Duitschland slaat Nederland met 3-2. Nieuw Brunhilde's groote dag. 75,f# Jaargang Maandag Februari 1935 No.0 Een normale uitslag, op abnormale wijze verkregen Zwak spel onzer landgenooten voor de rust. Het voornaamste Nieuws van heden. Uitstekende opvoering van het kijkspel „Weert je Wakker" Bakhuys en Smit scoorden de doelpunten. (Van onzen redacteur). Onze eerste internationale ontmoeting 11935 is met een 3—2 nederlaag tegen de Duitschers geëindigd. En deze uitslag zou normaal geweest zijn, Indien hij niet op itaormale wijze verkregen was! De Duitsche ploeg heeft constant beter jespeeld dan de onze, die alleen gedurende ik tweede helft ln staat was de gemoede ren der 35.000 toeschouwers tot geestdrift te brengen, en een 32 overwinning der asten komt overeen met de krachtsver- ioudlng en met de kwaliteit van beider ipel. Dat tóch deze uitslag abnormaal is, eindt zijn reden in het feit, dat hij slechts veroorzaakt werd door fouten van den ublter, die twee Duitsche doelpunten toe- tinde, terwijl eerst Kobierski en daarna Jfhr.er in zóó hinderlijke en duidelijk üchtbare buitenspel-positie den bal ont- vtngenalvorens deze langs den Holland- tóen doelman te Jagen, dat naar onze rwenlng Iedere twijfel hier was bulten- ftsloten! Oranje scoorde twee schitterende doel- iinten door Bakhuys en Smit, Duitsch- L'.d stelde er slechts één fraaie en nor- nale goal tegenover en won tóch met 32. iet was geen wonder dat onze ploeg onder ergelljke omstandigheden eenige malen in moed verloor en toen dan ook de spi- miste om met kracht aan de gevaar- Jke stormaanvallen der Dultschers weer- «and te bieden. Dat was in de éérste laats al kort na den aanvang toen een out van Van Run met een doelpunt van lohmann werd afgestraft en Kobierski er Més In de achtste minuut een tweede it doelpunt aan toevoegde, gescoord uit een zoo zichtbare bultensöel-positie dat men op de perstribune reeds off-side riep voor dat het drama zich voltrokken had! En dat was ten tweede zes minuten voor het einde, toen Lehner nadat Holland op schitterende wijze gelijk had gemaakt zich rustig enkele mcfters voorbij onze backs mocht opstellen om vervolgens den bal langs Halle te schieten! Geheel ont hutst liepen onze spelers te hoop, mee- nende bovendien dat de heer Ohlsson voor off-slde gefloten hadl voordat de bal in het doel lag een nretening, die eveneens bij vele anderen heetschte! doch de arbiter wees naar "het midden en gaf daardoor de weifelende Dultschers gele genheid den maker vpn het winnende doelpunt op onstuimige wijze te om helzen! Het voor onze landgenooten zoo onfor tuinlijke begin is gedurende de eerste helft van een noodlcvttigen invloed ge weest op het spel-isehalte. Terwijl de Duitschers vlot en goed en snel combineer den en een krachtige .eenheid vormden, die sluitend was in alle schakels, ontbrak by Holland de samenhiang, maar vooral de dash, de energie, dit strydlust om de voetbalcapaciteiten uit be buiten en er het gewenschte nuttige effect uit te dlstilee- ren. Holland was Hollaind niet. Holland was haar vorm van het vorige seizoen vol komen kwüt en wy mochten tevreden zyn dat met de rust de scorit niet hooger dan tot 02 was opgevoerd. Lott.y, de toovenaar! Lotsy's sprankelend woord had in de pauze wonderen gedaan en een herboren Oranje-ploeg trad aan! voor de tweede helft. Merkwaardig hoe snel ons publiek dat ontdekte en er op reageerde met een enthousiasme als in de triomfwedstrijden van een jaar geleden tegen België en Ier land! De oude