RUMBA! TANGO!! BOLERO!!! LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Maandag 18 Maart 1935 UIT DE RIJNSTREEK. RECLAME. 1120 Iiur zijn meening moesten de regeerin- jtn en generale staven tot overeenstem- gjlng komen en onder hoogen druk de lolled'ge entente met Sovjet-Rusland tot (tand brengen. De wederzijdsche bijstand j Europa dient door de tot standkomlng Bun een luchtpact georganiseerd te wor- B»n Bovendien moeten de bij de handha- H ,|ng van den vrede belanghebbende mo- Bjtndheden met elkaar beraadslagen over Bde te nemen maatregelen. I De schrijfster over bultenlandsche poll- Bliek ln de „Oeuvre" schrijft, dat de 16de Bgkart. die voor Dultschland een historl- B jthe dag ls. voor Europa nauwelijks eenige B sijziging ln den bestaanden toestand Birengt. Het blad waarschuwt, vooral de B tilmte niet te verliezen en geen inslui- I tlngspolitlek tegenover Dultschland te gaan volgen, doch onderhandelingen te openen over een overeenkomst tot beper- ling der bewapening. Ook in de „Victolre" bepleit Gustave Hervé een overeenkomst met Dultschland, en oefent hij critiek op de Invoering van Jen twee-Jarigen dienstplicht. De indruk in Engeland. In Engeland ls het bericht uit Berlijn als een bliksemschicht ingeslagen, hoewel men ook daar, volgens de „Observer", in olllcleele kringen er niet door verrast ls. Genoemd blad schrijft, dat een paniek absurd zou zijn. Wat men niet kan ver hinderen, moet men op den koop toe ne men. Er wordt thans een schril licht op Jen feltelfjken toestand geworpen, en men heeft tenslotte de harde werkelijkheid onder het oog. Misschien zal dit de snel ste en betrouwbaarste weg naar den vrede blijken te zijn. Welke uitwerking deze ontwikkeling op Simon's reis naar Berlijn sr.l hebben, ls nog niet bekend. Wanneer Dultschland zijn aanspraken handhaaft, :al het echter zoo goed als onmogelijk zijn een tcwapenlngsovereenkomst te bereiken hi den zin van de Engelsch-Fransche ver klaring van 3 Februari JX De „Sunday Times" acht het noodlg, dat de reis naar Berlijn opnieuw overwogen ral worden. Volgens dit blad zou het be richt uit Berlijn zelfs in de best Ingelichte kringen verbazing hebben gewekt. De „Sunday Express" schrijft dat men algemeen aanneemt, dat geen sancties zul len worden toegepast of zelfs zullen wor den overwogen. Niettemin zullen de gevol gen in Groot-Brittannlë reusachtig zijn. De pers publiceert nog twee korte ver klaringen van Brltsche ministers. De Minister van Oorlog, Lord Hailsham, verklaarde, dat het niet geheel waar zou lijn als hij beweerde, dat hij erdoor ver tast werd. Sir Austin Chamberlain riep uit, toen hij het telefonisch bericht ontving: „O, God Gisteren ls direct een kabinetsraad ge houden, waarvoor sir John Slmon en Mc Donald hals over kop naar Londen terug keerden. Heden wordt deze voortgezet. Itaüaansche persstemmen. De wederinvoering van den algemeenen dienstplicht ln Duitschland heeft ook ln de Itaüaansche hoofdstad ernstigëh "in druk gemaakt. Algemeen ls men van mee- nlng. dat een nieuwe stand van zaken is Ingetreden. In politieke kringen neemt men zeer groote reserve in acht. Men verneeent slechts, dat de Italiaansche regeering met de regeeringen van Frankrijk en Engeland èln overleg is getreden en te gelegener tijd haar eigen standpunt zal mededeelen. De Popoio di Roma merkt op. dat de wederinvoering van den algemeenen dienstplicht in Dultschland te voorzien is geweest en reeds door velen werd ver wacht. Het verdrag van Versailles is nog slechts een schaduw, meer niet. De ge schiedenis schrijdt voorwaarts en zij kan niet door vredesverdragen worden opge houden, want niet de verdragen geven de macht, maar de macht schept de ver dragen. Gazzetta del Popoio vermaant de dingen