BÜITEKL. WEEKOVERZICHT 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Maart 1935 Derde Blad Ho. 23001 WAT BRENGT DE NIEUWE VOORJAARSMODE? WASCWMAOJINES .▼Eie WRINGMACI-IINES lange levensduur lage prijs gratis proefwasch PARLEMENTAIR OVERZICHT WINTER handen CAL0UIMAL ATUURLIJK KALKPR0DUCT SPREEKCEL Ondanks de wlntersche kou van de laat- ite weken zijn er verschijnselen, die dul den op het naderend voorjaar. Allereerst sljn daar de steeds dikker wordende knop pen aan de boomen en heesters in mijn tuin. Maar eigenlijk tellen die dit Jaar niet mee; hebben ze gedurende dezen wonderlijken winter niet al lang met roe- kelooze voortvarendheid getracht ons lente- Impressies te bezorgen? We moeten dus naar andere voorteekenen uitzien. En, mij dunkt, dat niets met meer zekerheid op de a s. seizoensverandering wijst dan de opmerking, die een van mijn kennissen gisteren maakte: „Zeg, wanneer begin Jij aan de schoonmaak?" Ja, er zijn van die fanatiekelingen! En als de bacil van deze jaarlijks terug kerende ziekte ons, degelijke Holland- sche huisvrouwen, te pakken krijgt, kan niets de epidemie meer stuiten en kun nen we er zeker van zijn, dat nu toch werkelijk de lente in aantocht ls. Na die opmerking over de schoonmaak nam ik me stellig voor zooals trouwens ieder laar nu eens niet met die „dwaas heid" mee te doen; wat me natuurlijk niet belet binnenkort even goed met een ge wichtig gezicht over nieuw behang, te wasschen gordijnen, enz. enz. te delibe- reerenl In elk geval begon ik met de tactiek der struisvogels te volgen, en. om het nade rend schoonmaak-spook niet te zien. ver borg ik mijn hoofd, niet in het zand, maar in een paar allergezelligste nieuwe mode platen. Gevoegd bi) wat de groote mode hulzen, ook in eigen land. vertoonen, gaven die m!1 een duidelijk beeld van wat de as. voorjaarsmode ons brengen zal. Om bij de ,,hoofd"-zaak te beginnen: welk soort hoed prefereert u? Er wordt n.l. een groote verscheidenheid ln modellen gedragen. Voelt u zich veiliger onder een hoed met rand, die de oogen beschaduwt? Draagt u dam gerust een slap. sportief hoedje met van voren neergeslagen rand, een Matelot-model, een Marina-hoed van slap vilt. Toch viert de kleine hoed hoogtij, heizij met van voren opgeslagen rand. geheel uit het gezicht gedragen, hetzij de kleine dopjes, die als doosies op het hoofd van de draagster staan en al of niet voorzien zijn van wijd uitstaande voiles. Wat de Japonnen en mantels betreft, zullen we veel complets zien dragen met de wUde 3/4 jas. welk model zich ook als aparte voorjaars- en zomermantel zal ver toonen. Deze dracht doet zeer sportlef aan. maar zal de lange slanke figuren het best staan. Meestal worden deze jassen hoog gesloten met een liggende, vrij breede kraag, maar ook met een klein staand kraagje of geheel kraagloos. In de beide laatste gevallen wordt dan vaak een bij passende sjaal ter completeering gedragen. De eenvoudige, zeer gladde Japonnetjes hebben haast alle een schootje, dat óf strak om de heup sluit, óf even uitstaat, terwijl de nauwe rok van onderen vaak gespleten is De Japonnen worden niet veel korter dan 20 a 25 cm, van den grond gedragen; de sportieve modellen uit den aard der zaak iets korter dan de meer gekleede. De avondjaponnen zijn nog steeds bijna of geheel tot den grond en vaak voorzien van een sleepje. De meer gekleede middagjaponnen zien we nogal eens met afneembare cape of pellerine. soms zelfs zoo lang. dat het een wijd Jasje lijkt. Vrijwel alle modellen zijn hoog gesloten, terwijl veel gebruik gemaakt wordt van groote knoopen ook als gar neering. Maar denkt u er aan. er een niet te kwistig gebruik van te maken: sober heid ls het voornaamste kenmerk van de nieuwe mode! Behalve de meermalen zeer smaakvolle ceintuurs van leer en ander materiaal, worden ook gestrikte zijden sjerpen om de taille gedragen. Dit zou ik echter mUn