Intern. Bloemententoonstelling „Flora 1935". CALPUIHAL VERKOUDHEID 768te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Maart 1935 Derde Blad No. 22995 Nimmer geëvenaard schouwspel te Heemstede. Buitenl. Weekoverzicht. Een festijn van kleur en licht. CORRESPONDENTIE. FAILLISSEMENTEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT •T KAN VERKEEREN! Hoe plotseling de omstandigheden kun nen veranderen, het ls deze week weer eens bewezen. De datum voor het zoozeer door Berlijn gewenschte bezoek van sir john Simon was bepaald opeens zijn je bordjes verhangen en het bezoek is ligewimpeld door Berlijn! Het ls waar, officieel heet weliswaar een verkoudheid tan Hitler de oorzaak, maar de wereld veet drommels goed, dat men opnieuw, jooals zoo dikwijls tevoren, te doen heeft met een politieke verkoudheid! Ontstaan tengevolge van de publicatie van het jong- tte Engelsche witboek ter verdediging van de regeeringsvoorstellen tot uitbreiding tan de Engelsche defensie te land, ter zee en in de lucht. Deze Duitsche verontwaardiging ls eens deels begrijpelijk, anderdeels een overge voeligheid, die slechts voor zich zelf scha delijk kan zijn! Ongetwijfeld was de publicatie van het Engelsche witboek voor Duitschland wat tijdstip betreft, zoo vlak voor de komst van den Engelschen minister, onaange naam, we zullen de laatsten zijn het te ontkennen .Doch daar staat direct tegen over, dat een publicatie vlak na het En gelsche bezoek en deze zou onvermij delijk zijn geweest weinig minder dan catastrophaal zou zijn geweest, ook al was Hitler tevoren Ingelicht over hetgeen op iomst was. Engeland mag, door de publicatie voor af, Duitschland onaangenaam hebben ge troffen, het heeft tenminste eerlijk spel gespeeld, terwijl een publicatie er na wei nig minder dan als verraad zou zijn uit gekreten en volkomen terecht. De omstandigheden zijn er nu eenmaal, dat Engeland, helaas, meent zijn bewape ning niet langer meer te mogen verwaar- loozen en, zuiver uit defensief oogpunt, een versterking van zijn totale weermacht te moeten doorvoeren binnen kort tijds bestek. Men mag dit betreuren, doch het is nu eenmaal niet anders. Het is in wezen de vraag voor alle landen, groot en klein: mag een land de risico dragen achter te blijven inzake de bewapening, ja dan neen. Met alle gevaren daaraan verbon den en bovendien met de zekerheid, dat, mocht er straks iets gebeuren, zelfs door de tegenstanders van het oogenblik zou worden geroepen: waarom heeft de re geering regeeren is toch vooruitzien, niet op tijd maatregelen genomen Nu dient daarnevens echter direct er kend, dat de inhoud van het Engelsche witboek voor Duitschland bijzonder grie vend was, daar feitelijk als oorzaken voor de Engelsche versterkingen slechts ge noemd werden de Duitsche bewapening tn de geest, waarin de Duitsche jeugd wordt opgevoed, terwijl over de bewape ning van andere landen en dezelfde geest In Italië, Japan en sovjet-Rusland licht vaardig werd heengeloopen. Dat was in derdaad voor de Duitschers, die zoo bij zonder sterk ijveren voor gelijkgerechtigd heid. een geduchte tegenslag en moest ernstig de gevoeligheden kwetsen. Het is Hitier blijkbaar te machtig ge worden en in een Impulsieve geste heeft hij het Engelsche bezoek voorlooplg afge zegd. Hetgeen terstond de groote vraag doet rijzen, of een staatsman aan zijn eigen gevoelens mag offeren het belang van zijn land Zelfs al is er gegronde leden voor ontstemming! Is het dan niet verstandiger de fout van den ander te trachten uit te bulten voor eigen nut? Gedane zaken nemen echter geen keer en de reis van sir John Simon is nu een maal afgelast. Voor goed of voor een kor ten termijn? Geheel zeker is het nog niet, doch het laatste is het meest waarschijn lijke. Want, hoe