PALMOLIVE 76**® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Maart 1935 Derde Blad No. 23003 GEMEENTEZAKEN. HOUDT 13 cent 2 voor 25 cent BENOEMINGEN EN ONTSLAG. B. en W. stellen voor te benoemen van I Gemeentewege ln de commissie van schat ting voor het grondbedrijf den heer B. J. Huurman Dzn alhier. B en W. stellen voor op verzoek eervol I ontslag te verleenen aan den heer W. v. d. Laan als leeraar aan de Genv Kweck- «chool. GEEN VENTVERBOD. In de raadsvergadering van 5. September 1832 werd een adres van den Algem. Ven- tersbond van Lelden om praeadvies in handen van B en W. gesteld. De strekking van dit adres ls een regeling in het leven te roepen voor het venten op de openbare straat, waarbit dit afhankelijk wordt ge steld van vergunning van het gemeente bestuur. zulks ten einde het aantal venters te beperken. In dezelfde richting gaat een adres van den Leldschen Markt en Straatkooplieden- bond „Samenwerking" van 22 November 1834. De aanleiding van de onderhavige ver soeken om „ordening" met betrekking tot den straathandel, ls te zoeken ln het ten gevolge van de bestaande crisisomstandig heden steeds toenemen van het aantal personen, dat. niet ln staat om zich op endere wijze een bestaan te verzekeren, tracht door met allerlei waren op den openbaren weg te venten ln zijn levens onderhoud te voorzien. Is de aandrang der rechtstreeks belang hebbenden tot ordening van het venters- bedrljf door de toenemende concurrentie op zich zelf dus wel verklaarbaar, zoo meenen B. en W. toch. dat het geen aan beveling verdient daaraan tegemoet te komen Immers door het ventersbedrljf tot een gesloten bedrijf te maken zouden de mogelijkheden voor tal van personen, om iets ln dezen moeilijken tijd te verdienen, weer worden beperkt. Uit dezen hoofde ls naar hun gevoelen, evenals naar dat van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon, de invoering van een algemeen vergunningsstelsel voor het yenten niet gewenscht. In aanmerking genomen, dat een groot aantal venters uit de omliggende gemeen ten hun bedrijf ln Leiden plegen uit te oefenen, zou de vraag kunnen worden ge steld. of het niet wenschelijk zou zijn. ten behoeve van de Leidsche venters, aan het venten van uit andere gemeenten be perkingen te stellen. Het ls bekend, dat in verschillende der omliggende gemeenten toodanlge beperkingen reeds zijn tnge- Toerd. Intusschen achten B. en W de vast stelling daarvan ook voor Leiden niet in het belang van de Leidsche venters, noch in het algemeen belang. Dergelijke plaatse lijke protectie toch lokt ln de gemeenten, wier ingezetenen daardoor worden getrof fen, uiteraard tegenmaatregelen uit. waar door de Leidsche venters weer konden worden benadeeld, B. en W. meenen er niet toe te mogen medewerken, dat Leiden zich op dezen gevaarlijken weg zou be geven. Integendeel hebben zij. evenals ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, stappen gedaan, ten einde de maatregelen van beschermenden aard ln omliggende gemeenten opgeheven te krijgen. Het is verder gebleken, dat ook de Regeering de bezwaren tegen de hier be doelde plaatselijke protectie deelt, weshalve B. en W. zich ter zake tot den Minister van Blnnenlandsche Zaken hebben ge wend; het overleg omtrent deze aange legenheid is nog niet beëindigd. Hebben B. en W derhalve overwegende bezwaren tegen het Invoeren van een ver gunningsstelsel voor het venten ten be hoeve van de „ordening" van het venters bedrljf of tot bescherming van de Leidsche venters tegen concurrentie uit andere ge meenten. zoo ziln rii toch van oordeel, dat eenig toezicht oo de venterü wel wensche lijk ls. Dit toezicht zal echter alieen met het oog op de openbare orde mogen wor den ingevoerd, ten einde zooveel mogelitk te voorkomen, dat het venten ontaardt in verkapte bedelarij. B. en W. hebben de Commissie voor de Strafverordeningen ultgenoodigd de daarvoor vereischte wij ziging van de verordening op de Straat- polttie te ontwerpen. Deze commissie heeft daaraan voldaan en stelt 2 nieuwe