LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 8 Maart 1935 VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. zlelsanalysen, wereldproblemen of andere diepzinnigheden, maar een créatie vanuit een puur-muzikale oerbron, zuiver abso lute muziek, rustend op de heldere vorm geving der klassieken Kundig de bewer king der wondere thema's, veelzijdig en expressief de behandeling van het kleu rige orkest en de instrumenten indivi dueel, zooals de hobo ln het weemoedige largo, gevolgd door de triomfantelijk- markante rythmen der magistraal mee- sleepende inzet van het Allegro con fuoco. Zij is een der dankbaarste symfonieën van het vertrouwde orkestrepertoire, die vanzelfsprekend de meest denkbaar ver zorgde interpretatie vond. Zlno Francescattl's fameus succes ten vorlgen jare met het vioolconcert van Brahms rechtvaardigde volkomen zijn we derkomst ln dit seizoen, ditmaal met het Concerto ln D van den duivelskunstenaar Paganlnl. Wederom deed hij zich hierin als ster van allereerste grootte kennen! Wij weten 't: Francescatti worden ver wijten gemaakt, dat hij niet minder be kende vioolconcerten brengt, die de viool- litteratuur zeker aan te wijzen heeft. Maar wanneer men hèm hoort, laat men toch zeker onmiddellijk alle wenschen in die richting onmiddellijk vallen, gespan nen als wij meegevoerd worden door de briljante effecten van dit opus, waarin de acrobatisch-technlsche moeilijkheden op gestapeld liggen. Wij zouden géén ander weten aan te wijzen, die zóó in deze op gave schitteren kan. Hij slaat zijn audito rium in grenzenlooze bewondering voor zijn magnetiseerende kunst- en dubbel- grepen. zijn allervolmaakste techniek, zijn bliksemsnelle vingerrapheid, waarnaar wij haast ongeloovig staren. Die feillooze ze kerheid. die verbijsterende linkerhand- techniek, die reinste flageoletten en glas heldere attaques, die staalharde, inten- tieve. dan weer bloeiend-vibreerende. glan zende toon 't was al electriseerende Ita- liaansche triomf, ln hooge mate boelend en interessant, om nu eens te hooren. höe Paganini gespeeld kan worden De diabo lische wondertoovenaar uit vroeger tijd, door „Wahrheit en Dichtung" omgeven, leek m den modernen Francescatti vol komen herleefd! Helder, praegnant, sierlijk of elegant kwam ieder détail naar voren, verblindend was de kunstenaar in zijn virtuositeit! Hij scheen zichzelf dezen avond te overtref fen. kon bij voorbaat reeds van zijn écla tant succes verzekerd zijn, na zulk dank baar viollsme, al golden de stormachtige ovatie's, ook van zijn orkestcollega's zeker méér de fenomenale technische weergave, aan de compositie „an slch." Maar dat dit succes zóó zou zijn; zelfs de violist zelve had dit niet kunnen ver wachten. Francescatti. van wien wij weten dat hij ook geestelijk rijpe werken, die niet haast uitsluitend ingesteld zijn op sensationeel en uiterlijk effect, volkomen beheerscht, hopen wij nog veel meer te hooren maar dan in opgaven, die ook andere waarden schenken Met Rossini's geestdriftige ouverture „Wilhelm Teil", prachtig in stijl hierop volgend, werd de te snel beëindigde reeks concerten besloten. Niets van haar frissche geest heeft deze muziek ingeboet, zij blijft nog immer hartveroverend in de fonke lende, krachtige en geestige vervolking van óns Residentie-orkest, dat in v. Isterdael en de andere cellistèn zulke edele musici bezit, die den aanvang dezer ouverture tot één levende zang weten te maken. Het enthousiaste einde van een avond, waarin het hondervoudlge gehoor, dat de zaal vol komen vulde, vele malen opstond om zijn dankbaarheid te toonen aan dr. van An- rooy en zijn orkest, dat het Leidsch mu ziekleven niet zou kunnen missen! Tot 't volgend seizoen dus! Prof. Muller heeft na de Dvorak-sym- phonie en zich bij deze compositie aan sluitend, in een hartelijke toespraak dr. van Anrooy een fraaie krans overhandigd, als dank voor hetgeen ons dit seizoen weer gebracht