men de zaken ook keert of wendt, besprekingen zullen er gevoerd moeten worden, wil men niet in de im passe verstarren en tezijnertijd moet het contact worden hersteld. En bovendien, we wezen er reeds even terloops op, een blijven „koppen" zou voor Duitschland zelf nadeelig zijn. In de eerste plaats zou het Engeland vanzelf dichter naar Frankrijk drijven, waarmede het nu reeds al als te nauw geallieerd wordt voorgesteld. In de tweede plaats zou Duitschland hereiken, wat het met veel moeite heeft weten te voorkomen: dat Engeland alvo- tens te Berlijn te komen praten, naar Moskou en Warschau en dan ongetwijfeld bovendien naar Praag zou gaan! Reeds nu dreigt dit gevaar, wanneer Hitler's ziekte Van langen duur zou zijn! Engeland heeft echter oog voor het „geval" getoond, door Eden naar Moskou en Warschau te diri- peren en daarvoor behoorlijk tijd te laten, opdat Berlijn kan terugkomen op rijn geraaktheid. Het gevaar voor isolatie wordt door de huidige Duitsche houding m de kaart gespeeld Doch voor ons werelddeel ls tengevolge van een en ander weer eens veel ten kwade gekeerd; de zoo hoopvolle stem ming is omgeslagen in een stemming van Wrok en wrevel en dit kan nimmer ten Eunste uitvallen van een oplossing in de froote vraagstukken, die aan de orde zijn, waaraan Europa zoozeer behoefte heeft. Voor de zooveelste maal wordt weer eens «wezen, hoe zaken, waarvan ieder de fomst wist, tengevolge van een verkeerd tanteeren gevaar kunnen opleveren voor Je pogingen om een bevredigenden uitweg •e vinden! Begrijpelijkerwijs houdt bovenstaande vrijwel de aandacht geheel gevangen, Jaar toch verdient de revolutie in Grie kenland eveneens goed gevolgd te worden *ant wat daar in Europa's „vuurhaard" Plaats vindt, is van groote beteekenis. De pnsche geschiedenis door heeft Grieken- Jnd een voorbeeld gegeven van twee- ■'acht en oneenigheid en blijkbaar heeft, bots alle slechte ervaring, dit land niets Woerd. Anders zou, al was er dan ook hoote ontevredenheid over de regeering Daldaris, niet deze opstand zijn georga- •Veerd, waardoor in ieder geval, hoe de jfloop ook moge zijn, het prestige van het »nd geducht zal worden geschaad. Ge- jpl d uidelijk is de situatie in het oude -ollas niet: is Venlzelos werkelijk de hetor intellectualis geweest van deze re- volte of heeft hij zich later pas daarbij kogesloten? Nadat aanhangers van ge- paal Piastiras den opstand hadden ont- ketend? tVan een bijzonderen medewerker). Er zullen zeker weinigen zijn, aan wie nog niet bekend is, dat de Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur ter gelegen heid van haar 75-jarig bestaan in en bij het verrukkelijke wandelbosch „Groenen- daal" der gemeente Heemstede van 15 Maart tot 19 Mei aa. een hoogst belang rijke internationale bloemententoonstel ling „Flora 1935" organiseert. Het doel ls in de eerste plaats om op breede schaal te doen zien hoe de bloem bollenkweekers, ondanks enorme flnan- cieele tegenslagen, voortgaan en er door hun schier ongeëvenaarde vakkennis en voorbeeldig geduld telkens weer in slagen hun product te verbeteren en den bloei te bevorderen. Daardoor is het te verklaren, dat in de eerste plaats vakgenooten uit binnen- en buitenland met spanning uitzien naar wat daar te Heemstede opnieuw zal worden getoond en dat ln een omgeving zóó in alle opzichten geschikt, dat een Ameri- kaansch journalist kan schrijven: „Het terrein zal een waar sprookjespark zijn van een omvang als de wereld tot nog toe nimmer heeft gekend". Juist dat deel van het wandelpark met de daarnevens gelegen weide bieden thans een mengeling van natuurschoon en mnschenwerk. zoodat iedere bezoeker zijn onverdeelde instemming zal uitspreken. Daarbij komt, dat de opeenvolgende bloei hoofdzakelijk van