Na hef Rooken ||S* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 Februari 1935 Vierde Blad No. 22984 tegemoetkoming aan importeurs. 1 JBet alleen geldt de regeling voor de RECHTZAKEN. *2238 TOEWIJZINGEN VOOR 5 OF 6 MAANDEN. ginnenkort mededeelingen over den invoer uit Duitsohland. In aansluiting aan een vorige week loor ons gepubliceerd bericht met betrek- (ni tot de contlngenteerlng wordt door Kt departement van Economische Zaken Jt volgende communiqué medegedeeld: de beoordeeling van de klachten van jn handel over de geringe toewijzingen an de importeurs van gecontingenteerde irtikelen moet ln de eerste plaats in aan- urldng worden genomen, dat de situatie u de Nederlandsche industrie ln den :op van het Jaar 1934 steeds moeilijker is tvorden. Hiermede moest de regeering lteraard met haar contingenteerlngspoli- (k zooveel mogelijk rekening houden. In de tweede plaats mag niet uit het log worden verloren, dat ook de onder- indelingen met het buitenland over de vellng van de handelsbetrekkingen ::eds "toenemende moeilijkheden hebben zien gegeven. Het gevolg hiervan ls. dat Sn definitief overzicht van den Invoer, ln 1935 toegelaten kan worden, eerst iter verkregen zal worden dan in 1934 et geval was. Het valt niet te ontkennen dat deze on- zkerheid die ten aanzien van den Invoer I een aantal landen voorlooplg nog be lt, voor Importeurs bepaalde moeilijk- eden met zich brengt. Doch daarbij zal en er aan moeten denken, dat zoowel voor den export werkende bedrijven als e bedrijven, welke overwegend in de be reken van de binnenlandsche markt jbben te voorzien, met zeer ernstige moei- jkheden te kampen hebben. De moeilijk- r!den. die de import ondervindt, kan men let onafhankelijk daarvan oplossen. Dit emt echter niet weg, dat met de bezwa- 3 van den handel zooveel als slechts nlgszlns mogelijk is, zal worden reke- g gehouden. m I Wat den invoer uit Engeland betreft, Va worden medegedeeld, dat besloten jtrd van 1 Maart af over te gaan tot het li.-cblkbaar stellen van die hoeveelheden kike tot 1 Augustus 1935 nog beschik- fur zijn. I ln verband met de moeilijkheden, welke Isstaan zijn voor de verwerkende lndu- Rie met betrekking tot den Invoer van jroilen stoffen uit Engeland, zal in de Mende week een door den minister van Icononusche Zaken benoemde commissie ge! haar werkzaamheden aanvangen, ten ir.de de speciale moeilijkheden voor die Eiusirieen tot een oplossing te brengen, t voorzitter van deze commissie zal op- leden de heer Belzer, voorzitter van de ï;mmissie van advies voor de Crlsisln- fcerwet. Wat den invoer uit Duitschland betreft, len zeer binnenkort aan belanghebben ds mededeelingen worden gedaan over de jtsijzingen, welke na 1 April beschikbaar pteld zullen worden. Deze toewijzingen worden afgegeven voor een tijdvak i resp. 5 of 6 maanden, beginnende op lipril a.s. De seizoeninvloeden zullen in Inmerking worden genomen. Illierdoor wordt bereikt, dat de handel |j zijn te voeren inkooppolitlek met den ovang van die nieuwe toewijzingen kan kkenlng houden. Op de tweede toewij- Jagsperiode volgt dit jaar ten slotte een ftrde periode, welke resp. vier of drie landen zal duren, en waarvan de de- Is in den loop der tweede periode be leid gemaakt zullen worden. De Kamers i Koophandel zullen vóór 3 Maart ln inls gesteld worden met de gedetail- erde gegevens voor de tweede toewij- fczsperlode, welke voor Duitschland zal hlden. (Wat den invoer uit andere landen be itelt, hieromtrent zullen dezer dagen na- tee mededeelingen volgen. I De van belanghebbende zijde afkom- ftge berichten over moeilijkheden, welke pet betrekking tot de interne organisatie pn het Crisisinvoerbureau zouden zijn ■frezen, zijn over het algemeen ten eiste overdreven en in sommige geval- _.n bepaald onjuist. Het spreekt vanzelf, (h