Rond de Duitsche Herbewapening LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 22 Maart 1935 De Fransche en ltaliaansche protesten. BUITENLAND. SPREEKCEL. BUSLICHTINGEN HOOFDPOSTKANTOON. o Debat in het Engelsche Lagerhuis. De Fransche protest-nota. De nota, welke gisteren door den Fran- schen ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet. aan de Duitsche rijksregeerlng is overhandigd, wijst er op, dat het Duit sche besluit van 16 Maart, waarbij de mi litaire dienstplicht weder werd Ingevoerd en de schepping van een Duitsche mili taire iuchtvaart, in strijd zijn met de ver plichtingen, welke Duitschland in de ver dragen op zich heeft genomen en met de verklaring van 11 December 1932. waarin de rijksregeerlng heeft erkend, dat een algemeen statuut der bewapeningen, het welk voor Duitschland de rechtsgelijkheid zou scheppen, niet verwezenlijkt kon wor den zonder de instelling van een stelsel van veiligheid voor allen De Fransche nota wijst er vervolgens op. dat de Fransche regeering. In overeen stemming met de Brltsche, gemeend had, haar vertrouwen in de rijksregeerlng te kunnen doen blijken, door haar een proce dure van vrije onderhandelingen voor te stellen, ten einde te komen tot de vast stelling van een nieuw bewapeningssta tuut voor Duitschland De rijksregeering heeft Indertijd in principe zulk een procedure aanvaard. Het bruuske besluit van 16 Maart vormt even wel een nieuw bewijs van de gezindheid, waarvan de rijksregeering blijk geeft, en van de methoden, welke de rijksregeerlng toepast tegenover de aanbiedingen tot ver zoening, welke haar gedaan worden. Naar het oordeel van de Fransche re geering dient derhalve het volgende te ■worden geconstateerd: Op de eerste plaats miskent de rijks regeering opzettelijk het essentieeie be ginsel van het volkenrecht, volgens het welk geen enkele mogendheid zich een zijdig van de door haar aanvaarde ver dragsverplichtingen kan vrijmaken Op de tweede plaats heeft de rijksre geering hoewel zijzelf het verlangen te kennen had gegeven, om op de basis van het communiqué van 3 Februari onder handelingen te voeren, weloverwogen maatregelen getroffen, welke aan deze basis, door middel van een voldongen feit, een der essentieeie steunpunten hebben ontnomen De Fransche regeering protesteert for meel tegen deze maatregelen, waarom trent zij thans reeds alle reserves maakt. Zij kan slechts aan de Duitsche regee ring de verantwoordelijkheid overlaten van den toestand van onbehaaglijkheid, welke aldus in de wereld wordt geschapen en voor de gevolgen, welke hieruit kunnen voortvloeien, d. w. z. voor de verplichtin gen, die hierdoor op de regeeringen van de verschillende betrokken landen kunnen komen te rusten. Besloten om zelf té zoeken naar alle middelen, welke kunnen leiden tot inter nationale verzoening, die de onbehaag lijkheid kan doen verdwijnen, en den vrede in Europa kan waarborgen, wenscht de Fransche regeering uit eerbied voor de verdragen, haar vaste besluit kenbaar te maken, om bij geen enkele onderhande ling toe te staan, dat een beroep wordt gedaan op eenigerlel besluit, dat, met een zijdige verkrachting der internationale verplichtingen, is genomen. De ltaliaansche nota. De nota, welke door den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn aan den rijksmi nister van buitenlandsche zaken is over handigd, luidt als volgt: De rijkskanselier heeft op 16 Maart den Italiaanschen ambassadeur een. op den zelfden dag gepubllceerden tekst over handigd van een wet. waarbij de Duitsche regeering in Duitschland den verplichten legerdienst wederlnvoert en de sterkte van het Duitsche leger op 36 divisies