De bedreiging uit de lucht LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 16 Februari 193S BINNENLAND. Uitslag EIMHYLL TANDPASTA PUZZLE RECHTZAKEN. Vliegtuigen in volle vlucht zijn niette stoppen BURG. STAND VAN LEIDEN lllllllllllllllllllllllllilllllilllllllilii1111 PROEF MET WEGVERLICHTING AMSTERDAM—HAARLEM. MEMORIE VAN ANTWOORD INZAKE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Uit de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Waterstaat der Rijksbegrooting 1935 stippen wij aan: Het op onrustbarende wijze toenemende euvel der wilde busdiensten heeft de volle aandacht, ook van politie en Justitie. Omtrent regeling van den arbeidstijd van chauffeurs met den minister van So ciale Zaken overleg gepleegd. Een wette lijke regeling is ln vergevorderden staat van voorbereiding De Regeering heeft ln de aanneming door de Tweede Kamer van de motie- Drop geen aanleiding gevonden om haar standpunt aangaande de toepassing der collectieve arbeidscontracten ln bestekken van rijkswerken te herzien. ZIJ blijft van oordeel, dat onder de tegenwoordige om standigheden een afwachtende houding ls geboden Van regeeringszijde wordt voor de Rot- terdamsche oeververbindingen gestreefd naar een oplossing, welke voor het oogen- bllk niet meer dan de hoog noodige finan- cieele offers zal vorderen. In hoeverre hieraan een tunnelplan als de gemeente Rotterdam voorstaat, zal voldoen, kan eerst worden beoordeeld, wanneer over een voldoend uitgewerkt plan kan wor den beschikt. Een onderzoek ls van Rijks wege ter hand genomen en zal binnen korten tijd zijn voltooid. Het ligt ln het voornemen het overleg te vergemakkelijken door een commissie, waarin Rijk en gemeente zijn vertegen woordigd. omtrent een en ander van voor lichting te doen dienen. Met betrekking tot den waterlast dien de aangrenzende landen ondervinden se dert het water ln het Jullanakanaal ls ge bracht. wordt opgemerkt, dat dit kanaal Inderdaad ten opzichte van andere kana len hier te landen in zooverre in bijzon dere omstandigheden verkeert, dat de ka naalstand over groote lengte hoog ligt ten opzichte van de aangrenzende lande rijen, terwijl bovendien de ondergrond veelal zeer doorlatend is. Intusschen is de doorkwelling reeds sterk verminderd. Het rapport van ir. Van Loon inzake het waterschap Erfte zal. naar vernomen werd, binnenkort het departement berei ken. Met betrekking tot het vraagstuk der verlichting van wegen wordt overwogen, een proef te nemen op den rijksweg Am sterdam—Haarlem. Onderzocht wordt welke kosten aan dergelijke proefverllch- ting zouden zijn verbonden. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen. Binnenkort is een bestelling van een tweede F. 36 vliegtuig door de K.L.M. bij de Fokkerfabriek te verwachten. Van de Douglasvliegtuigen is er in Noord- en Zuid-Amerika sedert enkele ja ren een groot aantal in geregeld gebruik zonder dat zich een enkel ongeval heeft voorgedaan. De directeur van den Rijks- studledlenst voor de Luchtvaart en een inspecteur bU den luchtvaartdienst heb- frfji-jygfr studiereis naar Amerika gedaan tot nader "onderzoek van de qualiteiten van dit type vliegtuig, waarbij hun geble- bleken is, dat het aldaar goed voldoet. Bij het voeren van onderhandelingen met het buitenland, worden de belangen van het mijnbedrijf steeds voorgestaan. Dat het nieuwe verdrag met Duitschland te dezen aanzien geen verbetering heeft gebracht, maar den toestand nog slechter zou hebben gemaakt, kan niet worden toegegeven. o DE BEZUINIGING VAN 50 MILL10EN. OPHEFFING VAN EEN UNIVERSITEIT EN EEN