takeliik te bezien, daar van juridisch, zoo wel als van een feitelijk standpunt niets ls eewijzisd. Messagero meldt uit Berlijn dat in dl- Dlomatieke kringen de overtuiging heerscht, dat het besluit der Rijksregee- ring het antwoord ls op de maatregelen der Fransche regeering op de redevoering Van Flandin, t Poolsche persstemmen. De invoering van den algemeenen dienst plicht in Dultschland wordt ln toonaan gevende Poolsche kringen, voor zoover tot nu toe kan worden nagegaan, noch met nerveusitelt. noch met al te groote ver rassing ontvangen. Het half-offlcieele Gazetta Polska schrijft, dat de historische beslissing der Rijksregeering in verschillende etappen is gerijpt. De oproep aan het Duitsche volk is van overtuigende kracht. Kurjer Poranniy zegt. dat, indien de Westersche mogendheden den Dultschen stap zouden afkeuren, zü zouden komen te staan voor een noodzakelijkheid, welke zij telf niet wenschen. Tsjechische persstemmen. Prager Presse schrijft over: openlijke herbewapening van Dultschland, Prager Tageblatt schrijft, dat een ..Deutschland ln Waffen" niet meer ver tast. Hongaarsche persstemmen. Het besluit der Rijksregeering heeft in de Hongaarsche openbare meening een storm van enthousiasme, vreugde en be wondering ontketend. De stap der Rijks regeering wordt gevoeld als een histori sche gebeurtenis van het grootste belang. iPester Lloyd" schrijft: de overleefde, mo reel en practisch onhoudbare militaire be palingen van het vredesverdrag zijn ge vallen door het Duitsche besluit. Met een Pennestreek ls een onduidelijke toestand door ondubbelzinnige feiten vervangen. Pe nationale „UJ Marjasag" schrijft: Wij Hongaren begrijpen deze vastberaden heid van Hitler en hopen ln het belang van den Europeeschen vrede, dat de ver- desverdragen thans ln het reine zullen worden gebracht en dat de elementaire 'echten der tot nu toe geknechte volken 'uilen worden hersteld. De Bulgaarsche pers en de openbare ®eening ls het geheel eens met het be- «lult der Rijksregeering. ALPHEN. Kostelooze inenting. Woensdag a s. zal alhier gelegenheid zijn voor kostelooze Inenting en herinenting en wel: voor de Ingezetenen van Aarlander- veen ten huize van den heer W. v. d. Wind arts, des v.m. 9 uur; ld. voor de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam in het RaadMuis ln de Raadhuisstraat, des nam. 2 uur; idem van de Lage Zijden en wel van de Westzijde van de Aarbrug met Inbegrip van de Ridderbuurt tot aan de grensschei ding met Koudekerk en Woubrugge ten huize van den heer W v. Wermeskerken, arts, des nam 2 uur; Idem van de Hooge Zijde vanaf de grensscheiding met Zwam merdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het Huis der ge meente ln de Jultanastraat des nam. 2 uur; en van de Hooge Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de grens van Hazerswoude ln het Huls der gemeente in de Julianastr. des. v.m. 9 uur. Het ls gewenscht dat de ouders de geboortebewijzen of trouwboekje mede brengen. Ouderavond Koningin-Emmaschool. Vele ouders van schoolgaande kinderen en belangstellenden in het buitengewoon onderwijs hadden gehoor gegeven aan den oproep van het bestuur, tot het bijwonen van den Ouderavond. De leiding berustte bij den voorzitter van het bestuur: ds. A. W Voors, die een woord van eerbiedige nagedachtenis wijdde aan het overlijden der hooge Landsvrouwe, die Haar naam voor deze school gegeven had en wier heengaan Juist één week na den vorigen ouderavond betreurd moest worden. Ver der knoopte de voorzitter aan het voorge lezen schriftgedeelte, Mare. 10 1316 enkele gedachten vast over de verhouding van den Heiland tot het kind, ln het bij zonder tot het misdeelde kind. Dankbaar herdacht hij de vele groote zegeningen. Een