Brand te Nijmegen - Voetbal dan Zondag - Dames-hockey OVERSTE SAXON I6!te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. IN HOTEL HEESLUST TE HEES BIJ NIJMEGEN brak Zaterdagavond door tot nu toe onbekend» oorzaak brand uit. De geheele bovenverdieping brandde vrijwel uit. BE STRIJD OM DEN BAX. Een spannend moment voor het A.F.O.-doel, in den voetbalwedstrijd A.F.C.Ajlcmaria Viotrix in het Stadion te Amsterdam gespeeld. ALS PROPAGANDA voor de a.s. WinnertentoonsteAling te Am sterdam is door een groot aantal hóndenliefhebbers een wandeling 'door de hoofdstad gemaakt. Drie prachtige St. Bernards op den Dam. HOCKE Y-WED STRIJD WEST DüITSCHLAND—NEDERLANDSCH DAMES B-TEAM te Mulheim gespeeld. De wedstrijd, werd door de Hollandsche dames met 32 gewonnen. De Hollandsche doelverdedigster mej. Andreas wordt voor de eerste maal gepasseerd. VELDLOOP OVER 5 K.M. georganiseerd door de Rotterdamsche Athletiekvereenig'ing. Twee deelnemers in een ,nek-aan-nek-kilim' LOUIS DE VRIES articuleerend bij de opening van het doofstommeninstituut „Gruyot" te Amsterdam. DE GROOTE STRIJD FEYENOORDAJAX te Rotterdam gespeeld en door Ajax met 42 gewonnen. Spelmoment: links Anderjesen en rechts van Diepenbeek. Historische Avonturenroman door G. P. BAKKER. M) TiUy, overtuigd dat zijn slim plan gelukt I 'as, beval onmiddellijk den aanval, zeker I 'at hij de Zweden zou vernietigen. Hij I trachtte met zijn troepen de buitenste I barricades binnen te dringen. Regiment na I IeEtaent rukte voorwaarts. De koning I 'achtte tot hij den vijand binnen het be- Iteik van zijn kanonnen zag. Toen klonk I tit commandoVuur: een algemeen salvo 'aderde in de lucht, talrijke kogels vielen I Mkens weer in de keizerlijke troepen, aoodat geheele rijen werden weggemaaid 'is gras voor de zeis. Tilly's avantgarde bstond niet meer. De koning en zijn generaals hadden hun I Soepen met zorg opgesteld. Begunstigd I - er den rook, die over geheel Werben |®ig, viel hij plotseling in het front en Ibelde zijden met zijn ruiters, gesteund I 'tor musketiers, op den vijand aan, met I groote woede en kracht, dat de ljchtsbijzijnde escadrons volkomen wer- I vernietigd en de andere in wilde haast I 'a verschansingen trachtten te bereiken. 1 «duizend dooden bleven op het slagveld I khter. Gustaaf Adolf had bijna geen ver- I £t»n geleden. I "Is Tilly niet zulk een groot veldheer I jWeest was, die altijd de orde wist te I «stellen, zou het keizerlijke leger ln 1 "'-et gevaar verkeerd hebben de volslagen JMerlaag te lijden, de nederlaag, die deze acht ruim een maand latgr, den 17den September bij Leipzig iBreiten- bach) bijna geheel van den aardbodem deed verdwijnen. Dit was de eerste tegenslag, die Joannes de Tserclaes, graaf van Tilly, de veldheer die nooit een slag verloren had, onder vond. Was het de straf voor de onmen- schelijke verwoesting en het uitmoorden van Maagdenburg? Zeker is dat de over winning van grooten invloed was op het vervolg van den strijd. Saxon was niet tevergeefs op inlichtingen uitgegaan. Een paar dagen later trok Tilly af in de richting van Saksen. Eenlge dagen na de overwinning werd ln de Groote Kerk te Werben het huwe lijk voltrokken tusschen Saxon en Marion. In de kerk waren ter herinnering van het beleg een groot aantal vijfentwintigpon ders opgestapeld, die Tilly in de stad had geschoten. Talrijk waren de gasten, die naar Wer- beh getrokken waren om getuige te zijn van de huwelijksplechtigheid. Zelfs uit Berlijn waren een groot aantal reiskoetsen aangekomen. Het kerkplein, de markt en de straten van Werben, versierd met vlaggen en slingers van groen, wemelden reeds vroeg in den morgen van een duizendkoppige menigte. Allen waren op hun Zondags uitgedost en allen droegen de Zweedsche kleuren, het geel en het blauw. Toen men den met spanning verwachten stoet rij tuigen, die heel lang was, voorafgegaan door de koets van den hofmaarschalk, zag aankomen en de koninklijke statiekaros, getrokken door zes paarden, langs den weg reed, die afgezet was door kurassiers in blinkende harnassen als zilver schitte rend in de felle zon, weergalmde de lucht van een oorverdoovend en geestdriftig ge jubel. Men wilde den overwinnaar eeren, die uit het verre noorden was gekomen om de vrijheid te brengen en die had be wezen opgewassen te zijn tegen den on- overwinnelijken Tilly. Toen de hofmaarschalk de stampvolle kerk betrad, begon het orgel te spelen. Alle aanwezigen stonden van hun zetels op, een stille indrukwekkende hulde. Zijne Majesteit zelf, in paarsche