GERECHTSHOF? Van vijl Raden van Arbeid wordt eveneens opheffing overwogen. Omtrent het algemeen bezuinigings plan. dat de regeering eerlang hoopt te kunnen voorleggen schrijft het „Volk" nog het volgende: „Nadat de ministerraad eenige malen ter bespreking van de verschillende be- zulnigingsmogelijkheden was bijeen ge weest, ls, naar wij uit overdachte bron ver nemen, de verdere voorbereiding van het plan opgedragen aan den minister-presi dent, dr. H. Colijn, en den minister van financiën, mr. P. J- Oud. De beide minis ters laten zich bij dezen arbeid bijstaan dt.or den thesaurier-generaal, mr. dr. A. van Doornlnck. De heer Van Doorninck trekt thans de departementen langs, om na te gaan, welke uitgaven geheel zouden kunnen vervallen en op welke een bezuiniging kan worden toegepast. Omtrent de resultaten van dezen arbeid vernemen wij het volgende: De regeering overweegt ernstig, over te gaan tot opheffing van een van de Rijks universiteiten. Voor deze opheffing worden zoowel de Groningsche als de Utrechtsche universiteit in aanmerking gebracht. De keuze is nog niet bepaald. Voorts ligt het in de bedoeling, de gemeente Amsterdam te bewegen tot aan zienlijke Inkrimping van het hooger on derwijs aan de gemeentelijke universiteit over te gaan. Gedacht wordt aan combi natie van faculteiten met die van de elders gevestigde rijksuniversiteiten BIJ „Justitie" denkt men de uitgaven te beperken door opheffing van het gerechts hof te Arnhem. Daarbij komt dan nog de opheffing van de rechtbanken te Zutphen en Dordrecht. Vervolgens zijn vijf Raden van Arbeid op de nominatie gebracht, om te worden opgeheven. Ook overweegt men vermin dering van de jaarlijksche stortingen in de fondsen der sociale verzekering. Een aanmerkelijke bezuiniging op de krankzinnieenveroleging (die reeds eerder ln studie genomen was) zal thans even eens in het bezuinigingsontwerp worden ondergebracht. Het verstrekken van rentelooze voor schotten aan de gemeenten via Staats- RECLAME. 6383 HOOFDPRIJS f. 250.— H. A. STEMERDING, Rotterdam. 2DE PRIJS 1.100.— Me\T. W. KETTING, Utrecht. SDE PRIJS f. 50.— J. G. LUCAS, Ulnim. De volledige uitslag bij Uw winkelier. De toewijzing had plaats ten overstaan van Nots. N. P. VAN PROOIJE, Rotterdam. boschbeheer ten dienste van de bebos- schlng zal worden beperkt. Tenslotte is ons medegedeeld, dat voor opheffing in aanmerking zullen worden gebracht: het Rijksbureau voor de Ont watering en de Centrale Commissie voor Ruilverkaveling" Het blad besluit met de opmerking, dat deze opsomming geenszins compleet ls. POLITIEK BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Een schrijven van den minister. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft naar de Regeerings- persdienst meldt aan de besturen van de gesubsidieerde bijzondere nijverheidsscho len het volgende schrijven gericht: Het ls mij gebleken, dat bij sommige be sturen van gesubsidieerde bijzondere nij verheidsscholen misvattingen bestaan over de te nemen maatregelen ten opzichte van directeuren, leeraren en beambten, die van een revolutionnaire gezindheid zijn, of die lid zijn van een vereeniging, van welke de voorzitter van den Raad van Ministers heeft verklaard, dat zij, om de doeleinden, welke zy nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt, de behoorlijk vervulling van hun plicht ln de vorengenoemde functies in gevaar kan brengen of schaden, of die op eenlgerlei wijze medewerking of steun verleenen aan een zoodanige vereeniging of van haar uitgaande actie Men meent n .1. van mi) maatregelen te moeten verwachten