ding bezwaart het bestuur. Het aantal kinderen vraagt eigenlijk uitbreiding van personeel, maar het gebouw hoe ruim ook, het heeft voor een nieuwe leerkracht geen plaats. Al ls de grond er voor beschikbaar, het uitbreiden van het gebouw zou finan- cieele moeilijkheden geven. Speciaal ves tigde de voorz. er de aandacht op, dat ook zooveel mogelijk gezorgd wordt dat de leerlingen bij het verlaten der school iets presteeren kunnen. Met het oog daar op b.v. wordt alle aandacht besteed aan de kippenfokkerij. Ten zeerste drong hij er op aan, dat men door het koopen van diverse huishoudelijke artikelen (door de leerlingen zelf vervaardigd) mede kan werken tot het verlichten der lasten. On der leiding van mej. Eijbergen voerde een aantal leerlingen daarna verdienstelijk 'n drietal zangspelen uit, die allen, inzon derheid het lintenspel, bewondering af dwong. In de pauze was gelegenheid om het werk der leerlingen te bezien; menig een stond verbaasd over hetgeen deskun dige leiding bij de kinderen als deze, heeft weten te bereiken. Na de pauze hield de heer Belshuizen, een Inleiding over de zoo noodlge samenwerking tusschen gezin en school. Naar aanleiding van een vraag van den heer P. Smits, werd door het hoofd der school de heer Lablans gewe zen op de groote moeilijkheden waarvoor het abnormale kind de opvoeders plaatst. Hierop volgde sluiting. Filmavond Chr. Best. Bond. Uitgaande van de afd. Alphen v. d. Chr. Besturenbond, werd in het gebouw „Con cordia" een filmavond gehouden. De be langstelling was zeer groot, zoodat de zaal was bezet. Wij merkten o m. op de burgemeester en wethouder W. J. Spreij, wier aanwezigheid zeer op prijs werd ge steld. De opening werd verricht door den voorzitter den heer G. A. Jasperse, die in gebed voorging en woorden vgn welkom richtte tot genoemde heeren zoomede de heeren Kok van het C.N.V. en Van Eijk, declamator. Allereerst werd vertoond de jubileumfilm van het CN.V. waaruit men een duidelijk beeld kreeg hoe groot de belangstelling voor dit jubileum was. De film „Opgang" gaf een overzicht van de ontwikkeling en vooruitgang van het C. N V toegelicht door genoemden heer Kok, waarbij bijzonder de aandacht trok de ar beid verricht door het C.N.V. aangaande de t.b.c.-verzorging en de werkkampen voor de jeugd. Het geheel werd afgewis seld door den declamator, die met zijn uitgebreid repertoire ernst en luim groote belangstelling afdwong. Het geheel was een geslaagde bijeenkomst, die door den voorzitter met dankzegging werd gesloten. Aanrijdingen. In de Van Mandersloostraat kwamen niet minder dan 3 aanrijdingen voor. Mej. v. D. werd aangereden door de motorrijd ster mej. A. Belden vielen, waarbij mej. D. en een kind werden verwond; ook het motorrijwiel werd beschadigd. Mej. D. die met haar rijwiel een poort uit kwam rij den, reed mej. A. omver, waardoor deze een beenwonde bekwam, terwijl de schoen maker P. den H. werd aangereden door een personenauto uit Lelmuiden. De wiel rijder kwam er goed af en kreeg alleen materieele schade aan zijn rijwiel. Een 3-Jarig zoontje van B. den B dat onder de hooiberg zat kreeg een uit deze berg vallend stuk ijzer op het hoofd. Het kind dat een gapende hoofdwonde bekwam, werd door mej. B., lid der E.H. B.O. en later door dr. H. heelkundig be handeld. Ten bate van de verg. v. Chr. Va- cantiekolonies alhier zal Donderdag 21 Maart a.s. alhier een bloempjesdag wor den gehouden. o HAZERSWOUDE. Lezing van ds. Vroegindewelj. In Salvatoire trad voor de Chr. Jongel. Ver. „Eere zij God" op ds. W. Vroeginde- weij van Zegveld, met als onderwerp „Waarom blijven in de Hervormde Kerk". Spr. wees op de historische loop der Kerk geschiedenis van de uitstorting des H. Geestes af om dan bij de