LHDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 19 Maart 1935 RUILVERKAVELINGSACTE TE BODEGRAVEN GETEEKEND. CRISIS-BERICHTEN. FAILLISSEMENTEN. RECHTZAKEN. KERK- EN SCH00LN1EUWS. 'IIN/T IN LETTill* YRAGENRUBRIEK. BEN BELANG DAT DE HEELE STREEK DIENT. Groote belangstelling. Gistermorgen werd op het Gemeentehuls te Bodegraven de acte geteekend betref fende het groote ruilverkaveltagsplan. de eerste vrijwillige In Nederland, waarover wij reeds mededeelingen hebben gedaan. In de raadszaal die overvol was. ontving het Gemeentebestuur de autoriteiten van den Rijkswaterstaat, de medewerkers op verschillend gebied en de landeigenaars, wier medewerking het plan heeft doen slagen. De samenkomst werd geopend door Burgemeester van Dobben de Brutjn. die de aanwezigen begroette. Daarvoor was de Raadszaal de eenige geëigende plaats. Spr. huldigde mr. la Gro. wiens onvermoeide werkkracht het aanvankelijk vrij hopelooze plan deed slagen. Deze kan zich erop be roemen. het eerste vrijwillige ruilverkave lingsplan te hebben ontworpen. Vinde dit In het geheele land navolging, omdat 't de bedrijven, die door een weg moeten worden doorkruisd, blijvend verbetert. Spr. was ook dankbaar voor de uitvoe ring van dit plan. omdat het zijn ge meentenaren weer aan werk kan helpen. Toelichting mr. la Gro. Mr. la Gro. die het plan opperde en ont wierp. gaf nu de noodlge toelichtingen. Allereerst dankte hij het gemeentebestuur. Voorts ontleenen wij aan zijn rede. dat de nieuwe Rijksweg no. 12 Den Haag-Utrecht- Driebergen was geprojecteerd om het dorp heen en daarbij de veehoudersbedrijven moest passeeren. Verschillende plannen zijn gemaakt, zelfs is minister Reijmer zelf nog komen kijken, maar de moeilijk heden bleven vele. In het voorjaar 1934 kwam tenslotte een nieuw plan, waarbij echter niet aan elk der bedrijven een on derdoorgang kon worden gegeven en een overweg was uitgesloten. Alle boeren zou den vla parallelwegen, vla drie viaducten hun achtergelegen land moeten bereiken; de weg zou hoog komen te liggen en boven dien nog waterwerken moeten bevatten voor de afwatering van de doorsneden polders. De waarde van het land werd ge taxeerd evenals de bedrijfsschade en daar mee zou een groot bedrag gemoeid zijn, terwijl de eigenaars lang niet voldaan waren. B.v. zou gemiddeld per jaar iedere bier 1100 KM. moeten omrijden, wat een enorm tljdsverlies tengevolge zou hebben. Toen geen overeenstemming kwam. is de gedachte van vrijwillige ruilverkaveling (door den spreker zelf! geopperd. Onge veer de helft der boerderijen zou de Zuid zijde moeten verlaten en gevestigd moeten worden aan de overzijde van den nieuwen weg. Het is gelukt sympathie te vinden, voor dat plan en op 2 October '34 gaf de Dir. Gen. v. d. Rijkswaterstaat machtiging om medewerking te verleenen. Echter moest binnen 3 maanden blijken of moge lijkheid van slagen bestond. Een der amb tenaren van den Rijkswaterstaat de heer A; P. Zuurendonk werd beschikbaar gesteld voor dit werk. Er bleek dat de 21 boerde rijen. die tezamen 429 H A. groot waren, 11 HA. zouden verliezen aan den weg. ter wijl ten Noorden zou komen ongeveer 239 H-A. en ten Zuiden van den weg onge veer 179 H A. Het plan werd zóó gemaakt dat 9 boerderijen aan de overzijde van den weg zouden komen. Deze plannen werden aan de eigenaars voorgelegd en hoewel het moeilijk was 9 eigenaars te vinden, die wilden verhuizen, gelukte het tenslotte. Nadat onder veel moeilijkheden de nieuwe grenzen waren vastgelegd, volgde de rege ling van de schadevergoeding. Daarvoor werden, mede op verlangen van de betrok kenen, door den Rijkswaterstaat aange wezen 3 plaatselijke deskundigen, van wie redelijkerwijze kon worden verwacht, dat ook de eigenaars hen als deskundig zouden erkennen. Het waren de heeren W. F. Brunt, C. S. P. v. Griethuizen en A. de Vos. Allerlei