45. 0 belangrijke prijs verlaging! df.£e.dv«uwe''r"ien J5,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 Februari 1935 Derde Blad No. 22986 PARLEMENTAIR OVERZICHT en rr^lZÜdént in zaken, BINNENLAND. I P een (LN/T IN UITEREN^ RECHTZAKEN. INGEZONDEN /T UKKEN FAILLISSEMENTEN. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN WATERSTAAT. De Eerste Kamer hield zich gisteren Dezig met het consumeeren der Begroo ting van Waterstaat. WH bepalen ons tot het aanstippen van enkele onderwerpen, welke ter sprake iwamen, als daar zijn: opneming van collectieve contracten in it bestekken van rijkswerken; meer spoed met de uitvoering der olanne.i Ingevolge bet Werkfonds; de noodzakelijkheid van een algemeene verkeerswet ter bevorde ring van de veiligheid (een generale weg- jode) en van andere maatregelen om de veiligheid op onze wegen te vergrooten; spoedige afwerking van verschillende wa terstaatswerken in den lande (sluizen, we gen, bruggen enz.); publicatie van het Ulver-rapport; verbetering van de spoor wegtoestanden bij en om Rotterdam, mits gaders bevordering van een doelmatige verbinding der beide oevers van de Maas ln die stad (tunnel); in het algemeen een meer actieve regeerings-politiek om het belang van onze havens tegenover de bul- tenlandsche te verdedigen; wettelijke re geling om het publiek te verplichten aan blinden en hardhoorigen op straat voor rang te verleenen; betere afwatering en betere verbindingen ln verschillende dee- len des lands; krachtige maatregelen tegen wilde autobus-diensten (wij mogen toch ook zelf geen postzegels maken of geen telefoon-lijnen aanleggen? zei men); verlaging van de spoorweg-tarieven; ver betering van spoorweg-overgangen; bewa king van thans onbewaakte overwegen; belangen van 't spoorwegpersoneel; con centratie van tramwegen; geen loonsver laging voor de mijnwerkers; bespreking van verschillende toestanden ln de lucht vaart en bij den bouw van de nieuwe brug te Maastricht. Wij geven hier slechts een bloemlezing; over deze en andere onderwerpen heeft ■n reeks sprekers (Andriessen, Ten Haar, Droogleever, Heerkens Thijssen, Janssen de Limpens, Lohman, Moltmaker, Smeen- ge, Oudegeest, Knottenbelt, Janssen, Van Sasse van IJsselt) het woord gevoerd, en wij zullen met uitvoeriger mededeelingen maar wachten tot de Minister aan het woord is geweest. Wij wijzen er echter nog op. dat vooral het verkeersvraagstuk een belangrijk deel van de discussie besloeg, ook in verband natuurlijk met de spoor- wegtekorten. En voorts trok nog al de aandacht het scherpe betoog van den heer Oudegeest tegen het op- en overdrijven van allerlei vliegprestaties. Nogmaals, wij zullen het antwoord van den Minister afwachten om te zien, of er uit de soep van het debat eenige hartige en voedzame balletjes vallen op te vls- tchen. TWEEDE KAMER. WIJZIGING VAN DE DRANKWET. Als hors d'oeuvre tot het groote onder vijs-debat behandelde de Kamer het ont werp tot wijziging der Drankwet. Tweeërlei is de bedoeling hiervan. In de eerste plaats moeten in die wet verschil lende wijzigingen worden gebracht als ge volg van de opheffing der Gezondheids commissies; in de tweede plaats dient (in verband met een arrest van den Hoogen Raad) een enkele bepaling te worden ver duidelijkt, om het euvel der z.g. verpach ting van vergunningen buiten twijfel ver bonden te verklaren. Uit het korte algemeen debat, dat over dit ontwerp werd gevoerd, verdient alleen vermelding de aandrang van verschillen de leden, om tot „een leesbare Drankwet" te komen (deze wet behoort inderdaad tot het meest onleesbare en ongenietbare op wetgevend gebied) en om daarom voort varendheid te betrachten met het alge meene herzienings-ontwerp, dat noodza kelijk wordt geacht. Minister Slotemaker de Bruine heeft verklaard, dat zulk een generale herziening van de Drankwet in derdaad op zijn programma staat, en na deze discussie beloofde hij de voorberei ding er van te zullen bespoedigen. Bij de artikelen kwamen verschillende amende menten van den heer Boon aan de orde. Eenige daarvan trok hij in. Met een an der, tot strekking hebbend de overgangs bepaling te verlengen tot 1 Mei 1938 (het ontwerp bepaalde: 1 Juli '36) had hij hal verwege succes, want de Minister bracht een verlenging aan tot 1 Mei '37, waarna de heer Boon zijn voorstel introk. Einde lijk werd zijn amendement, om den Volks bond tegen Drankmisbruik vrij te stellen van de betaling van het verlofsrecht (om dat deze Bond geen wlnstbeoogende zaak. maar een instelling van maatschappelijk nut is) slechts nèt op het nippertje, na melijk met 40 tegen 39 stemmen, verwor pen. Het wetsontwerp zélf werd tenslotte goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN Eindelijk kwam dan het veelbesproken Wetsontwerp inzake „het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van °ndernemers-overeenkomsten" aan de 0fde. Met een enkel woord worde hier nog **ns de hoofdzaak van het ontwerp ge- tesumeerd. Het verstaat onder ondernemers-over- ^nkomsten, naar de omschrijving van ut. i: •.afzonderlijke bedingen en besluiten, {conomische verhoudingen betreffende, Welke verplichtingen inhouden, wijzigen, doen te niet gaan tusschen personen" natuurlijke zoowel als rechtspersonen -) •^eeen bedrijf uitoefenen in eenigen tak T?n handel of nijverheid in den ruimsten j®. of die daarbij betrokken zijn, alsmede "^chen bovengenoemde personen en hun ersanisaties." Minister van Economische Zaken nu onder voorwaarden die telkens bij be- Wirsmaatregel' moeten worden vastge- l,etd, dergelijke overeenkomsten algemeen ^bindend kunnen verklaren, indien zij JJr het betrokken bedrijf naar zijn mee- van overwegende beteekenis zijn en algemeen belang daarbij is gebaat. De prijs van Pepaodent Li verlaagd lot 45 cent per tube; De extra groote tube tot 70 cent. Denk een» wat dit wil zeggen. Werelds beate wetenschappelijke tandpasta tegen populaire prijzen. Pepsodent binnen ieder» bereik I In grootte, kwaliteit en reinigend ver mogen blijft Pepsodent ongewijzigd. ALLEEN DE PRIJS IS VER- ANDERD. Slechts de allerbeste grondstoffen komen voor Pepsodent in aanmer king. de fabricage wordt gehand haafd op het hoogst bereikbare peil. DIT IS UW GARANTIE VOOR KWALITEIT. ZUIVERHEID EN RESULTAAT. Stelt U prijs op het behoud Uwer tanden en tevens op e?n fraaien glans - BEGIN NOG HEDEN PEPSODENT TE GEBRUIKEN. etaleeren. 5026.t-h Zijn dergelijke overeenkomsten verbin dend verklaard, dan zijn zij dit voor alle personen, die handelingen plegen welke naar haar aard onder die overeenkom sten vallen, doch de Minister is bevoegd voor bepaalde personen een uitzondering te maken of afwijkende voorschriften vast te stellen. De verbindendverklaring ge schiedt (telkens i voor een bepaalden tijd en kan ook gedurende dien tijd worden ingetrokken. De Minister zal echter ook bevoegd zijn, ondernemers-overeenkom sten onverbindend te verklaren. Beslissin gen, als in het vorenstaande bedoeld, kun nen door den Minister echter eerst dan worden genomen, nadat een vaste Com missie uit den Economlschen Raad daar over