J6ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 7 Maart 1935 Derde Blad No. 22993 BINNENLAND. Machinist H. v. d. Z zegt 2€£llil IN NOOD. BIJ DEN REGEERINGS- COMMISSARIS VAN BEERTA. EEN „DICTATUUR" DIE TEN EINDE LOOPT. Sluitende begrooting. (Van onzen relsredacteur). Een unieke staatsrechtelijke positie ln Nederland bekleedt op het oogenblik de burgemeester van de Groningsche gemeen te Beerta. de heer J. H. Nannenga. die als regeerlngscommlssarls de gemeente be stuurt, in de plaats van den raad, wlen deze bevoegdheid eenlgen tijd geleden bij rijkswet is ontnomen. Er bestaat groote kans, dat deze bijzondere functie niet heel lang meer gehandhaafd zal blijven, reden voor ons, om eens met den heer Nannenga te gaan praten en hem het een en ander te vragen over zijn werkzaamheden als eenlg Nederlandsch „dictator" in een overigens parlementair geregeerd land. Deze regeerlngscommlssarls heeft overi gens allerminst de allures van een dicta tor. De heer Nannenga ontving ons ln zijn woning te Nieuw-Beerta, een fraaie groote boerderij van het type, dat men ln de pro vincie Groningen veel aantreft, een om geving van weldadige rust en sobere wel varendheid. Des morgens Is de burgemees ter op het gemeentehuis te Beerta. des middags werkt hij thuis, zooals hij dat ook vroeger deed. toen hij als hoofd der ge meente met een raad de gemeente be stuurde. En als men hem vraagt of hij dezen toestand met een naar huls gestuur- den raad en een éénhoofdig gemeente bestuur Ideaal vindt, dan blijkt dat aller minst het geval. Het is een toestand, waar ik zelf als democraat en liberaal geen vrede mee kan hebben, maar die door de om standigheden noodzakelijk ls geworden, al dus de burgemeester. Het einde in zicht? De raad had het er wel naar gemaakt. Dit college bestaat uit 4 communisten, 3 sociaal-democraten en 4 liberalen en vrij zinnig democraten. Nu was het betreurens waardige, dat de sociaal-democraten zich geheel op sleeptouw lieten nemen door de communisten, zoodat er met den raad, waarin zich op deze wijze een zeer recal citrante meerderheid had gevormd, geen land meer te bezeilen was. Dit optreden van de sociaal-democratische gemeente raadsleden geschiedde evenwel tegen den wil van de meerderheid van hun partij- genooten in de gemeente, maar er was niets aan te doen. De regeering is zeer lankmoedig geweest, doch het bleek in alle opzichten, dat de raad onmachtig was om de gemeente behoorlijk te besturen. Straks komen er echter weer gemeente raadsverkiezingen en het staat nu al vast, dat de raad niet in zijn oude samenstelling zal terugkeeren. Er zullen door de afdeellng der S.D.A.P. geheel andere personen can- didaat worden gesteld, wier gevoelens met die van de meerderheid ln de afdeellng overeen stemmen. De waarschijnlijkheid ls groot, dat de regeering het met den nieuwen raad weer zal willen probeeren, al is nu natuurlijk niet vooruit te zeggen, hoe deze zal zijn samengesteld. Bovendien is de bevoegdheid van den regeeringscom- missaris maar van tijdelijken aard en zal straks over eventueele verlenging een be sluit moeten worden genomen. Als dat niet geschiedt, komt de gemeenteraad in Sep tember van dit jaar vanzelf weer in func tie. De bevolking tevreden. Wij vroegen den heer Nannenga hoe het staat met zijn verhouding tot de bevol king. Het werk, dat ik doe, was het ant woord, heeft de instemming van het goed gezinde deel er van, al blijven de commu nisten natuurlijk ontevreden. Van deze mededeeling kregen we nog de overigens onnoodige bevestiging in gesprekken met enkele bewoners der ge meente, die allen vol lof waren over de wijze waarop deze „dictatuur" wordt uit geoefend. Trouwens, van dictatuur in den eigen leken zin is hier geen sprake. De regee- ringscommissaris bestuurt de gemeente precies zooals van een redelijken raad ver wacht mag worden. Ik heb de bevoegd heden van den raad, zeide