Aanschouwelijk verkeersonderricht Ï6ste Jaargang VRIJDAG 8 MAART 1935 No. 22994 Prijs der advertenties: prijs dezer courantn STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 c^s. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zaïkenadvertenties belangrijk lagef tarle't. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensoefes en Zaterdags 60 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Ipcasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noortfeinckplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 1.2.35 per week L 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Pit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. 1EENTERAADS VERKIEZING OP 26 JUNI. Naar wij vernemen hebben B. en W. den ig van de stemming ter verkiezing van i leden van den Gemeenteraad bepaald i Woensdag 26 Juni a.s. DE LUSTRUMFEESTEN. Met het oog op de versiering en ver achting der stad gedurende de Lustrum- ek 1935 heeft zioh voor de Hooigracht |en Buurtcommissle samengesteld, waar fan het bestuur gevormd wordt door de fceeren: J. Splinter, voorzitter; J. Karstens J:cf-voorzitterA. van Duyn, secretaris; I. Brugman, penningmeester; terwijl ver- Ier leden zijn de heeren: dr. J. G. van Es, |D H. Fles, A. v. d. Ouweelen, A. v. d. utten, notaris B. H. Stumpel, J. J. van freerlee, Th. C. F. van Kamp. Het secretariaat van deze Commissie is bevestigd Hooigracht 82. CHR. MEISJESVER. „WEES EEN ZEGEN" Viering van het 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Chr. Meisjesver. „Wees een Tegen" was gisterenavond ln de Burcht- al, die tot de laatste plaats bezet was |en waar een vroolljke stemming heerschte, ten feestavond belegd. Na gebruikelijke opening heette dr. J. bemens allen hartelijk welkom, waarna jbij met een enkel woord het ontstaan en tóe groei van de Jubileerende vereenlglng memoreerde. Woorden van dank richtte hij tot de 'ames, en wel in 't bijzonder tot mej. Ripshagen, die de vereeniging mee had- len helpen groot maken. Spr. wenschte de |vereeniging geluk met haar 10-jarig be staan en sprak zijn beste wenschen uit |voor een lang leven. Het bondslied werd nu gezongen, waarna fen aanvang werd gemaakt met de af werking van het rijk gevarieerde pro gramma. Allereerst werd door de jongste meisjes I,Sneeuwwitje" opgevoerd, dat het vooral Itloor zijn aankleeding aardig deed. Zoo |ook „Die Jahreszeiten" waar voor elke maand een smaakvolle uitbeelding was tekozen. De opvoering van het kampsprookje gaf «enkele fragmenten uit het kampleven |weer. Voor de pauze is vervolgens aan de I vereeniging een vlag, waarin de bekende «driehoek binnen den cirkel prijkte, aan- geboden. Door de Meisjesvereeniging met mede- I werking van enkele gasten ls na de pauze i ,flet lied van den arbeid" opgevoerd. I Vlot en met heel veel gevoel werd dit stuk opgevoerd. Vermelden wij nog, dat de heer Mennes, laan de piano begeleid door mej. Snoep, I enkele geestige stukjes Reclameerde en Nat de heer Van der K'wast enkele piano- I solo's ten gehoore bracht. DE ARBEIDSBEURS. Op den 7den Maart 1935 waren 4471 I (v. j. 3421) werkzoekenden ingeschreven. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Einde van den Tuinbonwwintercursus. In tegenwoordigheid van ir. K. Volkersz, Rijkstuinbouwconsulent voor het bloem bollendistrict. kon op de gisteravond ge houden eindles van den alzp-<--enen Tuin- bouwwintercursus, na gehouden onderzoek het getuigschrift met zeer veel vrucht" worden toegekend aan den heer A A. Riel, L. Mulder, F. Geertsma. Th. Kromhout en W. J, Broukman. met „veel vrucht" aan de heeren J. van Leeuwen en A. A. van Delft en „met vrucht" aan de heeren Chr Loo- man. P. v. d Schrler. M Lindhout J. H. Wtcherink H Verbiest en A. Taverne. Na afloop der les wees de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. G. Ballego op het nut