DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 27 Februari 1935 STADSNIEUWS. IIIIIIIIIIIIIH1IIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII BUSLICHTINGEN. EERSTE KAMER. LAND- EN TUINBOUW. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiii Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BEURSOVERZICHT. SCHEEPSVERBINDINGEN. MARKT WEERBERICHT. Barometerstand. loistermiddag 3 uur: 751. I Hedenmiddag 3 uur: 749. TELEGRAFISCH WEEKBERICHT It. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Blldt. Ilioogste Stand 760.1 te Zürich. ILaagste Stand 731.8 te Blacksod. Iverwachting tot den avond van 28 Febr.: Illatige Z.O. tot Z.W. wind. Aanvankelijk 1 tot zwaar bewolkt. Later toenemende rolklng. Waarschijnlijk eenige regen, jvankelljk weinig verandering in tem- ratuur. Later zachter. buitenlandsch weerbericht. siegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. |De minima van het gebied van lagen Jtdruk trokken in Oostelijke richting Het geheel werd gevolgd door een talie rug van hoogen luchtdruk, die van r.tserland tot over Scandinavië reikt, let hoog in het Noorden kwam een gc- 1 van hoogen luchtdruk tot ontwikke- t:, terwijl de barometer bij de Azoren Jj> blijft. Op den Oceaan ligt een diepe pressie, welke zich over Zuid-West- uitbreld en neiging vertoont statlo- lirte zullen worden. In het Kanaal langs le kust van de Golf van Biscaje stormt het fe Zuid-Oost tot West met zware regens. 1 Zweden heerscht nog strenge vorst, op t vasteland komt lichte vorst voor. De inospheer is hier nog zeer koud en ook (de Alpen komen zeer lage temperaturen or; (Jungfrau Joch m. 21 graden Cels.) in de Oost-Alpen stormachtige winden J. Noord en Noord-West. |0i) de Brltsche eilanden bij Thorshavn Vhten de Zuidelijke winden weer war- lire luchtmassa's, in Ierland en om de van Biscaje vielen zware regens. |üet is te verwachten, dat hier de be ng weer zal toenemen, met toene- fcide Zuidelijke winden en later weer kon en stijging van temperatuur. luchttemperatuur. li jur voorin.3l/t gr. C. (38 gr. F.), li! uur 'smidd.: 4'/t gr. C. (40 gr. F I! uur nam.: 41/» gr. C. (4 gr. F.). loOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. |7oonn. te 10.40 min.; nam. te 11.30 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. foensdag: 8.03 n.m. tot 6.22 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. Febr.: op: 3.17 u.,; onder: 10.08 uur. de postvluchten. |De Pelikaan (thuisreis) vloog heden van pvia naar Singapore. fun verbod van „werken voor den steun". |lr. verband met het feit, dat het z.g. itrken voor den Steun" in het vervolg pboden zou zijn, men zie ons artikel fier Rijnstreek zou kunnen worden peleld, dat de minister van Sociale ln 't algemeen aan het beginsel de contraprestatie bij steunverleenlng eind zou hebben gemaakt. [Kt is, naar wij vernemen, niet Juist, Tseen in het genoemde artikel reeds in J-jten zin tot uitdrukking komt. [Het standpunt dat de minister terzake lee memorie van anwoord op het Voor- Wig Verslag van de rijksbegrooting, tet 1935, heeft ingenomen, houdt in, p. om met name genoemde redenen aan vorm van werkverschaffing de voor- 'r gegeven moet worden boven werken J den steun. Dit standpunt is ongewij- r' gebleven. Aan verschillende gemeen- fJ, heeft de regeering deze zienswijze Pfegedeeld. |ïau een verbod echter is geen sprake. h loonen in het stukadoors- bedrijf. Ook hier ter stede verlaagd. Ljisteren