tijdens een zoodanige reorganisa- ■t technische moeilijkheden kunnen ont- Jaan. Deze hebben uiteraard de volle nadacht van de betrokken autoriteiten, b reorganisatie is echter uit een oogpunt 'r. algemeen belang een absolute nood- aielijkheld, omdat het voor de regeering Jicht ls te zorgen, dat de omvang van p verschillende Crisisbureaux geen groo- ltee wordt den strikt noodzakelijk is. WETTTELIJKE REGELING WERK TIJDEN VAN CHAUFFEURS. I Set ia voorbereiding zijnde wetsontwerp. De minister van Sociale Zaken heeft Wangs meegedeeld, dat met betrekking w de arbeidstijden van chauffeurs een «ettelijke regeling ln voorbereiding was. I Bet ontwerp, dat uitgaat van het mi- -lerie van sociale zaken, in samenwer- met dat van waterstaat, ls gereed en Jfthijnt thans bij verschillende betrokken ■«mbtelijke instanties om advies te circu leren. coauffeurs van bedrijfsauto's, doch ook l'®w je patroons, die zelf wagens besturen. I;'1, maximum werktijd van 55 uur per l'?c schijnt men te willen voorschrijven. IJ* vonn van de door de rijksinspectie Ium dienen contróle ls ten deze uiter- 1H™ een vrij ingewikkeld vraagstuk. I 'Ur ons ter oore kwam, schijnt men I? chauffeurs een kaart te willen ver- Si' waarop de arbeidsuren zijn ver- E' „^h duplicaat daarvan zou de behouden, terwijl bovendien in de 'Sts een lijst zou moeten worden oo- IJl'fSen. Daarop zouden dan moeten Ic"®" vermeld de namen van hen. die in IJ» t zijn van een ..werkthdenkaart", tónteekening van de arbeidsuren. (N. R. Crt.) DE SPELLINGKWESTIE. Motie van afkeuring tegen minister Marchant? Naar de „Volkskrant" meedeelt, zouden verschillende Eerste Kamerleden bij de be handeling van zijn begTootlng ln de Eerste Kamer tegen minister Marchant een motie van afkeuring aan de orde stel len betreffende de spellingskwestie. De heer Fock (Lib.) en de heer Molt- maker ((Soc-dem.) zouden daarbij als promotors fungeeren Ook uit andere fracties behalve die der vrijzinnig-demo craten zouden zich onderteekenaars heb ben aangemeld. K XVII HOORT HILVERSUM. Proefuitzending der N. S. F. Bij den Marine-radiodienst te Amster dam ls bericht ontvangen van den com mandant van de onderzeeboot K. XVII, welke zich op dat tijdstip bij Aden be vond, dat ln den nacht van 21 Februari jl. om 1.30 uur Greenwich tijd een zender van de Nederlandsche Seintoestellen Fa briek, werkende op de omroepgolflengte van Hilversum met zeer groote sterkte ge hoord werd. Bij Informatie ls gebleken, dat het hier een proefuitzending betrof, met een draaggolfvermogen van 120 KW, gemodu leerd met gramofoonplaten. Gezien dit prachtige resultaat op bijna 6000 K.M. verkregen, mogen de ontvangst resultaten ln ons land met belangstelling tegemoet gezien worden, voor het geval, dat deze proefzender voor omroepdoelein- den beschikbaar gesteld zou worden. CHRISTELIJK-DEMOCRATISCHE UNIE. Jaarlijksche algemeene Vergadering. De Christelijk-democratische Unie heeft naar de „N.R.Crt." meldt, te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden, welke druk bezocht was. De heer R. van den Brug te Gouda, voor zitter, wees er in zijn openingsrede op, dat de C.D.U. een taak heeft en daartoe ook behoort de strijd voor sociale gerechtig heid. Komende tot de beweging voor een zijdige ontwapening zeide spr., dat al wordt de groep der geestesgenooten, die dit voorstaan, steeds kleiner, het punt op het programma blijft. Fel verzet moet, meende spr., tegen den misdaad van den oorlog worden gevoerd. Spr. stelde verder in het licht, dat de C.D.U. een goed jaar achter den rug heeft; te Heerenveen, Haskerland en Enschede zijn prachtige resultaten bereikt. Tenslotte huldigde spr. den heer Van Houten voor zijn arbeid in de Kamer. Blijkens het jaarverslag is het ledental der C.D.U. met 300 toegenomen. Er zijn thans 92 afdeelingen. Een nog