Uit den Leidschen Raad. 15'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 Februari 1935 Derde Blad No. 22985 De salaristrberzieningsvoorstellen met eenige wijzigingen afgedaan. Een nachtzitting tot half drie voor twee werkloosheidspunten. O JiW Afscheid van den heer Meijnen. De heer J. B. Meynejj^" I .SI DE SALARISHERZIENING. 21o. Voorstel inzake algemeerie herzie- ins van de loonen en salarissen van het trsoneel in dienst der gemeente. (20 De heer ELKERBOUT constateert, dat t moeilijk is in deze tijden voor loons- laging te moeten spreken en beslissen, het G.O. bleek leder overtuigd van de Dodzakelijkheid, dat iets gedaan moest orden doch daarnevens: zoo wamlg mo- 'Ijk! Daaraan hebben B. èn.W. zich et geheel gehouden. Spr. komt in de eerste plaats' ïöt de po- tic. Daar was vroeger gedacht aan een stooging ad pl.m. f. 200, gelet op het trloop naar elders etc. Daarvan is echter st alleen niets gekomen, maai' nu wordt Ills verlaging voorgesteld van ;5p60 ct. rweek: voor een agent 2e kl. zejfs van 1,55. Hier wordt z.i. te ver gfiiaan, zelfs og beneden de normen van dem-minister, en had toch wel Iets daarboven mogen ijven, b.v. voor agenten 2e kl. f. 29—33 voor agent le kl. f. 3437,50. Spr. dient n voorstel daartoe in. In de tweede plaats de brugwachters, er Is f. 1 vastgesteld boven het mini- ram, doch dit geldt niet voor het maxl- <im. En waar slechts één persoon op het inimum staat en voorshands geen nieuw raoneel zal worden aangesteld, heeft dit nn beteekenis. Feitelijk kombfjjnen nog tneden het salaris van de gémeente- (rklieden. Spr. stelt voor het'maximum ragwachter 2e kl. en het minimum en aximum van brugwachters le'kl. met 0,50 p. w. te verhoogen. dus resp. te «ngen op f. 29,50 en f. 30,50—33,50. De lieer LOMBART ziet de wijziging be- «Id als 'n omzetting der tijdelijke verla ng in een vaste met een afronding naar neden. Zi. is hierbij echter.,njejt vol- «ncle progressief opgetreden;'-spi. geeft «ilge cijfers hieromtrent. Op flë-.lioogere «nbtenaren is te weinig gekort, op de ife loonen te veel. De hooge salarissen jn zelfs zeer ontzien. Ook een bepaalde in ontbreekt. Commiezen 2e klas worden v. meer verlaagd dan commiezen le kl. De korting op de boden gaat met name eel te ver en spr. doet een voorstel deze enen te brengen op f. 1600—2000 inplaats in f, 14001800. zooals B. eri- /W. voor- feilen, waardoor nog voldoende wordt lekort. Inzake politie sluit hij zich aan bfj den «er Eikerbout, daarbij ook de hoofd- (enten nog betrekkend. Hij .amendeert M voorstel Eikerbout in dezen geest. B. n W, hebben verzuimd mede te deelen, rat het resultaat zal zijn van •hiijv'voor- felien en daarop stelt spr. alsn'bg prijs. r" Een voorstel van orde. De heer v. ECK zal alleen het alge- Jfene karakter behandelen van deze voor- feilen. Twee factoren leidden z.i. tot, deze voorstellenle drang door het Rijk; 2e de raiancieele noodzakelijkheid. Wat sub 1 betreft, de genreentéTiid, zich het zoo snel moeten schikken, zich zoo mogelijk moeten laten leidén naar wensch. Deze voorstellen passen *ttr in het kader van dezen tjjdg löons- mlaging; dat beteekent vermindering 'an de koopkracht! Bovendien de werk- "vfen krijgen het niet beter door loons driaging van anderen. Spr. vreest dat de ook hierbij weer als sluitpost der fsgrooting worden hAsr.hftllwriNiet in feder >ting worden beschouwd! Niet in m Seval is spr. daartegen, doch dan het noodcaak zijn voor de ge- iSi darde noodzaak, en dan dienen i weerst de hooge salarissen te worden ingepakt. Als hier f. 25.000 hóodlg is, "Mis B. en W. bij de begrootin'è lieten rj'fe'bemeren, moet dit bedreig komen dTk?e "oogere salarissen, desnoods gaan- LTjeden f. 6000, zooals spr. vroeger wel |2?