werden door de hoofdbesturen de gecontracteerde werkgevers- en «nemersorganisaties in het stukadoors- 7®' over de vernieuwing van het Lan- Collectief Contract, dat op 31 Maart Iiaar afloopt, besprekingen gevoerd, jj Vlijen besloten, uitgaande van de ge- Tj*. dat al het mogelijke moet worden jf1 om weer tot het afsluiten van een 14 komen, voor hun respectievelijke "««instanties het weder afsluiten van °^C-C, met de hierna volgende wijzl- jïa'verdedigen: - '"Uns bestaande uurloonen voor de ™ors te Amsterdam, Haarlem, Kennemerland, Purmerend, Edam, ■«h«dam. Zaandam, Rotterdam, Delft utrecht en de daarbij behoorende i>m. alsmede het Gooi en Eemland, Dt m,et 3 cent verlaagd. (ém en voor de Opperlieden te im» Haarlem. Kennemerland, Lei- ai .utrecht, worden eveneens met 3 jJ'laagd. 'r de rest van het land worden do uurloonen, zoowel voor de stukadoors als voor de opperlieden behoudens enkele bijzondere gevallen met 2 cent ver laagd. De tarieven, zooals déze momenteel, zoowel landelijk als plaatselijk, geldende zijn, worden voor wat het vlakke werk en het rietwerk betreft 1 cent per M2 ver laagd. De tarieven voor het andere werk zul len naar verhouding evenveel worden ver laagd. Voor den Haag en Omstreken is in ver band met de aldaar bestaande verhou dingen, afwijking van het L.C.C. mogelijk. Eventueele afwijkingen zullen door par tijen ter plaatse na overleg worden vast gesteld. o zilveren jubileum bij de spoorwegen. Heden herdacht de heer M. van Zijl, stationsambtenaar alhier, den dag, dat hij voor 25 Jaar bij de Nederlandsche Spoor wegen in dienst trad. Na per auto van zijn woning gehaald te zijn, werd hij in het station ln het bijzijn van het personeel toegesproken door in specteur van Vlersen uit Amsterdam, die hem ook de gebruikelijke gratificatie van de Directie overhandigde, benevens het diploma voor 25-jarlge trouwe dienstver vulling. Daarna nam de heer Van Druten, stationschef alhier, het woord, die hem eveneens op hartelijke wijze toesprak, en hem namens het personeel een boeken kast aanbood. Daarna sprak de heer Pe ters, stations-ambtenaar uit Eindhoven hem toe namens het personeel uit Eind hoven Spr. zeide. dat dit personeel aan hem een goed collega had verloren, en bood hem een rookstoel met een bloemen- vaas aan Geroerd door deze spontane huldiging de heer Van Zijl ls pas twee maanden hier werkzaam dankte de jubilaris ln welgekozen bewoordingen. Verder werd de dag thuis gezellig doorgebracht; ook van andere stations mocht de heer Van Zijl nog felicitaties ontvangen. teraardebestelling van den heer p. du croix. Hedenmorgen om 11 uur vond op de be graafplaats aan de Groenesteeg de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer P. du Croix, die de vorige week na een slechts kortstondige ongesteldheid op 52- jarigen leeftijd alhier overleed. De over ledene was vele jaren apotheker hier ter stede. Aan de groeve werd niet gesproken. Vele kransen dekten de baar. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op dr. C. J. A. van Iterson, dr. A. J. B. Poortman, dr. H. J. M. Boonacker, dr. G. A. de Jager, voorzitter van 't Ziekenfonds „Boerhaave" waarvan de overledene penningmeester was en vele collega's. Nadat allen bloe men in het graf hadden gestrooid, dankte de heer A G. Timmermans uit Oegstgeest voor de betoonde belangstelling. UIT NED. OOST-INDIE. marinevliegtocht naar tarakan en manilla. BATAVIA, 27 Febr. (Aneta). Een eskader marine-vliegtuigen zal een grooten vlieg tocht maken met Tarakan en Manilla als doel. Het programma voor dezen vliegtocht ls als volgt samengesteld: Op 4 Maart vertrekt een groep van vier Dornier Walls naar Tarakan van Soera baja uit; als commandant van deze groep zal optreden de luitenant ter zee der eerste klasse W. H. Tetenburg. Een T-vliegtuig zal deze groep vergezellen; laatstgenoemd vliegtuig is belast met de controle van to pografische gegevens in de nabijheid van Tarakan, welke controle onder leiding staat van den luitenant-vlieger der eerste klasse der luchtvaartafdeellng van het Ned.-Indische leger P. Valk. Deze tocht zal gedeeltelijk worden mee gemaakt door kólonel H. G. Kuiper, chef van den Topografischen Dienst. Van deze groep gaan drie vliegtuigen Dornier Walls op 7 Maart door naar Manilla, waar men van 8 tot 12 Maart zal verblijven. Dit trio gaat op 7 Maart van Tarakan naar Puerto Prlncesa en den dag daarop verder naar Manilla. Op 12 Maart keert men van Manilla vla Puerto Princesa weer naar Tarakan terug. Eind Maart moe ten alle vijf toestellen weer te Soerabaja terug zijn. De groep T-vliegtuigen welke thans te Tandjong Penang vertoeft, keert 28 Febr. vla Priok naar Soerabaja terug. Stationsplein en Perron h. S. M. Op werkdagen: Richting: Amsterdam Rotterdam Utrecht 3.-' 3.— 3— 7.10 15.40 10.30 10.30 16.40 13.30 13.30 20.40 15 20 14.30 1615 16.15 17.40 1650 18.25 22.- 19.15 22.45 22.45 Des Maandags en daags na een feestdag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3.- 3.- 3.- 22.56 22 - De buslichting van 22 uur 45 geeft aan sluiting op de nachtpostterreinen. Station Heerensingel Bus aan den trein niet op perron Vertrek der posttreinen on werkdagen te 1235 16.27 18.44' rede VAN dr. COLIJN. (Zitting van heden). De heer J. W. J. baron de Vos van Steenwljk heeft kennis gegeven dat hij ontslag neemt als lid der Eerste Kamer. Voortgezet wordt de behandeling der Waterstaatsbegrootlng 1935 De heer Rugge (v. d.) betreurt dat ln Rijksbestekken het collectief arbeidscon tract niet wordt erkend. Spr. wil een tunnel doen maken ln plaats van den spoorwegovergang ln den Paterswoldschen weg bij Groningen. De heer v. Cittert (a.r.) zegt dat de be voegdheid van art. 5 wegenreglement wordt overschreden; de minister mag geen uitwegen met prikkeldraad afsluiten. Onze spoorwegen zijn vèr en vèr over gekapitaliseerd. Naast bezuiniging moet er kapitaals- saneering komen. Spr. wijst op de onduidelijke positie van de A.T.O. De minister van Waterstaat, a .1., de heer Colljn, zegt dat practlsch het vraag stuk der toepassing van collectieve ar beidscontracten in Rijkswerken reeds acht Jaren aan de orde ls Het nu aan 't be wind zijnde kabinet heeft de zaak op nieuw onderzocht; het sloot zich aan bij het standpunt van het kablnet-de Geer en dat van het kabinet-Ruys de Beeren- brouck. In beginsel was er instemming maar het ls de Juiste tijd niet. Verstar ring moet voorkomen worden. Het komt voor, dat volgens collectie! contract uit gekeerd loon ten deele wordt teruggestort. Spr. ontkent den heer Andrlessen dat loononderhandelingen vertragend werken t.o.v. het Werkfonds. De regeering is over de onderhandelingen met de groote bon den volkomen tevreden. Doch soms kan een kleine groep van arbeiders remmend optreden; zij kan het geheel vertragen. Ook de kostenverdeellng tusschen ge meenten en Rijk houdt wel eens tegen; maar dit gaat buiten het