C. F. MEERPOEL 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Februari 1935 Derde Blad No. 22977 Buitenl. Weekoverzicht. PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. HUISBROEI- EN HUISVLIJT- TENTOONSTELLING TE HILLEGOM EEN FRAAIE EXPOSITIE. De Nieuwste Naaimachines VRAGENRUBRIEK. IN AFWACHTING. Na een grondig onderzoek van het „accoord van Londen" heeft Dultschland thans het antwoord op de daarin vervatte voorstellen overhandigd. Momenteel Is of ficieel de Inhoud nog niet bekend, doch men mag als zeker aannemen, dat Dultschland het antwoord In tegemoet- komenden zin heeft gesteld en althans de deur heeft opengelaten voor verdere bt- jpreklngen en onderhandelingen. Daar mede Is weer een stap vooruit gedaan. Geenszins mocht verwacht worden, dat Dultschland zonder meer direct zou toe tappen. Vooral het z.g. Oost-pact is daar voor een te netelige kwestie. Toch zal ln een of anderen vorm ln het Oosten zoo'n pact tot stand moeten komen, daar Frank rijk den sovjets nog eens ln meest beslisten vorm heeft beloofd daaraan te zullen vasthouden. Hoe na het Duitsche antwoord zal wor den voortgegaan, ls niet te voorspellen, doch dat het reeds spoedig zal komen tot mondelinge besprekingen gelooven we toch niet, daar Duitschland's terugkeer naar den Volkenbond daarvoor wel noo- dig zal zijn, waar Immers uitdrukkelijk Is gestipuleerd, dat binnen het kader van dit lichaam alles moet worden geregeld. Te betreuren is ln deze omstandigheden, dat zoowel in Frankrijk als in Engeland de positie der regeering geducht is ver zwakt en in Frankrijk zelfs een spoedige val niet tot de onmogelijkheden behoort. Van links wordt de regeering Flandln- Laval geducht bestookt en de radicaal- socialisten schijnen niet langer terug te deinzen voor een omverwerping van het tweede kabinet van den Godsvrede. Blijk baar ls de vrees voor het kiezerscorps danig geluwd! 6 Febr. is vrij rustig voorbij gegaan en ook een roode tegen-demonstratie is zon der groote incidenten verloopen. Duidelijk ls echter wel geworden, dat de Godsvrede ernstig ln gevaar ls en dat Flandin's be doeling om in langzaam tempo de noodige verbeteringen aan te brengen in de uit wassen der democratie als mislukt is te beschouwen. Het oude linksche kartel vindt hij daarbij nu gesloten tegenover zich. al ls herstel van het kartel zelf uit gesloten als gevolg van het ln menig op zicht samengaan van socialisten en com munisten, hetgeen Herriot als leider der radicaal-socialisten belet om met de socia listen een of ander compromis aan te gaan. Doumergue's val wreekt zich! Deze had als hij terstond had doorgezet, de .schoonmaak" kunnen doorvoeren, Flan- din schijnt dit niet meer mogelijk, gelet op de omzwaai der radicaal-socialisten, die het deelnemen van den premier aan de godsdienstoefening ter nagedachtenis der slachtoffers van 6 Febr. 1934 bijzonder kwalijk hebben genomen. Flandin's meerderheid ln de Kamer bleek bij een paar stemmingen over be trekkelijk geringe aangelegenheden reeds geducht verzwakt. Ook het Engelsche nationale kabinet- McDonald heeft bij het volk ernstig aan prestige ingeboet en hoewel een val nog niet waarschijnlijk is, is de positie toch roodanig, dat deze regeering eenigszins aan handen en voeten ls gebonden. Na onzen Londenschen brief van gisteren zul len wij daarop niet dieper Ingaan. Nu is wel waar, dat de bultenlandsche politiek van beide landen zelfs bij regee- ringswisseling vermoedelijk weinig veran dering zou ondergaan, doch wankele re geeringen plegen naar binnen en buiten toch niet den invloed te kunnen oefenen, welke in 't algemeen wenschelijk is. Het feit, dat ln wezen de Duitsche rechtsgelijkheid is erkend, begint gevol gen te krijgen elders. Ook Hongarije en Bulgarije, de oude Duitsche bondgenooten, meenen nu het oogenbllk daar, om daar op aanspraak te kunnen maken. Hon garije blijft daarnevens nastreven herzie ning der grenzen in revisionistischen geest doch vindt in dit