factoren moesten bij de rege ling in acht worden genomen, b.v. de schade, die in het eerste bedrijfsjaar zou worden geleden, wanneer de nieuwe boer derij nog niet gereed was: de schade, die de blijvende boeren ondervinden, die het eerste jaar het nieuwe land nog niet vol ledig kunnen exploiteeren; de schade, dat verschillende nieuwe bedrijven te veel hooiland hebben en te weinig grasland; de schade door de verkleining van verschil lende boerderijen; de schade, doordat het aantal stuks vee verminderd of veranderd moet worden: de schade door de hoogere polderlasten aan de overzijde van den weg. Dan kwamen nog de kosten voor het bou wen van nieuwe boerderijen, het aanleg gen van waterleidingen en van bemaling van het achterland. Op 22 Dec. was de overeensteming bereikt en kon voortge- werkt worden Intuschen was ook tot stand gebracht een plan tot poldergrens wijziging. zoodat de nieuwe weg grens werd. Dat was voordeeliger voor het Rijk, dat geen last had van waterwerken en van de boeren, wier etgendomen thans in 2 en nu in 1 poldeT komen te liggen. Polder Reeuwijk verliest 89 H.A aan Zuidzijde en ontvangt 165 H.A. ten koste van dien pol der grooter. Zuidzijde verliest dus een 80 H.A. Op de poldervergaderingen werd dit plan met alg. st aangenomen. De acte ls opgemaakt in onderling over leg met medewerking van de notarissen Krüsemann te Bodegraven en Minkema te Woerden. 1000 perceelen wisselden van eigenaar. Het Rijk verplicht zich daarbij tot aanleg van dammen en hekken, tot het graven van slooten en dempen daarvan, kortom van alles wat voor een goede ex ploitatie der 21 bedrijven noodig is Het ls zelfs bereid later noodig gebleken verbete ring op aanwijzing van een Arbitrage-com missie alsnog te verrichten. De betrokkenen bij dit werk beloven el kaar als goede buren terwille te zullen zijn bij het scheppen van den nieuwen toe stand wat wel noodig ls. omdat de achter- geleien boerderijen thans nog van de oude woninven af moeten worden bewerkt. Eventuele geschillen worden nadrukke lijk aan den gewonen rechter onttrokken en -"iilen in hoogste resort beslecht wor den door een commissie waarvan spr. voor zitter is; de heer Vos secretaris en de andere taxateurs met den heer Zuuren donk lid. Spr. meende, dat door het tot standkomen van dit Plan zoowel net RJJk NEDERL. VEEHOUDERIJCENTRALE. Te Leiden zal op Vrijdag, 12 April, van 810 uur gelegenheid worden gegeven tot het aanbieden van runderen ln de ge vraagde soorten. Uitgesproken W. J Brugman, winkelier. Huigsloterdljk, Abbenes, gem. Haarlemmermeer; cur. mr. B. E. van Tijn. Parklaan 65. Haarlem Opgeheven: D. Dijkema, Zwammerdam; cur. mr. H. F. A. Donders, Stationsweg 8a, Leiden. als de boeren zijn gediend. De oude be drijven waren door de ongunstige ligging zeer oneconomisch, de afstand naar het verst afgelegen punt van het land was ge- middel 55 min. en bij geen was het land een aaneengesloten geheel. Nu worden allen op één na een aangesloten geheel en de afstand ongeveer 20 min. en dat nog afgedacht van de tunnels, volgens het eer ste plan. De schadevergoeding is nu wel hooger dan bij dat plan. maar de weg wordt veel goedkooper en vooral het wordt een weg zonder eenige onderdoorgang. Spr. huldigde den hoofdinspecteur, den heer Bergansius en diens personeel, in het bij zonder den heer Zuurendonk. die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bezig was aan het plan. dan de schatters en sprak den wensch uit dat dit plan navol ging zal vinden en dat voortaan bij groote werken niet groote bedragen in den grond zullen worden gestopt vóór is overwogen of dit geld niet doelmatiger kan worden besteed aan de landerijen Hij zou een wijziging van de ruilverkavelingswet voor dit doel en bij gevallen waarbti de eige naars weigerachtig zijn, wenschelijk ach ten. Met een „waar eendracht heerscht, kan veel