al felle bespreking lokte uit een voorstel van de afdeeling Rotterdam om een uitspraak te doen over de vraag, of een lid van de C.D.U. aangesloten kon zijn bij de Burgerwacht of bij den Bij zon deren Vrijwilligen Landstorm. Het hoofdbestuur deed het voorstel dit punt te verwijzen naar den partijraad voor advies. De heer Van Houten merkte bij de gedachtenwisseling hierover op, dat de partij ln dezen geen dwang wil uit oefenen op de leden, waar dat omtrent het standpunt der partij ten aanzien van die organisaties geen twijfel kan bestaan. De partij ls, zeide spr., tegen die orga nisaties. Ten slotte vereenigde de verga dering zich met het voorstel van 't hoofd bestuur om dit punt naar den partijraad voor advies te verwijzen. Eveneens werd naar den partijraad ver wezen de vraag of de persoonlijke levens houding van de leden der C.D.U. in over eenstemming moet zijn met het standpunt der C.D.U.: onverzoenlijke tegenstelling tusschen de Christelijke beginselen en oorlog en oorlogstoerusting. De heeren S. Brandsma. J. Coenraadts en I. de Jong werden als leden van het hoofdbestuur herkozen. In de vacature als hoofdbestuurslid werd gekozen de heer D. Schneider te Rotterdam. De heer R. van der Burg te Gouda werd als partij-voorzitter herbenoemd. Na uitvoerige bespreking werd een ge meenteprogram vastgesteld. Een begin werd gemaakt met de voorgestelde statu tenherziening. Dit punt werd wegens het late uur niet afgehandeld. Besloten werd daarom, zoo mede voor de behandeling van een nieuw huishoudelijk reglement en van een regle ment voor de candldaatsteliing een bui tengewone algemeene vergadering te be leggen. Medegedeeld werd nog. dat het hoofd bestuur in beginsel besloten had tot het instellen van kadercursussen. Bij de rondvraag werd in overweging gegeven te trachten, een dagblad in het leven te roepen, dat de christelijk-demo cratische beginselen zal verdedigen. Het hoofdbestuur zegde overweging toe. Een ander punt, bij de rondvraag ter sprake gebracht, n.l. of ook niet-ortho- doxen lid der C.D.U. kunnen zijn, lokte nog al bespreking uit. Over het algemeen was men van mee ning, dat hiervoor als objectieve maat staf geldt de beginselverklaring der C.D.U; diegenen, die deze kunnen onderschrijven, kunnen lid van de C.D.U. zijn. Ook werd in bespreking gebracht de kwestie van het mededoen aan een demo cratische blokvorming, waarbij men dam bepaaldelijk die voor den gemeenteraad op het oog had. Van de zijde van het hoofdbestuur werd daarbij opgemerkt, dat de kwestie van een eventueele blokvorming naar den demo- cratischen kant nog bij het hoofdbestuur in bespreking is en daarover nog geen be slissing is genomen. WEGENBELASTING VOOR DIESEL- AUTO's VERDUBBELD? Wetsontwerp zou gereed liggen. Even voor het ter perse gaan, aldus de Autokampioen, bereikt ons het ontstellende gerucht, dat er een wetsontwerp gereed zou liggen, waarbij voorgesteld wordt de wegenbelasting voor auto's, voorzien van een Dieselmotor te verdubhelen. Het is wel ten zeerste te honen, dat dit gerucht „van allen grond ontbloot" is. Ir. 3. DUIKER t Bekend architect en bouwer van Zonnestraal. Te Amsterdam ls Zaterdag de architect ir. J. Duiker overleden. Deze heeft zijn eerste groote werk ln het Gooi gebouwd. HIJ ontwierp n.l. in 1926 ln opdracht van de Vereeniging tot Nazorg van t.b.c.- patiënten, een plan voor den bouw van het sanatorium Zonnestraal; ln 1927 en 1928 heeft hij zich met de uitvoering hier van bezig gehouden Zonnestraal werd ln 1933 uitgebreid met het mr. H. C. Dressel- huys-PavllJoen, dat Duiker harmonisch deed aansluiten bij de bestaande hoofd gebouwen en paviljoen. De overledene had juist onlangs van de directie van het Hamdorf-hotel te Laren opdracht gekregen voor den bouw van een schouwburg annex hotel-restaurant te Hilversum. Het werk zal worden uitge voerd. zoodat een tweede monument van Duikers arbeid in het Gooi zal verrijzen. De teraardebestelling zal morgen plaats hebben op de begraafplaats „Zorgvlied" aan den Amsteldijk. GEADOPTEERDE KINDEREN EN DE GESLACHTSNAAM. Ook buitenlandscbe adopties hier niet geldig. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de gemeentebesturen een circu laire gericht, waarin hij zegt, dat het de aandacht heeft getrokken dat het aantal gevallen van Nederlanders, die ln het bui tenland vreemde kinderen wenschen te adopteeren, steeds toeneemt. Daarbij is een streven merkbaar om hier te lande erken ning te erlangen van hun naar vreemd recht wellicht geldige adopties en naams veranderingen. De minister brengt echter onder de aandacht dat ons Nederlandsche recht geen adopties kent. Na overleg met den minister van Justie ls hij van meening dat de Nederlandsche overheid zich zal hebben te onthouden van alles wat het streven van bepaalde Nederlanders om on wettig als kind aangenomen vreemdelingen een staat te verschaffen, welke uiterlijk met dien van een wettig kind overeen komt. te bevorderen. Pleegkinderen zullen daarom in de bevolkingsregisters niet op den naam van den pleegouder worden in geschreven. o OPTOCHT VAN MIJNWERKERS. Om ernst van den toestand te demonstrceren. Ruim zesduizend vrouwen en mijnwer kers van den Algemeenen Mijnwerkers- bond trokken Zaterdag met omfloerste vaandels door de straten van Heerlen om den ernst van den toestand der mijnwer kers te demonstreeren. Hierna kondigde de voorzitter, de heer v. d. Bilt aan. dat nog heden minister Colijn een onderhoud zou worden ge vraagd voor enkele mijnwerkers en mijn- werkersvröuwen, die den minister den ernst van den toestand zullen uiteen zetten. io^ o DE BESPREKINGEN MET BELGIE. Het Ned. Correspondentie-Bureau meldt dat er in de onderhandelingen met België een gunstiger wending gekomen ls, zoo dat de parafeering door de leiders der beide delegaties spoedig tegemoet gezien kan worden. o DE KOSTEN VAN DE RIJVAARDIG- HEIDSPROEF VERLAAGD. Met ingang van 1 April worden de kos ten voor den proefrit ter verkrijging van een rijvaardigheidsbewijs verlaagd van f. 3.50 tot f.3.—. VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. Door de Vrijz. Dem. Jongeren Organisa tie is Zaterdag een gewestelijke bijeen komst gehouden te Amsterdam. Na afloop van een gemeenschappelijke maaltijd in het Coöperatief Restaurant, vond een pro paganda feestavond plaats onder presi dium van den heer D. J. A. Geluk, voor zitter H.B. V.D.J.O. Als eerste spreker trad op de heer J. C. Deering, met als onder werp: De Onafhankelijkheid van Volk en Vaderland. Hierna sprak ds. Van Leusen over „Ver andering en Vooruitgang". o BURGEMEESTER LAMBOOY HERSTELD Burgemeester Lambooy van Hilversum, die sedert 19 December van het vorige jaar in het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht werd verpleegd, heeft thans ge heel hersteld deze inrichting kunnen ver laten, „U, D." DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER NAAR ZANDVOORT? In huize „De Lichttoren", de villa van baron Von der Heydt te Zandvoort, wor den op het oogenblik grondige verande ringen aangebracht. Deze verbouwingen geschieden in over leg met den gewezen Duitschen keizer. De verbouwing trekt te Zandvoort zeer de aandacht, omdat men daaruit meent te kunnen afleiden, dat binnen niet al te langen tijd de gewezen keizer met zijn familie daar gedurende langeren tijd zal vertoeven als gast van baron Von der Heydt. (Vad.) MINISTER DE WILDE TE AMSTERDAM. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut te Amsterdam ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stel len van den arbeid van het Instituut, als mede den omvang en beteekenls daarvan. De Minister werd bij dit bezoek in het ■lebouw van het N. J .1. aan de Plantage vranschelaan ontvangen door dr C P. Gunning en den heer H. L. F. J. Doelen, .