de heer Nan nenga, en daar is feitelijk alles mee gezegd. Evenals vele raadsbesluiten nog aan hoo- gere goedkeuring zijn onderworpen, zoo moeten ook op sommige besluiten van mij de Kroon of Gedep. Staten hun goedkeu ring geven. U heeft nogal eens een besluit van den vroegeren gemeenteraad Ingetrokken, woegen we. Dat ls inderdaad enkele malen het ge val geweest, maar het betrof hier meeren- deels besluiten, die nimmer ln werking zijn getreden, omdat de hoogere goedkeuring er op niet was verkregen De eenvoudigste weg was dan een intrekking, waarmede aan andere instanties werk werd bespaard. En heeft u ook wel eens gebruik ge maakt van uw bevoegdheid tot het vast stellen van strafverordeningen? Dat is gelukkig nooit noodig geweest. Sluitende begrooting. Het voornaamste werk van den regee rlngscommlssarls ls geweest te zorgen voor san sluitende begrooting, hetgeen voor dit jaar waarschijnlijk ook gelukt ls. Daarbij gerekend op 99 pet. subsidie in de kos- van werkverschaffing en steunverlee- nuig, een subsidie waarop de gemeente recht heeft, nu aan bepaalde door het rijk gestelde voorwaarden is voldaan. Deze uit gaven hebben in het afgeloopen Jaar ruim r 55.000 bedragen. De gemeente is de finan- eieele moeilijkheden nog niet geheel te roven, maar noodlijdend is ze niet meer. he slechte financieele toestand is evenwel met de schuld van de communisten, doch van de moeilijke tijdsomstandigheden. Als communisten hun zin hadden gekregen, was de gemeente er nog erger aan toe ge weest, aldus de heer Nannenga, maar de Aroon en Gedep. Staten hebben veel kun- rob tegenhouden. De begrooting moest in belangrijke mate aesnoeid worden. Op de afdeeling onderwijs veel bezuinigd: van 25 leerkrachten is men nu gekomen tot 15, hetgeen in de eer- are plaats het rijk ten goede komt. Een al.o. school is opgeheven wegens geSrek »an leerlingen, ontstaan door de verhoo- amg van het aantal leerlingen per klasse, mie boventallige onderwijzers zijn ontsla gen. Verder waren er geen belangrijke ob- RECLAME. en „In een vakblad las ik. dat 40% van de spoorwegmachinisten een vroegtijdigen dood sterven ten gevolge van hartaandocningcn. Ondanks mijn gevorderden leeftijd, voel ik me nog krachtig en gezond en mijn huisdokter is van meeoing, dat ik nog jaren van mijn pensioen kan genieten. Op zijn advies drink ik reeds meer dao 10 jaar uitsluitend Koffie Hag." Koffie Hag is een keurmelange van de beste koffiesoorten, veredeld volgens de door nieuwe octrooien beschermde werkmethode. De toepassing van dit verbeterde Hag- procédé laat de aromatische oliën tot volle ontwikkeling komen. Dat is het geheim van het heerlijke aroma en den fijnen,pittigen smaak van Koffie Hag. (I) Oc-enuaande n/ltpraab it antbenfük; eU afbeelding tan den. triton dtent etbttr alleen let illmtratu en beeft geen nauw. èettrigt gelgie oil jecten om te bezuinigen, zoo deelde de bur gemeester ons mede; het moest van klei nigheden komen en van enkele nieuwe be lastingen, zooals een vermakelijkheidsbe lasting, begrafenis- en grafrechten, herzie ning van de legesverordening etc. Die dingen heeft de regeering eigenlijk afge dwongen. Tenslotte is ook een wijziging aangebracht ln de heffing van opcenten op de personeele belasting. Regeering en Gedeputeerde Staten heb ben voortdurend achter me gestaan, ging de heer Nannenga verder; door den finan- cieelen nood was voortdurend overleg noo dig, niet zoozeer als gevolg van den bij zonderen toestand. Die bijzondere toestand gaf weinig drukte extra; de soesah van den raad verviel met al zijn besluiten, die weer voor vernietiging moesten worden voorgedragen. In zooverre was het dus wel makkelijk, al is het gelukkig, dat deze toe stand niet blijvend ls. Verminderde inkomsten. De opbrengst der belastingen ls geweldig gedaald. Hoofdzakelijk moesten ze door de boeren worden opgebracht en thans beta len de meesten geen