Felle brand te Baardwijk Watersport-tentoonstelling te Amsterdam OVERSTE SAXON 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Brand in een tricotagefabriek te Baardwijk FEUILLETON. -A ■A.)»' De geheeJe fabriek wer'd 'door bet vuur vernield. Wat er van 'de kostbare weef machines js overgebleven. DE H.I.S.W.A. WATER SPORT-TENTOON"STEL LING in de Apollo-hal te Amsterdam is gisteren geopend. Olympische jollen voor het publiek teT bezichtiging gesteld. DE DEENSOHE PARACHUTIST TRANUM die in een toestel "waarmee hij voor een sprong was opgestegen, is doodgebleven. Tranium met zijn vrouw even voor zijn laatste opstijging. IN DE FOJiEERLOODS OP SCHIPHOL wordt hard gewerkt aan de F 22 „Papegaai". Men is 'druk bezig met het monteeren der motoren. DE EERSTE STROOMLIJN-STOOMLO CO MOTIEF der Duitsche Rijksspoorwegen heeft een proefrit gemaakt. De stroomlijn-locomotief. De derde bundel was gevuld met gouden «halen, sieraden en kostbare edelsteenen. De schatgravers keken er naar met de grootste belangstelling. Binnen een uur waren alle twaalf pak ken op het droge. Het was een geheelé verzameling van zilveren, gouden en met edelsteenen ingelegde kostbaarheden. Elk der mannen nam een pak op en zoo werd ®e terugtocht aanvaard. Saxon droeg niets, want op de slechte gedeelten van de Sang torste hij een voor voor hem nog kostbaarder last. bietste", zei ze. „Je hebt woord gehou den. We hebben den schat". „.Hoera, we gaan nu trouwen", jubelde Saxon. „Zoodra je wilt", zei ze zacht. Buiten gekomen floot Melcihior. Van alle Jijden kwamen ruiters opdagen. Een pelo ton nam de pakken over. Het regiment Verzamelde zich. Men nam hartelijk af scheid. In gestrekten draf reden de ruiters naar het kamp van den koning. „Kapitein", vroeg Edzke. „Waarom zou den we eigenlijk Maagdenburg niet veroveren?" ..Geduld, jongeman. Dat komt later". HOOFDSTUK XXXV. Nog altijd stond koning Gustaaf Adolf Wantrouwend tegenover keurvorst Johann ®eorg i van Saksen, die aarzelde of hij de Partij van keizer Ferdinand of de zijde van den koning zou kiezen, maar die liefst zou willen wachten deze beslissing te nemen tot het einde van den strijd bekend was. Dit was een der redenen waarom de koning besloot zich te verschansen in een vaste sterke legerplaats en hij had een strategisch alleszins geschikte plek geko zen In den driehoek bij Werben, waar de Havel In de Elbe valt. Het front was naar het zuiden naar Maagdenburg gekeerd. De rechterflank was gedekt door de stad Werben. De linker steunde op Havelberg. De rug was ver zekerd door de bocht van de Elbe, terwijl hij besloot door het graven van schansen de positie nog te versterken. Zelf had de koning zijn tent opgeslagen op den heuvel in de weide van Werben. terwijl hij zijn intrek genomen had ln een ruim huls aan de markt. Hij zond boden naar de generaals Tot en Horne om zich met hun troepen uit Meck lenburg en Pommeren bij hem te voegen. Hij voelde zich niet sterk genoeg om de vereenigde legers van Tilly en Pappenheim ln het open veld te ontmoeten. „Welkom! Welkom! Avonturiers", klonk zijn opgewekte stem. „Ik heb reeds veel van je beiden gehoord, maar ik moet de geheele sage kennen. Het beste zal zijn, dat ge vanavond bij mij in mijn woning het avondmaal komt gebruiken". „Bij mijn schatmeester zijn groote hoe veelheden kostbaarheden gedeponeerd en zelfs gemunt goud, maar ik kan dit nlèt alles aanvaarden. Ik heb veel terzijde gezet persoonlijke dingen, die nooit te vervangen zijn, vooral niet als de prinses eens mocht trouwen". „Maar sire", sprak Marion. „Het is voor het groote doel Wij hadden ze voor oor logsuitgaven van Uwe Majesteit bestemd". „Zeker, niohtje, zeker, maar je moogt het niet overdrijven. Eigenlijk moest ik niets van je aannemen; je verloofde heeft reeds genoeg voor mij gedaan, maar een arme koning, die een zwaren strijd-te-voeren heeft voor vrijheid van geloof, mag niet te kieskeurig zijn". „Generaal Saxon", zei hij. „Je berichten waren voor mij van het grootste belang. Men vertelde mij, dat je leven meermalen aan een draadje heeft gehangen. Je hebt ondanks je hoogen rang een rol gespeeld, die niemand anders had kunnen vervullen. De oude graaf van Wrena is overleden zonder erfgenamen na te laten. Zoo'n echte oude viking. Hij heeft zijn goederen aan zijn koning nagelaten om hem ln den oorlog te steunen. Nu dacht ik jou de goé deren te geven, nichtje, en generaal Saxon „Kniel neder", zei hij eensklaps met jongensachtige vroolijkheid en trok zijn zwaard, raakte even den schouder van Saxon aan en sprak: „Graaf van Wrena, sta op". Saxon kuste den koning de toegestoken hand, maar Marion trad op hem toe. „Neef", zei ze. ,3uig uw hoofd" en ze kuste hem op beide wangen. „„We zouden spoedig willen trouwen", sprak ze halfluid. „En waarom niet? Dat kan hier in Wer ben. 