ter voorkoming of be strijding van de bovenbedoelde toestanden, terwijl de besturen Inactief blijven. Een andere onjuiste gedachtengang ls, dat ten aanzien van personen, die niet Rijksambtenaar zijn, ook al wordt hun be zoldiging geheel uit de publieke kassen be taald en al zijn zij verbonden aan onder wijsinrichtingen, ln het geheel geen maat regelen dienen te worden getroffen, indien de geschetste omstandigheden zich voor doen. Ik meen in verband met het voren staande uw aandacht er op te moeten ves tigen: le. dat het uw bestuur vrijstaat ln de instructies voor het personeel de verbods bepalingen op te nemen, die het wensche- lijk acht (art. 7 van het gewijzigd K.B. van 31 Mei 1926, Staatsblad No. 159). 2e. dat art. 15 onder f ontslag wegens gewichtige redenen mogelijk maakt, en dat ontslag ingevolge het tweede lid van art. 22 der Nijverheidsonderwijswet door uw bestuur, den inspecteur gehoord, dient te worden gegeven. Te uwer voorlichting voeg ik hierbij een lijst van de bovenbedoelde vereenlgingen: a. de Communistische Partij Holland, de Revolutionnair Socialistische Vrouwen bond, de Communistische Jeugdbond, het Landelijk Verbond van Recruten en alle communistische zgn. „mantelorganisaties"; b. het Nederlanda Unuiga Komltato; c. de Internationale van Proletarische Esperantisten (I.P.E.); d. de Communistische Partij Oppositie (C.P.O.); e. de Linksche Arbeiders Oppositie „Spartacus"; f. de Kommunlstische Arbeiders Partij IK.AJ.I; g. de Internationale Kommunistische Liga (I.K.L.); h. de Concentratie van Raden-Kommu- nlsten; i. de Rev. Soc. Partij, het Nationaal Ar beidssecretariaat (N.A.S.) en de daarbij aangesloten vakgroepen, de Rev. Jeugd bond (R.J.B.), de N A S. Vrouwenbond, de vereeniging voor Volksontwikkeling (V. V. V. O.), het Proletarisch Steunfonds, de groepen „Roode Makkers" en het comité van verweer tegen reactie, fascisme en dreigend oorlogsgevaar; j. de Onafhankelijke Soc. Partij, de sport-athletiekverg. „Wilskracht" (S.A.W), het Soc. Jeugd Verbond (S.J.V.), het Anti- Terreur Fonds, het Huisvestingscomité en de verg. voor Soc Ontwikkeling (V V.S.O); k. de Soc. Arbeiders Jeugd (S.A.J.); 1. het Landelijk Verbond van Soc. Anar chisten, de Alarmgroepen en het Landelijk Verbond v. die groepen, de Vrije Soc. Verg., benevens alle andere anarchistische groe pen en de Bond van Anarcho-Socialisten (B.A.S. m. het Nederl. Synd. Vakverbond met de daarbij aangesloten vakgroepen, de Synd. Arb. Jeugd Organisatie, de Synd. Vrouwen Organisatie, en het Fonds voor Intern. So lidariteit Nederland (F.I.S.); n. de Intern. Anti-Militaristische verg. (I.A.M.V.), het Intern. Anti-Mil. Bureau (I.A.MB.) en het Comité van actie Dienst weigeringsmanifest „Mobillseeren"; 0. de Intern. Soc Antl-Oorlogs Liga (1.8. A.OJL) p. de Vrijdenkers verg. De Dageraad; q. de Perhimpoenan Indonesia; r. de N.S.B.; s. de Aig. Ned. Fascisten Bond (A.N.F.B); t. de Nat. Soc Ned. Arbeiders partijen (groepen Schouten. Smit „De Binck- horst" Kruyt, De Joode alias Van Wa terland en Van Rappard i u. het Verbond van Nationalisten, en v, het Verbond van Nationaal Solidaris- ten in Rijks-Nederland. Tot de onder a. bedoelde mantelorgani saties behooren in elk geval te worden ge rekend de volgende vereenlgingen: 1. Vereeniging van Vrienden van de Sov jet-Unie (V.V.S.U.) 2. Internationale Roode Hulp „Holland" (I.R.H.); 3 Internationale Arbeldershulp (IA H.) 4. Revolutionnaire Vakvereenlglng Oppo sitie (R.V.O.); 5. Landelijk Werkloozen Strijdcomlté (L.W.S.C.); 6 Rood Frontstrijdersbond (R.F.B.): 7 Roode Sport Eenheid (R.S.E.) 8. Arbeiders Schaakbond Holland (A. 8. B.H.); 9. Arbeiders Voetbal Bond „Holland" (A.V.B.H.); 10. Arbeiders Dambond „Holland" (A.D.B.H.) 11. Arb Theater Bond „Holland" (A.T. B. H.) 12. Schrijvers-Collectief „Links Richten" (L. R.l; 13. Vereeniging van Arbeiders Fotogra fen 14. Liga tegen Imperialisme en voor na tionale Onafhankelijkheid; 15. Centraal Anti-Oorlogs Comité (C. A. O. C 16. Marxistische Arbeidersschool (M. A.S.) 17. Nederland U.8.S.E.; 18. Proletarische Vrijdenkersvereenlging (P.V.V.); 19. Strijdhond tegen het Fascisme (S.T.F.) 20. Het Nederlandsche Comité van Kun stenaars en Intellectueelen ter bestrijding van de terreur ln Duitschland; 21. Het Nederl&ndsch Boerencomlté (N B.C.) 22. De Roode Esperantisten (offlcleele naam: „Nederlanda Unuiga Komitato" N.U.K.). BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is met 1 Maart benoemd tot burgemeester van Son en Breugel, mr. R. A. L. M. H. Schoepp. Is op verzoek met ingang van gisteren eervol ontslagen mr. B. J Veenhoven als burgemeester van de Wijk. VERSPREIDE BERICHTEN. Het Old Burger weeshuls te Leeu warden hoopt 1 Mei a.s. het vier honderd jarig bestaan te vieren. De eerstvolgende audiëntie van den minister van Defensie zal gehouden wor den Maandag 25 Februari 1935, aanvan gende om 2 uur n.m. De Rijksmiddelen hebben ongerekend de dir. belastingen, lq Januari f31.199.530 opgebracht, tegen f. 25.554.075 in de eerste maand van 1934. UIT NED. OOST-1NDIE. DE SAMENVOEGING DER PENSIOENFONDSEN. BATAVIA. 15 Febr. (Aneta). De Volks raad besloot te advlseeren tot aanneming van het ontwerp tot samenvoeging van pensioen- en weduwen- en weezenfondsen volgens de richtlijnen door de Pensioen- flnancleringscommlssie aangewezen. KANTONGERECHT ALPHEN. Vcrstekvonnissen. Door het kantongéjfeht te Alphen wer den de volgende verstekvónnissen gewe zen: wegens overtr. Visscherijwet: P. H. J. D. te Den Haag 2-maal f. 2 subs. 2-maal 1 week tuchtschbolstraf; A. v. D., zonder be kende woon- of verblijfplaats 2-maal f2.50 subs. 2 d. met verbeurdverklaring ih beslag genomen vischtulg; G. de B. te Mijdrecht ï-maal f. 3 subs. 1 d. met verbeurdverkl. ln beslag genomen fuik; J. H. G. te Den Haag, 2-maal f. 2.50 subs. 2d.; W. de N. te Den Haag idem; J. P. A. P. B. te Bar- woutswaarder f. 3 subs. 2 d. en f. 1 subs. 1 d.; idem 2-maal f.30 subs. 2 d. met ver beurdverklaring in beslag genomen visch tulg; J. V. te Noordwijk 2-maal f. 5 subs. 3 d. met verbeurdverkl. der in beslag geno men vischtuigen. Terzake wegens overtre ding der Motor- en Rijwielwet: P. B to Amsterdam f. 1.50 subs. 1 d.; A. D. v. d. V. te Boskoop, f. 4 subs. 2d.; F. M. te Rotter dam f. 3.50 subs. 2 d.; W. v. d. B, te Den Haag f.3 subs. 2 d.; M. A. te Lekkerkerk f.3 subs. 2 d.; D. M. C. K. te Boskoop f.3 subs. 2 d.; W. v. L. te Boskoop f. 3 subs. 2 d.; P. V. te Stompwijk f. 1.50 subs. 1 dag; overtr. blnnenaanvarlngsreglement N. J. v. d. M. te Boskoop f.3 subs. 2 d.; overtr. der politieverordening der gem. Alphen, G. V. te Hazerswoude f. 2 subs. 1 d.; over treding Leerplichtwet: M. v. d. R. f.3 subs. 2 d.; J. W te Nieuwkoop f. 5 subs. 3 d.; overtreding der politieverordening der ge meente Koudekerk, H. J. H., zonder be kende woon- of verblijfplaats f.2 subs. 1 d.; J. W. V., gedomicilieerd te Lelden f.2 subs. 1 dag. Waar geen woonplaats ls ver meld. wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. HAAGSCHE POLITIERECHTER. In de verdachtenbank nam plaats de 23-jarlge Adr. N. W., uit Rijpweterlng. die bij verstek was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van