Inkomstenbelasting meer. De geheele gemeente bestaat van den landbouw, dus is ze zeer eenzijdig ge oriënteerd. De landbouwsteun heeft vele boeren er bovenop gehouden en de ver mindering ervan is gecompenseerd door een grooteren oogst. Wie heelemaal van zijn bedrijf moet leven en nog huur moet betalen, heeft een sober bestaan; voor wie een eigen bedrijf heeft, gaat het nog wel. Het meerendeel der bevolking bestaat uit landarbeiders, waarvan er vele com munist zijn. De loonen zijn er laag, althans in vergelijking met de Industrie, niet in vergelijking met andere landbouwstreken. De werkgevers hebben echter onlangs be sloten, dat dit jaar de loonen niet verder verlaagd zullen worden. Onder de land arbeiders ls evenwel groote werkloosheid. Dit is minder het gevolg van mechanisatie van het bedrijf, dan wel van het streven om het werk met zoo weinig mogelijk ar beidskrachten te verrichten. Vroeger werk ten ook velen elders in den lande en ln het buitenland, wat nu niet meer kan. Ver der is er ook geen gelegenheid meer tot emigratie naar Amerika, waar indertijd veel gebruik van is gemaakt. De bevolking is sedert de laatste 100 jaar door dit alles ongeveer stabiel gebleven, nu vooral door geboortebeperking en verhuizing. Met een beetje goeden wil houden we hier nog wel het hoofd boven water, zoo besloot de heer Nannenga het onderhoud, en als straks eventueel de nieuwe raad wil medewerken, zal het wel weer gaan. BIJZONDERE POSTZEGELS. Bijslag ten bate van sociale of cultureele doeleinden. In het Staatsblad ls afgekondigd een Kon. Besluit, waarbij de minister van binnenlandsche zaken gemachtigd wordt om jaarlijks gedurende een door hem te bepalen tijdvak aan de kantoren der pos terijen voor het publiek bijzondere post zegels verkrijgbaar te stellen, welke met een door hem te bepalen bijslag boven de frankeerwaarde worden verkocht en waar van de opbrengst, na aftrek van die fran keerwaarde, de kosten van aanmaak, ad ministratiekosten en eventueele andere kosten, uit de uitgifte voortvloeiende, ten bate komt van nationale instellingen of vereenigingen, die een sociaal doel nastre ven of van cultureel belang zijn. Door de ministers van sociale zaken en van onderwijs worden ieder jaar in over leg met den minister van binnenlandsche zaken de vereenigingen of instellingen aangewezen, die in de opbrengst van deze bijzondere postzegels zullen deelen. De zegels zijn geldig voor het gebruik gedurende het jaar van uitgifte en de vijf onmiddellijk daarop volgende jaren. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Zooals wij reeds eerder gemeld hebben, zullen bij de Ned. Spoorwegen uit bezui nigingsoogpunt verschillende diensten samengevoegd worden. Door dezen maat regel zullen een groot aantal ambtenaren overcompleet worden, waarom nu bij dienstorder de Ned. Spoorwegen hebben bepaald dat thans ook alle hoofdambte naren (van de voormalige Staatsspoor) die den 63-jarlgen leeftijd hebben bereikt, dit jaar den dienst met pensioen moeten verlaten Van de H Y.S.M. waren commie zen reeds op 60-jarigen leeftijd gepension- neerd. Door dezen maatregel zal er een afvloeiing plaats hebben van ongeveer 800 personen. DE NEDERLANDSCHE TEXTIEL-CONVENTIE. UNIFORME VERKOOPSVOORWAARDEN OP RATIONEELEN GRONDSLAG. Gelijk gemeld ls op een druk bezochte vergadering te Arnhem, waar vrijwel de geheele Nederlandsche katoenindustrie tegenwoordig was, opgericht de Nederland sche Textlel-Conventie. Na de indiening van een inleidend rationalisatie-rapport voor de Nederland sche katoenindustrie van prof. dr. J. Wis sellnk zijn indertijd onder leiding van den Raad van Beheer van het Economisch Instituut voor de Textiel-Industrie en het Bestuur van de Ned. R.K. Vereenlging van Werkgevers ln de Textielnijverheid pogin gen aangewend om op de basis van dit rapport in de Nederlandsche textiel industrie tot samenwerking te geraken. Het