tot stand komen" sloot mr. la Gro zijn met groote belangstelling aangehoorde en interessante toelichting en gaf vervol gens het woord aan Notaris Krüsemann tot het voorlezen der acte. die ruim een uur in beslag nam. Allen zijn gebaat. Nadat het gemeentebestuur koffie had aangeboden, werd gesproken door ir. J. A. Bergansius. hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, die meende dat hier niet het „waar twee ruilen, twee huilen" geldt, maar dat allen bij het plan zijn gebaat. Hij wenschte de betrokken landeigenaars dan ook geluk met het slagen. Reeds in 1914 werd een plan gemaakt voor een grooten verkeersweg den Haag—Utrecht, die ge- projetcteerd was over Voorburg en Bos koop en van Bodegraven af den ouden weg zou volgen. Daarvan is niets gekomen, maar toen het Rijkswegenplan de moge lijkheid opende van het beschikbaar stel len van meer fondsen werd een nieuw plan gemaakt voor een weg Rotterdam- Utrecht met een zijtak naar Den Haag en een weg RotterdamBodegraven—Amster dam. Deze 2 K.M.. die bij het ruilverkave ltagsplan betrokken zijn. vormen een deel van den weg Den HaagUtrecht. Aan vankelijk werd deze geprojecteerd vlak langs den spoorweg LeidenWoerden om de landerijen te ontzien Dat bleek echter hinderlijk voor de bedrijven, terwijl een autoweg niet toelaat dat veel onderdoor gangen en overwegen worden gegeven. Toen kwam 'n nieuw plan meer Zuidwaarts Achteraf ls dat gelukkig verworpen omdat het vrijwel midden door de bedrijven loopt. De Zuidelijke grens te nemen was niet mogelijk. Ook nu bleven groote bezwaren en toen kwam het polderbestuur met het verzoek om den weg geheel als hoogge legen viaduct van beton uit te voeren. Dat kosste een millioen gulden per K.M. Eindelijk heeft mr. la Gro het denkbeeld van een ruilverkaveling geopperd. Spr. had met een kleiner plan slechter ervaringen, maar het optimisme van mr. la Gro deed hem besluiten een ambtenaar beschikbaar te stellen 'voor een poging. Spoedig kon de Minister spr. machtigen om het ontwer pen van een plan aan mr. la Gro op te dragen. Ook nu blijven er vrij hooge kos ten. maar er ls een aanzienlijke besparing en bovenal geen viaducten en een heelen weg op normale hoogte. Tot spr.'s bewon dering lukte het in 3 maanden tot over eenstemming te- komen, dank zij de on vermoeide Ijver van allen, die medewerk ten en de medewerking van eigenaars, pachters en hypotheekhouders. Het plan is uitermate geschikt voor ver dere doorvoering, waar in gelijke moei lijkheden de betrokkenen willen samen werken. Tenslotte dankte spr. het ge meentebestuur van Bodegraven en uitte wenschen voor den bloei der gemeente, die straks aan het kruispunt van twee groote snelverkeerswegen zal komen te liggen. Toespraak staatsraad Kooien. Namens de eigenaars sprak tenslotte de oud-kamervoorzitter, staatsraad dr. Koo ien, eigenaar van een der boerderijen, die wees op de „ordening" waarover thans veel gesproken wordt en dat nu een „ordening" tot stand gekomen is met den wil van de belanghebbenden en steun der Overheid. Spr. was aanstonds, toen mr. la Gro erover sprak, optimist, omdat hij van vroeger, toen de dijk moest worden bestraat, de medewerking der eigenaars kende. Een toepassing te krijgen van de ruilverkave lingswet leek moeilijk, waarvoor spr. erva ringen uit Brabant aanhaalde, die bewij zen, dat een boer niet licht bereid is zijn grond af te staan of te ruilen. Hier echter is wat zich liet aanzien, als een dreigende ramp, verkeerd in een zegen. Het wordt nu bovendien een prachtige autoweg, waarop men kan „rijden als gekken". Dat ls te danken aan mr. la Gro, aan lr. Bergansius, aan den heer Zuuren donk en hun medewerkers. Een geweldige arbeid is verricht, die van belang ls voor héél de streek, waarvoor alle belangheb benden dankbaar zijn en die naar spr. hoopte hieuwen voorspoed zal afwerpen voor