f 5 t,f I f JL t Onze Knipselprijsvraag 35 I 76ste Jaargang DINSDAG 12 MAART 1935 No. 22997 STADSNIEUWS. H. M. DE KONINGIN TERUGGEKEERD Zilveren jubileum Chr. Besturenbond. Het voornaamste Nieuws /an heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 8 ets. Bureau Noordéindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT)! Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn) per 3 maanden f. 3.39 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Het aantal inzendingen op onze (er gelegenheid van ons 75-jarig jubileum uitgeschreven advertentie- knipselprijsvraag is in de laatste uren gistermiddag gestegen tot f Zooals wij gisteren reeds aankon digden, zal de uitslag in ons Blad van Vrijdag a.s. worden bekend gemaakt. DE DIRECTIE. VIJF EN TWINTIG JAAR CHR. BESTURENBOND. EEN GREEP UIT DE HISTORIE. Vijf-en-twintig jaar Christelijke Bestu renbond in Leiden. Dat wil zeggen: vljf-en-twintig jaar van ■strijd en zegen op maatschappelijk, sociaal en godsdienstig terrein. Officieel zal dit feit op den oprichtings datum, Vrijdag 15 Maart, in besloten kring worden herdacht en voorts In enkele open bare samenkomsten op 23 en 25 Maart, maar naast deze uiterlijke viering zullen, wie weet hoevelen, zich met het bestuur over dit jubileum verheugen, omdat zij relven de vruchten van het bestaan dezer organisatie hebben geplukt. Veteranen ln het vereenigingsleven van dezen Bond zul len er onder onze lezers zijn, die bij dit Jubileum terug denken aan krachtig ge voerde actie, die positie-verbetering bracht. Men weet: de structuur van dezen bond is deze, dat hij is opgebouwd uit de bestu ren van de plaatselijke christelijke vakver- eenigingen. Op zichzelf zouden deze te wei nig kracht kunnen ontwikkelen en daarom werd in 1910 door de besturen van Patri monium, Chr. Nat. Werkmansbond, Chr. Metaalbewerkersbond, Chr. Graf. Bond en Chr. Bakkersgezellenbond het initiatief ge nomen om te komen tot oprichting van den bond, een samenwerken, dat tot resul taat had, dat 15 Maart van dat jaar ge sproken kon worden van den Leldschen Chr. Besturenbond. Wat nu het Chr. Nat. Vakverbond is voor de landelijke actie, is de Besturenbond voor de plaatselijke. Reeds direct vanaf het begin vond het bestuur, dat voor de eerste maal gevormd werd door de heeren F. Eikerbout, voorzit ter. J. v. d. Zeeuw, secretaris, A. van Ros malen, penningmeester. J. Snel, 2e voorzit ter en Chr. van Venetién, 2e secretaris, van vele zijden krachtigen steun en sympathie. Men was sterk doordrongen van de ge dachte dat één centraal lichaam veel ster ker stond in den strijd voor sociale ge rechtigheid dan elke vereeniging afzonder lijk Nooit heeft men echter daadwerkelijk willen optreden, maar steeds geijverd mo- reelen steun te brengen. Het secretariaat van den bond gaf steeds adviezen, schreef H.M. DE KONINGIN BIJ HET VERLATEN VAN HET STAATSSPOORSTATION TE DEN HAAG. reclames hangende de verschillende ar- beids-aangelegenheden, correspondeerde met de patroonsvereenigingen inzake per soneelsaangelegenheden of confereerde over tal van rechtskwesties. Geijverd is voorts ook voor een Coöp. Ziekenfonds, voor de viering van de Chr. feestdagen, om te komen tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers en de kermisviering. Als een zeer belangrijk feit uit de ge schiedenis van dezen bond valt de oprich ting, in April 1915, van de Woningbouw vereniging „De Eensgezindheid" te me moreren. Deze vereeniging, die haar wo ningen, 429 in getal, in een complex stralen aan en nabij den Zijlsingel heeft staan, heeft in den loop der jaren veel arbeid verschaft en het hare mogen bijdragen tot verbetering van den woningbouw. Ook het rechtskundig advies-bureau, dat reeds in 1914 met medewerking van R.K.