broel- ramen ten nadeele van den tuinder J. v. d. Post te Woubrugge. Na het hooren van eenige getuigen vroeg de Officier van Justitie bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis. De Politierechter sloot zich hierbij aan. Voortgezet werd de zaak tegen den Leid- schen fluitist C. v. A., thans gedetineerd te Den Haag. Verdachte was landlooperlj ten laste gelegd. Hij was te Leiden aange houden zonder middelen van bestaan. De Officier van Justitie eischte 3 dagen hech tenis en opzenden naar Veenhulzen voor den tijd van 3 jaar. De Politierechter veroordeelde verd. tot 3 dagen hechtenis en opzending naar Veenhulzen voor den tijd van 2 jaar. De Officier eischte tegen A. de G. uit Voorhout 3 maanden gevangenisstraf ter zaken van het vervalschen van een bon van de Sierteelt-Centrale voor inlevering van bloembollen Overeenkomstig dien eisch werd ver dachte veroordeeld. Terzake van marktdiefstal stond terecht mej. E. M. v. E„ hulsvr. van M. H. v. d. B. uit Lelden. Zij had op 22 Nov van 't vorige jaar op de Zaterdagsche markt te Lelden vanaf een kraam eenige kleedingstukken weggenomen. Verd. bekende De Officier v. Justitie eischte f.25 subs. 25 dagen O Door Pierre Cot, oud-minister van luchtvaart van Frankrijk. Zai het mogelijk zijn de geheele weten schap te mobillseeren ten behoeve van den dood? Zullen alle ontdekkingen, die wat meer geluk aan de menschheld zouden kunnen brengen, eens dienen om te moor den en te vernietigen? De openbare meening houdt zich voor alles bezig met den chemischen en bac- terlologlschen oorlog. ZU vreest den on- zlchtbaren en onhoorbaren dood. die lang zaam de organen binnendringt en rond sluipt als een dief In den nacht. Het verschrikkelijke vervoermiddel van deze nieuwe manier van vernietiging is het vliegtuig. De wonderbaarlijke, nimmer eindigende vorderingen van de luchtvaart vormen voor den chemischen oorlog een enorm voordeel. Er ls bulten Moskou geen enkele Europeesche hoofdstad, die niet binnen enkele uren door doodelljke gassen overweldigd kan worden. Maar sommige menschen opperen het denkbeeld de na tuurkunde tegenover de chemie te plaatsen en meenen daarin het middel te hebben gevonden om deze laatste te kunnen uit schakelen. Volgens hen zou er een uitvinding zijn gedaan die het mogelijk maakt vliegtuigen ln volle vlucht tegen te houden. Men zou een luchtvloot kunnen verhinderen door een bepaalde zone heen te komen. Door een geheimzinnig bevel, beneden op aarde, zouden de motoren niet langer aan den wil van den piloot gehoorzamen en ophou den met draalen; het ontredderde toestel zou daarna onmiddellijk neerstorten. Op deze wijze zou een onzichtbare en ondoor dringbare versperring gevormd kunnen worden boven de bedreigde staten en ver ontruste steden. Spruiten deze beweringen voort uit een of ander romantisch aangelegde brein? Hebben wij hier met louter praatzlcht te doen of wellichtmet de vermoedens van een voorultzlenden geest? Voordat wij de gegevens van het vraag stuk onder oogen zien, dienen wij in het algemeen eenige reserve ln acht te nemen. Niets ls zoo mysterieus als de wetenschap. Haar ontdekkingen kunnen alle voorspel lingen te niet doen. In 1918 slaagden de Duitschers erin Parijs van grooten afstand te bombardee ren met een kanon. De eerste granaten brachten groote verrassing teweeg. De beste Fransche deskundigen op het gebied der artillerie verzekerden, dat zij zich on mogelijk een kanon met een dergelijke draagwijdte konden voorstellen; zij ver klaarden. dat de nrojectbslen door een vliegtuig waven uitgeworpen ep niet door een