Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 16 Maart 1935 FINANCIEEL OVERZICHT. „Zeg er ls, wat de ,,'t Is ln orde hoor, baas. We zijn de plaatselijke Alpenclub, en we hadden van het Jaar geen geld om naar Zwitserland te gaan." (Passing Show).. .'.Natuurlijk zou lk hgt .'nog heel wat mooier gedaap hebben aan een echte trapeze." (Humorist). Rechter„Hoe begon de twist tusschen U en de getuige Verdachte: „Nou, edelachtbare, dat ging zóó. HIJ smeet z'n bier over me heen, en toen gaf lk 'em er eentje met me tasch met gereedschappe, nou en toen sloeg hij een flesch op me hoofd stukkend en nou, voor datte me 'et wiste, hadde me ruzie." (London Opinion) „Maar Piet, we hebben dit toch niet besteld. Het cal zeker een vergissing zijn." Dat denk lk ook, maar een zeer vergefelijke ver gissing 1" (Humorist). „We weten niet hoe we hiermee an motte, baas." (Passing Show). "f.Bn nu zullen juffrouw Van Lieven en ik ons verstop- pen. De anderen tellen tot 120.000 en dan moeten ze gaan zoeken." (London Opinion). Het valuta vraagstuk opnieuw in het middelpunt der belangstelling Gerust stellende verklaringen der Goudbloklanden Streven naar nauwere economische samen- werking Scherpe koersdaling op de New ïorksehe beurs Prijsval op de katoen markt Seizoenvermindeling van den export van radioartikelen actie van Europeesche beleggers inzake de Ameri- kaansche Goudclausule. - -t --— De jongste koersschommelingen van hét Pond Sterling hebben niet alleen nieuwe onzekerheid gebracht omtrent de toe komstige ontwikkeling van dit devies, zij hebben tevens tot gevolg gehad, dat het geheele valuta-vraagstuk opnieuw in het centrum der belangstelling is komen te staan In de meeste landen, welke door aansluiting bij het „Qoudblok" hun wil tot handhaving van den gouden standaard te kennen hadden gegeven, hebben de legeeringen nieuwe verklaringen moeten afleggen, teneinde de bezorgdheid omtrent de eigen valuta, die door de voortschrij dende depreciatie van het Pond ontstaan, te doen luwen. Het sterkst in zijn uitdruk kingen was de Belgische Minister-Presi dent, die er aan herinnerde, dat het niet de eerste keer is, dat België zich ongerust maakt over de voortschrijdende waarde daling van het Pond, doch dat de Bel gische franc zich telkenmale heeft weten te handhaven, Naar hij uiteenzette, is er tok geen enkele reden om te duchten, dat dit thans niet het geval zou zijn, De Fransche Minister-President heeft eveneens nogmaals cathegorisch verklaard dat de regeering niet ln het minst het voornemen koestert, de politiek, die de verdediging van den franc ten doel heeft prijs te geven. Juist de jongste gebeurte nissen hebben de Fransche regeering in de meening versterkt, dat de voortdurende stabiliteit van het ruilmiddel een voor waarde is, die moet worden vervuld, voor dat het herstel van den economischen toestand kan intreden. In Zwitserland was het de directeur-generaal van de Nationale Bank, die als zijn meening te kennen gaf, dat het eenige doel van de financiëele Politiek van Zwitserland slechts het hand haven moet zijn van de goudwaarde van den franc op het tegenwoordige peil. Het standpunt van onze eigen regeering ten opzichte van de valuta is overbekend, maar toch is het teekenend voor het vertrou wen van het publiek in de standvastigheid onzer regeering, dat de geheele beweging op de valutamarkt ditmaal geheel bulten den gulden om is gegaan, welks waarde vastheid dan ook niet in twijfel is getrok ken. Een nieuwe verklaring onzer regeering ten aanzien van haar valuta-politiek zou dan ook overbodig zijn geweest. Nu is de toestand hier te lande in zoo verre verschillend van die van verschillen de