opzicht de Kleine En tente vereend tegenover zich, terwijl op den Balkan het militaire bewind van Bul garije tegen-maatregelen uitlokt. Grieken land gaat zelfs zijn grenzen al versterken ter afweer. Was Bulgarije maar toegetre den tot den Balkan-bond Wederom heeft het woord „oorlog" weerklonken! Gelukkig niet in ons wereld deel, maar toch zouden complicaties niet uitgesloten zijn geweest, wanneer de Ita- liaansch-Abessynische grensincidenten zou den voeren tot een grijpen naar de wape nen. Aanvankelijk leek Inderdaad het ge- 'aar groot, want dreigend was de taal, die Italië deed beluisteren, doch tengevolge wan sussend optreden van Frankrijk en Engeland, die beide vreezen den weerslag van een oorlog te ondervinden in eigen koloniën, schijnen de scherpste kanten van het geval te zijn afgeslepen. Geregeld is de kwestie echter nog lang niet en bij herhaling zou het tenslotte toch nog wel eens kunnen misloopen. Italië heeft ten minste al 2 divisies gemobiliseerd, blijk baar om voorbereid te zijn en misschien om pressie te kunnen oefenen. Een verzwarende omstandigheid is, dat het in wezen gaat om het bezit van een aan water en landbouw rijk gebied, dat fan Oeal Oeal. Zoowel Italië als Abessynlë meenen op dit terrein rechten te kunnen doen gelden en zoolang daarover niet de finitief is beslist, blijft het gevaar drei gend. Gelukkig is de plaatselijke toestand daar evenwel zoodanig, dat Italë zich nog J'el eens zal bedenken, voor en aleer te besluiten tot een opmarsch in het berg achtige land, gedachtig aan het echec, destijds geleden tegen den Negus met zijn woeste horden. De nieuwe heerscher van Abessynië is evenwel zeer vredelievend, al aal hij geen onbillijke regeling acceptee ren. Directe rechtstreeksche onderhande lingen zouden de beste oplossing kunnen mengen en gelukkig tracht men thans daartoe te komen Voor den Volkenbond zou het een °!5d"i)k geval kunnen worden, als Abessy- !"e er toe mocht overgaan, daarop een 5™JP te doen. Buiten Europa is de in- Hoed 'an den bond helaas, nog zoo ge- mg; wij wijzen daarbij op het Verre Oos- tiéf Thdupon zal volgende maand defini- d.„ i a' abin! en op den strijd om ..^aan Chaco, die kalmpjes wordt uit- h.„ Tn' alle bemiddelingspogingen van Me„°lkenbond ten sPyl- vachtingi1' de wereld 's wederom in aI" EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Minister van Bultenlandsche Zaken heeft gisteren gelijk reeds ln 't kort werd vermeld zijn begrooting verdedigd op zijn vlotte, vlugge en welsprekende manier. In de eerste plaats heeft hij nogmaals (want aan de „de overzijde van het Bin nenhof" deed hij het In December reeds) de houding verdedigd, door onze delegatie in Genève aangenomen inzake de toela ting van Rusland tot den Volkenbond. Te recht echter maakte hij de opmerking, dat er geen nieuwe argumenten pro en contra waren te berde gebracht. Indien Nederland in Genève bij het betrokken punt zich bepaalde tot de mededeeling, het eens te zijn met Zwitserland, en van dit standpunt geen eigen motiveering gaf, dan was het, omdat na de groote rede van Motta ln „de ademloos gespannen atmos feer" elke andere redevoering misplaatst zou zijn geweest en zelfs getuigd zou heb ben van wansmaak; een rede van Neder land zou alleen gediend hebben voor „con sumptie thuis", en dit wilde de delegatie niet. Inzake de verhouding tot België verze kerde de Minister goede hoop te koeste ren, dat er een bevredigende basis voor hervatting der onderhandelingen gevon den zou worden, maar de kabinetswisse ling In België heeft nieuwe vertraging ge bracht. Met een enkel woord heeft de Minister nogmaals uiting gegeven aan zijn sympa thie voor en zijn opvatting van den Vol kenbond, waarna hij tal van onderwerpen aanroerde en daarover gemaakte opmer kingen beantwoordde. Gelden aan geheime agenten in het buitenland worden door het departement niet verstrekt; inzake erkenning van de sovjët-republlek staat de Regeering nog steeds op het oude