158te Jaargang VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 No. 22976 STADSNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. DANKBETUIGING DER MARINIERS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJ6 DÊ& ADVERTENTIES: 3p <jte. per regel toot advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van opa Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zakenadvertenttes belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bl] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 ote- bU maximum aantal woorden vpn 30. - Incasso volgen? Boetrecht. Voor opzending van brieven 10 cte. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:, Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f' "1® Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten .(voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.). lit nummer bestaat uit VIER blauen EERSTE BLAD. NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing van Ds. Staal. De afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrou- enbond had gisteravond een bijeenkomst slegd ln de Muziekschool aan den Nieuwe j|n, die druk bezocht was en o.a. werd ijgewoond door wethouder Gosllnga. De presidente, mej. Van Loo, heette Den hartelijk welkom, waarna zij den jreker van dezen avond, ds. Staal, Geref. red. te Drachten, met een enkel woord lleidde. Ds. Staal hierna het woord verkrijgend ïrak over „Twijfel". In het begin van zijn rede zette spr. ult- m, dat, al grijpen wij terug naar eeuwen er, er steeds twijfel is geweest. Twijfel, aldus spr., is den mensch eigen Eworden vanaf des menschen val ln het gradljs. Kon Adam ln den staat der ichtheld niet twijfelen, sedert den val is e geest van den mensch te vergelijken let een schip, dat heen en weder slingert p de golven. Verschillende schrijvers werden door pr. geciteerd, waaruit bleek, dat ook zij e twijfel beschreven als een balancee- En van den menschelljken geest. Twijfel baart in den geest onrust en Blust. Bij elke twijfel hebben wij te doen iet den menschelljken geest. Met zien heeft twijfel niets uit te staan, a de ontkenning is twijfel eveneens uit- •bannen. Beide stellingen werden door spr. met pkele voorbeelden verduidelijkt. Vele groote mannen hebben vaak ook i hun leven een tijd van twijfel doorge- laakt. Goethe, Faust e.a. verwerpen be- iktelijk in hun werken God. Ook dit kan in hun standpunt uit als twijfel worden mgemerkt. Velen zeggen, dat zij twijfelen, en loo- >n met de positieve ontkenning ln hun irt. Het relativisme, dat elk in zijn mee- ing laat maar zegt „alles is betrekkelijk", zeer gevaarlijk voor Jonge, maar even- ins voor oude menschen. Sprekende over het werk van mevr. ia BoudlerBakker „De klop op de sur", wees hij er op, dat de titel van dit erk evengoed had kunnen luiden: „De rekende consciëntie". De klop van de oscientle, de leegheid van het hart ordt in dit boek duidelijk aan het licht steld. Ook Multatuli in „Het gebed van een roetende" heeft in zijn hoogmoed ont- ind, dat er een God is. De spot van een Pilatus in het recht- lis lijkt eveneens veel op een openba- van twijfel, die in wezen echter in- irüjke spot was tegen de woorden, die zus sprak. In een ernstig woord wees spr. er erts op, dat in den Hemel geen twijfel om dan op te merken, dat ln de hel les reëel ls. Verschillende gestalten van twijfel zijn Allereerst is daar de periodieke twijfel, e spr. vooral in zijn ambtelijk werk on- I de geloovigen vaak ontmoet. De zeker- ild des geloofs verdwijnt dan uit het zlchtsveld. Ook op het economisch-maatschappelijk 'en, is er twijfel of er achter de wolken 8 wel een God woont. Bij een objectief geloof zien wij de sub- stieve twijfel zich openbaren. Een andere twijfel, is de acute twijfel. Van de groote hoogte vallen de men- hpn dan in een peillooze diepte neer. In 't Hooglied van Salomo zien wi> ook de vte-twijfel geteekend. Dergelijke gevallen van twijfel zijn wel raar maar verdwijnen in den regel weer pedlg. Er is ook nog een vorm van twijfel, die it. wil kwalificeeren als nederige hoog- ped. Menschen, die hiermee behept zijn, melen altijd en verkeeren nooit in twee 