andere, tot het Goudblok behoorende staten, dat de politieke verhoudingen hier stabiel kunnen worden geacht, terwijl bij onze Zuidelijke naburen de politieke atmosfeer reeds sinds geruimen tijd zeer troebel is. zoodat het tegenwoordige Kabl- net reeds herhaaldelijk ln levensgevaar oceft verkeerd. Ook in Frankrijk is de Politieke toestand nog lang niet geconsoli deerd, al heeft de regeering-Flandin aan merkelijke vorderingen kunnen maken op oen wég naar een herstel van het ver trouwen. In beide landen blijft echter de Mogelijkheid bestaan dat de regeering «oor omstandigheden, die wellicht geheel tuiten de valuta-politiek omgaan, ten val tul kunnen worden gebracht. IHet zou onjuist zijn, de.oogen te sluiten 'oor de gevaren, die uit een eventueele Kabinetswisseling voor de valuta-verhou- omgen zouden kunnen voortspruiten. Zoo wel ln Frankrijk als in België heeft de Propaganda voor valuta-denreciatie vèr s™ zich heengegrepen en de Belgische socialistische partij heeft zich openlijk tot voorstandster hiervan verklaard. Mocht !D te eeniger tijd deel van de regeering gaan uitmaken, dan zou zij haar invloed ongetwijfeld ln de eerste plaats ten op zichte van de valuta-politiek doen gelden. De overwinning, welke de regeering- Theunls in de laatste week ln de Kamer heeft behaald, maakt het gevaar voor politieke verwikkelingen daar te lande ln- tusschen minder acuut dan het nog kort geleden geweest ls. Natuurlijk kan niet worden ontkend, dat de positie van de goudlanden er door de nieuwe waardedaling van het Pond Sterling niet gemakkelijker op ls gewor- en. Percentsgewijs is de teruggang wel niet zoo belangrijk, maar een vergrooting van den reeds bestaande voorsprong met 3 a 4 Vo moet toch ook niet worden onderschat, waarbij dan komt het gevaar voor een verdere inzinking van den Pondenkoers. Het ligt dan ook in den lijn van hun aan eensluiting ln het Goudblok, dat de goud landen thans de vraag onder de oogen zien, in hoeverre zij door een gemeen schappelijke actie hun positie zullen kun nen versterken. Het meest doeltreffend zou deze actie natuurlijk zijn. wanneer men zou kunnen geraken tot een alge- meene valuta-stabilisatie. Tot dusverre ls deze echter afgestuit op de houding van Engeland en dezer dagen heeft Minister Chamberlain opnieuw in het Lagerhuis verklaard dat een stabilisatie op het oogenblik onmogelijk ls, al gelooft hij ook, dat Engeland te eeniger tijd den band met het goud.zal herstellen. Hieruit blijkt dus eens te meer, dat de Èngelsche regeering de vrije hand wil houden ten aanzien van de koersontwikkeling van het Pond Ster ling Amerika, dat toch reeds met het oog op zijn binnenlandsche verhoudingen wel- ngi voelt voor een definitieve stabilisatie, al worden de fluctuaties van den dollar dan ook door de mogelijkheid van goud- uitvoer binnen beperkte grenzen gehou den, zal zich zeker niet op een bepaalden koers willen vastleggen, zoolang fluctua ties van het Pond Sterling de wisselmarkt blijven bedreigen. In dit verband mag er wel nogmaals op worden gewezen, welk een illusie het is, te meenen, dat het los laten van den gouden standaard door de goudlanden een permanente verbetering in de concurrentie verhoudingen ten op zichte van het buitenland met zich zou brengen. Engeland heeft nu eenmaal zijn valuta tot een wapen gemaakt in den strijd op de wereldmarkt; een valuta-de preciatie in de landen, die als zijn concur renten optreden, zou dezen strijd nog ver scherpen en uiteindelijk lelden tot een wedrennaar een zoo laag mogelijke valuta. In de deze week gehouden zitting van de Bank voor Internationale Betalingen heb ben de leiders van de circulatiebanken in de