bolgewassen gedurende den tentoonstellingstijd telkens weer iets nieuws ter bewondering zal bieden. De aanleg is schitterend en een groot succes voor den ontwerper, den tuin architect J H. Voors, secretaris der „Alg. Vereeniging", hoogst gelukkig bijgestaan, wat de onderscheidene fraaie gebouwen betreft, door den architect J. C. Brand te Bennebroek Een geweldige arbeid van meer dan een jaar is noodig geweest om een en ander ter plaatse op te bouwen en dat voor slechts negen weken! Maar, zij die zldh daarvoor ongemeen hebben ingespannen, kunnen bij voorbaat rekenen op de meest mogelijke en wel verdiende voldoening. Een rondgang over bet terrein In dit artikel hebben wij ons voorgesteld den bezoeker een leiddraad te verschaf fen, edoch, er is één niet gering bezwaar: er zullen niet minder dan drie toegangen zijn. We zullen ons daarom bepalen bij een rondgang, te beginnen bij den hoofd ingang. bij het zoo schilderachtig gelegen molentje in de nabijheid van het Valken burgerplein. waar verreweg het grootste aantal bezoekers zal aankomen. Juist aan de tegenovergestelde zijde zijn gelegen de voornaamste parkeerplaatsen voor auto's en autobussen, die van den Rijksstraatweg verwacht worden en de bewaarplaatsen voor rijwielen. De algemeene indruk, dien men al dade lijk ontvangt, is verrukkelijk door de schitterend gedachte ligging der talrijke bloemperken, waarbij partij getrokken is van de fraaie boomgoepen in dit park, door den artistieken stijl der bouwwerken, die men alom ontwaart en waarbij in de verte het ihoofdgbouw al bijzonder de aan dacht trekt. Wil men zooveel mogelijk zien, dan Hoe het echter zij, Venizelos, de grijze staatsman, die zoovele malen Grieken land heeft bestierd in voor- en tegen spoed, is thans opgetwijfeld het hoofd der opstandelingen en de Kretenzer heeft Kreta geheel in zijn macht; zelfs is niet Venizelos. uitgesloten, dat hij de onafhankelijkheid van dit eiland al of niet vereend met eenige andere eilanden als Mytilene en Chios zal uitroepen, zoo de opstand in Griekenland zelve tenslotte mocht mis lukken. Dit laatste is echter nog zoo zeker niet, alle optimisme der regeering ten spijt. Wanneer de onderdrukking toch zoo gemakkelijk was, had deze reeds lang plaats gevonden. Hoe langer het duurt, des te gevaarlijker wordt het aspect voor de regeering! Maar als de opstand slaagt, wat dan? Zullen Venizelos en Piastiras het dan samen eens kunnen worden over een machtsverdeeline? En kan een land ge lukkig worden zoo de zucht naar persoon lijke macht en invloed hoogtij viert? Intusschen volgt de gansche Balkan het Grieksche gebeuren met Argus-blik, vol zorg, wat daaruit geboren kan worden. Men voelt het Balkan-pact in gevaar, waarvan Venizelos een tegenstander heet en reeds worden door Bulgarije en Tur kije. naar verluidt uit voorzorg, militaire maatregelen getroffen Beide wantrouwen elkaar daarbij om het hardst Gevaar dreigt er weer in Europa's Zuid- Oost-hoek. dient men vast te houden aan den on- misbaren stelregel: Rechts houden. Van den hoofdingang dus uitgaande, bewandele men eerst den geheel gewijzig- den Vrijheidsdreef, waar allerlei heesters doen zien hoe ver de Boskoopsche kwee kers het ten deze hebben bereikt. Links krijgt men een overzicht over het prach tige weide-terrein, evenals in 1925 aange wend als voorterrein vóór het hoofd gebouw, ontworpen in zuiver landschappe- lijken stijl in overeenstemming met het omliggende landschap. De indeeling van dit weide-terrein is zoo, dat de beplantingen van de vier hoofdartikelen van den bloembollenteelt icrocus, hyacinth, narcis en tulp) bijeen gehouden zijn in niet al te groote perken, liggend aan breede tegelpaden. Tijdens de opeenvolgende bloeiperioden zullen de perken dus het oog blijven