Duitschland voert den algemeehen dienstplicht in. Het verdrag van Versailles ter zijde geschoven. Een vredesleger van 500.000 man LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 18 Maart 1935 AGENDA. 0 De Duitsche ministerraad heeft gisteren besloten tot invoering van den algemee- nen militairen dienstplicht. De betreffende wet. die genoemd is „Wet voor den opbouw der weermacht van 16 Maart 1935", luidt als volgt: PARAGRAAF 1. De dienst in de weermacht geschiedt op den grondslag van den algemeenen dienst plicht. PARAGRAAF 2. Het Duitsche vredesleger, met inbegrip van de daarin opgenomen politie, is ver deeld in 12 legercorpsen en 33 divisies (500.000 man). PARAGRAAF 3. De aanvullende wetsontwerpen ter regeling van den algemeenen dienstplicht zullen zoo spoedig mogelijk worden inge diend door den minister van rljksweer. De wet is onderteekend door rijkskanse lier Hitier en door alle leden van het rijkskabinet. Zaterdagmiddag te vier uur heeft Rijks minister dr. Goebbels. de hoofdredacteu ren der Berlijnsche bladen en de verte genwoordigers der provinciale pers ont vangen. waarna hij hen in kennis stelde van de volgende verklaring der Rijksregee- ring: „Aan het Duitsche volk! Toen in November 1918 het Duitsche volk vertrouwend op de in de veertien punten van Wilson uitgedrukte verzeke ringen na een roemvollen tegenstand van vier en een half jaar in een oorlog, welks uitbreken het nooit gewild had, de wapens neerlegde, geloofde het, niet slechts de gekwelde menschheid een dienst bewe zen te hebben, maar ook een groote idee. Terwijl zij zelf het zwaarste leden onder de gevolgen van dezen waanzinnigen strijd, grepen de millioenen van ons volk gèloovig naar de gedachte van een reorganisatie der betrekkingen tusschen de volken, die eenerzijds zouden worden veredeld door de afschaffing der geheime diplomatie en an derzijds door de afschaffing der verschrik kelijke oorlogsmiddelen. De idee van den Volkenbond heeft wel licht in geen natie zooveel warme geest drift gevonden als bij de door alle aardsch geluk verlaten Duitschers. Slechts zoo was het te begrijpen, dat de in vele opzichten zinlooze voorwaarden betreffende de ver nietiging van iedere defensie door het Duitsche volk niet slechts zijn aangeno men, maar ook vervuld. Het Duitsche volk en in het bijzonder de toenmalige Duitsche regeeringen waren er van overtuigd, dat door de vervulling der ontwapeningsbepalingen van het Ver drag van Versailles, in overeenstemming met de beloften in dat verdrag, het begin van een internationale ontwapening zou worden ingeleid en gegarandeerd Want slechts in een dergelijke weder- zijdsche vervulling van de voorwaarden van het verdrag, kon de moreele en ver standelijke rechtvaardiging liggen voor een elsch, die eenzijdig opgelegd en uitgevoerd moest worden tot een eeuwige discrimi neering en minderwaardigheidsverklaring van een groot volk. Daardoor kon een der gelijk vredesverdrag nooit voorwaarde zijn voor een waariijke innerlijke verzoening der volken en voor een wereldvrede, maar slechts voor het voeden van een eeuwigen haat. Duitschland heeft de opgelegde ontwa peningsverplichtingen volgens de verkla ringen der lntergeallieerde controle-com missie vervuld. (Hier volgt een uitputtende opsomming van het oorlogsmateriaal, dat volgens het Verdrag van Versailles moest wor den uitgeleverd of vernietigd.) Na deze voorbeeldige vervulling van het Verdrag had het Duitsche volk het recht, van de andere zijde te verlangen, dat ook daar de aangegane verplichtingen zouden worden nagekomen. Want: 1. Duitschland had ontwapend; 2. In het Vredesverdrag was uitdrukke lijk geëischt, dat Duitschland ontwapend zou worden om daarmede de voorwaarde te scheppen voor een algemeeite ontwape ning, d. w. z. daarmede werd beweerd, dat slechts in Duitschland's bewapening de rechtvaardiging lag voor de bewapening der andere landen; 3. Het Duitsche volk was zoowel in zijn regeeringen als in zijn partijen in dien