'et verschillende voorbeelden werkte Staal een en ander nader uit. touden wij bij economische moeilijkhe- b den mensch voor de oogen, bij smar- bjke verliezen daarentegen valt de rnsch weg en komt God in het leven i den geloovige naar voren. Stil gaat mensch dan berusten ln zijn moeilijken g. II. een ernstig slotwoord wees spr. erop, wij daders des Woords zullen zijn en F °P het geestelijk leven zullen stellen. Tls beloften, die in Christus ja en amen i zullen wij aanvaarden en gelooven, God eën Waarmaker van Zijn lord is. pij monde van de presidente werd ds. Pal bedankt voor zijn ernstige rede, arna sluiting volgde. EIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Bezing van den heer Geijtenbeek. een der bovenzalen van „In den Ver ben Turk", hield gisteravond de L.A. haar clubavond. Jjadat de voorzitter de aanwezigen had psom geheeten, merkte hij met voldoe- a op, dat hat, groot aantal genoodig- een bewijs was, dat de amateur-foto grafie ln Leiden groote belangstelling had. Deze belangstelling kan wakker worden gehouden, door zich aan te sluiten bij de L.A.F.V., die juist voor beginners cursus sen, lezingen en werkavonden houdt. Na de gewone huishoudelijke punten van de agenda afgewerkt te hebben, hield de heer Joh. Geijtenbeek een causerie over zijn „Bezoek aan de Agfa-paplerfabrieken te Leverküsen". In een helder betoog wist de spreker zijn hoorders mee te voeren door de fa briek, toonbeeld van reinheid en stofvrij - held, waar alle werkzaamheden ln donker lood licht geschieden. Het ruwe papier wordt eerst op rek- kracht beproefd, daarna door borstels van een barytlaag voorzien, om dan ln groote lussen naar de droogkamers te gaan. Na het drogen zorgen zware walzen voor een gelijk oppervlak. De lichtgevoelige emulsie ln hoofd zaak bestaande uit gelatine, zilvernitraat, Broomkali wordt vooraf klaargemaakt. Het papier wordt door deze emulsie ge lijkmatig overdekt en daarna gedroogd. De snijafdeeling zorgt voor de gebrui kelijke formaten. De pakafdeeling stuurt het papier keurig verpakt naar de ver- zendafdeeling, die voor distributie over de geheele wereld zorg draagt. Een Agfafilm (onbrandbaar) gaf aan het betoog een helder inzicht. Een warm applaus was het bewijs, hoe men deze lezing waardeerde. Na de pauze gaf de heer Binnenkamp een critische beschouwing van een foto collectie aan den wand. Ook dit leerzame gedeelte van den avond werd met belang stelling gevolgd. Nadat, onder den Indruk van het genotene, eenige genoodigden zich als lid hadden opgegeven, werd de ver gadering tegen 11 uur gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzingen Firma G. van der Poel, Hooge Morsch 26 Oegstgeest. Meldhandel enz. Door uittre ding van den vennoot: C. van der Poel, is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door: J. van der Poel, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. A. N. Turksma, Haarlemmerstraat 171, Lelden. Winkel en grossier ln manufac turen, fournituren en mode-artikelen. Uit tredend eigenaar: A .Turksma, Leiden Nieuwe eigenaar: N. Turksma, Leiden. Stokhuyzen's Vruchtensap en Jamfa- briek N.V., Wilhelminastraat 34, Alphes aan den Rijn. Overleden Commissaris: W. C. van de Ree, Alphen a. d. Rijn, d.d. 6 Febr. 1935. o DE ARBEIDSBEURS. Op den 14den Februari 1935 waren 4595 (v. j. 3609) werkzoekenden ingesohreven. Met ingang van 18 Februari a.s. wordt de heer J. de Wolf, gedetacheerd aan het Rijksmuseum van Oudheden al hier, overgeplaatst naar het Rijksmuseum G. M. Kam, te Nijmegen. De tweede ploeg der lichting 1935 der beredenen en bestemd voor den dienst als treinsoldaat van het 6e regiment veld artillerie, die bestemd zijn voor de trein- afdeeling der le artilleriebrigade, wordt 3 Juni ingelijfd en direct daarna naar die treinafdeeling te 's-Gravenhage gezonden. Als verdacht van heling in den rij wieldiefstal, waarvan wij gisteren mel ding maakten, is door de politie de 22- jarige H. S. S. aangehouden, bij wien de jeugdige dieven de gestolen onderdeden verkochten. Gistermiddag is de 30-jarige J. L. S. uit Amsterdam, die in de fabriek van P. aan den Hooge Rijndijk bezig was een ma