zal zijn gehoord: de samenstelling dezer commissie (nijverheid, middenstand, centrale arbeiders-organisaties) wordt in het ontwerp aangegeven. Bovendien zal op de naleving van de genomen besluiten toezicht worden gehouden door een in te stellen speciale Commissie. In de Memorie van Toelichting wordt er de nadruk op gelegd, dat zich reeds enkele tientallen Jaren een streven open baart, „om door samenwerking op econo misch gebied zekere doeleinden te ver wezenlijken, die langs den weg van indi vidueel handelen niet of onvoldoende be reikbaar zijn", doch dat dit streven „bij herhaling afstuit op den onwil van enke len, die, van het nut van samenwerking niet overtuigd, niet tot het prijsgeven van eenige vrijheid bereid zijn." Waar ons bedrijfsleven thans in zoo groote moeilijk heden verkeert, is het volgens de Regee ring dubbel noodzakelijk, door een wette lijke regeling het streven te onder steunen. De discussie begon met een kortê rede van den heer Albarda, die meer het ka rakter droeg van een verklaring van dezen inhoud, dat de sociaal-democraten hun stem aan het ontwerp zullen geven. Zij aanvaarden het echter aldus de strek king der verklaring zoo ongeveer op af betaling, want zij achten het „een eerste, zeer bescheiden stap naar bedrijfsorde- ning". Maar hoe bescheiden ook, de socia listen erkennen de principieele beteekenis van het ontwerp en ook daarom stemmen zij er voor. Ook uit de katholieke fractie is een woordvoerder gekomen, de heer Goseling, die zijn groote instemming met het ont werp te kennen heeft gegeven. Hij over schatte de beteekenis ervan niet; hij stelde zich geen oogenblik voor, dat dit ontwerp de crisis zou kunnen weg-ordenen, maar hij zag er wèl in een gehoorzamen aan den drang van dezen tijd, aan een dringende behoefte, die onmiddellijk voortspruit uit den nood dezer dagen. Wij moeten aldus de gedachtengang van mr. Goseling niet alleen een aanpassingspolitiek voeren naar het loopende niveau, maar ook naar de veranderde structuur, die een gevolg is van deze crisis. De katholieke woordvoer der zag dan ook in het ontwerp beginselen eener regeling van corporatief recht, welke hem zeer aanstonden, al gaf hij toe. dat de tijd nog niet gekomen is om een defi nitieve beslissing te nemen inzake de ver houding van de Overheid tot het bedrijfs leven. Met kracht echter verzette hij er zich tegen, dat aan het ontwerp een tijde lijk karakter zou worden gegeven, het karakter van een crisis-ontwerp. Dit laatste denkbeeld was geuit aoor den christelijk-historischen heer Rutgers van Rozenburg, die, zonder zich bepaald tegen het ontwerp te verklaren, een nog al sceptische rede hield, waarin hij uiting paf over zijn vrees, dat dit ingrijpen van de Overheid in het bedrijfsleven wel eens tot moeilijkheden zou kunnen leiden. Hij zag in het ontwerp eenige tendenzen, die hem niet bepaald geestdriftig maakten: een tendenz van prijsverhooging (in strijd met de aanpassings-politieki en een ten denz van inkrimping der productie (in strijd met het streven naar werkverschaf fing), terwijl ook het feit, dat eigenlijk de Minister een blanco volmacht zou krijgen hen niet tot „onverdeelde bewondering" kon voeren. Wat het eerste punt betreft bekende echer de heer Westerman, dat prijsovereenkomsten terecht niet uit net ontwerp waren uitgeschakeld, maar wèl vroeg hij, om den consumenten (het pu bliek i wat, meer stem in het kapittel te geven door rechtstreeksche vertegenwoor diging in de commissie van toezicht. Heden voortzetting. HAGENAAR. DE