brengt. Een week tevoren hadden de Duitsche autoriteiten officieel de instelling van een Duitsche militaire luchtvaart bekend ge maakt. De ltaliaansche regeering heeft van de, In deze aangelegenheid, door de Bntsche en Fransche regeeringen tot de Duitsche regeering gerichte nota's kennis genomen. Zij zelf kan niet nalaten, er op te wijzen, dat zoowel in de te Rome op 7 Januari 1935 tusschen de ltaliaansche en Fransche re geeringen afgesloten overeenkomsten als ook in de op 3 Februari gepubliceerde slot- mededeellng over de in Londen tusschen de Brltsche en Fransche regeeringen ge houden besprekingen, de essentieeie grond slag opnieuw was erkend, van het inter nationaal recht, krachtens hetwelk het in hoofdstuk V van het verdrag van Ver sailles vastgestelde militair statuut niet door een eenzijdige actie gewijzigd mocht worden. De ltaliaansche regeering, welke harer zijds steeds op het standpunt heeft ge staan, dat het beter zou zijn, als het vijfde hoofdstuk van het verdrag van Versailles in den loop van de onderhandelingen tus schen de belanghebbende regeeringen op grond van volledige rechtsgelijkheid her zien zou worden, had erin toegestemd, dat de kwestie der Duitsche bewapeningen het onderwerp zou vormen van onderhande lingen in een algemeene beraadslaging zooals die, welke in de verklaring van 11 Dec 1*932, waaraan Duitschland deelge nomen heeft, beraamd was. Dit proces was door de Duitsche regeering zelf in haar verklaring van 14 Febr. d.a.v. aanvaard. De ltaliaansche regeering ziet zich der halve genoodzaakt, de grootste voorbe houden te maken. De ltaliaansche regeering heeft steeds getracht het rijk geheel en al te winnen voor een systeem van samenwerking tus schen de voornaamste belanghebbende mogendheden, hetwelk het rijk volkomen de rechten van een souvereinen staat zou hebben toegekend. Juist daarom krijgt het besluit van het rijk een bijzondere draag wijdte, met name met het oog op den toestand van onzekerheid, welke het in alle landen doet ontstaan. De ltaliaansche regeering heeft nog kortelings vele bewijzen van haar wil tot Internationale samenwerking geleverd, en Is voornemens ook verder een dergelijk standpunt te blijven innemen, wijl het in overeenstemming is met de nooden der volken en de elschen van de Europeesche samenleving. Maar desondanks voelt zij zich verplicht tot het afleggen van de verklaring dat zij, bij eventueele toekomstige beraadslagin gen, feiten en situaties, ontstaan door een zijdige besluiten, waardoor internationale verplichtingen worden opgeheven, niet zonder meer zal kunnen aanvaarden. Het Fransche beroep op den Volkenbond. De Fransche nota aan het Volkenbonds secretariaat luidt: „Door de wet, wier tekst 16 Maart aan de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland, Italië en Polen te Berlijn Is medegedeeld en die denzelfden dag Is openbaar gemaakt heelt de uunscne ivgeering besloten oen algem. militairen dienstplicht in het Duit sche Rijk te herstellen en het Duitsche leger te reorganlseeren in twaalf leger corpsen en zes en dertig divisies. De Duitsche autoriteiten hebben boven dien eenlge dagen te voren de schepping van een Duitsche militaire luchtvloot be kend gemaakt. In belde gevallen heeft de Duitsche regeenng opzettelijk door een eenzijdige handeling de verplichtingen geschonden uit de verdragen, die Duitschland onder teekend heeft door toetreding tot den Vol kenbond, waarvan Duitschland nog lid blijft. Ook na afloop van het tijdperk van twee jaren na de opzegging van het lid- maatsohap op 1 October 1933, heeft Duitschland krachtens de préambule van het Volkenbondsverdrag de verplichting op zich genomen