76,te Jaargang WOENSDAG 20 MAART 1935 No. 23004 DAGBLAD"VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE ZOMERTIJD. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel ■voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te be ginnen op Maandag 1 April 1935, krach tens het 'bepaalde bij artikel 17 der veror dening van den 6en Juli 1899 i Gemeente blad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9 Juli 1928 i Ge meenteblad No. 221 op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, henevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering, door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers, en dergelijke wer ken, voor zoover die bijzonder eigen dom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris Leiden, 20 Maart 1935. 1265 ADRES AAN DEN BURGEMEESTER. NOGMAALS DE STADHUISBOUW. AUes gaat normaal, zegt architect Blaauw. Nauwelijks was hetgeen wij gisteren met betrekking tot bovenstaand onderwerp schreven, uit de pen gevloeid of het toe val bracht ons in contact met den archi tect van ons toekomstig stadhuis, den heer C. J. Blaauw, die ons bereidwillig een kort onderhoud toestand, hetwelk plaats vond In zijn werkkamer van het Bouwbureau Stadhuis, Breestraat 117. In deze omgeving, waar tientallen tee- (keningen langs de wanden getuigenis afleggen van den arbeid, welke hier reeds geruimen tijd door den heer Blaauw en zijn staf in alle stilte wordt verricht, heeft eerstgenoemde ons verteld, dat.er eigenlijk niets nieuws te vertellen is! Alles gaat z'n normalen gang, aldus de (heer Blaauw: het afgravlngswerk vordert goed (voorwerpen van waarde zijn tegen de verwachting in niet gevonden!), de diverse onteigenlngs-procedures verkeeren in hun laatste stadium, zoodat wij binnen kort hopen te kunnen beginnen met het sloopen der desbetreffende perceelen en de aanbesteding der fundeering, behou dens onvoorziene omstandigheden, in den loop der volgende maand kan worden gehouden. Voor het heiwerk zal hoogst waarschijnlijk gebruik worden gemaakt van betonpalen. Wanneer alles goed gaat, vindt ook nog in dit jaar de besteding van den betonnen bovenbouw plaats, terwijl, zooals u reeds vermeld heeft, het geheele gebouw in den loop van 1938 voltooid zal zijn. Wat den ouden gevel betreft, u weet, dat de zorg voor de restauratie daarvan is op gedragen aan ir. van Heeswijk van 's Rijks Monumentenzorg. Natuurlijk sta ik met hem geregeld in contact en ook hier ont wikkelt de zaak zich normaal en harmo nisch. Zooals bekend, wordt de gevel niet herbouwd, maar gerestaureerd, zoodat elk bochtje en iedere verzakking in den ouden gevel ook weer in den nieuwen te voor schijn zal treden. Krijgt de nieuwe toren ook een carillon? Uit den aard der zaak is daarop bij het ontwerp gerekend, maar het daarvoor be- noodigde bedrag is niet in de bouwsom begrepen. De restcerende klokken van het oude carillor. worden bewaard in de Stads- timmerwerf. In hun tegenwoordige ge daante zijn ze geen van alle meer bruik baar, maar natuurlijk kunnen ze wel weer worden gesmolten en het metaal worden benut voor den aanmaak van nieuwe klokken! Is er overigens geen aanleiding tot eenigerlei mededeeling, welke onze lezers zou kunnen inte -esseeren? In het huidige stadium niet, lachte de heer Blaauw. Alles gaat, zooals het gaan moet er binnenkort zal de burgerij de eerste resultaten van onzen voorbereiden den arbeid kunnen zien, En de financiën? Komt ook in orde! Tenzij er plotseling een einde zou komen aan de thans be staande laag-conjunctuur, maar dat zijn omstandigheden, die wij niet in de hand hebben. Overigens gaat alles naar wensch en ontwikkelt zich de bouw volgens de door ons uitgestippelde lijnen. Inzake het sluitingsuur voor café's. Aan