LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 18 Februari 193S Dit is mijn schoonheidsgeheim D&B B ErLM^N VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HANDLLSKtülSTEK KAMEK VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Maison Piet. Ch. Dellgne, Koogewoerd 20 Leiden. Dameskappen en parfumeriehandel. NED. CHR. RADIOVEREENIGING. De algemeene vergadering van het Prov. Comité van Zuid-Holland der Ned. Chr Radlovereenlging zal naar vrij ver nemen Zaterdag 16 Maart a.s hier ter stede worden gehouden. SPIRITISCH GENOOTSCHAP. Gisteravond had onder groote belang stelling een wilding&samenkomst plaats in het Nutsgebouw aan de Steenschuur. welke geleid werd door ds. M. Beversluis. Na een woord van welkom van den voorsitter ir Bontekoe en samenspel van mej de Wijs ipiano) en mej. Japikse (viool1 verkreeg de spr. het woord, die zijn aandachtig gehoor bepaalde bij het naar voren brengen van het verschil tusschen het spiritisme en spiritualisme Het spiri tisme is een wetenschap, gericht op bij- eenbrenglng en onderzoek der feiten wat ons als vanzelf brengt tot het spiritua lisme als levensbeschouwing, weke rust geeft en rust brengt, waardoor men leert dat niets geschiedt bijgeval, doch de mensch onderworpen is aan oorzaak en gevolg. Het spiritiutlisme is volgens spr dan ook de zuiverste uitdrukking van de leer van Christus. De voorzitter sprak in zijn slotwoord van een rijken avond. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 11 Febr 60 volwassen personen. Dinsdag 12 Febr, 62 Woensdag 13 Febr 63 Donderd. 14 Febr. 62 Vrijdag 15 Febr. 63 Zaterd 16 Febr. 63 De alhier tot arts bevorderde seml- arts G C, Ruyter de Wildt is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. Tijdens den hevigen stormwind stortte Zaterdagavond een gedeelte van een schoorsteen van de socitelt ..Minerva'1 naar beneden. Gelukkig werd niemand door den vallenden schoorsteen getroffen. In de Cobetstraat werden twee boomen ontworteld. RECLAME. 6461 De meeste meisjes en vrouwen kunnen het eerst haast niet ge- looven, dot Castella een nieuw en heerlijk schoonheidsmiddel is.Tot- dot zij 'tprobeerenCastella bevat l9i/ kostelijke oliën, die ieders huid 2 soepel en zacht houden gaaf Cent en glad als een bloesemblaadje. Masseer Uw huid 's morgens en 's avonds met het weel derig schuim van Castella- en geef Uzelf de charme van een mooie, heel- even geparfumeerde huidl OP Q GOEDE ZEEP STAAT IJMUIDEN, 18 Febr. 1835. VISCHPR1JZEN. Tarbot per kilo f. 1.10—0.85, griet per kist van 50 kilo f. 26—14, tongen per kilo f 1 000.56. groote schol per kist van 50 kilo f. 9—7 90, middelschol f. 12—9, zetschol f 1914. kleine schol f. 156.50, bot f. 6, schar MO—5. tongschar f. 27—15, roggen per 20 stuks f. 11—8, vleeten per stuk f. 9- 1.15. pieterman en poontjes per kist van 50 kilo f. 147. groote schelv. f. 25—23. middel schelv f23—17, kleinmiddel schel- visch f. 2214. kleine schelv. f. 178.50, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 3616.50 gullen per kist van 50 kilo f. 134.90, len gen per stuk 0.45, heilbot per kilo f. 1 f0.54, wijting per kist van 50 kilo f. 8.50 4.50. koolvisch per stuk f.0.830.11, ma kreel per kist van 50 kilo f. 1514. Levende beugvisch: leng f. 4.40 p. stuk. kabeljauw f.4 50—1.10 p. st., groote gul f. 12—1150 p. 40 kilo, kleine gul f.119.50 per 40 kilo Doode beugvisch: kabeljauw f.3226 p. 125 kilo. kleine gul 10—7.50 per 50 kilo, groote gul f. 11—9.50 per 50 kilo, wijting f. 5 30 per 50 kilo, rog f. 17.509.00 per hoop. vleet f-. 