nauwgezet alle verdrags verplichtingen te eerbiedigen in de weder- zljdsche betrekkingen der georganiseerde volken Onder deze omstandigheden en over wegende. dat ieder lid van den Volken bond krachtens artikel 11 par. 2, het recht heeft de aandacht van den Volken bondsraad te vestigen op iedere omstan digheid, die van beteekenls is voor de in ternationale betrekkingen en die den vrede of de goede verstandhouding tus schen de volken, waarvan de vrede af hangt, dreigt te verstoren, heeft de Fran sche regeering de eer den toestand, die door de houding der Duitsche regeering ontstaan is, bij den Volkenbondsraad aan hangig te makéh. Met het oog op den ernst van de door het Duitsche Initiatief gestelde kwestie, heb ik de eer u te verzoeken om de behandeling van dit verzoek in 'n buitengewone zitting van den Volkenbondsraad te doen plaats hebben Ondedrt eekend Pierre Laval." Het debat in het Lagerhuis. •Gisteren zijn in het Engelsche Lager huis de door de oppositie gevraagde de batten begonnen over de a.s. reizen van Simon en Eden. Als eerste spreker voerde de leider der labour-oppositie, Lansbury. het woord. Hij ving aan met de verklaring, dat de oppositie er de voorkeur aan zou hebben gegeven, met deze debatten te wachten tot na den terugkeer van Simon uit Ber lijn. „De laatste dagen hebben zich ech ter gebeurtenissen voorgedaan, welke het wenschelijk doen schijnen, reeds thans zekere beschouwingen te houden over vrede en ontwapening. De berichten over de gebeurtenissen in Duitschland hebben ln Engeland een psy chische ontsteltenis veroorzaakt, welke slechts kan worden vergeleken met de situatie ln 1914. De mentaliteit in Enge land en ln het buitenland is de mentali teit van den oorlog. Iedere regeering zegt, dat zij niet voor den oorlog, maar voor den vrede bewa pent en ook dit slechts, omdat de andere volkeren bewapenen. Iedere regeering schuift de schuld op anderen. Duitschland stelt het verdrag van Versailles verantwoordelijk. Frank rijk wijst weer op Iets anders en de Rus sische regeering verdedigt haar bewape ning met het motief, dat zij een aanval in het Verre Oosten of aan de Baltische kust ducht. De dingen zijn thans zóó ver gekomen, dat Duitschland niet slechts gelijkheid van status in de gemeenschap der na ties neemt, maar ook het recht, een ver drag te verscheuren en een bewapenings politiek te voeren, die onvermijdelijk moet leiden tot een bewapeningswedloop en ten slotte tot een oorlog. Het is der halve de urgente plicht van Engeland, een beslissenden stap te doen tot redding van de beschaving. De labourpartlj is van opvatting, dat de opdracht, waarmede de minister van buitenlandsche zaken zijn reis aanvaardt volkomen opnieuw moet worden opge steld. Engeland als grootste mogendheid ter wereld moet ln de ontwapeningskwes tie de leiding nemen en zich bereid ver klaren, den luchtoorlog op het altaar van de ontwapeningsconferentie te offeren". Voortgaande eischte Lansbury de in- ternationaliseerlng van alle verkeers- luchtlijnen der wereld, Daarmede, zelde hij, wordt het gevaar van een luchtoor log verdreven. Met gespannen aandacht luisterde het huls naar dit gedeelte van de uiteenzet tingen van Lansbury en toen een conser vatief afgevaardigde interrumpeerde met de woorden: „dat hebben wij reeds ge daan", werd niet alleen van de banken van de arbeiderspartij, maar ook door de leden der andere partijen verontwaar digd geprotesteerd en geroepen: „Zwij gen!". De labourpartlj, aldus ging Lansbury voort, is van opvatting, dat de minister van buitenlandsche zaken bij zijn onder handelingen te Berlijn zich niet accoord moet verklaren met de Duitsche herbe