den Burgemeester dezer gemeente is onderstaand adres verzonden: Ons is ter kennis gekomen, dat het voornemen bestaat een later sluitingsuur voor de café's en restaurants in te voeren. WU verzoeken U beleefd op eventueele aanvragen van exploitanten in bovenge noemde bedrijven voor voormeld later slui tingsuur, afwijzend te beschikken. Wij motiveeren zulks met het volgende: De arbeidstijden voor het personeel in genoemde bedrijven zijn, zooals U bekend is, ongelimiteerd, met het gevolg dat toe stemming tot 't bovengenoemde zou leiden tot nog langere werktijden dan reeds ge bruikelijk zijn. Daar in de meeste gevallen geen noe menswaardige salarissen worden betaald, zal de vergoeding van het bedienend per soneel enkel bestaan uit de fooien, die In dien eventueel toegestanen tijd worden ontvangen. Dit zal o.l. niet opwegen tegen den tijd, die nu aan de zoo noodzakelijke nachtrust wordt onttrokken. Tevens komt het ons voor. dat bij een mogelijk beroep op U, in verband met de slechte tijdsomstandigheden, U in aan merking gelieve te nemen, dat, wanneer slechts eenige uren langer per week de bedrijven mojten blijven tappen, dit toch niet van eemgen merkbaren invloed op de exploitatie kan zijn, mede in verband met het feit, dat genoemde bedrijven reeds den langsten exploitatletijd, per dag gerekend, hebben. Gezien het bovenstaande, vragen wij U nogmaals beleefd, doch dringend, ons ver zoek niet tevergeefs te doen zijn. Hoogaohtend Voor het Bestuur van den Bond van Hotelpersoneel afd. Leiden (w.g.) J. DE HAAS Jr., Voorzitter, (w.g.) J. MULDER, Secretaris. LEVEN EN DOELMATIGHEID. EEN NIEUWE GEREF. KERK? De beslissing spoedig te verwachten. In een gisteravond onder voorzitterschap van ds. H. A. Weersinga gehouden ge meentevergadering der Geref Kerk is aan de gemeente voorgelegd het plan tot aan koop van het terrein ..Zuiderzicht" ten einde daarop een nieuwe Geref. Kerk te bouwen De kerkeraad deed dit plan ver gezeld gaan van een gunstig advies. Het terrein is groot 2286 M2. De koopsom, welke de gemeente Leiden vraagt bedraagt f. 27.500. terwijl zij de voorwaarde heeft gesteld, dat het terrein binnen vijf jaar moet zijn bebouwd en uitsluitend voor kerkbouw mag worden bestemd. De eigen lijke bouwkosten zlln door de commissie van beheer der Geref. Kerk geraamd op f. 70.000. zoodat met den kerkbouw een be drag van f. 100.000 is gemoeid. Breedvoerig heeft de gemeente deze zaak besproken, waarbij zoowel stemmen voor als tegen opgingen. Bij de besprekingen werd er ook op gewezen, dat als niet tot nieuwbouw wordt overgegaan de Hooigrachtkerk gron dig gerestaureerd moet worden, waarmee een belangrijk bedrag is gemoeid. De ker keraad zal. gehoord de meening der ge meente. thans een beslissing hebben te nemen voor 2 April, den datum waarop de optie op het terrein vervalt. o- ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F, mej. L. H. Schaegen (Den Haag)voor het candi daatsexamen Theologie de heer M. v. d. Most (Schiedam) en voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer G. C. A. Schuit (Den Haag). COöP. GROENTE, FRUIT EN BLOEMEN- VEILINGSVEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". De jaarvergadering. In „Den Burcht" hield bovengenoemde vereeniging gisteren haar jaarvergadering. De heer C. v. Vliet opende als voorzitter deze vergadering met een woord van welkom. De voorzitter moest zeer tot zijn spijt wederom een woord van teleurstelling spreken over de slechte uitkomsten in het bedrijf in het jaar 1934: de tuinderij is in het afgeloopen jaar geen loonend bedrijf geweest en de vaak zeer moeilijke en lange arbeid is niet loonend geworden. Wij ver langen nog geen winst, maar zouden het op prijs stellen een meer loonende uit komst te