TOLHEFFING OP DE RIYIERBRUGGEN Bezwaren van den Bond van Bedrijfsautohouders. Door den Bond van Bedrijfsautohouders is een adres gezonden aan de Tweede Kamer. Hieraan is het volgende ontleend: Het door de regeering ingediende wets ontwerp tot het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan eene aan te wijzen Naamlooze Ven nootschap geeft het bestuur van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land (B.B.N.) aanleiding het volgende onder Uw aandacht te brengen. De Regeering stelt voor 7 bestaande en 11 nog te bouwen bruggen met tolheffing te belasten en wijkt hierdoor af van het sedert tientallen jaren geldende beginsel van vrijheid van verkeer op de Rijks wegen. Met leedwezen en zeer zeker ook niet zonder verwondering heeft ons bestuur kennis genomen van de Memorie van Antwoord, waarin de Regeering haajr voorstel motiveert door te betoogen, dat de versnelde bruggenbouw noodzakelijk medebrengt het aanvaarden van een financieringsstelsel, hetwelk gebaseerd is op het in het leven roepen van eene Naam looze Vennootschap, welke aan den Staat een bedrag van 50 millioen gulden in leen zal verstrekken onder voorwaarde, dat jaarlijks een bedrag van tenminste 2'It millioen gulden zal worden afgelost en haar eene concessie tot tolheffing op de in den aanhef bedoelde bruggen zal wor den verleend, zoodat de betaling der ver schuldigde rente en de kosten aan de inning van het tolgeld verbonden vol komen zal zijn verzekerd. Ons Bestuur meent zich ervan te kun nen onthouden toe te lichten, dat ver schillende financieringsstelsels kunnen worden gevolgd, welke het voor de Regee ring mogelijk maken zonder eenig be zwaar de financiering van den versnelden bruggenbouw zonder tolheffing door te voeren. De Algemeene Nederlandsche Verkeers Federatie, waarbij ook de Bond van Be drijfsautohouders in Nederland is aange sloten, heeft in hare publicaties op glas heldere wijze het vorenstaande aange toond. Het valt niet te ontkennen, dat de bruggen over de rivieren van groote economische en cultureele beteekenis zijn en het is evident, dat de voorgestelde tol heffing de bestaande barrière tusschen de door de betreffende rivieren van elkaar gescheiden deelen van ons land, zij het in een anderen vorm, zal doen voortbestaan. Nu het tijdstip nadert, waarop Noord en Zuid en Oost en West zonder eenige be lemmering tot elkaar zullen kunnen worden gebracht, kan het niet anders, of elk rechtgeaard Nederlander moet in hooge mate teleurgesteld zijn door den door de Regeering voorgestelden maat regel om den in het nationaal belang reeds veel te lang bestendigden onge- wenschten toestand te doen voortbestaan. De bouw van moderne rivierovergangen moet naar de meening van ons bestuur worden beschouwd als een onderdeel van het moderne wegencomplex c.a„ waarin ons land zich in de naaste toekomst zal mogen verheugen. Evenmin als er grond bestaat om voor het berijden van de nieuwe, gebouwde viaducten en bruggen over kanalen in de Rijkswegen tol te heffen, omdat het on- omstootelijk vaststaat, dat die viaducten en bruggen als deelen van den weg moeten worden beschouwd, evenmin bestaat er reden uit verkeerstechnisch en/of finan cieel opzicht onderscheid te maken tus schen de vaste rivierovergangen en de wegen c.a., die naar die overgangen leiden. De bruggen over de groote rivieren vormen dan ook ongetwijfeld een onver- brekelijken band met het wegennet en evenals de spoorwegen, zulks valt niet te ontkennen een belang voor het ge- heele volk beteekenen, moet ook het