REFLEX WAS LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 9 Maart 1935 BINNENLAND. MET WEINIG WRIJVEN DE HOOGSTE GLANS GEMENGD NIEUWS. JACHTRENTE. RECLAME- Intrekking van onjuiste aanslagbiljetten vervocht. Door den heer Van Poll zijn aan den minister van Financiën de volgende ▼ragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat door de kantoren van de ontvangers der directe belastingen in CMsterwljk en Eindhoven aanslagbiljetten voor jachtrente zijn uit gereikt, waarop de bedragen der verschul digde Jachtrente zijn berekend op den .grondslag van een door de Jachtcommls- sie verrichte schatting van de waarde van een vervallen jachtrecht. welke schatting evenwel bij arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch tot een aanmerkelijk lager bedrag werd gereduceerd? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan be reid de Intrekking der onjuiste aanslag biljetten te bevorderen, voordat daarop door de aangeslagenen betalingen worden gedaan? 3. Is het den minister bekend, dat in menig geval de waarde der j achtrechten, naar het oordeel van hen, die Jachtrente moeten betalen, zeer hoog werd geschat, en dat in een bepaald geval de waarde van het jachtrecht eener bepaalde heer lijkheid. volgens artikel 114 der Jachtwet 1923 te bepalen naar de vóór 1 Augustus 1914 geldende prijzen, zelfs werd vastge steld op meer dan het drievoud van het bedrag, waarvoor de geheele heerlijkheid met kasteel, grondbezit en jachtrecht In cluis in het jaar 1899 door drie beëedigde schatters bij een scheiding en deeling met volkomen overeenstemming der deelge- rechtlgden werd gewaardeerd en aan ëén hunner werd toebedeeld: terwijl ln een ander geval de schatting van een jacht recht het achtvoud bedroeg van den koop prijs, die in 1910 bij verkoop werd ver kregen? 4 Acht de minister geen redenen aan wezig voor een onderzoek naar de vraag, of de vroegere eigenaars der Jachtreehten ln de periode, verloopen tusschen 1 Maart 1924. den datum waarop de Jachtwet 1923 in. werking trad. en de data. waarop om trent de bedragen der schadeloosstelling onherroepelijk werd beslist een periode, welke ln menig geval tien en meer jaren omvat vermogens- en inkomstenbelas ting hebben betaald overeenkomstig de waarde, welke krachtens de Jachtwet 1923 aan hun uit jachtrecht bestaand vermo gensbestanddeel werd toegekend? 5. Is de minister niet van oordeel, dat in gevallen, waarin als gevolg van zulk een onderzoek mocht blijken, dat de waarde van het uit Jachtrecht bestaand vermogensbestanddeel ln het verleden voor de ln de vierde vraag genoemde be lastingen lager werd aangeslagen dan het bedrag der onherroepelijk vastgestelde schadeloosstelling ex. artikel 71 der Jacht wet 1923, overeenkomstig artikel 38 der Wet op de Vermogensbelasting en artikel 82 der Wet op de Inkomstenbelasting na vordering van te weinig geheven belasting dient plaats te hebben? 6. Zou de minister bereid zijn. aangezien de in de vijfde vraag genoemde artikelen der wetten op de Vermogensbelasting en de Inkomstenbelasting den navorderings termijn tot drie jaren bepalen en de lange termijnen, in menig geval verloopen tus schen het ln werking treden der Jachtwet 1923 en de onherroepelijke vaststelling der schadeloosstelling voor de Jachtreehten tengevolge waarvan dege schadeloosstel ling niet zelden met 66 Vo en meer moet worden verhoogd en de te betalen jacht rente dus ook evenredig hooger wordt geheel te wijten zijn aan den zeer gerui- men tijd, wien de Jachtcommissie voor haar arbeid heeft noodig gehad, ter wille van gelijkheid van behandeling van hen, die de jachtrente verschuldigd rijn en hen, die de schadeloosstelling krijgen uitbetaald te bevorderen, dat voor dit speciale geval