verkrijgen. De uitgekeerde tuinbouwsteun is niet toereikend geweest om het verschil tus- schen kostprijs en opbrengst te overbrug gen: deze overbrugging moet komen, de gemakkelijkste weg zal zijn de „export". Moge onze regeering deze bevorderen. De lage koers van het Engelsche Pond geeft niet veel vertrouwen, terwijl ook Duitschland geen bevrediging schenkt. De handel kan wel goederen zenden, doch met de ontvangst van gelden bestaan veel moeilijkheden. Wij hebben een terrein met spoor en waterverbinding, maar helaas geeft de toekomst geen zekerheid, dat wij onze spoorverbinding productief zullen kunnen maken. Hierna verkreeg de secretaris het woord tot het lezen der notulen en het jaarver slag, welke na een woord van dank wer den goedgekeurd. Het hierna uitgebrachte rapport van den Raad van Toezicht gaf in overweging de verschillende functionarissen voor hun ge houden beheer te déchargeeren, waarbij een woord van dank tot hen gericht werd. Vervolgens werden besproken de balans met verlies- en winstrekening, die werden goedgekeurd. De voorzitter (zelf zitting hebbende in de sub-commissie van de Landbouw crisis-Organisatie) gaf een duidelijke uit eenzetting betreffende de teeltbeperking voor 1935. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. Rede van prof. dr. J. A. J. Barge. Prof. dr. J. A. J. Barge heeft in het Groot auditorium der Leidsche Universi teit onder zeer groote belangstelling (er waren tal van hoogleeraren), een rede gehouden over ..leven en doelmatigheid" Het begrip doelmatigheid heeft een zeer groote variatiebreedte van zijn Inhoud. In algemeenen zin moet doelmatigheid veel ruimer genomen worden dan het gebrui kelijke begrip hiervan. Bij het noemen van voorbeelden onderscheidde spr. de doel matigheid van tal van technische dingen onzer samenleving, de doelmatigheid van het oog. die juist gelegen is in de betrek kelijke onvolmaaktheid ervan, omdat bij verdere perfectie het oog te kwetsbaar zou worden, de doelmatigheid der reflexver- schijnselen in het dierlijk organisme, enz. De doelmatigheid is in al deze gevallen niet volkomen gelijksoortig. Spr. onderscheidt: j uitwendige, inwendige transiente. inwen- dige immanente en bewuste doelmatigheid, j Bij het oog ls de doelmatigheid van den bouw ervan gericht op het oog zelf ten bate van het Individu. Doelmatigheid in levend organisme is niet ontleend aan 1 menschelijk vernuft en is gericht op het J organisme zelf. Bij de doelmatigheid van de specifiek menschelijke handelingen wordt het doel het wezen dat het nastreeft, redelijk zede lijk bewust gekend De verschillende vor men van doelmatigheid hebben gemeen, dat er een werking is. die gericht is op een doel. Zoo is in den meest algemeenen zin alles doelmatig, omdat de werking van elk ding. waarvan een werking uitgaat, gericht is op een doel De aard van ieder ding bestaat juist hierin, dat het een be paalde (d.i. een op iets bepaalds gerichte) werking heeft. Het vaststellen van de wet matigheden in de natuur, de eerste taak der natuurwetenschap, berust, hierop en is alleen mogelijk en aanvaardbaar bij de erkenning hiervan. In de meest algemee nen zin is dus ieder ding in z(jn specifieke werking doelmatig. Evenwel is ons daarom nog niet van iedere werking het doel openbaar evenmin als wij ervan over tuigd zünde dat elke werking een oorzaak heeft, deze oorzgjeen onmiddellijk van alles kunnen aanwijzen. Er is hier geen sprake van het alterna tief: finale of causale verklaring. Op zich zelf zijn zoowel de finale als de causale verklaring der dingen onvolledig. Bij het volledig verstaan van een verschijnsel moeten deze beide verklaringswijzen elkaar vclkomen dekken. De doelmatigheid in de levensverschijn selen is algemeen