldt de bepaling van den in acht te nemen afstand tusschen de gebouwen van 30 M. niet. In de begrooting dienst 1934 en 1935 worden enkele wijzigingen gebracht. - De datum waarop de stemming van leden van den raad zal worden gehouden, wordt be paald op 19 Juni e.k. Bij de rondvraag vraagt de heer J. W. van Vliet naar de mogelijkheid voorwaar delijk goedgekeurd vee en vleesch uit te voeren naar andere gemeenten De voorz. zal dit onderzoeken. De heer Scheel informeert of de straat belasting al is goedgekeurd, waarop de voorz. antwoordt, dat deze verordening eerst in den raad moet behandeld worden en dit niet eerder kan, nadat bekend is hoeyeel die belasting moet opbrengen, wat HILLEGOM. De bloembolienbeurs was door 140 personen bezocht. De handel was naar de omstandigheden en het seizoen normaal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oprichting Afd. van den Tuinbouwbond. De tuinders uit Katwijk a. d. Rijn, Kat wijk aan Zee, Valkenburg en Rijnsburg waren ultgenoodlgd tot bijwoning eener vergadering in „de Roskam" met het doel te komen tot een afd. van den Ned. Tuin bouwbond. Na een inleidend woord van een der vertegenwoordigers van den Bond behandelde de heer v. Kampen uit Voor burg, voorzitter van genoemden Bond het onderwerp „Waarom organisatie voor den tuinbouw noodzakelijk is". Spr. schilderde de moeilijkheden waarin de tuinbouw verkeert, en waarom het noodzakelijk is dat men zich vereenlgt in een tuinbouw organisatie, een standsorganisatie, om daardoor eendrachtig te kunnen opkomen voor de belangen van zijn stand, in dit geval den tuindersstand, die in vergelijking met den landbouw al lang genoeg stiefmoe derlijk is behandeld. Spr. betreurde het, dat van 'n 200-tal die uitgenoodigd waren slechts een 15-tal waren verschenen, hier door toonend dat zij op denzelfden weg wenschen door te gaan, n.l. „achter de kachel blijven zitten tot men ten onder ls gegaan". Door organisatie kan men invloed en medezeggenschap verkrijgen en de tuin bouw is wat dit belden betreft, nog een 50-tal jaren ten achter. Spr. waarschuwde er mede voor dat men zonder medezeggen schap geheel onder de ambtenarij zal ge raken en wat dan gaat gebeuren, daarvan heeft de tuinderij al eenige staaltjes mee gemaakt. Na gedachtenwisseling was er gelegen heid zich als lid te laten inschrijven, waar voor een 10-tal personen zich opgaf. LISSE. Verg. der Chr. Hist. Klesvereeniging. De Chr. Hist. Unie afd. Lisse vergaderde onder leiding van den voorz. de heer K. Tanls. Deze opende met te laten zingen Ps. 84 6 en het lezen van Romeinen 12, waarna hij voorging in gebed, In zijn openingswoord schilderde de voorzitter, met het oog op de as. verkie zingen, hoe elke partij op haar manier ten strijde trekt. Van den heer A. Verduyn was een schrij ven Ingekomen waarin hij mededeelde dat hij zich bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar stelde als candidaat voor den gemeenteraad. Dit bericht werd met te leurstelling ontvangen. De heer Tibboel sprak een woord van dank voor het vele dat de heer Verduyn in het belang der ge- heele gemeente heeft gedaan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental iets is teruggeloo- pen. De penningmeester deelde mede dat er een batig saldo was van f. 57.23. De aftr. bestuursleden, de heeren van Gorssel en Boot werden herkozen en na men hun herbenoeming weer aan. Hierna kwam aan de orde het punt „Propaganda". In April zal voor de ver eeniging spreken de heer J. Reyers, burge meester van ZegveldKamerlk. Ook zal worden verspreid het Chr. Hlst. Weekblad de „Zuid-Hollander" alsmede eenig ander materiaal. De agenda voor de alg. vergadering werd besproken en den afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Vervolgens werd overgegaan tot candi- daatstelltng voor den