Bodegraven. Nadat de acte geteekend was sprak mr. la Gro enkele woorden van dank, waarna de plechtige samenkomst werd gesloten. De gasten vereenigden zich nog aan een door mr. la Gro aangeboden lunch in Hotel van Haaften, die zeer geanimeerd yerllep. KANTONGERECHT TE LEIDEN. H. van B„ los werkman te Leiden stond terecht ten eerste omdat hij op verboden grond te Voorschoten geloopen had en ten tweede omdat hij een wilde eend had ver voerd, zonder dat hij ln het bezit van een Jachtacte was geweest. Verdachte was voor een zelfde overtreding pas door den Haagschen kantonrechter tot één weck hechtenis veroordeeld. Het O.M. eischte 6 weken principale hechtenis. Verdachte vond de straf zeer zwaar; hij had op de helft gerekend. De kantonrechter vond dat verdachte het nogal gemoedelijk op nam en veroordeelde verdachte voor het eerste feit tot f. 2 boete of 1 dag hechtenis en wegens overtreding der Jachtwet tot 6 weken principale hechtenis. H. J. M. L. moest terecht staan omdat hij onder Voorschoten het verkeer ln ge vaar had gebracht door met zijn auto links te passeeren, waardoor een aanrij ding was gevolgd. Het O. M. eischte 2xf 12 boete of 2x4 dagen hechtenis. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. De heer N. J. L., uit Rotterdam, stond terecht, omdat hij met zijn auto de vork- paal van de afsluttboomen op den Rijns- burgerweg had omvergereden. Het O. M. eischte f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f 20 boete of 8 dagen hechtenis. A. van K„ koopman te Amsterdam stond terecht omdat hij, terwijl de spoorboomen bij den overweg op den Rijksstraatweg onder Sassenheim gesloten waren, met zijn auto was doorgereden en daardoor de boomen had stukgereden. De Amihtenaar eischte f 20 boete of 8 dagen hechtenis. Uitspraak conform. iq De chauffeur J. V., uit Lelden, stond terecht, omdat hij zonder vergunning van B. en W. van Leiden een auto 's nachts onbeheerd op den openbaren weg had laten staan. Verdachte was 25 maal voor de zelfde overtreding bekeurd en de Ambte naar van het O.M. had deze 25 dagvaar dingen tot één gebundeld. Verdachte zeide geen geld te hebben om een garage te betalen. De Ambtenaar eischte f. 5 boete of 2 da gen hechtenis. De Kantonrechter hield er rekening mee, dat verdachte werkloos was; waar hij anders een veel zwaardere straf gegeven had, wilde hij zich nu vereenigen met den elsch van het O.M. en veroor deelde hij verdachte tot f. 5 boete of 2 dagen hechtenis. KANTONGERECHT ALPHEN. Kantonrechter mr. J. W. H. N. Nicolai. Te verantwoorden had zich v. d, M. uit Hoogmade. die zich niet had aangesloten bij de Bloembollencentrale en zonder in het bezit te zijn van een teeltvergunning bloembollen had geteeld. Verd. voerde aan, dat hij geen bloembollen had geteeld, doch land had verhuurd, waarvan de huurders geen huur hadden betaald. Hij had toen het land teruggenomen waarin men bloembollen had gepoot. Hij had de bollen nimmer gerooid en alleen de bloemen ge sneden. Uit de getuigenverklaringen bleek eveneens, dat verdachte geen bollen had gerooid doch alleen bloemen had gesneden De ambtenaar overwoog in zijn resuisitoir dat verdachte de bloembollen dus niet had gehad of geteeld als bedrijf en vorderde daarom vrijspraak. De verdedigster mr. v. Taalingenv. Dols uit Haarlem kon kort zijn in haar pleidooi, doch stond er op dit schriftelijk over te leggen verzocht den kantonrechter schriftelijk vonnis te wijzen waarin de vrijspraak gemotiveerd was aan gegeven, omdat deze aangelegenheid van groot belang is voor de geheele omgeving. J. J„ die destijds langs den Westkanaal- weg onder Ter-Aar een ernstig verkeers ongeval heeft veroorzaakt, welke zaak was aangehouden om een onderzoek to te stel len naar verdachte's geestesvermogens, kwam thans opnieuw aan de orde. Voor verdachte, die zelf niet was verschenen, kwam op diens