boeien. Het middendeel is beplant met vroege tulpen; Darwin- en andere late tulpen vormen het materiaal voor de aan de zijde van den breeden weg naar het hoofdgebouw aangebrachte versieringen. Narcissen in vakken komen langs den vijverzoom en in de verte tegen den bosch- rand zal men de perken ontwaren, waarin tulpen in kleurenborders met onder beplanting van muurbloemen en andere gewassen zijn aangebracht. Het centrum van de weide is onbeplant, omdat daarmee gedemonstreerd wordt de waarde van groote gazons ter onderbre king van de als versiering ontworpen vak beplanting. Doorwandelende komt men langs de Volendamsche bierhal waar een kijkje en een biertje weldadig zullen aandoen en dan, links het aardige directiegebouwtje latende liggen, vervolgt men zijn weg langs den grooten Binnenhof, waarin de strakke lijnen der wegen vele groote en kleine vakken insluiten, alle geheelgevuld met de meest voor perkbeplanting geschikte variëteiten der hoofdartikelen. Hier wordt aangetoond, dat de bolgewassen zich bij zonder leenen om te worden toegepast op stadspleinen, in parterre's en villatuinen. Een en ander wederom in opvolgenden bloei, doch zóó, dat steeds de bolgewassen getooid zullen zijn met hun kleurig ge- bloemte. Verder gaand rechts ziet men het keu rig ingerichte restaurant, waarin de ge meente Heemstede de ministers of hun plaatsvervangers, de binnen- en buiten- landsdhe delegaties van tuinbouwveree- nigingen en verdere officieele gasten een lunch aanhiedt), bereikt men het zoo genaamde Warenhuis, waarin de aller nieuwste soorten tulpen en hyacinthen, in kleine partijen geplant, vervroegd tot bloei komen en een overzicht geven van niet minder dan 800 aanwinsten van de laatste paar jaren van succesvolle krui- singsproeven. Uit den aard der zaak zul len hier de kenners, de vaklui veel van hun gading vinden, doch de bloemenlief hebbers zullen hier stellig ook eenige ge notvolle oogenbllkken doorbrengen. Het Bloemenpaleis. Dan komt de allergrootste attractie, men betreedt het hoofdgebouw, terecht het „Bloemenpaleis" geheeten! Daar zullen landgenooten en vreem delingen ln ontelbaren getale zich ver dringen om toch ten volle te genieten van de prachtproducten van Flora, zooals onze Nederlandsche kweekers kunnen leveren met ontzaggelijke toewijding, met lofwaardige energie en met onuitsprekelijk geduld. Er zal een groote roep uitgaan van wat in die prachtige ruimte gedurende vijf keeren tien dagen aan oogenweelde wordt getoond. Niets dan woorden van hulde zullen worden gehoord, ook over de wijze van opstelling, waardoor onze Nederland sche kweekers in het buitenland immer zooveel succes verwierven. Daar zullen goede smaak door juiste combinatie van bloem en groen de heer lijkste teeltproducten doen bewonderen, zoodat de heftig-vreedzame strijd om den palm der overwinning te behalen aan de jury niet geringe moeilijkheden zal op leveren. Al reeds de eerste dezer tiendaagsche tentoonstellingen van 1524 Maart betreffende decoratief gerangschikte, uit gebreide collecties getrokken bloembollen, benevens inzendingen bloeiende potplan ten en kasplanten zullen de oogen boeien en niet dan met een zekere zelfoverwin ning zal men zijn schreden verder rich ten. Daarbij komt, dat aan de eene zijde dezer enorme tentoonstellingshal de afdeeling Overveen en Bloemendaal der Algemeene Vereeniging voor bloembollen cultuur zal toonen hoe hyacinthen zich leenen voor bloemschikkunst en aan de andere zijde de Afdeeling Heemstede uit sluitend de hyacinth toont als geschikt voor tuinbeplantlng. In dit Bloemenpaleis worden verder ge houden van 29 Maart7 April: demonstra tie van Aalsmeersche culturen (seringen, cyclamen, rozen en potgewassen) en de Aalsmeerder kweekers zijn in dit opzicht kranen van 1222 April: internationale bloe mententoonstelling met deelneming van Nederlandsche en speciale buitenlandsche culturen van 265 Mei: de groote voorjaarskeu ring van de Kon. Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde (kasplanten, orchideeën, snijbloemen, demonstratie van Nederlandsche bloemschikkunst) en van 10—19 Mei: demonstratie van vervroegden bloei van zomergewassen (rozen, irissen, gladiolus, dahlia's), be nevens tentoonstelling van bloemschilder kunst. Fen enorme verscheidenhe'd derhalve, wél bi staat om een herhaald bezoek te brengen aan deze „Flora 1935", waaraan dan ook trouwens duizenden gevolg zul len geven: Veel moois, ln schilderachtige RECLAME. 655 voorkomen en genezen met ÜÉifÜfe TABLETTEN illlml'. NATUURLIJK kalkproduct flaaHWöri oooi>oo iaaotd. 11. IHQQÖS»; xt iwmMi.ua. 0_t k N.V. AMSIERDAMSCHE CH I.N I N E F A B R I EK omgeving, alom een prettige geest en ge legenheid te over voor een aangenaam en gezellig zitje! Uit Amerika, Engeland, Zweden, Noor wegen, Denemarken, België, Zwitserland en Duitschland worden excursies, vooral van tuinbouwers, geregeld. Dit heerlijke Bloemenpaleis verlatend, is het noodzakelijk een wijle te toeven om den blik te richten naar het verrukkelijk uitzicht van het bordes. Niet dan met moeite zal men zich los moeten maken van dat aantrekkelijke schouwspel, van dien wel niet grooten, maar toch prach tig gelegen vijver vanwaar uit kristalhel der water 15 meter hoog de lucht wordt ingespoten, den mooien weide tuin en den onvolprezen achtergrond van het wandel park „Groenendaal." Zelfs zij, die gelegenheid hebben gehad elders mooie natuurtafereelen te bewon deren, roemen het wonderschoone aspect vanaf dit terras. Maarde tijd vordert en, wil men in niet al te snel tempo het geheele ter rein rondwandelen, dan is daarmee niet minder dan 2'/. uur gemoeid. Vooruit dusi Te midden van opgaand geboomte ont waart men rechts een schilderachtig op trekje. imitatie Larensche boerderij, waar in Larensche schilders hun penseelvruch- ten toonen. Vandaar ziet men middenin het weide-terrein een gebouwtje van zeer eigenaardigen vorm en met liet gedekt, dat is een muziektent, die aantoont, uat ook in dit opzicht iets fraais kan worden bereikt; de architect is ook ten deze hoogst gelukkig geslaagd. In de nabijheid der schilderkunst-in stallatie vindt men een zestal modellen van stadstuinen, die de aandacht zullen trekken, vooral van hen, die over weinig ruimte hebben te beschikken, en verder wandelt men langs tal van perken en vlakten, beplant met allerlei soorten van gewassen, in bloei wisselend gedurende de komende weken en daardoor kleur bren gend aan dit mooie boschpark, dat waard is om ook buiten de omrastering van „Flora 1935" te worden bezichtigd. De tocht gaat langs een paar keurige optrekjes, in een omgeving als deze uiter mate passend; een ervan zelfs met een miniatuur zwembassin, langs een vijver, die zich enkele malen verbreedt, waar door de fraaie beplantingen des te meer uitkomen en zoo bereikt men het punt, vanwaar de tocht is begonnen. Heel wat is te genieten voorgekomen en, heeft men lust, dan kan men nog even op de wandeling naar het Bloemenpaleis, dat men toch zeker gaarne nog eens even wil doorloopen, kennis maken met een paar aardige optrekjes, waarvan we nog geen melding maakten, omdat de tentoonstel ling in onze oogen het voornaamste en het belangrijkste is. namelijk de filmzaal, waar bloemenfilms zullen worden ver toond, het Verkeershuis, ingericht ten ge rieve van personen, die inlichtingen wen- schen over excursies in Nederland, lond- vluchten over het terrein en andere aan gelegenheden op verkeersgebied Verder een Regeeringsgebouw, waarin zijn ten toongesteld inzendingen van eenige rijks