®Me. Deze voorstellen sparen echter to» hoogere salarissen, terwijl de la- tiaai ,'orden getroffen. Spr. vestigt spe- 1 Il iv aandacht op de minimumlijders; Vsiri 20uden deze slechts ontvangen ,,?11 "iet is rond te komen; het is bc»iEer'oon' sPr- heeft dus pffticipieel het ,.teSeh deze bezuiniging 'tfftfch is «lts .i, g dan wil zlJ" PartÜ meegaan, si,86]"*1 anders ingericht. n P'. loet het voorstel niet over, te gaan tot loonsverlaging en dit punt van de agenda af te voeren. De heer BERGERS heeft zoon geluid niet gehoord in het G.O. De plannen zijn nu eenmaal klaar! Daarom is hij tegen 't voorstel v. Eek evenals de heer ELKER BOUT. die wijst op de algemeene verlaging rondom ons. Wij wonen niet op een eiland. De heer WILBRINK oordeelt het voor stel v. Eek niet raadzaam. Het voorstel van B en W, bedoelt de salarisregeling op praetische basis te plaatsen, ook met het oog op de pensioenlasten en dat is van groot belang. De heer v WELZEN pleit voor het voor stel v. Eek. De heer MANDERS oordeelt, dat B. en W op den verkeerden weg zijn met dit voorstel en gaat mee met den heer v. Eek. Wethouder TEPE wijst er op. dat de heet v. Eek z.i. niet is tegen iedere salaris verlaging doch wel tegen de voorgestelde. Maar men mag de geschiedenis van dit voorstel van B. en W. niet weglaten. Uitstel zou niets anders zijn dan uitstel van executie. Ged. Staten en Rijk zouden weten te dwingen en dat ls bekend! En dan: na zeer zorgvuldige behan deling in het G.O. is zelfs daar groote te vredenheid betuigd door alle organisaties en behalve op enkele detailpunten na is volledige overeenstemming bereikt! Daar is niet gesproken over hongeiAoonen etc. Het voorstel v. Eek is zijner onwaardig en zou het G.O neerhalen. Wethouder GOSLINGA wijst er op, hoe juist eigen inzicht zooveel mogelijk is vastgehouden. Aanvaarden van het voor stel v. Eek zou alleen een beslissing van hoogerhand afdwingen met volledige prijs geving van eigen inzicht. De heer v. ECK zet nog eens uiteen, dat zijn partij niet is tegen verlaging In 't al gemeen, doch dan dient deze anders te zijn geregeld, zooals reeds door hem aan gegeven. Wanneer alle gemeenten voet bij stuk hielden, zou het wel anders gaan! Doch de gemeente moet trots alles baas blijven in eigen huis. En wat het G. O. betreft, heeft dat In vrijheid beraadslaagd? De stok van den minister stond achter de deur. Het G. O. is voorts geen politiek lichaam (tal van interrupties, door den voorzitter tenslotte krachtig onderdrukt). Dat had slechts over detailzaken te beslissen, niet over het geheel, f 21.17 blijft hij een honger loon oordeelen en spr.'s fractie handhaaft zijn voorstel om een poging tot verbete ring te doen. De heer MANDERS meende, dat dit voorstel zoo weinig te beteekenen had. Waarom de raad dan voorgesteld als moordenaar van het G. O. en de gemeen- te-autonomie? Het G. O. heeft z.i. geen beteekenis, kan zelfs best worden gemist en de gem. autonomie loopt geen gevaar. De heer WILMER wijst er op, hoe het G. O. deze voorsteilen niet heeft afgewe zen, Integendeel in groote lijn ze heeft aanvaard, erkennend de noodzakelijkheid! Wat zegt. dat het G. O. geen politiek lichaam is? Dat plaatst zich juist op vol ledig nuchter standpunt en zoo wenscht spr. ook te doen. De heer v. ECK zegt, dat het G. O. de zaak beziet van eng standpunt, zijn partij beziet ze van algemeen standpunt. Dat is het verschil. De heer v. d. REYDEN kan de houding van den heer v. Eek niet begrijpen, waar het G. O. zelfs dankbaar was voor het be- De heer SCHONEVELD wijst er nog op, dat het G. O. wel ls beïnvloed doordat niet de maxima zijn verlaagd, zoodat al leen nieuw personeel wordt getroffen! Het voorstel-v. Eek wordt verworpen met. 2013 stemmen. Voor de SD.A.P en de heeren v. Wei zen, Manders en Vos. De heer BERGERS heeft uitgerekend, dat de verlaging in procenten niet gelijk is voor alle categorieën en geeft enkele cijfers daaromtrent. Dat wekt de idee van willekeur. Spr. doet een voorstel inzake den kin deraftrek om 16 