wapening, maar slechts tot uiting moet brengen, dat de Engelsche pact- en vre despolitiek niet gebaseerd is op de bewa pening, maar op de ontwapening. Lans bury verweet allen regeeringen, fouten te hebben gemaakt. Hij hoopte, dat de En gelsche regeering er naar streven zou, een wereldconferentie tot stand te brengen, welke zich zou moeten bezig houden met den stand van het contingenten-systeem, de douanetarieven en de overige handels beperkingen. „want," verklaarde hij, „in de wereld is ruimte genoeg voor allen, zijn genoeg grondstoffen voor allen en markten in overvloed. Vereischt ls slechts een doelmatige organisatie." „Het ls, aldus besloot Lansbury. naar ik geloof, het bankroet van het staatkun dig denken, dat overal in den weg staat. Wij klampen ons vast aan de oude ge dachte. dat op een of andere wijze liet ongeluk der anderen ons ten voordeel zou kunnen strekken. De labourpartlj gelooft daar niet aan." Voor de liberale oppositie sprak vervol gens Samuel Hij verdedigde het stand punt, dat niets mag geschieden ol ge zegd worden, dat Simon ln verlegenheid zou kunnen brengen bij zijn hoogst moei lijke onderhandelingen. Spr. deelt de op vattingen van Lansbury Inzake den in druk. dien de Duitsche verklaring op t Brltsche volk heeft gemaakt Het gevoel van verontrusting en ergernis in Enge land en andere landen hierover is alge meen. Het is slechts natuurlijk, dat ge protesteerd wordt. De Juridische opvat ting der Franschen is op zichzelf onaan tastbaar. maar de gebeurtenissen van de laatste 16 jaar, gelijk bijvoorbeeld de be wapening der anderen, hebben die actie ondermijnd. Aan den anderen kant mag Duitsch land niet in het onzekere verkeeren ten opzichte van de houding van Engeland. Simon gaat als gezant der Engelsche natie naar Berlijn. HIJ kan onvoorwaar delijk steunen op de meening des lands. Het antwoord van Sir Simon. Sir John Simon beantwoordde de spre kers. Hij ving aan met de verklaring, dat hij hoopte openhartige besprekingen te voeren met den Dultschen rijkskanse lier, aangezien het bezoek volledige open hartigheid eischte. De gedachtenwlssellng was evenwel van een soort, die niet kan worden voorafgegaan door een generale repetitie. De reeks van bezoeken zou van informatief karakter zijn. Spr. herinnerde aan de bepalingen van de Londensche verklaring van 3 Februari waarvan de toon. naar door Duitschland erkend was, eerlijk en vriendschappelijk was en in verband waarmede een ult- noodiglng was ontvangen voor dit bezoek. Spreker had dan ook gemeend, dat het noodzakelijk was, het volkomen duidelijk te maken, dat de omvang en het doel van het bezoek niet kon worden beperkt tot 'n enkel afzonderlijk punt van de Londen sche verklaring, maar dat de besprekin gen over de geheele breedte van den in houd der verklaring moesten loopen. Er zouden dus vier punten van bespreking zijn: de veiligheid, de bewapeningen, de terugkeer van Duitschland naar den Vol kenbond en het voorgestelde luchtpact. Slechts toen de verzekering van Duitsche zijde werd ontvangen, dat de besprekingen over al deze onderwerpen zouden loopen, hebben wij overleg gepleegd met de andere regeeringen. Niet alleen waren deze vier onderwerpen op deze wijze aangegeven, maar de grondslag van ons voorgestelde bezoek was, dat zij zouden worden bespro ken met het doel, uiteindelijk te komen tot een oplossing door overeenstemming. Terwijl de zaken aldus stonden, deden zich de gebeurtenissen aan het einde van de vorige week voor, waarover Lansbury met zulke ernstige en passende woorden heeft gesproken. Het was onvermijdelijk, dat protesten loskwamen van de Brltsche, de Fransche en de ltaliaansche regeerin