- zijde werd opgericht, maar later in 1928 zelf werd geëxploiteerd bleek in een groote be hoefte te voorzien en is voor de leden van vele aangesloten vereenigingen een uitne mende vraagbaak voor rechtskundige ge schillen. De in 1924 in het leven geroepen belas ting-ophaaldienst voor leden van aange sloten organisaties functioneert goed. Goede levensvatbaarheid bezit ook de in 1932 geformeerde studieclub, waar verschil lende vraagstukken de vakbeweging en het sociale- en oeconomische terrein betref fende worden behandeld. In 1922 begonnen de besprekingen over de mogelijkheid om meer publiekelijk één en ander uit het leven van den Bond en zijn werk bekend te maken en te bespreken. Deze pogingen voor het verkrijgen van een eigen orgaan zijn met succes bekroond. Het Foto van Vliet, Leiden. Het bestuur van den jubileerenden Chr. Besturenbond met het voor deze gelegen heid gevormde feestcomité. Zittend v. 1. n. r. H. J. Wessel, 2e penn., I. Tuinhof de Moed n tuCr" Wl Veerman, le seer., A. J. Schoneveld, voorz., H. v. Cittert, 2e voorz., L. Robbers, le penn.. M. Corpel, bibl. Staande in dezelfde volgorde: G. Eikerbout, J. 'etz, D. Hendriks, F. Eikerbout. leden feestcommissie. N. Korswagen, bestuurslid, P. C. van Booren en J. Verhoeven, leden feestcommissie. eerste nummer van „Ons Schild" is 3 Mei 1923 verschenen. Het verschijnt nu om de veertien dagen voor dè organisaties, aan gesloten bij de Besturenbonden te Leiden en te 's Gravenhage. Het doel van de uitgifte van dit plaatse lijk orgaan is: populaire uiteenzetting van de idealen en beginselen van de Chr. Sociale bewegingbespreking van de plaat selijke aangelegenheden. Het wil zijn cor respondentie-blad voor de Besturenbonden en de daarbij aangesloten organisaties. Om zooveel mogelijk in dit overzicht vol ledig te zijn, vermelden wij nog het toetre den tot het Nat. Steuncomité in 1918 en het ln 1919 op lnstlgnatle van den Bond gevormde T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", afd. Lelden. De werkloozen zijn uit den aard der zaak steeds in de belangstelling van den Bond geweest. Wij behoeven slechts te memo- reeren het werken van de organisatie in het Chr. Comité voor werkloozen-zorg en het centraal stempel-bureau van den Bond voor chr. georganiseerde werkloozen, dat in het gebouw Prediker is ondergebracht. Ook wordt door den bond steeds aangespoord tot bezoek aan jeugd- en werkloozen-kam- pen. Waarop wij bij dit zilveren jubileum eveneens willen wijzen is op het sterk per soonlijk contact tusschen het secretariaat en de leden. Het is van groot belang, dat de arbeiders 'n adres hebben waarheen ze zich kunnen wenden met de vele moeiten, die het arbeidersleven in verband met eh ook zonder invloed van de crisis meebrengt. Een belangrijk jaar voor den bond, die lid van het C.N.V. is, was 1918. Door het toentertijd uitgebrachte C.N.Vf.- rapport werd een betere organisatie-vorm verkregen, de financieele basis verbeterd en de centralisatie ook voor de besturen bonden doorgezet, die oneindig veel ver betering bracht. Thans subsidieert het Vakverbond de besturenbonden. Bedroeg het ledental van de aangesloten vereenigingen bij de oprichting in 1910 ruim zeshonderd, thans zijn 21 afdeelingen met een ledental van 2305 bij den jubilee renden bond aangesloten. In de afgeloopen vijf-en-twintig jaar hebben achtereenvolgens de heeren Eiker bout (1910-1914). H. Wetselaar (1914-1918) A. J. Schoneveld (1918—1919), W. v. d. Berg (19191921), J. de Lange (tweede helft 1921), J. A. Schoneveld (1921—1925), J. B. H. Grotenhuis (19251928) en vanaf dien tijd. nu voor de derde maal. de heer Schoneveld den Bond als voorzitter ge diend. Langs groote lijnen en met forsche sprongen zijn wij door de historie heenge gaan. Een mijlpaal is voor den Leidschen Chr. Besturenbond a.s. Vrijdag bereikt. On getwijfeld zal door het bestuur en leden op dezen dag teruggedacht worden aan den tijd, dien achter deze vijf-en-twintigjarige periode ligt. Echter dient tevens en dat zal ook zekeT gebeuren vanuit het heden een blik in de toekomst gericht te worden. Moge het den bond gegeven zijn nog veel in het belang van zijn leden te kunnen doen! LEIDEN EN OMSTREKEN OP DE JAARBEURS. BANK VOOR INTERNATIONALE BETAUNGEN. Mr. TRIP EN Mr. BEYEN BENOEMD. Met mooi verzorgde stands aanwezig. Leiden en omgeving zijn ditmaal op de 32ste Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht in grootere mate vertegenwoordigd dan dit vorige jaren het geval was. De volgende zaken komen met één of meer mooi verzorgde