jaar te vervangen door 18 jaar. gelet op de huidige omstandig heden. nu het voor de jeugd zoo moeilijk is werk te vinden. De heer KUIPERS wil er op wijzen, dat het G. O. niet alle voorstellen aanvaard de. ook bedenkingen had. Deze loonsver laging verlaagt tevens weer de koopkracht en helpt zoo mede tot verergering der crisis. Ook spr. wijst op f. 21.17 als te veel om te sterven, te weinig om te leven. Spr. verwijst naar Zweden, waar de loonen niet verlaagd zijn en de crisis niet bestaat! Hier denkt men. jammer genoeg, anders. Spr. steunt den heer Eikerbout inzake de politie De voorgestelde loonen zijn te laag Spr. geeft ook daarover nadere be cijferingen. Bovendien komt de brandweer bij de oolitie, hetgeen levensgevaar mee brengt. De heer v. WELZEN zegt, dat deze her ziening de laagste loonen het zwaarste treft, al trachten B. en W. dit te camou- fleeren, door te wijzen op verlaging in doorsnee van alleen de minima. Het prln cipe is echter wel degelijk verlaging in de lijn van den premier, die bepleitte aan passing in versneld tempo In Leiden zijn altijd lage loonen betaald, zie de statistiek hoewel de financieele verhoudingen ten gunste van Leiden uitvallen. Tegen de verlagings-manie moet krach tig worden geageerd. Dat het G. O. tevre den was. bewijst dit nog sterker. Spr. houdt in dit verband weer eens een phi- iippica tegen de arbeidersleiders, die aan de ooren dienden te worden getrokken' De politie-voorstellen Eikerbout zal spr. steunen evenals het voorstel Lombert in zake de boden, niet voorstellen inzake kindertoeslag, waartegen spr. uit principe ls gekant. Spr. keert zich ook tegen het vqprne- men van B. en W. het toekennen van ver hoogingen niet meer automatisch te doen geschieden. Dat kan willekeur scheppen, al zijn bekwaamheid en dienstijver na tuurlijk factoren van belang. De heer SCHONEVELD heeft met ge noegen gezien, dat B. en W. den minister konden overtuigen, dat hier niet te hoog werd gesalarieerd, over 't algemeen. Zelfs volgens rijksregeling zou in vele gevallen verhoogd dienen te worden. Vooral voor de ambtenaren. Nogmaals wijst spr. op minima en maxima, hoe de eerste wel, de tweede niet veel worden besnoeid. De afronding der ambtenaarssalarissen treft vele groepen zwaarder dan noodig is en vandaar een voorstel deze afronding te verbeteren. Bij de periodieke verhoogin gen is geen gelijkheid en spr. dient een voorstel in om deze te bereiken en voorts een voorstel om weg te nemen, dat B. en W. slechts 4/5 kunnen uitbetalen aan per sonen In tijdelijken dienst. De heer VERWEY constateert, dat de salarieering hier altijd matig is geweest en dat wreekt zich nu, nu f. 25000 op den post salarissen moet worden bezuinigd. De Bond van Leldsche Industrieele» vroeg nog verdere verlaging, doch het adres van dezen bond heeft z.i. geen ge zag, daar het zou voeren tot volledige ver- pauperiseering mede tot eigen onder gang. De praktijk in andere landen heeft dat bewezen. Spr. verdedigt verhooging der le en 2e loongroep der werklieden met 48 ct. per uur en steunt de ingediende voorstellen tot verbetering der brugwachters-loonen en het voorstel Schoneveld Inzake wegne ming van 4/5 loon De afronding der ambtenaren, vooral voor de lagere, dient te worden teruggebracht van f. 50 op f. 25. De rijksregeling verzet zich daartegen niet. Voorts bepleit hij combinatie van klerk le en 2e klasse en van technisch ambtenaar 2e en 3e klasse. Voorstellen daar'-- wor den ingediend. Inzake conglerges en boden gaat men te rigoureus te werk. vooral voor de boden. Voor het verplegend personeel verdedigt spreker invoering van de rijksregeling, ge lijk alle organisaties deden in het G.O De heer MANDERS. hoewel tegen verla ging, is toch dankbaar, dat B. en W. heb ben getracht deze zoo veel mogelijk te be perken. al zal de f. 25.000 wel worden over schreden, zoodat z.i. eenige verbetering nog wel mogelijk is. Spr. stelt daarom voor te schrappen bti kindertoelage aan ambtenaren „boven het 2e kind" en dus deze toelage te verstrekken vanaf het le kind. AFSCHEID VAN DEN HEER J. B. MEYNEN. De VOORZITTER zegt. dat nu de laat ste vergadering ls aangebroken voor den heer Meyen, hij enkele woorden tot den scheidende wil richten. Diens afscheid om gezondheidsredenen moet men eerbiedigen. 