een wijziging wordt voorgesteld van de artikelen 38 der Wet op de Vermogensbe lasting en 82 van de Wet op de Inkomsten belasting, waardoor navordering over te laag aangegeven Jachtreehten over de geheele in vraag 4 bedoelde periode mo gelijk zal worden gemaakt? DE BLOEMFONTEIN' TE KAAPSTAD. Officieel diner aan boord. Men schrijft ons uit Kaapstad: Aan boord van de Bloemfontein, het nieuwe schip van de Holland—Afrlkalljn, dat den afstand Southampton—Tafelbaai ln den snellen tijd van zestien dagen heeft afgelegd, heeft een offlcieele lunch plaats gehad, waaraan werd aangezeten door Generaal J. B. Hertzog, den Eersten Mi nister en mevrouw Hertzog Generaal Smuts en andere leden van het kabinet met hunne echtgenooten. Deze lunch was aangericht ter eere van Generaal Hertzog, die eenigen tijd geleden langs draadloozen weg te Pretoria de tewaterlating had ver richt en die geen gelegenheid had gehad aan te zitten aan het diner, dat tijdens het vorge verblijf van het schip te Kaap stad werd gegeven. Nadat Generaal Hertzog en dr. H A. Lorentz. gevolmachtigd minister van Ne derland. een dronk hadden uitgebracht op Koningin Wilhelmlna eri Koning George, verwelkomde mr. P Dijkstra, directeur van de Holland—Afrika Liin de gasten Dr. Lorentz uitte zijn dankbaarheid voor de dubbele eer welke Generaal Hertzog het schip had aangedaan door het te water te laten en door aan boord ervan de lunch te gebruiken. Generaal Hertzog die vervolgens het woord voerde, zeide dat hij in zeer nauwe betrekking tot het schip stond, aangezien hii zich als zijn peetvader beschouwde. Te- eelecenheid van de tewaterlating vanuit Pretoria, had spr. gezegd, dat de gezagvoerder de officieren en de beman ning steeds welkom zouden viin in de Zuid- afrikaansche wateren. Andere landen zou den het Zuid-Afrika niet kwalijk nemen als het een bijzondere olaats inruimde voor de Neoerlandscbe scheepvaart, vooral omdat de geschiedenis van Zuid-Afrika zoo nauw ermede verbonden is Spr. eindMe met het uitspreken van de beste wenschen voor de maatschappij. OP ÜW MEUBELEN, LINOLEUM OF PARKET. ALLEEN MET DB NIEUWE KLEEFT NIET, GLIJDT NIET. VRAAGT UWEN WINKELIER. 642 „GEBA" WADDINXVEEN BELANGRIJKE ORDER AAN DE FIRM.* STORK. Het maken van een rubberpoelier- installatie voor Ned.-Indië. Naar wij vernemen aldus de Msb. is door een onzer grootste rubber-maat schappijen aan Gebr. Stork eu Co. ln op dracht gegeven een complete installatie voor het vervaardigen van rubber ln kor relvorm. Deze bestelling is het gevolg, zoowel van de goedgeslaagde proefnemingen hier te lande, als ook van de resultaten die men bereikt heeft met de een Jaar gele den door Stork geleverde proefmachine op Ceylon. De thans bestelde Installatie ia bestemd voor een rubberonderneming op Sumatra. SPANSIER IS VRU. En uit Duitschland uitgewezen. Gistermiddag bereikte het Volk het bericht, dat de Dultsche regeering den Nederlandschen socialist Spansler ln vrij heid heeft gesteld en hem uit Duitschland heeft uitgewezen. Ter herinnering dlene. dat Spansler op lï Augustus 1938. toen hij rich te Kleef bevond, is gearresteerd. Na een langdurige voorlooplge hechtenis, eerst te Kleef, later te Essen, nog later te Leipzig, heeft hij op 1 Aug. van het vorig jaar te Berlijn terecht gestaan voor het Volksgerichtshof". Kort voo rde behandeling van zijn zaak bleek, wat hem ten laste was gelegd: landver raad tegen het Dultsche rijk. hierin be staande. dat hij te Nijmegen exemplaren van de „Freie Presse" zou hebben ver spreid. wetende en willende dat die exem plaren ook in het Duitsche rijk verspreid zouden worden. Spansler is op 1 Augustus veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Zijn verdediger had, aangezien de uitspraak van