stands uit: Fa. H. A. van Berkesteyn, Waddinxveen: machine stoel- en meubelfabriek, rompen, tafels, enz. N. V. Technische Handel Mij Daan en Horrée, Leiden: Closetspoelinrichting. N. V. Dakpannenfabriek v/h. Fa. Van Rijn en Kloot, Alphen a/R.: Dakpannen. R. Eberwien, Leiden: Duplicators. Cy clostyles, enz. Electrische Grof- en Kunstsmederij M. den Os en Zonen, Leiden: Deuren. A. L. Gerretsen, Voorschoten: Zweedsch grof aardewerk, kunstaardewerk, enz. J. D. van Iperen, Aalsmeer: Smeed ijzeren voetverwarmingsroosters, enz. J. A. Knetemann, Oegstgeest: Voertuig met twee achter elkaar geplaatste loop wielen enz. Wolindustrie „La Vesdre", Leiden: Brei- wol, sajetten, garens. Machinefabriek Spaans, Hoofddorp: Vijzels voor waterbemaling. Meubelfabriek „Matse", Waddinxveen: Slaapkamers, eetkamers, dressoirs, enz. C. F. Meerpoel's Adler-Import, Leiden: Naaimachines, speciaal naaimachines voor confectie, lederwaren, schoenfabrieken, enz., enz. Techn. Bureau J. A. C. Nering Bógel, Wassenaar: Putranden, afdekkingen, Stoomtimmerfabriek N.V. „Northgo" v/h. fa. P. Alkemade en Zn., Noordwij k: Deu ren, dorpels. G. Okkerse, Waddinxveen: Mach. speel goedfabriek, speelgoed, huish. artikelen. N.V. Electrische Kleiwarenfabrieken v/h. Gebr. Oppelaar, Koudekerk a/d. Rijn: Dakpannen, tegels, enz. N. V. Steenfabriek „Ouderzorg", Leider dorp: Steenen, tegels, enz. J. Pen, Voorschoten: Clubfauteuils, couches, enz. N V. Steenfabriek v/h. De Ridder en Co Wassenaar: Schoorsteenbouw, steen'" N. V. A. W Sijthoff's Uitgeversmij., Lei den: Boekwerken, tijdschriften. j N.V. Wernink's Beton.-Mij.. Leiden: Bei tonaxUkelen, I Mr. Trip. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, is thans definitief benoemd tot president van de Bank voor Internationale betalingen te Bazel, terwijl tot vice-president is benoemd mr. J. W. Beyen, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Mr. Beyen zal zijn nieuwe functie per 1 Mei a.s. aanvaarden. Mr. Trip is de eer ste week van Mei nog verhinderd en zal derhalve op 8 Mei a.s. in functie treden. Mr. L. J. A. Trip, de President van de Nederlandsche Bank is 58 jaar oud. Hij werd geboren op 20 Sept. 1876. Na zijn juridische studiën te hebben voltooid aan de Universiteit te Utrecht, werd hij geplaatst aan het Ministerie van Financiën. In 1916 volgde zijn benoeming tot thesaurier-generaal en als zoodanig had hij in de moeilijkste oorlogsjaren en in den daarop volgenden crisistijd de lei ding op financieel gebied aan het Minis terie van Financiën. In 1923 werd hij benoemd tot directeur van de Javasche Bank, kort daarop ge volgd door zijn benoeming tot president hiervan. Mr. Trip maakte in 1930 deel uit van het financieele comité van den Vol kenbond, ter bestudeering van het goud- vraagstuk. In het najaar 1930 vertrok de heer Trip naar Britsch-Indië als deskun dige om mede rapport uit te brengen over de toestanden op bankgebled aldaar. Toen hij in Britsch-Indië vertoefde, werd hij als opvolger van mr. Tréub benoemd tot voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië. Ingaande 12 October 1931 werd hij be noemd tot opvolger van mr. Vissering als president van de Nederlandsche Bank. Mr. J. W. Beyen is in 1897 te Utrecht geboren en studeerde aldaar aan de Rijks universiteit. waar hij in 1918 in de rechts wetenschappen promoveerde. Mr. Beyen werd in 1924 benoemd tot referendaris bij de Generale Thesaurie, doch ging in het volgend jaar uit 's Rijks dienst en werd benoemd tot secretaris van den directeur van het Phillpsconcern. Vervolgens was hij eenige jaren verbonden aan de Java sche Bank en is thans sinds enkele jaren directeur van de Rotterdamsche Bankver. Mr. Beyen heeft zich in den laatsten tijd vooral bewogen op internationaal gebied, waar het ging over monetaire kwesties. De Regeering benoemde hem ook tot gedèle- geerde bij de Internationale Economisch» OPENBARE VERGADERING DER V. V. S. U. 