erkend. Spr. noemt nog verschillende organen waarvan de doel matigheid voor het lichaam pas in later jaren aan den dag is getreden. Doelmatig heid is geen kenmerk voor het leven, om dat zij noodzakelijk ligt ln iedere wer king van ieder ding. De doelmatigheid van het leven is dus geen kenmerk waar door het zich van het niet-levende onder scheidt. Het leven vertoont echter wel een bijzonderen vorm van doelmatigheid, n.1, de inwendige immanente doelmatigheid. Deze is aan alle leven eigen en wordt bulten het leven nergens gevonden. Zij is de „zelfbeweging", de werking uit zich zelve en op zich zelve. Spr. gaf hiervan toelichting aan de carainale levensver schijnselen: voeding, groei en voortplan ting. Bij het voedingsproces zien we op neming van een oorspronkelijk levenlooze stof die tenslotte aan het levende gelijk wordt. Kenmerkend is, dat wat van het levenlooze uitgaat steeds gericht is cp een ander object; dit in tegenstelling met het levende. Groei is de levensuiting waar door een lichaam zich ontwikkelt naar volkomenheid het organisme streeft naai den normalen eindvorm, gericht op eigen volkomenheid. Groei is een zelfbeweging die leidt naar vooruitgang. Pogingen tot nabootsing van het leven hebben vaak voor een kort oogenblik groote aandacht gehad. Het waren experi menten die niet zelden in een schaterlach ondergingen, aldus spr. De zelfbeweging als wezenskenmerk van de levensverschijn selen getuigt van een eigen zelfstandig beginsel van activiteit in de levende orga nismen. dat met behoud van de physico- chemische krachten als werkoorzaak deze zelfbeweging draagt. Men gevoelt hier te doen te hebben met iets van hooger orde. De machine werkt nimmer uit zichzelf; er is geen werking van binnen uit. Men schelijk verstand hebben haar gemaakt en zonder de mensch is zij een machteloos obip*f DE LEIHUTENTO. Gisteravond officieel gesloten. In tegenwoordigheid van bestuurs- en juryleden, vele prijswinnaars en een vrij talrijk publiek heelt gisteravond om streeks 9 uur de voorzitter van de afdee- ling Leiden van „Dennenheuvel", de heer Joh. Brouwer met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt aan hen. die met hun inzending op de „Leihutento" een on derscheiding verwierven. Spr. bracht daarbij dank aan allen, die op eenigerlei wijze hadden bijgedragen tot het welslagen dezer tentoonstelling, welke, naar wij vernamen, bezocht is door circa 3500 personen, daarbij medegerekend het bezoek van de leerlingen van diverse scholen. Gisteravond is een Staatsblad versche nen, bevattende een Koninklijk Besluit, waarbij wordt bepaald, dat in 1935 de ver vroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 6 October. N. Z. H. T. M. Ce driemaandelijksche conferentie met de vakorganisatie. Gistermiddag had in het Hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij te Haarlem de gebruikelijke driemaandelijksche conferentie met de personeelvakvereenigingen plaats. In de eerste plaats kwam ter sprake eenige uitbreiding van het kosteloos ver voer per autobus der Maatschappij in den vacantletijd; wegens de beperkte plaats ruimte per eenheid verklaarde de directie dit verzoek, mede in verband met de ge ringe ervaring te dezer zake, voorshands niet voor inwilliging vatbaar. In verband met de bespreking omtrent de bevordering van den bouw van goed- koope arbeiderswoningen te Voorburg, kwam ter sprake de bestaande regeling betreffende den cirkel, binnen welken het personeel moet wonen onafhankelijk van de woonplaats-gemeente. De directie ver klaarde. dat deze regeling gehandhaafd zou worden; mocht dienstbelang wijziging hiervan gewenscht maken, dan zal over wogen moeten worden, om den straal van den desbetreffenden cirkel te beperken. Na uitvoerige