wegennet met alles wat daartoe behoort, bruggen en viaducten, beschouwd worden als te zijn een nationaal belang van de eerste orde. Het wil ons bestuur verder voorkomen dat, waar de Regeering gemeend heeft op den Afsluitdijk geen tol te moeten heffen, er geen enkele reden kan bestaan om ten aanzien van de kunstwerken, welke andere deelen des lands met elkaar in verbinding brengen, een totaal afwijkend standpunt in te nemen. Ons Bestuur kan zich voorstellen, dat de nood der tijden de Regeering noopt voorstellen in te dienen met betrekking tot het treffen van maatregelen, welke zij onder gunstige tijdsomstandigheden nooit of te nimmer zou hebben gepro poneerd. Ons volkomen van deze mogelijke nood zaak bewust zijnde, moeten wij er echter onze bevreemding over uitspreken, dat de Regeering tot deze maatregel een finan- cieringsvoorstel voor den versnelden brug genbouw wenscht te betrekken, waarvoor, zooals uit de publicaties van de A.N.V.F. blijkt, geen noodzaak bestaat. Verder meeden wij met klem te moeten opkomen tegen het o.i. niet rechtvaardige standpunt, dat slechts een deel van het motorwegverkeer zou worden belast, ter wijl naar onze meening de lasten zullen moeten worden gedragen door alle Neder landsche Staatsburgers, geen uitgezon derd. Zou onder de huidige tijdsomstandig heden de Regeering genoodzaakt zijn eene ieening aan te gaan om de vlottende schuld te verminderen, dan zou ons bestuur met de instelling eener nieuwe belasting eventueel volkomen vrede heb ben, indien zij alle staatsburgers zal tref fen. In verband met het vorenstaande wordt de Kamer verzocht haar goedkeuring aan het Wetsontwerp te onthouden. ONDERNEMERS-OVEREENKOMSTEN. De heer van den Tempel c.s„ heeft op het wetsontwerp inzake het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten eenige amen dementen ingediend, waarvan een de strekking heeft om halfjaarlijks aan de Staten-Generaal verslag te doen uitbren gen over de toepassing van deze wet, ter wijl een ander uitbreiding beoogt van de adviseerende taak van de vaste commis sie van de Economische Raad. CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VOOR ALLE MUNEN? De stichting kan zeer binnenkort worden verwacht. In verband met de besprekingen welke Maandag te Heerlen door den Rijksbe middelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse over het dreigend conflict in het mijnbedrijf zijn gevoerd, welke besprekingen, zooals wij meldden, hebben geleid tot handha ving van de huidige arbeidsvoorwaarden tot 1 April a.s. verneemt de Limb. Koerier a. dat zeer binnenkort een Centraal Verkoopkantoor voor alle mijnen zal wor den gesticht; b. dat de Contactcommissie voor het mijnbedrijf in een Bedrijfsraad zal worden omgezet. Verder schijnt de Regeering zich ook met het A.M.F. te hebben bezig gehouden naar aanleiding van de voorstellen welke de particuliere mijnen inzake de bijdrage- betaling hebben gedaan. SPECIALE TOERISTEN-TRIPTIEKEN VOOR BELGIË. De Belgische douane-administratie is, naar de A.N.WJ3. meldt, ter bevordering van het toeristenverkeer naar België overgegaan tot de invoering van een nieuw soort triptieken. Deze documenten, welke één maand geldig zijn en uitsluitend voor één reis kunnen dienen, zullen uit den aard der zaak tegen voordeeliger voorwaarden ver krijgbaar kunnen worden gesteld, dan de bestaande triptieken, waarvan gedurende één jaar voor een onbeperkt aantal reizen gebruik kan worden gemaakt. 