15 jaar lang is hij lid van den raad ge weest. doch dit was zeker niet te verbagen. want hij was steeds een algemeen geacht ingezetene der Sletutelstad die hij als wet houder van onderwijs heeft gediend van 19231927. Steeds trof daarbij de bijzon dere grondigheid van den heer M die wel eens haast een teveel werd tot wan hoop van den raad. Vele belangrijke dingen zijn door hem afgedaan als enkele reorganisaties en voor al de aansluiting van het L.O. bij 't voor bereidend middelbaar en hooger onderwijs. Voorts heeft hij gezorgd voor de aanstel ling van goede leerkrachten, waarvan de stad nu nog profiteert. Groote bewonde ring heeft spr. ook voor de taak betref fende de opvatting van zijn raadslidmaat schap; alles had zijn aandacht, ook de kleinste kleinigheid, waardoor de heer M. bijkans was een ouderwetsch voortreffelijk raadslid, die alleen sprak na volledig op de hoogte te zlln. Spr. hoopte voor den heer M het beste in dienst rusttijd, (applaus). De heer MEYNEN dankt-den voorzitter voor zijn vriendelijke en waardeerende woorden en den raad voor zijn applaus. Deze woorden zijn spr. een voldoening voor den tijd in den raad doorgebracht. Spr. is ook dankbaar voor de vriendelijke wiize waarop hij is behandeld door voor zitter en leden. Nu spr. wegens gezondheid heengaat doet hij dit niet zonder eenig gevoel van weemoed, doch daarnaast is er een gevoel van dankbaarheid voor de 15 jaren, die hij hier heeft mogen vertoeven en voor de ondervonden waardeering. Spr. dankt ook mi. v. Striien en de ambtena ren. Spr. hoopt dat het Leiden goed moge gaan en eerlang betere tijden zullen aan breken Leiden, waar hij een eeuw heeft gewerkt, trekt hem toch zeer. Spr. hoopt op voorspoed voor de stad onder leiding van den burgemeester en zijn medebe stuurders en smeekte Gods' zegen daar voor af. (applaus! Hierna ruim half zes gaat de raad in geheime zitting. AVONDZITTING. ANTWOORD VAN B. EN W. Wethouder TEPE ls bitter teleurgesteld door de behandeling van ait voorstel, dat zoo zorgvuldig werd voorbereid in alle in stanties, le. omdat zooveel voorstellen zijn ingediend. Toen spr. het G. O. verliet, was hij overtuigd, dat men zich in den raad over 't geheel zou vereenigen met het standpunt van het G O. Dat is geen poli tiek lichaam ,zegt de heer v. Eek, het ziet alleen aan de belangen van het personeel. Daardoor doet deze groote afbreuk aan het G. O., daar behalve vertegenwoor digers der vakorganisaties ook de raad daarin vertegenwoordigd is! Maar ook den vertegenwoordigers van de vakorganisaties doet men z.i. aldus te kort, daar ook zij oog hebben getoond voor de gemeente-belan gen. Speciaal juist in deze materie. Nog erger maakte het de heer Schoneveld, door het G. O. te verwijten alleen oog te heb- hen gehad, voor 't huidig personeel, niet voor wie later zullen komen. Was dit zoo geenszins is dit het geval dan zou het G. O. niet deugen! Het G. O. was overtuigd, dat respecta bele voorstellen zijn gedaan en afgezien van de f. 0.50 voor de politie, was men zeer tevreden. De strekking van het voorstel was geen algemeene salaris-herziening, wel een om zetting van de tijdelijke korting in een vaste. Toen is de drang van boven geko- I men en het college voelde, dat aan het rapport Schouten niet geheel was te ont gaan. Dit heeft er toe geleid dat het col lege. de salarieering over het algemeen handhavend, overging tot een afronding naar beneden, daar afronding naar boven onmogelijk