LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 7 Maart 1935 BURG. STAND VAN LEIDEN VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. de ALGEMEENE TOESTAND. E LTAXTelef.C66 TELEGRAMMEN. NED. CHE. REIS VEREENIG ING. Filmavond der afd. Leiden. Gisteravond heelt de aid. Leiden der Ned. Chr. Rersvereeniging een filmavond gehouden ln „Oud-Hortuszlcht" Op deze vijlde wlnterbijeenkamst werd het eigen projectie-filmapparaat voor 't eerst offi cieel ln gebruik genomen, zoodat het niet te verwonderen was, dat lang voor het vastgestelde uur geen plaats in de zaal onbezet was Om kwart over acht werd de bijeen komst geopend met t zingen van Ps. 138:1 en gebed, waarna de voorzitter der afd de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke woorden van welkom tot de aanwezigen richtte Spr. deelde o.a. mede, dat het niet mogelijk was eenige Leidscfae films te doen vertoonen. daar dit normaalfilms zijn en het toestel alleen op onbrandbare z.g. smalfilms ingesteld is. Hierna werden de verschillende films gedraaid Allereerst vloog men per K.L.M. van Amsterdam naar Batavia Nadat de bedrijvigheid op Schiphol was gadegesla gen. was men in een minimum van tijd in Boedapest en ging het al maar verder. Schitterende landstreken trokken aan het oog voorbij en menig Oostersoh straat- tooiieeltje wekte de lachlust op. In Jeru zalem wandelde men door het oude stads gedeelte en vertoefde langen tijd bi) den Klaagmuur. Ongetwijfeld kwam bij menig een het verlangen op, dit ln werkelijkheid te gaan aanschouwen door deel te nemen aan de reis. welke dezen zomer naar Palestina gemaakt zal worden. Weldra kwam men nu, na nog vele be zienswaardigheden bezocht te hebben, behouden in Batavia aan. Vervolgens werd de film „Nederland" vertoond. Men zag onze bollenstreek vanuit de lucht, het schoon van wuivende koren velden en menigmaal werd het oog getrof fen door de bekoring die er uitgaat van oude stadsgedeelten en gebouwen. Voor waar een tocht door eigen land op 't witte doek, spoort velen aan deel te nemen aan uitstapjes op vaderlandschen bodem Nu volgden nog eenige Zwltsersche films, die zeer veel natuurschoon te genieten gaven en eveneens de reislust opwekten Hiermede was 't programma afgeloopen De eerste kennismaking met het nieuwe toestel is zonder twijfel voor alle leden van zeer aangenamen aard geweest, ge zien de schitterende resultaten die met dit apparaat bereikt worden Aan het slot dankte de voorzitter den heer Sloos. die belangeloos het muzikale gedeelte verzorgd had en zich op onna volgbare wijze van zijn taak had gekweten. Met het zingen van Gez 96 werd deze zeer geslaagde avond, die veel propagan distische waarde had. gesloten. Met ingang van Vrijdag 15 Maart a.s. wqrdt de heer H de Jong, stationsambte naar en dienstdoend chef bij de Ned. Spoorwegen aan het station te Delden overgeplaatst naar het station alhier. De fancy-fair van de Leeuwken- gTOep der Ned. Padvinders heeft zich gis teravond ln een vrij drukken toeloop mogen verheugen. Wij meldden dezer dagen abu sievelijk. dat de bazaar ook heden geopend zou zijn. Dit ls onjuist: hij ls alleen Zater dagmiddag eti -avond nog geopend! Bij de politie ls een onbeheerd ge vonden heerenrijwiel te bevragen. Bij de politie heeft zich de 19-jarige W. de M aangemeld, die bekende zijn pa troon J. H. L alhier, voor een bedrag van ruim f. 50 te hebben benadeeld. GEBOREN. Abraham, z van M. Levarht en A. Mole naar Jaantje, dr van R. Rikkers en H. A. v. d Haven Adrlanus Cornells, z. van H. v. d. Nleuwendijk en M. Koops. ONDERTROUWD. A O. H Tellegen, jm. 27 jaar en N. Engberts. jd. 25 jaar. GEHUWD: A. J. v. Blemen. j.m. en C. Karreman, J.d. C. P. v. Oljen. Jm. en H. J. v. d. Hoed. j.d H. de Roode J.m. en A. G. Guldemond. J.d. W. F. de Vos. j.m. en F. Tesearek. J.d. OVERLEDEN: G. Oosthoek, wedn., 74 jaar. IJMUIDEN. 