't Is dan ook te verwachten dat vooral tijdens de wereldtentoonstelling, welke dit jaar te Brussel gehouden wordt, tal van automobilisten en motorrijders van deze triptieken gebruik zullen maken, om een bezoek aan België te brengen. De documenten kunnen uitsluitend wor den afgegeven voor personenauto's, motor rijwielen met en zonder zijspan, en rij wielen met hulpmotor, echter niet voor voertuigen dienend voor het vervoer van goederen en personen tegen betaling, zoo als vracht- en bestelwagens, taxi's, huur auto's en autocars. DE FLOTTIELJE-LEIDER NEDERLAND. De heer Drop heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: I. Is het waar: a. dat de flottieljeleider-Nederland, die in het aanbouwplan gevoegd bij het wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der Rijksbegrooting 1930, stuk 346, zitting Tweede Kamer 1929/30 was opgenomen als een schip van 3000 ton, berekend op een vaarsnelheld van 34 mijl en te voor zien van 8 kanonnen van 12 cm. thans in aanbouw is berekend op een waterver- plaatsing van 4225 ton, op een vaarsnel- heid van 32,5 mijl en daarop te plaatsen kanonnen van 15 cm.; b. dat tengevolge van het veranderde bouwplan de bedoelde flottieljeleider niet zal kosten f. 7.500,000 gelijk geraamd, doch f, 10,000.000? n. Zoo het in vraag I gestelde bevesti gend moet worden beantwoord, wil de Minister dan mededeelen waarom van deze verandering niet in de toelichting op een der begrootingen, volgende op die voor 1930, melding is gemaakt, en een uiteen zetting geven van de wijze, waarop ln dit verband de in de verschillende jaren aan gevraagde en toegestane termijnen moe ten worden bezien? m. Wil de Minister ten slotte, in ver band met het bovenstaande, mededeelen of het op de begrooting voor 1935' uitge trokken bedrag van f. 300,000 voor artille rie ten behoeve van den flottieljeleider, geheel of ten deele bestemd is voor het geschut van grooter kaliber, in vraag I genoemd? o MEN MAG IN ZANDVOORT NIET IN BADPAK LOOPEN. De gemeenteraad van Zandvoort heeft gisteravond besloten dat het kampeer terrein zal verplaatst worden van het Zuidelijke naar het Noordelijke gedeelte. Het dag- en nachtkampeeren is voortaan nog alleen toegestaan op een strand- gedeelte gelegen ten Noorden van het Noorderbad tot aan de grens der gemeente Bloemendaal. Geruimen tijd werd verder gediscusseerd over de vraag of het dragen van een badpak over het geheele strand moest worden toegestaan. De Raad sprak zich hierover in afwijzenden zin uit. Dit beteekent, dat men zich op het drukke strand niet in badpak mag vertoonen. In 1936 zal de Raad nogmaals op deze kwes tie terugkomen. Tenslotte is de leeftijd van kinderen, die mogen baden buiten de badinrichtin gen op het drukke strand, verhoogd van 10 tot 12 jaar. DIESELTREINEN DEN HAAG- EINDHOVEN. Zaterdag zullen op het baanvak Den Haag-Eindhoven enkele stoomtreinen door Dieseltreinen vervangen worden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K.B. is aan A. H. de Joncheere, hoofdinspecteur der directe belastingen te Utrecht, op zijn verzoek met ingang van 1 April 1935 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst; zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen te Rotterdam, le kantoor W. L. A. van de Ven, controleur der grond belasting te Breda; met ingang van 1 Maart 1935 tot accountant der directe belastingen: te 's-Gravenhage, le bureau, P. Wit, P. Wisse; te 's-Gravenhage, 2e bureau. F. H. C. Kreiken; te Amsterdam, 2e bureau, P. H H. Meijer, allen thans adjunct-accountant der directe belas tingen. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat prof. Vening Meinesz, die zich aan boord van de K XVIII bevindt, licht onge steld is. RECLAME. 6911 r.M «01 W \W I M PRESTO VODR DE WAS MOEDER IN HAAR SAS NIEUWE UITGAVEN. Taal en Spelling. De nationale vereenlging voor orde en eenheid in de schrijftaal, welke ten doel heeft de handhaving van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel te propa- geeren, zoolang tenminste niet een her vorming tot stand is gekomen welke het karakter draagt van een nationaal werk, heeft een eigen orgaan uitgegeven. Het eerste nummer van „Taal en Spelling" is thans verschenen. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij J. H. de Bussy, te Amsterdam verscheen van de hand van mr. W. Wentholt een ge schrift, getiteld: „De huidige toestand van een nieuw standpunt bezien." Prijs f. 0.60. KANTONGERECHT ALPHEN. Overtreding der Boterwet: P. v. d. G. f. 12,— subs. 6 dagen: Overtreding der Motor- en Rijwielwet: D. M. M. te Bode gaven f. 2,subs. 1 dg; C, B. te Nieuwer- brug f. 2,50 subs. 2 dg; W. F. te Wilnis f. 3,subs. 2 dg; J. R. te Nieuwveen f. 4,— subs. 2 dg. Overtreding Algemeene Politie Verordening Boskoop: J. B. te Benthuizen. Overtreding der Leerplichtwet: L. D. te Woubrugge f. 1,50 subs. 1 dg; C. v. d. H. te Nieuwkoop f. 1,— subs 1 dg; Overtreding der Algemeene Politie Verordening Alphen a. d. Rijn: P. de J.; L. B. en C. P. allen f. 0,50 subs. 1 dg; Overtreding Wet op de evenredige vrachtverdeeling: V. R. te Riet veld f. 10,— subs. 5 dg^_ Overtreding Art. 453 Burgelijk Wetboek; J. K. zonder be kende woonplaats f. 6,subs. 3 dg; Over treding der Visscherijwet: J. F. C. te Rot terdam 2 x f. 2,50 subs. 2x2 dg. met ver beurd verklaring van het vischtuig. Waar geen woonplaats is vermeld wonen ver oordeelden te Alphen a. d. Rijn. «Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. TOESLAG OP ZIEKENFONDSEN VOOR GESTEUNDEN. M. de R., Gelieve onderstaande op te nemen in uw veelgelezen blad, bij voorbaat dank. Met groote vreugde werd kennis geno men door zeer vele ondersteunde hulsge zinnen, een poos geleden, dat er nu over eenkomst was bereikt met Doctoren en Apothekers, betreffende den toeslag op ziekenfondsen, welke ter tegemoetkoming zou gelden voor de gesteunde werkloozen. Op een destijds gedane vraag van een gemeenteraadslid betreffende den toeslag luidde het antwoord: het is in onderzoek. Doch hoelang is dit al niet geleden en men hoort er niets van. Als dat onder zoek nog lang duurt, zullen er met mij vele gezinnen voor hun fondsen moeten bedanken en dan geheel ten laste van de gemeente komen, en dat is jammer genoeg al het geld in afgeioopen jaren wegge smeten, juist op de groote hoop. Opmerkelijk is, dat zulk soort dingen juist in Leiden altijd zoo niet eeuwig, dan toch zeer lang duren eer zulks in werking treedt. Dat, tegemoetkoming in gen. fonds hoog noodig is, zullen bevoegde autoriteiten zeker wel begrijpen. Wij hopen nu maar, dat het onderzoek spoedig ten einde zal zijn. M. de R., hartelijk dank voor de plaat sing. EEN ABONNÉ. Uitgesproken: M. C. Sluis, aannemer. Prins Hendrik laan 2, Hoofddorp-Haarlemmermeer. R.-c. mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon; cur. mr. dr. A. F. H, Schreurs, Kruisstraat 3, Haarlem. UIT NED. OOST-INDIE. HERSTEMMINGEN VOLKSRAAD. BATAVIA, 27 Febr. (Aneta). Bh de her stemmingen voor den Volksraad zijn ze- kozen voor het district Noord-Sumatra het Volksraadslid Abdoel Rasjid en voor den Kring Menang Kabau, Datoek Kajoe Jahja.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9