De revolutie in Griekenland. Redactie1507 Oirectie en Admin'str. 2500 pDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 7 Maart 1935 pILEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPORT. Nog steeds geen einde. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAREN. ijvorens minister Steenberghe aan het Iróord kwam, hebben nog eenige afge- I naidlgden het woord gevoerd. I Zoo bepleitte de heer Smeenge.de be- limgen van de borstel-industrie en van |j, blnnensoiheepvaart (de uitersten ont- Iroeten elkander!); zoo verdedigde de liter Rugge het bestaande stelsel van Itienredlge vrachtverdeeling tegenover de liaarop geoefende critlek; zoo gaf de heer Lanschot verschillende wenken in ver- Iténd met de samenstelling der departe- Kens-afdeellng, die in het bijzonder be- tukken is bij de onderhandelingen met I iet buitenland en betoogde hij dat op |dex belangrijke afdeellng behoorlijke sa larissen moeten worden betaald: zoo Ijehsarde de heer Wibaut zich bij hen |iie het bestaande stelsel van steun aan |den landbouw willen hervormen en even- Ixer bij hen, die den steun aan de soheep- I ,aart totaal onvoldoende achten; verge- ■leken bij den landbouw-steun is er zoo 1*1 hij ..een onduldbare onevenredig heid"; in dezen zelfden geest sprak de lieer Knottenbelt. Maar wij bepalen ons nu maar, wat die spiekers betreft, tot dit enkele woord, om |nt uitvoeriger te gewagen van 's minis- Iers rede. Hij heeft al dadelijk een aanmerkelijk Ideei van wat over den landbouw was ge legd uitgeschakeld tot de behandeling |der begrooting van het Landbouwcrlsis- fonds en verklaarde tevens, dat hij vele |menschen niet zal kunnen bevredigen, te minder, waar verschillende daarvan lijn- Irecht tegen elkander ingingen. Wat de livenredige vrachtverdeeling voor de bin- nenscheepvaart betreft, verklaarde de minister dat die veel goeds heeft en ge- |handhaafd dient te blijven, maar de ge lieven wenken zal hij gaarne overwegen. |De mechanisatie van de sigaren-industrie I vrordt aan de hand van een rapport be- studeerd; ten aanzien van de borstel- industrie worden bepaalde maatregelen overwogen; eveneens wordt onderzocht de ImogelUkheid en wenschelijkheld van clea- I ring met Brazilië. I Met nadruk heeft de minister, wat de lilgemeene economische politiek betreft, Ifesegd dat er geen enkel teeken is, wij- liend op een eind van „de algemeene ver- Idsazlng". Daarom is ook ons land nog If.reds genoodzaakt, bil onderhandelingen liet andere landen geen welwillendheid len geen verdreven liberaliteit op den Ivoorgrond te stellen. Hiermee wordt in de I ffgeven omstandigheden niets bereikt. Het nationale belang moet richtsnoer Iblijven. Onze politiek moet zich voorts tsseeren op handhaving van onzen export, :aast aankoop van de noodzakelijke grond stoffen, bevordering van het eigen be drijfsleven, maar ook op behoud van im« port tot een totaal van ongeveer 450 mll- lioen. De minister heeft, om dit toe te lichten, allerlei cijfers genoemd. In ver band hiermede stelde hij nog eens in het licht, dat voor het nationale bedrijfsleven, hoor de eigen markt, de con tingen teering een uitstekend middel gebleven is; ook hieromtrent deelde de minister allerlei segevens aan de Kamer mede, eveneens cm aan te toonen, dat de eigen producten seer afzet hebben gevonden in ons land, vaardoor ook de werkgelegenheid is be vorderd. De contlngenteering kan dan ook ;Ls onderhandelingsobject nog steeds niet worden gemist, verklaarde de minister; 't systeem moet worden