7 Maart. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.171.10. Tongen per KG. f. 1.370.75. Groote Schol per kist van 50 K G. f. 20—14, Middelschol f. 25—18. Zetschol f3022, Kleine Schol f. 226, Bot f. 7—6. Schar f. 14.50—3.60 Tongschar f. 32—27, Roggen per 20 stuks f. 1713. Vleeten per stuk f 3.67. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G f. 117, Groote Schelvisch f. 36—28. Middel Schel- visch f. 3626. Kleinmiddel Schelvisch f. 30—24 Kleine Schelvisch f. 24—12.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.4621. Gullen per kist van 50 K.G. f. 126, Lengen per stuk f 140.55. Heilbot per K.G. f 1.100.70. Wijting per kist van 50 K.G. f.9—3.70 Koolvisch per stuk f 1— 0.20. Makreel per kist van 50 KG f. 12.50 96 kisten versche haring f. 3.80—2 80 per kist. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: IJM. 49 met f.2901 IJM 78 met f.1932. IJM. 107 met f. 1228 IJM. 115 met f. 3471 IJM. 130 met f 1997 IJM. 183 met f.2634 IJM 59 met f.3728 IJM 26 met f.3993. IJM. 70 met f.1640. 8 loggers: KW 49 met f.773. KW 74 met f 1037 KW 29 met f. 879. KW 114 met f 682 KW 23 met f. 642, KW 55 met f. 646 KW 68 met f. 552, KW 60 met f. 635. De reis van sir John Simon Henderson blijft voorzitter der Ontwapenings conferentie. In verband met het uitstel van de reis van Sir John Simon naar Berlijn heeft de EngeLsche regeering onder leiding van Baldwin daar Mc Donald ook verkouden ls. den algemeenen toestand nog eens uit voerig besproken. Men blijft hopen, dat de Berlijnsche visite alsnog zal plaats hebben, zoodra Hitler is hersteld. Intusschen worden de toebereidselen getroffen voor het bezoek van den Britschen minister aan Moskou en Warschau. De data dezer bezoeken zullen, vermoedt men. zeer spoedig wor den vastgesteld, want men wil de onder handelingen over de Londensche accoor- den van 3 Februari niet meer dan noodlg is laten traineeren. Intusschen is, zooals gezegd. de hoop dat het oorspronkelijk program, met zijn bezoek aan Berlijn als eerste punt. alsnog zal kunnen worden uitgevoerd, niet opge geven. Men zal dus eenlgen tijd wachten, alvorens de reis naar Noord-Oost-Europa te aanvaarden, wellioht dat Hitler intus schen hersteld zal zijn. Wat het Witboek betreft, blijft men al gemeen van oordeel, dat het beter is, dat de regeering de situatie volkomen duide lijk uiteenzet dan dat men onderhande lingen laat plaats vinden ln een sfeer van mogelijke misverstanden. Deze besluiten beteekenen een pressie op Berlijn, waar men een bezoek aan Mos kou en Warschau, voor sir Simon naar Berlijn komt, als een nieuwe ontgooche ling zou aanvoelen. Geruchten dat von Neurath thans eerst naar Londen zou gaan, zijn niet bevestigd. Gistermiddag vroeg de leider der oppo sitie, Lansbury. in het Engelsche Lager huis den staatssecretaris voor bulten- landsche zaken, of hij een verklaring te geven had over het uitstel van zijn be zoek aan Berlijn. Simon antwoordde: „Het Duitsche mi nisterie van bultenlandsche zaken heeft den Britschen boodschapper ln Berlijn medegedeeld, dat de Duitsche kanselier, doordat hij gedurende zijn bezoek aan het Saargebied een verkoudheid opgeloopen heeft, veel last heeft van heeschheid en dat hij op raad van zijn geneesheer de besprekingen, die deze week met de Brit- sche ministers in Berlijn zouden plaats vinden „tot groot leedwezen der Duitscne regeering tot een later tijdstip moest uit stellen". Lansbury vroeg hierop: „Is het reeds bekend, wanneer de samenkomst zal plaats vinden?" Simon