minder slanke zusters niet aanraden! De mouwen zijn van de meeste modellen driekwart: echter zag ik ook de heel wijde lange ballonmouw dragen, die het toilet toch weer een meer eekleed cachet geeft. Bij de 3/4 mouw wordt om het resteerende deel van de onderarm vaak een breede metalen armband gedragen; u weet wel, die moderne, geklopt zilveren of ver chroomde kunstvoorwerpen. En nu onze trouwe blouse, die ons voor- loopig nog niet verlaat en zelfs nog steeds als zeer modem staat aangeschreven. Ook hierin zijn de meeste modellen hoogge sloten, terwijl ook veel jumpers worden gezien, en de overhemd-blouse in haar klassieken vorm, over of in de rok, ge dragen wordt. Voor wie de rok-blouse combinatie te weinig gekleed vindt, staat de Modegodin welwillend het dragen van de tuniek of casaque toe. Toch moeten we met de toe passing hiervan voorzichtig zijn vooral wanneer casaque en rok niet van dezelfde kleur zijn. De onderbreking van de verti- kale lijn op een ongewone plaats even onder de knie geeft heel gauw iets mopperigs. Maar en dit legt ook ge wicht in de schaal de casaque geeft zoo'n heerlijke oplossing van het probleem „Wat doe ik met mijn oude japonnen?" Wij hebben b.v. een jurkje, waarvan het bovenstuk bedenkelijke ouderdomsver- schijnselen vertoont: knip dit er af en er blijft allicht een dragelijke rok over. Een ander exemplaar is eigenlijk niet ver sleten maar dateert nog uit den tijd. toen we allemaal ons best deden om onze rok ken nog een beetje korter te dragen dan onze mede-slavinnen van de Mode. Zou zoo'n kleedingstuk zün bestaan niet kun nen voortzetten onder den naam „casaque"? De nieuwe mode biedt dus heel wat mogelijkheden; ook zonder een ruime beurs kunnen we onze garderobe een nieuw frisch tintje geven. En ieder weet van welk een geweldige phychische waarde voor een vrouw een nieuwe hoed. een ge zellige tasch of een ander japonnetje kan zijn. Maar vóór alles: koopt of maakt slechts dat. wat bij uw persoonlijkheid past. Als ik nog eens de vele nieuwe modellen miin keestesoog laat passeeren. kom ik tot de conclusie, dat de eenvoudige, sober ge kleurde japonnen nu eens niet alleen rekening houden met de zeer slanke figu ren. maar dat gelukkig ook de meer ..ge wichtige" vrouw een keus zal kunnen doen. Be heerschappij van c'troenen grape fruits. enz is. als ik mij niet vergis, be denkelijk aan 't tanen Las ik niet onlangs een advertentie waarin door een dans- troep danseressen gevraagd werden: 20— ONTSPANNING! Het Duitsch—Engelsch conflict, voor zoover het gebeurde met aezen wijd- scheepschen naam mag worden aange duid, is van de baan! Zooals wij voor zagen, heeft Duitschland het bezoek der Engelsche ministers niet durven afbestel len, heeft het zich met een uitstel als een soort prestlge-kwestie tevreden gesteld. Hetgeen zich denken laat, want ver der onderhandeld zal er dienen te worden, wil men de impasse niet laten verstarren. Duitschland heeft het debat in het Engelsche Lagerhuis afgewacht en kan, al behaalde de regeering dan ook een overwinning grooter dan waarop had mogen worden gerekend, niettemin toch tevreden zijn, daar Baldwin, die McDonald in zijn inmiddels al weer geweken ziekte verving, de anti-Duitsche termen van het Witboek, dat zooveel stof deed opwaaien, heel wat verzachtte, al werd ln wezen de inhoud geheel overeind gehouden. Erkend werd echter, dat ook andere landen dan Duitschland door hun bewapening en door den geest der Jeugd-opvoeding schuldig stonden aan den Engelschen bewapenings wedloop en daarmede mocht officleel- Duitschland meer dan genoegen nemen! Te meer, waai- Duitschland als tegen hanger van de Engelsche fout van het Witboek zelf in wezen dezelfde fout maak te, door heel eenvoudig mede te deelen, dat vanaf 1 April Duitschland officieel een luchtvloot rijk zal zijn. Hoewel het bezit daarvan bij par. 198 van het Vre desverdrag van