artike len voor. Het nieuwe art. 51 verbiedt in zijn eerste lid in het algemeen het venten op of aan den openbaren weg of aan de hulzen. In het tweede lid wordt daarop uitzondering gemaakt, allereerst voor hen. die een ver gunning van B. en W. hebben, en verder voor personen met een gevestigde winkel nering welke uitzondering dus in het bijzonder zal gelden voor winkeliers, die hun klanten langs de hulzen bedienen (melkboeren, groenteboeren, bakkers enz i en die dikwijls in een der omliggende ge meenten gevestigd zijn voor personen, die een vaste standplaats op den open baren weg innemen en uit dien hoofde reeds vergunning van het gemeentebestuur behoeven, en ten slotte voor het verkoopen op de markten. Naast deze algemeene regeling is in de wactljk behoefte gebleken aan een bepa ling. krachtens welke voor bepaalde straten of straatgedeelten het venten, behoudens ontheffing, geheel kan worden verboden. Het venten bij den ingang van het Aca demisch Ziekenhuis heeft tijdens de be zoekuren allengs zoodanigen omvang aan genomen. dat een onhoudbare toestand wat betreft de vrijheid en de veiligheid van het verkeer ls ontstaan. Bovenbedoelde bepaling, welke neergelegd ls ln een nieuw art. 52 der verordening, zal het mogelijk maken in dergelijke gevallen, waar noodig, regelend en beperkend op te treden. De minderheid van de commissie kan zich met het vaststellen van het ventver- bod vervat ln het nieuwe art. 51. niet ver eenigen. Weliswaar is ook zij van meening. dat het venten langs de huizen met allerlei koopwaar een zoodanigen omvang heeft verkregen, dat dikwijls van verkapte bedelarij kan worden gesproken en dat de inwoners daarvan veel hinder ondervinden, doch zil stelt zich op het standpunt, dat. wanneer de overheid op de beoogde wlize aan tal van personen inkomsten ontneemt zii daartegenover de olirvo te zorgen dat op andere wiize voldoende in het levensonderhoud van die personen wordt voorzien Aangezien zij niet de overtuiging heeft, dat dit laatste inderdaad het geval «al zijn. meent zij tot de opneming van het nieuwe art. 51 ln de verordening niet te mogen medewerken. De meerderheid der commissie kan dit standpunt niet deelen en sluit zich geheel aan bij dat van B. en W. Behalve op het hierboven besproken punt, zou de commissie de onderhavige verordening nog in een ander opzicht wil len zien aangevuld. Het komt ln onze stad n.l. op verschillende plaatsen voor. in het bijzonder op hoeken van straten, dat het uitzicht voor het verkeer wordt belemmerd door boomen. heggen en andere beplantin gen in langs den openbaren weg gelegen tuinen. Hetzelfde geldt voor tuinafschei- dlngen van allerlei aard. welke eveneens niet zelden, bijv. door te groote hoogte het vrije uitzicht belemmeren en daardoor een gevaar kunnen opleveren voor het verkeer. Ten einde ln voorkomende gevallen voor de veiligheid van het verkeer behoorlijk te kunnen waken, acht zit het gewenscht een bepaling in het leven te roepen, welke aan B. en W. de bevoegdheid geeft het aanbrengen van de noodlge wijzigingen ln de beplanting of de afscheiding voor te schrijven. Deze bepaling is vervat in het voorgestelde nieuwe art 19a. Nog ln ander opzicht kunnen tuinbe- plantingen langs den openbaren weg hin der opleveren n.l. doordat zij over den weg zijn gegroeid, waardoor voorbijgangers gevaar loopen hun klcederen aan takken of doorns te scheuren of zelfs een groot deel van het trottoir practlsch aan het voetgangersverkeer wordt ontrokken. In dit geval voorziet het voorgestelde art. 19b. dat de verplichting oplegt boven den openbaren weg hangende of daarover uit stekende takken of andere deelen van be plantingen op eerste aanschrijving van B en W. af te knippen, af te hakken of op te snoeien. VER. TOT BEVORDERING VAN DEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN. De rekening over 1933 van het le plan van de Vereenging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen sluit ditmaal met een voordeelig saldo van f. 3192.74. doordat de onderhoudskosten