chine te monteeren, met zijn hand tus- schen eenige machinedeelen bekneld ge raakt, waardoor een vingertop werd afge- kneld. De E. H. D. vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. Tengevolge van een defect aan de heffingsinstallatie ls gisteravond om streeks 11 uur een der afslultboomen van den overweg aan den Rijnsburgerweg om laag gestort en terecht gekomen op het hoofd van den infanterist J. M. B. Hij be kwam een bloedende snijwond aan het hoofd en een bloedneus en is door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen radio: Alcyone, Aldabi, Alchiba, Alwaki, Chr. Huygens, Cpttica, Crynssen, Indrapoera. Joh. de Witt, Kota Baroe, Kota Gede, Kota Tjandi, Poelau Bras, Poelau Laut, Slbajak, Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens vla Scheveningenradio te bereiken. Bij verzending van een radioteegram via Scheveningen-radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland's antwoord overhandigd De controle over wapenfabricage en handel Gisteren heeft de Duitsche minister von Neurath aan den Engelsche en Fransche gezant het antwoord der Duitsche regee ring overhandigd Inzake het accoord van Londen. Het document telt twee bladzijden, ls van vrij algemeenen aard en gunstig ge stemd voor de opening van diplomatieke onderhandelingen omtrent alle punten, die door de Fransch-Engelsche nota wor den opgeworpen. De Duitsche mededeeling behandelt uit voerig het Locarno ln de lucht, dat in gunstige overweging genomen schijnt te worden maar het Oostelijk verdrag en de garantievoorstellen betreffende Oostenrijk worden met voorbehoud behandeld. Morgen verwacht men publicatie van het volledige antwoord. De „Deutsche diplomatisch-polltische Korrespondenz" verklaart nog: Een aandachtigen waarnemer der uit latingen van de Rijksregeering in de laat ste maanden kan het niet verbazen, dat Duitschland nog steeds een positieve hou ding aanneemt tegenover de pogingen om elk oorlogsgevaar te verbannen. De vredes wil van Duitschland en zijn bereidwillig heid om te onderhandelen zullen wel op nieuw bevestigd zün. Het Londensche com muniqué bevat zooals men weet. voorstel len. waarover vrij onderhandeld kan wor den, die dus niet óf aangenomen, öf ver worpen behoeven te worden. Over een reeks van onderwerpen zijn reeds onderhandelingen opgezet, vooral over de kwestie van de organisatie der veiligheid ln het Oosten en Zuid-Oosten van Europa. De bevoegde Duitsche instan ties koesteren den wensch, dat de diplo matieke gedachtenwisseling over dit bui tengewoon moeilijk complex van vragen binnen afzienbaren tiid tot een bevredi gend resultaat zullen leiden. De gedachte van een iuehtverdedlgings- conventie. op wedêrfceerigheid berustende, aldus wordt verder betoogd, ontmoet in Duitschland begrijpelijkerwijze de grootste belangstelling. Dit plan beteekent eener- ziids grootere offers en grooter risico, maar is anderzijds zeker eveneens bit machte om de door allen gewenschte verhoogde veiligheid te brengen. Het uitgangspunt zijn de jongste Engelsch-Fransche bespre kingen te Londen geweest. Z;i bewegen zich in de richting der maandenlange pogingen der Engelsche regeering, den draad, die ln April 1934 afgebroken werd, weer op te vatten en een weg te vinden voor een gedachtenwisseling over de ac- tueele Europeesche problemen. Men zal daarom mogen aannemen, dat Engeland de zoo gelukkig ingeluide actie, die reeds tot een eerste toenadering heeft geleid, voortzetten zal. Van Duitsche zijde zal zeker niets ver zuimd worden om dergelijke gesprekken, die zooals de ervaring bewijst, sneller tot positieve en praktische resultaten leiden dan onderhandelingen ln een grooter kader, in den zin van de verdere Euro peesche ontspanning tot een goed einde te brengen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het in aller belang is. het door het spoedige Duitsche antwoord op dreef ">brachte pro bleem met volkomen loyaliteit en goeden wil zoo snel mogelijk vooruit te helpen. De volkeren verwachten, dat vooral de pro blemen, wier oplossing volgens het gezond verstand bereikbaar is, door de regeerin gen zonder uitstel rijp voor