Versailles uitdrukkelijk ls verbodenDe Duitsche aankondiging is daarmede ln flagrante tegenspraak en de vroegere geallieerden worden kalmpjes- weg voor een feit gesteld! In tegenstelling tot Duitschland heeft Engeland daarop echter geen „uitstel- antwoord" gegeven! En precies gedaan, alsof er niets aan de hand was. Wanneer straks de Engelsche ministers sir John Simon en Eden in Berlijn zijn gearri veerd, zal er nog wel een woordje over vuil worden gemaakt Eden zal vanuit Berlijn rechtstreeks doorreizen naar Moskou, terwijl sir Simon naar Londen terugkeert, om het kabinet op de hoogte te stellen van het bereikte resultaat. Op thuisreis zal Eden dan en passant Warschau „doen", zoo ls thans vastgelegd Semi-officieel heeft Engeland tevoren nog eens vastgelegd, dat de Britsche mi nisters komen praten over het voorstel van 3 Februari, m.a.w. dat aan een split sing daarvan niet is te denken. Lucht- pact, Donaupact en Oost-pact blijven der halve vast aan elkaar gebonden. Duitsch land heeft het bezoek aanvaard en dus in principe ook deze zienswijze! De Duitsche luchtvloot is intusschen koren op den molen der voorstanders van den tijdelijken tweejarigen diensttijd in Frankrijk, die noodig wordt geoordeeld om het gat in de effectieven te stoppen, ontstaan tengevolge van 't „uithollen" der lichtingen tijdens den oorlog. Het lijdt geen twijfel meer, dat deze tweejarige diensttijd in Frankrijk zal worden inge voerd, al ls nog niet geheel zeker of dit zal geschieden bij decreet, wet of hoe ook; maar komen doet deze er! En al doet de Fransche pers weer klan ken hooren tegen Duitschland, die herin neren aan tijden van groote wrijving, toch is er momenteel weer ontspanning, nu het bezoek der Engelschè ministers aan Berlijn opnieuw lijkt verzekerd. Al gemeen voelt men aan, dat dit monde ling contact den weg kan openen tot betere verstandhouding en tot een rege ling van de verdere bewapening in de plaats van de ongebreidelde bewapening van het oogenblik, die reeds hoogten be reikte, die doen duizelen. Spreken goed- ingelichte kringen niet van 1300 Duitsche vliegtuigen, zij het niet alle van prima gevechtswaarde Ontspanning is eensdeels ook merk baar in het Verre Oosten, nu de verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg dooi de sovjets aan Mandsjoekwo een feit is geworden. Daarmede verdwijnt een zeer gevaarlijk object van wrijving tusschen Rusland en Japan, waarvan Mandsjoekwo immers maar een vazalstaat is. Ander deels doemt aan den horizon een nieuwe zwarte wolk op, daar thans zekerheid wordt, dat Mandsjoekwo lees Japan inderdaad pogingen wil ondernemen om vasten voet te krijgen in Mongolië. De houding van China doet in beide geval len weinig ter zake. Het mag protestee ren, zooveel het wil, zijn protesten wor den kalm gedeponeerd ln het voorwerp, dat naast ieder bureau pleegt te zijn op gesteld! Japan's landhonger is dus blijk baar nog niet gestild en dit feit doet de spanningen in het Verre Oosten blijven, die tevens worden gevoed door den steeds groeienden naijver tusschen Japan en Engeland en Amerika om China financieel te helpen! Gezwegen van den Amerikaan- schen voortgang met versterking der Ha- waii-eilanden en zijn vloot in den Groo- ten Oceaan Geweken is het Balkan-gevaar, nu de Grieksche opstand roemloos in elkaar is gestort. Achteraf bezien, heeft deze op stand veel van een operette. Het aantal slachtoffers is zeer gering en de schade, die het land leed, wordt ruimschoots goed gemaakt door de confiscatie der goederen der opstandelingen-leiders! Venizelos heeft, nadat in Macedonië generaal Kon- dylis opruiming had gehouden en zijn tegenstanders eenvoudig had „omver ge wandeld", Kreta verlaten om zich, naar hij verzekerde, voorgoed uit de politiek terug te trekken. Maar wie gelooft deze verzekering van iemand, die al dertien maal betrokken was bij revoluties? Geven de omstandigheden hem kans, hij zal deze weten te benutten! De rust in Europa's vuurhaard is terug gekeerd. En dat is een felicitatie waard. Reeds dreigden toch tusschen Bulgarije en Turkije gevaarlijke „misverstanden", die vooral in dien hoek ln de gevolgen zoo onberekenbaar zijn 25 jaar geen slanke lijn! Gaat men bcrrüBcn dat onze tijd ook zonder citroe nen enz. al zuur genoeg is. en dat dikke menschen vaak zonnige naturen hebben? En waar hebben we tegenwoordig meer behoefte aan dan aan zon. figuurlijk en letterlijk? ORmCA. RECLAME. 