over 1933 slechts f 1514.29 hebben bedra gen tegenover f. 5380.23 over 1932. Aange zien voor uitkeering van 3"/o dividend een som van f 1674 benoodigd ls, bedraagt het overschot f. 1518.74, welk bedrag in de ge meentekas moet worden gestort. HUUR-AANGELEGENHEDEN. Van mr. W. C. Feitkamp, huurder van het huis „Groenoord" aan den Haarlem merweg No. 49, is, ln verband met het af- loopen van den huurtermijn, een verzoek om huurvermlndering Ingekomen. Dit huls werd aan hem verhuurd 28 Augustus 1933 voor den prijs van f. 650 per jaar, on der bepaling, dat de straatbelasting voor rekening van den huurder kwam. Voorts heeft, eveneens in verband met de expiratie van den huurtermijn, P. A. Lefeber om huurverlaging verzocht. Aan hem werd 27 Maart 1922 de benedenwo ning aan de Nieuwsteeg No. 10 verhuurd voor de som van f.400 per jaar; eveneens onder het beding, dat de straatbelasting ten laste van den huurder was. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat er in deze ge vallen aanleiding is den huurprijs te ver lagen, t.w. dien van het huis „Groenoord" tot f. 624 per jaar. en dien van de bene denwoning Nieuwsteeg No. 10 tot f. 350 p. jaar. De straatbelasting, welke resp. 124 en f, 16.57 bedraagt en overeenkomstig het tegenwoordig gevolgd systeem niet meer afzonderlijk in rekening wordt gebracht, is in beide huurprijzen begrepen. Het raadsbesluit van 22 Januari 1923 in zake de verhuring van het winkelhuis Nieuwe Rijn No. 20 c.a. aan H. C. v. Leeu wen werd 14 Mei 1934 in dien zin gewij zigd, dat de huurprijs ingaande 1 Mei 1934 voorloopig voor één jaar werd ver minderd van f. 1400 per jaar tot f. 1250 p. jaar, waaronder begrepen de straatbelas- ting. De huurder verzoekt thans deze voor loopige verlaging in een definitieve om tc zetten, hetgeen B. en W. voorstellen in te willigen. Bij raadsbesluit van 16 April 1934 werd de verpachting van de exploitatie van de buffetten in de Gehoorzaal aan W. F. v. Ingen Sclienau Jr. voor één jaar, ingaan de 1 Mei 1934. verlengd tegen een pacht som van f. 2400 per jaar. Bovendien ko men de kosten van het duinwaterver- bruik in het gebouw, voorzoover zij meer dan f. 150 per jaar bedragen, ten laste van den pachter. Hij zorgt tevens voor het stoken van de centrale verwarming en voor de bediening van de z.g. middag verlichting. De heer Van Ingen Schenau Jr. heeft verzocht deze verpachting opnieuw voor een jaar te verlengen. Na gevoerde onder handelingen ls hij bereid bevonden we derom een pachtsom van f. 2400 te be talen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat het in dezen onzekeren tijd, zoowel voor den pachter als voor de gemeente gewenscht is, dat de pacht andermaal slechts voor één jaar wordt aangegaan tegen dezelfde pacht som. RUILING GROND ZOETERWOUDSCHE SINGEL. 3 September j.l. besloot de Raad tot verbreeding en verbetering van het ge deelte Zoeterwoudsche Singel tusschen de Wasstraat en de Van Disselbrug. Ter verkrijging van een regelmatige weggrens moest de afscheiding langs het terrein van de Oud-Katholieke kerk ge plaatst worden. De strook grond, groot plm. 27 M2., zou, volgens de kadastrale gegevens, waarvan de juistheid in dit geval echter niet on- omstootelijk vaststaat, eigendom van de gemeente zijn. Het kerkbestuur betwist die gegevens evenwel en voert voor haar standpunt aan, dat die grond steeds deel heeft uitgemaakt van het perceel „Hoek stee", dat thans zijn eigendom is. De strookjes grond, gezamenlijk groot plm. 4 M2„ welke buiten de afscheiding liggen en eigendom zijn van het Kerkbe stuur. behooren, omdat zij thans deel uil maken van den openbaren weg. in eigen dom van de gemeente over te gaan, ter wijl daartegenover de grond, voor zoover onbetwist, eigendom der gemeente, groot plm. 7 M2., aan het Kerkbestuur zou kunnen worden afgestaan. Dit Kerkbe stuur is genegen een overeenkomst van ruiling met de gemeente aan te gaan, in welke ruiling dan tevens de 27 M2. grond zou moeten worden begrepen. In de gegeven omstandigheden komt het B. en