rapport noemde als eerste, zeer noo- dige, stap een uniforme regeling der ver- koopsvoorwaarden op ratloneelen grond slag. In dit inleidend rationalisatie-rapport werd uiteengezet, hoe op de binnenland sche markt allengs groote misstanden zijn ontstaan, wat verkoopsvoorwaarden en getolereerde verkoops-usances betreft, vooral beschouwd in verband met de kos ten van productie en distributie. Deze misstanden als b.v. baisse-clausule, retou- ren, opties, te kleine en versnipperde orders, verzwakken niet alleen de positie van de industrie, doch beteekenen ook sociaal-economisch een groot euvel, In de eerste plaats toch zijn te kleine kwan- tums per technische specificatie per order met bovendien nog een versnipperd bin nenkomen van deze kleine orders de oor zaak van een versnipperde en stoots gewijze productie bij de industrie. Dat naast te hooge productiekosten ook een onregelmatige werkgelegenheid hiervan het gevolg moet zijn, is zonder meer dui delijk. Niet minder legde het rapport den nadruk op de gevolgen van deze misstan den, wat de distributie betreft. Met name de baisse-clausule, willekeurig annulee ringen, zgn. retouren, gevoegd bij veel te lange en onjuiste credleten, veroorzaken een te zware bezetting van den detail handel en het verminderen der vakkennis. Hiervan is een te dure distributie het ge volg, uit een sociaal-economisch oogpunt zeker niet minder bedenkelijk dan de reeds genoemde verhooging der productie kosten. Sedert de indiening van het rap port is de verwording op de binnenland sche markt nog aanmerkelijk voortge schreden en de totstandkoming der N.T.C. werd uitermate urgent. De Nederlandsche Textiel-Conventie zoo als die thans Jl. door 66 katoenweverijen en bedrijfs-economisch en commercieel verwante ondernemingen onderteekend is, beperkt zich uitsluitend tot hetgeen het rapport-Wisselink de eerste stap noemde, en heeft dus als doelstelling een uniforme en rationeele regeling der ver koopsvoorwaarden. Zij ls dus, mede gezien haar organisatie, een zgn. conditie-kartel. Het rapport heeft niet alleen als basis gediend voor de pogingen om in de ka toenindustrie hier te lande tot samen werking te geraken„(joch vormde ten deele ook den grondslag voor hiermede parallel loopende stappen in de wolnijverheid. Zooals reeds vermeld, zijn de pogingen in de katoenindustrie geschied onder leiding van den Raad van Beheer van het Econo misch Instituut voor de Textiel-Industrie en van het Bestuur van de Ned. R.K. Ver. van Werkgevers in de Textielnijverheid. Beide besturen hebben voortdurend in nauw overleg samengewerkt, en alle stap pen ten behoeve der totstandkoming van de N.T.C. geschiedden reéds spoedig uit sluitend door beide besturen gezamenlijk. In de laatste stadia der onderhandelingen hadden belde besturen zelfs één gezamen lijke gemachtigde prof. Wlsselink, die namens beide lichamen de besprekingen voerde. Voorzitter van het Econ. Instituut Text, is de heer Joan Gelderman; de R.K. Ned. Ver. v. Werkgevers in de Textiel nijverheid werd in de eerste periode nog gepresideerd door mr. N. P. L. Steen- beghe, later door den heer L. Schellens. Vooral echter de secretaris dier vereeni- ging. mr. B J. M. v. Spaendonck, heeft in zijn vereeniging een zeer werkzaam aan deel gehad in het doen slagen der plannen. Hoewel men in de wolindustrie iets later begonnen is met de pogingen om tot een conventie en de Wollenstoffenconventie den te geraken, dan in de katoennijver heid. zijn de pogingen, voornamelijk ge schied onder leiding van mr. B. J. M. v. Spaendonk, in deze bedrijfstak reeds ver leden jaar met succes bekroond. De Wol lenstoffenconventie is reeds bijna een jaar in werking. In de katoennijverheid heeft men met groote moeilijkheden te kampen gehad voornamelijk door het afzijdig blij ven van drie ondernemingen. Textiel- conventie en de Wollanstoffenconventie waren aanvankelijk (op de basis van het project der N.T.C.) opgezet als z.g. paral lel-kartels. Gedurende de geheele oprich tingsperiode is voortdurend contact gehouden tusschen de beide conventies; de reeds bestaande band zal nu vaster aan gehaald kunnen worden en beide kartels zullen in nauw verband samenwerken-. Het project der N.T.C. werd wat het economisch gedeelte betreft voornamelijk samengesteld door prof. Wissellnk, terwijl als juridisch adviseur optrad mr. A. Blom te Rotterdam. De Nederlandsche Textlelconventie (die zelf de vorm eener vereeniging heeft) zal te Zijner tijd overgaan tot de oprichting van een centraal bureau, hetwelk belast zal worden met de controle op de nako ming der onderlinge overeenkomst inzake de uniforme rationeele verkoopsvoorwaar den door de aangesloten ondernemingen. De oprichtingsvergadering welke gepresi deerd werd door den heer Joan Gelder man in zijn kwaliteit van voorzitter van den Raad van Beheer Econ. Instit. Text., verleende hiertoe machtiging. HET TEKORT BIJ DE SPOORWEGEN. TEGEN LOONCONCURRENTIE. In de directiekamer der Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam is gister middag een bijeenkomst gehouden van af gevaardigden der organisaties van dia manthandel en -industrie uit Antwerpen en Amsterdam. Uit de aanwezigen werd een commissie benoemd, samengesteld uit vertegenwoor digers van de beide diamantcentra, die een plan van actie zal ontwerpen ter bestrij ding van de loonconcurrentie, die in het bijzoder van den kant der Duitsche dia mantindustrie wordt ondervonden. Deze commissie zal de overtredingen van de vastgestelde maatregelen onderzoeken. DOOR DE DIRECTIE BESCHOUWD. De toenemende tekorten bij de Spoor wegen, die voor 1934 op ruim dertig mil- lioen worden geraamd, ondanks drasti sche bezuinigingen op personeelsuitgaven en reorganisatie van het bedrijf, hebben de redactie van het Handelsblad aanlei ding gegeven, een onderhoud met de di rectie aan te vragen. Dr. H. van Manen en ir. E. C. W. van Dijk zeiden in dat onderhoud dat de oor zaken van deze tekorten uitsluitend gele gen zijn in de geweldige daling van de op brengsten. In 1929 bedroegen de totale ontvangsten f. 180.000.000; in 1934 nog slechts f. 112.000.000. Een terugval dus van 68 millioen. Ramen we het tekort over het afgeloopen jaar op een dikke dertig millioen, aldus de directie, dan zijn dus reeds 35 millioen gevonden en wel voor namelijk door bezuiniging en het brengen van een grootere mate van efficiency in de exploitatie. Van de 68 millioen die we minder ontvingen, komen zeker 18 voor rekening van de belemmeringen, die de handel tegenwoordig internationaal on dervindt. De Spoorwegen worden in be langrijke mate de dupe van ten behoeve van andere bedrijven genomen maat regelen. De algemeene malaise is een tweede zeer belangrijke factor voor de dalende inkom sten. In 1929 ontving het Spoorwegbedrijf uit den post: Reizigers ln het buiten- landsch verkeer, d.w.z. reizigers uit Neder land, die het buitenland voor hun reis uitkozen, en buitenlanders, die hun va- cantie in Nederland kwamen doorbrengen: f. 5.700.000. In 1933 was dit bedrag geslon ken tot f. 3.700.000, (De cijfers over 1934 zijn nog niet bekend.) Alleen op dezen post is men dus circa 2/5 van de inkom sten kwijt, terwijl de treinen naar en van het buitenland toch moeten blijven rijden. Als derde oorzaak noemde de directie den verkeerschaos. Op het gebied van het goederenvervoer heerscht volstrekte vrij heid. De Spoorwegen en de particuliere autobusondernemers werken onder geheel verschillende voorwaarden. Het laatste jaar heeft zich als vierde oorzaak de toenemende concurrentie van het scheepvaartverkeer doen gevoelen. De regeering heeft tientallen millioenen be taald voor den aanleg van het Jullana- en hel Twentekanaal en zij heeft er o.a. mede bereikt, dat de Spoorwegen hun vrachten kwijt zijn en per jaar eenige