gen. De zeer ernstige kwestie deed zich voor, welke actie moest worden onderno men Het ligt toch voor de hand, dat deze eenzijdige daad onvermijdelijk de vraag deed rijzen, welke waarde overeenstem ming nog had, en dat was een slechte voorbereiding voor een toekomstig accoord. Spreker was echter van meening, dat de actie die de regeering getracht had in te stellen met betrekking tot deze hoogst ern stige gebeurtenis, verstandig was. Weigeren te gaan, de afspraak afzeggen, zou zeker geen resultaat scheppen. Derhalve vroeg de Engelsche regeering de verzekering, dat de omvang der besprekingen op geenerlei wijze zou worden beperkt. De tegenwoordige toestand van argwaan en onrust in Europa kon niet worden ver zacht zonder veiligheid door onderhande ling en overeenstemming op alle vier ge noemde punten en onder die omstandig heden had de regeering, nadat voorbehoud en protest was ingediend, besloten, dat het noodzakelijk en juist was deze zaak voort te zetten. Over den datum van de Duitsche mede- deeling wilde spr. geen opmerkingen ma ken, maar de aard en de inhoud daarvan, welke een zoo verontrustend licht werpen op de vooruitzichten van een regeling door overeenstemming, eischen zeker de aan dacht. Het cijfer, dat genoemd is door de Duit sche mededeeling over de Duitsche troe pensterkte is zóo groot en zóó ver uit gaande boven de getallen, die nog geen jaar geleden waren voorgesteld en feitelijk zóó veel hooger dan datgene, waaraan eenige mogendheid ln West-Europa op dit oogenblik het hoofd kan bieden, dat er ernstige twijfel door ontstaat over de vraag, of, wanneer die cijfers gehandhaafd zouden worden, een overeenstemming met de naburen van Duitschland mogelijk zou zijn. Simon besloot zijn rede met te zeggen, dat de Britsche ministers naar Berlijn zouden gaan. vastbesloten alles te doen, wat Engeland doen kan om den vrede te bevorderen en te beveiligen. Het doel van de Britsche politiek is al tijd geweest te helpen, om den grooten Duitschen staat terug te brengen binnen het kader van algemeen overleg in Europa op voorwaarden, die rechtvaardig waren voor dat land en eerlijk en veilig voor al len, zoodat het met zijn groote talent en hulpbronnen zou kunnen bijdragen met een volledig gevoel van rechtsgelijkheid en waardigheid tot de taak. die iedere goede Europeaan, die den vrede wenschl oet helpen uitvoeren. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche herbewapening. Duidelijker, dan nog het geval was, ls uit het debat ln het Engelsche Lagerhuis over de reis van sir Simon en Eden naar Berlijn gebleken, dat deze reis slechts zuiver lnformatorlsch ls! Engeland meent zich zoodoende het best op de hoogte te kunnen stellen van het Duitsche stand punt en daarin heeft het ongetwijfeld goed gezien. Maar Engeland staat in zijn afkeuring van het Duitsche optreden naast Frankrijk en Italië, al meent het met gematigdheid van zijn inzichten te moeten getuigen. De reis van Eden ls intusschen nog uit gebreid. Gemeld wordt, dat Eden, die na afloop van zijn bezoek aan Berlijn. Mos kou en Warschau Polen in den nacht van 2 op 3 April per spoor zal verlaten, de uitnoodlglng van de Tsjecho-Slowaaksche regeering, om den voormiddag van den 4en April ln Praag door te brengen, heeft aangenomen. Hij ls voornemens dan in den loop van den namiddag per vliegtuig naar Londen terug te keeren. Daarna zal dan in Italië de tweede con ferentie plaats hebben tusschen Enge land. Frankrijk en Italië. Ook de komst van Mc Donald wordt overwogen. Italië schijnt niet erg gerust over den gang van zaken Het ltaliaansche kabinet heeft besloten, met het oog op den internationalen poli- tieken toestand, de