geest was weer over onze spelers vaardig geworden. En de traditio- neele bevlieging kwam! zy demonsteerde zich reeds nadat de eerste Duitsche aan val op besliste wyze was afgeslagen, zij bracht in de vierde minuut een doelpunt van Bakhuys en vond vyf minuten daarna haar bekroning in den gelijkmaker van den voet van Kick Smit, daartoe op onna volgbare wyze in staat gesteld door links buiten Van GelderHolland leefde weer. Holland streed weer onversaagd en met stalen wil. Holland zou niet het onder spit gedolven hebben, Indien 't alleen met de Duitschers te kampen had gehad Het is jammer dat het zoo geloopen ls. Liever een normale nederlaag dan een tegenslag in den vorm van thans. Ook Homerus sliep wel eens. Natuuriyk ls de arbiter niet party dig ge weest, geiyk het publiek zoo gaarne en vlug beweert. De heer Ohlsson kent boven dien zyn werk zoo goed als de beste. Wie uitverkoren wordt een wedstrijd Engeland- Italië te fluiten en dat volbrengt tot vrij- wel aller tevredenheid, mag geacht worden tot de meest bekwamen te behooren. Ook Homerus sliep wel eens, zoo luidt een oud gezegde, waarom zou niet de heer Ohlsson z'n zwakke dagen hebben? Jammer alleen dat juist Nederland daar van de dupe moest worden Beter spel der Duitschers. Het Duitsche elftal als geheel, en be oordeeld naar den ganschen wedstryd, was beter dan het onze, dat teveel op z'n geestdrift steunen moest en by gebrek daaraan (vóór de pauze) prestaties lever de, die aanzieniyk slechter waren dan die der Duitschers. De W-formatie werd onaf gebroken door de gasten gehandhaafd en zij speelden deze methode tot in de perfec tie. Terwyi Holland alleen in den aanvang een wat afwachtende houding aannam zonder het systeem zoover door te drijven als de tegenpartij, werd midvoor Bakhuys door z'n schaduw Münzenberg drie kwar tier achtereen volkomen buiten gevecht gesteld. En bijna was men toen gaan ge- loovan dat de Duitsche formatie werkeiyk de meest wenschelyke is om tot succes te geraken! Nauwelyks had Oranje in de tweede helft echter haar vorm hervonden of de vergissing trad aan het licht. Van links en van rechts kwam er dreiging in de Hollandsche voorhoede en Münzenberg werd voor de keuze gesteldóf het systeem te handhaven ten koste van alles, mis schien zelfs van eenige doelpunten indien de druk op een der vleugels zonder dat hy de defensie te hulp snelde, te groot werd, óf zyn eenzijdige rol van politie-agent tot meer bescheiden proporties terug te bren gen. Münzenberg koos het laatste, al bleef hy streng op Bakhuys letten, en aan het spelbeeld is die wyziging zonder twijfel ten goede gekomen. Bakhuys kreeg meer bewegingsvrijheid, had die trouwens ook zelf reeds genomen! en de Hollandsche combinatie werd er fraaier door. Aanvallen nog steeds de beste verdediging. Ons overwicht na de rust is niet van zoo heel langen duur geweest, maar het be stond toch onmiskenbaar en gold hier een puntentelling als bij boksen dan zou Oranje in de tweede helft zonder twyfel een belangrijke winst geboekt hebben, al gelooven wij, zooals gezegd, niet, dat deze voldoende zou zyn geweest om den Duit- schen voorsprong van de eerste helft ge heel te nivelleeren. Dat overwicht mei eenige fraaie doelpunten bekroond heeft ons tevens de overtuiging geschon ken dat de W-formatie niets af kan doen aan de beteekenis van het oude spreek woord „dat aanvallen de beste verdedi ging is!" Alleen met een langdurig voorbereide en met zorg uitgezochte ploeg van gespecia liseerde spelers zal de streng