het „Volksgericntshof" geen hooger beroep toelaat, een uitvoerig gemotiveerd gratieverzoek bij den rijkspresidnt Inge steld. welk request door de Nederlandsche xegeerlng werd ondersteund. STICHTINGEN, GENOOTSCHAPPEN, VEREENIGINGEN. ENZ. EN DE BELASTING VAN DE DOODE HAND. Naar gebleken is. verkeeren nog steeds een aantal bestuurders van stichtingen, genootschappen bonden. permanente comité's. enz ten onrechte ln de meening. dat zulke lichamen niet onder de belasting van de doode hand kunnen vallen of dat hun bestuurders voor die belastingen geen aangifte behoeven te doen, indien hun geen aangiftebiljet is gezonden. Aangezien verzuim van aangifte ieder van de be stuurders kan komen te staan op een geldboete (van ten hoogste f.10001, ver zoekt men ons erop te wijzen, dat aan gifteplicht kan bestaan, ook Indien geen aangiftebiljet is uitgereikt. Hoewel de be lasting eerst verschuldigd is bij een zuiver vermogen van f. 11.000. dient reeds aan gifte te worden gedaan indien de bezittin gen (zonder aftrek van schulden) meer beloopen dan f. 2500 BU de berekening van die f. 2500 behoeft men kerkgebouwen, scholen, armenhuizen, ziekenhuizen, na tuurmonumenten en musea in het alge meen niet mede te tellen. De inspecteur der directe belastingen kan vrijstelling verleenen van het doen van volgende aangiften zoolang de belastbare som beneden f. 11.000 blijft. Van de zijde van het Ministerie van Financiën vernemen wij dat bestuurders van instellingen die door dwaling totdus- ver in verzuim zün gebleven, niet zullen worden vervolgd indien zij dat verzuim vóór 31 Maart a-s. herstellen. Als herstel van verzuim zal in dit geval reeds be schouwd worden het vragen van een aan giftebiljet aan den Inspecteur der directe belastingen. INVOER UIT BELGIË. DE REG BERING SBEMOEI1NG MET DE VEEHOUDERIJ. Onderverdeeling van toewijiingstermijnen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ten behoeve van importeurs van gecon- tingenteerde artikelen uit België de ver dragsperiode ten aanzien van België van 1 Februari 1935 tot 1 Februari 1936 zal worden onderverdeeld ln toewijzingster mijnen. De eerste toewijzingstermijn is vastge steld voor het tijdvak 1 Februari tot 1 Juli 1935. de tweede voor het tijdvak van 1 Juli tot 1 November 1935 en de derde van 1 November 1935 tot 1 Februari 1936. Voor cement is momenteel slechts de eerste toewijzingstermijn bekend (1 Tebr. tot 1 Juli 1935). De Belgische contingenten zullen ln het algemeen worden verdeeld ln de volgende verhouding Gedurende den eersten ter mijn de helft, gedurende den tweeden en den derden termijn ieder een kwart Deze zullen door het Crisis-Invoerbureau wor den verdeeld onder de Importeurs, aan de hand van hun basisjaren, onder aftrek van een percentage voor benoodlgde bij zondere toewijzingen waarde- gewlehts- correcties enz. De toewijzingen voor den eersten ter mijn zullen met bekwamen spoed geleide lijk worden verzonden Teneinde de importeure in staat te stel len hun toewijzingen te beoordeelen, kan men zich wenden tot de Kamers van Koophandel, welke hierover Inlichtingen kunner. verstrekken Voor de contingenten van linoleum, kunstzijden garens, papier en steenkolen worden toewijzingen verstrekt tot het einde der betrokken contingenteerings- perlode Over de contingenteering van sierplanten zal een nadere regeling wor- j den bekend gemaakt. Aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is een adres gericht door de be sturen van den Nederl. Slagershond, den Ned. R.