is. Spr. wees er op, dat zich in Leiden de laatste jaren een gemeente met een vaste kern gevormd heeft van trouwe aanhangers van het Residentieorkest, dat er in geslaagd ls haar vast te houden en op te voeren, in dezen tijd van radio en bioscoop. Dr. van Anrooy is een man, die „weet wat hij wil, maar ook die wil, wat hij weet", aldus spr. Hij vergeleek de ver houding tusschen het Leidsche publiek en het orkest met die van twee nichtjes, die een lange vacantie tegemoet gaan. Wij nemen nu 6 maanden afscheid, maar zul len aan elkaar denken. Wij zullen u niet vergeten! Ook in dit seizoen waren er weer vele hoogtepunten: de symphonie „Aus der neuen Welt' hield een belofte voor de toekomst in. Spr. vertrouwde, dat men in de toekomst nog meer zal laten hooren, ook van het „nieuwe", al is dan ook niet alles rijp. Want wij zijn geen éénheid: sommigen van ons hopen, dat deze belofte na de vacantie in vervulling moge gaan. Dr. van Anrooy dankte voor deze hulde „Zeer gaarne komen wij bij U", zoo sprak hij, en wees er vervolgens op, hoe wel doende het is, wanneer men hem en zijn orkest zóó steunt als hier. „Dat is een sti mulans om in Leiden ons beste beentje voor te zetten!" Deze korte woorden bewezen opnieuw, hoe zeer het Residentieorkest hier geacht en geliefd is, een waardeering, waarbij wij ons van harte gaarne aansluiten! IJMUIDEN, 8 Maart 1935. VISCHPR1JZEN. Tarbot per KG. f. 1.30—0.90; Tongen per KG. f. 1.200.75; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 11; Middelschol per kist van 50 KG. f. 15; Zetschol per kist van 50 KG. f.21; Kleine Schol per kist van 50 KG. f-154.70; Bot per kist van 50 KG. f.3; Schar per kist van 50 KG. f. 10—1.70; Tongschar per kist van 50 KG. f 3026; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 5.604.30; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG f. 27; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f.25—10: Kabeljauw per kist van 125 KG. f.50—23; Gullen per kist van 50 KG. f. 13; Lengen per stuk f.3 tot f. 1.10; Heilbot per KG. f. 0.75—0.62; Wijting per kist van 50 KG. f. 5—4.60; Koolvisch per stuk f. 0.65. Aangekomen 2 stoomtrawlers: IJM. 21 met f. 1164; IJM. 22 met f. 1713. En de logger 6HV. 133 met f.635. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond het Engelsche Witboek. Sir John Simon bevestigde gisteren in het Engelsche Lagerhuis, dat de lord ze gelbewaarder Eden zich waarschijnlijk, ln aansluiting op de reis naar Berlijn, naar Warschau en Moskou zal begeven Deze mededeeltng werd gedaan in ant woord op een vraag van den leider der oppositie, Lansbury. over de vooruitzich ten van een Engelsch mlnisterbezoek aan Moskou en andere hoofdsteden Simon antwoordde woordelijk: „Nadat men besloten had tot het bezoek aan Ber lijn, ontvingen wij de mededeeling, dat in aansluiting hieraan het bezoek van een Britsch minister aan de sovjet-unie en aan Warschau bijzonder op prijs gesteld zou worden De Engelsche regeering heeft geantwoord, dat zij zich gelukkig acht. deze ultnoodiging aan te nemen, en dat het haar bedoeling is, dat de lord zegel bewaarder Eden deze bezoeken zal af leggen." Een afgevaardigde der arbeiders Infor meerde hierop, of het bezoek aan Moskou vóór de reis naar Berlijn zou plaats vin den. of dat de minister gedwongen was, hiermede tot na het bezoek aan Berlijn te wachten. Simon antwoordde, dat van dwang geen sprake zijn kon, daar Engeland een vrij land ls. Het plan was. dat de bezoeken na het bezoek aan Berlijn plaats zullen vin den. Toen den minister van buitenland- sche zaken ln aansluiting aan zijn mede deeling over de reis van Eden naar Mos kou en Warschau van liberale zijde ge vraagd werd. of het niet zeer gewenscht was, indien Moskou evenals Berlijn door een minister van den eersten rang be zocht werd. antwoordde sir John Simon, dat er altijd bezwaren aan verbonden zijn, Indien de minister van bultenland- sche zaken voor