dezer tulnbouwcursus- sen, reikte de cijferlijsten aan de leerlin gen uit en wenschte hen geluk met het behaalde succes. Hun opgedane kennis is echter voor uitbreiding vatbaar, waarom speker hen sterk aanraadde deel te nemen aan de vervolg-sneciaal cursussen voor volwassenen Vervolgens wendde spr. zich tot den heer Jan Kriest Jzn.. die door het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd het onderwijsgeven aan dezen cur sus moest eindigen Spr. bracht, hem dank voor de uitmuntende wijze waarop hij ge durende tal van jaren het tuinbouwonder- wijs ln practischen vorm geleid heeft. Mede dankte de heer Ballego de heeren J. de Groot en H Veendorp voor het vele, dat zij gedaan hebben om ook dezen cur sus weder tot. een goed einde te brengen. De Rijkstuinbouwconsulent schetste het nut der tuinbouwcursussen ln het alge meen en spoorde de leerlingen tot verdere studie aan. terwijl deze den heer Kriest namens de regeering hartelijk dank zei voor al hetgeen hü steeds in het belang van het tuinbouwomderwiis heeft gegeven. Kriest was een leeraar. die zijn volle krachten aan de cursussen gaf. Nog sprak het hoofd van den cursus, de heer J. de Groot eenige hartelijke woorden tot den scheidenden leeraar. be dankte hem voor de loval» en aangename samenwerking en wenschte hem nog vele jaren een uitmuntende gezondheid toe. Oo geestige wijze wijze bedankte de heer A. Riel namen-- alle leerlingen voor het genoten onderwijs De behaalde getuigschriften zullen oo een der komende tuinbouwvergaderingen worden uitgereikt DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL BESTAAT 12'/. JAAR. Op Zaterdag, 16 Maart, bestaat de Leid- sche Buitenschool te Katwijk 12'/. jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt een feestje georganiseerd voor de kinderen, doch daarmede zal gewacht worden op zachter weer. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: D. M. van Ewijk, Breestraat 73, Leiden, meubelen, behan- gerij en stoffeerderij. Eigenaar: D. M. van Ewijk, Leiden. Wijzigingen: Modehuis Schulte (filiaal) Steenstraat 3. Leiden, hoofdzetel: Hoofd straat 47, Hillegom, heerenmodemagazijn. Het filiaal te Leiden. Steenstraat 3, is op geheven. Spaarbank van de Effecten- en Incasso- bank, Julianastraat 65, Alphen a/d. Rijn. Uittredend commissaris: mr. J. C. C. Tolk, 's-Gravenhage. Foto Bleuzé, Leiden. praktijk is de beste leermeester. Ind achtig aan dat gevleugeld woord slaan de leerlingen der O. L. School Zuidsingel B (hoofd de heer Alb. van der Hoogt) de verkeersdrukte nabij de De Gijselaarsbank gade, waardoor de jeugd al vroeg ver trouw! wordt gemaakt met de talloaee gevaren van den weg. VERKEERSLESSEN IN DE PRAKTIJK. Ook al kent men in theorie de verkeers regels nog zoo goed, zoo lang men ze nog niet aan de praktijk heeft getoetst, is de volle waarde nog niet verkregen. Zoo dacht de heer A. v, d. Hoogt, onderwijzer van de Openbare L. S. aan den Zuid singel B er ook over en na vooraf mede werking te hebben gevraagd en verkregen van inspecteur v. d. Wal, heeft hij zich hedenmorgen met de leerlingen der derde en vierde klasse dier sohool naar verschei dene drukke verkeerspunten o.a. bij de „De Gijselaarsbank" begeven, om aldaar den kinderen practisch les te geven. Het be hoeft geen betoog, dat de kinderen voor deze openlucht-les groote aandacht had den. Ze zagen al spoedig wie niet en wie wel tegen de verkeersregels zondigden en namen bovendien zelf daadwerkelijk aan het verkeer deel, b.v. door in groepjes van tien over te steken. Vanzelfsprekend be stond er van de zijde van het publiek voor een en ander groote belangstelling en we meenen er aan toe te mogen voegen, dat die belangstelling gewensoht was; immers het loffelijk voorbeeld van den heer v. d. Hoogt verdient dit ten volle. Moge zijn streven navolging vinden! TENTOONSTELLING HET