en afwijzende standpunt; de regeerings-pers- dienst verricht goede diensten en heeft reeds thans voorlichting inzake Neder land in de bultenlandsche pers gegeven; de Minister wees nog eens op het nuttige werk dat onze mariniers in het Saargebied hebben gedaan en het afwijzende stand punt van Zwitserland werd enkel Inge geven door constltutioneele bezwaren; ook uitte hij zijn groote voldoening en vreug de over het optreden en het initiatief van de Engelsche en Fransche regeeringen in het belang van den vrede in Europa, maar of Nederland tot dit Pact moet toetreden is zei de Minister in het geheel geen vraag, aangezien een uitnoodiging daar toe ons niet heeft bereikt, mocht dit wèl geschieden, dan zal de Kamer niet voor een fait accompli worden gesteld. De Minister verklaarde, niet veel te ge voelen voor het denkbeeld, dat de Volken bond reeds in vredestijd een internatio naal polltie-leger zal organlseeren, want de uitvoering daarvan zou op groote moeilijkheden stuiten. Tegen een conventie inzake particuliere wapenfabricage heeft de Regeering op- zich-zelf geen bezwaar zei de Minister maar voorwaarde zou moeten zijn, dat ook de groote mogendheden zich er niet aan onttrekken. Volmondig heeft de Mi nister erkend, dat onze diplomatieke en consulaire dienst verbetering behoeft, maar er is geen geld voor. Ziehier het voornaamste uit 's Ministers rede: de Kamer heeft de begrooting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Van het buitenland stapten we vervol gens naar het binnenland over; minister De Graeff werd afgelost door Minister De Wilde. In het debat over deze begrooting. voor zoover dit tot dusver werd afgewikkeld, vroeg de sociaal-democratische fractie een omvangrijk aandeel: onder de 7 sprekers waren niet minder dan 5 socialisten. Twee daarvan hadden zich tot taak ge steld in het bijzonder op te komen voor de gemeenten: de heeren Wibaut en Men- dels. Eerstgenoemde hield zich voorname lijk op financieel terrein: hl) protesteer de scherp (zoo scherp zelfs, dat de voor zitter hem matiging verzocht) tegen het „ruw ingrijpen in het financieele leven" en de autonomie der gemeenten en tegen de „machtswellust", waarvan de Minister daarbij bllik gaf. Men kent het lied en men kent den tekst: het is in den laat- sten tijd tallooze malen zoo vernomen. Wat dr. Wibaut financieel deed. verrichtte mr. Mendels staatsrechtelijk: hij was van oordeel dat de Minister al heel wonderlijk omsprong met ons staatsrecht, ons ge meenterecht, waardoor hij de gemeente lijke zelfstandigheid aanrandde en van „willekeur" blijk gaf en hij protesteerde evenzeer tegen het bekende verbod voor ambtenaren terzake van het 'ldmaatschap van sommige vereenigingen. Sociaal-democraat nummer 3, de heer Hermans, hield zijn jaarlijksche speechje over het onrechtmatig optreden van som mige burgemeesters, waarbij hij ditmaal ook wees op het aanwezig zijn van fascis ten in burgerwachten: nummer 4, de heer Polak, sprak over het beveiligen der be volking tegen lucht-aanvallen en maakte van de gelegenheid gebruik zijn lievelings- paardje te berijden (een goed en nuttig beest overigens) namelijk de bescherming van natuurschoon, waaraan ook bij z.g. streekplannen veel meer dient te worden gedacht dan gewoonlijk geschiedt; en, last not least, nummer 5. mevrouw Pot huisSmit, brak een lans, wat zeggen wij?, brak een heele reeks lansen voor haar medevrouwen, toen zij fulmineerde tegen de circulaires van den Minister aan lagere bestuurs-organen om gehuwde vrouwen te ontslaan en om vrouwen door mannen te vervangen. Bescheiden voeg den zich twee andere afgevaardigden bij deze serie sociaal-democraten, namelijk de heer Heerkens Thyssen, die op de stijgen de kosten wees, welke voor gemeente besturen voortvloeien uit verkeers-onge- lukken, en de heer Van Asch van Wyck, die betoogde dat het belang van bezuini ging nog steeds niet genoegzaam door alle gemeentebesturen wordt ingezien. Toen zakte het gordijn ook al weer voor deze Parlementaire Week. HAGENAAR. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCH LABORATORIUM. Een gewonde te Bussum. Gistermiddag vond te Bussum een ex plosie plaats, welke gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. De scheikundige V. was in zijn laboratorium aan de Zwaardemaker- straat aan het experimenteeren, toen op een gegeven moment een ontploffing ont stond, welke tevens een begin van brand veroorzaakte. Het vuur kon evenwel door de ijlings toegesnelde bewoners en buren zeer spoedig worden gedoofd. In het laboratorium was Veel schade aangericht, terwijl de heer V zelf ernstig aan handen en hoofd bleek te zijn ge wond. Hij moest in de St. Gerardus-Ma- Jella-stichting worden opgenomen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister aangezien de scheikundige nog niet kon worden gehoord. LEGERVLIEGTUIG VERNIELD. Bij noodlanding in omgeploegden akker over den kop. Gistermiddag omstreeks vier uur moest een militair vliegtuig, de tweedekker No. 524 van het vliegkamp Gilze-Rijen, wegens motordefect een noodlanding maken op Tllburgsch gebied. De machine, die werd bestuurd door den reserve-sergeant vlieger Fiever uit Eindhoven, kwam neer op een omgeploegd stuk bouwland aan de Hei- kantsche baan ongeveer 300 meter van den weg af. Bij het landen is het toestel in den modderigen grond over den kop geslagen en kwam met den neus in den grond te staan. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, de rechtervleugel werd ver nield. de linkervleugel bekwam evenzeer averij en verder werden ook het landings gestel en de romp ernstig beschadigd even als de propeller en de motor. De bestuurder slaagde erin ongedeerd uit het gehavende toestel te klimmen. De G. G. en G. D„ die even later ter plaatse kwam behoefde geen hulp te verleenen. De vlieger heeft in de buurt telefonisch Soesterberg en Gilze-Rijen van een en ander in kennis gesteld. Militaire politie heeft de wacht bij het toestel betrokken. AUTO DOOR AFSLUITBOOM GEREDEN. Van passeerenden trein eenige coupé's vernield. Te Geldermalsen is een personenauto, komende uit de richting 's Hertogenbosch, op den Rijksstraatweg tegen een der ge sloten afsluitboomen van den spoorweg overgang gereden, juist op het oogenblik, dat een trein in de richting Geldermalsen- Tiel passeerde. De afsluitboom sloeg met kracht tegen den trein aan, waardoor enkele coupé's, waarin zich gelukkig geen passagiers be vonden, werden vernield, zoodat de stuk ken langs de spoorbaan verspreid liggen. De auto werd slechts weinig gehavend, terwijl ook de inzittenden geen letsel be kwamen. De bestuurder van den auto ver klaarde de afsluitboomen niet te hebben gezien, doordat aan de tegenovergestelde zijde van den overweg een auto stond, waarvan het licht hem hinderde. Tel. OUDE MAN TEGEN EEN AUTO GELOOPEN. Een ernstig ongeval vond gisteravond te kwart voor zeven uur plaats bij het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen op de Mariaplaats te Utrecht, waar de tram komende van de Willemsbrug een bocht maakt naar de halte voor het Gebouw. Een 75 jaar oude man, die van de Maria- straat wilde oversteken, stond aarzelend midden op den weg. blijkbaar niet goed wetend of hij door zou loopen of terug gaan. Een chauffeur, die hem behulpzaam wide zijn, kwam net te laat om een onge luk te voorkomen, daar de man. plotse ling een besluit nemend, doorliep, maar daardoor tegen een vrachtauto opliep, die uit de Mariastraat komend hem reeds half gepasseerd was, zonder dat hij het blijkbaar gemerkt had. Het slachtoffer bleef op den grond lig gen in verdoofden toestand. Nadat dr.Prins de eerste hulp had verleend, vond over brenging naar het Ziekenhuis plaats. Het eerste vermoeden was, dat de man een schedelbasisfractuur gekr^en had, het geen bij nader onderzoek bevestigd werd. Gezien den hoogen leeftijd van het slacht offer, is hij in ernstigen toestand ter ver pleging in het Ziekenhuis