1 per stuk. Prys versche haring f. 3.50 per kist Aangekomen 11 stoomtrawlers: IJM 111 met f.1675 IJM 15 met. f.2740, IJM 39 met f.4070, IJM 49 met f.4230 IJM 50 met f. 1638, IJM 77 met f. 2500, IJM 140 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Saarregeling geteekend Franscb- Engelsche besprekingen. De plecht.ge onderteekenlng van de overeenkomsten, die in een nachtzitting onder voorzitterschap van Baron Alolsl in zake de nog te regelen Saar-kwestie tot stand zijn gekomen, heeft hedenochtend in Hotel Excelsior te Napels plaats gehad. Onderteekend werden de volgende over eenkomsten 1. Hoofdovereenkomst tusschen Dultsch- land en Frankrijk Inzake de overdracht van eigendommen van den Franschen staat, o.a. de Saarmijnen met toebehooren aan het Dultsche Rijk en de overdracht van het bedrag van 900 millioen franc aan Frankrijk. De betaling zal geschieden met de bui- tenlandsche betaalmiddelen welker Inwis seling tegen Rijksmarken heden in het Saargebied begint, en met de kolenleva- ranties uit de staatsmijnen. Aan de hier toe noodige boekhouding zal de Bank voor Internationale Betalingen haar me dewerking verleenen. 2. Een Duitsch-Fransehe overeenkomst over de sociale verzekering. 3. Een Duitsch-Fransehe overeenkomst waarin de voorwaarden zijn neergelegd voor het voortbestaan of de liquidatie van Fransche particuliere verzekeringsmaat schappijen in het Saargebied^ 4. De verdere exploitatie van de Warndt- mijnen door Fransche particuliere onder nemingen. Ook deze kwestie maakte onderwerp uit bij de regeeringsbesprekingen. Behalve een, reeds te Bazel tot stand gekomen, ac- coord over de verdere tewerkstelling der Duitsche mijnwerkers op Fransch gebied, werd ook overeengekomen baron Aloisi te benoemen tot arbiter inzake de inter pretatie van een bepaling van het verdrag van Rome van 3 Dec. JJ. ten einde den omvang der toelaatbare kolenproductie nader te begrenzen. 5. Een bespreking der Duitsche regcering met de regeeringscommissie van het Saar gebied over de overdracht van het bestuur in het Saargebied naar de Duitsche auto riteiten. Een bijzondere zitting van den Volken bondsraad is dus niet meer noodig. Hedennacht is de douanegrens tusschen Dultschland en het Saargebied opgeheven. Overal in de grensplaatsen ziet men reeds de groene uniformen der Duitsche douane beambten, die dezer dagen in het Saarge bied zijn aangekomen en vannacht hun posten aan de grens tusschen het Saarge bied en Frankrijk betrekken. De Fran sche tolboomen zijn bijna overal reeds verdwenen en de Fransche douanebe ambten hebben zich eveneens reeds naar hun nieuwe posten op Fransch gebied aan de grens van het Saarland begeven. Het Hooggerechtshof te Saarlouis is ge sloten. Hennessy, de chef van de bultenland- sche politie in het Saargebied, wiens diens-tijd officieel eerst met den datum van den terugkeer tot Duitschland ein digt, heeft het Saargebied reeds verlaten. Als gevolg van het Duitsche antwoord op de Londensche voorstellen, zullen er on verwijld Fransch-Engelsche diplomatieke besprekingen worden geopend. De regee ring te Londen is n.l. van meening. dat het antwoord, aan Berlijn te geven, moet wor den opgesteld na overeenstemming tus schen Londen en Parijs. Naar Reuter uit Londen meldt, is men in Engelsche diplomatieke kringen van meening. dat de Fransche en Engelsche regeeringen aan Dultschland zullen dienen te vragen, zijn bedoelingen ten aanzien van Donau- en Oostelijk verdrag en van zyn terugkeer tot den Volkenbond nader uiteen te zetten. Bij die gelegenheid dient het onderling verband van ..alle elemen ten van het plan van 3 Februari" opnieuw duidelijk te kennen te worden gegeven. Men gelooft, dat de Britsche regeering pas na dezen stap zoo zij de Duitsche ultnoodiglne aanvaardt in particuliere samenspreking met Berlijn zou treden. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, Von Neurath heeft den Itall- aansche ambassadeur. Serruti en den Belgischen gezant, graaf Kerkhove ont vangen Hij verstrekte hun inlichtingen omtrent het Duitsche antwoord. o OOSTENRIJK. Opzienbarende arrestatie. Anne Marie van Giorgio, secretaresse van Walter Adam, den leider van het Vaderlandsche Front, is Zaterdag gear resteerd, verdacht van het verkoopen van documenten aan de nationaal-socialisten. o ITALIË. Het conflict met Abessynië. In de laatste bijeenkomst van de winter- zitting van den Grooten Fascistischen Raad deed Mussolini de mededeeling, dat van 1 Februari tot heden meer dan 70.000 zwartheimden uit alle deelen van Italië hadden verzocht, te worden ingelijfd bij de troepen, die gereed staan voor Oost- Afrika Ook duizenden oud-feontstrij ders hadden denzelfden wensch te kennen ge geven. Deze mededeelingen werden door den Raad met groote geestdrift ontvangen. 3000 man zijr. scheep gegaan naar Oost-Afrika. Van Fransche zijde schijnt ook getracht te zijn om Italië tot matiging aan te zetten, gelet op de Japansche economische belangen in Abessynië. Evenals met Oostenrijk is ook een cul tuurverdrag met Hongarije gesloten op zelfde basis met f.2080, IJM 130 met f.2440, IJM 190 met f. 2720 IJM 7 met f. 2770. IJM 28 met f.1740, 2 kotters E 520 met f.633, A 2 met f. 583, 1 beuger VL 114 met f, 1361 en 16 loggers (nlet-officieel)KW 149 met f.610, KW 31 met 1. 970, KW 52 met f.260. KW 158 met f 810, KW 104 met f. 010, KW 178 met f. 300, KW 91 met f. 180, KW 112 met f.270 KW 102 met f.480. KW 175 met f.300. KW 89 met f.250, KW 108 met f 190, KW 64 met f. 99. SCH 285 met f 800. SCH 210 met f.770 en IJM 204 met f.770 besomming. BELGIE. Herdenking Koning Albert - Interpellatie der socialisten. In geheel België is gisteren herdacht dat juist een Jaar geleden koning Albert op zoo noodlottige wijze om het leven ls gekomen. De crypte te Laeken. waar ko ning Albert zijn laatste rustplaats heeft gevonden, was den geheelen dag het mid delpunt der belangstelling. Vier generaals hebben de eerewacht bij het graf betrok ken. Vroeg in den ochtend herdachten de leden der koninklijke familie den overle den vorst. Na de mis defileerden tal van deputaties langs het graf, o. w. vertegen woordigers van hooge regeeringslnstanties. De bisschop van Namen heeft te Marche les Dames een herdenkingsmis gecele breerd op de plaats, waar het ongeluk plaats vond. Reeds Zaterdag was koning Leopold III met zijn zuster, Marie José, op deze plaats, welke thans: rots van den koning heet. De Fransche premier Flandln heeft gisteravond ook een herdenkingsrede ge houden. waarin hij den overleden monarch huldigde. Hij herinnerde er aan, dat ook te Parijs een monument voor koning Al- bert zal verrijzen. De generale raad der socialistische party heeft in een gemeenschappeiyke zitting met het bestuur der socialistische vakver- eenlgingen besloten morgen de regeering ln de Kamer te lnterpelleeren over het verbod van de tegen 24 Februari vastge stelde massabetooglngen in de straten van Brussel. De interpellatie zal