kanon afgeschoten. Het was van be lang geweest, wanneer zij meer aandacht aan de bewijzen geschonken hadden. De wetenschap bleef hier ln gebreke. Hetzelfde verschijnsel zou zich kunnen herhalen. Van de wetenschap valt nu een maal heel weinig te voorspellen. Wat wij weten is niet veel. Het is mogelijk, dat ergens op den aardbol een onbekend ge leerde in een verborgen laboratorium het middel heeft gevonden om Invloed te kun nen uitoefenen op de motoren van een vliegtuig, dat zich eenige duizenden voe ten hoog boven hem bevindt. Maar het kan ook zijn dat die geleerde het middel heeft gevonden om bijvoorbeeld den mensch zonder ademhaling te laten leven of hem onkwetsbaar voor kogels te maken. Dergelijke veronderstellingen kunnen als uitgangspunt van vele gesprekken dienen; men beschouwe haar echter niet als bases voor hoopvolle of onrustbarende gevoelens. Laat ons trachten het vraagstuk nader te bezien. Van wetenschapoeliik standpunt uit kan men drie vraeen stellen. Is het mogelijk door electro-magnetlsche hechtenis en een maand gev.straf voor waardelijk met 3 Jaar proeftijd. De Politierechter veroordeelde verd. tot f. 10 subs. 20 dagen hechtenis en 1 maand gevangenisstraf voorw. met 3 Jaar proef tijd. In de verdachtenbank nam plaats W. B. uit Stompwijk, terzake van diefstal van 6 eenden, toebehoorende aan B. K. aldaar. Verdachte beweerde dat dit zijn eigen een den waren, daar hij eveneens 6 eenden vermiste. Zoowel de Officier van Justitie ais de Politierechter hechtten hier weinig geloof aan. De Officier eischte f 30 subs. 30 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch veroordeelde de Politierechter ver dachte. Hierna stond terecht IJ. v. d. B. uit Kat wijk. Verd. had een quitantie vervalscht, welke moest dienen voor toeslag op huls- huur. Als getuige werd gehoord de heer J. v. D:, controleur der steunverleening al daar. De Officier eischte 2 maanden ge vangenisstraf. Verd. vroeg een voorwaar delijke straf. De Politierechter veroor deelde verd. tot één maand gev.straf. Overeenkomstig den eisch werd W. de W. uit Boskoop veroordeeld tot f. 20 subs. 20 dagen hechtenis wegens mishandeling van den 12-jarige A. B. aldaar. In de verdachtenbank nam plaats de schipper J. V., wien ten laste was gelegd, dat hij op 15 Jan. JJ„ toen hij met zijn motorschuit „Anna" op het Kagermeer voer opzettelijk een vlschzegen, toebehoo rende aan D. v. N. uit De Kaag heeft stuk gevaren. Als getuige werd gehoord de rijks veldwachter brig.-tit. A B., die op ge noemde plaats surveilleerde. Verd. be weerde geen zegen te hebben gezien. De officier stelde voorop de vraag of verd. willens en wetens het feit heeft gedaan. Spr. kon het bewijs, na het hooren van de getgigen niet vinden en vroeg vrijspraak. De Politierechter sprak verd. vrij. golven de werking van een magneet t storen en te doen ophouden? Er zijn proeven genomen. Men is er to geslaagd door de z.g. Hertsche golven een magneet bulten werking te stellen, doch er was een enorme hoeveelheid energie voor noodig. En het gelukte slechts op zen korten afstand. Natuurlijk bestaat de kans, dat het procédé voor perfectionneering vatbaar En de op deze wljae gevonden weg zou tot Interessante dingen kunnen ledden. Echtei wordt nu reeds voortdurend door aller, lel menschen beweerd, dat die of die vreemde mogendheid er in geslaagd li door middel van electro-magnetlsche t." ven vliegtuigen tijdens de vlucht tegen ie houden. De vliegtuigmotoren zijn thans evenwel aan dit gevaar onttrokken. Het gebruik van de radiotelegrafie en -telefonie aan boord heeft geleid