vader. De kantonrechter deelde mede, dat uit het geneeskundig rapport niet was gebleken dat verdachte ontoerekenbaar kon worden verklaard en verdachte's toestand niet ln verband kon worden gebracht met deze zaak. De amb tenaar vorderde, gelet op de omstandig heden van verdachte, schuldigverklaring zonder het opleggen van straf, waarmede de kantonrechter kon meegaan. L. J. de Gr. uit Bodegraven, die verstek liet gaan werd wegens overtreding der ar beidswet veroordeeld tot 2 x f.3.subs. 2x1 dag. v. H. uit Hazerswoude had de visscherij- wet overtreden door ondermaatsche snoek te vangen en te behouden. Als verbalisant werd gehoord de rijksveldwachter K., die de snoek had gemeten. Elsch f.5.—, subs. 2 dagen, waarop verdachte opmerkte, werkloos te zijn. Veroordeeling f2.50 subs. 2 dagen. F. J. v. d. B. uit Boskoop had de alg. po litieverordening dier gemeente overtreden door op Zaterdagavond door de Dorpsstr. te fietsen wat verboden is. Overeenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld tot f. 2.subs. 1 dag. Een drietal jongelui v. D.. BI. en Sch. hadden zich schuldig gemaakt door op de hoek van de BruggestraatRaadhuisstraat te Alphen te staan voor het winkelpand van de Fa. B. Q. Eisch f. 2.subs. 1 dag. Uitspraak f. 1— subs. 1, dag. v. K. uit Nieuwkoop werd wegens over treding der visscherijwet 'veroordeeld tot 2 x f. 2.50 met teruggave der hengels. Hier na kwam aan de orde de uitgestelde zaak tegen V. de L. en L. en 8ch. Jr. en Sr. uit Zegveld en Bodegraven wegens overtr. der Jachtwet. Verd. hadden er zich op beroe pen vergunning te hebben. De nu gehoor de getuigen beweerden de vergunning te hebbe opgezegd, doch uit hun verklarin gen bleek niet dat zij het persoonlijk had den gedaan. De ambtenaar was van mee- nlng, dat verdachten niet bekend was ge weest met de opzegging en vorderde vrij spraak. Uitspraak conform. De landbouwer B. uit Hazerswoude was ten laste gelegd een doode koe niet ter se cretarie te hebben aangegeven en naar de noodslachtplaats te hebben overgebracht. Verd. beriep er zich op dat hij een en ander had opgedragen aan zekeren G., ter wijl hij 2 doode koelen had gehad, waar van l was vervoerd, doch het andere beest was besmet zoodat geen mensch het beest wilde beetpakken of vervoeren. Hij had daarom gevraagd of de auto van de Des tructie uit Overschie het beest niet weg kon halen. Hem was toegezegd dat een en ander zou worden verzocht, totdat ver balisant A. PI. kwam die hem kwam ver- ballseeren, waarna hij het dier niet dan met groote moeite heeft weggebracht. Bo vendien had hij later bloedvergiftiging gekregen. Verbalisant A. Pi. beweerde aanvankelijk, dat B. geen aangifte had ge daan. Woensdag was het beest dood ge gaan en Donderdag had hij hem gezegd dat hij het dier weg moest brengen, toen zulks Vrijdagmorgen nog niet was gedaan, heeft hij hem verbaliseerd. Als getuige a décharge werd nog gehoord G. uit Ha zerswoude, die verklaarde overeenkomstig verdachte en eveneens beweerde dat het beest niet om beet te pakken was, er was verzocht om vervoer per wagen van de Destructie. De ambtenaar achtte verdachte schuldig, doch wenschte geen straf op te leggen gelet op de omstandigheden. Uit spraak conform. Zw. uit Nieuwkoop had geen register bijgehouden Ingevolge de voorschriften der tarwewet en tarwe en bloem gekocht onder benaming van ochtendvoer etc. van Gebrs. V. uit Ter Aar. Verdachte beriep er zich op dat een controleur hem gezegd had, dat hij geen register bij behoefde te houden. Later heeft hij dit wel gedaan, doch is hiermede geëindigd toen ln langen tijd geen controleur meer kwam. De be trokken controleurs werden nu als getuige gehoord, die zich slecht konden indenken verdachte te hebben gezegd, dat hij geen register bij behoefde te houden. Dit geldt alleen voor kleine winkeliers, doch niet, voor een bedrijf en omzet als verdachte heeft. De kantonrechter: waarom maakte u geen aanmerking aan Gebrs. V., dat werd gefactureerd onder de benaming van ochtendvoer etc.? Verdachte: omdat ik verplichting had. Ik bestelde evenwel tar webloem. Voordeel bleek verdachte niet te hebben genoten en min of meer te goe^. der trouw te hebben gehandeld. Elsch f. 20 subs. 10 dagen. Uitspraak f. 10.subs 5 dagen. PREDIKBEURTEN. LEIDEN Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): Woens- dagvoorm. 