behouden en kan niet worden geruild voor een generale wijziging der invoerrechten, een maatregel overigens, welke een langdurig en nauw- gezet onderzoek zou vormen. Inzake het belangrijke punt van steun an de scheepvaart verklaarde de minister, dat deze nog in de phase van overweging tn voorbereiding verkeert. Met de Holland- Amerikalijn (bouw van een tweeden Sta- tendafwordt nog overlegd, doch wat de Koninklijke Hollandsche Lloyd betreft, net deze maatschappij betreft het geen crisis-kwestie, want al van 1918 af zijn vele millioenen voor dit bedrijf aan de schatkist onttrokken en daarmede kan niet worden voortgegaan, althans niet, voor zoover het niet broodnoodig is. Waar nu de nood hoofdzakelijk het passagiers vervoer betrefte dat niet meer floreert, meent de regeering dat de maatschappij rich tot vrachtvervoer moet bepalen; gaat men het passagiersvervoer steunen, dan benadeelt men andere bedrijven (b v. van Hievelt-Goudriaan te Rotterdam) die dit vervoer nog zonder staatshulp volhouden. Dit wat de scheepvaart betreft. Wat de Industrie aangaat, 's ministers standpunt dat verdere industrialisatie moet wor den voorafgegaan door saneering van het Jeeds bestaande. Voor een centrale indus- jriebank verklaarde hij niets te gevoelen, w de landbouw? 's Ministers verklaringen stamen hierop neer: De landbouw moest en moet geholpen worden maar het kan met den steun inderdaad niet op dezen voet blijven door- Kan. Men kan niet alleen terwille van de boeren aan het overige deel der bevol- rine steeds nieuwe heffingen (blijven) opleggen. Maar anderzijds moet men den rindbouw-steun billijk beoordeelen; de gronden kunnen nu eenmaal niet braak Wijven liggen. De minister besloot met te zeggen, dat de regeering een krachtige politiek dient voeren, teneinde ons volk, met Gods JwP, door de moeilijkheden van dezen 'Ud heen te helpen. De Kamer heeft de begrooting van eco nomische zaken zonder hoofdelijke stem- ?®g goedgekeurd. Thans resten nog 'Ustltie en Onderwijs. HAGENAAR. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) Chr. PREDIKBEURT NIEUW - VENNEP. Geref. Kerk: Vrijdagnam. 7 uur, ds. Van der Heyden, van Den Haag. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Heden nam. 7 uur (Bid stond gewas), ds. L. Vroeg-ln-de-Wet). NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Giethoorn, J. J. Ket, cand te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Pleterburen, H. Boersema, cand. te Zandeweer; C. v. d. Boom, cand te Overschle en Chr. v. d. Vliet, cand. te Slootdorp. Beroepen: Te Veenendaal, D. v. Enk, te Smllde; te Oldenzaal, Joh. Karsten, cand. te Mepepl. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: Te Apeldoorn-Doesburg, Th Scharten Jr. te Monnikendam; V. W. F. B. Schmidt te Schiedam en W. Spliethoff te Pekela. BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS VOOR MEISJES. Blijkens de verslagen van de inspecteurs van het Nijverheidsonderwijs voor het verslagjaar 1933 heeft het Nijverheids onderwijs voor meisjes ook in dit Jaar belangrijke wijzigingen ondergaan en wel hoofdzakelijk tengevolge van de crisis. Aan sommige nijverheidsscholen werden cursussen voor werklooze meisjes en vrou wen van werkloozen gegeven, georgani seerd door vereenlgingen voor Jeugdwerk en van anderen aard, soms in overleg met het Departement voor Sociale Zaken. In de meeste gevallen stelden de leerkrachten, zich gratis voor dit werk beschikbaar, ter wijl voor gebruik van lokalen, leermidde len enz. een door den Minister