langeren tijd Engeland moet verlaten. Hij is er evenwel van over tuigd. dat de lord zegelbewaarder zich van zijn taak in Moskou op hoogst bevre digende wijze zal kwijten. Overigens zijn gisteren twee Engelsche ministers aan het woord geweest. Te Swin don sprak Eden. Hij zeide o.a.: De buitenlandsche politiek der Britsche regeering blijft voortdurend gebaseerd op den Volkenbond, dien zij beschouwt als het geschiktst mechanisme, om een col- fectief vredessysteem in werking te zetten. Ik ben er van overtuigd, dat het voor een ieder, die objectief en onbevooroor deeld het witboek leest, duidelijk zal zijn, dat de daarin voorziene gematigde maat regelen tot uitbreiding van de nationale verdediging geen afwijking van die poli tiek beduiden. Ongelukkigerwijze is op dit oogenbllk het aantal actieve volkenbondsleden geenszins voltallig. Wij moeten met de feiten reke ning houden Men mag wenschen, dat een zekere geestestoestand universeel worde en dat een gemeenschappelijk ideaal alle naties zal bezielen, maar het zou onop recht zijn, te beweren dat die goede geest reeds universeel heerscht. De waarheid is, dat het collectief vre dessysteem zich nog in een stadium van ontwikkeling bevindt en zoolang niet alle volken gelijkelijk verlangen aan dat systeem mede te werken, hebben de regee ringen, die wel aan dat systeem gelooven, den plicht, niet enkel in eikaars belang, doch ook ln het belang van hun respec tieve volken, de noodige voorzorgsmaat regelen te nemen. Spreker wees in dit verband op de toe nemende politieke nervositeit in Europa. Terwijl de onrust in Europa en elders tal van landen er reeds toe bracht, hun be wapening uit te breiden, zijn wij niet tot vermeerdering, eerder tot beperking over gegaan. Thans, nu het witboek duidelijk de noodzakelijkheid aantoont, om tot eenlge uitbreiding van onze verdedigings middelen over te gaan. spreken sommige critici een taal, alsof het witboek een revolutionnair document was. En dat ls het geenszins. Het witboek zal het aantal onzer sol daten feitelijk niet veel grooter maken, dan het thans is. De voorstellen, betref fende de marine, bleven binnen het kader der vlootverdragen. En wat de luchtvaart betreft, zijn slechts plannen voorgesteld voor een minimum van nationale defensie. En overigens is niets onwrikbaars, niets eeuwigs in de maatregelen, welke het wit boek voorziet. Wijzigt zich de interna tionale toestand, dan kunnen ook die maatregelen gewijzigd worden. Eden besloot met nogmaals uiting te geven aan het vertrouwen der regeering in een collectief systeem ter verkrijging van een permanenten vrede. De minister voor de Dominions, Thomas, heeft te Londen een redevoering gehou den, waarin hij ten aanzien van hel Wit boek der Britsche regeering verklaaide: De publicatie van het Witboek heeft in vele gevallen aanleiding gegeven tot fou tieve beoordeeling van de Engelsche poli tiek. Aan de eene zijde wordt gezegd: Hier is een definitief bewijs, dat de Engelsche regeering niet alleen niet den vrede wenscht, doch, dat zij ook de verantwoor delijkheid draagt voor een nieuwen be wapeningswedloop. Anderen zijn van meening, dat alle bemoeiingen van Enge land Duitschland te verzoenen en tot den Volkenbond terug te doen keeren slechts „bluff" waren. De regeering kan deze aanvallen beant woorden door er op te wijzen, dat zij door haar tot nu toe gevolgde eenzijdige ontwa- pening reeds echte bewijzen heeft geleverd voor haar vredeswil. Niets zou wensche- lijker zijn, dan niet alleen den vredeswil in het buitenland ingang te doen vinden, doch ook een door alle staten ondertee- kende ontwapeningsovereenkomst tot stand te brengen. Doch geen Engelsche regeering mag het wagen den ouden koers verder te vervolgen. Wij kunnen niet lan ger toelaten, dat Engeland en onze im periale belangen onbeschermd blijven en overgeleverd worden aan de genade van een land, dat ons gaarne zou aanvallen. Wij zijn van