1039 EERSTE KAMER. VERDEDIGERS DER NIEUWE SPELLING. Er zal ook wel een verdediger opstaan voor minister Marchant, schreven wij gisteren. Wij dachten toen aan prof. Kranen burg; en inderdaad is hij verdediger ge worden. De Leidsche hoogleeraar heeft, wat de spelling zelf betreft, verklaart rifl>?daar- over niet erg druk te kunnen maliën. Hij erkent het belang dezer kwestie, maar vond haar geweldig opgeblazen. Een groot deel van dit verzet spruit voort meent hij uit een zekere gehechtheid aan ge woonte en sleur, maar èn omdat er nu eenmaal verwarring heerschte op dit ge bied èn omdat de bestaande spelling wetenschappelijk niet meer houdbaar was, moest de Minister wel optreden en een poging doen om orde te scheppen. Taal en spelling zijn niet hetzelfde; het taai-beeld is veranderd en dit zal heusch wel wennen, zei prof. Kranenburg, die ook in staatsrechtelijk opzicht 's Mi nisters beleid volkomen verantwoord achtte; immers volgens ons staatsrecht was hij volstrekt niet verplicht zich aan de motie der Tweede Kamer te houden. En wat de wijze van spreken van den be windsman betreft, och, hij is jong ge bleven en houdt niet van „deftigheden". De Leidsche hoogleeraar dekte het be leid van minister Marchant volkomen. Maar het is bij dezen verdediger uit 'sMinisters eigen partij niet gebleven: uit het katholieke kamp kwamen zelfs twee afgevaardigden naar voren, die het pleit voor hem voerden. Allereerst de heer De Jong, die met prof. Kranenburg van oor deel bleek, dat het spelling-zaakje erg wordt opgeblazen. Reeds vele jaren ls er op spelling-vereenvoudiging aangedron gen, en zoo vroeg hij wat is er nu eigenlijk tegen, dat de jonge generatie anders leert schrijven dan wij? Er is hier een lid riep de heer De Jong uit wiens grootvader in deze Kamer al op ordening en vereenvoudiging aandrong <de heer Michiels van Kessenichl, en nu deze Minister dat heeft gedaan, gaat men zoo te keer. De spreker wees er op, dat er in het land reeds zeer velen voor de spel- ling-Marchant zijn gewonnen, en hij noemde de bezwaren zeer overdreven. In denzelfden geest heeft de tweede katho lieke verdediger, de heer Serrarens, ge sproken: deze zeide dat minister Mar chant feitelijk niet anders heeft gedaan dan wat zijn college van Waterstaat op spoorweggebied deed: overbodige halte's opheffen. Waarom! rttóg er ln het spelling tuintje ook niet eens gesnoeid worden? vroeg hij. Hij ontkende, dat dóór deze wijziging het aspect van onze taal veran derd zou zijn; misschien komt er later wel weer eens een vereenvoudiging, maar de heer Serrarens vond dat heelemaal niet erg: de taal is „een zee vol eindelooze deining". Hij sprak zelfs den wensch uit, dat de Regeering spoedig zou mogen be sluiten de nieuwe spelling officieel op heel haar terrein in te voeren. In aan sluiting aan deze beide katholieken heeft ook de sociaal-democraat De Zeeuw (hoe wel de wijze waarop zij tot stand gekomen ls afkeurend) zich als voorstander van de spelling-Marchant doen kennen Men ziet hieruit reeds, dat deze tweede dag van het debat er voor den Minister gezelliger uitzag dan de eerste. Inzake de concentratie op onderwijs gebied heeft prof. Kranenburg er nog eens op gewezen, dat deze niet alleen ten koste van het openbaar onderwijs mag tot stand komen; ook de bijzondere school dient haar aandeel daarin bij te dragen. Maar de