opgenomen. Den chauffeur treft voor dit ongeval geenerlei schuld. (U.D.) AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 29-jarige J. R. uit Koudekerke, die Donderdagmiddag op den Dinteloord- schenweg te Steenbergen door een auto is overreden en een ernstige hersenschud ding bekwam, is gisteren in het zieken huis te Steenbergen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. ENGELSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. NEGEN DOODEN. Een Engelsch watervliegtuig, dat zich van Napels op weg bevond naar de vlieg tuigbasis Calafrana op Malta, Is in den mist bij de heuvelen ln de nabijheid der stad brandend neergestort. Het lucht vaartministerie te Londen deelde officieel mede, dat zich aan boord negen personen bevonden, onder wie twee officieren, zes leden der bemanning en een passagier. AI deze inzittenden zijn gedood. Het ongeluk geschiedde gistermorgen half twaalf en is waarschijnlijk door geen enkelen ooggetuige waargenomen. Nader wordt gemeld dat het de Singa pore vliegboot K 3595 betreft. HIERBOVEN EEN FRAAIE GROEP BLOEMEN OP DE HUISBROEI- EN HUISVLIJT- TENTOONSTELLING TE HILLEGOM, DIE GROOTE AANDACHT TREKT. Te Hillegom ls gistermiddag de huis- broei en huisvlijttentoonstelling ln hotel .Bistermans" officieel geopend. Deze tweede tentoonstelling van huis- broei is georganiseerd door de St. Joseph Gezellen Vereeniging in samenwerking met den R.K. Volksbond en den bloemist arbeidersbond „Eensgezindheid. Vele ge- noodigden waren aanwezig, die toegespro ken werden door kapelaan van Benten, den leider van de tentoonstelling. Burge meester Pont was verhinderd, ook wet houder Vermeer. De voorzitter kapelaan van Benten heeft in zijn toespraak bedankt voor de belang stelling en voor de medewerking. Een tentoonstelling als deze is een „evene ment" De zaal was wederom te klein en voor het volgende jaar zal de ruimte nog grooter moeten zijn. Spr. bedankte allen die hun steun verleenden en merkte op, dat een huisvlijttentoonstelling werkt ge lijk de huisbroei opvoedend, leerzaam en nuttig. De heer C. Ph. Freriks sprak namens de jury en verklaarde dat de organisatie keu rig was Raadzaam is een volgend keer handelssoorten te trekken. De heer Nijman Rusman voerde het woord over de huis vlijttentoonstelling. Wethouder Klaver heeft de tentoonstel ling geopend met een toespraak namens het gemeentebestuur, terwijl de heer W. Jonkheer het woord vaefde voor de afdee- ling van Bloemencultuur en de heer B. N. Loerakker voor den R.K. Volksbond. Daarna kregen de genoodigden de bloeiende hyacinthen en tulpen als hoofd gewas in de zaal te zien. Enkele andere bollen zijn ook vertegenwoordigd, zooals narcissen en crocussen. Het geheel ziet er mooi uit, de opstelling voldoet goed voor zoo ver de ruimte het toeliet; planten ver- hoogen het aanzien. Op het podium is de kleinere tentoon stelling voor huisvlijt. Ook daar zijn mooie en aardige werkstukken te zien. De toekenning der prijzen geschiedde als volgt: Prijzen Scholen: wisselbeker St. Theresia School. Theresia School: mej. A. van der Zande le prijs; mej. M. Witteman 2e prijs; mej. N. Verhoeven 3e prijs; mej. St. Veelenturf 4e prijs. Joannes School: W. Jansen le prijs; J. Jansen 2e prijs; N. Broekhof 3e prijs; J. v. d. Laan 4e prijs. Joseph School: J. Boot le prijs; A. v. Steyn 2e prijs; M. van Lëeuwen 3e prijs; G. Post 4e prijs. Maria School: F van Dijk le prijs; C. Duinhoven 2e prijs; M. Damen 3e prijs; Lia Brouwer 4e prijs. Patronaten: St. Martinus Patronaat beker. Martinus Patronaat: Chr. Philippi le prijs; Jos. de Groot 2e prijs; G. Philippi 3e prijs. K. J. C. Joseph Parochie: A. van der Mey le prijs; H. Rutten 2e prijs; Jas. Weyers 3e prijs. Huisvlijt: eerste prijzen: J. Bekkers en G. Alleman. Prijzen verplicht nummer: St. Josephs Gezellen: Gebr. Weyers le prijs plus beker; G. Leegwater 2e prijs; Gebr. Hoo- gervorst 3e prijs. R.K. Volksbond: B. Versteeg le prijs plus beker; L. G. Langeveld 2e