doorgevoerde W-formatie ruim effect kunnen sorteeren, maar ook dan nog blijft het succes aan twüfel onderhevig indien de tegenpartij dat systeem afdoende heeft bestudeerd en er zich op in weet te stellen. Dat laatste konden Diepenbeek en Van Run gisteren niet en niettemin kwam er slechts één mooi doelpunt van Duitsche zijde. Hoe snel de binnenspelers zich ook verplaatsten: hun telkens weer in de halflinie vertoeven moest noodwendig meebrengen dat de voorhoede herhaaldeiyk (practisch geno men: byna altydi uit drie spelers bestond. Door niet in hoofdzaak hun aandacht ge concentreerd te houden op den midvoor, doch deze over midvoor en buitenspeler te verdeelen, zou de Duitsche aanval veel vaker schaakmat zijn gezet. Te veel vrees voor den gevaarlijken schutter Conen bij onze backs gaf de vijandeiyke buiten spelers in dit geval meer vrij spel Jan wenscheiyk en toelaatbaar was! De wedstryd begonnen. De entourage van dezen Holland Duitschland-wedstrijd was gelyk aan alle andere. Het stadion was tot de laatste plaats uitverkocht en op de tribunes be vonden zich ook duizenden, met vlagge tjes van „der Mlttag" gewapende Duit schers, die hun geestdrift hebben kunnen botvieren zoo luidruchtig als zy dat zelf verkozen, zonder dat het tot eenigerlei incident aanleiding gaf. De Duitsche spe lers bleken zich reeds in hotel Victoria te hebben verkleed en verschenen dus in vol ledig voetbaltenue onder hun overjassen Nederland verloor met 32 den voetbal wedstrijd tegen Duitschland. Zeer geslaagde jubileum-viering van Nieuw Brunhilde. Njord in training. Nederland won den turnwedstrijd tegen Noord-Frankrijk; Wedel eerste in het persoonlijk klassement. binnen de muren van de Amsterdamsche sport-arena. Een kwartier later traden beide ploegen gelijktijdig aan. En mid- delerwyi de sportredacteur van een kran tenconcern van linksche beginselen zich tijdeiyk om een hoekje van het restaurant der overdekte tribune aan het oog der cri- tisch uitgevallen pers-schare onttrok weer klonken de beide volksliederen, die beur telings uit volle borst werden meege zongen! De eerste klap, 01 Duitschland won den toss en nauwelyks was er door onze verdediging een aanval bedwongen of Van Run drong onnoodig ver op, plaatste den bal bij een Duiischer en was het volgend moment door Hohmann gepasseerd. Nóg had energiek ingrijpen van Diepenbeek het onheil kunnen voor komen, doch de Ajaxied aarzelde even en dat was voor den Duitscher juist voldoende om den bal via den paal in de touwen te jagen. 01. De waarde van den eersten klap ópen- baarde zich weer. Van Gelder kreeg een tweetal kansen, welke hy onbenut liet, doch overigens bleef het peil van het Hollandsche spel onder de maat. Ondanks offside: 02. Hoeveel te erger werd dat, toen de Duit sche withemden op prachtige wyze den bal opbrachten en Kobierski in buiten spel-positie een doelpunt scoorde dat on der luidruchtige protesten van het publiek werd toegekend! Na 8 minuten leidde Duitschland met 20 Het was begrypelyk, hoewel jammer, dat Oranje er zich door ontmoedigen liet. Het voordeel van het tempo en het goede plaatsen was geheel aan Duitsche zijde en alleen Van Heel en Smit wisten daartegen over door hun handige dribbelen eenig tegenwicht in de schaal te leggen. Ook Halle toonde zich even onzeker en in de 23ste minuut ontglipte hem zelfs het leder was Nieuw Brunhilde's groote dagi £kn tweede lustrum is geen jubileum 'W bijzondere beteekenis. Nleuw-Brun- iflde had van deze herdenking nochtans "Sewoon veel