-K. Haneebond v. Slagerspatroons, den Ned. Bond van Grossiers ln levende en geslachte varkens, den Ned Bond van Groothandelaren in Varkensvleesch en Producenten van gezouten spek en reuzel, den Ned Grossiersbond voor den Vleesch- handel en den Ned. Bond van Varkens- handelaren. De besturen hebben naar zij ver klaren met belangstelling kennis ge nomen van het voorlooplg verslag betref fende de begrooting van het Landbouw- Crlslsfonds voor het dienstjaar 1935, en de opmerkingen welke door Kamerleden zijn gemaakt ten aanzien van de veehouderij - centrale, speciaal wat de Regeeringsbe- moelïng met de varkens betreft. De besturen zien daarin een symptoom, dat bij de Kamer de gedachte veld wint, dat de huidige Regeerlngsbemoeiïng met de varkenshouderij niet langer dient te worden bestendigd, wijl ze het beoogde doel niet heeft bereikt, en niet zal berei ken, doch wel het proces van aanpassing ln belangrijke mate belemmert Op grond van bovenstaande, meenen adressanten, dat door afschaffing van het bestaande systeem en bij toepassing van een teeltbeperking, met verdeeling van den baconexport onder de betreffende bacon- bedrijven, een veel eenvoudiger en minder kostbare regeling dan thans verkregen kan worden. Dat een zeer spoedige overgang tot deee vereenvoudiging van de Regeeringsbe- moelïng met de varkenshouderij hoogst gewenscht is, moge duidelijk zijn uit het feit, dat de opbrengst van de Hollandsche bacon op de Engelsche markt gedurende 1934 zoodanig was. dat de vrije baconbe- drljven winstgevnd hadden kunnen wer ken en dezelfde prijzen aan de varkens houders hadden kunnen betalen, als deze van de Varkenscentrale voor geleverde baconvarkens hebben ontvangen. De baconexport Is in 1934 loonend ge weest. Van de pl.m. 10 millioen gulden heffing, welke gedurende 1934 door de consumenten van varkensvleesch zijn op gebracht, zou bij een vrije baconexport geen cent noodig zün geweest. Vrees, dat de baconfabrikanten uit eigen belang den naam van het Nederl. product in discrediet zullen brengen, be hoeft er niet te bestaan," omdat de NederL Baconcontrolevereeniging, die ook thans bindende voorschriften geeft, over vol doende machtsmiddelen beschikt, om dit te voorkomen. De voordeelen aan deze vereenvoudigde regeling verbonden zijn vele, zooals enorme besparing van kosten, waardoor een gun stige invloed op den prijs der varkens wordt verkregen. Geen bevoordeeling meer van bepaalde bedrijven en daardoor gelijke concurrentiemogelijkheden voor alle bij den varkenshandel betrokken groepen. Zuivering van den handel door verminde ring van kans op oneerlijkheid en een snellere aanpassing aan de gewijzigde om standigheden. Herstel van den vrijen var kenshandel en opleving van de varkens- markten met alles wat daarmee annex is. En tenslotte het wegnemen van een bron van ontevredenheid onder breede lagen der bevolking Immers, de varkens houders hebben het vertrouwen in de Varkenscentrale verloren, wijl deze niet bracht de beloofde loonende productie der varkenshouderij. Toen hebben de varkens houders, niet langer met verlies willende werken, den varkensstapel zelfs inge krompen sterker dan de Varkenscentrale had voorgeschreven, en vele oormerken bleven aldus onbenut. De wet van vraag en aanbod bracht ten slotte evenwicht, zooals dat er veel eerder zou zijn geweest, zonder de veel te Ingrij pende Regeerlngsbemoeiïng met de var kenshouderij. Mede op grond van het feit, dat de ge heele export van varkensvleesch, bacon, enz. terug is geloopen tot pl.m. 1/3 van de productie en derhalve de blnnenland- sche markt verre het grootste deel dier productie afneemt, meenen bovengenoem de besturen, dat de tijd is gekomen, de Regeeringsmaatregelen met de varkens houderij. gebaseerd zijnde op den bacon export. tot het strikt noodlge te beperken, dit is een teeltregeling en exportregeling voor verdeeling van de toegestane export- kwantiteiten De Cristsvarkenswet zou 3 Jaar na haar in werking