■esp. voorzitter en secretaris van het N.J. I. alsmede door het dagelijksch bestuurs lid, dr. J. Eykman. HAAGSCHE RECHTBANK. Niet J- 8. uit Leiden maar M. S. stond terecht wegens oplichting. In ons blad van Zaterdag was dit verkeerd vermeld. o KANTONGERECHT ALPHEN. Ter strafzitting van het kantongerecht te AlDhen had zich te verantwoorden de gedetineerde M. W. die werd voorgeleid door den rijksveldwacht en zekere M. W„ wlen ten laste was gelegd in den avond van 12 October in de Emmalaan te Alphen samen den per rijwiel passeerenden on derwijzer K. v. d. M. met klei of graszoden te hebben gegooid. Als getuige werd ge hoord zekere A. K„ die verklaarde op ca. 75 M. afstand wel te hebben gezien, dat er graszoden door de lucht vlogen, doch door wie deze waren gegooid, had hij niet ge zien. Tegen den betreffenden verbalisant had hij blllkens het proces-verbaal ver klaard, verdachten als de daders te heb ben erkend. Een en ander gaf de amb tenaar aanleiding op te merken, dat ge tuige blijkbaar wilde terugkrabbelen. Ver balisant die niet ter zitting aanwezig was. werd daarop gewaarschuwd om ter zitting te komen en over een en ander een ver klaring te geven. Deze, de agent van po litie K„ die nachtdienst had gehad en zich ter ruste had begeven, moest derhal ve ln zijn slaap voor deze aangelegenheid worden gewekt. Na circa 20 minuten ver scheen verbalisant die de verklaringen ln zijn proces-verbaal opgenomen, bevestig de en opmerkt dat getuige blijkbaar des tijds meer had gezien dan hij zich ter zit ting kon herinneren. Getuige gaf als le zing, dat toen hij genoemde projectielen door de lucht zag vliegen hij samen met den onderwijzer, die was getroffen de om geving had afgezocht en toen niemand anders had gezien dan verdachten. Ver dachten bleven ontkennen; verdachte K. beweerde dat verdachte hij bedoelde getuige stond te liegen. De kantonrech ter zeide daarop tot verdachte: „spreek maar niet over liegen, want daar zie je geen bezwaar in. Dat is ons bij vorige zaken reeds eerder gebleken." De ambte naar overwoog in zijn requisitoir, dat deze verdachten zeker meer van de zaak wis ten, dan zij voorgaven en het wel heel toevallig was dat men niemand anders had gezien dan verdachten. Mede gelet op hun aangenomen houding vorderde hij tegen ieder een geldboete van f. 8 subs. 4 d. Veroordeeling van ieder f. 6 subs. 3 d. Als volgende delinquent trad de even eens gedetineerde stoker L, H. uit Nieuw koop voor het beklaagde hekje, wlen eveneens baldadigheid ten laste was ge legd. Deze had in het dorp Nieuwkoop des avonds luidruchtig loopen zingen, ja ge tierd en geschreeuwd. Verdachte gaf als lezing dat hij met eenige Jongens had ge zongen, op het hooren van orgelspel bij een bewoner dier straat. De ambtenaar van het O. M. die dit concert zeer afkeur de, vorderde een geldboete van f. 2 subs. 1 dag. Veroordeeling f. 1.50 subs. 1 d. .3 Opnieuw kwam hierna in behandeling de zaak tegen den ingenieur A. uit Den Haag, die in de maand Juni op de grens Zwammerdam-Bodegraven een aanrijding had veroorzaakt. Na het hooren van ge tuige P. uit Bodegraven, vorderde de amb tenaar een geldboete van f. 25 subs. 10 d. Uitspraak f. 12 subs. 4 d. m H, N. uit Hazerswoude (dorp) was ten laste gelegd overtreding der visscherijwet. Verdachte ontkende en beweerde alleen op het land behoorende aan zijn moeder te hebben geloopen en een stok te heb ben medegebracht, die achter op het land lag. Enkele getuigen, ter vorige zitting ge hoord, hadden ook alleen verklaard N. te hebben zien loopen. Thans werd als ge tuige gehoord de verbalisant PI. die ver klaarde juist 1 minuut te laat te zijn ge komen. Verdachte had hem eerder gezien, dan