millioenen tonnen goederen, voornamelijk mijnproducten, die vroeger per trein wer den vervoerd, thans zien overgeheveld in de schepen, die voor het verkeer door de Nederlandsche kanalen niets behoeven te betalen. De Staat der Nederlanden betaalt hier dus de tekorten, die het Spoorweg bedrijf als gevolg van deze concurrentie noodgedwongen lijdt, en tevens betaalt de Staat het goedkoope watervervoer. De directie der Spoorwegen heeft al het mogelijke gedaan, om in dezen toestand verbetering te brengen en de tekorten zoo gering mogelijk te maken. De uiterste so berheid is in alle takken van dienst door gevoerd, hetgeen geleidelijk tot een groote mate van personeelsbesparlng heeft geleld Verder is de grootst mogelijke economie betracht (etectrificatie, invoering van Dieseitractie, opheffing van baanvakken, die te groote verliezen opleverden e.d.) Wat de veelbesproken lijntjes ln de Haarlemmermeer en den Noord-Frieschen Locaalspoorweg betreft, zeiden de heeren Van Manen en Van Dijk, dat ten deze nog geen beslissing is genomen. Het kan voorkomen, dat handhaving van minder rendabele trajecten voordeellger blijkt dan sluiting. Ook dient voorkomen te worden, dat het verkeer zich na sluiting van een baanvak een weg zoekt te water of van vrachtauto's gebruik gaat maken. De genoemde maatregelen zijn echter volstrekt ontoereikend, om de exploitatie van het spoorwegbedrijf sluitend te maken Dit zal slechts mogelijk zijn door regeling van het verkeer op de wijze zooals nog dezer dagen door minister Colijn in de Kamer is toegezegd. De directie was van meening, dat op het oogenblik tariefsverlaging uitgesloten is. daar dan het tekort nog grooter zou worden. Zoowel de heer Van Manen als de heer Van Dijk waren ervan overtuigd, dat het tekort omlaag kan worden gebracht als men de bedrijfsleiding volledige vrijheid geeft om de exploitatie naar eigen in zicht te voeren. De regeering verbiedt echter uitbreiding van vervoer op Zondag (omdat de rust dag ontzien moet worden.) Aan den bus exploitant, den bootondernemer en den piloot wordt op Zondag echter geen enkele belemmering in den weg gelegd. Wanneer men in de gewenschte mate goedkoope treinen op Zondag kon laten rijden, zou dit een belangrijke bron van inkomsten vormen. Op een vraag of uitgifte van goedkoope week-end-kaarten en vergrooting van het aantal trajecten met buurtverkeer niet zou kunnen worden overwogen, zei de directie dat er juist tegenwoordig veel ge reisd wordt tegen het week-end door men- schen, die dus den volledigen prijs betalen Zou men hen in staat stellen goedkoop te reizen, dan zou dat voor hen persoonlijk een prettige tegemoetkoming zijn, maar de inkomsten zouden dalen. Bovendien zouden bij uitbreiding van het vervoer om het week-end heen extra onkosten moeten worden gemaakt (personeel en materieel) die anders achterwege konden blijven. De uitbreiding van het buurtverkeer wordt bedrljfstechnisch onderzocht. Op 't oogenblik kan men zich deze kaarten ver schaffen op die trajecten, waarvan geble ken is, dat ze stimuleerend werken op het reizigersvervoer. Vergrooting van dit aan tal schijnt de directie niet loonend. DE WILDE BUSDIENSTEN. Een concessie aangevraagd. Naar wij vernemen zegt het Vad. heeft de firma N. Sommeling te Den Haag, die de beschikking heeft over elf groote autobussen, bij Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland een concessie aangevraagd voor het onderhouden van een geregelden busdienst tusschen Den Haag en Amsterdam, tegen een enkele reis tarief van f. 0.75. RECLAME. Douwt Egbcrrs Echte friesche Heeren - Baai en Varinas Nederlands geurigste pijptabak. WIJZIGING MOTORVOERTUIGEN- BELASTING IN INDIË. Verhooging benzineaccijns. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp houdende bekrachtiging van door den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië vastgestelde motorvoertuigenbelas ting en verhooging benzineaccijns. De toelichting zegt o.m.: Het vraagstuk, hoe op de meest doelma tige wijze het motorverkeer in Ned.