gemeenteraad In dien bekend is of de candidaten zich be schikbaar willen stellen zal mededeeling worden gedaan van hun namen. De heer Tibboel ging in dankzegging voor, waarna hij sloot. Raadsvergadering uitgesteld. De Raadsvergadering welke hedenavond zou worden gehouden is uitgesteld tot morgenavond 7 uur. Aan de gevolgen overleden. De vlschventer van 't R„ die nabij het Postkantoor werd aangereden is aan de ge volgen hiervan overleden. Bij onderzoek ln het Ziekenhuis bleek dat hij inwendig zwaar gewond was. Hij was gehuwd, woon achtig te Rljnsburg en laat een vrouw met 4 kinderen na. Ook werkloozen uit deze gemeente zullen tewerk worden gesteld in het Rijks- werkverschafflngskamp „Rollencate" te Den Hulst (Ov.b A.s. Maandag vertrekken de eerste werkloozen voor een 4-tal weken. o NOORDWIJK AAN ZEE. Op de hoek Hoofdstraat van Spljk- straat kwam een meisje met haar flets te vallen en brak een been! Het bleek een meisje te zijn uit Noordwijkerhout dat hier familie had bezocht. Per auto ls zij naar haar woonplaats vervoerd. o NOORDWIJKERHOUT. Wij vestigen er de aandacht op, dat in de alhier gehouden verg. der Chr. Hist. Unie, de heer J. Passchier niet na het op maken der candidatenlijst voor de gemeen teraad heeft meegedeeld niet meer voor een candldatuur in aanmerking te willen komen, gelijk ab. gemeld, doch dat hij daarvan reeds mededeeling deed vóór 't opmaken dier candidatenlijst. weer verband houdt met de grootte van de gevraagde extra subsidie uit het Werk loosheidsfonds. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorz. de vergadering. o KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. aBerend, z. van Adrian us van W, veen en Clasina Johanna Lassche Dingena Cjrnelia Josephina d. van Johan nes Jacobus de Rooij en Grada Maria van den Berg Hermanus Joannes Jozef z. van Antonius Johannes de Rooij en Geer- tmjida Teasels. VOORSCHOTEN. Morgen zal een collecte langs de hul zen worden gehouden ten bate van de kas van het pl. crisiscomité, daar versterking der financiën allernoodzakelijkst is. De beide muziekgezelschappen „Benvenuto" en de St Laurents Harmonie zullen hare medewerking verleenen door een muzika- len rondgang door de gemeente te houden. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. De Winkelsluiting Langdurige discussies over de salarisherziening. De Raad vergaderde onder leiding van burgemeester Wiegman. Medegedeeld werd o.m. dat Ged. Staten het presentiegeld voor de leden van den Raad hebben bepaald op f. 3.— per lid per verg. Een voorstel tot wijziging van de be staande personeelsreglementen in verband met opkomst van personeel, dat lid is van den Vrijw. Landstorm werd aangenomen. Hierna werd behandeld een voorstel tot wijziging van de winkelsluitingsverorde ning. Deze omvat een afwijking van de wet voor winkels aan Den Deijl, Meijendell en het strand gedurende het seizoen, ver der de mogelijkheid tot langer openstelling van alle winkels op Zondagen gedurende het geheele Jaar ln verband met den ongunst der tijden en ten slotte de moge lijkheid om ruimer openstelling in te stellen in bijzondere omstandigheden. Hierbij kwam een adres van de Wassen. Middenstandsvereen. ter sprake, om te trachten een uitzonderingstoestand voor den Zondagsverkoop voor alle winkels te doen verkrijgen. Na discussie werd het voorstel met de st. der A.R. en C.H. tegen, om alsnog verruiming van den verkoop op Zondag voor de geheele gemeente toe te staan, aangenomen. De geheele verorde ning werd met 13 tegen 2 st. aangenomen. Volgde een voorstel van de Bezuinigings commissie tot herziening van de salarissen over de geheele linie. De heer Schalekanip had lof voor het werk der Commissie. Toch meende hij, dat niet de goede weg is gevolgd. B. en W. toch staan geheel naast deze zaak. Hij had dan ook gaarne prae-advies van B. en W. hieromtrent willen zien uitgebracht. Hij maakte B. en W. geen verwijt van den gang van zaken, want de raad zelve heeft deze materie ln handen van een commissie gegeven. Hij achtte het echter beter ten halve gekeerd dan geheel te dwalen. De heer Van Leeuwen sloot zich aan bij het werk der Commissie. Ook hij was van oordeel, dat niet de Juiste weg is gevolgd. Spr. heeft zich .