tijd vervuld van een geest, die volkomen in overeenstemming was met de pacifls- tisch-democratische Idealen van den Vol kenbond en zijn stichters, Terwijl echter Duitschland als de eene partij der ver dragsluitingen zijn verplichtingen was na gekomen, bleef de nakoming van de an dere zijde uit, d.w.z. de hooge contractan ten der overwinnende staten hebben zich eenzijdig vrijgemaakt van de verplichtin gen van het Verdrag van Versailles! Het was niet genoeg, dat iedere ontwa pening in een omvang, die vergelijkbaar zou zijn met de vernietiging der Duitsche wapenen, uitbleef, neen; er trad zelfs niet een stilstand der bewapening op, integen deel, eindelijk werd de bewapening van een gansche reeks staten openbaar; wat in den oorlog aan nieuwe vernietigings machines was uitgevonden, beleefde thans in den vrede in methodlsch-wetenschap- peüiken arbeid zijn voltooiing. Op 't ge bied van het scheppen van machtigr pantserwagens zoowel als op het terrein van nieuwe jacht- en bombardements vliegtuigen, vonden ononderbroken ver schrikkelijke verbeteringen plaats. Nieuwe Adolf Hitler. stukken reuzengeschut werden gecon strueerd; nieuwe explosie-, brand- en gas bommen werden samengesteld. De wereld heeft sedert dien weder weerklonken van oorlogsgeschreeuw, alsof er nooit een we reldoorlog was geweest en nooit een ver drag van Versailles was gesloten. Temidden van deze zwaar bewapende en steeds meer gemoderniseerde oorlogs- staten was Duitschland een machtelooze leege ruimte, die was overgeleverd aan ieder dreigement en iedere bedreiging. Het Duitsche volk herinnert zich het ongeluk en het lijden van vijftien jaren economi sche verarming en politieke en moreele deemoediglng. Een honderdjarige vrede zou de wereld niet slechts verdragen, maar hij zou haar van onmetelljken zegen zijn. Een hon derdjarige verdeeling in overwinnaars en overwonnenen, verdraagt de wereld niet. De noodzakelijkheid van een internatio nale ontwapening werd ook bij vele an dere volken gevoeld en zoo ontstonden de pogingen om langs den weg van conferen ties te komen tot een bewapeningvermin dering. Zoo ontstonden de eerste ontwer pen voor Internationale ontwapenings overeenkomsten, van welke wij ons als het belangrijkste het plan van Mac Do nald herinneren, Duitschland was bereid, dit plan te aanvaarden en te maken tot den grondslag van te sluiten overeenkom sten. Het plan strandde op de weigering van andere staten en werd tenslotte prijs gegeven. Daar onder dergelijke omstan digheden de rechtsgelijkheid, die het Duit sche volk in de verklaring van December 1932 plechtig was toegezegd, geen verwe zenlijking vond, was de nieuwe Duitsche regeering als beschermster van de eer en de rechten van het Duitsche volk niet in staat, nog verder deel te nemen aan der gelijke conferenties of lid te zijn van den Volkenbond. Maar ook na het verlaten van Genève bleef de Duitsche regeering be reid, over voorstellen te onderhandelen. Zij stond daarbij op het door andere sta ten zelf gepropageerde standpunt, dat het scheppen van legers met korten dienst tijd ongeschikt is voor aanvalsdoeleinden en daarom aan te bevelen ris voor de vreedzame verdediging Zij was daarom bereid, de Rljksweer. die een langen diensttijd had. te veranderen in een leger met een korten diensttijd. Haar voorstellen uit den winter 1933/'34 waren practisch en uitvoerbaar. De afwijzing er van als de definitieve afwijzing der soort gelijke Itallaansche en Engelsche ontwer pen, gaf aanleiding tot de conclusie, dat er geen geneigdheid meer bestond tot een doelmatige nakoming der ontwapenings bepalingen van het Verdrag van Versailles bij de andere partij. Onder deze omstandigheden zag de Duitsche regeering zich genoodzaakt, de noodige maatregelen te nemen tot het doen eindigen van den evenzeer onwaar- digen als gevaarlijke toestand van on machtige weerloosheid van een groot volk en een groot rijk. Zij ging daarbij uit van dezelfde overwegingen, die minister Bald win in