meening, dat de publicatie van het Witboek en de daarmede gepaard gaande informatie van de openbare mee ning noodzakelijk was. Het zou mogelijk geweest zijn aan het bezoek van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken aan Duitschland een volkomen onjuisten uit leg te geven. Indien het Witboek direct na het bezoek van Simon zou zijn gepu bliceerd, zouden dezelfde lieden hebben gezegd, dat men er Duitschland van te voren van in kennis had moeten stellen. De oorzaak van de vele verkeerde Inter pretaties moet hierin worden gezocht, dat wij in de geheele aangelegenheid zoo openlijk en eerlijk zijn geweest. o BELGIE. De regeering blijft in de meerderheid. Actie in Eupen en Malmedy. De motie-Borglgnon—Vindevogel, welke betrekking had op de tegen 31 Maart te Brussel georganiseerde Vlaamsche betoo- ging, die inmiddels ls verboden, werd ver worpen met 9083 stemmen bij 1 ont houding. De motie van wantrouwen tegen den heer Max, burgemeester van Brussel, was van te voren ingetrokken, omdat zij niet tot de bevoegdheid van de Kamer be hoorde. Gisteren zijn 24 huiszoekingen gedaan in de kantons Eupen. St. Vith en Malmedy bij heden waarop uit een nationaal oog punt verdenking rustte. Bit sommige Inwoners werden honderden kilo's tijdschriften en prospect! met antl- vaderlandsche strekking gevonden en ook volledige militaire uitrustingen Bij één verdachte werden in beslag genomen 55 rugzakken 55 gordels en 55 patroontas- schen, waarop de namen van Hitleriaan- sche militairen geschreven stonden. Op een andere plaats vond men een lijst met namen van leden van een anti- Belgische instelling. De Hltleriaansche kleedingstukken werden in beslag ge nomen Te Eupen werd een zekere Neuhaus, een propagandist van den Heimatbund gearresteerd en ln het bezit gevonden van belangrijke documenten. o FRANKRIJK. Debat over opheffing van de immuniteit van een Kamerlid. De minister van Oorlog, generaal Pétain heeft bij het kabinet een voorstel inge diend in zake verlenging van den militai ren diensttijd. Het wordt niet waarschijn lijk geacht, dat in de eerste zeven a tien dagen hieromtrent een beslissing zal wor den genomen, hoewel gemeld wordt dat alle ministers het plan hebben goedge keurd. De Kamer heeft zich bezig gehouden met een voorstel tot ongeldig verklaring van het mandaat van den afgevaardigde Besson. Besson. was wegens verduistering en diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld. De debatten veroorzaakten een opge wonden stemming, aangezien afgevaardig den van rechts en links voor Besson in de bres sprongen met de motiveering, dat, wanneer men hem onwaardig zou willen verklaren het volk ln het parlement te verdedigen, men eerst andere parlements leden, die nog in functie zijn en hun waardigheden bekleedpn ofschoon zij zich aan grootere vergrijpen hebben schuldig gemaakt, ter verantwoording moest roepen. Ook werden toespelingen gemaakt op het Stavisky-sohandaal. De minister van justitie, Pernot, keerde zich met nadruk tegen deze motiveering. Het gaat niet aan een wegens een ver grijp tegen het strafrecht veroordeelde nog verder te laten medebesllssen over het lot van het land. De eer van het parlement verbiedt dat. De toespelingen van eenige sprekers op het eindelooze onderzoek ln het Stavlsky-schandaal wees spreker af met er naar te verwijzen, dat de aanklacht reeds was opgesteld en dat de zaak bin nenkort voor zou komen. Besson verzekerde, dat hij het slacht offer van valsche beweringen en verkla ringen was geworden en van een wille keurige justitie Een door gedeputeerde Vallat Ingediend voorstel tot rechtvaardiging werd ten slotte met 312 tegen 85 stemmen verwor pen. terwijl het regeeringsvoorstel Inzake intrekking van het mandaat werd aan genomen met 338 tegen 28 stemmen. Besson. die na afloop gearresteerd zou worden wist echter de politie te verschal ken en is gevlucht. RUSLAND. Weer een politieke moord. Uit Kraskojarsk wordt gemeld, dat de communist Korotkow daar doodgeschoten is gevonden. Uit het onderzoek der poli tieke politie bleek, dat men weer met een nieuwen politieken moord te doen heeft. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Masaryk's 85ste verjaardag. De 85ste verjaardag van president Masaryk is als een soort nationale feest dag gevierd. Kamer en Senaat boden een adres van gelukwensch aan, Benesj hield een groote rede in den Nationalen Raad. Tallooze corporaties en vereenlglngen hebben overal ln het land feestelijke bij eenkomsten gehouden: tienduizenden aan giften stroomen ln het Masaryk-fonds, De gemeentelijke verzekeringsmaatschappij te Praag stelde tien mlllioen beschikbaar voor den bouw van een kunstmuseum, dat op den 20sten onafhankelijkheidsdag in 1938 zal worden geopend In 10.500 gemeenten ontstaken de brand weercorpsen vreugdevuren, fanfares klon ken van de torens en schijnwerpers ver lichtten de historische gebouwen op en om den Burcht van Praag. o VEREENIGDE STATEN. Legerultbreiding. Na een geanimeerde Senaatsdebat, ln den loop waarvan men over Japan en Engeland als mogelijke vijanden sprak, maar waarbij tevens werd erkend, dat de Vereenigde Staten nauwelijks met kans op succes aangevallen zouden kunnen worden, keurde de Senaat de uitbreiding van het leger met 55 tegen 26 stemmen goed. Het aantal soldaten zal thans opge voerd worden van 118.750 tot 165.000. ENGELAND. Het Engelsche Pond. In het Lagerhuis bracht de afgevaar digde Mason de scherpe dallns van het pond ter sprake. Mason verklaarde, dat het papieren pond net zoo lang zou dalen, als Engeland de onzinnige lnflatlepolltlek zou blijven volgen Het is noodzakelijk, de Engelsche verliezen te verminderen en het pond op de bestaande koersen te sta- btllsceren. De minister van Financiën. Chamber lain, behandelde ln zijn antwoord de kwestie van het pro en contra der stabi lisatie slechts principieel. Hij zag niet in hoe er op het oogenbllk eenige gerechtvaardigde ongerustheid ten aanzien van het pond bestaat, (luid ap plaus). De blnnenlandsche waarde van het pond sterling, zoo vervolgde hij, ls onaangetast. Ten aanzien van de hausse van den goud prijs verklaarde hij: „Het ls absoluut duidelijk, dat het onder deze omstandig heden onmogelijk is weer te trachten onze valuta op goudbasis te stabillseeren. Indien wtl ons weer aan het. goud zullen binden en tengevolge van de politiek, hetzij van Frankrijk of de Ver. Staten, het door ons verzamelde goud weer afstaan. Indien wij onze banktarleven zouden moeten verhoo- gen en weer ln een deflatleperiode zouden geraken, dan zou Engeland weer ln een hoogst ernstige en gevaarlijke situatie komen. De ondernemingslust, in Engeland zou hierdoor beperkt worden en onze werk loosheid zou stijgen. En dergelijke moge lijkheid wil ik niet overwegen. „Ik ben op het oogenbllk niet genegen het pond over te laten aan de genade van den Franschen franc en van den dollar" aldus de minister Ook deze verklaring werd met applaus begroet. Indien uiteindelijk, zoo vervolgde Cham berlain. geen betere oplossing te vinden zou zijn dan terugkeer tot den internatio nalen gouden standaard en hij geloofde dat Engeland eens tot den gouden stan daard zou terugkeeren ben lk hiertoe bereid, zoodra er omstandigheden aan wezig zitn waardoor verzekerd ls dat Engeland in dat geval ook bil den gouden standaard zal kunnen blijven. In dit verband zij er op gewezen, dat speciaal van Belgische zijde wordt aan gedrongen op een samengaan der goud landen. Misschien komt Theunls daarvoor wel naax Parijs! o ITALIË. Het conflict met Abessynië. Volgens een offlcleele mededeeling is generaal Rodolfo Grazlani, behalve tot be velhebber der bezettingstroepen, ook tot gouverneur van Somaliland benoemd. Mussolini heeft den afgetreden gouver neur Rava een hartelijke dankbetuiging doen toekomen voor de den lande bewe zen diensten. Daarin heet het