Pobbeimcmn lekker... man! Kou in het Hoofd J6,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 Maart 1935 Derde Blad No. 22994 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. HANDELSVERDRAG MET BELGIE. jevredigende oplossing voor het steenkolenvraagstuk. Gisteren geteekend. Xe Brussel heelt, gelijk in 't kort ls ge- «eld, aan 't Ministerie van Buiteniandsche •jien en Bultenlandschen Handel de (Oderteekentng plaats gevonden van de jederlandsdh-Belglsche Handelsovereen- jonist. die het resultaat ls van de beur- tdlngs te Brussel en te 's-Gravenhage ge ëerde onderhandelingen. Van Nederland se zijde werd de overeenkomst onder tekend door den heer Lamping, van Bel- rische zijde, door den heer Suetens, voor- ntters van de beide delegaties. Gelijk bekend hebben de onderhande lingen, die met enkele onderbrekingen Wjna twee maanden geduurd hebben, een moeizaam verloop gehad. Voor het steenkolenvraagstuk is een be- rredigende oplossing gevonden. De Neder- jandsche kolenultvoer naar België ls ge regeld op de basis van het laatste gedeelte ran het vorig jaar. Daartegenover heeft de Belgische Regeering genoegen genomen met een vermindering van den Belgischen koleninvoer in Nederland. Voor den afzet van Nederlandsohe land en tuinbouwproducten zijn een aantal regelingen getroffen, die eenerzljds een rerhooging anderzijds een beter gebruik ran de exportmogelijkheden veroorloven. Zoo bestaat de mogelijkheid tot den terhoogden afzet van boter, terwijl vooi den uitvoer naar België van mager welde ree een regeling ls getroffen. Tevens ls de regeling van den uitvoer der Nederland- sche tuinbouwproducten, waarvan de ln- toer In België is gecontingenteerd, eenigs- itos elastisch gemaakt. Daartegenover Seft de Nederlandsche Regeering toege stemd in een verlaging van de monopolle- belflng op een beperkte hoeveelheid wit lof. Tenslotte ls een regeling getroffen voor den wederzijdschen afzet van industrleele producten. Daarbij ls de uitvoer naar Bel gië ongeveer gehandhaafd op het pell van 1934, terwijl de Invoercontingenten voor Belgische artikelen aan de bestaande marktverhoudingen zijn aangepast. Het thans gesloten arrangement zal gel den van 1 Februari 1935 tot 31 Januari 1935 De mogelijkheid van een tussohen- tljdsche opzegging ls voorzien voor het ge val zich onverwachte moeilijkheden ln het handelsverkeer mochten voordoen. CONTINGENTEERING VAN PAPIER. WETSONTWERP BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND. Antwoord op de vragen van den heer Vos. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van papier en papierwaren, welke contin genteering werd vastgesteld bij Kon. Be sluit van 19 Januari 1935. In de memorie van toelichting wijst minister Steenberghe op de buitengewoon scherpe prijsdaling op de binnenlandsche markt naast groote belemmeringen van den export der papierindustrie. ült de totaalcijfers van de belangrijkste papiersoorten blijkt, dat het beeld van den ln- en uitvoer zich na 1932 wijzigde. Ter wijl de uitvoer na laatstgenoemd jaar een verdere daling bleef vertoonen, nam de Invoer daarentegen zeer aanzienlijk toe. Naar de hoeveelheid gemeten, kon de Nederlandsche papierindustrie haar afzet - zij het tegen verliesgevende prijzen tot ongeveer den aanvang van dit jaar handhaven. Thans zijn de prijzen op de inheemsche markt tot een dusdanig peil gedaald, dat de toestand voor de Neder landsche Industrie vrijwel onhoudbaar wordt en enkele fabrieken plannen in overweging hebben, de fabricage geheel of gedeeltelijk te beëindigen. In verband met deze ontwikkeling heeft de minister in grijpen noodzakelijk geacht. Of dit ingrijpen zou dienen te geschieden door contingenteering, dan wel mede met het oog op de sterke prijsdaling door maatregelen op tariefgebled, kan, naar de minister meent, slechts worden uitgemaakt, nadat alle groepen van be trokkenen zijn gehoord en de belangen van Industrie en verbruiksgroepen grondig tegen elkaar zijn afgewogen. Ten einde te vermijden, dat tijdens dit overleg de moeilijkheden voor de papier industrie door vergrooten invoer nog zou den toenemen en verderen prijsval te voor komen, ls bij wijze van conservatieven maatregel een contingenteering van den Invoer van papier afgekondigd op basis Jan 100 pCt. van den invoer in 1933, naar het gewicht berekénd. Bij wijze van sluit stuk was ook contingenteering van pa- plerwaren noodzakelijk, welke op gelijke WJze is geschied. De minister ls voornemens, bij het bo vengenoemde overleg nader te overwegen dl en in hoeverre méér definitieve maat regelen voor de papierindustrie overeen komstige maatregelen voor de papier- "arenindustrie dienen mede te brengen. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid, den heer Vos, in verband met de contingenteering van papier, heeft de minister nog medegedeeld, dat artikelen, kaarvan het zonder nader onderzoek vast stond, dat zij niet door de Nederlandsche industrie worden vervaardigd, van deze contingenteering zijn uitgesloten, terwijl 'ater voor verschillende andere vrijstellin gen werden verleend. Terstond na de af kondiging van de contingenteering is een onderzoek aangevangen bij den handel en de industrie om vast te stellen, welke arti kelen hier te lande niet worden vervaar digd. De minister ls evenwel niet bereid, even min als dit voor andere contingenteeringen leidt, om de invoerbeperking voor alle Papierartikelen, die hier te lande niet korden vervaardigd, zondei meer op te ™Hen. Wel is hij bereid, in verband met het voorloopig karakter dezer eontingen- kering, de voor de uitvoering gestelde 'egelen zoo soepel mogelijk toe te passen. DE WIJZIGING DER KIESWET. Amendementen Vliegen c.s. ingediend. De heer Vliegen c.s. hebben een aantal amendementen Ingediend op het wetsont werp tot Wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeen tewet. Het eerste amendement stelt voor de laatste zin van de 3e alinea van het nieuwe artikel 37 a als volgt te lezen: Is dit stern- cijfer lager dan 75 pCt. van dien kiesdeeler, dan vervalt de som aan den Staat. De onderteekenaars van het amende ment merken ln de toelichting op, dat zij op het standpunt staan, dat bij het behalen van een kiesdeeler een zetel moet worden toegekend en dat zij het niet juist achten, dat het behalen van een zetel en het niet verliezen van de waarborgsom op hetzelfde punt samenvallen. Daarom stellen zij voor de terugbetaling van de waarborgsom te doen plaats hebben aan diegenen, wier lijsten 75 pCt. van dien kiesdeeler als stem- cljfer hebben behaald. Voorts hebben zij een amendement in gediend op artikel XX van het ontwerp, strekkende om de bepaling, dat een stern- cijfer groot driemaal den kiesdeeler vereischt ls, alvorens een vertegenwoordi ging wordt verkregen, te doen vervallen, doch tevens te verhinderen, dat aan een lijst, wier stemcljfer beneden den vollen kiesdeeler blijft een zetel wordt toegekend. Ten slotte zijn er eenlge amendementen ingediend met de bedoeling om personen, die ln dienst zijn van vereenlglngen, die beoogen de belangen van het personeel ln dienst der provincie of der gemeente bij het provinciaal of gemeentelijk bestuur voor te staan, niet de bevoegdheid om lid van de Staten of van den Raad te ontne men. I Mr. M. KRIJGER. Benoemd tot burgemeester van Lemsterland. Tot burgemeester van de gemeente Lemsterland ls benoemd in de plaats van wijlen den heer J H. Slump die op zoo tragische wijze om het leven kwam. mr. M. Krijger, zoon van het Chr Hist. Tweede Kamerlid, de heer J H Krijger. De nieuwe burgemeester, die eveneens de Chr Hist, beginselen ls toegedaan, werd ln 1903 te Stad-Hardenberg geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Chr. gymnasia te Doetinchem en te 's Graven- hage en studeerde aan de Leidsche univer siteit rechten. Na eenigen tijd als part. secretaris werkzaam te zijn geweest, was de heer Krijger werkzaam ter gemeente secretarie te Tubbergen. Mr Krijger was vice-voorzitter en later voorzitter van de Haagsche afd. van de Federatie van Chr. Hist. Jongerengroepen en lid van het bestuur der Federatie. INKRIMPING VAN AUTO-TRACTIE. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, bericht, dat uit tal van aanwijzingen blijkt, dat vele bedrijfsauto houders hun autotractie hebben ingekrom pen, omdat de nieuwe motorrijtuigenbe lasting er niet uitgehaald kan worden. On derscheidene vervoerders, die zich tot dus ver van een auto bedienden, schaffen die af en de courantenberichten, waarin eenigen tijd geleden werd gesproken van vervanging van motorische kracht door paardentractie, zijn niet als overdreven te beschouwen. De auto wordt door weer an deren verwisseld voor een bakfiets of soortgelijk onbelast vervoermiddel. Ieder zal in zijn omgeving trouwens wel bekend zijn met gevallen van afschaffing of stil zetting van auto's, ook van personenwa gens, die tegenwoordig immers vrijwel alle in beroep of bedrijf gebruikt worden. De verwachting, dat de opbrengst van de belasting zal dalen, is dan ook alleszins gewettigd. Zeker zou menige autogebruiker zijn wagen ln gebruik houden, indien hij vooraf eenigszins kon nagaan, of er ge noeg mee verdiend kan worden, om er de belasting uit te bestrijden. Dat ls nu het obstakel. Men moet voor minstens drie maanden betalen en de belasting wordt uitsluitend over kalendermaanden gere kend. Heeft men b.v. op den 20sten werk voor den wagen, dan moet men óf 20 dagen be lasting cadeau doen, óf het werk laten loopen Werden de belastingkparten voor een korteren tijd verstrekt en konden zij op eiken willekeurlgen dag ingaan, dan zouden er stellig heel wat meer wagens in bedrijf blijven. Nu durft men het niet aan omdat de onzekerheid te groot is. De schatkist derft dientengevolge niet weinig motorrijtuigenbelasting. De B.B.N heeft tot. den Minister van Financiëën het verzoek gericht, te willen bevorderen, dat belastingkaarten over kortere tijdvakken worden verstrekt en dat zij op eiken willekeurlgen dag der maand kunnen ingaan, zonder dat de geldigheids duur wordt verkort. JUBILEUM-BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. Deze tentoonstelling van de Haagsche Dameskroniek zal dit jaar van 5 t.m. 14 April in den Dierentuin worden gehouden Deze Beurs, welke in het teeken van het jubileumjaar der Dameskroniek staat, zal interessanter zijn dan haar voorgangsters. Vele firma's, die in de Herfst nooit uit kwamen hebben nu een stand laten reser veeren om de vele duizenden bezoekers (sters) met hun producten bekend te maken en die bij het publiek in te voeren, Deze verandering heeft de directie van de Dameskroniek genoodzaakt het tijde lijke gebouw belangrijk te vergrooten. Dit gebouw krijgt een geheel andere indee ling. De z.g. nieuwe zalen van den Dieren tuin zullen een feëriek aanzien hebben: zij worden omgebouwd tot een Wiener Grln- zing. Daar zullen de beste artlsten voor de eohte Wiener stemming zorgen. gecompliceerde autobotsing te wassenaar. Drie gewonden. Te Wassenaar heeft gistermiddag een gecompliceerde autobotsing plaats gehad, waarbij twee personen zwaar gewond werden, terwijl een derde Iets minder ern stige kwetsuren opliep. Omstreeks kwart over drie reed op den Leidschen Straatweg een vrachtauto, die uit de richting Lelden kwam en bestuurd werd door G. El. uit Oegstgeest. Naast den bestuurder had v. d. L., eveneens uit Oegstgeest, plaats genomn. B. wilde een voor hem in dezelfde richting rijdende personenauto, bestuurd door den heer T. uit Utrecht, passeeren en kwam dezen dan ook op zij, juist toen uit de tegenover gestelde richting een auto, bestuurd door K. uit 's-Gravenzande, was genaderd. Nog reed een vierde wagen naast de auto uit 's-Gravenzande. Op een gegeven oogen- blik lagen hier dus vier auto's naast elkaar op den weg. die daarop natuurlijk geens zins berekend is. Een ongeluk was dan ook vrijwel niet te vermijden De wagen uit Oegstgeest kwam ln botsing met, die uit Utrecht, met het gevolg, dat beide tegen een boom vlogen. Vervolgens was het de auto uit 's-Gravenzande, die tegen den Utrechtschen reed. Toen medische hulp arriveerde onder leiding van dr. Hubbeling, gemeente-arts van Wassenaar, bleek dat de dubbele bot sing niet zonder ernstige gevolgen was ge bleven