10 uur en nam. 2,30 en 7.30 uur Ds. H. Ligtentoerg, van Lisse (Biddag voor 't gewas). ALPHEN AAN DEN RUN. Ohr. Geref. Kerk; Woensdagnam. 71/4 uur, ds. de Jong van Den Haag. Lokaal van Mandersloostraat: Woens dagnam. 71/4 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Vollenhove J. Loos te Oudega (W.) Bedankt: voor Graft-De Rijp P. H. Kap- teyn te Bllja (Fr.). Beroepen: te Oldeholtwolde (toez.) D. Oosten, cand. te Sneek. GEREF KERKEN. Aangenomen: naar Doornspijk H. Velt- man te Bruchterveld, die bedankte voor 2e Exloermond. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Eindhoven J. Jongeleen te Apeldoorn en S. v. d. Molen te Rotterdam (C.>. PROF. Dr. J. J. Th. VOS. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de algemeenepa thologie, de pathologische anatomie en de gerechtelijke geneeskunde dr. J. J. Th. Vos, directeur van het laboratorium van het Nederlandsch-Indisch kankerinstituut te Bandoeng. Ds. A. M. A. REIJNDERS. A.s. Vrijdag viert ds. A. M. A. Reijnders te Huis ter Heide, em. predikant van de Rem. Geref. Gemeente van Amsterdam, zijn gouden ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1861 geboren en in 1884 candidaat in Noord-Holland om 22 Maart 1885 bij de Ned. Herv. Gem. van Uitgeest het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1887 naar Aarts woud, welke standplaats hij to 1890 met Wognum verwisselde. Hier werd in 1897 het beroep naar de Rem. Ger. Gem. van Alkmaar aangenomen. In 1901 deed de ju bilaris zijn intrede ta de hoofdstad waar hij is werkzaam geweest totdat hem ln 1923 eervol emeritaat verleend werd. De jubilaris vestigde zich metterwoon tc Huis ter Heide en stichtte in zijn emeritaatstijd een Vrijz. Gosd. kring te Driebergen-Doorn die ook een eigen bedehuis bouwde, waar in de Jubilaris meermalen voorging. Ds. Reijnders was in Amsterdam een zeer ge ziene figuur, EERE-PROMOTIES K. J. L. ALBERDINGK TH1JM EN W. KLOOS. De Senaat der Universiteit van Amster dam heeft ln zijn zitting van gisteren be sloten, het eere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte te verleenen aan de hee ren K. J. L. Alberdlngk Thijm (Lodewljk van Deyssel) en W. Kloos Teneinde aan deze plechtigheid in het jaar van het halve eeuwfeest der nieuwe Gids-beweging meer luister bij te zetten, is besloten ze te doen plaats hebben in een bijzondere zitting van den Senaat, op Maandag 27 Mei 1935, waarin behalve door den rector-magniflcus, prof. dr. Th. J. Stomps, het woord gevoerd zal worden door prof. dr. J. Prinsen J. Lzn. en prot. dr. A. A. Verdenius, eventueel ook door de belde promovendi, en waarin de voorzit ter van de Faculteit der Letteren en Wijs begeerte, prof. dr. A. W. de Groot, als pro motor zal optreden. BACH'S MOTET „JESU, MEINE FREUDE Morgen wordt door „Toonkunst" o.a. het motet van J. S. Bach „Jesu, meine Freude" uitgevoerd. Dit is een der vele, ln zijn cantate's en dus ln zijn orgelmu ziek wortelende motetten; zeker een der belangrijkste en omvangrijkste van de 5 overgebleven authentieke van den mees- tercantor. Tot beter begrip een enkele bijzonderheid hierover: uitvoerige be schouwingen o.a. van Spitta en Schweitzer waaraan wij hier 't een en ander ont leenen, en die wij onzen musicologisch geïnteresseerden lezers ten zeerste aanbe velen, lichten over deze kunstsoort, die bij Bach niet zoo zeer als een zelfstandige kunstsoort