goudlanden het gebruikmaken van de valuta als instrument van een internatio nalen economischen oorlog scherp afge keurd. Daartegenover hebben zij aange drongen op een nauwere samenwerking tusschen de goudbloklanden, in den zin van een toenemende economische toena dering. Een binnenkort te houden nieuwe Conferentie der goudlanden heeft dan ook ln de eerste plaats ten doel, een nauwei contact ln economisch opzicht te verkrij gen, teneinde door een verbetering van het onderlinge handelsverkeer een compensa tie te vinden voor de bemoeilijking van den ruilhandel als gevolg van de Ponden depreciatie. De dezer dagen ondertee- kende Nederlandseh-Belgische handels overeenkomst, die na moeizame en lang durige onderhandelingen toch tot weder- zijdsche bevrediging tot stand is gekomen bewijst wel, dat met goeden wil juist op het gebied van de handelsbetrekkingen wel het een en ander te bereiken ls. De beurs theeft Intusschen nog geen oog voor de mogelijkheden, die de toe komst in dit opzicht nog openlaat doch verkeert geheel onder den indruk van den toestand van dit oovenWlk die al heel weinig oDwekkends biedt. Vooral de New Yorksche beurs heeft op verschillende dagen bloet gest,aan aan den druk van verkoopen, die het koerspeil opnieuw be langrijk hebben verlaagd. Men had hierbij voornamelijk te doen met den terugslag van een plotselinge scherpe daling der katoenprijzen. waarmede tevens 'n prijsval op de graanmarkt gepaard ging. Op ge ruchten. volgens welke de regeering op het punt stond, de op katoen verstrekte voor schotten stop te zetten, daalde de katoen- noteering met bijna 11 dollar per baal. Ondanks officieele tegenspraak van deze geruchten is slechts eén zeer gering herstel ingetreden. Evenals OP vélerlel ander ge bied blijft ook de Uoijdlng van de regee ring ten opzichte van de katoenmarkt onzeker, zoodat men rekening moet hou den met de mogelijkheid van onaange name verrassingen. Het bericht, dat de Amerikaansche re geering van de „winst", die zij by de devaluatie van den dollar op de goudvoor raden gemaakt heeft, 675 millloen dollar zal gebruiken voor aflossing van de 2 »/o Consols en de 3 "ln Panama-obligatiën heeft weinig invloed op de stemming der New Yorksche beurs gehad, al wordt deze maatregel die tot 'n uitbreiding van de bil- jettencirculatie leidt, door de Inflationts- ten toegejuicht. Behalve door de daling der katoen- en graanprijzen wordt de fondsenmarkt echter ook gedrukt door de economische inzinking. Spoarwegaandee- len waren onnieuw lager, zoowel tengevolge van de onbevredigende ontvangsteijfers en de niettemin op 1 April ingaande verdere loonsverhoogine met 5 als wegens de vrees dat het ingrijpen der regeerlng ln het spoorwegvraagstuk gepaard zal gaan met het verlangen van flnancleele offers van aandeelhouders en wellicht ook van obligatiehouders der Amerikaansche spoor wegmaatschappijen. Openbaar nutsbedrij ven hadden te lijden van de nadere mede- deellngen van President Roosevelt omtrent de controle, welke hii op de openbaar nutsbedrijven wenscht te laten uitoefenen, waardoor deze sterk in hun bewegings vrijheid zullen worden beknot. Zoo werkte alles er toe mee. om de reeds gedepri meerde stemming der New Yorksche beurs nog ongunstiger te maken. De Europeesche beunen hebben zich bij de flauwe houding van New York aange sloten In verhouding tot de koersverlie zen. die elders werden geleden, hebben de meeste noteeringen op de Amsterdam- sche fondsenmarkt nog goed weerstand geboden. De handel is opnieuw sterk in gekrompen omdat zoowel het publiek als de beroenshandel onder de tegenwoordige onzekere verhoudingen weinig durft te ondernemen. Na een tijdelijke