W. aanbevelenswaard voor deze transactie aan te gaan. Het stukje door demping verkregen grond, gelegen binnen de geplaatste af scheiding, wenscht het Kerkbestuur ook ln eigendom te verkrijgen. Deze grond, die voor de gemeente van geen belang ls. en een oppervlakte heeft van plm. 10 M2., kan zonder bezwaar aan het Kerkbestuur worden afgestaan, mits daarvoor een ver goeding aan de gemeente wordt betaald, geval op f. 30 in totaal kan worden ge steld. Het Kerkbestuur ls bereid den grond tegen genoemd bedrag aan te koopen. Ook een andere kleine ruiling van grond wordt nog voorgesteld. VERKOOP VAN GROND. Van den heer J. C. Brouwer te Amster dam q.q. ls een verzoek Ingekomen om van de gemeente te mogen koopen bouw terreinen aan de Da Costastraat, de Ten Katestraat en de Ter Haarkade, te zamen groot ongeveer 4100 vierk. M. De heer Brouwer is bereid den prijs van f. 8.50 per vierk. M. te betalen. VERBREEDING UTRECHTSCHE BRUG. In verband met de verbreeding van de Utrechtschebrug, tot welke verbreeding werd besloten is het gewenscht. dateenige gedeelten particuliere grond ter plaatse bij den weg worden getrokken, zulks met het oog op een behoorlijke aansluiting van de Plantage en den Hooge-Rijndijk aan de verbreede brug. Met de desbetreffende eigenaren zijn ter zake van de overname van die stroo- ken grond onderhandelingen gevoerd, waarbij er, als gebruikelijk van uit ls ge gaan. dat voor de gedeelten voortuin f. 10 per vierk. M. wordt vergoed en dat de stoepen zonder betaling van koopsom aan de gemeente in eigendom en onderhoud worden overgedragen. Op dezen voet is overeenstemming be reikt met de eigenaren van de perceelen kad. bekend gemeente Lelden, sectie A nis 650, 1244, 1245, 1246, 1247,' 1248. 1235, 1249, 1250 en sectie M No. 2407. De eigenaar van het kadastrale perceel sectie M No. 4149 is bereid een strook grond, deel uitmakende van dat perceel, aan de gemeente in eigendom en onder houd af te staan tegen betaling van een bedrag va f. 300, in welk bedrag begrepen is een vergoeding van de uit den grond- afstand voortvloeiende noodzakelijke ver bouwing van zijn perceel. De bedongen vergoeding kan niet onredelijk worden geacht. De onderhandelingen met de eigenaren van de perceelen kad bekend gemeente Leiden sectie A nis. 1239, 1240, 1241 en 1243 hebben vooralsnog niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. Voor de uitvoe ring van het plan levert dit echter geen moeilijkheden op. AANKOOP GROND EN WINKEL. De Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit hebben de beschikking noodig over een stukje grond nabij de Kamer- lingh Onneslaan voor den bouw van een transformatorhuisje. Na gevoerde onder handelingen heeft de eigenaar, de heer H. P. Jansen, alhier, zich bereid verklaard den grond te verkoopen voor den prijs van f. 6 per vierk. M. De gemeente heeft in openbare velling dc hand kunnen leggen op' het winkel huis Hooigracht No 6 voor de som van f. 3030.verhoogd met f. 252,25 vellings- kosten, aangezien aankoop van dit pand met het oog op eventueele verkeersver- betering voor de gemeente gewenscht is. AFGEBRANDE ST. PETRUSKERK ALS BRANDWEERKAZERNE. Zooals uit het rapport van de Commissie van Advies inzake dc reorganisatie van de Brandweer bekend is, voldoet de tegen woordige garage der Brandweer niet aan de eisehen, die daaraan, mét het oog op de in voorbereiding zijnde reorganisatie, moeten worden gesteld. De noodzakelijkheid, om de berging van het uit te breiden materiaal, de woon gelegenheid voor de vaste kern van het personeel, en andere zaken zooveel mo gelijk te concentreeren, brengt derhalve mede, dat in de huisvesting van de Brand weer ingrijpende verandering moet worden gebracht. Een volkomen afdoende oplossing zou natuurlijk zijn de oprichting van een ge heel nieuw gebouw voor brandweerkazerne c.a. aan of in de onmiddellijke nabijheid van het Politiebureau; in verband echter met de daaraan verbonden hooge kosten moest het plan tot verandering van den toestand zich bepalen tot een verbouwing