bepaalde vergoeding, die niet hooger mocht zijn dan de werkelijke kosten, aan de school moest worden betaald. Op sommige scholen heeft men de opleiding tot dienstbode ter hand genomen, zonder dat het noodlg was het aantal lesuren, dat de school volgens de goedgekeurde begrooting mocht geven, uit te breiden. Bij het veelvuldige ont slag van fabrieksarbeidsters en het heer- schend gebrek aan goede Hollandsche dienstmeisjes Ligt in de vorming van ge wezen fabrieksarbeidsters tot dienstboden voor de nijverheidsscholen in sociaal op zicht een belangrijke taak. In de eerste plaats zal een meisje in het algemeen op den duur zich gelukkiger voelen in een huishoudelijke betrekking dan als fa brieksarbeidster en kan zij in een zoo danige betrekking een goede voorbereiding voor haar latere gezinstaak vinden. In de tweede plaats is het in de tegenwoordige omstandigheden wenschelijk, dat de werk loosheid onder de meisjes wordt tegenge gaan door haar geschikt te maken voor een vak, waarin een goede toekomst te vinden is. De omstandigheid, dat tallooze dienstboden-betrekkingen door Duitsche en andere buitenlandsche meisjes worden vervuld, bewijst wel, dat nog een groot tekort aan goede Nederlandsche dienst boden bestaat. In het algemeen bleek "het echter moei lijk de belangstelling van de gewezen fa brieksarbeidsters in de dienstbodencursus sen te wekken en te behouden. Op de R.K. huishoud- en industrieschool te Breda heeft men getracht de belangstelling van de meisjes te verkrijgen of gaande te houden door het leerplan zeer nauw te doen aansluiten aan de practijk van het dagelij ksch leven. Het resultaat hiervan was uitstekend; aan het einde van het jaar kon met voldoening worden geconstateerd, dat zoowel de dagcursus als de beide avondcursussen voor opleiding tot dienst bode goed bezet waren. Niet alleen de op de scholen ingevoerde bezuinigingsmaatregelen, doch ook de economische omstandigheden bulten de school deden, zooals uit het voorgaande wel blijkt, hun Invloed op het onderwijs gelden. Dit is trouwens altijd het geval bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes, om dat het verbonden is aan de practijk van het leven. De besturen, directies en leer krachten hebben echter geen moeite ge spaard om zich bij de nieuwe eischen aan te passen. Ook in de vakorganisaties heeft men gestreefd naar handhaving en verhooging van het peil van het onderwijs. De afdee llng Huishoudonderwijs van den Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes heeft in 1933 een enquête gehouden onder oud-leerlingen der meis jesnijverheidsscholen met de bedoeling haar oordeel te vernemen over de resul taten van het huishoudonderwijs in de practijk. De hierop ingekomen antwoor den zijn aanleiding geweest tot vrucht dragende besprekingen op de vergaderin gen van de afdeeling Huishoudonderwijs. Naast veel waardeerende antwoorden, waren ook enkele klachten over het huis houdonderwijs, als voorbereiding voor het practische leven, ingekomen. Ernstig is nagegaan of en in hoeverre deze gegrond zijn en op welke wijze de geuite bezwaren voortaan ondervangen zouden kunnen worden. Naar aanleiding van de geuite klachten over het onderwijs in de naald vakken zijn door de betrokken leerkrach ten studiekringen gevormd ter bespreking van de middelen tot verbetering. Vanwege de vakgroep werden in het verslagjaar nog een schriftelijke cursus in weefselonderzoek en een cursus over wa tervoorziening in Nederland gegeven, die resp. door 49 en 29 deelneemsters zijn ge volgd. Onafhankelijk van de vakgroep werd in Amsterdam een cursus in voedingsleer voor leeraressen gegeven door een medi cus-specialist. De kosten van deze cursussen, die in den regel geheel door de cursisten zelf werden VOETBAL. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL. De mogelijkheid, dat het Nederlandsch elftal, dat 31 dezer in Amsterdam tegen België uitkomt, in dezelfde samenstelling zal spelen als tegen Dultschland. moet niet groot geacht worden. Dat Vente, die Infectie aan een been heeft opgeloopen en in het ziekenhuis reeds tweemaal een operatie heeft ondergaan, in staat zal zijn te spelen, is zoo goed als zeker uitgesloten. Het spel van Wels heeft In den laatsten wedstrijd tegen Dultschland zulk een in druk gemaakt, dat, naar wij vernemen, ernstig overwogen wordt hem te vervan gen. Het moet in de bedoeling liggen in den oefenwedstrijd, welken het voorloopig Nederlandse!) elftal op Woensdag 20 de zer tegen de Engelsche 3e klas prof club Cardiff City speelt, een anderen rechter vleugel op te stellen. Vermoedelijk zal deze vleugel gevormd worden door Adam (H.V.V.) en Lagendaal (Xerxes). (Vad.i S. E. P.—U. V. S. De opstelling der Leidsche ploeg. U.V.S. komt in den wedstrijd tegen S.E.PJ. in Delft a.s. Zondag in de volgends opstelling (links naar rechts): Doel: H. Kramp; achter: A. J. Graaf- mans en G. Burgij; midden: G. de Lange, B. L. Wallaart en P. Hansen; voor: J. Onvlee, J. de la Blje, Ch. v. Goor, P. Kan tebeen en W. v. Weizen. Scheidsrechter is de heer J. Brandei (Den Haag). De wedstrijd vangt om 2.30 uur aan. U. V. S.L. D. W. S. 3—1. Onder leiding van den heer Lubbe heb ben deze elftallen elkaar op prettige wijze bekampt. U.V.S. nam in de eerste helft de leiding met 20, waarna L.D.W.S. na de hervat ting tegenscoorde. Kort voor het einde bracht de U.V.S. rechtsbinnen den stand op 31. SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN HAAGSCHEN SCHAAKBOND. De stand der eerste klasse. Na den gisteravond gespeelden wedstrijd is de stand in deze groep de volgende ge worden gesp.gw.gel.verl.v.-t. pnt. Leidsch Sch.gen. I H. Chr. Schaakv. I Resid. Schaakcl. I Disc. Disc, n H. Westerkw. I Disc Disc. Ill H. Arb. Sch.cL I 5 5 - - 33-17 10 5 3 1 1 25-25 7 4 2 - 2 221/»-171/i 4 4 2 - 2 22-18 4 3 111 13'/.-16'/. 3 4-13 14V.-25'/. 1 5-14 19V.-30'/. 1 De Leidenaars zijn dus kampioen en kunnen nu aan de promotiewedstrijden naar de eerste klasse deelnemen. Het is niet de eerste maaL dat L.S.G. I aan deze wedstrijden mededoet. Eenmaal werd van Bussum verloren met 4'/.5'/., een volgend jaar waren de voorwedstrijden afvalwed- strijden. Eerst werd gewonnen van Rot terdam, daarna van Amsterdam, vervolgens van Hilversum maar luist de laatste wed strijd werd van Groningen verloren. Twee jaren geleden won L.S.G. I twee wedstrij den van Kijk Uit te Velsen en moest tegen de N. Rott. Schaakv uitkomen, die echter niet de zwakste der ie klasse was. maar door pech op de onderste plaats was te rechtgekomen De eerste wedstrijd te Rot terdam gespeeld, ging op het kantje af met 4'/.—5'/2 verloren, doch de tweede met 37 Het liep den Leidenaars in deze wedstrij den dus niet mee. Het staat nu nog niet vast. of aan de bevorderingswedstrijden zal worden deelgenomen. De regeling daar voor is nog niet bekend en ook zal wel vast moeten staan, dat de beste spelers zich bereid verklaren mede te doen. Hieronder volgt nog één der beste par tijen uit den wedstrijd L.S.G. I—H. Chr. Schaakv I d4 opening 2e bord. Wit: W. Demmendaal (LS.G.). zwart: H. Smitskamp Jr. (H.). 