was. gelet op de financiën. Het college had eer voet bij stuk moeten houden! Zelfs de heer v. Eek wil zich aan wet en orde houden. Welnu, daar was nu 't moment daar om te handelen. Z.i. ware meer drang van bovenaf tot gelijkschake ling wenschelijk. Gelooft men Inderdaad, dat de zucht naar salarisverlaging alleen is de zucht naar meer winst der ondernemers? Al zal dit wel eens voorkomen, de tendenz is anders, berust op bittere noodzaak. Er ha pert veel aan de samenleving, 't is waar, doch plaatselijk, zelfs nationaal is dit niet te verhelpen De gemeente blijft nog aardig boven het gewone peil in de particuliere bedrijven! De 2e reden voor desillusie voor spr. is de wijze van indiening der voorstellen. Wanneer B. en W. zoo doen als thans de raad, dan is de raad in last! Plotseling worden vandaag 22 voorstellen ingediend. Kunnen B en W. in 2 uren tijds die in verband overzien? Dat is het onmogelijke gevergd. Daarom heeft het college besloten op 2 uitzonderingen na alle voorstellen af te wijzen, hetgeen bij tijdig indienen der voorstellen niet het geval had behoeven te zijn. Spr. zal in 't kort nog iets over de voor stellen zeggen. Inzake de politie is door het G. O. aangenomen hetgeen is voorge steld verhooging met 50 ct. doch B. en W. hebben het toch niet overgenomen, omdat bleek dat de minister zeer positief vasthoudt aan zijn normen. De heer WILBRINK: u moet ook niet te veel vragen, 't Gaat als bij de Commis saris van Politie, vraag je, dan mag t niet, anders loopt het wel door! Wethouder TEPE komt dan tot de brug wachters. Zij krijgen kleedinggeld en ver goeding voor diploma en bovendien de 2e klasse is een doorgangsrang, in tegenstel ling tot de arbeiders. Verlenging der pe riodieke verhoogingen voor de hoogere ambtenaren zou onlogisch zijn, naar spr. uiteenzet De duur blijft nog langer bo vendien. Wat betreft de mogelijkheid van betaling van 4/5 loon voor tijdelijk per soneel, dit is slechts voor proefneming en in de practijk komt het niet vaak voor. Maar 't heeft zijn nut. Het afrondings- voorstel met f.25 in plaats van f.50 zijn B. en W. bereid te aanvaarden. Zij nemen het over. Afwijzend staan B. en W. weer tegen over het voorstel Bergers inzake verhoo ging van den leeftijd bij kindertoeslag tot 18 jaar. De gevolgen zijn niet te overzien en het past niet in het kader. Inzake de boden zijn B en W. al aanmerkelijk hooger gegaan dan de hoogste rijksregeling, doch de verlaging is groot, dat zij erkend; nie mand betoogde echter, dat de salarieering onbehoorlijk was. B. en W. voelden zelf de pijnlijke operatie en vonden voor deze categorie een overgangsperiode! Directeur van de Gestichten en van de Lichtfabrie ken is zeer verantwoordelijk en niet direct vergelijkbaar. Het wijzen door den minis ter op Woensel gaat evenmin op. De voor stellen tot samenvoeging van enkele cate- goriën kunnen B. en W. niet overzien, zij grijpen in in de bestaande regeling. Verhooging met 48 ct. voor de twee laagste klassen der werklieden is in het G. O. behandeld evenals verhooging met 24 ct. Het is vreemd, dat de heer Ver- wey beide voorstellen deed. De VOORZITTER vraagt of de heer Ver- wey niet één wil intrekken. De heer VERWEY zegt, dat het indienen van twee voorstellen een gevolg is van de onregelmatige behandeling van deze voor stellen in haar geheel. Wethouder TEPE ontraadt tenslotte ook de overige ingediende voorstellen. Wat het los personeel aanbelangt, deze vraag is feitelijk niet aan de orde, doch spr. kan wel zeggen, dat voor wie het collectief ar beidscontract geldt, dit zal blijven gelden met overgangsmaatregelen, terwijl voor wien dit contract niet geldt, eveneens ge leidelijk zal worden verlaagd van 1 Maait —31 December tot het minimum is bereikt Spr. raadt aan de voorstellen van B. en W. te aanvaarden ook om goedkeuring niet in gevaar te brengen. De vraag, hoeveel