van de tegenwoordige garage, zij het ook, dat op deze wijze niet een in alle opzichten bevredigende oplossing kon worden ver kregen Terwijl deze zaak nog in studie was, deed zich de gelegenheid voor, om tot de zooeven genoemde meest afdoende op doende oplossing huisvesting van de Brandweer bij het Politiebureau te ge raken, zonder op het bezwaar van de hooge kosten van nieuwbouw te stuiten. Aan de gemeente werd n.l. te koop aan geboden het complex van de afgebrande St. Petruskerk met Pastorie aan de Lan- gebrug en de Breestraat of een gedeelte daarvan aan de Langebrug. Aangezien voor de oprichting van een brandweer garage c.a. volstaan kan worden met het aangeboden gedeelte aan de Langebrug, bepaalden de onderhandelingen zich tot den aankoop van dat gedeelte. Op dit terreingedeelte bevindt zich langs de Ketelboetersteeg een geheel on beschadigd gebouw i waarin o.a. de kos. terswoning), terwijl de muren van het voormalige kerkgebouw in het algemeen nog hecht en sterk zijn. Uit een ingesteld onderzoek door den Dienst der Gemeente werken is gebleken, dat het terrein met de daarop aanwezige opstallen alleszins geschikt ls te maken voor brandweer kazerne met woningen. Door gebruik te maken van het afko mend materiaal van de opstallen en het muurwerk der kerkruimte en hetgeen verder nog aanwezig is, zooals een cen trale verwarmingsinrichting, wordt in be langrijke mate tegemoet gekomen in de kosten van een op het terrein in te rich ten brandweergarage met woningen en blijven de kosten belangrijk beneden die van de stichting van een geheel nieuw gebouw. Na langdurige onderhandelingen heeft het Kerkbestuur zich vereenlgd met den geboden prijs van f40.000. Definitieve plannen tot den bouw van de brandweerkazernec.a. moeten uiter aard nog worden opgemaakt, doch volgens een voorloopige globale raming kunnen de kosten van den bouw en de inrichting op ongeveer f. 46.000 worden gesteld. Het behoeft geen nadere toelichting, dat deze oplossing verre de voorkeur verdient boven verbouwing van de garage aan de Garenmarkt. Hoewel de kosten van die verbouwing ongeveer f. 65.500 zouden bedragen en bovendien nog in een ander gebouw voor den Socialen Dienst zou moeten worden voorzien, zou nog slechts een Inrichting worden verkregen, veel kleiner dan op het uiterst gunstig gelegen terrein aan de Langebrug en bovendien zonder eenige mogelijkheid van uitbreiding. AANTAL VERLOVEN. De Raad stelde om praeadvies in han den van B. en W. een adres van de Natio nale Commissie tegen het Alcoholisme, te Utrecht, inzake verlaging van het maxi mum-aantal verloven A (verloven voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank). Het adres Is blijkbaar aan verschillende gemeenteraden gezonden, zonder vol doende kennis van den stand van zaken in elke gemeente afzonderlijk. De Drankwet 1931 bepaalt, in tegenstel ling met de vorige regeling, voor elke ge meente ook een maximum voor het aantal verloven A. Dit maximum bedraagt voor deze gemeente thans 140. Te beginnen in 1935 en vervolgens om de vijf jaren, kan het maximum bij Koninklijk Besluit, het welk alleen kan worden genomen op voor stel van den Raad worden verlaagd. Die verlaging kan evenwel, omdat het aantal op 1 Mei 1931 bestaande verloven voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank in deze gemeente ge ringer was dan genoemd maximum van 140, tot 1945 niet verder gaan dan het aantal op genoemden datum aanwezige verloven. Dit aantal bedroeg 89. Het aan tal thans bestaande verloven A bedraagt echter 59 of 30 minder dan het aantal, waarop een eventueel verlaagd maximum zou kunnen worden gesteld. En aangezien, zoolang het verlaagde maximum nog niet bereikt is, verloven zouden moeten worden verleend, heeft het vaststellen van een verlaagd maximum geen zin. tenzij zou mogen worden ver wacht, dat het aantal verloven min of meer spoedig boven 89 zou stijgen. Een overzicht over de laatste tien jaren wijst evenwel aan, dat het aantal verloven A geleidelijk terugloopt en dat er hoege