belde lichtingen 1913 en 1914 gemeenschappelijk haar militairen diensttijd te laten uitdienen. Generaal Balstrocchi, onderstaatssecre taris In het ministerie van oorlog, ver klaarde ln de Kamer, dat door dezen maatregel bijna een half millloen soldaten onder de wapenen worden gehouden, het geen als een voorzichtigheidsmaatregel moet worden beschouwd De reeds opgeroepen lichting 1913 zal niet naar huis worden gezonden, doch on der de wapenen worden gehouden, te zamen met de lichting 1914, welke ln April as. moet opkomen. BELGIE. De kabinetscrisis. De koning heeft gisteren den Katholie ken oud-minister Tschoffen verzocht, een nieuwe regeering samen te stellen. Tschoffen heeft echter geantwoord, dat hij die taak niet kan aanvaarden. De kans op een kabinet uit de drie par tijen schijnt groeiende te zijn. DUITSCHLAND. Ministers ontslagen. Op voorstel van den rijksstadhouder in Beieren heeft de Fuhrer en rijkskanselier den Beierschen minister van Economische Zaken Hermann Esser uit zijn ambt ont heven. Een soortgelijke maatregel is ge nomen ten aanzien van den Saksischen minister van Onderwijs, dr. Wilhelm Hartnache, die op voorstel van den rijks stadhouder in Saksen ls ontslagen. Hitier heeft besloten tot volledig her stel eenlge dagen In Wiesbaden te ver blijven. Hij heeft zijn intrek genomen in hotel Rose. o FRANKRIJK. Een Duitscher ontvoerd. Gebleken is. dat de ln den Elzas wonen de Duitsche journalist Berthold Jacob, die spoorloos was verdwenen, in een hinder laag is gelokt en naar Duitschland ont voerd. De „Echo de Paris" weet te ver tellen dat Jacob, die te Straatsburg een anti-Hitleriaansch persbureau leidde en de Fransche regeering in den loop der jaren tal van kostbare gegevens over de Duitsche herbewapening verstrekte, door de Duit schen agent-provocateur Wesemann naar Bazel was gelokt. Men heeft kunnen na gaan dat hij zich den volgenden ochtend naar Zürlch heeft begeven, vanwaar hij denzelfden avond te Bazel terugkeerde. Hij kwam daar te middernacht aan. liep naar zijn hotel, toen hij plotseling door twee Individuen werd vastgegrepen, die hem in een auto duwden, waarmede zij ijlings naar de Duitsche grens reden welke zij bij het gehucht Klein-Huningen (Baden) overschreden. De Duitschers blijken een zakboekje op Jacob te hebben gevonden, waarin de namen van al zijn correspondenten in Duitschland zelf en in Frankrijk en En geland staan vermeld. Jacobs Duitsche medewerkers zouden reeds door de natio- naal-socialistlsche politie zijn gearresteerd. CHINA. Japansch koopman ontvoerd. Het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft den Japanschen consul-generaal in Kanton opdracht ge geven protest in te dienen tegen de ont voering van een Japansch koopman door Chineesche bandieten. Tot dusverre is nog niets bekend ge worden over het lot van den ontvoerde. Volgens de officieele Japansche lezing zou de ontvoering een politieken achtergrond hebben. De Japansche consul-generaal eischt van de Chineesche overheid, dat zij onmid dellijk maatregelen zal nemen tot opspo ring van den ontvoerden koopman. De mysterieuze verdwijning van dezen koopman herinnert aan de ontvoering van den Japanschen vice-consul Koeramoto, waarbij de Japanners onmiddellijk dreig den militaire maatregelen te nemen te gen Nanking en een oorlogsschip uitzon den. Op het laatste oogenblik werd Koe ramoto toen door Chineesche boeren ge vonden; zijn geestvermogens waren ge stoord. GRIEKENLAND. Verkiezingen einde Mei. De gisteren gehouden eerste Minister- raadszitting van het nieuwe Kabinet heeft besloten uit uitschrijving der verkiezingen' tegen einde Mei. Tegelijkertijd zal een plebisciet