heer De Jong was van oordeel, dat dit reeds geschiedt; dat het bijzonder onderwijs reeds allerlei bezui nigingsmaatregelen nam; de klassen zijn er ook al groot en daarom achtte hij den eisch van verdere vergrooting onbillijk. De heer De Zeeuw echter heeft dit betoog met stelligheid tegengesproken en ver klaarde, dat er van de concentratie bil het bijzonder onderwijs naar buiten nog niets is gebleken. Leidens oud-burgemeester, de heer De Gijselaar, brak een lans voor de Rijks prentenkabinetten in de Sleutelstad en in Amsterdam, wees op het belang van deze inrichting en oordeelde dat de Mi nister niet te zeer in de organisatie mag Ingrijpen. De discussie was met dit al zoo uitvoe rig geworden, dat ook de Minister dezen dag niet aan het woord kon komen. Dins dagavond wordt zij voortgezet. TWEEDE KAMER. CONTINGENTEERING VAN STEENKOLEN. Nadat de Kamer de Begrooting van het Landbouw-crisisfonds had aangenomen met 67 tegen 9 stemmen (tegen stemden de communisten, de staatkundig-gerefor meerden, de revolutionair-socialist Snee vliet en de plattelander Vervoorn, welke geachte combinatie den heer Duymaer van Twist de interruptie: „Een mooi stel!" ontlokte) heeft zij het debat vervolgd over het ontwerp inzake de contingentecring van steenkolen. Verschillende afgevaardigden hebben daarbij, in aansluiting aan de sprekers van den eersten dag, nog hun oordeel doen kennen, en allerlei wenken gegeven in verband met de toestanden in het mijnbedrijf, een goede organisatie hier van en een rlchtigen afzet van de kolen, in ons eigen land geproduceerd. Daarbij diende de heer Wijnkoop een motie in, waarbij de Regeering werd uitgenoodigd de „verslechteringen" voor de arbeiders in te trekken en over te gaan tot invoering van den 7- en 6 urigen arbeidsdag zonder loonsverlagingen. Minister Steenberghe heeft In zijn ant woord aan de sprekers doen uitkomen, dat ook volgens zijn meening van de lnvoer- CONTROLE OP HET DRAGEN VAN UNIFORMEN. Een aantal N.S.B.-ers te Amsterdam naar huis gestuurd om zich te verklceden. De politie van het bureau Leidschepleln te Amsterdam heeft eergisteravond in Bellevue. waar de N.S.B. een openbare vergadering hield, controle gehouden in verband met het uniform verbod. Voordat de vergadering begon, stond aan den in gang van de zaal inspecteur v. Loo met eenige rechercheurs, die blijkbaar ook nog voor een ander onderzoek aanwezig waren. Toen de spreker van dezen avond, de heer Koster, uit Geldermalsen, binnen kwam. werd hem verzocht even mee te gaan naar een zijkamer, om daar te wor den gefouilleerd. Er was een brief bij de politie binnengekomen, waarin werd medegedeeld, dat de heer Koster een revolver bi) zich droeg. Dit meende de politie te moeten onderzoeken. Toen de heer Koster gefouilleerd was, waarbij men niets gevonden had. dat op een vuurwapen geleek, kon hij de zaal weer binnengaan. De politie deelde ver volgens mee. dat menschen. die gekleed waren in een zwarte rübroek met been kappen in verband met het uniformverbod de zaal moesten verlaten. Men vond in de zaal een aantal jonge menschen. dat een zwarte broek droeg en beenkappen. In overleg met een der leiders werd dezen menschen verzocht naar huis te gaan om zich te verkleeden, hetgeen werd opge volgd. Een dubieus geval werd na eenige moeite opgelost. Voor het podium stond n.l. iemand met een rijbroek aan. waarvan de kleur nogal donker was. Men verzocht den jongeman even ln het volle licht te komen. Hier bekeek de politie het kleedingstuk, dat niet zwart, doch donkergrijs bleek te zijn. Tegen het dragen van dezen broek maakte de politie geen bezwaar Ten overvloede hebben de kringleiders gecontroleerd, of er menschen in de zaal waren, die zich aan eenige overtreding van het uniformverbod schuldig maakten. Tel. o VERDUISTERING VAN f. 8000. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Om aardappelen te kunnen verkoopen. Gedurende de laatste weken hebben controleurs van den Centralen Crisiscon troledienst te Rotterdam, bij de erkende aardappelenhandelaren de voorraden ge controleerd. ten einde na te gaan. of deze handelaren niet meer aardappelen in voorraad hadden dan op de geleldebiljet- iten was vermeld. Bij een handelaar Ini het Noorden meenden de controleurs to zien, dat er met 't getal op 't geleidejiljet was geknoeid. Zij stelden een verder on derzoek in en dit leidde tot de ontdekking, dat niet de handelaar, maar zijn leveran cier had geknoeid. De grossiers in aard appelen moeten n.l. bij den verkoop een formulier in duplo oomaken één formulier dient als geleidebiljet voor den afnemer en het andere gaat naar het districtskantoor van de aardappelcentrale. De grossier, van wie de bewuste handelaar zijn aard appelen had betrokken, bracht zün aard appelen per schip te Rotterdam aan. Stelselmatig bracht hü meer aardapjrelen aan. dan waarvoor hij vergunning had. Ten einde de controleerende ambtenaren te misleiden, vulde hü de formulieren foutief ln ten einde zoo het teveel uit zün voorraad te kunnen maskeeren. Het ge volg was. dat de afnemer op zijn geleide- biljet een hooger aantal kilogrammen kreeg te staan, dan hü had ontvangen. Om daar geen moeilükheden mee te krijgen, veranderde de grossier de cüfers. nadat hü het biljet uit zün bonboekje had ge scheurd. Het gecalceerde biljet, dat naar het districtskantoor moest worden opge zonden. vermeldde dus een hooger aantal, dan het geleidebiljet Toen de bedoelde grossier dezer dagen weer met zün schip te Rotterdam arriveerde werd een onder zoek aan boord ingesteld. Toen bleek, dat de grossier 50 mud aardappelen meer aan boord had. dan hem was toegestaan. De crisisdienst van de centrale recherche was inmiddels in de zaak gemoeid en de gros sier. de 31-jarige aardapoelenhandeiarr J. v. d. M.. uit Dinteloord (N.-B.) en züni 32-jarige knecht J. N.. eveneens uit Din teloord. werden aangehouden. Tegen bei den is proces-verbaal opgemaakt wegens valschheid in geschrifte en wegens opzet telijke overtreding van de Landbouwcrisis- wet De knecht is daarna weer op vriie voeten gelaten. De handelaar is in het Huis van Bewaring opgesloten. N.R.Crt. O— BUITENLANDSCH GEMENGD. Onregelmatigheden bij een ziekenfonds te Enschedé. Bij de Vereeniging „Ziekenzorg" te Ensdhedé, die het Neutrale Ziekenhuis te Enschedé exploiteert, zijn knoeierüen in de boekhouding ontdekt. Het was den laatsten tüd opgevallen, dat de admini strateur der vereeniging buitensporige uitgaven deed. Er werd in vertjand daar mede een onderzoek ingesteld, die leidde tot de ontdekking van de verduisteringen. Het totaal tekort bedraagt minstens 8000 gulden. De politie heeft de zaak tlhans in handen en stelt een verder onderzoek in. DIRECTEUREN VAN EEN ADVIES BUREAU GEARRESTEERD. De politie te Utrecht heeft gisteren de beide directeuren van het rechtskundig adviesbureau „Hazewindus", gevestigd aan de Maliebaan 117 aldaar in hechtenis ge nomen. Beiden worden ervan verdacht, het grootste gedeelte van een vordering, die hun door een cliënt ter incasso was gegeven, te hebben aangewend voor eigen gebruik. Zü stelden dezen voor met een deel der vordering genoegen te nemen, hoewel het geheele bedrag ad f. 300 ruim reeds was voldaan. Daar al van verschil lende kanten klachten over dit bureau bij de politie waren ingediend, heeft de justitie de administratie van bedoeld bureau in beslag genomen. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Te Apeldoorn is op den Eersten Wor- menschen Weg het 2'/t-jarig dochtertje van de familie Peeneman vóór de ouder lijke woning door een vrachtauto van de firma Salomons overreden en op slag ge dood. Den chauffeur treft geen schuld. beperking alléén niet de goede oplossing voor de toestanden in het münbedrüf te wachten is. Aan den anderen kant heeft de contingenteering echter wel degehjk voordeelen opgeleverd. Bij het bepalen van de hoe-groot-heid der contingenteering wordt nauwkeurig op het peil der prijzen gelet. De Minister heeft medegedeeld, dat voor invoer-beperking van bruinkool-bri ketten geen reden bestaat, aangezien deze invoer uit zichzelf ls teruggeloopen. In aansluiting hieraan heeft minister Colün nog wel een en ander gezegd over de toe standen in de münen en over de alge- meene positie van de kolenproduotie, die sterk door internationale factoren wordt beïnvloed. De Regeering is van oordeel, dat de afzet in het binnenland nog wel eenigszins kan worden verbeterd en daar om bevordert zij de oprichting van een centraal verkoopkantoor; kan dit niet langs vrijwilligen weg, dan moet het maar anders. Over het loonvraagstuk ver klaarde de Minister zich niet te kunnen uitlaten, zoolang de rüksbemiddelaar nog met zijn arbeid in het mijngebied bezig is. Dat men echter niet zonder meer door kan gaan met ioonkortingen, erkende de Minister, maar al het mogelijke zal wor den gedaan om de mün-industrie op de been te houden. De Regeering heeft er geen bezwaar tegen, dat de contact-com missie zal worden omgezet in een bedrijfs- raad. Maar met nadruk stelde de Minister in het licht, dat alleen internationale pro ductieregeling het mijn- en kolenvraag- stck afdoende zal kunnen oplossen. De Kamer heeft, met de stemmen der revolutionairen tegen, het ontwerp goed gekeurd. HAGENAAR. REDDING DOOR EEN KANARIE. Een kanarie heeft het leven gered van elf bewoners van een huis te Toronto tCanada). De kanarie wekte iederen morgen zijn baas met zijn gezang. Toen de vogel een dezer dagen schriller floot dan gewoon lijk werd zün baas met een schrik wak ker, om te constateeren. dat het huis vol rook stond, ais gevolg van een brand, die in den kelder was ontstaan. De twee families, die in het huis woon den, konden thans nog tijdig den verstik- kenden rook ontvluchten. Of de kanarie ook gered is? VERKEERSVLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Egyptisch verkeersvliegtuig van den dienst op Palestina is op ongeveer 10 mülen ten Oosten van El Arisch neer gestort. 2 passagiers werden gedood, 2 zwaar en 1 licht gewond. De bestuurder brak beide beenen. Twee andere passagiers bleven ongekwetst. ITALIAANSCHE MARINE-BOOT VERGAAN. 18 man equipage aan boord. Oflicieel wordt medegedeeld, dat de Italiaansche marine-zeesleepboot „Cur- zola" als verloren wordt beschouwd. De sleepboot was met een bemanning van drie officieren en vijftien manschap pen Zondag j.l. onder normale weersom standigheden van Tarente uitgevaren naar Augusta op Sicilië, en tot Maandag avond had men nog bericht van de „Cur- zola" ontvangen, dat alles wel aan boord was. Dinsdag werd de sleepboot echter ver mist en tal van oorlogsschepen van het te Tarente liggende eskader, geassisteerd door vliegtuigen, hebben sedert dien naar de verdwenen sleepboot gezocht. Tot nog toe zyn alle pogingen om het schip op te sporen echter vergeefsch ge bleven, zoodat, naar in het officieele be richt wordt medegedeeld, moet worden aangenomen, dat de zeesleepboot door onbekende en voorloopig niet nader vast te stellen oorzaak met man en muis is vergaan. RECLAME. 1055 en voetei afdoend middel ^TABLETTEN Bil Apotheker» en DroqutoiJ «S* 30 TAiUTTtN l 0.30 - DOOS IOO tABLÏTTEN I. 2.-J preparaat van d« N.V.. AMSTERDAMSCHE CHININEf ABRIE& DE RIJN- EN SCHIEKADE. Een bewoner van de Rün- en Schiekade verzoekt het gemeentebestuur dringend over te gaan tot verbetering van het straatdek daar ter plaatse. Wanneer een auto passeert bhjven de stofwolken vaak minutenlang hangen. Meerdere bewoners zün om die reden reeds verhuisd. Als wan delweg is de R en S.-kade de laatste jaren ongenietbaar geworden. Hopelük willen de autoriteiten aan dezen toestand spoe dig een einde maken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9