BI. uit Oegstgeest had een zware hersenschudding en diverse kwetsuren bekomen, terwijl v. d. L„ die naast hem had gezeten, een beenbreuk en verschil lende verwondingen had opgeloopen De heer B. ls per ziekenauto overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, evenals de heer v. d. L., die echter later naar zijn woning kon worden vervoerd. De heer T. uit Utrecht was ernstig aan het hoofd gewond en had bovendien verschil lende snijwonden. Zijn toestand was ech ter niet zoo ernstig als die der beiae in zittenden van de vrachtauto. De heer K. was geheel ongedeerd gebleven evenals de andere Inzittenden van dezen wagen. De auto's, die zoo goed als geheel ver nield waren, zijn opgesleept naar de po- lltiegarage alhier, waar zij ln beslag zijn genomen in verband met het onderzoek, dat ls Ingesteld, nadat proces-verbaal was opgemaakt. De ravage onmiddellijk na de botsingen was groot. Daar de gehavende wagens schuin over den weg stonden, ondervond het verkeer op dezen veelbereden weg ge- ruimen tijd stagnatie, waardoor een groote drukte ontstond. Er was echter genoeg politie aanwezig om regelend op te treden onder leiding van inspecteur Fogtelo. Bij informatie vernamen wij, dat de toe stand van den heer BI. naar omstandig heden redelijk wel is, terwijl die van den heer v. d. L. geenerlei zorg baart. RECLAME- 575 RECLAME- 574 Smelt in kokend water en adem de dampen in Dlï VERDAMPENDE ZAIF BELASTING VOOR AANHANGWAGENS. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft onlangs in een adres aan den Minister van Financiën de aandacht gevraagd voor een onbillijkheid in de wet op de motorrijtuigenbelasting ten aanzien van de lichte aanhangwagens. In de wet op de motorrijtuigenbelasting, welke op 1 Januari van kracht is gewor den, wordt n.l. de aanhangwagen belast, als ware hij een afzonderlijk motorrijtuig, in tegenstelling met vroeger toen het trekkende motorrijtuig werd belast volgens bepaalde gewichtsgrenzen met een mini mum van f. 18. Daar het minimum der belasting thans op f. 72 is gesteld, moet dat bedrag nu ook voor het lichtste aanhangwagentje worden betaald. Er worden echter kleine tweewielige aanhangers gebruikt, waar van het gewicht niet meer bedraagt dan 200 of 30Ó KG. Het kan uiteraard niet in de bedoeling hebben gelegen, dat voor deze lichte wagentjes ook het minimum van f. 72 wordt betaald. De B.B.N. heeft thans bericht ontvangen, dat maatregelen in overweging zijn, waar door het tarief voor vrachtaanhangwagens zal worden verminderd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij KB. is aan R. P. Brons op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Middelburg, met dankbetuiging voor de door hem bij de politie bewezen diensten. Bij K.B. is aan J de Weerd op ziin verzoek met 1 Juni eervol ontslag verleend als directeur van het Huis van Bewaring te Rotterdam Bij K.B. is aan J. H. Quanjer od zijn verzoek met 16 Maart eervol ontslag ver leend als commissaris van politie te Am sterdam. met dankbetuiging voor de bij de politie bewezen diensten. De Nederlandsche handelsbalans over Februari sluit met een invoersaldo van f. 19 (v.m. 21, v. J. 30) millioen. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Munten dam R. E. Torringa; van Overslag G. C. E. M. Dlerick; van Zaandijk A. H. v. Gelde ren; van Lemsterland mr. M. Krijger, en is aan J. de Moor, op verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Zijpe. met dankbetuiging voor de door hem ln zijn betrekking bewezen diensten. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbolmann't Tabak en (één andere I HOOFDREDACTEUR VAN „HET VOLK" MET EEN REVOLVER BEDREIGD. Gistermorgen belde een man. die later zeide communist te zijn de redactie van het dagblad „Het Volk" te Amsterdam od met het verzoek om een onderhoud met den hoofdredacteur J. F. Ankersmit. Inderdaad wist hij. onder het voorwend sel. dat hl! een zeer belangrijk bericht had, dat hi( alleen aan den hoofdredacteur kon meedeelen omstreeks twee uur bij den heer Ankersmit binnen te komen. Bij zijn binnenkomst voegde hij den hoofdredacteur toe: „Ik kom protesteeren tegen den communistischen laster die U verspreidt". De heer A. merkte op dat de man dus met valsche voorwendsels tot hem was doorgedrongen en verzocht hem onmiddel lijk de kamer en het gebouw te verlaten. Toen de man dat weigerde, gaf hij een wenk aan de secretaresse om den portier te waarschuwen Op hetzelfde oogenblik trok de man een pistool dat hij op den heer Ankersmit richtte. De secretaresse liep onmiddellijk de kamer uit om de redacteuren te waar schuwen, die in een aangrenzend vertrek werkten. Deze schoten onmlddellUk toe, maar het bleek dat de indringer van zijn voornemen had afgezien en het wapen, dat met drie scherpe patronen was gela den op de tafel van de secretaresse had neergeworpen. Hil weigerde het gebouw te verlaten voor dat de politie verschenen was. Uiteraard liet deze niet lang op zich wachten. Zij nam den man mee naar het bureau War moesstraat waar hil verklaarde, tot zijn daad gekomen te ziin daar hil wilde pro testeeren tegen de wüze waarop de S.D. AP. de Communistische partij bestrijdt. Uit het onderzoek der politie ls komen vast te staan dat de man die ln Krakau geboren ls, werkelijk in Den Haag verblijf houdt en daar bij de Vreemdelingenpolitie staat ingeschreven. Hij zal voorloopig in arrest gehouden worden en morgen voor den Officier van Justitie verschijnen. In verband met den aard van het gepleegde feit en voorts omdat hij vreemdeling is, denkt de politie er niet aan, den man los te laten. OUDE VROUW IN BRAND GERAAKT. In het perceel Groote Wittenburger- straat 115 te Amsterdam is gisteravond een ongeluk gebeurd, waarbij een 80-jarige vrouw levensgevaarlijke brandwonden heeft opgeloopen. Genoemde vrouw woont met een vriendin samen. Deze laatste was een oogenblik uitgegaan om bood schappen te doen. De 80-jarige vrouw is in dien tijd te dicht bij den kachel geko men, waardoor haar kleeren vlam vatten. Door de buren werd het ongeluk ge merkt en de vlammen gedoofd. De vrouw, die hoogst ernstige brand wonden heeft, is naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervcerd. BRAND TE AMSTERDAM. Gistermiddag heeft op de tweede ver dieping van perceel Brouwersgracht 168 te Amsterdam een binnenbrand gewoed. De alkoof brandde geheel uit, terwijl de ach terkamer ernstig door het vuur werd ge havend. De brand ls ontstaan doordat, terwijl de vrouw des huizes bezig was met eten koken, een petroleumtoestel, waarop dit geschiedde en dat op een tafeltje in de tusschenkamer stond omviel. Bovendien viel een bus welke vier liter petroleum be vatte, van het tafeltje, waarop de inhoud zich over de vloer verspreidde, zoodat de kamer in een oogwenk in lichter laaie stond. De man die de kinderen onmiddel lijk in veiligheid had gebracht, trachtte nog het vuur met behulp van een divan kleed en met water te blusschen, hetgeen echter niet lukte. Inmiddels was de brand weer, die door omwonenden was gewaar schuwd, verschenen. Deze legde een straal uit en betrad daarmede de woning door de achterkamer, aangezien de deur aan de voorzijde op slot was. De vlammen waren in enkele minuten tijds gedoofd. IN ZEE VERDRONKEN. De 52-jarige G Jochems te IJmuiden, die houder is van de cantine in het kam peerterrein aldaar, is gistermiddag bij het zwemmen in zee verdronken. De man ging den laatsten tijd geregeld in zee baden en had het ook gistermiddag gedaan. Hij was daarna de blokken opgeklauterd, die tegen de pier opgestapeld zijn en had met visschers op de pier zitten praten. Daarna is hij weer in zee gegaan, vermoedelijk door koude bevangen en gezonken. Vls- schers riepen hem toe in hun boot te komen, doch Jochems wilde niet en zonk daarna in de golven weg. Het lijk is nog niet aangespoeld. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. „Vaa." smokkeldrama. In den nacht van Woensdag op Domtor» dag is het over de Nederlandsche grens nabij St. Nlcolaas tot een treffen gekomen tusschen smokkelaars en Belgische douane ambtenaren in België. De Nederlander Herwigh uit Stoppeldijk, die als chauffeur van een vrachtauto, welke toebehoorde aan den koopman L. te Boschkapelle, frauduleus vee over de Nederlandsche grens had gebracht, is bij deze botsing ernstig gewond en ls later overleden. Een persoon die eveneens in de vrachtauto zat werd gewond. De heer Herwigh was ge huwd en vader van een kind. KINDERZIEKTEN TE HELDEN. Reeds zeven kinderen overleden. Te Helden (L.) doen zich sinds eenigen tijd talrijke gevallen voor van kinder ziekten, als diphtheritis en mazelen. Ten gevolge van deze ziekte zijn reeds zeven kinderen overleden, waarvan vier uit één gezin. De scholen zijn gesloten. BUITENLANDSCH GEMENGD, 18 JAPANSCHE ARBEIDERS BIJ AARDVERSCHUIVING GEDOOD. Bij den aanleg van een kanaal in de pro vincie Aichl heeft een aardverschuiving plaats gevonden, waarbij 18 arbeiders wer den bedolven. Men heeft slechts de lijken der slacht offers kunnen bergen. DOOD VAN EEN PARACHUTIST. De Deensche parachutist John Tranun, had Dinsdag een poging gedaan tot het vestigen van een nieuw wereldrecord, welke poging hij echter in verband met de groote koude in de hoogere luchtlagen moest opgeven. Gistermiddag wilde hij een tweede poging wagen. Daarbij verloor hij echter het leven, zonder uit de machine te zijn gesprongen. Het vliegtuig, waaruit hij zijn sprong zou doen, steeg begeleid door twee andere toestellen op het vlieg veld Kastrop op. Later keerde het vlieg tuig op het vliegveld terug met den be- wusteloozen Tranun. Naar de piloot mede deelde bevond het toestel zich op een hoogte van 6,000 meter, toen Tranun hem op de schouder klopte en hem beduidde dat hij dalen wilde. De piloot daalde daarop zoo snel, dat het toestel reeds na l'/i minuut in lagere luchtlagen was. Na aankomst op het vliegveld Kastrop werd de bewustelooze onmiddellijk onder medische behandeling gesteld. Ruim een uur werd getracht de man tot bewustzijn te brengen. Daarop werd Tranun naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst was hij echter reeds overleden. Men vermoedt, dat hij de inhoud van zijn zuurstofflesch te snel verbruikt heeft en het bewustzijn heeft verloren, voor hij een reserveflesch in gebruik kon nemen. Tranun was houder van het wereldhoog- terecord. sprong uit een vliegtuig met 7.850 meter en het wereldrecord vallen met gesloten parachute met 5,900 meter. DE DIEFSTAL VAN GOUDSTAVEN OP HET VLIEGVELD CROYDON. Namens de assuradeuren ls een bedrag van 2000 d. st uitgeloofd voor het geven van inlichtingen die tot het terugvinden van de 21.000 p st. waarde in staven goud. kunnen leiden die Maandag uit de brand kast van het vliegveld Croydon gestolen, ziin. o BLOEDIGE CARNAVALSDAGEN IN BRAZILIË. In de hoofdsteden der Noord-Braziliaan- sche staten Amazonas. Ceara en Rio Grande do Norte kwam het in de laatste carnavalsdagen, die in Brazilië vooral door luidruchtige straatfeesten gevierd worden, tot ernstige botsingen tusschen militairen en politie, waarbij in totaal tien personen gedood en talrijk verwond werden. DRIE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Gistermiddag is in de nabijheid vaa Schievelbein bij Stettin een vlegtuig ver ongelukt. Hierbij werden de vliegerkapitein Otto Willuhn en de radiotelegrafist Buer- ket, alsmede een passagier director Mol- kenbuhr uit Koeningsbergen gedood. ACHT DOODEN DOOR DYNAMIET- ONTPLOFFING. Te St. George, in den staat Utah. (V. St.) moest een petroleumboorgat met behulp van dynamiet vergroot worden. De springstoflading was echter niet goed aangebracht en ontplofte te vroeg, tenge volge waarvan acht personen werden ge dood en verscheidene personen ernstig werden gewond TREINONTSPORING IN DUITSCHLAND. De sneltrein KaiserslauternBad Muen- ster am Stein is bij het binnenloopen van het station Winnweiler ontspoord. Een personenrijtuig kwam dwars over de baan te staan, terwijl een ander personen rijtuig omkantelde. Een persoon werd ge dood. vijf anderen lieoen lichte verwondin gen op en moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd De oorzaak van de ont sporing is nog niet vastgesteld. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9