diensten, n.l. van den Plantenziektenkun- digen dienst, van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek en statistieken be treffende teelt, in- en uitvoer van bloem bollen, planten enz. Behalve een post-, telegraaf- en tele foonkantoor, treft men aan een bankkan toor, zoodat men het er wel over eens zal zijn, dat in alle opzichten uitnemend is gezorgd den bezoeker zoo goed mogelijk in te lichten en het hem zoo prettig mo gelijk te maken, Schitterende verlichting. In dit opzicht moet met bijzonderen lof gewaagd worden van het voornemen om een groot deel van deze ideale ten- toonstellmgsoppervlakte ook des avonds toegankelijk te maken, teneinde het pu bliek te toonen wat ook dan met bloemen kan worden bereikt en de verlichtmg daar voor is gebleken zoó te passen in het kader dezer tentoonstelling, zóó geheel in har monie te zijn met het geheel, een zóó aan- trekkelijken indruk te maken, dat ze op zich zelve reeds kan staat maken op on- gemeenen lof. Het kwantum licht, dat deze terreinen beschijnt, zou in staat zijn den weg van Haarlem naar 's-Gravenhage te beschij nen De hoogtepunten dezer inderaaad feeërieke verlichting zullen vormen de kleurfontein in den vijver en de 16 meter hooge zuil met een aardbol van 4 meter in doorsnede; verder de 75 zuilen, mas ten en bloemiantaarns, die ieder voor zich een bloeiende plant symboliseeren. Behalve ae Volendamsche kapel in het Volendamsche bierrestaurant zullen tlken Zaterdag- en Zondagmiddag muziekkorp sen zich doen hooren en bovendien wordt er op Zondag 28 April, 5, 12 en 19 Mei een muziekconcours gehouden, waaraan 40 gezelschappen in het geheele land deel nemen. Als de weersgesteldheid meewerkt, zal een algemeen succes bereikt worden. Den lezer-bezoeker zij een prettig uit stapje toegewenscht. v. D. te L Ongeteekend, met vollen naam, kunnen wij Uw stuk niet plaatsen. Opgeheven het faillissement van J Grif fioen te Alphen. EERSTE KAMER. WETSONTWERP INZAKE LINTBEBOUWING VERWORPEN. In de Eerste Kamer ls gisteren gestemd over het wetsontwerp inzake lintbebou wing en het wercT verworpen met 26—9 stemmen. De bezwaren der tegenstanders betrof fen een h.i. te sterke be'perkrng van het eigendomsrecht der eigenaren van de gronden langs de wegen. Voor hen zou een verbod van uitweg op de Rijkswegen zijn komen te gelden. Zij zouden uitweg krij gen op parallelwegen, voor groepen van huizen dienende. Minister Colijn verklaarde wel, dat, wie aan bestaande wegen uitweg heeft, dien in (het algemeen zou behouden, maar daar mede waren de tegenstanders niet tevre den. Zij waren voorts van meening, dat de eigenaren recht hadden op een schade-, loosstelling, terwijl dezen volgens het ont werp een tegemoetkoming zouden krijgen Vergeefs betoogde minister Colijn, dat de grondwet dit opzettelijk alleszins toelaat. Vergeefs ook wezen dr. Colijn en de hee- ren Polak en Kranenburg er op, dat in tal van gevallen het eigendomsrecht ter wille van het algemeen belang wordt beperkt. Voorts achtten de tegenstanders het bouw- verbod onmiddellijk langs de wegen een te groot offer van de particulieren in het algemeen belang. Opgemerkt was dat van de particulieren, te groote offers worden gevergd. Hiertegen over stelde de minister, dat de eigenaren toch ook belangrijke voordeelen genieten van de nieuwe wegen, welke worden aan gelegd en van de verbetering van bestaan de wegen en dat zij toch geen belasting van de waardvermeerdering behoeven te betalen, zooals in Duitschland en Enge land. Mr. Brlët noemde het modern despo tisme, dat de minister de bevoegdheid krijgen zou om de eigenaren in hun rech ten te beperken. De minister waarschuwde, dat een verwerping van het wetsontwerp zou leiden tot een voortzetting van de lintbebouwing in sneller tempo. Het