JUBILEUM KNIPSELPRIJSVRAAG 1860 1935 VIJF HONDERD GULDEN AAN PRIJZEN 75sle Jaargang DMSDAG 26 FEBRUARI 1935 No. 22985 STADSNIEUWS. Bewaar dus ons blad van Vrijdag 1 Maart Het voornaamste Nieuws van heden. De nieuwe Verkeersverordening. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES:, 30 <?ts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zaken advertenties belangrijk lag^r tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ojjs. bij maxbjiiwn aantal woorden W 30. - Incasso volgons posfcrècht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 1.2.35 per week 1.0.18 Franco per post 1.2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 1.0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Lezing „Van Luxemburg tot Liechtenstein". De Natuurvriendengroep van het I.v.A.O. bad gisteravond in het Volksgebouw een lichtbeelden-avond georganiseerd, waarbij een tweetal leden dier vereeniging een causerie hield. De heer A. F. Kriek had daarbij het ge deelte voor zijn rekening genomen, dat betrekking had op Luxemburg. Wij ont kenen daaraan het volgende: Luxemburg heeft gedurende de laatste jaren een steeds toenemende belangstel ling ondervonden van dc zijde onzer land- genooten. Eenerzijds zullen politieke oor zaken zooals het mijden van Duitschland, daaraan niet vreemd zijn, doch anderzijds ra! de betrekkelijk nabije ligging ook wel aangemoedigd hebben tot een bezoek op grooter schaal aan het Groothertogdom. Na eenige bijzonderheden te hebben mee gedeeld over de geschiedenis van het land (sinds 1839 is L. zelfstandig en was vroe ger Duitsch) aantal inwoners en grootte, komt spr. op de geologische gesteldheid. In dit opzicht is Luxemburg te verdeelen in een Noordelijk deel, dat bergachtig en onvruchtbaar is en daarom ösliog slecht land> genoemd werd en het Zuidelijk ge deelte, dat vruchtbaar is en meer begroei de bergen heeft. Dit laatste deel wordt Gutland genoemd Langs de Moezel ziin de bergen met wijnstokken bezet; ook de aanwezigheid van ijzererts verschaft hier arbeid aan honderden. Het doel van de tochten in Luxemburg is vooral het z.g. Luxemburgsche Zwitser land. de omgeving van Echternach. Ber- dorf e.d. De streek Is hier geheel :op 't toe risme ingesteld en de verkeersvereenlzin- gen hebben gezorgd voor vwjllreffeliike wegenaanduidingen, zoodat de verschil lende wandelingen bijzonder gemakkelijk te maken zijn. Door de mooiste gedeelten van. dit land voeren de paden den wan delaar, waarbij vooral de vele „Schluch- ten", romantische bergkloven, de aan dacht trekken. Bekend zijn vooral de Rauberhöhle. de Koitzbachschlüff, Kohlscheuer en zoovele andere. De omgeving van Berdorf, een klein plaatsje op 'n hoogvlakte, leent zich uitstekend voor een bezoek. Tusschen Grundhof en Berdorf trekt de rotspartij de Sieuwenschlüff, die door een of andere catastrofe in zeven deelen uit elkaar viel, de aandacht. Het riviertje de Sure vormt to het Oosten de grens tusschen Duitsch land en Luxemburg. Ook het aan deze rivier gelegen Echternach is altijd een gaarne bezocht oord. Oo den Dinsdag na Enksteren wordt hier de bekende spring processie gehouden. Het stadje, dat 4000 inwoners heeft, ziet dan soms 15.000 bede vaartgangers binnen zijn muren. Ook de hoofdstad Luxemburg heeft voor den Hollander veel aantrekkelijks. Prachtig gelegen aan de Alzette wordt het door vele landgenooten bezocht om van hieruit tochten te ondernemen. Een van de meest bekende en meest be- rochte streken is wel het Müllerdal, be kend om z'n mooie Schiessentümpel, een aardige waterval. Een zijdal, het Haller- bachdal, waar zich ook de ruïne Befort bevindt, is niet minder in trek. Met tal van lichtbeelden werd het ge sproken woord, dat aan het einde met apDlaus werd beloond, verduidelijkt. De heer H. v. Woudenberg sprak daar na over Liechtenstein en het aangrenzen de gebied, n.l. dat van Santis en Kurfir- sten in het Appenzellerland. Liechtenstein, een der kleinste staatjes ter wereld, liggende tusschen Oostenrijk en Zwitserland, is bij weinigen bekend Het heeft een oppervlakte als de Haar lemmermeer en telt slechts 10.000 inwo ners. hoofdzakelijk levende van den land bouw. Vaduz is de hoofdplaats, waar zich wk het mooie slot Liechtenstein bevindt. Sedert 1719 is het een