hij verdachte. Hij had alleen ver dachte bij een schakel vandaan zien loo pen, doch had niet kunnen constateeren, dat hij had gevischt. Een jongen, die ech ter in de omgeving zat, had verklaard dat verdachte de schakel had uitgezet. Boven- VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 27 Februari a.s. niet plaats hebben. Naar de „Tel." verneemt, wordt de om roeper van de A.V.R.O., Guus Weitzel, die leenigen tijd ziekteverlof heeft gehad, be gin Maart weer geheel hersteld terug verwacht bij de A.V.R.O. Echter zal men dezen medewerker aanvankelijk nog spa ren en wil men hem niet terstond den geregelden dienst voor de microfoon laten hervatten. o UIT NEP OOST-1NDIE. EERVOL ONTSLAG Mr. L. G. KROL. BUITENZORG, 23 Febr. (Aneta). Met ingang van 26 April 1935 is ontslag ver leend uit 's Lands dienst onder dankbe tuiging voor de langdurige diensten den lande bewezen aan mr. L, G. Krol. vice- president van den Raad van Justitie te Semarang. MUTATIES IN DE CULTURES. SEMARANG, 23 Febr. (Aneta). - Be noemd is tot hoofdadministrateur van de cacao-onderneming Siloewoksawangan de eerste administrateur R. H. Deinema, die den binnenkort repatrieerenden hoofd administrateur J. A. van Kesteren zal op volgen. Tot opvolger van den heer Dei nema is benoemd de heer A. J. Garretsen, thans met verlof in Europa. HULP AAN DE BEVOLKING VAN BANJOEMAS. SEMARANG, 23 Febr. (Aneta) De Resi dent van Banjoemas deelde mede, dat de 570 ton Gouvernementsrijst ter zijner be schikking gesteld, waarvan de aanvoer gisteren aanving, gratis onder de bevol king zal worden verdeeld, hoofdzakelijk in de districten Kroja, Tjilatjap, en een deel van Sidaredja. RECLAME- 6841 Verzachten de keel en verfris- schen den mond ZUIVEREN DEN A0EM dien had hij hem met een polsstok zien loopen, die de visschers gebruiken. Ver dachte interrumpeerde „neen, het was geen polsstok doch een gewone stok." Voorts verklaarde verbalisant, dat de des tijds gehoorde getuige wel degelijk aan hem had verklaard, dat N. had gevischt. Na diverse besprekingen werd de zaak nogmaals aangehouden. Dr. A. L uit Nleuwveen was ten laste gelegd de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebben gebracht, waardoor hij in aanrijding was gekomen met den motor rijder M. uit Nleuwveen en de duorijdster mej, C. F, verpleegster uit de St. Johannes stichting te Nleuwveen. die tengevolge van het ongeval haar been had gebroken. Een en ander was veroorzaakt, doordat ver dachte die rechts van den wee met zijn auto stilstond plots zijn richtingswijzer had uitgestoken en den weg was overge stoken. terwijl de motorrijder achter hem aankwam en verdachte eerst op 5 M. af stand voor hem den weg was overgestoken. Genoemde motorrijder en verpleegster werden als getuigen gehoord. De verpleeg ster wilde zich bovendien civiele partij stellen voor de geleden schade ad f. 82, welk bedrag echter te hoog was. om zich bij deze zaak geli.1kti.1dig civielepartij te kunnen stellen. Zoowel de motorrijder als de verpleegster zijn verloofde, bleven bij de lezing, dat zij hadden gereden met een snelheid van ongeveer 30 a 35 K.M, en dat zij dachten dat de auto stilstond en zich hier niemand in bevond. Toen Zij de auto op plm. 5 M. genaderd waren werd echter plots de richtingswiizer uitgestoken en stak de auto den weg over. De motorrijder kon niet meer stoppen, doch had getracht langs den wagen te rijden, wat niet meer mogelijk bleek met het hierboven bekende gevolgd. Verdachte ontkende en beweerde dat hij reeds l'/t minuut tevoren zijn rich tingwijzer had uitgestoken en in zijn spie gel had gekeken of er verkeer achter hem. aankwam: hij had toen echter geen motor rijder gezien waaruit hij afleidde dat deze woest had gereden De kantonrechter en ambtenaar waren echter van meening dat verdachte niet goed had