DIERSTUK. In het Leidsche Prentenkabinet. Men schrijft ons: Voor de altijd aantrekkelijke gedachte, om de ontwikkeling van een bepaalde soort kunst door een overzichtelijke ten toonstelling te demonstreeren, leent het Hollandsche dierstuk zich uitermate goed. Lucas van Leyden's gravure „Het Melk meisje" (1510) geeft in hare rustige com positie, haar uiterst gevoelige behandeling van ieder detail, reeds den weg aan. waar langs dit van huis uit plompe gegeven zonder iets van zijn karakteristieke boerschheid te verliezen, tot een zoo lrooge gevoeligheid kon worden opgevoerd, dat zelfs de Franschen der 18de eeuw deze elementen der Hollandsche 17de eeuw kon den gebruiken binnen hun eleganten en verfijnden stijl. Naast het rustige, rustieke van koeien en klein vee, werd reeds vroeg het mar tiale en onstuimige paard uitgebeeld. Het raspaard, zooals dat in uitvoerige prent- reeksen onder de oogen der tijdgenooten werd gebracht. De tentoongestelde exem plaren van de reeks uit het atelier van Goltzius: paardenportretten uit de stallen van Don Juan van Oostenrijk en uit een dergelijk werk door De Passe over de Manege van Lodewijk Xln geven hiervan een duidelijk beeld. Academisch en vol Italiaansche herin neringen is het werk van de Bloemaerts uit Utrecht uit het begin der 17de eeuw. De afbeeldingen van dieren, opgenomen in het boek met teekenvoorbeelden van Abraham Bloemaert, hadden grooten in vloed, want dit teekenboek beleefde tot ln de 19de eeuw herdrukken en bewerkingen, waarvan er hier twee zijn ten toon gesteld. De kunst van Paulus Potter is 't brand punt, waarin de vorige stroomingen con- vergeeren. De vorm, dien hij wist te geven doet zich in de verdere ontwikkeling van het dierstuk telkens weer gelden. Het minst is dit het geval bij zijn tijd genooten Berchem en Dujardin, die aan een minstens even groote gevoeligheid een ln 'toog vallende neiging tot „het schil derachtige" aan den dag leggen. (Ber- chem's ruige bokken met hun geweldige horens Het is hier niet de plaats de reeks der navolgers van elk dier meesters oo te sommen. De tentoonstelling geeft gelegen heid te over tot vergelijking; hun werk doet door hun schoolsche bewondering de kwaliteiten van hun voorbeeld des te sterker spreken. Een eigen plaats neemt Potter's tijdge noot Adriaan van de Velde in, twee voor name etsen van grazende koeien vormen een leerrijk contrast met de daarnaast ge- exposeerde Karei Dujardin. In de 18de eeuw hebben tal van Fran- sche graveurs naar Hollandsche veeschil ders gewerkt. In welke richting zij hun voorbeelden moduleerden, blijkt duidelijk uit de fraaie prent van een stier door Masquelier naar Potter, die met het onder schrift „L'amant de la belle Europe" in het licht werd gegeven. Ook in de 19de eeuw bewandelt men liefst de eenmaal gebaande paden; zelfs reeksen, zooals o.a. Dujardin ze uitgaf, worden van de traditioneele titelbladen voorzien. Het groote verschil tusschen de voort brengselen van de Haagsche school (W. Maris) en van Verster, hier o.a. door merk waardige jeugdteekeningen vertegenwoor digd, en Dupont, van wien zeer fraaie gra vures zijn geëxposeerd, toont hoe deze het dierstuk nieuw leven wist in te blazen. Zijn gravure naar Potter's ruiterportret van Dirk Tulp is een dier zeldzame ge vallen, waarin het meesterschap van den navolger naast dat van den maker valt. te bewonderen. De bedoeling der tentoonstelling (koste loos te bezichtingen van 11 Maart10 Mei van l'/s4'/t), die eenige bruikleenen, o.a een teekening van Potter uit het Museum Boymans bevat, is, dat zij door haar deels chronologisch, deels aesthetische opstel ling een instructief beeld zal geven van de hierboven aangegeven ontwikkeling DE LEIHUTENTO. Door de Koninklijke Begeer te Voor schoten werd nog een groote verzilverde medaille voor de „Leihutento" aangebo den. CHR. BESTURENBOND. De jaarvergadering. Onder leiding van zijn voorzitter, den heer A. J. Schoneveld, hield gisteravond ln het gebouw Prediker de Chr. Besturen bond zijn jaarvergadering, welke druk bezocht was. Alle afdeelingen waren ver tegenwoordigd. Na gebruikelijke opening en lezing van Matth. 