maar veeleer als een loot van de cantate is te beschouwen, en waarin het koraal zijn gansche beteekehls terug won, diepgaand ln. In de Thomas- en Nicolaïkerk te Leip zig werd het motet meestentijds uitge voerd bij den aanvang; van de vroeg- eu vesper-godsdienstoefening, na het orgel preludium. Bovendien werd 't af en toe tijdens de communie op feestdagen gezongen: steeds geschiedde dit op Palmzondag en Witte Donderdag. Ook gaven buitenkerkelijke gebeurtenissen aanleiding tot het compo- neeren van motetten (begrafenissen enz.) Zoodanige gelegenheidsmuzieken heelt Bach later dikwijls ook vpor godsdien stige doeleinden bewerkt. Vele der motet ten van Bach zijn echter zóó breedvoerig opgezet, dat zij voor de Inleiding van de godsdienstoefening niet gediend kunnen hebben. Veelmeer werden zij vóór de pre dikatie ta de plaats van de cantate uit gevoerd. Zóó het motet „Jesu, melne Freude", dat van hoogste rijpheid getuigt, waarin Bach de tekst prachtig doet leven en dal, gelijk de meeste andere, ontstaan ls in de periode van 17231734. Een enkel, zooals het „Unser Wandel 1st lm Hlmmel" dr- teert uit vroeger tijd. Vele motetten ra Bach gingen verloren: van die op Latijn- schen tekst ls ons zelfs geen enkel be waard. Bach schreef naast motetten voor en kel- of meerdere koren, voor 4 stemmen enz., ook twee 5 stemmige, n.l. het „Nnn danket Gott" en 't bovengenoemde „Jesu, meine Freude", op de tekst van het ge lijknamige, mystiek-diepzinnige en prach tige kerklied van Johannes Franck ln 6 strophen. Tusschen deze koraalstrophea in, heeft Bach op grond van Romeinen 8 vers 1, 2, 9, 10 en 11 vrljgevonden 5- en 3-stemmige muzieken gevoegd, waarvan de eerste met betrekking tot de muzikale stof weer met de laatste overeenstemt. Daarin teekent hij met apostolische ge loofsijver en diepe overgave de beteekenli van het verlossingswerk van Christus. De muzikale bouw is zeer gevarieerd; de stemvoering, ondanks den z.g. Bach- schen „simplici stilo" rijk, innig of praeg- nant schilderend. Ook imitatorische en homophone stijl, zelfs het unisono, vor men een geheel, dat aan kracht, veelver- scheidenheld en merkwaardigheid in de motetten van Bach zijn evenbeeld nau welijks schijnt te bezitten. Het ls een werk voor eiken tijd, niet aan een bepaalden dag van het kerkjaar gebonden. De uiterlijke aanleiding voor de vervaardiging was intusschen toch wellicht de achtste Trtoitatlszondag, waarvan de predikatie eveneens aan het achtste hoofdstuk van den brief der Ro meinen is ontleend. Weinig bekend, zal dit motet zeker interesse wekken. Joh. V. D. te L. en W. K. te L. - Zulk» inlichtingen kunnen wij u niet ver strekken. M. K. te L. De opening is in Mei. Do datum is nog niet geheel zeker. Met Fa- schen is de tentoonstelling dus niet open. C. J. de J. te K. Probeer u eens het regenwater voor het gebruik te filtreeren. A. B. te L. De loting voor de militie- lichting 1936 heeft reeds plaats gehad. Ge trokken werd de naam: Bernardus Cats. Voor de aanwijzing der dienstplichtigen begint men dus ook te Leiden bij aen naam, die alphabetisch daarop volgt in het bevolkingsregister. H. J. J. te L. Wij kennen de beweeg redenen van den burgemeester van Am sterdam, die het meevoeren van nationale vlaggen op den Landdag der N.S.B., ver bood, niet en kunnen u daarover dus niet inlichten. H. H. te L. Het adres van den heer Han Hollander is Amstelkade 118, Am- sterdam (Zuid.) C. Z. te L. De dader van den moord te Grootegast, Yke Wijkstra, ls niet ver oordeeld tot levenslange gevangenisstrai, maar tot 20 jaren. I. van der R. te L. Leiden, de Zijl, Nieuwe Wetering, Kudelstaart, Uithoorn. Totaal 28 K.M. U kunt naar verkiezing Uithoorn berei ken via de Kaag, ringvaart en Braasf„ mermeer of lang den Rijn tot Alpnem Heymanswetering, Braassemermeer.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12