zelfstandige staat wordt thans geregeerd door Vorst "anz I. De landdag telt 15 leden, behoo- rende tot 2 partijen, beiden R -K. en mo narchistisch. Men moet Liechtensteiner ri.'n, om 't zuivere verschil tusschen beide Partijen in dit miniafuurland te kunnen onderscheiden. Het slot Liechtenstein werd jnnstreeks de 13e eeuw gebouwd, in oor- l0?en verwoest en pas in 1918 gerestau reerd. Het leger, eens 58 man „sterk" werd in 1869 afgeschaft. Niet zonder ironie ver dien de bewoners, dat dit gebeurde zon- d.r ontwapeningsconferenties, want die «dden nog nimmer tot ontwapening; Voor renteniers is het er ideaal, de be ding is er zeer laag en bedraagt slechts j Vele N.V.'s hebben dan ook haar ze- in Vaduz gevestigd ,Dt Rijn, die de Westgrens vormt met «itserland. overstroomt dikwijls het om- grode land. dat lager ligt dan de rivier- jubing. Vooral in 1927 richtte een over- jkoomtng veel schade aan en werden tal- Jtke vruchtboomen, huizen en schuren wrnieldHet geheele land is van 'n hoog af te overzien. De Drel Schwestern. Jippenstein en Falknis, behoorende t.otde W. Rhatikon, beheerschen het land- Ter gelegenheid van het vijf-en-zeventig-jarig bestaan van ons Blad op i Maart a.s. zullen wij op dien dag een groote KNIPSELPRIJSVRAAG uitschrijven. De betreffende advertenties worden onder het hoofd Knipsel prijsvraag in ons blad van Vrijdag, i Maart a.s., afgedrukt en Zaterdag, 2 Maart a.s., worden de uit deze advertenties geknipte driehoekjes, welke allen van een nummer worden voorzien, gepubliceerd. Hoewel waarschijnlijk overbodig, willen wij voor hen, die de vorige malen niet mededongen, nogmaals een uiteenzetting geven van de bedoeling van deze prijsvraag. Het gaat er om, dat onze abonné's uitmaken uit welke adver tenties de driehoekjes zijn genomen. Dat lijkt eenvoudig, maar pas op, er schuilen moeilijkheden! Volg daarom onzen raad, kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Daarmee bereikt gij twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden waarin ze gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uit knipsels door en zie of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke gij zooeven, bij het doorlezen der advertentie, zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zult gij een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om daar van de herkomst vast te stellen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge de herkomst van alle driehoekjes vastgesteld, schrijf dan de namen der firma's op, tot wier advertenties de drie hoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de inhoud der advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. In verband met ons Jubileum stellen wij ditmaal een bedrag van niet minder dan beschikbaar, te weten: iste prijs f. 40. 2e prijs 25. 3e prijs „20. 4e, 5e, 6e en 7e prijs 10. 8ste t/m. 57ste prijs5. 58ste t/m. 107e prijs 2.50 De prijzen worden weder uitbetaald in BONS, ter waarde van f. 0.50, welke t/m. 1 April a.s. in betaling worden aan genomen door de zaken, die in ons JUBILEUM-KNIPSEL- PRIJSVRAAGNUMMER (dus ons Blad van 1 Maart a.s.) een advertentie plaatsen. Indien er meer goede oplossingen zijn dan prijzen beslist het lot. Van iederen bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk DONDERDAG 7 MAART a.s. te 5 uur n.m. in ons bezit zijn en moeten gesloten worden in een enveloppe, waarop duidelijk staat: KNIPSELPRIJS VRAAG. De namen der prijswinnaars zullen uiterlijk Dinsdag 12 Maart a.s. in ons Blad worden bekend gemaakt. DE DIRECTIE. fc'nap De hoogte bedraagt ongeveer 2600 me ter. Sedert 1924 heeft het vorstendom een economische overeenkomst gesloten met Zwitserland. Dank zij de lage belastingen vestigen zich hier steeds grooter worden de aantallen buitenlanders. Spr. vestigt vervolgens de aandacht op het'zeer nabij gelegen Santisgebied. Den Rijn overstrekende in Liechten stein, komt men al spoedig in Buchs en Grabs en vervolgens in Unterwasser, waar zich het mooie vacantiehuis „Seeguetli" bevindt. De Kurfirsten en Santisgroep worden de laatste jaren vooral steeds drukker bezocht en niet in het minst door Hollandsche toeristen. Spr. beschrijft daar na een uitstapje naar den Santis, op welks top zich het observatorium bevindt ten behoeve van het