-an het begin af verzet tegen behandeling als thans is geschied. Hij vond het onjuist B. en W. uit te scha kelen. Het is wettelijk, dat de Commissie thans het voorstel bij den Raad heeft in gediend, maar even wettelijk is het thans voor te stellen dat B. en W. alsnog prae- advies zullen uitbrengen. Hij stelde der halve voor het voorstel naar B. en W. te renvoyeeren om prae-advies. De heer Wildt Meijboom was verbaasd over dit voorstel, in het bijzonder over de houding van den heer Schalekamp, die zelf heeft voorgestemd, toen werd voor gesteld deze herziening bij de Bezuini gingscommissie te brengen. Hij wees er op, dat alle fracties vertegenwoordigd waren in de Commissie en meende, dat het voor stel afbreuk doet aan het werk der Com missie Het is volkomen juist dat de Com missie haar rapport aan den Raad heeft uitgebracht. Den heer Verloop leek het niet juist personeelszaken in het openbaar te be handelen. De heer Boender merkte op, dat een van de belangrijkste zaken aan de orde komt. B. en W. hebben indertijd zich verzet tegen salarisherziening. De Raad heeft dat toch doorgezet en dat is een fout geweest. Waarom zou men die fout niet herstellen? De heer Idenburg deelde de meening van den heer Wildt Meijboom. De zaak is volkomen rijp voor behandeling. Ook de burgemeester was die meening toegedaan. Na discussie werd het voorstel Van Leeuwen aangenomen met 8 tengen 7 st. (RK„ AH. en S.D.A..P). Een verwarde discussie ontstond hierna, waarbij de gemoederen zeer opgevoerd wer den De voorzitter zeide zelfs, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat B. en W. komen met een verlaging van 10 ter wijl over en weer harde woorden vielen. Tenslotte zeide de Voorzitter, dat B. en W voorstellen de beraadslagingen te schorsen, om zich te kunnen beraden over de aan te nemen houding. Na geruimen tijd heropende de Voorzitter de vergadering. Hij deelt mede dat B. en W. aan de op dracht gevolg hebben gegeven en het advies van de Bezuinigingscommissie in zijn geheel aannemelijk achten. B. en W. nemen dit dus over. Hierna werd de behandeling gedetail leerd voortgezet. De geheele verordening werd tenslotte met eenige wijzigingen aangenomen. De heer Idenburg bracht hulde aan de Commissie voor haar werk en aan den heer Wildt Meijboom voor de verdediging van het voorstel. De Voorzitter sloot zich hierbij aan. Hierop volgde sluiting. Onder een boom gekomen. De 60-jarlge Z. uit Voorschoten was op de buitenplaats „Raaphorst" alhier bezig met het rooien van een boom. Bij het vallen week de boom door een of andere oorzaak van de vastgestelde richting af en kwam daardoor op Z. Deze raakte met de beenen onder den boom bekneld. Zijn medehelper L. begon terstond de aarde weg te graven, waardoor hij Z. uit zijn hachelijke positie kon bevrijden. Dr. Hub- beling, die spoedig ter plaatse was, con stateerde een ernstige verwonding en bloeduitstorting aan het linkerbeen. Z. werd per ziekenauto Van Oostrum naar het St. Elizabeth-ziekenhuis te Leiden vervoerd. Botsing tusschen tram en auto. Aan een bouwwerk langs de trambaan aan de v. Z. v. Nijeveltstraat reed W. uit Den Haag met zijn vrachtauto achteruit op de trambaan. Op hetzelfde oogenblik reed daar de tram in de richting Leiden. Botsing was onvermijdelijk. Zoowel auto als tram werden tamelijk beschadigd. 3-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11