antwoordde: ..Ik sta met de Duit sche regeering over deze vraag in ver binding". Lansbury: „Mag ik vragen, of Simon zijn collega's voor zal stellen, het witboek tot na de besprekingen in Berlijn in te trekken?" Simon antwoordde: „Neen, dat zal zeker niet gebeuren. Ik kan mij nauwelijks voor stellen. dat iemand het voorstel om een eenmaal afgelegd* verklaring, terug te trekken, ernstig zou nemen". Lansbury vroeg hierop: „Gelooft de mi nister werkelijk, dat het voor vriend schappelijke onderhandelingen bevorder lijk is, een zoo onvriendelijk document te publiceeren, als dit witboek?" Simon antwoordde: ..Dit is een vraag, die, naar ik meen, as. Maandag ter sprake zal komen" Een arbeidersafgevaardigde der opposi tie vroég hierop, of Simon thar.s de gele genheid aan zou grijpen. Moskou te be zoeken. Op deze vraag gaf Simon geen antwoord. Labour heef gisteren net Witboek be sproken. Gedurende het overleg werd ook het punt van Hendersons voorzitterschap van de ontwapeningsconferentie te berde ge bracht, maar nadat Henderson zelf een paar niet gepubliceerde opmerkingen had gemaakt, stelde Attlee voor dit punt tot een volkomen particuliere aangelegenheid van Henderson te verklaren, waarmee de arbeiderspartij noch haar parlementaire vertegenwoordiging verder iets te maken hadden. Daar niemand hier iets tegen had ls aldus besloten. Henderson heeft in zijn rede verklaard, dat hij tijdens het geheele verloop van de ontwapeningsconferentie nooit het geloof heeft opgegeven aan de mogelijkheid een bevredigende overeenkomst te bereiken. Hij zal dan ook niet heen gaan als voor zitter. o FRANKRIJK. Een nieuwe kruiser. De minister van marine heeft bij de Kamer een wetsontwerp Ingediend, strek kende tot den bouw van een kruiser van 35.000 ton. Tevens wordt aangekondigd, dat nog een dergelijke kruiser op stapel ge zet zal worden, zoodra de bepalingen van het verdrag van Washington het gedoogen. ITALIË. Het conflict met Abessynie. Inzake de Abessynisch—Italiaansche on derhandelingen is te Rome het volgende communiqué uitgegeven: De Ethiopische regeering heeft de door Italië gestelde voorwaarden aangenomen, zoodat een voorloopige overeenstemming is tot stand gekomen aangaande de Instelling langs de Somali-grens van een „eerbleds- zone", teneinde conflicten van patrouilles te voorkomen tijdens de onderhandelingen, die plaats zullen vinden ter oplossing van de gerezen problemen tengevolge van den Ethiopischen aanval te Oeal Oeal en de daarop volgende incidenten. Maar Italië zet intusschen de troepen verscheping voort. Naar verluidt zou de Italiaansche regee ring zelfs voornemens zijn, een groot aan tal vliegtuigen naar Italiaansch Oost- Afrika te zenden, ln elk geval onderhan delt, zij op het oogenblik met de regeering van Egypte over de kwestie van het vliegen over Egyptisch gebied Het aantal vliegtui gen, dat naar Italiaansch Oost-Afrika moet worden gebracht, is niet be- Afrika moet worden gebracht is niet be kend. Verschillende geruchten doen hier omtrent de ronde en sommige daarvan spreken zelfs van 400 vliegtuigen. BELGIE. Vlaamsche interpellatie. In de Kamer heeft de Vlaamsche afge vaardigde Borgignon de regeering geïn terpelleerd over het verbod van de Vlaam sche betooging, die op 31 Maart te Brussel zou worden gehouden. Hij begon met vast te stellen, dat de betooging alleen ten doel had. aan te drin gen op de naleving van de taalwetten, het doen erkennen van het Vlaamsche karak ter der stad Brussel en het volgen van een politiek, die niet steunt op andere mogendheden. Burgemeester Max mag de grondwettelijke rechten niet schenden. Toen de minister van blnnenlandsche zaken zou antwoorden, deed zich