afscheiding in 1834 uitvoerig stil te staan. Spr. eindigde met een ernstige verma ning te komen met schuldbelijdenis van eigen en kerkelijke zonden, voor den troon der Genade. Hij wekte op, zoolang God de Kerk nóg niet heeft verlaten, haar trouw te blijven en steeds te strijden voor verde diging en verbreiding der Waarheid ln haar midden. Nadat gezongen was van Ps. 147 6 sloot spr. met dankgebed. Er was zeer groote belangstelling. o KOUDEKERK. Ouderavond Openbare School. In de openbare school had onder veel belangstelling van de zijde der ouders de jaarlijksche ouderavond plaats. Na een woord van welkom door het hoofd der school den heer W. A. van den Dool, hield burgemeester Kwint als voor zitter van de Ver. „Veilig Verkeer" te Lei den een korte Inleiding waarin hij het doel en streven dezer vereen, uiteenzette, waarna de heer Gathier. hoofd van de Chr. Mulo School te Leiden, secr. dezer vereen, aan de hand van een serie licht beelden een interessante lezing hield over bovengenoemd onderwerp. Duidelijk kreeg men te zien, hoe het verkeer zoowel in de stad als op het platteland wel en hoe het niet moet zijn. Tot bestuursleden van de oudercommissie werden herbenoemd de heeren T. van Wijngaarden, C. Bos, P. Bervoets en W. Dorrepaal, terwijl in de vacature ontstaan door het vertrek van mej. Kwakernaak—v. d. Akker gekozen werd mej. v. d. VeldenKuiper. In de pauze werd het werk der leerlingen be zichtigd, dat weer veel bewondering oogst te. Hierna hield de heer van den Dool een causerie over „Lastige kinderen", waarna nog een verloting volgde, wat velen een verrassing bezorgde. Het muziekgezelschap uit de Groenendijk luisterde de avond we derom op met mooie nummers! Een ouder avond zonder dit gezelschap kunnen wij ons niet meer Indenken, aldus de heer Van den Dool in zijn slotwoord, waarbij hij erop wees dat de voorstanders van Openbaar Onderwijs zich gelukkig moch ten achten, dat Koudekerk nog een open bare school heeft, waar deze in zoovele plaatsen opgeheven wordt. Het aantal leerlingen bedraagt 94. Na dank aan de medewerkenden volgde sluiting van dezen ouderavond. De kiezerslijst 19351936 bevat voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer 855 namen, voor die van de Prov. Staten 850 en voor de leden van den Ge meenteraad 833 namen. Bij de herstemming is tot voorzitter van den Hondsdijkschen Polder herkozen de heer Ant. van Egmond alhier. De keuring voor den dienstplicht van de Ingeschrevenen der lichting 1936 ls voor deze gemeente bepaald op Vrijdag 12 April a.s. des n.m. te 2 15 uur in het Raad huis, Raadhuisstraat 102 te Alphen. Door B. en W. dezer gemeente ls als datum voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad vastgesteld 14 Mei a.s., terwijl de stemming zal plaats hebben op Woensdag 19 Juni a.s. NIEUWKOOP. Verg. van het Ziekenhuisfonds „Onderlinge Hulp". Het Ziekenhuisfonds „Onderlinge Hulp" alhier hield in hotel „Het Vliegende Paard" een ledenverg. De voorz., de heer J. D. van den Helder, opende, waarna de secretaris-penningmeester, de heer P. Boer de notulen der voorgaande vergadering voorleest, die onveranderd worden vast gesteld. Uit het verslag van den secr.- penningm. bleek, dat de inkomsten in 1934 hebben bedragen f. 3.412,85 en de uitgaven f. 3.414.79, alzoo over 1934 een nadeelig saldo van f. 1,94. Het kastekort, dat ln de laatste jaren was gestegen tot een bedrag van ruim f. 1500.is door een subsidie van de gemeente en door een geldinzameling, die in 1934 voor dit doel bij de gemeentenaren is gehouden, terug gebracht tot f. 1122.50. De voorz. spreekt zijn genoegen uit over het bereikte resul taat Het boekjaar 1934 is voor het zieken huisfonds ook weer niet al te gunstig ge weest. Niet minder dan 71 patiënten zijn ten koste van het fonds in een ziekenhuis opgenomen geweest met een totaal van ruim 1100 verpleegdagen. De heer van de Kraan, lid van de fin. comm. bracht verslag uit, dat de comm. bij onderzoek de boeken en bescheiden in orde hebben bevonden De aftr. bestuurs leden, de heeren C. Kelder, G. van Koert eta A. van Houten, worden met bijna alg. st. herkozen. Tot leden van de fin. comm. voor 1935 worden benoemd de heeren H. Rigtering, B. A. C. Zaal en G. van den Helder. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelljken aard sloot de voorzitter. o OUDE-WETERING. Vergadering van „Stille Omgang". In hotel van den Bosch vergaderde de pl. afd. van „Stille Omgang". De voorzit ter. de heer J. J de Jong opende en ver welkomde speciaal den heer pastoor-direc teur en de afgev. van de afd. Roelof- arendsveen, de heeren B. van der Meer en C. W. Kortekaas, Hierna werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Wegens de bestaande vacature, ontstaan door het vertrek van den penningmeester, den heer Th. Hoe'--fra. werd het finan cieel verslag uitgebracht door den voor zitter. De rekening verm°'dde een batig saldo van f. 39.54 De rekening en beschei den waren door den deken van Alphen, goedgekeurd. Vervolgens bracht de secre taris het jaarverslag uit. Aan de orde was daarna de bestuurs verkiezing Aftr wa« de voorzitter de heer J. J de Jong die bil acclamatie werd her kozen en zijn herbenoeming aannam In de vacature Hoekstra werd na een drietal stemmingen gekozen de heer Vesseur. Bij de rondvraag maakte pastoor Aarts bezwaar tegen den langen duur welken de deelnemers van Oude-Wetering, die toch niet zoo ver van Amsterdam verwijderd wonen, onderweg zijn. Hij verzocht voor een volgend jaar maatregelen te nemen, opdat de duur van de reis aanmerkelijk worde bekort. De voorzitter antwoordde, dat technische redenen een korteren reis- duur tot dusver onmogelijk heben gemaakt In de toekomst zal er met de wenschen van den pastoor rekening worden gehou den. Ten slotte werd op voorstel van pastoor Aarts nog besloten een fonds te vormen voor aanschaffing van een vaan del. Nadat nog door den voorzitter van de afd Roelofarendsveen een woord van op wekking tot de vergadering was gericht, volgde sluiting. •o- RI.TNSATERWOUDE, Laatste Nutsavond. In het Nutsgebouw alhier werd vanwege het Dep. Rijnzaterwoude van de Mij. tot Nut van 't Algemeen de laatste Nutsavond in dit seizoen gegeven. Ditmaal traden op „Eigen Krachten" met het tooneelstukje Robbedoes. Het stuk werd uitstekend ge speeld, van de spelers munten vooral uit Flory (mej. Booti, tante Guusje (mej. Swart), Robbedoes (mej. Kroon) en Lou (de heer G. Bos). De talrijke aanwezigen genoten van het vlotte spel. Na afloop richtte de voorzitter de heer P. Kroon hartelijke woorden tot den scheidenden secretaris van het Nuts- bestuur, den heer C. P. van den Broek. Raadsagenda. De Raad vergadert Donderdag 21 Maart a.s. des nam. te half acht uur. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Verzoekschrift Holl. Mij. van Landbouw 4. Adressen Nat. Commissie tegen het Alcoholisme 5. Op nieuw vaststelling verordening op de hef fing en invordering van een belasting op de honden 6. Opnieuw vaststelling ver ordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten 7. Opnieuw vaststel ling verordeningen op de heffing en in vordering van schoolgeld 8. Vaststelling comptabel besluit. B. en W. dezer gemeente hebben de verkiezing van de leden van den Raad be paald op 5 Juni a s. Ged. Staten hebben het presentiegeld voor de leden van den Raad bepaald op f. 2 per zitting. De wedde van de wethouders is door Ged. Staten bepaald op f. 60. -o-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7