naamd geen grond bestaat voor het ver moeden. dat dit plotseling anders zou kunnen worden. DE LUSTRUMVIERING. De Lustrum-commissie 1935 van 'het Leidsch Studentencorps heeft het verzoek tot het college van B. en W gericht om te bevorderen, dat ter gelegenheid van dc Lustrumfeesten, welke van 29 Juni tot en met 5 Juli a.s. zullen worden gehouden, aan haar een vergunning wordt verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop (tapvergunning) in „Oud-Hortus- zicht" aan den Witte Singel, alsmede in een op te richten gebouw op het terrein van de voetbalvereenlging „U.V.8"' aan den Kanaalweg. In „Oud-Hortuszicht" zullen studenten, reünisten en verdere belangstellenden worden ontvangen; op het terrein van de voetbalvereenlging U.V.S. aan den Kanaal- weg zal een nationaal springconcours worden gehouden. Aangezien de Lustrumviering van het Leidsch Studentencorps als een buiten gewone gelegenheid voor maatschappelijk verkeer moet worden aangemerkt ook in 1910 zijn die feesten als zoodanig be schouwd en de beide genoemde gebou wen aan dat verkeer dienstbaar gemaakt zullen worden, bestaat er tegen het ver leenen van de bedeelde vergunningen boven het wettelijk maximum naar de j meening van B. en W. geen bezwaar. GASLEVERING AAN KOUDEKERK. Met een voorstel van commissarissen der Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit tot het aangaan van een nieuw gas leveringscontract met de gemeente Koude kerk kunnen B. en W. zich vereenigen. De thans contractueel vast te stellen grondprijs van het gas zal bij wijze van tijdelijken crisis-maatregel nog met 1 ct. per kub. Meter worden verlaagd, zoodat dan met ingang van 1 Januari j.l. te Koudekerk practlsch dezelfde gasprijzen zullen gelden als te Leiden. Een en ander is in overeenstemming met de mededeeling dat de gasprijzen in de buitengemeenten, waarin Lelden het gas rechtstreeks aan de verbruikers levert, geleidelijk op de basis van de Leidsche gasprijzen zullen worden gebracht. DE WINKELSLUITING. De minister van economische zaken heeft in overweging gegeven in de hem ter goedkeuring door de Koningin toege zonden verordening op de winkelsluiting, vastgesteld bij besluit van 25 Februari 1935 een drietal wijzigingen aan te brengen De eerste wijziging betreft art. 4 der verordening, hetwelk B. en W. bevoegd (erklaart vergunning te verleenen voor 't venten met bloemen op Zondag in de on middellijke nabijheid van ziekeninrichtln- gen, begraafplaatsen en stations en dat Indertijd in zijn bestaande redactie H tastgesteld op instignatie van den minis ter zelf. Z.E. zou thans de uitdrukking „ln de onmiddellijke nabijheid" vervan gen willen zien door een bepaalden af stand. Ofschoon in deze gemeente van bezwaren tegen de huidige redactie niet het minst is gebleken, hebben B en W„ nu de minister een voor de verschillende gemeenten gelijkluidende regeling in dezen op prijs stelt en blijkbaar in overeenstem ming acht met de Winkelsluitingswet, daartegen geen bezwaar; als afstand zou den zij willen voorstellen 25 Meter. Vervolgens acht de minister het wen schelijk. dat in art 7 der verordening wordt opgenomen een omschrijving van het begrip „melkwinkel" in overeenstem- i ming met de Winkelsluitingswet; ook deze I verandering is van ondergeschikt belang en kan worden overgenomen, RECLAME. 11M UW HUID SOEPEL.., en Uw teint frisch en jong. door het gebruik van Palmolive. Want dit is de zeep, die schoonheids experts eenparig aanbevelen om haar verjongenden invloed. Tenslotte heeft de minister bezwaar tegen de aanduiding in art. 7 der verorde ning van de Winkelsluitingswet, waarin z.i. het jaartal 1930 niet op de juiste plaats staat. Tot hun leedwezen kunnen B. en W. geen vrijheid vinden voor te stellen op dit punt aan den wensch van den minister te voldoen. VERHOOGING KOSTEN VOOR PASPOORT. Voor elk bewijs van Nederlanderschap ten behoeve van het reizen of het verblijf in het buitenland, anders dan ter uitoefe ning van de buitenlandsche zeevaart als beroep, wordt in deze gemeente