wetsontwerp werd hierna met 28 tegen 9 stemmen verworpen (vóór de soc. dem en de heeren v. Emden en Otten (v.d.j. TWEEDE KAMER. EEN NEDERLAAG VOOR MINISTER DE WILDE. In de Tweede Kamer werd gisteren, gelijk reeds gemeld, het amendement- Swing aangenomen, dat beoogde een andere redactie te geven aan art. 126, le lid, van de Ambtenarenwet. Volgens het voorgestelde artikel zou de Kroon bevoegd zijn, om in uitvoerings- voorsdhriften van lagere organen ln te grijpen, als zij aanvulling, wijziging of intrekking van gegeven uitvoerinesvoor- schriften gewenscht acht De heer Surtng (R.K.) had voorgesteld om deze bevoegd heid der Kroon uitdrukkelijk te beperken tot het wegnemen van excessen in salaris regelingen van lagere organen. Minister De Wilde had dit als een uiting van wan trouwen beschouwd en gezegd, dat hij bij goedkeuring van het amendement het wetsontwerp zou Intrekken. Toen het amendement was aangenomen (met 4842 stemmen) heeft de minister dan ook schorsing gevraagd van de be handeling. Tegen hebben gestemd de anti-revolu tionairen, Christelijk-Historisohen, Libera len en Staatkundig-Gereformeerden, ds. Lingbeek (H.G.), mr. Westerman (N.H.), de Vrijz -Demoeraten, behalve de heeren Kool man en Ketelaar en mevr. Bakker Nort en de katholieken Schaepman, v. d. Putt, Moller, Kortenhorst, Droesen en Ruys de Beerenbrouck. HET LANDBOUWCRISISFONDS Vervolgens heeft de Kamer de behan deling voortgezet van de begrooting van het landbouwcrisis-fonds. De heeren Hiemstra (S.D.) en Ebels (V.D.) hebben het denkbeeld verdedigd om als voorwaarde voor landbouwsteun te stellen, dat boeren een zeker aantal land arbeiders in dienst moeten hebben of nemen. Baron van Voorst tot Voorst (R.K.) uitte sympathie voor het stelsel, gepropageerd, door de organisatie „Landbouw en Maat schappij", volgens hetwelk er aan de gren zen rechten zouden worden geheven van granen, veevoeders, enz,, met compensa ties voor onze vleesch- en zuivelproducen- ten en met afschaffing van binnenland- sche heffingen. Dit stelsel zal volgens baron van Voorst de bedrijfsvrijheld terug brengen, waarnaar de boeren vurig ver langen. De heeren v. d. Heuvel (A.R i en Ebels verzochten den minister het stelsel nader te onderzoeken en achtten zijn weerlegging er van in de stukken geens zins afdoende. Dr. Bierema (Lib.) heeft gepleit voor compenseerende invoerrechten ook wel monopolieheffingen genoemd, met de opbrengst waarvan onze export zou worden gesteund, Z.i. zal dit de be- drijfsvrijheid geven en is er dan geen duur ambtelijk apparaat noodig. (Er zijn nu 7000 ambtenaren werkzaam voor land en tuinbouwsteun De heeren Schalker (C.P) en Kersten (SG.) hebben de regeering even scherp aangevallen, de eerste, omdat zij z.i. slechts de grootkapitalistische landbouw belangen steunt, de ander, daar zij, zooals de leider der staatkundig-gereformeerden het uitdrukt, de rechten en vrijheden der boeren met voeten treedt. De heeren v. Rappard (Lib), Schilthuis (V.D.) en v. Voorst tot Voorst hebben het opgenomen voor de kleine boerenbedrijfjes, welke volgens den eerste moeten w-rden gehol pen door individueelen steun volgens den tweede door voorschotten en volgens den derde door een extra-toeslag per liter melk en vriistelling van melk-beperking. De heer Zi.ilstra (AR.) trad tn het krijt voor de middenstanders, die schade lijden door den landb-uwsteun zooais hande laren in boter en margarine, groenten- hand-laartjes en slagers D» heer Bakker (C H dronff er op aan. dat dp pvnort niet door uitverbpffingen 'nu worden belem merd en de heer v. Poll (R.K.l daaren tegen meent, dat het met den exnort tcch niets meer gedaan is en dat ons land zich op zelfvoorziening moet inrichten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9