treding automatisch worden opgeheven. In de Troonrede van Sept. J.l. wordt gezeed. dat de omgelegde crlsisrege- llngen niet langer dan onvermijdelijk nnodlg zullen worden gehandhaafd Met een beroep od dit standpunt der Reeeerlng dringen adressanten aan. te be vorderen dat de Reeeerinpsm&atregelen met de varkenshouderij worden vereenvou digd. zooals boven aangegeven CONTINGENTEERING INVOER AAL OF PALING. De „Stcrt." bevat een Kon. besluit tot regeling van den Invoer van aal of paling Vergunningen worden slechts verstrekt ïan hem, wiens handelszaak in het Han delsregister is Ingeschreven en die blij kens die Inschrilvlng mede het bedrijf van importeur van de ln voormelde wet genoemde goederne uitoefen en tot een ^•veelheid, glijkstaande aan ten hoogste 25 ten honderd van de gemiddelde door hem per 12 maanden :n de jaren 1931. 1932 en 1933 Ingevoerde hoeveelheid INVAL DOOR DE HAAGSCHE POLITIE. Bij een bankinstelling die frauduleuze handelingen verrichtte. De Haagsche politie heeft onder leiding van commissaris Paré een Inval gedaan bi) de Hollandsche Bankinstelling voor het Intermediaire Credletbedrljf „Inter bank" N.V., gevestigd Parkstraat 2A te Den Haag. Deze Inval gesohledde op grond van ver schillende klachten welke de politie hoofd zakelijk uit het buitenland, hebben be reikt over termijn-speculaties, premie-af faires e.d. waarbij oplichting zou zijn ge pleegd Voor deze zaken werden gelden uit het buitenland naar hier overgemaakt endan was men zijn geld kwijt, want onderpand bestond er niet en gelden wa ren er, naar bU het onderzoek bleek, ook niet aanwezig. De frauduleuze handelingen schünen over een vrij groot bedrag te loopen. Een dier klachten uit het buitenland spreekt n.l. over een bedrag van 200.000 Fransche franken, terwijl het aantal binnengeko men klachten zeer groot ls. Bij het onderzoek van de politie bleek dat de beheerder van de „Bank", een Dultseher, de vlucht naar het buitenland had genomen Ook de directie, bestaande uit buitenlanders, vertoeft ln het buiten land, zoodat geen arrestaties konden wor den verricht. De vroegere beheerder, de heer v. V., die feitelijk alleen als strooman werd ge bruikt, heeft juist eenlge dagen geleden ontslag gevraagd. In hoeverre hij met de gepleegde malversaties op de hoogte was, kon nog niet worden uitgemaakt De politie heeft alle bescheiden der bank. de geheele boekhouding, de admi nistratie, de correspondentie, kortom alles wat ln het kantoor aanwezig was, ln be slag genomen en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Deze bescheiden zullen thans aan een nader onderzoek onderworpen worden. Men heeft een lessenaar open moeten breken om de sleutels van de safe te vin den, doch ln die safe bleek geen geld meer aanwezig te zijn. Het voorlooplg onder zoek heeft uitgewezen, dat alle commis sarissen van de bank eveneens buitenlan ders zijn, die momenteel ln het buiten land vertoeven. Het zal dus wel niet zoo eenvoudig zijn de heeren te pakken te krijgen, want als ze ln hun eigen vader land verblijven, is uitlevering niet mo gelijk. o RIJWIELHANDEL TE ZAANDAM UITGEBRAND. Te Zaandam brak gisteravond te half elf aan den Zuiddijk ln een perceel, be woond door den heer M. Segaar, waarin gevestigd ls een rijwielhandel, een felle brand uit. Ontstaan ln de bovenverdie ping, greep het vuur aangewakkerd door den straffen Oostenwind, ontzettend snel om zich heen. Binnen een half uur was het perceel geheel ln de asch gelegd, terwijl tevens een groote voorraad rijwielen, banden en onderdeden een prooi der vlammen werd. De belendende peroeelen kregen be langrijke brand- en waterschade. Als oorzaak wordt aangenomen de over verhitting van een der aanwezige kachels, wat mogelijk was, omdat