wederzijdsche besprekin gen verklaarde de directie zich bereid, om poetsers, die voor rijdienst werden aange wezen, den reglementairen toeslag te ge ven, indien en zoodra zij gedurende 3 da gen of langer in een kalenderweek als zoo danig hebben dienst gedaan in de plaats van het thans geldende gedurende 14 da gen of meer in een kalendermaand Bovendien zal nader worden bezien, welk aantal arbeidsuren in dit opzicht als een dag" zal worden beschouwd. In aansluiting met het vorenstaande verklaarde de directie, dat het in de be doeling ligt. om gaandeweg de functie „remise-beambte" te doen verdwijnen en derhalve vacatures in die functie niet aan te vullen. Uitvoerig werden besproken de voor- en de nadeelen van een doorgaanden dienst Den Haag—Haarlem; gedurende de Flora wordt een zoodanige dienst gedeeltelijk gereden; daarmede zal eenige ervaring in de bedoelde richting worden verkregen, zoodat op grond van die ervaring te gele gener tijd een meer juiste beslissing dan thans, te dezer zake zal kunnen worden genomen. Na behandeling van een tweetal onder werpen van minder belang en na de ge bruikelijke rondvraag werd de bijeenkomst gesloten. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR ULO DRIFTSTRAAT. Ouderavond In de Opleidingsschool voor U. L. O. Driftstraat (hoofd de heer M. J. Krop' is een ouderavond gehouden. De heer Krop opende den avond met een woord van wel kom tot de ouders en den spreker van dezen avond, den heer H. Schilperoort en gaf daarna het woord aan den secretaris tot het lezen der notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Hierna sprak de heer H. Schilperoort over „Waterwin ning" Spr. hield een interessante voor dracht over het winnen van zoetwater en behandelde daarbij speciaal de waterwin ning van de L.D.W.M. te Katwijk. Deze leerzame causerie werd door de ouders aandachtig beluisterd. Nadat nog door een serie plaatjes de verschillende methodes van waterwinning waren vertoond, besloot spr met een woord van dank aan de Oudercommissie, die het mogelijk maakte over dit vraagstuk te mogen spreken. De heer Krop dankte spr. namens allen voor zijn mooie voordracht. Hierna had de ver kiezing plaats. Alle aftredende Commissie leden werden bij acclamatie herkozen. De heer Krop deelde nog mede, dat mej. Hendriks afscheid gaat nemen van de ouders, daar zij door overplaatsing de school heeft verlaten. Spr. wilde ln de eer ste plaats een woord van warmen dank namens de oudercommissie en de ouders overbrengen voor de prettige wijze waar op met haar steeds is samengewerkt. Na mens de commissie en de ouders bood hij een bloemenmand aan als blijk van sym pathie en dank voor hetgeen mej. Hendriks voor de school gedaan heeft. Namens de leerlingen der 3e klasse werd haar even eens een fruitmand aangeboden. Mej. Hendriks dankt allen voor hun woorden en gaven. Van de rondvraag maakte nie mand gebruik, zoodat de voorzitter om tien uur dezen prettigen ouderavond kon sluiten. Hierna hebben nog vele ouders zich met het onderwijzend personeel over de prestaties der kinderen onderhouden. BINNENLAND. Herdenking van wijlen H. M. de Konin gin-Moeder. (Laatste Berichten. Ie Blad). De Zomertijd gaat in op 15 Mei. (Ie Blad), De levering der 14 Douglas-vliegtuigen; ook Aviolanda te Papcndrecht was gega digde. (3e Blad). Geringe kans op aanneming van de ge wijzigde Kieswet door de Tweede Kamer, (Pari. Overzicht, 3e Blad). De consumptie-melkregeling 19351936. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad). Het mengpercentage boter in margarine wordt weer van 15 op 25 gebracht. (Land en Tuinbouw, 3e Blad). Vergif tigingsgevallen te Nederweert; twee kinderen plotseling overleden. (Ge mengd, 4e Blad). BUITENLAND. Groote politieke bedrijvigheid in Londen, Parijs en Rome inzake de Duitsche her bewapening. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Het conflict tusschen Italië en Abessynië en den Volkenbond. (Buitenland, le Blad). De uitbreiding der Engelsche luchtmacht door het Lagerhuis aanvaard. (Buitenland, le Blad). Franklin Bouillon veroorzaakt incident in de Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad). Het onverwachte aftreden der Belgische regeering Theunis. (3e Blad). AVONDTEEKENSCHOOL R.K. VOLKSBOND. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Firma Gebr. Smit, Houtstraat 14, Leiden. Gedistilleerd, wijnen en limonade. Over leden Eigenaar: Z. A. Smit, dd. 13 Maart 1935. Nieuwe eigenaresse: Wed. J. Smit van der Zeeuw, Leiden. Openbare les en tentoonstelling. Er behoort tegenwoordig moed toe om een vakschool als de avondschool van den R.K. Volksbond is, aan den gang te hou den. Immers, van de zoovele jongelui, die zich hier in diverse vakken bekwamen, zijn er verscheidene zonder werk en de hoop, dat zij en degenen, die na hen komen, spoedig een plaatsje zullen krijgen, ls op het oogenblik wel zeer gering. Niettemin gaat het bestuur van den Volksbond, evenals de directeur en de lee raren der school ongestoord verder de jongelui te bekwamen in een vak en ge lukkig zijn er vele ouders, die hun jongens laten bekwamen. Er zijn nog immer ruim 200 leerlingen op deze avonteekenschool. Waren het vroeger nagenoeg slechts jonge lui, die de lagere school doorloopen had den, de tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat nu ook leerlingen van U.L.O.-scholen onder de teekenschool-leerlingen gevonden worden. De jongens houden er de weinige vooruitzichten in de toekomst ten spijt gelukkig zelf ook den moed in en dat zij het onderwijs aan de school waardeeren, daarvan getuigt de tentoonstelling van gemaakte werkstukken, welke wij gister avond bij de openbare les konden bezich tigen. De waarnemende directeur, de heer P J. J. van Weerlee de heer v. Heusden is nog steeds ziek en zijn leeraren heb ben ook in den afgeloopen cursus weer bewezen, dat zijn hun plaats aan de school waard zijn. In de eerste plaats wel door het aan brengen waar zulks mogelijk was van verbeteringen in het oude schoolge bouw in de van der Werffstraat, dat maar aan zeer matige eischen voldoet. Maar in de tweede plaats wel door het gedegen onderwijs, waarvan de leerlingen mogen profiteeren. Het lijn- en projectieteekenen der eer ste klassen, het vakteekenen in de derde klas wijzen reeds in welke richting onder wezen wordt. Eenmaal in de vierde en voortgezette klas, zijn de leerlingen in staat zelfstandige plannen te ontwerpen. Men ziet ze daar voor landhuisjes, e.d. zelfs... voor 'n nieuw schoolgebouw. Moge het eenmaal zoover komen. Voor de meergevorderden wordt voorts onderwijs gegeven in machineteekenen en reclame-schilderen, pleisterteekenen. re- lief-schilderwerk en gewoon schilderwerk. Voor het pleisterteekenen worden niet alleen de modellen vervaardigd, doch ook de daarvoor benoodigde mallen en de boetseerwerken, die hier onder de hand eer leerlingen vandaan komen, mogen ge zien worden. In het reliefschilderwerk worden twee richtingen gevolgd: het Hasco-reliet van de firma Schreuder uit Schoonhoven en het Parela-relief van onzen stadgenoot, den heer Daan Ladan. Uitstekende voor beelden leggen getuigenis af hoever men het hierin gebracht heeft. Ook het reclame-schilderwerk en -tee- kenwerk, dat tegenwoordig meer en meer de wereld verovert, heeft op de school volle aandacht Alles bijeengenomen een tentoonstelling welke er wezen mag en waarvoor we een bezoek (morgenavond nog van 79 uur) van harte aanbevelen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1