25 1429, werden de jaarversla gen van secretaris en penningmeester uitgebracht, welke na eenige bespreking met dank aan de samenstellers werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter. de heer A. J. Schoneveld met groote meerderheid van stemmen herkozen. De bestuursleden J. Tulnhof de Moed. L. Robbers en N. Korswagen, werden even eens herbenoemd. De bespreking van het voorstel: „uit breiding bestuur", werd aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna had een bespreking plaats van de herdenking van het 25-jarig bestaan van den Besturenbond. Voor de bestuursleden met één hunner huisgenooten wordt een besloten feestver- gadermg gehouden op 15 Maart. Op 23 en 25 Maart zullen feestvergade- ringen met de leden gehouden worden in de Gehoorzaal. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Vereenigde vergadering. In de gisteren alhier gehouden Veree nigde Vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland is door den Dijk graaf de in begin December j.l. overleden Rentmeester van Rijnland, mr. H. A. Sypkens herdacht. Aan de vergadering werd mededeeling gedaan van het arrest van den Hoogen Raad. waarbij het cassatie-beroep van den polder Nieuwkoop en Noorden tegen het arrest van het Gerechtshof te 's Gra- venhage betreffende de omslagplichtig- heid van de landen en wateren in dien polder aan Rijnland werd verworpen. Na de vaststelling der kiezerslijsten voor de a.s. verkiezingen in het 2e, 3e, 6e, 7e en 10e district werd besloten tot het ver- leenen van een credlet om deel te nemen aan de straatversiering van de Breestraat tijdens de a.s. lustrumfeesten. Besloten werd tot het aanvullen van het Ambtenarenreglement met eenige bepalin gen, welke door de regeering gewenscht worden geacht, betreffende het dragen van verboden Insignes, enz. de financieele aan spraken van ambtenaren in militairen dienst, het ontslag van de gehuwde vrouw en de vrouw, die in concubinaat gaat leven en het ontslag wegens revolutionaire gezindheid. Ten slotte werd besloten tot vaststelling van de zakelijke zekerheid voor den te benoemen rentmeester op f. 30.000, waarna als zoodanig jhr. dr. L. W. E. van Heurn te 's Gravenhage werd benoemd. Als gevolg hiervan werd een pensioen toegekend aan den heer A. J. den Hollander, die sinds 1902 als plaatsvervangend rentmeester is opgetreden. Hierna ging de vergadering in besloten zitting. Na afloop van de vergadering be gaven de leden zich naar Gouda, waar het in aanbouw zijnde Dicselgemaal van Rijnland werd bezichtigd. O Ds. D. Kuilman, herv.pred. alhier is gekozen als bestuurslid van de Vereeniging voor Inwendige Zending in en ten bate der Ned. Herv. Kerk in de provincie Zuid- Holland. Naar wij vernemen zal het 15 Maart a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. J. Smit als concierge aan de Openbare Lees zaal „Reuvens" te dezer stede werd ver bonden. In de reeks religieus-humanistische geschriften „Eenheid, vrijheid, geloof" verscheen bij de uitgevers Lankamp en Brinkman te Amsterdam van de hand van onzen stadgenoot, prof. dr. L. J. van Holk een brochure „Waardigheid in onderling verkeer". Wij ontvingen het verslag over 1934 van de Contact-commissie voor de samen werking tusschen de Sted. Lichtfabrieken en de erkende installateurs hier ter stede, waarin een opsomming wordt gegeven van de werkzaamheden dier commissie. Gistermiddag heeft de 60-jarige machinist N. v. d. S., die bezig was in de zuivelfabriek „De Landbouw" aan den Rijnsburgersingel een bak op te vijzelen, den slinger van