'De vereeniging van vrienden der Sovjet- Unie had gisteravond in de groote Stads- zaal een openbare vergadering belegd, welke zeer druk bezocht was. Als eerste spr. na een inleidend woord van den voorzitter em het zingen der internationale trad op de heer Borst, een tuinder uit Noord-Holland, die met een delegatie naar Rusland was geweest en nu zijn bevindingen, welke zich tot Trans- Kaukasië beperkten, hier mededeelde. Hij maakte meerdere vergelijkingen tusschen het tuin- en landbouw, alsmede veeteelt bedrijf in ons land en Rusland, welke vergelijkingen op grond van zijn daar opgedane ervaringen en zijn sympathieën voor het in Rusland gevolgde systeem, niet in het voordeel van Nederland uitvielen. Vervolgens sprak de heer G. Zwertbroek, die 2 maanden in de S. U. had vertoefd en zijn rede aanving met een feilen aanval Op de N. S. B.. omdat deze o.a. zegt dat het proletariaat tot regeeren onbekwaam is. In Rusland is men daarentegen van meening dat het zoover zal komen dat iedere sahoonuiaakster tot regeeren in staat is! Vervolgens trok de heer Zwert broek van leer tegen de vele gruwelver halen, welke vooral van ohr. zijde over Rusland worden verspreid. Er is geen hongersnood, er is geen geloofsvervolging! Het zijn sprookjes, evenals de bewering, dat men er niet vrij zou zijn. Het leger dient nergens anders voor als om de aan vallen op het proletariaat af te weren, BINNENLAND. n. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenochtend in Den Haag teruggekeerd: de Koningin zou het voor nemen hebben dezen zomer een bezoek aan Luxemburg te brengen. (Laatste Be richten, le Blad). Mr. L. J. A. Trip en Mr. J. XV. Beyen, resp. benoemd tot president en vice-presi dent van de Bank voor Intern. Betalingen te Bazel, (le Blad). De candidaatstelling voor de verkiezin gen der Provinciale Staten in den kies kring Leiden (Laatste Berichten, le Blad). Goede vooruitzichten voor de Jaarbeurs te Utrecht (3de Blad). De uitvoering van de inpoldering van den Noord-Oostpolder van het IJsselmeer opgeschort (3de Blad). Wardenier laat weer van zich hooren: de demonstratie met z'n motor ging niet door (Gemengd, 3de Blad). De roofmoord te Oyen; 15 jaar gevan genisstraf tegen verdachten geëischt, (Rechtzaken, 3de Blad). BUITENLAND. Het debat over het Witboek in het En- gelsche Lagerhuis. Overwinning der regee ring. (3de Blad). De opstand in Macedonië is neergeslagen. De leiders zijn gevlucht. Venizelos heeft Kreta verlaten (3de Blad en Tel., le Blad). De verkoop van den Chineeschen Ooster spoorweg (Buitenland, 3de Blad). Mr. Beyen. en Monetaire Conferentie, welke in 1933 te Londen gehouden is. Als vertegenwoordiger van de Neder landsche bankiers heeft mr. Beyen inder tijd een groot aandeel genomen in de be sprekingen met Duitschland. Mr. Beyen heeft zich voorts op velerlei gebied bewogen; hij is lid van diverse be sturen en commissies. een proletariaat, dat geen werkloosheid kent. Uitvoerig schetste spr. de verschil lende, volgens hem zoo goede toestanden, en hij eindigde met de woorden, dat een ieder socialist goed doet om naar het Oosten te zien, omdat daar is aangetoond hoe we tot een betere en gelukkiger maat schappij moeten komen. Als laatste spr. kwam de heer L. de Visser naar voren, die op de hem eigen wijze de vredespolitiek der S. U. besprak, een vredespolitiek welke, volgens spr., tel kenmale weer opnieuw getuigde en nog getuigt van oprechtheid, een vredespolitiek ook, die erop gericht is de solidariteit der volkeren onderling te bevorderen. Tege lijkertijd was zijn rede, evenals die van den heer Zwertbroek, een felle aanklacht tegen de kapitalistische maatschappij. o DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. De Lustrumcommissie van het Leidsche Studentencorps wekt langs dezen weg de ingezetenen, die gedurende het tijdvak 29 Juni5 Juli e.k. kamers ter beschikking van reünisten willen stellen, met aan drang op daarvan liefst zoo spoedig mo gelijk aangifte te doen bij den pedel van het L. S. C., Breestraat 41, alwaar tegen vergoeding van 10 cents formulieren ver krijgbaar zijn, waarop die aangifte kan geschieden. In een gisteravond gehouden vergade ring hebben de winkeliers van de Doeza- straat besloten om deze straat tijdens de komende Lustrumweek evenals vijf jaar geleden weer feestelijk te versieren.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1