departement van Waterstaat om. Dit departement heeft ten deze geen verwijt. De heer Moltmaker had het over ver schillende pensioen-toepassingen bij de spoorwegen. Het kan voorkomen dat be paalde verdienstelijke personen nog eenige jaren worden aangehouden. Zoo gebeurt het bij 't Rijk ook wel. Bij de spoorwegen moet onderscheid worden gemaakt tusschen dienst en wacht tijden. Er is geen reden voor wijziging. Het loopen van Zondagstreinen is een moeilijk vraagstuk. Spr. is niet van mee ning dat alle Zondagsdiensten maar zoo veel mogelijk moeten worden stopgezet; het particulier vervoer zou onmiddellijk in de plaats komen. Echter zijn de spoorwegen een semi- overheidsbedrijf. Er zal dus moeten worden gestreefd naar het „juiste milieu". Wat de onbewaakte overwegen betreft, het aantal ongelukken daar ls nog geen half procent van het totaal aantal dooden en gekwetsten. Ziet me» hoeveel onge lukken nog gebeuren bij bewaakte over wegen, dan mag veilig gezegd worden dat achteloosheid van autobestuurders veelal de oorzaak ls. Wat de spoorwegverbinding bij Rotter dam betreft, het plan-1930 zou thans on geveer 100 millioen kosten. Dit is thans niet mogelijk. Een nieuw station over de Maas wordt toegezegd, echter zonder zich te binden. Wat de verkeerswenschen betreft wil spr. op het moeilijke vraagstuk van den voorrang niet vooruitloopen. Het is ln be handeling. Er blijken vele bezwaren zich voor te doen; men denke niet dat de be zwaren, als de hoofdweg voorrang heeft, als sneeuw voor de zon zullen zijn verdwenen. Wat een algemeene verkeerswet betreft, de gewijzigde motor- en rijwlelwet zal daarvan niet veel afwijken. Eén algemeene regeling is nooit geheel te verkrijgen. Door een nieuwe algemeene wet voor te stel len zou de zaak zeker weer een jaar ver hoogd worden. En de wijziging der motor en rijwlelwet is bijna gereed. Ten aanzien van het wegenplan zal een voorzichtige politiek moeten worden toe gepast, doch voor ongerustheid bestaat geen gegronde reden. De resultaten van de proeven tot ver lichting van den weg Amsterdam-Haar lem moeten worden afgewacht. De regeering acht een tweede oeverver binding te Rotterdam noodig en wil de gemeente daarin steunen, omdat het niet alleen de gemeente geldt. Niet ls uitge maakt of het een brug of een tunnel wordt. Het rapport van den heer Maas in zake de Uiver-ramp ls bestemd als bouw stof voor de permanente commissie van onderzoek ln zake vliegongevallen. Er zijn trouwens meer rapporten. Het is verkeerd, een dier rapporten die gezamenlijk den grondslag van het onderzoek vormen te publlceeren. Spr. heeft groote waardeering voor wat de K. L. M. organisatorisch heeft verricht, ook voor het personeel, dat op gelijken voet staat met het beste dat er elders is; ook voor de veiligheid bij de K. LM. Het aangeven van aankomsten-tijd stippen in minuten nauwkeurig acht spr. overdreven. Buiten de Uiver is geen enkel ongeval met de Douglas-toestellen be kend. Men wachte het onderzoek af; er ls geen reden om waarde te hechten aan onzinnige geruchten. Spr. merkt den heer Oudegeest op dat aan de Uiver geen voor- loopige vergunning ls gegeven; er was al leen gelijkstelling met het door het de partment of commerce in de Ver Staten afgegeven bewijs. De benoeming der leden van de commis sie Inzake het verkeersfonds zal weldra geschieden. Spr. deelde tenslotte mede dat voor het wegverkeer geen monopolies zullen worden gegeven. De Waterstaats-begrooting wordt hierna z.h.st aangenomen. De vergadering wordt te 1.15 uur een half uur geschorst. vroege groenten. 