Meteorologisch In stituut te Zürich. Op den top heeft men een uitzicht als op geen enkele andere Zwitsersche berg. Van hier uit zijn waar le nemen de Zug- spitze in Duitschland, de Oostenrijksche Alpen, de Berninagroep, gedeeltelijk in Italië liggende, de Bodensee en bij helder weer zelfs de Fransche Vogezen. Ook deze causerie werd toegelicht met lichtbeelden van de genoemde punten en oogstte eveneens veel bijval van de tal rijke bezoekers. Met een woord van dank aan sprekers en aanwezigen en een opwekking, om toe te treden tot de organisatie, die goed- koope tochten naar beide gebieden moge lijk maakt, sloot de voorzitter de welge slaagde vergadering. LEIDSCHE BOND VAN VOLKSTUIN- VEREENIGINGEN. Propaganda-avond. De Leidsche Bond van Volkstuin-Ver- eenigingen hield gisterenavond in het Volksgebouw aan de Heerengracht een propaganda-avond, welke maar matig be zocht was. Na een welkomstwoord van den heer Zonneveld leidde het H.B.-lid, de heer Uilham de sprekers van dezen avond, den heer Kelderman en ir. Raatjes met een kort woord in. De heer Kelderman behandelde na een korte inleiding allereerst de zaadbloemen waarbij hij vele nuttige wenken gaf. Ook de vaste planten werden aan een uitvoe rige bespreking onderworpen Aan de hand van een zeer groot aantal lichtbeelden werd een en ander nog verduidelijkt. Op enkele vragen, die hierna uit de ver gadering werden gesteld, werd door den heer Kelderman nog even nader ingegaan. Ir. Raatjes van de Amsterdamsche Superfosfaatfabriek te Utrecht gaf vervol gens een uiteenzetting van de superfos faat-industrie en hare ontwikkeling en be- teekenis voor land- en tuinbouw. Uitvoerig werd door spr. de materieele zijde en de voeding van den tuin uiteen gezet. Na in het voorbijgaan bij de humus- en minerale-theorie st.il gestaan te hebben, wees spr. op de chilisalpeter- en superfos faat-industrie. welke laatste industrie reeds vanaf 1886 in ons land bestaat. Ach tereenvolgens stond spr. stil bij de grond stoffen en bereiding van de superfosfaat en het zwavelzuur om dan de groote ont wikkeling te schetsen van de superfosfaat industrie. die vooral in de na-oorlogsche jaren zoo'n groote vlucht heeft genomen. Tenslotte heeft spr. gewezen op de latere uitkomsten van de hoog-geconcentreerde meststoffen bii die van enkelvoudige be mesting en hli besloot met enkele richt lijnen voor de bemesting aan te geven. NED. REISVEREENIGING. Jaarvergadering van de Leidsche afdeellng In café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield de afd. Leiden van de N. R. V. haar jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer J. Hardeweg. Na het openingswoord van den voorzit ter werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Joh. Mooy. memoreerde den bloeien- den toestand der afdeeling. Het aantal leden vermeerderde met 119 nieuwe leden tot 1159 00 31 Dec. j.l. Alle uitgeschreven excursies konden doorgang vinden. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer P. C. Susan, gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f. 1154.01, met een saldo van f. 230.45. Den penningmeester werd décharge ver leend voor zijn gehouden beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren P. C. Susan, Joh. Geytenbeek en H. Th. v. d. Starre werden als zoodanig herkozen. De vergadering hechtte voorts haar goed- i keuring aan de benoeming van den af- deelingsvoorzitter tot vertegenwoordiger van den Raad van Afgevaardigden. Tot afgevaardigden voor de te 's-Her- togenbosch te houden jaarvergadering werden behalve de heer Hardeweg geko zen de heeren Joh. Mooy en P. C. Susan. Na afhandeling van nog pnkele Huis houdelijke zaken volgde slu'ring der ver gadering, waarna een gezellig samenzijn volgde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Opheffing: De Nederlandsche Delicatessen-Handel Gebrs. Daamen, Hooge Rijndijk 21, Leiden. Handel in verduurzaamde levensmiddelen. Wijzigingen Firma L. van Dam, Lange Koppenhink- steeg 6, Leiden. Groothandel in kaas. Eigen. W. van Dam (Huwelijksche Voor waarden). Firma Voorsluys en Heykoop. J. P. Gou verneurlaan 30, Sasenheim. Bloembollen- kweekerij en handel. Door uittreding van den vennoot: H. Heykoop, is de vennoot- schan onder firma ontbonden Het bedrijf wordt voortgezet