tot het isoleeren van de motoren. De magneet en zijn omgeving kunnen niet meer door de een of andere golf beïnvloed worden. Dit ls dus de eerste hypothese, die we moeten verlaten. Men kan zich verder afvragen of het mogelijk is de bougies onklaar te maken Laten we aannemen, dat men een atmos. feer van geleidenden electrischen stroom kan samenstellen. Als het vliegtuig die atmosfeer binnenkomt, zou kortsluiting la de bougies ontstaan en geen ontsteking plaats hebben. Is het mogelijk boven de te beschermen gebieden dampen te pro- duceeren kwikdampen bijvoorbeeld - waarmede men het gewenschte resultaat zou kunnen bereiken? Wij behoeven niet lang na te denkei om de moeilijkheden van het aldus ge stelde probleem te kunnen constateeren Er zijn Inderdaad proeven genomen. Maar ook hier bleek het „pantser" om de bou gies en de omgeving der ontsteking hel struikelblok te vormen. De bougies kunnen door een geleidende atmosfeer heen trek ken, zonder dat haar werking er dooi beïnvloed wordt. Dan is er nog een derde hypothese, Is het mogelijk gelijk met de lucht, die de motor inzuigt, een bepaalde stof in de motor te doen binnendringen, welke een plotselinge explosie veroorzaakt? Doch ook hier stuit men op twee moei lijkheden. In de eerste plaats kent men geen stoffen, welke de eigenschappen voor het bereiken van een dergelijk resultaat bezitten. En aan den anderen kant li het noodzakelijk het product op die pun ten te verspreiden, waar de vijandelijke vliegtuigen zullen passeeren. Slechts wel nige minuten zfln noodig om tot de con clusie te komen, dat we hier met een droombeeld te doen hebbende oorlog moet dus wel een tragische werkelijkheid zijn. Niets geeft ons dus het recht aan te nemen, dat een volk het middel zou heb ben gevonden om vliegtuigen in volle vlucht tegen te houden. In tijden van verwarring en vrees doen zoo nu en dan dergelijke geruchten de ronde soms om de publieke opinie te verontrusten, soms om haar te kalmeerea Doch geen dezer geruchten berust een positief gegeven. Het ziet er bij den huldigen stand van zaken ln de weten schap niet naar uit, dat de natuurkunde ons het middel zal verstrekken om om tegen het kwaad dat de chemie te voor schijn kan roepen, te beschermen. De luchtoorlog en de chemische oorlog zijn de oorzaak van het doodelljk risico dat de menschheld loopt. Hun perspectle ven bedreigen alles, het Leven en het Ideaal, Slechts een machtige poging van ge meenschappelijke solidariteit kan ons be schermen. (Nadruk verboden) GEBOREN. Jacobus Gijsbertus, z. v, N. v. Putten en M. C. H. J. Struik Abraham, z. v. P W. Brandt en P. J. den Os Arle, z. J. v. Son en W. Ouwersloot Jacobus, i v. J. Heus en E. M. Holverda Johann» Geertrulda, d. v. J. G. de Groot en E Groenewegen Cornelia Catharlna, d. v. J. N. Hazebroek en J. C. Beekhulzen Neeltje, d. v. J. A. Esmeijer en J. M. Blanken Geertje, d. v. D. Lamberts en M. H. Vis Antonia Maria, d. v. A. C Bocxe en C. v. d. Zwet Albert Jacobus, z. v. G. Slootweg en M. E. v. Iperen - Gijsbert, z. v. J. Varkevlsser en E. A. Weijden Cornelia, d. v. J. Kagenaar en W. v. Duijn Leonardus Marlnus, z. A v. d. Voort en C. J. Smeele Christin» Cornelia, d. v. H. Th. Juffermans en C. Bakker Antoon, z. v. A. Siera en S. Polanen. OVERLEDEN: A. Vermeulenv. d. Heuvel vr. 46 J. S. HoogervorstBlok, vr., 39 j. de BruijnKonlngs, wede. 82 j. H"""iumi"iimmnimi'iiiiniii'Ni'W Steunt, bij gelijken prijs en kwalileh De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestriidt gij de werklooshi 2-J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10