U EISCHT 100% KWALITEIT? Losse nummers van ons L^ütocM DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 Maart 1935 mn in ietteren BURG. STAND VAN LEIDEN BUITENLAND. fÏÏti Rook dan DE BIOSCOPEN. toe dan het Lichte, spiritueele genre van fctyv. de Falla's ..Dause Espagnole" of Saint Saéns „Rondo Capriccio". Al leken ons Raskin noch zelfs Theo van der Pas. die ons juist de vorige maal zoo sterk getroffen had door zijn sublieme begeleidingen, geen van belden gelukkig gedisponeerd wellicht tengevolge der koude of andere factoren tóch geloo- ven wij. dat deze Belg beter kan. dan dit maal. Laat hij zich toch vooral toespitsen op sublhneenng en verfijning van zijn kunst. De facetten van deze edelsteen dienen nog veel minutieuser afgeslepen te worden, om naar volle waarde te kunnen glanzen. Ook o.a. de toegift. Kreislers .La poupée dan sante" overtuigde ons. dat Raskin werke lijk groptere kwaliteiten bezit, dan die, welke gisteravond in t algemeen tot ons doordrongen. Wanneer hij een volgend maal terug mocht komen, hopen wij zijn zeker gezond talent in meer gerijpten toe stand te kunnen prijzen en bewonderen! uitvoering maatschappij tot BEVORDERING DER TOONKUNST AFD. LEIDEN. In Memoriam H. M. de Koningin Moeder. Naar wij vernemen zal de afdeellng Lei den. 20 Maart a s. den sterfdag van H M. dc Koningin Moeder een uitvoering geven In de Pauluskerk aan den Warmonderweg te Oegstgeest. Behalve het koor der afdeeling verlee- nen medewerking mevrouw Martha de Grooth—Stam sopraan, mej. Joh de Geus sopraan, mevr Anna Stroink mezzo-alt en de heeren Smulders tenor en Couperus bas, onder leiding van den heer Richard Boer, Organist de heer A. Tierle, oud-diri gent van het koor. NIEUWE UITGAVEN. Ten behoeve van de Nederlandsche Drankweer is bij de drukkerij H. Smits, Oude Gracht 231. te Utrecht, een „Drank- weer-Gids" verschenen, welke het resul taat is van een onderzoek dat de Nat. Comm. tegen het Alcoholisme indertijd liet instellen. De prijs bedraagt f. 0.20. Verschenen is een catalogus van Rijks uitgaven. welke is bijgewerkt tot en met 30 Sept. 1934 en verkrijgbaar is bij de Rijksuitgeverij te Den Haag. TIJDSCHRIFTEN. Maandblad ..Filmliga" Het maandblad „Filmliga" redacteu ren L. J. Jordaan en mr. H. Scholte bevat artikelen over „Met of zonder bui tenlanders". ..Girls en Units" door Busbey Berkeley. Jesse Lasky jr.: de scenario- lezer. Film en realiteit door A. E. Dene kamp Holland en Europa door Anna May Wang. Beschreven schaduwen door Ellen Kahn'. Alexander Moissl in de film .Lorenzo de Medici". Waar wringen onze kinderschoenen? naar aanleiding van de Nederlandsche films waarvan men zich afvraagt of zij beter zullen worden. F. A. Bruuklans schrijft over de ..Zwevende zetel", vervaardigd voor de filmactrices. opdat zij uitrustend tusschen de opnamen haar japonnen niet zullen kreukelen. Jordaan bespreekt eenige aandachttrek kende films als: Saville's „Dictator", de Zwitsersche film .Wilhelm Teil". Ernst Lubitsch' .Merry Widow" met Jeanette MacDonald en Maurice Chevalier, alsmede de groteske Bureau of Missing Persons". De aflevering uitgave N.V. Nijïh en v. Ditmar R'dam wordt weer ruim met mooie foto's verlucht. No. 16 van „Thilatalie en Geschiedenis" is geheel gewijd een president Masaryk ter gelegenheid van zijn fósten verjaardag. Mr. J. H. van Peursum verzorgt het num mer, dat er smaakvol uit ziet. Het geïllustr. maandblad „Gooisch Buitenleven" bevat ook ditmaal (Maart nummer) weer verschillende Interessante artikelen en mooie foto's, alsmede tal van raadgevingen voor tuin-Uefhehbers. De „Wereldkroniek" geeft deze week luchtfoto's van Curacao, voorts opnamen uit Basoetoland, alsmede van de Spaghette- fabricage. J. v. Hoven schrijft over de waarde van Hockey voor dames, terwijl Donn Byrne zijn vervolgverhaal Iersdh bloed beëindigt. Het Maart-nummer van „De Water sport" is vanzelfsprekend voor een groot deel gewijd aan de „Hlswa", de tentoon stelling op watersport-gebied welke van g—15 Maart te Amsterdam wordt gehou den. Verder vervolgt Cor Visser zijn ver haal over „Zwerftochten met de Emmy", terwijl o.a. A. v. Gooi een artikel over de Frlesche hardzeilers schrijft. Cornells Tromp vervolgt in „Dc Berg gids" zijn verhaal over de Zwitsersche Vierduizenders en doet dit wederom ver gezeld gaan van verschillende fraaie foto's. Verder schrijft Eja M. Petri over kleine bergen bij Zermatt. In de „Haagsche Post" vervolgt Arvea Arenstam zijn zwerftocht door Litauen. Andere artikelen zijn o.a. „Mac Donald zooals hij werkelijk is", „De Japansche Wolf en het Chlneesche roodkapje", „Een vliegtuig op weg in den mist". P. v. d. Hem wijdt een teekening aan den burger oorlog in Griekenland. GEBOREN. Hendrik David, z. van J. Kranenburg en G. Mieremet Jacoba Matje. d. van J. Berghoef en Tg. H. Kniep Marleentje, d. van J. H. A Ras en L. Mieremet Jacobus Lodewijk z van J. L Nlje en M. C. Wiegel Louise Anna Maria. d. van A. E. M v. Reenen en L. Siisens Stefanus Cornells, z van S. Schouten en C. Koele Adries z. van P. Plu en J. v. Ahswoude. ONDERTROUWD. J. v. As i.m 30 laar en G. M. J. v. d. Spek. j.d. 20 laar. OVERLEDEN: A. v. Wierinzen d 24 jaar A. Taffljn- Massaar wede. 77 laar W. P. M. Koe- leman. d„ 21 mnd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eden's reis naar Moskou en Warschau. He: bezoek van Eden aan Moskou en Warschau is thans op de laatste week van deze maand bepaald Berlijn krijgt der halve tijd om alsnog tevoren sir John Simon te ontvangen als het dit wil. Gisteravond heeft Eden te Kenilworth een redevoering gehouden, waarin hij o.a. zeide over zijn reis. „Wij. in dit land. wenschen niets zoo zeer. als een regeling op het vastelahd van Europa, welke door oplossing van de han gende problemen de handhaving verzekert van vreedzame en vriendschappelijke be trekkingen en van het gezag van den Vol kenbond voor vele jaren. De samenwerking van alle volkeren tot stand te brengen is van essentieel belang. Dat is het doel waarnaar wij moeten stre ven. En wijl ik diep geloof in de waarheid van wat ik zooeven gezegd heb. ben ik zoo tevreden over het feit. dat ik belast ben met deze belangrijke mssie". Woensdag a.s cal in het Engelsche hoo- gerhuis Ponsonby een motie indienen, waarin de publicatie van het witboek wordt betreurd, wijl zo geëigend is. de inter nationale moeilijkheden te verergeren, tot een wedloop in bewapening kan leiden en ernstig het collectieve veiligheidssysteem In gevaar kan brengen, dat inhaerent Is aan den Volkenbond, grondslag van de bestaande verdragspllchten. In verband met de motiveering van het Britsche Witboek, dat zekere verdedigings maatregelen noodig zijn om Engeland mogelijk te maken zijn aandeel te nemen in de handhaving van den wereldvrede, schrijft de Deutsche-Allgemeine Zeitung. blijkbaar daartoe geïnspireerd, dat het parool voor de tóekomst dus wapening luidt en daarmede noemt het blad de Dultsche rechtsgelijkheid een natuurlijke zaak De kern van den politieken toestand ligt even wel nog steeds in pogingen om den wereld vrede en de veiligheid te arganiseeren. Ten aanzien van het Oostelijk pact her innert het blad de Sovjet Russische con venties met