werk gemaakt, en het tccts is alle verwachtingen verre te "wn gegaan. Weert je wakker"zoo luidt een WBin uit het clublied. Dlenovereen- omstig bracht zy Zaterdagavond een 'rie ten tooneele, welker opvoering ge- W heeft tot een byval, die meermalen w[ting in een ovatie. „Weert je wakker" verkondigde de 'W. „Weert Je wakker" was het parool, was uitgegeven door de leiding en dat |P too prachtige wijze door de leden, stuk wrstuk, werd opgevolgd. „Weert je wak- was de boodschap, welke de schrijver et nu tienjarige Nieuw Brunhilde meegaf wp haar verderen levensweg! Weert je wakker we titel had een wel zeer suggestieven ®«oed en het moet vooral daaraan te anken zijn geweest, dat de publieke be- rifstelling, bestuur en feestcommissie als ware over het hoofd was gegroeid en °P het laatst (kort voor den aanvang) f'IS geen toegangsbewyzen meer voorra- waren aan de kassa, zoodat men zich J™1 ^Bestempelde programma's behel- j® moest. Tjokvol was het nu in de J"e Stadszaal, zoowel boven als be- Men - - en er heerschte een stemming, men zich niet beter had kunnen O**. Vooral de 30 man sterke eiiii Oekestvereeniging Musica, onder tok!8 Van den heer J. Noordanus Jr., 'we daartoe mede. Al vóór de opening *lu» "achtende publiek en het Wh? "el alsof op die wyze de interesse 2ii verhoogde wyze werd geprikkeld, ftiu»E k 0Ponlngen tusschen de diverse W]rs °P voortreffelyke wyze en zorgde !Vii» e uitvoering voor een bege- Eïïf; waariyk niets te verlangen rj- Éérlijk gezegd30 man orkest, Wtl!e» ons vóóraf toch wel wat al te "de vrees, dat de muziek de stem- Uéen tr wegdrukken zou, bestond niet Dl den buitenstaander. I i«M,„ s 's ongegrond geweest. De heer begreep de taak, welke hy vrywillig had aanvaard, Bn hy heeft haar op onverbeteriyke wijze tot een goed einde gebracht. „Weert Je wakker" is een revue, zy lag daardoor feiteiyk ten djeele buiten het gebied van den sportbeoordeelaar, die er niettemin met vreugde over schryven wil. Want dit gymnastisch kijkspel, gelijk het door den schrijver genoe:md wordt in zijn voorwoord in het programma, was van een byzonder verdienstelijke compositie, werd uitstekend over het voetlicht ge bracht en was toch ook in menig opzicht van een sterk propagandistische strek king voor de sport en voor de gymnastiek. Wy hebben de inhoud onlangs vermeld in ons blad. Hy komt In het kort hierop neer dat de goden op dan Olympus in hevige opgewondenheid verkeeren door de mededeeling dat de vrouw „in d'aardsche dalen" meedingt in de sport en dat het achynt alsof de heer der schepping door haar verdreven wordt. Hermes wordt er op uitgezonden een onderzoek in te stel len en in een groot aanbal tafreelen rolt dan de sportbeoefening der vrouw, gelijk een bonte film, aan z'n oog voorbij! Aan den schrijver, den heer J. H. Valent- Etoed, te Oegstgeest, onze hulde voor de zeer goede samenstelling van dit kykspel, em voor de talentvolle regie, aan Nieuw Brunhilde een woord van lof voor de ver tolking, die een verdiende bekroning was woor de maandenlange voorbereiding. Het vilotte prachtig Zaterdagavond, en onafge broken werd de aandacht geboeid door die dikwyls grappige dialogen door de kleurige aankleeding en de bekwame demonstraties van diverse onderdeelen der gymnastiek, zooals een sieriyke rhyth- mische rei, brugturnen, een balspel, fraaie sijirmgriet-oefenmgen, Bode-gymnastiek en stok- en vlagoefeningen, waarbij telkens vjeer het effect door de aardige en rijk gievarieerde costuumpjes ten zeerste werd verhoogd! Er waren vele