o.a., dat Rava ln Somaliland de gunstige voorwaar den geschapen heeft voor don komenden inspannenden arbeid. Het luchtvaartmaterlaal wordt geheel door nieuw vervangen. De Italiaansche luchtvaart-Industrie heeft reeds de des betreffende opdrachten ontvangen. De keizer van Abessynië heeft een spe- cialen correspondent van de „Paris-Midi" een interview toegestaan, waarin hij o.a. verklaarde: Abessynië zal een schadever goeding niet weigeren, wanneer deze recht vaardig is. Abessynië is echter vastbeslo ten het conflict niet aldus te regelen, dat het stilzwijgend de verantwoordelijkheid voor de Incidenten bij Oeal Oeal op zich neemt. Abbessynië laat ook geen overwel diging van zijn Zuid-Oostelijke grens toe, zonder met alie middelen getracht te heb- hen een rechtvaardige en vreedzame op lossing van alle problemen te hebben ver- toe gen. Haile Selassie verklaarde verder, dat de houding van Italië haar oorzaak vindt in onjuiste berichten. Slechts wegens de kop pigheid der Italianen heeft Abessynië zich tot den Volkenbonu moeten wenden. De kezer ontkende verder alle bewerin gen en geruchten omtrent de mobilisatie der Abessynische strijdkrachten en ver klaarde: „Abessynië wensoht slechts dit eene: zijn gebied te behouden, dat het heeft en terug te krijgen dat, waarop het volgens vroeger met Italië gesloten ver dragen aanspraak kan maken. Deze ge bieden zijn ons langzamerhand door de aanvallen onzer buren ontnomen". Tenslotte verklaarde de keizer: „Niets mag worden nagelaten, om dit doel langs vreedzamen weg te bereiken. Wij verlan gen slechts dat een onpartijdige derde na vaststelling van de feiten de kwestie der verantwoordelijkheid opheldert. Wij zul len ons aan zijn beslissing onderwerpen en haar gewetensvol uitvoeren, zelfs wan neer zij ons. tegen iedere verwachting In, zou voorschrijven, aan de Italiaansche eischen te voldoen. o OOSTENRIJK. Het R in telen-proces. Bij het voortgezette getuigenverhoor leg den gisteren verscheidene leden van de regeering verklarigen af ten nadeele van beklaagde. Van bijzonder belang was het getuigenis van den onderstaatssecretaris van Justitie, Karwinsky, die mededeelde, dat Rlntelen in opdracht van Dollfuss tijdens zijn ver blijf te Weenen door de politie werd ge volgd, zonder dat dit tot eenig resultaat leidde. De verhouding tusschen Dollfuss en Rlntelen was niet vertrouwelijk. Getuige leidde dit af uit de gesprekken met den bondskanselier en het bevel tot bewaking. In Juni 1934 had Dollfuss tegenover hem en minister Stocklnger verklaard, dat hij Rlntelen slechts ln het buitenland kon ge bruiken en dat er ln het binnenland slechts één plaats was, waar Dollfuss Rlntelen zou kunnen gebruiken, nl. te Woellersdorf (concentratiekamp!) Deze uitlating werd door minister Stocklnger, die als tweede getuige gehoord werd, bevestigd. Deze getuige deed ook mededeellngen over de aankomst van Rln telen bij het ministerie van landsverdedi ging, waar Rlntelen van het gebeurde op de hoogte was gesteld. Minister Neustaed- ter-stuermer had hem gevraagd welk WEDEROM STAKINGEN VAN HUIS- PERSONEEL EN LIFTBOYS TE N.-YORK, NEW-YORK, 8 Mrt. (V.D.) Het nog steeds niet bevredigend opgeloste conflict tusschen de hulseigenaars cn het huis. personeel te New-York, is gisteren opnieuw gedeeltelijk uitgebroken in het Bronx- district, waar het personeel in 40 fiat- gebouwen het werk neerlegde, zonder de centrale verwarmingsinstallaties te hebben gestookt. Aangezien sommige gebouwen zeventien verdiepingen hoog zijn, veroor zaakte het plotselinge stopzetten van de llftdlensten groote stagnatie, en de toe stand werd nog verergerd doordat onge veer tegelijkertijd met het uitgaan der centrale verwarming, het mooie voorjaars weer, dat eenige dagen te New-York had geheerscht, omsloeg en de temperatuur daalde van 67 tot 34 gTaden Fahrenheit, terwijl van tijd tot tijd sneeuw viel. De leiders der vakvereeniglng van huisperso