nabuurstaten aan de groote bijdrage van Duitschland tot de pacificatie van het Oosten door het pact met Polen, terwijl het voorts in herinnering brengt, dat de nationaal socialistische regeering in 1933 de verlenging ratificeerde van het Berlijnsche verdrag met Sovjet Rusland. Het blad vraagt zich af of slechts een bepaalde vrede moet worden verzekerd. Een pact. dat gedragen wordt door de ontzaglijke militaire macht van Frankrijk en Sovjet Rusland zou een constructie van den vrede zonder duur ziin. Duitschlands scepticisme tegen een door een bondgenootschap ondermijnde verzeke ring van den verdragstoestand van 1919 is geen teeken van goeden of slechten wil. Duitschland wijst diplomatieke manoeu vres van de hand. doch bestudeert den toestand ernstig. Het artikel besluit: de staatslieden moe ten bij de a.s. onderhandelingen rekening houden met deze feiten moeten dit open lijk zeggen tegenover hun volken en niet de Duitsche herbewapening aangeven als motief voor de toenemende bewapening van de wereld. Anders zou slechts worden bereikt, dat van alle zijden schuldvragen zouden wor den aangeroerd, welke niet bevorderlijk zoutten zijn voor de totstandkoming van oplossingen. De ..National Zeitung" te Essen, 't blad van minister Görlng, bevat echter een op merkelijk artikel, dat een aanwijzing be vat voor de bewapeningseischen, welke Duitschland eventueel zou stellen. Herin nerd wordt aan de bewapening der Duitschland omringende landen, speciaal Rusland, waarna geconstateerd wordt, dat RECLAME. 7U CHIEF WHIP een Duitsch leger van 400.000 man ln ver houding tot het bevolkingscijfer, onvol doende zou moeten worden geacht. De „Nat. Z." komt tot de conclusie, dat Duitschland niets meer verlangt dan de andere landen en dat het een leger be hoeft van ruim 985.000. ,W1J wehschen niet langer", zoo besluit het blad van minister Góring. „een verleiding voor onze buren te zijn." BELGIE. Enquête naar den wapenhandel. Vijf socialistische Kamerleden hebben bij de Kamer een voorstel Ingediend be treffende opening van een enquête naar den handel in oorlogswapenen en munitie. Een bedrag van 100.000 francs zou voor dit doel uitgetrokken moeten worden op de speciale begrooting van de Kamer. De voorstellers wenschen. dat de enquête zal worden gehouden door een commissie, be staande uit zeven leden, aan te duiden door de Kamer. De enquête zal loopen over de middelen door de vertegenwoor digers van wapenfabrieken gebruikt om bestellingen van wapenen te bekomen in het buitenland, over de betrekkingen tus schen deze firma's en de pers, zoowel in het buitenland als in België, over de be trekkingen die tusschen de wapenfabri kanten en de departementen van lands verdediging en buiteniandsche zaken be staan en ook nog over de leveringen van wapenen, gedaan aan landen, die in oorlog of in een revolutie zijn gewikkeld. JAPAN. De begrooting in het Hoogerhuis. Het Hoogerhuis heeft de begrooting, die een totaalbedrag van 2193 milUoen yen beslaat, aangenomen. Voordat tot stemming werd overgegaan, hadden scherpe debatten plaats, naar aanleiding van een boek van dr. Minebo, oud-professor aan de keizerlijke universi teit van Tokio, over de Japansche con stitutie. De reactlonnalren hebben reeds eénigen tijd geleden aanvallen gedaan op dr. Mi- ebo, dien zij beschuldigden van majesteits schennis op grond van zijn interpretatie van den constitutioneelen status van den keizer. Deze aanval werd geopend ln het Hoogerhuis, door baron Klkoetsji, waar hij Minebo gebrek aan eerbied verweet voor de Japansche nationaliteit en hem van ultraparlementarisme