door den leider der Belgische sociaal-democraten van der Velde worden Ingediend en toegelicht. Minister-president Theunls heeft in een bespreking met van der Velde geweigerd het verbod ln te trekken. De binnenlandsche politieke toestand ln België is door dit nieuwe conflict tusschen regeering en oppositie weer tameUjk ge spannen. o DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. De leiding der landskerk Hessen-Kassei, welke eenlge maanden geleden tengevolge van de iniyvingsmaatregelen van rijks- bisschop dr. Mueller met behulp van de politie uit haar ambtsgebouw was gezet, had by het landsgerecht van Kassei een aanklacht naar aanleiding hiervan inge diend en ontruiming van het gebouw der landskerk door het nieuwe kerkbestuur geëischt. De landsrechtbank van Kassei heeft nu ln deze zaak vonnis gewezen en den eisch van de landskerk ingewilligd, daar de maatregelen van ryksblsschop Mueller volkomen ln stryd waren geweest met de wet. Het vonnis heeft groot opzien gebaard. In Munchen antwoordde Josef Beuer, de directeur der gemeentescholen, op de prae- dlcatie van kardinaal Faulhaber Bauer was ln zyn aanvallen op kardinaal Faul haber tameiyk voorzichtig en terughou dend, maar telkens als -fcij den naam van kardinaal noemde, onderbraken natlonaal- soclalistlsche bezoekers door geschreeuw en gefluit zyn rede. Af en toe klonk zelfs de kreet: „Hangt hem op!" Een aantal personen, die notites maak ten, werd eenigen tyd vastgehouden. On der hen bevonden zich de correspondent van United Press, de Duitscher Ernst Falkner, andere correspondenten van bui- tenlandsche bladen en ëenige Jezuïeten paters. Eenlge S S en S A-lieden verzochten dezen personen even mee te gaan naar een zyvertrek Daar werden de aanteeke- ningen weggenomen, met de belofte, dat zy zouden worden teruggegeven Dit is niet geschied. Met de Jezuïetenpaters werd ta meiyk ruw omgesprongen. De S.S. en de S A.-mannen scholden hen uit voor ver raders en de persvertegenwoordigers kre gen te hooren: „Jullie willen toch maar den zwartrokken helpen". PORTUGAL. Presidentsverkiezing. De presidentsverkiezingen zyn kalm verloopen. Naar schatting heeft te Lissa bon 90 procent der kiezers ziin stem uit gebracht De herkiezing van generaal Carmona, die aan geen twijfel onderhevig was. schynt verwezeniykt te zyn met een meerderheid die de vorige verkiezingen overtreft. o ZWEDEN. De vervaardiging van oorlogsmateriaal De handelsbesprekingen der Scandi navische landen. De regeering heeft bü den Rijksdas een wetsontwerp ingediend volgens hetwelk met Ingang van 1 Juni de vervaardiging van oorlogsmateriaal onder regeerings- controle zal komen, uitgaande van het ministerie van handel. Na dezen datum zal geen oorlogsmateriaal meer kunnen worden vervaardigd tenzy met toestem ming der regeering. Het wetsontwerp bevat voorts voorwaar den waardoor de invloed van buitenland- sche belangengroepen zal worden beperkt. De regeerlne heeft voorts machtiging ge vraagd te bepalen, dat niemand als han delsvertegenwoordiger voor oorlogsmate riaal zal kunnen optreden, die daartoe geen vergunning van de regeering heeft ontvangen, De conferentie te Stockholm der econo mische delegaties van de Scandinavische landen ls na drie dagen gesloten. Besloten werd de regeeringen aan te be velen In de handelspolitiek nauwer samen te werken tegenover nlet-Scandinavische staten. Na de conferentie vond een beraadsla ging plaats tusschen de delegaties van Zweden en Finland. Besproken werden de