1. d2—d4, d7—d5; 2 Pgl—f3, Pg8—f6; 3. Lel—f4. e7e6; 4. Pbl—d2, c7—c5; 5. e2e3 Pb8—c6: 6. c2—c3. Lf8—e7; 7. Lfld3, 9—0; 8. 0—0.b7—b6: 9 Pf3—e5. Lc8—b7; 10. Lf4—g3. Pf6—d7; 11. 12—f4, f7—f5; 12. Pd2—f3, Pd7—f6; 13. Pf3—g5. Dd8c8; 14 Talcl. Fc6 x Pe5; 15. f4 x Fe5. Pf6g4; 16 Lg3—f4 h7—h6; 17. Pg5—f3 g7g5; 18. h2—h3. g5 x Lf4; 19. h3 x Pg4, f5 x g4; 20 Pf3—h2, f4—f3; 21. Ph2 x g4 h6—h5; 22. Pg4—h2 f3 x g2; 23. Tfl—f3 Tf8 X Tf3; 24. Ddl x Tf3. Dc8— f8; 25. Df3 X h5, Df8g7; 26. Tel—c2. Dg7— h8; 27. Tc2 x g2t zwart geeft op. betaald slechts enkele cursussen wer den gedeeltelijk door de vakgroep bekos tigd en de reis- en verblijfkosten, ver bonden aan het bezoeken van deze cur sussen en van de vergaderingen der vak organisaties, hebben de leerkrachten, on danks den door de meesten harer onder- ganen achteruitgang in salaris, niet weerhouden in grooten getale deze bijeen komsten te bezoeken. De belangstelling voor haar vak en de liefde voor het onder wijs hebben hier eventueele flnancleele moeilijkheden overwonnen. Men is zich in de kringen van het meisjesnijverheids- onderwijs zeer wel bewust, dat juist in deze moeilijke tijden aan de leeraressen groote eischen van bekwaamheid en op voedende kracht worden gesteld, teneinde het onderwijs, ondans de ingrijpende be zuinigingen, op peil te houden en aan zooveel mogelijk leerlingen ten goede te komen. Dat de offers, welke de leerkrachten en de besturen zich hebben getroost, om met de beschikbare geldmiddelen zooveel mo gelijk te bereiken, een goed resultaat heb ben gehad, blijkt wel uit de waardecring, welke het onderwijs van alle kanten on dervond en die o.m. ten duidelijkste bleek uit den grooten toeloop van leerlingen naar de meisjesnijverheidsscholen. Feitelijk is er weinig veranderd in de situatie. Volgens berichten uit Salonlkl bevinden de opstandelingen, die onder leiding van generaal Kamenos in Macedonië strijden, zich in een zeer ongunstige positie, daar zij gebrek hebben aan een voldoende voor raad levensmiddelen en munitie. Boven dien is de geheele bevolking van het door de oproerlingen bezette gebied hun vijan dig gezind en zal zich ongetwijfeld bij het eerste oprukken van de regeeringstroepen tegen hen keeren. Salonikl begint tengevolge van 't samen trekken van groote legereenheden aldaar, op een legerplaats te gelijken. Gistermid dag zijn nieuwe militaire versterkingen, die voor het grootste gedeelte uit regee- ringsgetrouwe reservisten bestaan, die pas opgeroepen zijn, van Salonikl uit naar het front vertrokken. Maar de weersomstandigheden schijnen een aanval nog altijd te bemoeilijken. Boven de door de insurgenten bezette gebieden, In het bizonder boven Cavalla. zijn door regeeringsvliegtuigen opnieuw pamfletten uitgeworpen, waarin gesom meerd wordt de wapens neer te leggen. Kondylis seinde naar Athene, dat het nog slechts een kwestie van korten tijd zou zijn, voor in Macedonië alles tot rust was gebracht. Door de wet inzake het beslagleggen op de vermogens van de leiders der revolutie, is niet alleen het huis van Venizelos in Athene, maar zijn ook de huizen en ver mogens van de overige leiders van den op stand, waaronder die van admiraal De- mestlcha en generaal Kamenos, in beslag genomen. Tweehonderd gearresteerde Venizelistien werden van Salonikl naar het concentra tiekamp te Tripolis op den Peloponnesus overgebracht. Een onderhoud met den minister-president. De Grieksche minister-president Tsal- darts heeft den