't Spreekt van zelf dat we voor de vroege groenten een beschut plekje opzoe ken. Aan den zuidkant van muur of schut ting is zoo'n plaatsje in bijna eiken tuin te vinden: de zonnestralen worden daar op gevangen en de koude winden buiten ge keerd Door daar een strook grond van bijv. 1 a l'/i Meter te mesten met stroorijke paardenmest komt de aarde daar wat hoo- ger te liggen en hebben we een mooie kweekplaats voor vroege groenten. Natuur lijk maken we gebruik van gemakkelijk opneembare mest. Daarom mesten we nog met per 10 vierk. Meter 2 a 3 ons Chili- salpeter. Vooral voor de hieronder ge noemde bladgewassen is dit een prima meststof. Het blad wordt forsch en krijgt een blauw groene kleur. Inplaats van bo vengenoemde meststof kunnen we geven, eveneens per 10 vlerk. Meter, 4 ons A. S. F.-korrels (12 x 10 x 18). Vooral voor ra dijs, vroege uiten, sjalotten, enz. ls laatst genoemde stol zeer aan te bevelen. Op zoo 'n zonnig plaatsje zaaien we bijv Spinazie, soort breedblad scherpzaad zomer. Per 10 vierk. Meter is noodig 6 ons zaad, ln Maart 5 ons en in April 4 ons. Dit zaad kan worden gezaaid m vooraf ge maakte voortjes, 4 c.M. diep en 10 c M. uiteen. Na het zaaien alles goed dicht maken en zacht aanplakken. Begin April kan meestal geoogst. Raapstelen Zaaien op rijen als boven genoemd, een half ons zaad per 10 vierk. Meter. Oogsttijd begin April. Van dit gewas eten we de bladstelen. Eigenlijk zijn het dicht gezaaide Meiknollen. Radijs Eveneens een half ons zaad op dezelfde oppervlakte, verschillende soor ten in velerlei kleur. Dunsel Een half ons per 10 vierk. Meter. Ook zaaien op rijen. Wanneer het gewas 10 c.M. hoog is, afsnijden en de groente gebruiken als sla. Wanneer men bovengenoemde groenten opvolgend wil oogsten moet om de drie weken worden gezaaid tot half April Later wordt niet meer gezaaid omdat de oogst dan komt in de warme dagen van Juni en genoemde gewassen spoedig in zaad schieten, ziek en voos worden. Behalve zaaien kan men op bedoelde, beschut liggende strookjes uitplanten kropsla Hiervan kan men bij de meeste groentekweekers of zaadhandelaren jonge plantjes koopen. Deze sla is in October 1934 gezaaid en in een kouden bak over winterd. Uitgeplant op 25 c.M. afstand kan men er half Mei mooie kroppen van oogsten. Bloemkool Ook hiervan zijn nu plantjes in den handel, eveneens overwin terd in bakken. Uitgeplant op 60 c.M. af stand kan men er begin Juni mooie kool van snijden Evenzoo koopt men nu over winterde planten van de zoogen. Zwijn- drechtsche pootul. Nu uitgezet op 20 c.M. afstand, groeien ze uit tot groote platte uien, welke in Juli oogstbaar zijn. Wie nog doperwten, peulen en capucijners wil plukken kan nu lage soorten (zoogen. stamsoorten) uitleggen. Eerst de zaden 24 uur ln water weken en daarna op zoo'n zonnig plekje dicht bijeen zaaien. De za den met ongeveer 4 c.M. aarde dekken. Wanneer de plantjes ongeveer 3 c.M. hoog zijn alles uitplanten op rijen, 40 c,M. uit een en op de rij 10 c.M. Begin Juni kan worden geoogst. Goede soorten hiervoor zijn Doperwten, 't Wonder van Amerika, Peulen de Grace en Capucijners Vale Stam. Tuinboonen zijn op deze manier even eens eenvoudig te vervroegen. Men zaale een half pond op een dergelijke strook, dicht bijeen en plante ze later, wanneer ze 5 e.M. hoog zijn, op