en verachting van de keizerlijke edicten beschuldigde. De discussie leidde tot een zitting met gesloten deuren, waarin baron Kikoetsjl zijn aanval nog verder uitbreidde en waar de woordvoerder der regeering een zorg vuldig afgewogen antwoord gaf, teneinde alle redenen voor agitatie voor het om verwerpen der regeering door reactlon- naire elementen weg te nemen. GRIEKENLAND. De opstandelingen aan de wtiwnrie hand? Betrouwbaar nieuws blijft volledig ach terwege en dit is voor de regeering een veeg teeken. Geruohten, dat Venlzelos ge wond zou zijn en op weg naar Alexandrië zijn eenvoudig sprookjes, die slechts aan duiden, hoezeer men den toestand tracht te beïnvloeden. De Grieksche berichten zijn alle zonder onderscheid onbetrouw baar. Ofschoon de Zuld-Slavlsche bladen geenszins een overwinning der opstande lingen ln Griekenland zouden toejuichen, blijkt uit de door hen gepubliceerde be richten toch, dat de toestand der regee- ringstroepen niet alleen in Macedonië maar ook op de eilanden langzamerhand slechter wordt. Sedert Donderdagmiddag woedt ln Macedonië een groote veldslag, waarbij echter niet de regeerlngstroepen. maar de opstandelingen de aanvallers schijnen te zijn. De veldslag schijnt ten voordeele van de opstandelingen te ver- loopen. Het kanongedonder, dat oorspron kelijk aan de Grieksoh-Bulgaarsche grens duidelijk hoorbaar was, trok ln den loop van gisteren steeds verder Zuidwaarts. Be richten uit Saloniki melden, dat de s'ad in staat van verdediging wordt gesteld. Ondanks het ongunstige weer zouden verscheidene vliegtuigen der opstandelin gen de staatsgebouwen in Saloniki heb ben gebombardeerd. De vliegtuigen der re geerlngstroepen echter zouden zich hebben beperkt tot het uitwerpen van vlug schriften. In Belgrado Is men van meening, dat de ernstigste hinderpaal voor de Grlckschc regeerlngstroepen het gebrek aan munitie is. Deze omstandigheid en niet het weer zou schuld zijn van het niet optreden tegen de opstandelingen. Daar alle groote munitiedepots van Griekenland ln het Noorden en Noord-Oosten van het land zijn Ingericht bevinden zij zich in handen der opstandelingen, die gereed schijnen te zijn gekomen met de verdeellng van wa penen en munitie onatr de bevolking. Nu de beschadigde oorlogsschepen door de regeering zijn gerepareerd, verwacht men een treffen met de vloot der rebel len in de buurt van Kreta In Londen, Parijs en Rome begint un- gerustheld te heerschen over de situatie op den Balkan. Zij willen zkh echter strikt neutraal houden, al worden door alle drie de landen oorlogsschepen gezonden ter be scherming van haar onderdanen en an dere belangen Op den Balkan zelf groeit het wantrou wen ook. „Wat ls Bulgarije van plan?" vraagt het Joego-Slavische blad „Novostl" dat de Zagreb uitkomt en achtereenvol gens alle nieuwe besluiten, welke dezer dagen te Sofia zijn genomen opsomt: het pensionneeren van tal van officieren, de bijeenroeping van den oorlogsraad en de Lido-theater. „De Witte"Wie heeft niet genoten van het voortreffelijke boek van den Vlaamschen auteur Ernest Claes: wie heeft niet gesmuld van de levendige beschrijving van al die heerlijke kwajongensstreken, waaraan de Witte zich vrijwel dagelijks bezondigde1 En evenals bet boek in ons land duizenden lezers ge vonden heeft, zoo zal ook de gelijknamige film de harten van vele Noord-Nederlan ders stormenderhand veroveren Tal van scènes uit het boek zijn op kostelijke wijze weergegeven: bij andere heeft de regis seur Jan Vanderheyden het accent ver legd, waardoor de aandacht wordt geves tigd op gebeurlijkheden, welke