reatle keer den de meeste noteeringen op hun punt van uitgang terug. Van industriëele fondsen waren aandee- ien Philips' lager op de publicatie der uit- voercufers voor Februari, die zoowel voor radio-artikelen als voor gloeilampen een verdere daling te zien gaven Aan radio- artikelen werd voor een waarde van f2.80 mlllloen geëxporteerd tegen f3.58 millloen in Januari, aan gloeilampen f428.000 tegen f. 442.000. In de eerste twee maanden van dit Jaar tezamen werd aan radio-artikelen voor f. 6.38 millioen geëxporteerd, wat slechts weinig meer ls dam de export ln een enkele maand gedurende het laatste kwartaal van 1934 Toch mag men hieruit niet al te ongunstige conclusies trekken. Het laatste kwartaal van een jaar geeft altijd een belangrijke toeneming van de bedrijvigheid in de radio-industrie te zien. waarop dan onvermijdelijk eeh inzinking in de eerste maanden van het nieuwe jaar volgt. Ook voor dit jaar valt dit seizoen verschijnsel waar te nemen. De daling van den uitvoer van kunst zijde in Januari heeft, plaats gemaakt voor een aanmerkelijke toeneming ln Februari, nl. van 528 ton ter waarde van f. 1 008.000 tot 686 ton ad f. 1 34 mlllloen. Ook de gemiddelde prijs per kg. uitge voerde garens is derhalve gestegen, en wel van f. 1.91 tot f. 1 96'/. Voor kunstzijde plegen de eerste maanden van het jaar juist gunstig te zijn, zoodat deze toene ming van aen export op zich zelf weinig zegt voor de algemeene positie van de kunstzijde-industrie. Het vorige Jaar was de export van kunstzijdegarens in Febr. nog aanmerkelijk grooter dan dit jaar, n.l. 780 ton ter waarde van f. 1.50 millioen Aandeelen Aku ziln in de afgeloopen week slechts betrekkelijk weinig in koers terug- geloopen Aandeelen Ned. Ford hebben eenige verbeteringen kunnen boeken op de pu blicatie van het jaarverslag, hoewel dit op zich Zélf niet buitengewoon gunstig is. De netto-winst is van f. 629.587 tot f. 463.568 teruggeloopen. Dat niettemin een dividend kan worden uitgekeerd van 12 °/o (waar van reeds 5 ad interim betaald) over het gereduceerde kapitaal van f. 3 millloen tegen 6 vorig jaar over een kapitaal van f. 5 millioen ls te danken aan het feit, dat een deel van de afschrijvingen kan worden bekostigd uit het opgeloopen winstsaldo uit vorige jaren, dat hierdoor van f. 948.834 tot f 899 575 is verminderd. De omzet van de Nederlandsche Ford fabrieken is in 1934 wederom grooter ge weest dan in het voorafgaande jaar. doch de prijzen zijn verder gedaald. Aandeelen Unilever konden zich vrU goed in koers handhaven, nu ook de Pondenkoers op het verlaagde niveau geen verdere belangrijke fluctuaties heeft ondergaan. In de cultuurafdeeling ls wederom wei nig omgegaan. Rubberaandeelen onder vonden den ongunstlgen invloed van de nieuwe waardevermindering van het Pond die niet gepaard is gegaan met een over eenkomstige stijging van den ln Èngelsche valuta luidenden rubberprljs. Daarentegen konden tabaksaandeelen eenige verbete ring boeken op berichten, volgens welke er groote kans zou bestaan op een ver laging der hooge invoerrechten in Amerika De binnenlandsche tabaksproducenten al daar zouden hun verzet tegen zulk een verlaging, die door de Amerikaansche fa brikanten gewenscht wordt, hebben opge geven. Suikeraandeelen zijn bij gebrek aan belangstelling ln koers Ingezakt. Ook aandeelen Koninklijke Petroleum liepen in koers terug. De groote Mexicaansche ondermij. der Koninklijke Shell, de Mexi can Eagle, heeft ln hooger beroep een proces verloren, waardoor zij gedwongen wordt tot betaling van een groote scha deloosstelling aan een andere petroleum- mij. voor het gebruik van bepaalde pe- troleumbronnen. De Mexican Eagle