een beschutte plaats uit, 15 c.M. uiteen. Wanneer meer dan één rij wordt geplant is de rijafstand 60 c.M. De beste soort voor dit doel is m. 1. de Lange Leidsche Afhangers. Geeft een lange peul met 5—8 zaden van prima kwa liteit. Meiknollen per 10 vierk. Meter 5 gram zaad gebruiken. De rijen 20 c.M, uiteen en op de rij later uitdunnen tot op 10 c.M. afstand. Pluksla Behalve de dunsel of snijsla en de kropsla is de pluksla van belang. Kan reeds nu gezaaid op bedoeld beschut terrein liefst op rijen, 20 c.M. uiteen en op de rij wordt op 5 c.M. gedund. De planten ontwikkelen zich zóó. dat er steeds vol groeide bladeren kunnen worden afge plukt. Gedurende de voorjaars- en zomer maanden kan hiervan veel worden geplukt. De bladeren worden als sla rauw gebruikt. Per 10 vlerk. Meter is 5 gram zaad noodig. Snijbiet ls eveneens een aan te bevelen en gemakkelijk te kweeken gewas. Op rijen gezaaid is per 10 vlerk. Meter 20 gram zaad noodig. Wanneer het gewas 15 c.M. hoog ls kan het worden gesneden en groeit gemakkelijk weer aan. Bij het kweeken van bovenstaande dient men vooral maatregelen te nemen tegen de musschen. Vooral dicht bij de hulzen komen deze straatjongens onder de vogels en pikken elk groen blaadje weg. Zelfs het zaad wordt uit de grond ge wroet. Afdoende beschermt men zaad- en plantbedden met het overspannen van oude vischnetten, welke speciaal voor dit doel in den handel worden gebracht. Ook kan men op 10 c.M. boven den grond zwart naaigaren spannen aan in den gTond gestoken stokjes. Dit draad zien de vogels niet: ze schrikken er van en gaan op de vlucht. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto Tuinbouw. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. AMSTERDAM, 27 Febr. Een verdeelde markt. Industrieën, Olies en Rubber-aandeelen flauw. Scheepvaarten en Tabakken goed prijshoudend. Groote Paleisloten onregel matig vast. Amerlk fondsen zwak. Dult- sche obligaties gedrukt. Ned. Staatsfond sen onregelmatig. De koersdaling in Wallstreet zette gis teren verder voort, thans onder leiding van spoorwegwaarden. De verklaringen van den voorzitter der Refico, dat de zwakke maatschappijen maar tot reorga nisatie moeten overgaan en dat de Relico geen steun meer zal geven, zoodat ook de obligatiehouders zich groote offers zou den moeten getroosten, oefenden reeds en kele dagen een minder gunstlgen Invloed uit. De reactie, die gisteren plaats had, werd evenwel veroorzaakt door de teleur stellende ontvangsten in Januari. De bruto inkomsten waren weliswaar grooter dan in de overeenkomstige maand van verle den jaar, doch tengevolge van de stijging van de lasten een uitvloeisel van de N.I.R.A. zijn de netto-exploltatie-in- komsten belangrijk gedaald. Daarnaast verneemt men van vele kan ten, dat het geheele herstelprogram van Roosevelt begint te kraken, doch men moet dergelijke uitspraken steeds met een korreltje zout nemen en nu nog meer, daar de politieke tegenstelling ln de Ver- eenlgde Staten de laatste weken zijn ver scherpt. Dat lntusschen de regeering een zeer moeilijken tijd doormaakt, ls evenwel wel zeker. De rubberprijzen liepen heden scherp terug, in verband met de teleurstelling, die het besluit van het Internationale Rubbercomité heeft gebaard. In rubber kringen is men er echter zeer mee Inge nomen en men verwacht dan ook spoedig een prijsherstel. De noteeringen waren overwegend la ger. De handel was over het algemeen kalm. In