in 't boek slechts zijdelings worden aangeroerd. Maar als geheel biedt de film een welge slaagde reproductie van het meest be kende werk van dezen Vlaamschen schrij ver. Wanneer wij daarbij ln aanmerking nemen, dat „De Witte" de eerste Vlaam- sche film ls, dan mogen wij de ontwikke ling dezer industrie bij onze Zuiderburen met vertrouwen en hoop op de toekomst tegemoet zien! Door de hoofdrollen door kinderen te laten bezetten, doet de regisseur een nlmmer-tevergeefs-gedaan beroep op het sentiment van de toeschouwers en wij kunnen niet anders zeggen dan dat Jef Bruyninckx en zijn kornuiten zich op meesterlijke wijze van hun taak kwijten. De vroolijke ongedwongenheid, welke dorpsbengels van dien leeftijd eigen ls. is door het felle licht der schijnwerpers in de studio niet het minst geschaad: hun spel is van een natuurlijke losheid, die verbaast, maar uitteraard de kwaliteit van deze film verhoogt. Wie zou niet in een lach schieten, wanneer de Witte, wiens kleeren tijdens het baden door zijn moeder ln beslag genomen zijn. ln Adamscostuum door het dorp loopt; wie verkneukelt zich niet van de pret tijdens het gevecht van den „Leeuw van Vlaanderen", waarbij al leen moeders schoone wasch het onder spit delft? En zoo zijn er tal van verma kelijke episodes, welke tezamen maken, dat wij met veel genoegen hebben kennis genomen van dezen eersteling der Vlaam- sche filmproductie. Van het voorprogramma dient vooral het optreden der Comedian Harmonsts met lof genoemd. Trianon-Theater. Is het wonder, dat er van een stad als Weenen bekoring uit gaat? Is het wonder, dat Weenen, van oudsher bekend als kunstcentrum, ook bekoring heeft uitgeoefend op hen, die een film-scenario gingen schrijven? Weenen de stad der groote componisten! 't Behoeft dan ook werkelijk geen verbazing te wek ken, dat telkenmale opnieuw weer ln een Weensche film het muzikale gedeelte zoo'n voorname plaats inneemt. Daar heb ben we thans „Voorjaarsparade", een film met pittige, vroolijke muziek, een film vol ook van echte tintelende Weensche humor en last not least een film met verrassend goed spel. Neen, verrassend feitelijk toch niet want van Franciska Gaal, die de hoofdrol vervult en ook o.a. reeds triomfen vierde in „Het schandaal van Boedapest" en „Popje", zijn we immers goed spel ge wend. En inderdaad, ook ditmaal stelt zij ons niet teleur. Vanaf het oogenblik, dat zij als Marlka op den bok van de hooi wagen haar reis naar Weenen, het geluk, begint tot en met de slotscène, kunnen wij haar bewonderen. Met welk een losheid, met welk een zwier zweeft zij door deze film heenwelk een levendigheid en tem perament! Hoe kunnen we ook nu weer van haar mooie stem genieten en van de door haar op zoo'n leutige wijze voorge dragen liedjes. Wolf Albach-Retty, die als een kranig korporaal-trommelslager Willi, de mannelijke hoofdrol vervult, sluit zich uitnemend bij haar aan, terwijl de andere rollen eveneens in goede handen zijn. Memoreeren we nog even Paul Hörbiger als keizer Franz Joseph en Adèle Sandrock als barones. Welk een kostelijke creatie geeft deze ook nu weer te aanschouwen! Zooals gezegd komt telkenmale die heer lijke Weensche humor om den hoek kijken en deze maakt met hetgeen we reeds van het spel en de muziek zeiden Robert Stolz was de componist „Voorjaars parade" tot een geheel dat ons niet de verzuchting doet slaken: al weer een Weensche film, neen, integendeel, ons doet vragen om een herhaling. Voor de pauze draalt: „Geheimen der Fransche politie" Een geheimzinnige ge schiedenis. waarbij vooral zij die van detectlve-storles