prijs; L. A. Pie- ters 3e prijs. Prijzen vrije nummer: Gezellen: J. de Groot le prijs; G. Leegwater 2e prijs; Gebrs. Hoogervorst 3e prijs. Volksbond: B. Versteeg le prijs; C. van Roorien 2e prijs; C. de Groot 3e prijs. HAUPTMANN BEZWEERT ZIJN ONSCHULD. OPROEP AAN HET PUBLIEK OM EEN FONDS BIJEEN TE BRENGEN. Hauptmann heeft met bemiddeling van een van zijn verdedigers een beroep ge daan op het publiek om een fonds bijeen te brengen, waaruit zijn verdediging ver der moet worden bekostigd. „Ik zweer voor God," zoo begint Kaupt- manns oproep, „dat ik onschuldig ben aan den moord op het kind van Lind bergh en aan de ontvoering." Ten slotte spreekt Hauptmann opnieuw zijn vertrouwen uit in het werk van zijn verdediger. Naar voorts wordt gemeld, heeft Haupt mann gevraagd of de staat ^ew-Jersey hem het geld voor de procesvoering in hooger beroep wil verschaffen, daar hij geen geld heeft. De beslissing in deze hangt af van rechter Trenchard. Het ministerie van Justitie dementeert het bericht van „Daily News" (New-York) volgens het welk den autoriteiten iets bekend zou zijn van een medeplichtige van Hauptmann. SVEN HEDIN TE NANKING TERUGGEKEERD. Sven Hedin is gisteren te Nanking terug gekeerd na zijn reis naar Chineesch Tur kestan, om aan de Chineesche regeering verslag uit te brengen van het resultaat van zijn expeditie. Op verzoek van de Chi neesche regeering heeft hij het spoor aan gegeven waarlangs de regeering een mo dernen autoweg zou kunnen aanleggen van de Gele Zee door het binnenland naar Chineesch Turkestan, ter vervanging van den eeuwenouden kameelweg. Sven Hedins reis heeft van October 1933 tot nu toe geduurd. Later zal hij via Sibe rië naar Zweden terugkeeren. RECLAME. 6424 naaien èn werken zig-zag. Gratis Demonstratie bij: Reparatie aan alle soorten en merken naaimachines, onder garantie. BREESTR. 171 GRATIS LESSEN J TEL. 2657 HONGERSTAKING VAN WERKLOOZEN TE BROMBERG. Maandag betraden 36 leden van het bond van Groot-Poolsche opstandelingen te Bromberg het clublokaal van hun or ganisatie aldaar en verklaarden, dat zij het lokaal niet eerder zouden verlaten en niet eerder voedsel tot zich zouden nemen dan wanneer zij gelegenheid tot arbeid hadden gekregen. Zij waren niet te bewe gen het lokaal te verlaten en vertoeven er thans nog. De meesten hunner zijn zoo uitgeput, dat het gemeentebestuur zich genoodzaakt zag, medische hulp in te roe pen. Twee hongerstakers moesten in be- denkelijken toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. De meeste deelne mers aan de actie zijn vaders van gezin nen en sedert jaren werkloos. DRIE BANKROOVERS TER DOOD VEROORDEELD. In het z.g. gangster-proces te Boedapest zijn de drie voornaamste beklaagden we gens moord veroordeeld tot den dood door den strop. Het gaat hierbij om den vol gens Amerikaansche methodes uitgevoer- den overval op een der groote filialen van de Commercialbank van Boedapest. De drie beklaagden waren eenige weken geleden met de revolver in de hand in het kaslokaal van de bank binnengedron gen en hadden den kassier neergeschoten. Er ontstond een vuurgevecht waarbij nog twee bankbedienden levensgevaarlijk ge wond en een bezoeker gedood werden. DE KOUDE OP DEN BALKAN. De koude, welke op het oogenblik in Zuld-Slavië heerscht, is zoo intens, dat de scholen voorloopig voor acht dagen ge sloten zijn. Er kan geen markt worden gehouden. De melk is tot een vaste massa bevroren en de eieren barsten. De temperatuur is tot 28 graden onder nul gedaald en de Donau en Save zijn ge heel toegevroren, zoodat ook het scheep vaartverkeer stil ligt. F. v. d. M. te L. Het beste is, zoo verzekerde men ons van deskundige zijde, dat de bodem aan de binnenzijde niet ge verfd, doch gemenied wordt. Abonne W. te L. Het schrift is slechts ten deele leesbaar; denkelijk heeft u het niet juist overgeschreven. Waarschijnlijk is het de naam van een tooneelspeler, n.l. Meüra.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9