zal 't proces thans voor de hoogste instantie brengen, doch de uitspraak schijnt twij felachtig. De Vereeniging voor den Effectenhan del heeft thans toch ln de gronden, waar op de uitspraak van het Haagsche Ge rechtshof inzake de goudclausule van de Koninklijke en de Bat&afsche steunde, punten gevonden, waardoor cassatie mo gelijk ls gebleken, zoodat deze zaak ver moedelijk nogmaals ter behandeling zal komen. De quaestie der goudclausule ls opnieuw in het middelpunt der belang stelling komen te staan, zoowel door de deze week gehouden pleidooien ln het proces tegen de gemeente Rotterdam in zake haar 6% dollarleening (die echter geen nieuwe gezichtspunten hebben ge opend) als wegens een door beleggers bui ten Amerika op touw gezette actie, om aan de Amerikaansche autoriteiten te be wijzen, dat betaling van rente en aflos sing van leeningen met goudclausule op papierbasis ernstige benadeeling van hun financieele belangen beteekent. De onzekere toestand op valuta-gebied is aan onze beleggingsmarkt niet geheel spoorloos voorbijgegaan. De stemming was in het algemeen mat en de koersen zijn hier en daar iets teruggeloopen. Van ern stige onrust was echter niets merkbaar. Afgewacht dient intusschen te worden, of onder deze omstandigheden de nieuw aangekondigde y/t'U leeningen wel even- M1J. OCEAAN. PROMETHEUS, 14 Maart van Java te Amst. MYRMIDON, Java n. Amst., 13 Maart van Port Soudan. CLYTONEUS, Liverpool n. Java, pass. 14 Maart Gibraltar. ROTT. LLOYD. KÓTA NOPAN, thuisreis, 15 Maart van Port Said. MIJ. NEDERLAND. TAJANDOEN, uitreis, pass. 14 Maart Kaap de Goede Hoop. KON, NED. STOOMBOOT MIJ. CALYPSO, 15 Maart van Amst. te R'dam. NEREUS, 15 Maart v.m. 5 u. 30 van Amst. te Hamburg. OBEROÏJ, 15 Maart van Amst. te R'dam. STELLA, 15 Maart van Amst. te R'dam. JUNO, 15 Maart van Hamburg te Amst. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK, 15 Maart v.m. van Port Said n. Genua. JAGERSFONTEIN, 15 Maart v.m. 6 u. van Bremen te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. STATENDAM, toeristenvaart, 15 Maart te Cataro. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIBADAK, 14 Maart van Shanghae n. Amoy. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW ZEELAND, 14 Maart van Singa pore te Adelaide. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK, uitreis, pass. 14 Maart Dun- geness. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BATAVIER Hl, 15 Maart van R'dam te Gravesend. ALCOR, 14 Maart van Santa Fe te Ant werpen. EMMAPLEIN 14 Maart n.m. van R'dam te Narvik. NAALDWIJK, 14 Maart van Newport naar Lissabon. KATENDRECHT, Constanza n. Grange mouth, pass. 14 Maart Gibraltar. THEMISTO, 14 Maart van Singapore n. Vizagapatam. BEURSPLEIN, naar R'dam, pass. 14 Maart Brunsbuttel. APOLLONIA, 14 Maart van Alexandrië n. Constanza. LINGESTROOM, 14 Maart van Newport te Swansea. veel succes zullen hebben als de vooraf gaande. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips 222—215'/.—220'/.. Unilever 83—84 1/4-82'/.—84. Ned. Ford 242—241—244'/.—242 1/4. Aku 32—30 7/8. Bethlehem Steel 1515/16—14 0/16—151/8 U. S. Steel 19—17 9/16—18. General Motors 17 13/16—16 7/16—16 16/16 Kon. Petroleum 136 1/4132 1/41341/2. Handelsver. Amsterdam 166—164166. Amsterdam-Rubber 92 3/490 1/492 7/8. Hessa Rubber 8883'/.84. Oost Java Rubber 1141/41081/21111/2 Dell Batavia Mij139147 1/2. Deli Mij. 1311/2—138—137. Senem'oah 135 1/4—1381/2. 2Vi"/o N. W. S. 82—81—81 15/16. 3'/.% Nederland 100 7/8—101. 4"A, Amsterdam 100—99 3/4100. 3's-Gravenhage (19061 10099 3/4. 4c/o Kon. Petroleum 63—64 3/4. 6% Rotterdam 721/270 3/472. 3—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11