vertegenwoordiger van het Deutsche Nachrldhtenbureau te Athene een onderhoud toegestaan waarin hij de tegen woordige ontwikkeling van den toestand in Griekenland besprak. Mijn regeering, aldus Tsaldaris, heeft zich van het begin af ten doel gesteld de beide blnnenlandsch politieke tegen standers met elkander te verzoenen en het bittere verleden te doen vergeten. Daarbij deden zich tal van moeilijkheden voor, omdat zelfs zijn meest getrouwe aanhan gers de pogingen der regeering om een binnenlandsche pacificatie tot stand te brengen zwakte noemden. Dikwijls kwam mijn regeering door deze pogingen tegenover haar vrienden te staan. De regeering is tot stand gekomen na de verkiezingen, welke Venizelos zelf heeft uitgeschreven. Wie de geschiedenis van Griekenland in de laatste jaren kent, weet, dat direct na- de stembusoverwinning van 5 Maart 1933 generaal Piastiras een omwentelingspoging ondernam, van welke Venizelos de auctor intellectualis was en welke ten doel had den ondubbelzinnig uitgesproken volkswil het zwijgen op te leggen. Deze omwente lingspoging mislukte door den tegenstand van de bevolking en van het leger. Wij namen toentertijd de regeering over en daarmede de moeilijkheden. Natuurlijk bleef de oppositie niet stil. Zij vermocht evenwel niet de regeering te verzwakken. De nieuwe aanslag tegen de veiligheid van den staat is grootendeeis door de- dezelfde personen ondernomen, die twee Jaren geleden bijna op denzelfden dag hebben geprobeerd Griekenland in bin nenlandsche moeilijkheden te storten. Slechts zeer persoonlijke belangen heb ben deze mannen aanleiding gegeven. Zij hebben slechts één doel: onder alle om standigheden weer aan de regeering te komen en hun eigen voordeel te doen. Onze regeering is verplicht het volk, dat ons heeft gekozen tegen deze aanslagen te verdedigen. De wijze van handelen van deze lieden is een ondubbelzinnig bewijs, dat de Venizelisten nimmer aan een ver zoening hebben gedacht. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben de regeering gedwongen draconi sche maatregelen te nemen. Alles is ge probeerd, iedere mogelijke weg werd be gaan om bloedvergieten en burgeroorlog te voorkomen. Mijn regeering, aldus be sloot Tsaldaris is vastbesloten voor geen enkelen maatregel terug te schrikken, welke noodig mocht zijn om den door Ve nizelos en diens medewerkers op misda dige wijze bedreigden binnenlandschen vrede te beschermen. Deze omwentelings- poging laat onzen vrienden en der geheele wereld zien, welke ontzaglijke verantwoor delijkheid rust op de schouders van Veni zelos. Griekenland, dat in den loop van duizenden jaren vele zware beproevingen heeft medegemaakt, zal ook dezen harden slag doorstaan. Van Kreta is er geen nieuws en over de verblijfplaats van Piastiras verkeert men in het onzekere, daar hü Brindisi heeft verlaten. RECLAME- 518 Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot's Pastol maakt Uw tanden blank! ZWEEFVLIEGEN. ZWEEFVLUCHT DOOR VAN NEYENHOFF. Gistermiddag omstreeks half één heeft de bekende zweefvlieger van Neyenhoff zich te Schiphol met zijn zweefvliegtuig omhoog laten sleepen door een de Havil- land Tiger Moth van de N.V. Avon, be stuurd door instructeur Sluyter. Boven Noordwijk op ongeveer 2000 M. hoogte gooide Van Neyenhoff los. Het was de be doeling geweest om van daar naar Schip hol terug te keeren, maar de wind was inmiddels veranderd en dreef den zweef vlieger Zuid uit. Om half twee landde Van Neyenhoff veilig op de terreinen van de firma Van Nelle te Rotterdam. BILJARTEN. DAVIN WERELDKAMPIOEN. Gisteravond heeft te Montpellier de bar rage-partij plaats gevonden tusschen Al- bert en Davin, daar zij met een gelijk aantal punten waren geëindigd. Het resul taat is geweest dat Davin won, zoodat deze thans wereldkampioen is. De cijfers van dezen wedstrijd zijn als volgt: Davin400 22 18.18 67 Albert 340 22 15.40 74 De eindstand van het tournooi i# dus: 1. Davin, 2. Albert, 3. Moons, 4. Cote, 5. Sweering. 