zijn laatste rede zoo duidelijk ken merkte: .Een land, dat niet bereid is, de noodige voorzorgsmaatregelen voor zijn eigen verdediging te nemen, zal nooit macht in deze wereld hebben, noch mo reele, noch materleele macht". De regeering van het tegenwoordige Duitsche Rijk wenscht echter slechts één moreele en materleele macht: de macht voor het Rijk en daarmede wellicht voor geheel Europa om den vrede te kunnen waarborgen. Zij heeft daarom gedaan wat in haar macht was en wat kon dienen ter bevordering van den vrede: 1. Zij heeft al haar nabuurstaten reeds langen tijd geleden het sluiten van non- agressieve pacten voorgesteld. 2. Zij heeft met haar Oostelijken nabuur een verdragsregeling getroffen, die, dank zij den grooten concessies, naar zij hoopt, voor altijd de gevaarlijke atmosfeer ge zuiverd heeft en heeft bijgedragen tot een duurzame toenadering tusschen de beide volken. 3. Tenslotte heeft zij Frankrijk de plech tige verzekering gegeven, dat Duitschland na de regeling der Saarkwestle thans geen territoriale eischen meer aan Frankrijk zal stellen. Zij meent daarmede in een vorm, die historisch eenig is, de voorwaarden te hebben geschapen voor de beëindiging van een eeuwenlangen strijd tusschen twee groote naties, door een groot politiek en stoffelijk offer De Duitsche regeering moet echter tot haar leedwezen vaststellen, dat sedert maanden een voortdurend toenemende be wapening in de overige wereld plaats vindt Zij ziet in de vorming van een Sovjet-Russisch leger van 101 divisies, d.w.z. 960.000 man vredessterkte, een ele ment, dat men bij het sluiten van het Ver drag van Versailles niet heeft kunnen vooruit zien. Zij ziet In het forceeren van soortgelijke maatregelen in de andere sta ten nieuwe bewijzen voor de afwijzing der ontwapenings- idee De Duitsche regeering wil niet den een of anderen staat een verwijt maken Maar zij moet thans vaststellen, dat door de in voering van den twee-jarigen diensttijd in Frankrijk de Idee van de vorming van kort dienende legers is opgegeven ten gunste van die van legers met langen diensttijd. De Duitsche regeering acht het onder deze omstandigheden een onmogelijkheid, de maatregelen, die noodig zijn voor de veiligheid van het Rijk, nog langer uit te stellen of te verbergen voor het oog van de wereld. Indien zij daarom thans voldoet aan den ln de rede van Baldwin uitgesproken wensch naar opheldering der Duitsche bedoelingen, dan geschiedt dat: 1. Om het Duitsche volk de overtuiging en den anderen staten de wetenschap te verstrekken, dat de handhaving van de eer en de veiligheid van het Duitsche Rijk van nu al aan weer wordt toevertrouwd aan de eigen kracht der Duitsche natie 2. Om door het vaststellen van den om vang der Duitsche maatregelen de be weringen te ontzenuwen, die het Duitsche volk het streven naar een overheerschende militaire positie ln Europa willen lnsinu- eeren. Wat de Dultsohe regeering als bescherm ster van de eer en de belangen van het Duitsche volk wenscht, is het veilig stel len van den omvang der machtsmiddelen, die niet slechts noodig zijn voor de hand having der Integriteit van het Dultsohe Rijk, maar ook voor het Internationaal respecteeren en waardeeren van Duitsch land als medegarant van den algemeenen vrede. Want in dit uur verzekert de Duitsche regeering voor het Duitsche volk en voor de geheele wereld opnieuw, dat zij vast besloten is nooit verfier te gaan dan noo dig is voor de handhaving der Duitsche eer en der vrijheid van het Rijk en spe ciaal in de Duitsche' bewapening geen in strument van oorlogszuchtlgen aanval te willen vormen. De Duitsche regeering vertrouwt en hoopt dat het het Duitsche volk. dat thans zijn eer terugkrijgt, ln onafhankelijke rechts gelijkheid vergund moge zijn, bij te dra gen tot de bevestiging van den wereld vrede ln vrije en openhartige samenwer king met de andere volken en hun regee ringen". Rijksminister dr. Goebbels ontving daar na de Berlijnsche vertegenwoordigers der