den dommekracht tegen zijn hand gekregen, waardoor hij docr den E.H.D. naar het Academisch Zieken huis ter onderzoek moest worden over gebracht. Gisteravond heeft de 22-jarige dienst bode N. C. S., die achter de stoplijnen in het Noordeinde stond te wachten, tot dat het verkeer werd vrijgegeven, een wiel van een auto over haar rechtervoet ge kregen. Dit lichaamsdeel werd licht ge kneusd. zoodat behandeling in het Academisch"Ziekenhuis wenschelijk bleek. Gistermorgen is in de Ambonstraat een paard gespannen voor den groenten- wagen van A J. P. op hol geslagen. Eerst na een botsing met een steenenpoort in de Javastraat, waardoor deze ernstig be schadigd werd, kwam het dier tot stil stand. BINNENLAND. Bijzonderheden over het handelsverdrag met België (Binnenland, 3de Blad). Contingenteering van papier; wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend (Binnenland, 3de Blad). Begrooting Verkeersfonds door de Tweede Kamer aangenomen (Pari. Overzicht, 3de Blad). Wielerdrama te Antwerpen; de helft der renners in den Zesdaagsche op den laat- sten avond uitgevallen. (Sport, 4de Blad). Gecompliceerde autobotsing te Wasse naar; drie gewonden (Gemengd, 3de Blad) BUITENLAND Eden gaat naar Moskou en Warschau. (Buitenland, 1ste Blad). Eden en Thomas over het Engelschc Witboek (Buitenland, 1ste Blad). Nog steeds dezelfde onzekerheid inzake het verloop der Grieksche revolutie (3de Blad). De 85ste verjaardag van Tsjecho-Slowa- kije's president Masaryk (Buitenland, 1ste Blad). j RESIDENTIE-ORKEST. SOLIST: ZINO FRANCESCATTI. Reeds weer het laatste Resic—ri'1- orkest-concert in dit seizoen, dat tot een indrukwekkend afscheid werd, gelukkig niet voor goed. Wat men ons heeft voorgespeeld: het bleek veelszins opnieuw van superieure kwaliteit! De voorname geest van den grijzen Johan Wagenaar, een landgenoot op wien wij trotsch mogen gijn, schiep in zijn „Saul en David", geïnspireerd door Rem brandt's schilderij in het Haagsche Mau- ritshuis daarvan een imponeerende en suggestieve impressie. Met welk een liefde en begrip brengt zijn confrère Van Anrooy deze schepping, in welk een treffend be wogen uitvoering speelt hier zijn ensem ble. De somber-schrijnende klanken der klagende inleiding: zij symboliseeren Saul's duistere stemming. Maar David's harpenzang brengt rust. Héél Saul's on evenwichtige geestestoestand, zijn klare oogenblikken, maar ook die van pljnigen- den en martelenden waanzin worden ons in illustratieve Wagneriaansche klanken geopenbaard, opgevoerd tot een schokken de climax. Het Residentieorkest is daar paraat om dit beeld in al zijn schakeerin gen sterk en grootsch voor ons te plaat sen. onder de verzekerde leiding van v. Anrooy. Mej. Heuckeroth en Stotijn aan de hobo vervolmaakten Wagenaar's aan grijpend „toongedicht", waarin den Lei- denaar van Rhijn de hoogste eer wordt gebracht. De harpiste, evenals de compo nist, die men uit de zaal op het podium riep. werden beiden in de hartelijkste hulde betrokken. Bij uitstek ..populair" werd Dvorak's vijfde symphonie „Z nového svêta" („Aus der neuen Welt) in den loop der tijden. Geen wonder: de Amerikaansche melo dieën zijn hier tijdens Dvorak's 3-jarig verblijf in New York van nu al weer on geveer 40 jaar geleden, toen de Jazz- rythmen in de wereld der klanken en blanken nog niet gangbaar waren, op vindingrijke wijze aan de „Kunst" dienst baar gemaakt: snel en zeker griften zij zich in 't geheugen vast. De naam Anton Dvorak beteekent de meest glanzende be lichaming van het Boheemsche muzikan- tendom: hij is de nationale „volks" Inter preet bij uitnemendheid, die in deze sym phonie ook zoo meesterlijk in de huid van een „ander" volk wist te kruipen. Hier spreekt een eenvoudig, doch geenszins on diep gevoel: hier geen uitdrukking van

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1