kwesties van de uitbreiding van het lucht- en scheepvaart verkeer tusschen de beide landen en de organisatie en uitbreiding der handelsbe trekkingen tusschen Zweden en Finland. VEREENIGDE STATEN. Rede van Huil. Staatssecretaris Huil heeft voor de Ca- nadeesche club te New-York een politieke rede gehouden, die in meer dan een op zicht van belang was. Men kan haar nl. beschouwen als de eerste prinelpieele ver klaring over de Amerikaansche bulten- landsche politiek sedert langen tyd. Huil deelde de buitenlandsche politiek in vier groepen. De eerste groep is Canada en het geheele Britsche ryk, ten aanzien waarvan Huil sprak van een gemeenschappeiyk verleden en groote toewyding aan de Idealen van vrede en rechtigheld. De tweede groep ls Latynsch Amerika, waarvoor Huil nogmaals uiting gaf aan zyn gevoelens van goede nabuurschap en vriendschappeiyke samenwerking. Als derde groep noemde Huil Europa. Hy zeide, dat by den afstand, waarop hy zich bevindt, het gewirwar der vele grenzen op de Europeesche kaart vervaagt, en dat Europa dan een geheel wordt, waarmede Amerika betrekkingen wenscht te onder houden. Het houdt zich verre van de politieke en economische wryvingen tus schen de Europeesche landen, maar het heeft belang by den vrede en de stabiliteit in Europa en neemt daarom deel aan alle streven dat gericht is op het bereiken van deze doelen Vooral moet de bewapenings wedloop uitgeschakeld worden, en zelfs is die uitschakeling de groote voorwaarde voor de Amerikaansche medewerking. De vierde groep ls het verre Oosten, dat zeer dicht by Amerika gebracht is, door de Amerikaansche bezittingen in den Stillen Oceaan en door de historische ontwikke ling. De traditie der Amerikaansche poli tiek ten opzichte van het Verre Oosten is de politiek van de open deur, en dit ls neergelegd in de verdragen, die in 1922 door de mogendheden zyn onderteekend. Doel dezer verdragen is de handhaving van vrede en stabiliteit ln Oost-Azlë en op den Stillen Oceaan en aan dat doel houdt de Amerikaansche regeering ook thans nog vast. Amerika streeft naar vrede in deze vier groote afdeelingen in de Amerikaansche buitenlandsche politiek, niet naar een „Pax Romana" maar naar een vrede tus schen vrienden, die in politiek en econo mie samenwerken. UIT HET VERRE OOSTEN. De Oost-Chineesche spoorweg Interview met Tsjang-kai-sjek. Het Bureau voor Mandsjoerysche Zaken heeft voorloopige plannen ontworpen voor de financiering van den aankoop van den Oost-Chineeschen spoorweg van Sovjet- Rusland. Deze plannen zyn: De koopsom van 170 millioen yen zal worden byeen- gebracht door uitgifte van een Mandsjoe rysche staatsleenlrig ln Japan. De leening zal worden gegarandeerd door hypotheken op den Oost-Chineeschen spoorweg; De Zuid-Mandsjoerysche spoorweg zal tyde- iyk aan de Mandsjoerijsche regeering een leening verstrekken van 30 tot 40 millioen yen, die onmlddeliyk verschuldigd zyn aan de Sovjetregeering, zoodra de over- drachtiovereenkomst onderteekend is; een syndicaat van Japansche bankiers zal de fondsen verschaffen voor den aankoop van den Oost-Chineeschen spoorweg, althans in principe, doch, wanneer on gunstige omstandigheden op de Japansche geldmarkt de uitgifte van Mandsjoerysche papleren onmogeiyk maakt, zal het depo sitie-bureau van het ministerie van financiën de leening opnemen. i Maarschalk Tsjang kai sjek wees in een interview, dat hij een Japansch persver tegenwoordiger toestond, op de noodzake- ïykheid van samenwerking tusschen