de opbrengst zal zijn, is overbodig: bi) de begrooting is gerekend op pl.m. f.25000 en dat Is natuurlijk de opbrengst zoo om en bij. Om dit bedrag te bereiken, is aanneming ook noodig. Wethouder GOSLINGA neemt krachtig stelling tegen de opmerkingen, dat hier een besliste salarisverlaging aan de orde is. Dat is onjuist, de oorspronkelijke be grooting bevatte dan ook niet zoo n voor stel. Bij vaststelling der salarissen in over eenstemming met de kortingen bleek bij afronding naar beneden f25000 te winnen voor de gemeente. Als het ware als gevon den geld! Een mooi stuk dekking voor de nog ontbrekende ton. Doch met 1 Maart moet de verordening in werking treden, anders gaat de pen- sioen-verhaalwinst voor de gemeente ver loren. Over het geheel zal vrijwel niemand iets van beteekenis aan salaris verliezen, enkele uitzonderingen daargelaten en daarom is er z.i. reden voor dankbaarheid! De voorstellen zouden de opbrengst slechts verlagen hetgeen weer bezuiniging elders ten gevolge zou hebben. Progressie is reeds in de korting aangebracht 3 jaar geleden en ook bij deze voorstellen is een oploopende korting, naar hij nader uiteen zet. Ambtenaren boven f. 5000 niets meer te geven zou slechts 5 pCt. geven van de gansche salarieering, herhaalt spr. Doch spr. ziet daarin ook niet het belang der gemeente daar dan juist zouden heengaan de mannen, die de gemeente zoo naarstig helpen besturen. Regeeren is vooruit zien, zegt spr. tot den heer Schoneveld inzake diens opmerking over de minimum-loonen voor nieuw personeel. Dat is juist noodig voor de toekomst, zie ook de achteruit gang der üitkeeringen uit het Gemeente fonds. Met den heer Tepe is spr. het niet eens dat de regeering krasser moet optreden. Dat zou de verantwoordelijkheid van den raad z.i. verkleinen. En dat deze er nog is bewees z.i. de verwerping van het voor stel van Eek. Spr, hoopt op dezelfde ver antwoordelijkheid bij het afdoen van de voorstellen die niet belangrijk gewijzigd mogen worden, opdat onze zelfstandigheid zoo groot mogelijk blijve. REPLIEKEN. De heer VAN ECK wijst verre van zich de beschuldiging het G. O. te ondermijnen, het tegendeel is het geval. Doch het oor deel van het G. O. ls niet altijd richtsnoer RECLAME- WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER. De kleine dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hem er al jaren vrij van. „Terwijl Ik hard moet werken voor mijn bestaan, moest Ik enkele jaren geleden ver scheidene weken het bed houden, van pijn niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kruschen Salts aan. Ik kocht een flacon van f. 1.60 en volgens de gebruiksaanwijzing nam ik. zonder éénmaal te vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende heb ik in een goed jaar 4 a 5 flacons Kruschen Salts gebruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfde ik nog niet goed. Maar daar ik er nu enkele jaren niets meer van af weet, mag ik niet nalaten U mijn oprechten dank te brengen voor mijn herstel." A. v. L. den H. Kruschen Salts spoort nieren en inge wanden aan tot geregelde werking, zoodat schadelijke afvalstoffen, die de rheuma tische pijnen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. De „kleine, dagelijksche dosis" zal U in wendig zuiver houden. En in een .schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheumatiek. 