een recht) geheven van f. 1,00. Ook voor het aanvragen, afgeven en ver lengen van den geldigheidsduur van een buitenlandsch paspoort bedraagt dit recht f. 1,00. Aangezien voor deze laatste reis- papieren ten behoeve van 's Rijks kas nog kanselarijrechten, bedragende voor één persoon f. 5,00 en voor een paspoort voor meerdere personen f. 7.50, moeten worden, betaald, is in deze Gemeente in totaal voor die reispapieren verschuldigd, indien zij gelden voor één persoon f. 6 en indien zij gelden voor meerdere personen f. 8 50. In vergelijking met de rechten, welke in eenige andere gemeenten worden gevor derd, zijn de in deze Gemeente verschul digde rechten voor genoemde stukken en werkzaamheden aan den lagen kant te noemen. Zoo heeft onlangs de Gemeenteraad van Utrecht de rechten voor bedoelde reispa pieren verhoogd in dier voege, dat aldaar voor een bewijs van Nederlanderschap, bestemd voor één persoon, f. 2.50 wordt geheven, terwijl voor de afgifte of voor de verlenging van den geldigheidsduur van een buitenlandsch paspoort, bestemd voor één persoon f. 5 en, indien het stuk be stemd is voor meer dan één persoon, f. 7.50 moet worden betaald. In totaal moet derhalve in die Gemeen te voor een buitenlandsch paspoort, of voor de verlenging van den geldigheids duur daarvan, resp. f. 10 en f. 15 worden uitgegeven. Naar meening van B. en W is er ook voor deze Gemeente aanleiding om de rechten, welke in verband met de afgifte of verlenging van den geldigheidsduur van bedoelde reispapieren worden gehe ven. te verhoogen. Een verhooging van de rechten, gehe ven voor de afgifte van een bewijs van Nederlanderschap tot f. 2.50 voor eiken persoon, waarop het bewijs betrekking heeft, en een verhooging voor de afgifte, het aanvragen en de verlenging van den geldigheidsduur van een buitenlandsch paspoort tot f. 2.50, indien het paspoort voor één persoon en tot f. 5, indien het voor meer dan één persoon bestemd is, komt het voorshands voldoende voor In aanmerking nemende, dat de pas poorten gedurende twee jaren en de be wijzen van Nederlanderschap, met uit zondering van de collectieve, zelfs voor vijf jaar geldig zijn, is die verhooging in verhouding tot de uitgaven, die gedaan worden, wanneer van de reispapieren ge bruik wordt gemaakt, slechts van geringe beteekenls en kan zij derhalve weinig be zwaarlijk voor de aanvragers worden ge acht. Berekend naar het aantal in 1934 afge geven, verlengde en aangevraagde reispa pieren kan van de verhooging een meer- deze opbrengst voor de Gemeente over het jaar 1935 worden verwacht van plm f3000 een bate, welke in de huidige tijdsom standigheden dubbel welkom mag heeten. GEEN VERLAGING MARKT EN WAAGTARIEVEN. 8 October 1934 verzoek, waaraan het hoofdbestuur van dien Bond bij adres van 13 October d.a.v. adhaesie heeft betuigd - vraagt het bestuur van de Westelijke af- deeling van den Nederlandschen Bond van Varkenshandelaren de markt- en waag gelden voor varkens te verlagen, terwijl in een later ingekomen adres, de Boeren vakkring Leiden van den L.T.B.. de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw en de Christ. Boeren- en Tuindersbond ver zoeken de markt- en waagtarieven in het algemeen te verlagen. Omtrent deze adressen, in handen van B en W. om praeadvies gesteld, hebben zij het gevoelen ingewonnen van de Com missie voor den Mïrkt- en Havendienst, die in overweging geeft te bevorderen, dat op deze adressen afwijzend wordt be schikt. Met die conclusie kunnen B. en W. zich geheel vereenigen. Wat nu allereerst het eerstbedoelde-ver- zoek betreft, adressant beweert wel, dat de markt- en waaggelden voor varkens in een periode van hoogere varkensprijzen en betere bedrijfsconjunctuur zijn vastge steld, terwijl de varkensprijzen inmiddels zouden zijn gedaald, doch deze bewering is, althans wat onze gemeente aangaat, ten eenenmale in strijd met de feiten. Zooals kan blijken, zijn hier ter stede juist de markt- en weeggelden voor var-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9