een In cident voor, daar de Vlamingen verlang den, dat een in het Vlaamsch Ingediende interpellatie ook ln het Vlaamsch beant woord zou worden. De minster betoogde, dat de regeering niet kon ingrijpen, daar de burgemeester gehandeld had op grond van de gemeen telijke autonomie. Burgemeester Max wees er op. dat aan de betooging ook Waalsche socialisten hadden willen deelnemen. Ook zijn er opruiende geschriften verspreid. De heer Huysmans, socialist, achtte het van de regeering niet zeer moedig, dat zij zich achter burgemeester Max ver schuilt. De afgevaardigde Borgignon noemde het antwoord van den minister onbenullig. Ten slotte werden 4 moties ingediend, een welke het betreurt, dat de regeering niet ingegrepen heeft, een socialistische motie, welke de houding van de regeering afkeurt, een derde motie, door een katho lieken afgevaardigde ingediend, waarin 't verbod betreurd wordt en een vierde mo tie, welke voorstelt over te gaan tot de orde van den dag. Over de moties zal hedenmiddag worden gestemd. Naar verluidt, zou de regeering Theunls niet geheel gerust zijn omtrent den af loop der stemming. OOSTENRIJK. Het Rintelen-proces. Gisteren zijn in het Rintelen-proces eerst drie getuigen gehoord, die direct nadat Rintelen een poging tot zelfmoord Ihad gedaan, zijn kamer waren binnen gerend. Rintelen zat rechtop in zijn stoel en antwoordde op de vraag, waarom hij op zichzelf had geschoten met de woorden: „Omdat men mij op een dergelijke wijze behandelt". Verder had hij niets ver klaard. doch alleen eenige malen om een priester gevraagd. De volgende getuige, dr. Funder, hoofd redacteur van de „Relchspost", zeide. dat hij verdachte reeds in zijn jeugd kende en zeer vertrouwelijk met hem was omge gaan. Later, toen hij van de grootsche plannen van verdachte hoorde, was er een verandering in die verhouding gekomen. In October 1924, toen er gesproken werd over de herkiezing van Hainisch als pre sident der republiek, heeft Rintelen ln een langdurig gesprek aan Funder medege deeld, dat hij graag voor die functie in aanmerking wilde komen. Op 15 Mei 1932, voordat Dollfuss belast werd met de vor ming van een kabinet, heeft Rintelen op gewonden tot een der redacteuren van de „Reiohspost" gezegd, dat het toch niet Juist kon zijn. dat Dollfuss bondskanselier werd, omdat hij, Rintelen, dat moest worden. In Juli 1932 deden weer geruchten de ronde, dat Rintelen kanselier zou worden. Getuige heeft hem toen om opheldering gevraagd, waarop Rintelen met veront waardiging die geruchten heeft tegenge sproken. Hij heeft toen tevens gezegd, dat wanneer Dollfuss de hem toevertrouwde taak niet wilde of kon uitvoeren, hij in de bres zou springen en een dictatuur instel len. Dr. Dollfuss had in gesprekken met Funder herhaaldelijk blijk gegeven van zijn vrees ten aanzien van Rintelen, vooral toen Rintelen gezant in Rome werd. Verdachte antwoordde hierop, dat er nooit sprake is geweest van een goede ver standhouding tussohen hem en getuige en dat hij nooit getracht heeft president te worden. Men kan hierover den oud-pre sident Hainisch en het tegenwoordige staatshoofd Miklas ondervragen. Scherp verdedigde Rintelen zich tegen de bewering, dat hij de plaats van Dollfuss had willen innemen. Funder, zijn verklaringen voortzettend, vertelde, dat hij van Schuschnigg op- draoht had gekregen verdachte naar het ministerie van Oorlog te brengen. Rintelen was zeer opgewonden, toen getuige in het hotel aankwam, waar verdachte juist ge reed stond om uit te gaan. Verdachte zelde, dat hij naar Schuschnigg wilde gaan. Door de houding van Rintelen had getuige den indruk gekregen, dat hij bij den op stand betrokken was. Ook een