een regeling zullen worden gemaakt. Want de oplossing van de ééne vitale kwestie zal, zuiver psy chologisch gezien, tal van hinderpalen op ruimen en de oplossing van moeilijker problemen mogelijk maken. Dit klinkt zeker hoopvol, Doch laten we de publicatie van het officieele memo randum afwachten. Gistermiddag is te Genève de zitting aangevangen van de Ontwapeningsconfe rentie-commissie voor de controle over wapenfabricage en wapenhandel. Voorzit ter is de Deen Scavenius en in zijn afwe zigheid de Poolsche gedelegeerde Komar- nicki, In de commissie zijn vertegenwoor digd de groote mogendheden Frankrijk, Engeland, Italië, Rusland, de Ver. Staten, en Japan benevens een reeks andere landen, w.o. Denemarken, Polen, Turkije, Mexico, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. De Amerikaansche delegatie staat onder leiding van den gezant te Bern, Wilson. De Italianen doen zich vertegenwoordi gen door een waarnemer. Aan de beraad slagingen liggen Amerikaansche voorstel len ten grondslag. Zij beoogen, dat iedere bijzonderheid op het gebied van particu liere, zoowel als staatsfabricage van wa penen en van den wapenhandel in bin nen- en buitenland oprichting van fa brieken, plaatsen en uitvoeren van op drachten, in- en uitvoer van wapenen begeleid moet gaan van een licentie en dat ieder uitgeven van licenties tegelijker tijd moet worden medegedeeld aan de in ternationale controle-instantie te Genève. Deze controle-instantie moet de perma nente beroepscommissie zijn, die nog in het leven moet worden geroepen. Bij den aanvang lichtte de Amerikaan sche gezant Wilson nogmaals het Ameri kaansche ontwerp toe en beval een zoo spoedig mogelijke aanvaarding aan. Spr. wees er op, dat de Ver. Staten liever zou- VOOR DE REGELMATIGE TOEZENDING VAN ONS BLAD. Van het hoofdkwartier van het Neder landsche Contingent Saartroepen, Bleich- strasse 1, te Saarbrücken, ontvingen wij hedenmorgen het volgende schrijven: „Namens den Commandant van het Nederlandsch contingent Saartroepen zeg ik U zeer hartelijk dank voor de wijze waarop Gij in de afgeloopen weken, door het regelmatig sturen van Uw cou ranten, hebt medegeleefd met ons, ter wijl wij buiten ons Vaderland onze plicht vervulden. Gij wilt U wel ervan overtuigd houden dat wij steeds in groote dankbaarheid zullen blijven gedenken, dat Gij door Uw belangstelling ons vele uren ge schonken hebt, waarin wij ons op de hoogte konden stellen van hetgeen er,in ons land en daarbuiten voorviel." Dit schrijven was onderteekend door den commandant M. R. de Bruyne en J. v. d. Giesen. den zien, dat een algemeene overeen komst tot stand zou komen, maar zoolang dat niet mogelijk is, stellen zij er den grootsten prijs op, dat ten minste de in de laatste zitting van het presidium der conferentie voorgesteld afzonderlijke over eenkomsten worden aangenomen. De Fransche senator, Auberl. zette uit een, dat Frankrijk bereid is, het Ameri kaansche ontwerp als basis van bespre king te aanvaarden, doch dat niet alleen de commissie voor wapenhandel zich moest bezighouden met de Amerikaansche voorstellen, maar ook de voor Maandag a.s. bijeengeroepen andere commissie van de Ontwapeningsconferentie, die zich be zighoudt met de inrichting van een per manente ontwapeningscommissie. De Egelsche vertegenwoordiger, onder staatssecretaris Stanhope, oefende vrij scherpe critiek uit op de Amerikaansche voorstellen. Het is noodzakelijk alle voor stellen op het gebied der ontwapening zoo veel mogelijk te vereenvoudigen. Het gaat er bij de huidige werkzaamheden der con ferentie om de controle en openbaarheid der bewapeningen voor te bereiden en daardoor een gunstige situatie te schep pen voor latere verder gaande stappen. Alles wat dit doel niet direct dient, moet worden geschrapt uit de voorstellen der Amerikanen. De Italiaansche gedelegeerde, Ruspoli, oefende eveneens critiek uit op de Ame rikaansche voorstellen, die te ver gaan en die men moet vereenvoudigen. Daarbij wees hij op het wapenhandelsaccoord van 1925 dat betrekking he"ft op den handel in wapenen. Beter is Let ook het nieuwe accoord to1 den wapenhandel te beperken. Daarna