de Amerlk. fondsen ging vrij veel om ln staal, koper en spoorwegen die algemeen lager kwamen. Op de locale industrie afdeeling zagen Philips zich 27» ontgaan, terwijl Unilevers pl.m. l'/i'/o terug liepen. Aku's boden weerstand. Rubbers flauw Amsterdamsche Rubbers pl.m. 2'A7» lager, in verband met daling van de rubber prijzen. In rubbers verwacht men spoedig prijs herstel. Suikerwaarden waren hooger ge noteerd in verband met den verkoop van 11.000 ton suiker en iets gunstiger berich ten uit Kobi inzake de Japansch-Neder- landsche Scheepvaart besprekingen. Deze staan in nauw verband met de hervatting der handelsbesprekingen. Tabakken waren een fractie hooger ln verband met den eersten Indruk van de nieuwe oogst Petroleums waren flauw. Kon. Olies daalden tot onder 137. Ook de Amerikaan- sche soorten golden lager. Er werd eenige belangstelling getoond voor groote Paleis- loten in verband dat 't Gerechtshof de MIJ. heeft veroordeeld tot onmiddellijke trekking der loten. Duitsche obligaties lie pen terug. Young-leening verloor pl.m. l'/o. Oude Nederl. Staatsschuld was iets hoo ger. De 4% leeningen waren gedrukt. wisselkoersen. Engeland 7.14 7/8 (7.171/4), Dultsch- land 59.40 (59.40). Frankrijk 9.76 1/4 (9.76 3/8). België 34.60 (34.59), Zwitserland 47.91 (47.92). Denemarken 31.95 (32.07'/.), Zweden 36.90 (37.02'/i), Noorwegen 35.95 (36 05). New York 1 47 1/8 (1 47 3/8). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststatlon Scheveningen-radio: Alcyone, Alchiba, Alphacca, Alpherat, Baloeran. Colombia, Costa Rica, Indra- poera, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Nopan. Kota Pinang, Marnix v. St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Tello, Slbajak, Stuyvesant. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zyn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-radio te bereiken. BIJ verzending van een radio- telegram vla Scheveningen-radio bedra gen de totale kosten 44 cent per woord. AMSTERDAM, 27 Febr. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. 228 Vette kalveren: le kwaliteit 50 56 per KG. levendgewicht; 2e kwaliteit 43 —48 per K.K. levendgewicht; 3e kwaliteit 3440 per KG. levendgewicht; 71 Nuch tere kalveren 3—6 per stuk; 276 varkens:' Vleeschvarkens. wegende van 90110 K G. 43 tot 44 per K.G. slachtgew. Zware var kens 41 tot 42 per K.G. slachtgewicht. Vette varkens 4041 per K.G. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren, korte aanvoer, stugge handel en stijf, duur. Varkens weinig aanvoer, handel kalm, met op- loopende prijzen. KOUDEKERK, 26 Febr Eiervelling. Aanvoer 3760 stuks. Kipeieren f. 2.403.00, eendeleren f 2.10—2.30. Der 100 stuks. Boter 67—75 ct.. kaas 18—23 ct. oer oond. Kip pen 5060 ct.. konllnen 60—113 ct. d. st. WESTLAND. Westlandsche Snijbloemen- veiling van 26 Febr. Copland 16—18 ct., Bartigon 19—21 ct.; W. Pitt 16—20 ctPr. Elizabeth 32—37 ct.; Murillo 13—14 ct.; Couleur Cardinal 15—19 ct.; Pr v. Oosten rijk 1415 ct.; Electra 1516 ct.; Irissen 3337 ct. per bos. VEUR, 27 Febr. Aangevoerd 33813 eieren. 33587 kippeneieren, prijs f 2.60—3.10. 190 eendeneieren f. 2.252.40. 36 ganzeneieren f. 6—7. 93 kippen 40—90. 47 eenden 40—80 116 konijnen 40—1.50. 17 duiven 10—40. WOERDEN, 27 Febr. Kaasmarkt. Aan voer 58 partijen kaas. Met rljksmerk le kw. 18 tot 19 per 50 K.G.. 2e kwal. 16 tot 17 per 50 K.G. Handel matig. t—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3