telefoongesprek van generaal Wagner draagt hieraan schuld. Daarna ontstond er een woordenscher mutseling tusschen den president, den be klaagde en den getuige, waarbij ten slotte de president dr. Rintelen het recht tot redetwisten ontzegde. Aangezien men aanneemt, dat het ver hoor der nog overblijvende getuigen tame lijk vlot zal geschieden, bestaat de moge lijkheid, dat de bewijsvoering reeds heden kan worden gesloten. In dat geval moet er op gerekend wo.den, dat morgen of Zater dag het vonnis zal «orden geveld. SIAM. Prins Ananda Mahldol koning. DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Prins Ananda. Prins Ananda Mahldol is uitgeroepen tot koning van Slam, onder een regentsohaps- raad. Koning Ananda is negen jaar oud. HIJ bevindt zich te Lausanne. Hij is een neef van den afgetreden koning. JAPAN. Een nationale politieke raad. Het Kabinet heeft besloten tot de orga nisatie van een Raad voor nationale poli tiek. welke het hoogste advlseerende lichaam voor het Kabinet zal zijn betref fende de formuleering van de nationale politiek. De raad zal onder voorzitterschap staan van den premier en samengesteld worden uit 15 leden. UIT HET VERRE OOSTEN. De hulp aan China. Roosevelt heeit ln een persconferentie meegedeeld, dat hij wist, dat een plan van Internationale hulpverleening aan China in studie was. De laatste veertien dagen had hij echter niet vernomen, of deze studie voortgang gemaakt had. In antwoord op een vraag in het En gelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon gisteren gezegd, dat in December van het vorige jaar aan de Engelsche regeering voorloopige voorstellen gedaan waren voor een leening aan China, maar na zorgvuldig onderzoek hadden zij de Engelsche regee- ring geen bevredigend geneesmiddel ge leken voor den toestand. De regeering had den financieelen toestand van China nauwkeurig gevolgd. ZIJ hechtte groote waarde aan de samenwerking tusschen de eerstbetrokken mogendheden, met Inbe grip van China zelf en was, met deze mo gendheden ln contact. De Engelsche regee- ring had op het oogenblik geen ontwerp voor een leening aan China onder handen. En voor zoover de minister wist, was de kwestie van een leening aan China niet bij den Volkenbond of eenige andere mo gendheid ln behandeling. RECLAME. GROOTE BRANDEN IN JAPAN. TOKIO, 7 Maart (Reuter). In een bui tenwijk van Tokio brak ln den afgeloopen nacht een brand uit, die razend snel om zich heen greep Ondanks de krachtige bestrijding van de brandweer werden ongeveer 50 huizen ln de asch gelegd. Te Nagoya werd de technische hooge- school door een grooten brand, welks oorzaak nog onbekend is. bijna met den grond gelijk gemaakt De schade zou eenige millioenen Yen bedragen. Aan het Foeyl-meer werd het bekende hotel Shojln door brand eveneens totaal vernield. Evenals te Nagoya is ook hier een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. GEEN BESLISSING. SALONIKI, 7 Maart (Reuter) in een communiqué wordt medegedeeld, dat d« troepen van de regeering nog steeds op. rukken. De vliegtuigen zijn teruggekeerd, gedwongen door den dichten mist. T( Serres, dat door vliegtuigen werd gebom bardeerd, heerscht een paniek, BOEKAREST, 7 Maart (Reuter) - De Turksche troepenconcentratie ln Oost- Thrasië ls niets anders dan een voorzorgs- maatregel in verband met den opstand li Griekenland. De Grleksche regeering heeft haar ver tegenwoordigers in Roemenië last gegeven geen invoervergunningen meer voor pe troleum, graan en kolen naar Grlekenlani te verleenen. Zij wil op deze wijze voor komen dat transporten door de muiten zouden worden opgevangen, die er hui voorraden mee zouden kunnen aanvullen, PARIJS, 7 