6. De Leeuw. 7. Domingo, 8. Rei- cher, 9. Frère. PERSOONLIJKE KAMP F.B.H.O. (HAARLEM). De voortgezette Dartijen der ie klasse hadden het volgend resultaat; pnt. brt. h.s. gem. J. Duivenv. Exc. (Lisse) 150 38 23 3.94 H Kuiper Vr.kr. 120 38 15 3.15 C. Phlllppo Gr.w. 150 26 23 5.76 J. Winter O.VJ3. 106 26 14 4 07 A. Corver Telescoop 150 31 26 4.83 P. Perukel VrJcr. 111 31 12 3.58 B. Engwerda O.V.S 150 40 14 3.75 H. Ploeg O.V.S. 142 40 29 3.55 !IIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIII1II1IIII!!8IIIIIIIII!IISE Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE NOOD DER LEIDSCHE BOUWVAK ARBEIDERS EN ZIJN OORZAKEN. Dat er te Leiden zeer vele bouwvakar beiders werkloos zijn, mag als algemeen bekend verondersteld worden. Als insider in genoemd bedrijf, is het mij herhaalde malen gebleken, dat er bij 't publiek zeer weinig van de oorzaken door gedrongen is; zeker men kan betrouwbare cijfers in deze krant lezen, die voor zich zelf spreken, doch ondanks dit alles is het mij een behoefte, de meening, welke uit onderstaande regelen spreekt, ook eens bij 't publiek te doen hooren. Niettegenstaande maatregelen, welke de bevoegde instanties deze stad kortelings genomen hebben, om bouwvakarbeiders, die niet in deze gemeente woonachtig zijn, te weren, is nochtans de uitwerking van één en ander, 'tmag zonder overdrijving gezegd worden, slecht. Weliswaar informeert men op de diverse bouwwerken wel, maar m. i. werken be doelde ambtenaren niet doortastend ge noeg. Nog steeds komt 'tvoor, dat, zoowel in 't plan Zuiderzicht, als in 't Kooikwar- tler, om van het nieuwe Morschkwartier nog maar te zwijgen, werkkrachten arbei den, betrokken uit gemeenten buiten Lei den; niet omdat die menschen betere vak lieden of hardere werkers zijn dan de Leidsche, maar wel, omdat die menschen van „buiten" bijna de helft goedkooper zijn in werkloon, dan onze Leidsche bouw vakarbeiders. Steller dezes principe is natuurlijk de gezonde uitwisseling van werkkrachten, zooals we die kenden vóór de crisisjaren: de praktijk echter is. dat alle Leidsche bouwvakarbeiders, in welke gemeente huiten Leiden dan ook, bewust of onbe- bewust geweerd worden. Als er bovendien, naar de geruchten lulden, binnendeuren vervaardigd door Jongens aan de Ambachtsschool hier ter stede in één der Leidsche bouwwerken vermoedelijk zullen (om een vakterm te bezigen) worden „gehangen", dan vraagt schrijver dezes zich alweer af. waar dit heengaat of noodwendig zal moeten leiden, als er ook nog werk, dat in particuliere handen vervaardigd behoort te worden, van de arbeidsmarkt in casu den handel wordt weggenomen. „Vborkomen is beter dan genezen," luidt het spreekwoord, Iaat het den heeren. die dit kunnen hetzij geheel of gedeeltelijk gezegd zijni Ik vraag de autoriteiten en het publiek beide, bovenstaande regelen te lezen met de aandacht, die deze zaak waard is, hopend hiermede u beiden van dienst ge weest te zijn. Met dank voor de plaatsruimte, ABONNÊ. 3—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11