houden, hun hart kun nen ophalen Gelukkig wordt alles ten goede opgelost en is een „happy end" het resultaat. Casino-theater. stelt u voor: een tweetal lieftallige, samenwonende meiskes. wier beroep teekenares is en van wie de passiva de activa belangrijk overtreffen. Om de natuur beter in zich op te kunnen nemen, reizen ze belden naar Garmlsch- Partenkirchen. Maar ze blijven niet ge tweeën. want op ditondermaansche heb ben ze een vriend een sportleven knaap, die hen achtena trekt en zich laat ver gezellen door zijn oom. wien de dames uit de grijze oudheid aanvankelijk liever ziin dan hun 3000 jaar jongere hedendaagsche seksegenooten. Voegt daarbij een dwazen goochelaar die zijn koffer verwisseld heeft met de bagage van de Jongedames. Laat hen tenslotte bij elkander komen op een kasteel, welks eigenaar eveneens Interesse heeft voor oudheidkundige dingen. Denkt er een onderlinge Jalouzie van beide bakvisschen voor eerstgenoemden jonge man bU en ge hebt in optima forma de Ingrediënten, waaruit het luchtige film- blijspel „Zwei lm Sonnenschein" ls samen gesteld. De talentvolle Victor de Kowa ls de benijdenswaardige figuur, midden tusschen de vriendinnen van Charlotte Ander en Wera Llessen om eindelijk den grapplgen oom van Oskar Sabo niet te vergeten ln dit amusante filmvertelsel John Wayne en zijn trouwe viervoeter Duke spelen de voornaamste rollen ln ..Op het Oorlogspad", een sensatiefilm van de goede soort. Luxor-Theater Herinnert U zich, lezer, de dolle fllmklucht met den zonderlingen titel van ,De drijvende Zwembroek"? Wel licht herinnert U zich dan ook den komiek Joe E. Brown, die de hoofdpersoon was ln dat dwaze verhaal van een kilometers langen zwemwedstrijd ln zee, welke dank zij 'n zeer bijzondere zwembroek gewonnen werd door êen man, die zelfs de eerste beginselen van den slmpelen schoolslag niet machtig was Het is diezelfde Joe E. Brown, die nu voor de Warner Bros als zesdagen-renner fungeert! En onbedaarlijk wordt er weer gelachen om z'n zotte gebaren, z'n grap pige opmerkingen en om die onbeschrijfe lijke reeks van komische voorvallen, die een parodie zijn op de wielersport en orkanen van vreugde teweeg brengen! De sterk bijziende Brown met z'n dikke brille- glazen en z'n verwarden haardos heeft weinig attributen noodig om het publiek te doen schaterlachen Men ziet hem voor de eerste maal op het doek verschij nen en men lacht reeds Men aanschouwt z'n gekke capriolen als hij met ontzettende vaart per rijwiel dwars door het drukke verkeer der wereldstad suist en men giert om de overstelpende hoeveelheid nonsens, die daarna ook op de wielerbaan blijft voortduren. Joe E. Brown zal deze week favoriet zijn bij een zeer groot deel van het Leldsche publiek. Hij zal avond aan avond kunnen rekenen op dicht bezette rangen, die hem als gisteren luide zullen aanmoedigen bij z'n sensationeelen rit naar de overwinning Zeer goed gespeeld wordt de tweede hoofdfilm .Peter, Paul en Nanette", waar in Hermann Thlmig een magnifieke crea tie geeft van de dubbele rol van den ner- veuzen, slaafschen" juweliersbedtende Peter en van den zelfbewusten oplichter Paul! Het is een film met, goede muziek, prettige liedjes en vele kostelijke situaties, als ge volg van de onvermijdelijke persoonsver warring. militaire maatregelen aan de Grieksche grens. De Balkan-entente, aldus vervolgt het blad, garandeert de onafhankelijkheid van de staten der onderteekenende mo gendheden en de onschendbaarheid van hun grenzen Wie de grens van Grieken land zou overtrekken, zou stooten op het gemeenschappelijk front -der Balkanvol ken: Joego-Slavië, Turkije en Roemenië, die de Integriteit en de vrijheid van Grie kenland zouden verdedigen, Indien iemand op Grieksch gebied een inval zou doen. De Grieksche gedelegeerde te Genève, Raphael heeft gistermiddag een bezoek gebracht bij den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol. Het bezoek droeg naar in welingelichte volkenbondskringen verluidt, een zuiver informatorisch karak ter. De Grieksche gedelegeerde wilde in lichtingen inwinnen over den door den stap van Bulgarije geschapen toestand. OOSTENRIJK. Het Rintelen-proces. De getuigenverhooren in het proces tegen dr. Rintelen zijn gisteren voort gezet. Maurer, redacteur van de Reichspost, be vestigde de verklaringen, die reeds eerder dr. Funder heeft gedaan over een onder houd. dat Maurer met Rintelen heeft ge had. De neef van den verdachte, Hermann Rintelen, verstrekte nauwkeurige inlich tingen over hetgeen Rintelen op 23 en 24 Juli heeft gedaan. HIJ zeide, dat hij op die dagen bijna voortdurend met den verdachte samen is geweest. Het is uit gesloten, dat Rintelen besprekingen heeft gevoerd met nationaal-socialisten of met hen in contact heeft gestaan ln die dagen Weber, van den officleelen berichten dienst gewaagde nog eens van het wan trouwen, dat Dollfuss ten opzichte van Rintelen gekoesterd heeft. Voorts zijn brieven van geestelijken voorgelezen, o.a. van den bisschop van Seckau ln Stiermarken, die Rintelen een goed katholiek, een flink organisator en een krachtige figuur noemt. Vandaag zsd nog een getuige gehoord worden, zullen nog eenlge schriftelijke ver klaringen worden voorgelezen en zal de psychiatrische deskundige rapport uit brengen. Maandagochtend volgen de pleldoole» en kan men vermoedelijk 's middags reeds de uitspraak verwachten. DENEMARKEN. Complot om Hitier te vermoorden? De arrestaties, welke te Kopenhagen hebben plaats gevonden in verband met de ontdekking van een samenzwering, hebben de politie er van overtuigd, dat zij een wijdvertakte terroristische samen zwering hebben ontdekt, ln denzelfden geest als het complot, dat leidde tot den moord van koning Alexander van Joego slavië te Marseille. Een van de oogmerken van de samenzwering schijnt volgens de „Daily Tel." te zijn geweest Hitler te ver moorden en een opstand in Duitschland te organiseeren. Op een der gearresteerde personen heeft de politie bepaalde documenten, kaarten en brieven gevonden, waaruit blijkt, dat er reeds vergevorderde plannen bestonden om ln deze maand een aanslag op Hitler te plegen en dat de ontdekking juist op tijd plaats vond om te voorkomen, dat de samenzweerders hun plannen ten uitvoer konden leggen, hetgeen ongetwijfeld zou hebben geleid tot een bedreiging van den vrede in Europa. Er zijn dertien personen gearresteerd, waarvan slechts drie Denen. Twee er van zijn in bezit van Joegoslavische paspoor ten. Allen waren in het bezit van groote bedragen aan geld. De politie heeft thans haar onderzoek uitgebreid tot de provincie en men verwacht nog meer arrestaties. Het schijnt, dat de organisatie twee ver schillende wegen volgde. Een afdeeling hield zich bezig met de militaire-splon- nage in Denemarken, terwijl de andere een complot tegen Duitschland smeedde. De naam van Bela Kun, de meest ge vreesde van alle Internationale commu nistische agitators is in de zaak gemengd, gelijk reeds gemeld. Een recent bezoek aan Denemarken zou naar men meent er mee in verband staan. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeezt en aan de Kiosken. M

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2