China en Japan Deze samenwerking moest ge baseerd zijn op eeriykheld en gedragen worden door een geest van gerechtigheid. Het was te betreuren, dat Japan de oor- spronkehjken geest der Oostersche be schaving had losgelaten en zich liet lel den door de theorie: macht ls recht. China voedde zijn volk op in den geest van gerechtigheid, vriendschap en weder- zydsche samenwerking. Een zelfde stre ven moest ook van zyn partners uitgaan. De verklaringen van Hirota waren welis waar onduideiyk, doch niettemin betee- kenden zy een keerpunt De eerste stap op den weg naar verbetering der Japansch- chlneesche betrekkingen was derhalve reeds gedaan Opdat men er verder geloof aan zou kunnen hechten, moest Hirota zyn woorden thans door daden laten vol gen, waaruit het Chineesche volk de nieuwe houding van Japan zou kunnen zien. HAUPTMANN GEHOOND. TRENTON (New-Jersey), 17 Febr. (Reu ter) In de gevangenis waarin Bruno Hauptmann thans na zyn ter dood ver oordeeling is opgesloten, hebben de an dere gedetineerden hem vandaag gehoond. Zoodra zy Hauptmann bemerkten, begon nen zij hem uit te fluiten en in de gevan- genis-cantine voegden zich 600 andere ge vangenen by deze manifestatie. De cipiers hadden groote moeite de orde te herstellen. Drie gedetineerden werden uit disciplinair oogpunt naar hun cellen teruggebracht. TRENTON, 18 Febr. (V.D.) Een van Hauptmann's verdedigers Egbert Rose- crans, zal heden bij den rechter Thomas Trenchard een verzoek indienen om de op 18 Maart a.s. vastgestelde executie van Bruno Hauptmann zes maanden te willen uitstellen, terwyi hy tevens een finan- cieele bydrage van den Staat zal vragen voor de verzorging van het drukwerk, dat in verband met de aangevraagde behan deling der Llndbergh-zaak in hooger be roep verspreid zal moeten worden. Men verwacht, dat rechter Trenchard althans het verzoek tot uitstel zal toestaan. Hauptmann bracht den Zondag in de cel der ter dood veroordeelden door en was zeer weinig spraakzaam. Hy las byna den geheelen dag in een bybel uit de ge vangenisbibliotheek. -o FRANKRIJK EN ROEMENIE. PARIJS, 18 Febr. (Reuter). De handels besprekingen welke gevoerd werden tus schen den RO-meer.schen minister van Hande! en de Fransche regeering hebben tot een overeenstemming geleid. STORMBERICHTEN. BERLIJN, 17 Febr. (D.N.B.). Te Bre. lau is een Jonge vrouw door een neerval, lend stuk muur verpletterd, terwijl tl Halle een vyfjarig Jongetje door een bocc werd verpletterd. In het Thueringer woud was het ver. keer met autobussen geheel gestremd' aangezien talryke boomen ontworteld ove- de wegen lagen, op den weg van Frledrichsrode naar Finsterberg alleen reeds 70. Ook veroorzaakte de 6torm yeti vertra. ging ln het spoorwegverkeer, terwijl gie ren ln den loop van den dag het verkee- van ds vliegtuigen is gestaakt. WARSCHAU, 18 Febr. f Reuter). In West- en Centraal Polen woedde een or- kaan, welke ernstige schade aanrichtte Te WaTsehau werden'door den genees- kondigen dienst zes personen behandeld welke door neervallende dakpannen waren gewond. Te Samter in Posen is een woonhuli ingestort, waarby drie personen om het leven kwamen en vyf werden gekwetst Te Lodz steeg het water zoo. dat 300 personen uit een arbeiderswyk door milt. tairen en brandweer uit hun woningen moesten worden gered. In de stad zelf werden talryke personen gewond door omgewaaide telegraafpalen. DE KERKSTRIJD IN MEXICO, MEXICO-CITY, 17 Febr. (Reuter). Het hooggerechtshof heeft het tegen mgr. Diaz den R.