buitenlandsche bladen, voor wie hij de zelfde verklaring aflegde. Deze oproep was in den ministerraad! door Hitier voorgelezen. De indruk daar was overweldigend De leden van het Kabinet verhieven zich spontaan van hun zetels en generaal Von Blomberg bracht een driewerf „Heil!" op den leider uit, verbonden met een belofte van verdere onverbreekbare trouw. Eenzelfde geestdrift, zegt D.N.B., heelt ook het Duitsche volk overmeesterd, met een gevoel van vreugde over de nieuwe waarborgen voor de Dultsohe veiligheid. Het Duitsche volk is nu één met zijn lei der in een duidelijke bekentenis tot het vredesideaal De proclamatie en de daarbij behoo- rende wet zijn een mijlpaal in de Duitsche geschiedenis, want de eerste liquidatie- maatregel van het verdrag van Versailles is nu genomen, waardoor tenminste de ergste schande in dit verdrag is uitge- wischt. Hitier ontvangt de ambassadeurs. Rijkskanselier Hitier heeft Zaterdag middag in tegenwoordigheid van den mi nister van buitenlandsche zaken, de am bassadeurs van Frankrijk, Engeland, Italië en Polen ontvangen, om hun het besluit der Rijksregeering tot invoering van den algemeenen dienstplicht mede te deelen. De indruk te Berlijn. De oproep der Rijksregeering is te Ber lijn door extra-edities bekend gemaakt. Toen de eerste bladen op straat versche nen, vormden zich om de verkoopers dichte groepen, die den verkoopers de kranten letterlijk uit de handen rukten. De wederinvoering van den dienstplicht ls met buitengewoon enthousiasme ont vangen. Duizenden menschen verdrongen zich voor de rijkskaselarij en wilden den Fuehrer zien. In het Sportpalast, waar een herden kingsplechtigheid werd gehouden voor de in den wereldoorlog gesneuvelden, begroet ten twaalf duizend menschen de mede- deellng met dreunend Heli-geroep. Dr. Goebbels las in het Sportpalast de pro clamatie voor. De menigte onderbrak den propaganda-minister met oorverdoovend applaus, toen hij den zin voorlas: „Wij hebben weder algemeenen dienstplicht". De bijeenkomst werd gesloten onder tumultueuse scènes na het zingen van het Deutschlandlied en het Horst Wessel- lied. In welingelichte kringen verwacht men, dat generaal Blomberg binnen enkele dagen de bevelen tot doorvoering van de nieuwe wet zal geven. Men wijst erop, dat de volledige dienst plicht waarschijnlijk vdBr de jongeman nen van 20 en 21 jaar zal gelden, terwijl de volgende lichtingen later zullen wor den opgeroepen Aldus zou een hiaat tus schen de 21-jarigen en 35-jarigen ont staan, van wie de meesten reeds tijdens den oorlog dienst hebben gedaan. In eenige kringen stelt men voor, aan deze lichtingen, tot vijf en dertig jaar toe, een korte militaire training te geven, gedurende drie a vier maanden. Voor den oorlog bedroeg de militaire diensttijd in Duitschland twee jaar voor de infanterie en drie Jaar voor de andere wapens. Enthousiast. Onder het opsohrilt „Het herstel der Duitsche eer" schrijft Rosenberg in den „Voelkischer Beobachter": „In de proclomatie der rijksregeering ls alles gezegd, wat Duitschland de wereld te antwoorden heeft op alle vragen en critleken, die zullen volgen. Al datgene, wat door verkeerd begrijpen en kwaadwil ligheld zou kunnen worden geproduceerd, vindt zijn ijzeren weerlegging in de aan gevoerde historische feiten. Deze zijn ook ais een geducht antwoord op de pogingen in de Fransche Kamer om niet alleen de geschiedenis der laatste vijftien jaar, maar ook die der laatste honderdvijijftlg Jaar om te draaien. Alleen een dergelijk woord toont de ge vaarlijke mentaliteit, waarvan men zich in Frankrijk nog steeds niet vrij heeft gemaakt. De Rijkskanselier heeft tegen over deze houding, die niets anders is dan een herhaling van de methode van Poln- caré en Clemenceau, een besluit genomen, dat de practische verwezenlijking der Duitsche rechtsgelijkheid inleidt: op 16 Maart 1935, aan den vooravond der doo- denherdenking, is de proclamatie der Duitsche souvereinlteit geschied. Duitsch land voert