de bewoners af wezig waren. Vele belangstellenden waren bij den brand aanwezig. Perceel en goederen zijn verzekerd. Mr Dr. F. KRANENBURG. Morgen viert mr. dr. F. Kranenburg, raadsheer in den Hoogen Raad, wanende te 's Qravenhage. zijn 65sten verjaardag. Mr. dr. Ferdinand Kranenburg werd 10 Maart 1870 te Groningen geboren en ont ving ziln ooieldlng aan het gymnasium en de universiteit aldaar. Hij promoveerde tot doctor in de rechts- en staatswetenschap pen op een dissertatie over: ..Eenlge op merkingen over het. begrljo „publieke orde" (ln 1895). Na eerst de advocatuur te heb ben beoefend was de 65-Jarlge werkzaam als kantonrechter te Amsterdam om ln 1927 te worden benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd ls voor een Jaar tot plaats vervangend geneeskundig adviseur bi) den Pensioenraad Dr. W. F. Noordhoek te 's-Gravenhage. Benoemd zijn ln het bestuur van de Nederlandsche centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek tot gewone leden Prof Dr. J.-H. Aber- son. oud-hoogleeraar aan de Lapdbouw- hoogeschool te Wagenlngen en Prof. Dr. G. Minderhoud, hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool. Tevens ls aangewezen als gedelegeerde van den Minister van Binnenlandsche Zaken bij die organisatie Ir. M. H. Damme, directeur-generaal bij de P T T. en als diens plaatsvervanger Ir H. J. Boetje, hoofdingenieur-directeur der P.T.T Aan Mr. P. Hofstede de Groot, die krachtens art. 3 der Postspaarbankwet met 1 April aftreedt als lid en voorzitter van den Raad van Toezicht op de Rijks postspaarbank ls dank betuigd voor bewe zen diensten en als zoodanig fs benoemd A. E. J. Bertllng te Hilversum. Op verzoek is met 1 Mei eervol ont slagen J. H. M. Vermeulen als burgemees ter van Princenhage. BIJ K. B zijn met Ingang van 18 Maart benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam ln vasten dienst E. C J Staal en A. van Zoelen, belden thans hoofdinspecteur van politie te Amsterdam UIT NED OOST-INDIE. OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG 8 Maart (Aneta). Tot assistent-resident zijn benoemd de heeren G. Th B Vernet thans tUdelijk wnd, as sistent-resident- J F Dee thans wnd. assistent-resident H E Haak van verlof terugverwacht tevoren controleur S L. J. van Waarlenburg controleur en R. W. Kofman. controleur-afdeelingssecretaxU. GOEDE ARRESTATIE VAN D| AMSTERDAMSCHE POLITIE. Een van de vier personen, die Dinsdag- middag te Amsterdam gearresteerd zijn toen de politie een Inval heeft gedaan In een perceel aan de Kromme Waal, heeit thans niet alleen toegegeven dat hij, met zijn andere kornuiten, schuldig is aan de Inbraak bij de Likeurstokerij der N V. Le- vert en Co. aan de N.Z. Kolk, maar met het zelfde clubje ook een drietal andere inbraken heeft gepleegd, waarbij belang rijke bedragen zijn buitgemaakt. In ver band met deze bekentenis kan verwacht worden, dat ook de andere arrestanten weldra door de mand zullen vallen. De politie heeft nog op verschillende plaat sen huiszoekingen verricht. De goede vangst, die zij heeft gedaan het staat wel vast dat verschillende gepleegde in braken ln het perceel aan de Kromme Waal zijn voorbereid zal vermoedelijk tot gevolg hebben, dat ook eenlge helers zullen worden, ingerekend. De gearresteer den zullen ter beschikking van de Justitie worden gesteld. AUTO TEGEN EEN BOOM. Gistermiddag te omstreeks drie uur ls een personenauto, bestuurd door den 3t- Jarlgen handelsreiziger J. Swlnkels uit Haarlem, vertegenwoordiger van de firma Agan te Den Haag. op den Rijksweg on der de gemeente Echt (L.) tegen 'n boom gereden. De bestuurder was vrijwel op slag dood De wagen werd geheel vernield, Het ongeluk gebeurde, toen de heer 8., die in de richting Slttard reed, voor