uitgekeken en anders toch zeker den motorrijder had moeten zien. De ambtenaar overwoog ln zijn requisitoir dat er wel eenigszins ver zachtende omstandigheden waren, omdat z.i. de motorrijder ook niet geheel onbe rispelijk had gereden en beter had gedaan om te stoppen. Eisch f. 15 subs. 5 dagen. Veroordeeling f. 10 subs. 5 dagen. P. J. N. uit Leimuiden had zich te ver antwoorden wegens het onbevoegd uit oefenen van de veeartsenijkunde, welk feit is strafbaar gesteld bij art 436 wetboek van strafrecht. Verdachte had op of om streeks de maand Juni van het vorige jaar bij verschillende personen te Ter Aar var kens Ingeënt tegen z.g vlekziekte. Ver dachte liet hiervoor betalen 40 ct. per var ken. Verdachte, die van beroep landbou wer en veeverloskundlge is. gaf toe dat hij de varkens had ingeënt. Doch ontken de. dat hij hiervan speciaal ziim beroep maakte en dit reeds meer had gedaan: alleen had hij vroeger de varkens van zijn baas en nu ook de varkens van hem zelf behandeld Als getuige en tevens deskun dige werd gehoord de rijksveearts de heer Karsemeijer van Nleuwveen. Deze ver klaarde dat hii bil een slachter was ont boden, die een ziek varken had en dit had gekocht van zekeren J. B. Volgens getuige was direct te zien dat. het beest, leed aan een entvlekziekte en hiermede iets bijzon ders was gebeurd. De plaats waar de injectienaald was ingestoken voor de in enting was zelfs nog zichtbaar. Bovendien gaf getuige een uiteenzetting, dat ver dachte over de veeartsenijkunde een eigen aardig idee heeft en denkt dat dit een vrij' terrein ls. waar men gemakkelijk zonder meer zijn capaciteiten kan ontplooien. Helaas bestaat er een groote import van buitenlandsche sera en cultura, zoodat men deze sera gewoon in den handel kan koopen. De sera die in ons land wordt vervaardigd is echter niet voor den handel verkrijgbaar. Bovendien wees getuige er op dat de levende meststoffen, niet het gewone serum' gevaarlijk zijn niet, alleen voor de dieren, doch ook voor de men- schen. Verdachte beweerde hierop zich niet te hebben uitgegeven voor veearts. Meer dere boeren enten zelf en ik heb niet ge weten dat zulks niet mag. Kantonrechter: „U hebt het toch zeker niet. gedaan uit medelijden voor de varkens, doch om uw portemonnaie te spekken". Nog werd als getuige gehoord zekere Kr. en de hulsvrouw van J B, eerstbedoelde persoon had verdachte geholpen. Beide ge tuigen bevestigden de feiten. Getuige J. B. gaf toe dat het varken na de inenting door verdachte niet beter was geworden, terwijl deskundige opmerkte, dat het beest een acute vlekziekte had Deskundige gaf ook toe dat het waar is dat sommig landbou wers hun varkens zelf inenten, hoe ge vaarlijk het ook is. Vooral is het gevaarlijk bij het gebruik van cultura dat levende meststoffen bevat. Bovendien merkte des kundige nog op dat verdachte de boer op ging en getuige Kr. gebruikte als impres- sario. Verdachte bleek te entstof te hebben gekocht te Lelden. De ambtenaar over woog allereerst, dat het bewijs ruim schoots was geleverd, doch het ging om de strafmaat. Allereerst bracht hij lof aan deskundige die de zaak had uitgebracht, zulks ln het belang der dieren maar zoo als nu ter zitting was gebleken ook in het belang der menschen. Rekening houdende met verdachte's omstandigheden, die van toeten noch blazen weet wat de veeartse nijkunde betreft vorderde hij ditkeer slechts een geldboete van f. 35 subs 10 d. Veroordeeling conform met verbeurdver klaring van her inbeslaggenomen serum. Verdachte vroeg hieron of hij het serum niet terug kon kriigen dat hii nog zou kunnen gebruiken voor ziin eigen varkens, wat de kantonrechter de°d oomerken: .lk zou voortaan voor mii eigen varkens ook de veearts maar raadplegen". Waar geen woonplaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13