feest- kleedij, geleidde Marion aan de hand naar den preekstoel. Prinses Marion was mooier dan ooit in haar wit satijnen gewaad; een lange sluier lag over haar zwarte haren en om haar hoofd droeg ze een krans van oranjebloesem. Jonge meisjes strooiden bloemen aan hun voeten. Vier blonde Zweedsche pages, eveneens in het wit, droegen de lange sleep der prinses. Dan volgde een viertal braidsfreules, aanvallige edelvrouwen, ge kleed als de bruid ln wit satijn, de kortere sleep gedragen -door een page. Saxon werd begeleid door de generaals rijkskanselier Axel Oxenstierna, Bernhard, hertog van Weimar, Johan Banner en graaf Baudissen. Hij was gekleed in grijze zijde en droeg de zware gouden keten, die Wallenstein hem een paar jaren geleden over de schouders had gelegd, de hoogste onderscheiding voor eiken krijgsoverste, in wiens dienst hij ook was. Niemand zou in dezen sierlijken edelman den Holland- schen schipper of den ouden zigeuner hebben herkend. En dan volgde een lange rij van hooge officieren, voorname edelen, hoogwaardigheidsbekleders met hunne dames, allen in feesttooi. Zijne Majesteit hield, ondanks zijn vroomheid, van pracht en praal. „Wat is de prinses mooi," fluisterde de graaf Von Bingum tot zijn vrouw. „Maar wie is toch die slanke bruids freule? Zij steekt de prinses naar de kroon. Ze lijkt wel een Venetiaansche met haar prachtige goudblonde lokken." „Freule Verona van Capraforola. De prinses heeft haar als bruidsjuffer ge vraagd. Een geheimzinnige geschiedenis. Men fluistert, dat zij den bruidegom het leven gered heeft. En dat zal wel waar zijn, want mijn oude wapenbroeder, de dolle prins, zooais wij hem noemden, toen we samen onder Wallenstein dienden, zocht altijd het gevaar. Ze is verloofd met een baron Von Felsen, een der be kwaamste officieren van het regiment van Montecucouli, die nu den koning zijn diensten heeft aangeboden. Zie, daar staat hij, die knappe man. Hij kon een broer van den bruidegom zijn." „Zeg man, waarom noemde je Saxon den dollen prins? Om zijn vele liefdes avonturen?" Von Bingum glimlachte. „Liefdesavon turen! Hij gaat trouwen met de eerste vrouw, waarop hij verliefd werd. Dol was hij alleen in den strijd. Toch gaat er een geheime macht van hem uit. Hij weet al zijn vijanden tot vrienden te maken. Ik zelf „Stil," zei de gravin. „De dominé begint zijn preek." De predikant begon met de woorden: „dat hij God niet dankbaar genoeg kon zijn, dat Zijne Majesteit Gustaaf Adolf, koning van Zweden en Finland, zich onder zijn gehoor bevond, de geloofsheld, die van verre gekomen was met zijn leger van vrije mannen om te strijden voor vrij heid van consciëntie, gelijk David in de hoogste ongunst der tijden van Israël den onverwinbaren reus Goliath, den onguren Filistijn, had verslagen. Zijne Majesteit was gekomen in het hooge besef van zijne goddelijke roeping om zijn geloofsgenoo- ten te redden van den volkomen onder gang, om de Protestanten te helpen tegen den wreeden Oostenrijkschen Habsburger, wiens hebzucht geen grenzen kende, die de Calvinisten uitdrukkelijk had uitge sloten van den religievrede en wien zelfs paus Urbanus te Rome zijn steun gewei gerd had, omdat de keizer vocht voor de belangen van het Huis-Oostenrijk. Zijne Majesteit was gekomen, nu het zuchtend Duitschland met den grootsten onspoed te kampen had, jammerlijk verdrukt lag en niemand anders het zwaard kon omgorden om het te hulpe te snellen. Moge de sterke rechterhand des Heeren door uwe daden den vijand ontmoedigen. Moge Aller heeren Opperheer uwe vijanden doen verwaaien als het stof voor den wind. ze doen ver smelten als de sneeuw voor de zon. Later vervolgde hij; Het is mij een hooge eere, dat het Gode welgevallig was mij te hebben uitverkoren Uwer Majesteits roemruchtigen generaal, Zijne Excellentie Saxon, graaf van Wrena, in den echt te mogen verbinden met onze geliefde prinses Marion von Ebertot zu Quetschen. Maar, Doorluchtige Hoogheid, voegde hij er bij: Al heeft het Gode be- hoagd u te doen geboren worden als prin ses. in den huwelijken staat behoort gij stille te zijn en onderworpen aan uwen echtgenoot, dien gij u hier op aarde als meester verkoren hebt. Gij dient u te be schouwen als het zwakkere vat. Onder danig moet gij zijn, gelijkerwijs Sara ge hoorzaam is geweest aan haren huiswaard Abraham, hem noemende haren heere. Saxon kon een glimlachje niet verber gen, maar Marion bleef hoog ernstig. Spanheim. Le soldat suédois etc. (Slot volgt). I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 5