den algemeenen dienst- en weerplicht in, niet om eenig ander volk te bedreigen, maar Integendeel, om zijn veiligheid tegenover eventueele overvallen te waarborgen. De Duitsche proclamatie heeft ondubbelzinnig gewezen op den volkenrechtelijken toestand. Nog een- drachtlger dan vroeger staat in dit ernstige uur geheel Duitschland achter Adolf Hitler en zijn leiding en, zonder zich op een dwaalspoor te laten brengen door een wellleht komende hetze, staan 66 millioen menschen voor hem ln den onbuigzamen wil, de Duitsche rechtsgelijkheid te waarborgen in den dienst van een wer- kelijken vrede" En zoo is de geheele Duitsche pers ge stemd. Heldenherdenkingsdag te Berlijn. Gisteren heeft te Berlijn de jaarlijksche „Heldenherdenking" voor de gevallenen in den wereldoorlog plaats gehad op groot- schere wijze dan sedert langen tijd het ge val is geweest en zlchbaar beïnvloed door het belangrijke besluit, dat de Rijksregee ring gisteren heeft genomen door het in stellen van een weermacht. Het gebouw van de Staatsopera was ge heel gevuld met burgerlijke en militaire autoriteiten en leden der partijleiding, ter wijl in de eereloge o.a. als vertegenwoor diger van de oude weermacht de gene- raal-veldmaarschalk Von Mackensen had plaats genomen. Te 12 uur werd het licht in de zaal gedoofd en ging 't gordijn open. Op het tooneel straalde zwartomlijst en tegen een bruinen achtergrond een reus achtig ijzeren kruis, en daaromheen ston den tachtig officieren met stalen helm en getrokken degen met de 80 in de Lustgar- ten gedecoreerde vaandels. Terwijl de schijnwerpers opvlamden verscheen Adolf Hitler in de zaal, vergezeld o.a. door den Rijksweerminister generaal Von Blomberg en Minister-president Goering. Minister Von Blomberg. Rijksminister Von Blomberg hield de herdenkingsrede, waarin hij de dooden herdacht, die waren gevallen voor de eer en de vrijheid van Duitschland. Veertien Jaar lang heeft men bij den rouw om het verlies van het beste Duitsche bloed de smart gevoeld, dat hun heldhaftig sterven tevergeefsch is geweest. Aan den voor avond van den dag, waarop men voor de zeventiende maal bijeenkomt, is echter de zin van hun sterven vervuld. De bijeenkomst werd met het zingen van het Duitschland- en het Horst Wessel-Ued besloten Inmiddels had zich ln de Lustgarten een groot aantal troepen opgesteld, die door Hitler geïnspecteerd zouden worden. Vier maal schreed de Rijkskanselier langs het front der troepen, elke formatie met op geheven arm groetend. Vervolgens werden de oude oorlogsvaandels gedecoreerd. Hit ier zelf, de oude generaal-veldmaarschalk Von Mackensen, generaal Goering, Rijks weerminister Blomberg, de chef van de legerleiding generaal Von Fritsch en admi raal Rader hechtten de zwart-wit-roode linten met eerekruls op 81 vaandels van het oude leger. Te voet begaven Hitier en zijn gevolg zich van de Lustgarten naar het gedenkteeken voor de ln den oorlog gevallenen. Eenige minuten werden hier in stilte en met ont bloot hoofd doorgebracht, waarna Hitler plaats nam op een met dennegroen ver sierd podium en de troepen, die hij in den Lustgarten had geïnspecteerd, voorbij de fileerden. Na het défilé dankte Hitier den Rijks weerminister en heette persoonlijk den generaal-veldmaarschalk Von Mackensen het eere-kruls op de borst. Onder storm achtige ovaties van het publiek keerde Hit- Ier naar de Rijkskanselarij terug. Ovaties voor Hitier te Muenchen. Toen, na het bekend worden van het historische besluit, dat de Rijksregeering ten aanzien van de instelling van een Duitsche weermacht had genomen, bekend werd, dat Hitler, die zich voor deze gele- HEDEN. Leger des Hells: Samenkomst te 8 u. n.m'. Prediker: Chr. Dem. Unie, Spr. de heer Jungcurt. 8 uur nam. Volkshuis: Spr. dr. v. d. Sleen uit Haar lem. 8 1/4 uur nam. Zaal Verhuurdersbond: Spr. ds. P. El- dering over den opstand op de Zeven Pro vinciën. 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Van der Werffstraat 70: Tentoonstel ling Teekenschool R.