Maart (Reuter) De bijzon dere correspondent van de Petit Pari- sien" berichtte aan zijn blad, dat Tsal- daris hem heeft medegedeeld, dat de Bul- gaarsche gezant de Grieksche regeering heeft verzekerd, dat zij de volle sympathie heeft van zijn land: alle opstandelingen, welke naar Bulgaarschen bodem vluchten zullen onmiddellijk ontwapend worden. ISTAMBOEL, 7 Maart (Reuter) - De Turksche autoriteiten hebben 5 Grieksche koopvaardijschepen, die op doorvaart ln den Bosporus waren, aangehouden, aan gezien men verdenking koesterde dat de schepen geladen waren met levensmid delen en kolen Voor de Grieksche opstan delingen. De uit Istamboel vertrekkende schepen weigeren passagiers voor Griekenland mee te nemen. ATHENE, 7 Maart (Reuter). De rebel len-kruiser „Aweroff" heeft voor Mytlleni het anker uitgeworpen. Een landings- divisie van het schip heeft de stad bezet o TREINONTSPORING IN FRANKRIJK. VIJF DOODEN, TWAALF GEWONDEN, PARIJS, 7 Maart (Reuter) Gister avond omstreeks 10 uur ls op de lijn Bor deauxLlbourne, tusschen de stations Ambes en Saint Loubes, de D-trein vu Augeulème naar Bordeaux ontspoord. Een derdeklas wagon viel om en de volgende wagen schoof in elkaar. Vijf personen zijn om het leven gekomen en 12 werden ge wond, waarvan 2 ernstig. De trein was gelukkig niet druk bezet, in totaal met slechts 62 passagiers. Een woord van waardeering komt toe aan den machinist, die niettegenstaande hl) eveneens gewond was, zorgde dat het ongeluk werd gemeld en de signalen op onveilig werden gezet. Het stoffelijk ovrschot van de dooden kon eerst na eenige uren werken geborgen worden. De gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. De lijn ParijsBordeaux ls in belde richtingen versperd, het verkeer ls omge leid. Het onderzoek over de oorzaak heelt uitgewezen, dat een wiel van den eersten wagon was gesprongen, waardoor eenige honderden meters verder een as brak, het geen leidde tot de ontsporing. DE REIS VAN SIR JOHN SIMON. PARIJS, 7 Maart. (Reuter) In de con tinentale editie van de .Dally Mail" schrijft Ward Price, dat een van de voornaamste medewerkers van Hitier hem heeft mede gedeeld, dat de keelaandoening van Hit ler voldoende was om de reis van Sir John Slmon te doen uitstellen, doch ook de publicatie van het Witboek heeft te Ber lijn een gevoelen gewekt, dat het wen schelijk maakt, dat het bezoek van den Britschen minister wordt uitgesteld. LONDEN, 7 Maart (Reuter) - De „Times" publiceert een schrijven van generaal Sir Jan Hamilton, die tijdens den wereldoorlog de Britsche troepen voor Gallipoli commandeerde: deze brief be staat uit een enkelen zin: Mag ik zoo vrij zijn, nu ik sedert het sluiten van het Verdrag van Versailles, op bescheiden en onvolmaakte wijze gestreeld heb naar vrede en verzoening, te zeggen dat het het slechtste stuk werk ls dat sedert vele jaren voor den vrede is ge leverd, Indien de geheele schuld der be wapening, met uitsluiting van andere landen op Duitschland wordt geschoven. WARSCHAU, 7 Maart. (Reuter) - Naar de Poolsche bladen uit Londen berichten heeft het Britsche ministerie thans een besluit genomen over het bezoek aan Warschau en Moskou. De onderstaatssecretaris van bulten landsche zaken, Vanslttart, heeft gisteren den Poolschen gezant Maczysski ontvaï* gen en hem medegedeeld, dat de Britscne regeering voornemens ls een vertegen woordiger naar Warschau te zenden. De beslissing over den datum ia niet gevallen, evenmin staat vast, w naar Warschau zal gaan. JAPANSCH SCHIP OMGESLAGEN. TOKIO, 7 Maart. (Reuter) - Nabij Sji- monosekl is een Japanseh stoomschip™1 geslagen; acht persopen worden verm»-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2