andere interes sant taf'reelen: de byeenkomst der ver bolgen goden op den Olympus, de geluks- PDPpen, de speciale sportdemonstratie van zwaardvechters, voetballers, henge laars, wielrenners (anno achttienhonderd eu zooveel) wandelsport-beoefenaars, bok sers, athleten. stierenvechters en gym nasten Ook aan de humor was een ruime plaats overgelaten! Wat is er gelachen om dein straatjongen en den liedjeszanger, om de vergeefsche pogingen van twee veront- waardige heeren om de echtgenoote van én hunner af te brengen van haar be- griüpeliike geestdrift voor de gymnastiek; I bjqe heeft men geschaterd om juffrouw Sys en juffrouw Kool, die met eenige andere vrouwelijke veteranen Nieuw Brunhilde's feest opluisteren wilden en daartoe zelfs 'n poging tot medewerking deden Geestig gevonden was de scene, waarin een moeder haar dochtertje vertelde van Nieuw Brunhilde's verleden en telkens weer andere beelden de meest markante gebeurtenissen in memorie terugriepen. Een zeer mooi ballet „des Pierrots et des Pierrettes", samengesteld door den heer H. J. van Leeuwen (wiens 23ste ballet dit was) en een manifestatie van alle deel neemsters aan de revue besloten (afge zien van het bal) deze jubileum-uitvoe ring, die door haar aparte genre, haar be wonderenswaardige vertolking, haar aan kleeding, haar leuke liedjes en prettige muziek een unicum was in het Leidsche turnleven..1 Met een jubileum gaan huldigingen en toespraken gepaard. De presidente, mevr. Van Dorsten-Hoogendoorn, had de openingsrede gehouden en speciaal een woord van welkom gericht tot de be schermvrouwe mevr. Van de Sande Bak- huyzen (die met bloemen vereerd werd), tot den burgemeester en wethouder Gos- linga, tot den heer Vriend, als Inspecteur van het Lager Onderwys, tot afgevaar digden van het district Zuid-Holland der K.N.A.U., den Leidschen Athletiek-Kring Zy heeft verder, na afloop der uitvoering, woorden van dank gesproken tot den schryver en regisseur, den heer Valentgoed (aan wien, evenals aan den fabrikant der liedjes, den heer „Stephan", op het Don derdag te houden feestdiner een geschenk zal worden aangeboden), tot Musica en den heer Noordanus, tot den heer Van Leeuwen, den heer Han Zirkzee, die ook nu de gymnastiek-nummers begeleid had en de leidster, mej G. Ort, die allen fraaie bloemen ontvingen Aan den leider, den heer S. Koopmans, werd dank betuigd voor alles wat hij in de tien jaren van Nieuw- Brunhilde's bestaan voor de vereeniging gedaan heeft en onder warm applaus van het publiek bood mevr. Van Dorsten hem het eere-lidmaatschap van Nieuw Brun hilde aan. Tenslotte overhandigde mej. Otto een souvenir aan de dames Van Dorsten (die als haar voornemen heft aangekondigd als presidente te zullen af treden), van der Kloot en Kamsteeg, die vanaf de oprichting in het bestuur heb ben zitting gehad. Ook aan de wegens ziekte afwezige mej. Van Tol zal een dergelyk geschenk wor den aangeboden Aan de jubileum-viering was geen aparte receptie verbonden. Van de gele genheid om het bestuur m de pauze ge- lukwenschen aan te bieden werd evenwel een druk gebruik gemaakt, terwyi tevens bkxJnstukken werden geschonken door den heer Van Leeuwen, Aquaduct, A.S.C., Leidsche Voetbalbond, DO S Donar. U.V.S. van de leerlingen van de school Haamstra en het Haagsche Hygiea. Er kwamen verder nog vele brieven en telegrammen binnen. Foto Bleuzé DE BIJEENKOMST DER GODEN IN HET PALEIS VAN ZEUS. 08 DEN VOORGROND DE RHYTHMISCHE REL J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9