-Indië behoort te worden belast, heeft daar te lande het onderwerp van een nauwgezet onderzoek uitgemaakt. Een en ander heeft tot een drietal maat regelen geleld. De bestaande motorvoertuigenbelasting zoowel die van het Land als van de auto nomie gebiedsdeelen werden ingetrokken voor de van een benzinemotor voorziene voertuigen en vervangen door een verhoo ging van den benzineaccijns. Afgescheiden van een aanmerkelijke vereenvoudiging van de administratie- en invorderings werkzaamheden werd zoodoende ook een door de belastingplichtigen gemakkelijk te dragen heffing verkregen, die vermoede lijk een stimuleerende werking op het mo torverkeer hebben zal. Ten einde de opbrengst van de in te trekken directe heffingen te compensee- ren, bleek het noodzakelijk den benzine accijns met drie cent per liter te verhoo- gen. Intusschen is de benzineprijs ln Indië door dezen maatregel met 3 ct. per liter gestegen. Op aandrang van de Indische regeering hebben n.l. de benzineproducen ten den prijs der benzine met 2 cents ver- laa.gd, zoodat daadwerkelijk slechts een accijnsverhooging van één cent per liter ten laste van de autobezitters komt. Voorts werden regelen gesteld nopens de belasting van eenige bijzondere soor ten van motorrijtuigen, welke geen of slechts weinig benzine gebruiken en waar op de hierboven uiteengezette regeling niet van toepassing kon zijn. PELIKAAN DEED ATHENE AAN. Van een opstand niets gemerkt, behalve een schildwacht die omviel. Zooals reeds kort gemeld, is de Pelikaan, piloten Sillevis en Bax, gistermiddag om kwart voor vier op Schiphol van de Indië- reis teruggekeerd, een dag vroeger dan volgens de dienstregeling vastgesteld is. Dit vroegere tijdstip van aankomst hield verband met de situatie in Griekenland, waardoor te Athene niet kon worden over nacht. „In Cairo werden wij van den stand van zaken op de hoogte gebracht", aldus Sillevis, met wlen wij 'n kort onderhoud hadden. „We zijn daarom zoo vroeg moge lijk uit de Egyptische hoofdstad vertrok ken, teneinde nog den zelfden dag te kunnen doorvliegen naar Rome. Om 4.10 uur, twee uur vóór zonsopgang, vertrok ken, arriveerden we zes uur later te Athene. We hadden opdracht om het eiland Kreta, dat in normale omstandigheden wordt gepasseerd, links te laten liggen. Van den opstand hebben we eigenlijk in het geheel niets bemerkt, vertelde Sille vis verder. Alleen zagen we nabij Santorin een torpedojager varen. Dat is alles. Op het vliegveld van Athene was ook weinig van bijzondere maatregelen te be speuren. De benzinetanks werden door militairen bewaakt en op het veld stond een aantal militaire vliegtuigen gereed." De Pelikaan is maar twintig minuten te Athene gebleven. Niemand mocht het ter rein verlaten. Aangezien men geen pas sagiers voor Athene aan boord had en er ook geen reizigers moesten worden medegenomen, leverde dit geen moeilijk heden op. De K.L.M.-agent ter plaatse deelde mede, dat het aantal opstandelin gen slechts drie duizend zou bedragen Met de Pelikaan is nu het laatste bui- tenlandsche toestel uit Athene vertrokken. Ook de Engelschen hebben de dienst via Athene gestaakt, evenals de Franschen, die de route over Tunis hebben" verlegd. De gezagvoerder vertelde ons ten slotte nog bij wijze van anecdote, dat de soldaat, die met geschouderd geweer op wacht stond bij het toestel, van den schrik om viel toen de motoren werden aangeslagen. „Als er nu eens geschoten werd!" lachte Sillevis. Na het vertrek van de P.H A I.P is het landingsverbod uitgevaardigd Het toe stel heeft het dus juist op tijd gehaald De nieuwe route, welke iets korter is dan die via Athene, zal worden gevolgd, tot de toestand in Griekenland weer nor maal is.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9