door C. ,H. Voorsluvs, als eenig eigenaar, sinds 15 Februari 1935, on der den naam: C. H. Voorsluys. "TSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. De tooneelvereeniging „Door Oefening Beter" had het loffelijk streven, gister avond wederom een ontspanningsavond voor werkloozen te organiseeren. Reeds eerder deed bovengenoemde Vereeniging zulks, o.a. het vorige jaar in de Stadsge hoorzaal. Deze avond kon toen echter niet bijster geslaagd heeten. aangezien de aan wezigen op een dergelijke wijze rumoerig waren, dat men de opvoering moest staken. Toen dan ook de voorzitter van D.O.B.. de heer C. J. v. Eemmelen gisterenavond in „Zomerlust" het openingswoord sprak, deed hij een dringend beroep op de aanwezigen een waardiger houding san te nemen. Immers avonden als deze, waarop men geheel belangeloos zich ter beschikking stelt, zich zelfs financieele offers getroost, mogen toch stellig wel op eenige waardeering aanspraak maken. Na nog te hebben medegedeeld, dat een aantal Leidsche slagers in artikelen-vorm een 25-tal prijzen ter beschikking had ge steld, welke gratis verloot zouden worden, nam het progamma een aanvang. Op zeer verdienstelijke wijze werd voor de pauze het tooneelspel „De Loreley" opgevoerd, terwijl men daarna ..Een mal geval" over 't voetlicht bracht. Beide nummers oogst ten een welverdiend applaus. Zij nog ver meld. dat de Show- en dans-band „The big brothers" haar gewaardeerde muzikale medewerking verleende. BINNENLAND. Minister Steenberghe over den steun aan den landbouw (3e Blad). De loonsverlaging in de mijnen uitge steld tot 1 April (Binnenland, 3e Blad). Wijziging der Ambtenarenwet; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND De Oostenrijksche ministers te Londen (Buitenland, le Blad). Sir John Simon gaat naar Berlijn (Bui tenland, le Blad). TREEDT VRIJDAG A.S. IN WERKING. Op Vrijdag 1 Maait a.s. treedt in werking de Verordening op het Verkeer te land. waarin verschei dene nieuwe voorschriften voor komen. Zoo is het den bestuurder van een rijwiel verboden op den open baren weg daarmede één of meer personen te vervoeren. Het verbod is echter niet van toepassing: le. ten aanzien van tandems, voor zooveel betreft het aantal per sonen, waarvoor deze kennelijk zijn bestemd en ingericht; 2e. op het vervoer van ten hoogste één kind van een leeftijd van niet meer dan 12 Jaren, mits dit kind schrijlings gezeten ts op een behoorlijke zitplaats met de voeten op voetsteunen op of aan het rijwiel en de bestuurder een leeftijd heeft van tenminste 16 jaren. Het eene kind zal derhalve het andere kind niet meer op de fiets mogen meevoeren. Evenzoo ls het vervoer van ouderen verboden. Meer dan één kind van 12 jaren of jonger op het rijwiel vervoeren, is uitgesloten. Het vervoerde kind moet een behoorlijke zitplaats hebben 'mandje goede bagage drager. 2de zadel) en bovendien met de voeten op voetsteunen cchrijlings gezeten zijn. Geen kind in een slagersmand. geen kind op een lastdrager voor op het rijwiel De beide beenen van het kind mogen zich niet aan één zijde bevinden. Een soortgelijk verbod is ook van kracht van bestuurders van motor - riiwielen. Ook daarmede mag geen tweede persoon vervoerd worden, tenzij op een afzonderliike behoor lijke zitplaats met hand- en voet steunen. op of aan het motorrijtuig aanwezig. H»t, is niet toegestaan aan den bestuurder meer dan één persoon teeeliik te vervoeren. Der halve oo de duo maar één persoon. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ge neeskunde de dames J. M. van Tricht (Veip) en J. A. Goed (Den Haag). Naar wij vernemen was het college van B. en W. dezer gemeente verhinderd helen het voorgenomen bezoek aan het nieuwe Scortfondsenbad te Haarlem te brenzen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit nu Vrijdagmiddag plaats vinden. Op verzoek van Regenten over de nalatenschap van Cornelis Sprongh, ge naamd de Heerlijkheid Hoogmade of Erven Cornelis Sprongh, tot welke Stichting het Heilige Geest Hofje aan de Doezastraat alhier behoort, is deze instelling door B. en W. geplaatst op de lijst der instellingen van weldadigheid. De wethouders van onderwijs en sociale zaken zijn verhinderd morgen spreekuur te houden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1