een an deren wagen wilde uitwijken. De heer 3. was gehuwd en vader van twee Jeugdige kinderen. HOUTHAKKER GEWOND. Te Nleuwersluls was ln het bosch „Hunt- hum" 'n ploeg houthakkers aan het werk. Plotseling riep een hunner om hulp en spoedig bleek het, dat deze. de 24-Jarlge J. Kortenhoeve uit Lexmond, zich vrij ernstig in zijn been had gehakt. Per krui wagen werd hij door zijn kameraden hevig bloedend vervoerd, naar de kazerne der Polltletroepen, alwaar een noodverband werd gelegd. Dr. Adels uit Breukelen ver scheen spoedig en heeft den man meege nomen naar zijn woning, alwaar hem ge neeskundige hulp werd verleend, waarna K. naar zijn ouderlijke woning ls ver voerd. tU. D.) o WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND BIJ AANRIJDING. Gisteravond omstreeks zes uur is een ernstig verkeersongeval gebeurd op den Arnhemsohestraatweg tusschen Beekber gen en Woestehoeve, waarbij de 20-jarige van Galen uit Apeldoorn ernstig ls ge wond. Hij kwam van de werkverschaffing bi) Teriet en stak bij den Spoekweg den straatweg over. HIJ werd gegrepen door een auto, komende uit Arnhem, waarvan bestuurder was Iemand uit Apeldoorn. De fietser liep o.a. een schedelbreuk op. In bewusteloozen toestand ls hij naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. GEVOLG VAN EEN PANIEK. Gistermorgen viel in een fabriek te Cheetham, een voorstad van Manchester, gedurende het schaftuur een te vuur slaande pan met vet om. Er ontwikkelde zich veel walm en rook die door een trap portaal opsteeg naar een schaftlokaal waar 25 meisjes zaten te wachten. In de meening dat brand uitgebroken en huil uitweg afgesneden was, sloegen de meis jes met stoelen de vensters stuk en spron gen uit de eerste verdieping op straat. Slechts 3 kwamen er volkomen ongedeerd af, de 22 overigen moesten met snij- wonden en twee met een beenbreuk naar een ziekenhuis gebracht worden waar er 's middags weer 18 ontslagen konden wor den. Een der knechts had intusschen de vlam zonder hulp der brandweer reeds gedoofd. o BRAND IN EEN TEERFABRIEK. In de teer- en asfaltfabrlek Grifte, welke ln de onmiddellijk nabijheid van de spoorlijn Frankfort-Kassei ligt, heeft een ernstige explosie plaats gehad. Na de ontploffing vloog het gebouw ln brand en eenlge oogenbllkken later was het geheele fabriekscomplex één vlam menzee. Daar de plaatselijke brandweer niet bij machte was het vuur voldoende te bestrij den, werd assistentie gevraagd van de brandweer van Kassei. Het blusschlngswerk werd ten zeerste bemoeilijkt door de enorme rookonwlkke- ltng. het slechte weer en de groote hitte. Bovendien moest het water over een af stand van tweehonderd meter worden aangevoerd. De fabriek is volledig ver nield. Toen de brand uitbrak, was het perso neel van de fabriek, dat uit twintig man bestaat, nog niet aanwezig, zoodat geen menschenlevens te betreuren zijn. TRAGISCH EINDE VAN EEN GOED GESPEELDE COMEDIE. Rosenbaum, een New-Yorksch politie agent werd door zijn vrouw verwaarloosd. Zij voelde meer voor uitgaan en winkelen dan haar huishouden te verzorgen Rosenbaum, die een proef wilde nemen of ze nog van hem hield, nam zijn toe vlucht tot een maar al te goed gespeelde comedie. Hij schoot zijn revolver af. ter wijl hij een kom tomatensaus over riln lichaam gooide om het te doen voorko men alsof hij zwaar bloedde. Zijn vrouw, denkende dat hij doodeJU* gewond was, greep zijn revolver en richtte deze op zichzelf. Voor Rosenbaum kon in grijpen had ze het schot gelost en e«aar gewond werd ze naar het hospitaal ver voerd. waar ze na eenigen tijd overleed- Tegen Rosenbaum ls geen vervolging.'JJ' gesteld; hij is echter wel ontslagen bü Of politie. *-*

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10