-K. Aartsbisschop van Mexico uit gesproken vonnis bevestigd, waarbij de Kerkvorst veroordeeld wordt tot een boete van 500 Peso's of 15 dagen gevan genisstraf, omdat hy tegen de verordening in een godsdienstoefening gehouden heelt bulten de Kathedraal van Ixtapalara. MAYONNI DINTIGNANO t ROME, 17 Febr. (Reuter). De Italiaan, sche architect, Mayonni Dlntignano, in wiens armen koning Humbert I, die op 21 Juli 1900 te Monza door een anarchlit werd vermoord, den laatsten adem uit- blies, ls te Milaan op 80-jarlgen leeftijd gestorven. DE OOSTENRIJKSCHE NAZIS, WEENEN, 17 Febr. (Reuter). Volgen! het „Weltblatt" zoekt het Nat. Socialisme nieuwe steunpunten in het buitenland om de campagne tegen Oostenryk voort te zetten, zonder daarbij Duitschland onmid deliyk ln opspraak te brengen. De persdienst van Hablcht is volgens dit blad van Muenchen naar Luzern ver plaatst. Te Boedapest en te Slbiu in Roe menië zyn inlichtingen-diensten opge richt. SCHEEPSBOTSING. ORAN, 18 Febr. (Reuter). Het Britsche vaartuig „Kind Edward" is in aanvaring gekomen met het stoomschip „Boudjmel" De „Boudjmel" is lek gestooten; twee sleepbooten zyn uit Oran uitgevaren om hulp te bieden. GEVANGENEN ONTVLUCHT. GRANITO, (Oklahoma), 18 Febr. (Reu ter). Een dertigtal gedetineerden van de staatsgevangenis aldaar hebben Zondag getracht uit te breken, zy maakten ge- Druik van revolvers, welke op onverklaar bare wyze in hun bezit zyn gekomen. Een wachter werd gedood en meerdere gedeti neerden gewond. 17 Misdadigers wisten te ontkomen, de anderen konden weer ge grepen worden. Het ls de eenige Amerikaansche gevan genis voor mannen, welke door een vrouw wordt geleid. STAKING IN NEW-YORK. NEW-YORK, 17 Febr. (Reuter), - Er dreigt morgen te middernacht alhier een staking uit te breken van 200.000 liftjon- gens en dienstpersoneel in groote gebou wen, die hooger loon eischen. Burgemeester La Guardia heeft maat regelen getroffen. De staking der liftjon- gens zou 'n bedreiging beteekenen voor de gezondheid en veiligheid van millioenen flatbewoners, die dan in de wolkenkrab bers duizenden treden zouden moeten loo- pen. In elk gebouw komen polltie-agenten en brandweerlieden. De leiders der sta kingsbeweging weigeren het tydstip te ont hullen, waarop zy het werk willen neerleggen. Alles wordt in het werk ge steld om dit onheil te voorkomen. ONEENIGHEID IN FRANSCHE VAKVEREENIGING. LYON, 18 Febr. (Reuter). Sedert twee maanden heerscht In het kartel van bouw vakarbeiders-bonden een stryd tegen de leiding, welke beschuldigd wordt van het onrechtmatig gebruik van 800.000 francs uit de verzekerings-kas. In een gisteren gehouden algemeene vergadering heeft 'n vechtparty plaats gehad, waarbij de po litie de orde moest herstellen. Talryke personen werden gewond, 4» personen werden gearreseerd, waarvan vier in bewaring worden gehouden. AMERIKANEN IN JAPAN OPGEBRACHT. LONDEN, 18 Febr. (Reuter) De ..Times" verneemt uit Tokio, dat eenige Amerika nen te Osaka, die een verschil van roee- ning hadden met een Koresan, door Japansche politie geboeid naar het poli tiebureau zijn gebracht. Vier uur later werden zy weer vrij ge laten, nadat de Amerikaansche consul borg was gebleven By hei verschil van meening was net tot handtasteiykheden gekomen, vaar de hulp van de pulltie was ingeroepen, die alle aanwezigen arresteerde, boeide en over straat naar het bureau voerde, zonder toe te staan een rijtuig te gebruiken. Mi

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2