neel dreigen op deze wijze de staking uit te breiden tot andere districten, Indien aan de eischen van het personeel niet wordt tegemoet gekomen. o RUSSISCHE SPOORWEGTOESTANDEN. MOSKOU, 8 Maart (Reuter). De nieuwe volkscommissaris voor het verkeerswezen heeft een speciale commissie benoemd tot onderzoek naar de onhoudbare toestanden bij de Perm-spoorweg-maatschappij. In de maanden Januari en Februari hebben zich hier 1358 meer of minder ernstige ongevallen voorgedaan; o.a. is door achte loosheid van de beambten een goederen trein met 30 wagons in een afgrond ge stort. Het beheer van den spoorweg zal thans gereorganiseerd worden en een aan tal beambten wordt vervangen. oI HET HAUPTMANN-PROCES. NEW-YORK, 8 Maart (Reuter). De wel vaartscommissaris van New-York heeft mevrouw Hauptmann bevolen haar actie voor een fonds voor het hooger beroep van haar echtgenoot te staken, totdat hl] de verelschte toestemming heeft verleend. o TWEE DOODEN BIJ VECHTPARTIJ AAN BOORD. LONDEN, 8 Mrt. (V.D.). Aan boord van het s.s. „City of Batavia" van de Ellerman en Bucknall-Lijn, ontstond tijdens de reis van Mombassa naar Aden, een twist tus schen Maleische zeelieden. Dezen maakten van hun messen gebruik, met het gevolg, dat vier hunner ernstige snijwonden in de keel opliepen. Van twee Malelers was de keel doorgesneden, zoodat zij aan de ge volgen bezweken. Een andere Maleier en de steward werden ernstig gewond, doch verkeeren niet in levensgevaar. DE JEUGD IN JAPAN. TOKIO, 8 Maart (Reuter) De volgen de maand zullen in geheel Japan 15.000 scholen worden ingericht om 2mlllioen knapen te herbergen, met het doel de Ja- pansche jeugd een goede lichamelijke op leiding te geven, als voorbereiding voor den militairen dienst. o AARTSBISSCHOP VAN MEXICO GEARRESTEERD? MEXICO-CITY, 8 Maart (Reuter) - Naar gemeld wordt, zou de Aartsbisschop van Mexico in een buitenwijk van de hoofdstad zijn gearresteerd. De minister van binnenl. zaken ver klaart geen opdracht te hebben gegeven, BLOEMEN OP BRIAND's GRAF. PARIJS, 7 Maart (Reuter) Ter ge legenheid van den derden verjaardag van Briand's dood hebben de minister van Handel, Marchandeau (als vertegenwoor diger van de regeering), vrienden en medewerkers van wijlen Briand zijn graf tombe te Pacy-sur-Eure bezocht. Een mi nuut stilte werd in acht genomen. Het graf werd met bloemen bedekt. o ZENDELING EN ZIJN VROUW GEDOOD. SJANGHAI, 8 Maart (Reuter). De Austra lische zendeling Francham en zijn vrouw zijn beiden door Chineesche communisten vermoord. De echtgenoote van den zdnde- ling werd doodgeschoten, terwijl zij een zieke verzorgde, toen de communisten Ning Kiang in Zuid-West Shansi binnen drongen. Francham zelf werd door de communisten doodgeslagen. Talrijke Chi- neezen werden eveneens vermoord. o LEVEND VERBRAND. MOSKOU, 8 Maart (Reuter). Door kort sluiting is brand uitgebroken in een hou ten huis. 2 Kinderen zijn levend ver brand, terwijl 3 ernstig werden gewond. standpunt hij innam, waarop Rlntelen had ontkend, iets met de „Putschisten" te doen te hebben, doch zich later bereid nad verklaard, met hen te onderhandelen. Op een vraag, wat hij van dergelijke onder handelingen verwachtte, als hij de „Putschisten" niet kende, had Rintelen geantwoord, dat de situatie dat wel1 z°u uitwijzen. De verhouding tusschen Doll fuss en Rintelen noemde ook deze getuige zeer slecht. Nadat nog de chef van den bondspere- dlenst, Ludwlg was gehoord, die o.a. een overzicht gaf van de bladen, waarmede Rlntelen betrekkingen heeft onderhouden, werd de zitting tot Vrijdag verdaagd. Het getuigenverhoor is nog niet beëin digd. Enkele getuigen moeten nog worden gehoord, doch het is nog steeds mogeUJ», dat de bewijsvoering heden kan word:n afgesloten, tenzij een nieuw verzoek on een uitvoerige bewijsvoering door den P™" cureur-generaal of de verdediging worn" ingediend en Ingewilligd,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2