-K. V.B. 7-9 uur nam. Den Haag (Pulchrl Studio): Ned. Ver. van Vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Stengellnstr. I): Spr. J. A, Bruyn van Den Haag. 8 uur nam. Noordwij k-a a n-Z e e (Julianaweg) Spr. ds. Bax van Blauwkapel. 7'/» u. nam. Woensdag. Pauluskerk: Mij. tot Bev. der Toonkunst, afd. Lelden, 8 uur nam. K a t w IJ k-a a n-Z e e: Prot. Belangen: Gerei. Zendlngsbond. Ds, Fokkema uit Amsterdam. 7l/s uur 's avonds. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur Dam. „Lokvogel". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur. 4 uur 80 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. Revue „Gaat dat zien." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater, Hoogewoerd 49.8u. nm. „Duivelskunstenaars". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater. Steenstraat 39 8i/« u. nam. „Het gebeurde op een avond". Zondag nam. 2 uur, 4</i uur en 8 u. 15. Woensdag- en Zaterdagnam. 2>/> uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot vjn. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, tel. 807; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zijp, Wllhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. RECLAME. 1136 >1) >p«tt»kari «n drogisten verkrijgbaar. genheid naar Berlijn had begeven, ln den loop van den Zondag te München zou aan komen, werden alle partij-groepeeringen nog gisteravond gemobiliseerd om den Führer een grootsche ontvangst te berei den. Reeds tegen den middag bevonden zich dan ook honderdduizenden in de om geving van 't vliegveld ODerwiesenfeld en voortdurend kwamen nieuwe S.S.-, S.A.-, militaire en polltie-formaties aangemar- cheerd om op het vliegveld een eerewacht te vormen of om zich als eerewacht langs den weg van het vliegveld naar de stad te scharen. Tegen drie uur waren ook alle Beiersche autoriteiten op het vliegveld aanwezig. Doch pas tegen kwart voor vijf kwam in het Noorden het vliegtuig van Hitler in zicht. Toen dé wielen even later den grond raakten werd het Duitschland- lied door allen aangeheven en de Rijks- stadhouder generaal Von Epp was de eer ste, die den Rijkskanselier begroette. Met een korte rede dankte Hitier voor de har telijke ontvangst. Nadat de op het vlieg veld opgestelde troepen geinspecteerd waren ging het met een lange file van auto's naar de stad, met aan het hoofd de auto van Hitler, die o.a. vergezeld werd door den Rijksperschef Dr. Dietrich en den gevolmachtigde van Hitier voor Ontwape- nings-aangelegenheden Von Ribbentrop Langs den geheelen weg werd Hitier voortdurend stormachtig toegejuicht. De meening van de Fransche pers. De Parljsche avondbladen hebben Za terdag het besluit der Duitsche regeering tot instelling van den algemeenen dienst plicht in Duitschland met extra-edities bekend gemaakt, In officieele kringen heeft het besluit geen buitengewone verrassing gebaard om dat men, naar men zegt, er reeds gerui- men tijd op was voorbereid. In de jongste kabinetszitting zou Laval zijn collega's reeds belangrijke mededeellngen erover hebben gedaan. Reeds Zaterdag hebben Laval en Flandin overleg gepleegd en heb ben de Fransche ambassadeurs te Londen en Rome opdracht gekregen, zich met de regeeringen aldaar in verbinding te stel len. In sommige kringen is men dan ook van meening, dat het besluit althans het voordeel heeft, een kwestie op te helde ren, die in de laatste jaren op den Euro- peeschen toestand heeft gedrukt. Het „Journal" schrijft, dat Duitschland zijn woord heeft gebroken en verwacht, dat tegenover deze gewelddaad thans ein delijk de door de nieuwe Duitsche drei ging geboden veiligheidsmaatregelen ge nomen zullen worden. Ook het „Petlt Journal" schrijft, dat Europa zich voor een hoogst ernstig feit ziet geplaatst. In de „Excelsior" vraagt Henri de Jou- venel, of de Franschen, EngeLschen, Ita lianen enz. de oneindige onderhandelingen met Duitschland denken voort te zetten. 2-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6