worden gehouden ter goedkeu ring van de maatregelen der regeering. De Senaat zal worden vervangen door een gilden- en beroepenkamer. NOORWEGEN. Regeerlngsverklarlng van Nyraardsvold. De nieuwe Noorsche regeering, die ge vormd ls door den leider der Noorsche Ar beiders Partij Nygaardsvold, heeft zich aan het Storting voorgesteld. In zijn regeerlngsverklarlng zei de mi nister-president o.a„ dat de nieuwe regee ring een minderheldsregeerlng is, die ech ter gesteund wordt door den krachtlgen wcnsch van het volk naar doeltreffende maatregelen tegen de economische crisis. De regeering. die voorstandster Is van een betere samenwerking en organisatie ln de industrie, zal haar best doen om op elk gebied werkelijk scheppend werk te ver richten en het grootst mogelijke econo mische succes te behalen. Z11 zal alle po gingen steunen, die vermindering van de werkloosheid ten doel hebben. De maat regelen der regeering tot bescherming van het bedrijfsleven tegen storingen op het gebied der valuta-politiek zullen op een gezonde financieele basis staan. ABE5SYNIE. Het conflict met Italië. De .Daily Telegraph" meldt uit Addis Abeba, dat de keizer van Ethiopië allen gouverneurs der provincies heeft bevolen naar hun standplaatsen terug te keeren om gereed te zijn, ln geval zich daartoe de noodzakelijkheid zou voordoen met het oog op het grensgeschil met Italië. Er is echter nog geen mobilisatie afgekondigd. DENK OM DE RUITEN! Een bewoner van de Paul Krugerstr. beklaagt zich er over dat herhaaldelijk door opgeschoten jongens (bij de ge meenteschool) wordt gevoetbald tenge volge waarvan de ruiten der ln de onmid dellijke nabijheid woonachtige personen (meest werkloozen) aan vernieling zijn blootgesteld. HELPT TOCH DE WERKLOOZEN! Een werkloos arbeider doet langs dezen weg een klemmend beroep op overheid en particulieren om toch vooral geen gepen sioneerden te belasten met bijbaantjes, doch daarvoor vertrouwde werkloozen uit te zoeken. Het gebeurt z.l. nog veel te vaak, dat ge pensioneerde polltie-agenten belast worden met het rondbrengen van belastingbiljet ten of werkzaamheden aan de veemarkt. Of laat de opbrengst dier nevenfuncties voor 100°/o ten goede komen aan de werk loozen, die ook 2/3 moeten afstaan, zoodra zij boven hun steunultkeering iets verdie nen. Honderden werkloozen hunkeren naar een baantje. Helpt ze! De nood is voor velen ondragelijk I Laatste buslichting ten Postkantore (Brat- straat) voor de eerstvolgende postverzen ding in de richting van: Amsterdam Rotterdam 2.401) 17.35 2) 2.401) 15.25 9— 17.55 6.50 2) 16—2) 10.20 2) 19.40 17— 11.10 20.30 9.50 17.56 3) 12.35 21.45 2) 10.20 16.40 13.15 2) (22.30) 11— 19—2). 15.05 2) 12.50 20.30 15.25 2) 13.15 22— 16—2) 14.15 2) 22.302), De laatste lichting sterdam aansluiting (22.30) richting Am- op de Nachttreinen. Hoofddorp Katwijk Leiderdorp Noord wijk 5.30 4.5.30 4— 6.45 4.35 6.45 11— 12.05 13.20 11.— 13.20 15.35 17— 17.20 16.25 17.55 2) Oegstgeest Wassenaar Woerden Zoeterw. 4.2.40 4.30 650 12.0" 4.35 5.45 12.25 16' 5.45 12.50 17.45 17 11— 15.25 2) 16.25 17— 19.15 19.40 2) (22.30 20.30 De laatste lichting (22.30) richting Was senaar, niet op Zaterdag en daags voor een feestdag. De onderstreepte tijdstippen gelden voor Zon- en Feestdagen. 1) Niet op Maandag en daags na een Feestdag. 2) Na dit tijdstip kan nog gepost worden ln den postwagen v. d. aansluitenden trein. 3) Alleen voor verder dan Rotterdam, Alleen op Zon- en Feestdagen. In aansluiting op de stadsbestelling worden de kantoorbussen (Hoofdkantoer) voer het laatst gelicht: le bestelling 6.30 2e 13.40 2* 17.36

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10