't Was immers de afspraak. Als ik, wat God voorhoede, in mijn zending mocht falen, dan heb je altijd een veilig thuis in Zweden". „Maar, sire! Waarom zouden wij verlie zen? Wij zijn op den goeden weg. Ik heb nieuws", en generaal Saxon, graaf van Wrena, vertelde den koning in korte woor den zijn onderhoud met Peter. De volgende dagen werd er hard gewerkt aan de Werbener schansen. En 't vreemd ste was, dat, hoewel er zoo weinig werk krachten te vinden waren geweest, dat Pappenheim de vesting Maagdenburg niet had kunnen herstellen, honderden werk lieden zich hier belangeloos aanboden. Marion en Saxon meenden onder de gravers vele bekende gezichten te zien en toen ze naar de vorderingen van het werk gingen kijken, waren er velen die beleefd glimlachend groetten met een blik van herkenning in de oogen. Ze zagen Von Finkenborg, Praxiteles, Mercurius en den meester, die blijkbaar als opzichters fun geerden, maar het voorbeeld gaven, de schop in de hand. Een lange man stond met den rug naar hen toe, een groote teekening voor zich, aanwijzingen te geven, eenige sappeurs stonden om hem heen. Toen hij Saxon met den meester en de anderen hoorde spreken, draalde hij zich eensklaps om. .Kapitein Govaerts", sprak Saxon vol verwondering. „Juist, generaal". Govaerts ging naar hem toe. Ze schudden elkander krachtig de hand. „Een landgenoot, Marion!" stelde Saxon voor. .Ingenieur Govaerts, die mij in het allerellendigste uur van mijn leven een riem onder het hart heeft gestoken". „De man van de reigerveer", lachte Marion. De ingenieur beantwoordde den lach, die haar mooi gezicht vervrooüjkte en het hart van eiken man veroverde. „In mijn leven bracht het ook een ommekeer", ver telde hij. „Ik begreep, dat ik den keizer niet meer kon dienen en besloot naar Hol land terug te keeren. Maar mijn oude md, de meester, haalde mij over, den s„ning mijn diensten aan te bieden. En nu ziet u mij hier bezig schansen te graven. We zullen ze zoo sterk maken, dat geen tiendubbele overmacht het kamp kan nemen". „Het is een pak van mijn hart. dat we niet meer aan tegenovergestelde kanten staan", meende Saxon. „Heeren", zei Marion. „U werkt hier zoo hard, dat ik gaarne zou willen dat u mij het genoegen deed vanavond met ons het avondmaal te nuttigen. Er is nog zooveel te vertellen". „Gaarne, prinses", antwoordde de schansmeester. .Maar u moet er rekening mede houden dat wij, de meester, Praxi teles, Mercurius en ik slootgravers zijn". Hij boog zich voorover om Marion de handkus te geven. „Charmante man", meende Marion. „Charmante vrouw", zei Saxon. „Altijd weet jij de juiste snaar te treffen. Maar, vroeg hij, „zou jij 't goed vinden dat wij voor vanavond ook de andere vrienden uitnoodigden, mijn officieren Von Holm, Melchior en de anderen en dan Edzke ook nog?" ,Dat zal een heel feest worden", zei ze lachend. In den nacht van den vierden Augustus werden een aantal individuen gevangen genomen, die rondslopen bij de kanonnen. Zoo in 't geheim speelde zich alles af en zoo streng werd wacht gehouden, dat geen spion de stad kon verlaten. Den vijfden Augustus verscheen TlUy met zijn geheele macht voor Werben. Hij rukte op tot een kwartmijl. nauwelijks een musketschot afstand van het kamp en bood den slag aan. Om een schermutseling uit te lokken liet hij een gedeelte van zijn ruiters voor uit rukken, gevolgd door meerdere troe pen. Eenige honderden kanonschoten liet hij op Werben afvuren. Ofschoon de koning zijn artillerie in een zeer voordeellge positie had opgesteld, antwoordde 'hij slechts met eenige arm zalige schoten en op hetzelfde oogenblik werden groote vuren in Werben ontstoken Geheel Werben stond in lichtelaaie Er scheen in de stad de grootste verwarring te heerschen. AWordt vervolgd), j Historische Avonturenroman door G. P. BAKKER. 53)

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 5