6900 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flacon, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. voor den raad. Vooral niet, als het G. O. heeft gehandeld in dwang-positie, als hier. Aan de wijze van behandeling ligt z.i., dat alles zoo kris-kras door elkaar is behan deld Zijn fractie kon de voorstellen niet eerder indienen; althans hadden B. cn W. dienen te waarschuwen, zoo zij op vroe- gere indiening prijs stelde. Nogmaals ver dedigt spr. grootere progressie naar draag kracht. Spr. hoopt, dat de raad voldoende ruggegraat zal hebben en zich niet zal laten meesleuren door wethouder Goslinga Alsof alleen door het volgen van B. en W. de raad vrij blijft De heer WILBRINK zal stemmen voor de verhooging der politie- en brugwach terssalarissen met f. 0.50 per week, zich be wust van de verantwoordelijkheid en over tuigd, dat de raad nog eenige vrijheid heeft. Uitbreiding van den kindertoeslag tot 18 jaar heeft niet zijn sympathie. Een betere opvoeding is voor rekening der ouders. Gezien de algemeene situatie, zal hij de verlaging der loonen voor de boden noodgedwongen aanvaarden. Ook verlen ging der periodieke verhoogingen voor de hoogere ambtenaren zal spr. niet steunen, waar de ambtenaren-salarissen niet hoog zijn. De heer WILMER spreekt een woord van waardeering voor hetgeen B. en W. hebben tot stand gebracht, doch de raad mag en kan nog schaven. Ook spr. sluit zich aan bij verhooging der salarissen voor politie (alleen voor agenten 1ste en 2de klasi en brugwachters met f.0.50 en eveneens bij het voorstel-Bergers tot ver lenging van den kindertoeslag tot 18 jaar, gezien de tijdsomstandigheden. Aan de overige voorstellen zal hij zijn stem niet geven, daar zij të sterk zouden ingrijpen in het in het G. O. vastgestelde stelsel. De heer ELKERBOUT wijst er op. dat de wethouder met zijn voorstel tijdig be kend was. Overigens verdedigt hij nog maals zijn voorstel in het belang van politie en brugwachters, als volkomen be reikbaar. De heer MANDERS verdedigt nader de voorstellen inzake de kindertoelage, even als de heer BERGERS, die voorts nog meent, dat de meeste voorstellen niet zouden zijn gekomen, als B. en W. het G. O. hadden gevolgd. De verlaging der boden gaat spr. te ver. Iets anders was het, zoo een nieuwe moest worden be noemd De heer VERWEY meent ook, dat de raad niet impleciet het G. O. heeft te volgen. Er zijn ook geen 22 voorstellen, daar vele eenige malen zijn ingediend. Zijn partij is B. en W. altijd ten dienste inzake het indienen van voorstellen. Het principe van salaris-korting op kor ting Is beslissend. Zijn partij ziet daarvan geen heil, integendeel ondermijning der volkskracht en van het koop-vermogen. In het kort verdedigt spr. tenslotte nog eens zijn voorstellen, behalve dat over 48 ct. voor de twee laagste loongroepen, dat hij intrekt, handhavend echter het voor stel van 24 ct. Van zijn voorstel inzake de concierges maakt spr. thans een motie. Het voorstel-Bergers inzake kindertoe slag zal spr. hoewel op zichzelf daar van geen voorstander steunen, zoo daarbij wordt gesteld een salaris-grens, gelet op de huidige omstandigheden. De heer BOSMAN had verwacht na de behandeling in het G. O., dat er niet veel meer was te praten, behalve voor zoover daarmede geen rekening was gehouden, 't Is anders geloopen. Voor spr. is het G. O. echter doorslaggevend. Alleen zal hij stemmen voor de politie-voorstellen van den heer Eikerbout. De heer VAN WELZEN blijft in deze herziening zien een belangrijke verslech tering, bedoeld als aanloop voor verdere maatregelen en spr. zal daarmee niet accoord gaan. De verschillen over het G. O. noemt spr. slechts woordenspel en nogmaals valt hij de S.D.A P aan. De heer SCHONEVELD houdt staande, dat de organisaties ook daarom mede werking verleenden, omdat zoo de positie van het huidig personeel het best werd gehandhaafd. Het voorstel tot verlenging der perio dieke verhoogingen voor de hoogere amb tenaren neemt spr. terug. DUPLIEK. Wethouder TEPE wil nog even een mis verstand recht zetten Inzake scherper optreden der regeering bedoelde spr. al leen, dat hij wenschen zou. dat de regee ring consequenter en duidelijker optreedt, zoo zij dit doet. Geenszins echter is hij voor aantasting der gemeente-autonomie en fescistlsch! De motie-Verwey wil het college In

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9