werd de zitting tot heden ver daagd. Mun ziet: de eenheid is al weer niet groot! o DUITSCHLAND. Schoolstrijd. De inschrijving van leerlingen voor de scholen, heeft te München een groot suc ces voor de Katholieken opgeleverd, want 67 procent van de inschrijvingen is ge schied voor de confessioneele school. Dit succes is naar de correspondent van de „Times" meldt nog merkwaardiger, omdat de regeering iedere propaganda in de bladen, in de schoollokalen of op straat verboden had, behalve voor de staats school, te wier behoeve in de bladen groote advertenties en aanbevelingen stonden, onderteekend door den burgemeester van München, den voorzitter van de Duitsche Schoolgemeenschap en den plaatselijken leider van de Hitlerjeugd De Vereeniging van Katholieke ouders daarentegen, was zonder eenige gelegenheid of mogelijkheid om voor haar zienswijze propaganda te maken. De inschrijving is zonder incidenten verloopen, behalve, dat een man, die op een propagandavergadering van de Duit sche school in debat kwam en de confes sioneele school verdedigde, later op straat door eenige nazi's is aangevallen en bont en blauw geslagen. MEXICO. De regeering achter de stakers. De aankondiging van de algemeene werk staking op heden is voor de regeering aanleiding geworden een verklaring te publiceeren, waarin zij zegt het standpunt van de stakende taxi-chauffeurs te deelen en waarin den ondernemers wordt voor geschreven, den eisch der chauffeurs in zake het sluiten van arbeidscontracten te aanvaarden. Tot dusver mochten de chauffeurs de auto's berijden tegen betaling van een be paalde huur aan de ondernemers, terwijl zij de ontvangsten van alle ritten moch ten behouden. Door de thans voorgeschreven maatre gel worden de chauffeurs werknemers met een vast loon. De algemeene staking in Fuebla is reeds afgezegd, nadat de eischen der arbeiders waren ingewilligd. i BINNENLAND. De mariniers uit het Saargebied mor genavond te Rotterdam; Maandag te Den Haag défilé voor H.M. de Koningin - (Binnenland, 3de Blad). Overwogen wordt witte achterspatborden voor rijwielen en bakfietsen verplichtend te stellen (Binnenland, 3de Blad). De heer Braat geweigerd als lid der N.S.B. (Binnenland, 3de Blad). Ons parlementair overzicht (3de Blad). Haagsche juweeiendief te Rotterdam aangehouden (Gemengd, 4de Blad). BUITENLAND. Het Duitsche antwoord inzake het accoord van Londen overhandigd (Buiten land en Tel., 1ste Blad). De Labour-motie van wantrouwen tegen de Engelsche regeering inzake de werkloos heid verworpen (Buitenland, 1ste Blad). Het proces-Hauptmann (Buiten. Ge mengd, 4de Blad en Tel. 1ste Blad) Griekenland gaat zijn grenzen verster ken (Buitenland, 1ste Blad). Redevoeringen van Goemboes en Tib or von Eckhardt (Buitenland, 1ste Blad). ENGELAND. Labour-motie van wantrouwen verworpen. Het Lagerhuis heeft gisteren de labour- motie van afkeuring van het regeerings- beleid wegens de voorstellen inzake de werkloozenuitkeeringen behandeld, In de motie wordt gezegd, dat de regeering het vertrouwen van het Huis en het volk ver loren heeft en dat zij het Huis in feite mislèid heeft nopens" de schalen der nieuwe uitkeeringen. Lansbury zeide in de toelichting, dat hij de regeering niet wilde beschuldigen van onbehoorlijk gedrag, maar toch wel' van grove nalatigheid. Alles wat nu geschied was, hadden de sprekers van de oppositie in en buiten het parlement al maanden geleden voorspeld, maar d'e regeering was doof gebleven en had haar nieuwe voor stellen door een commissie laten uitwer ken, op zulk een wijze, dat de betrokken minister ze vorige week inderhaast had moeten terugnemen wegens de felle en ge rechtvaardigde ontevredenheid, die in het geheele land opgelaaid was. Spr. deed daarna een aanval op het afgrijselijk middelen-onderzoek, dat ge heele huisgezinnen uiteen had gerukt en in de beste gevallen een ergerlijke plagerij beteekende. Wat de door de regeering uit gebazuinde z.g. opleving betreft, beweerde spr., dat het aantal werkloozen, dat 12 maanden en langer werkloos was gebleven, bijna een derde deel grooter was dan toen de laatste labour-regeering aftrad en dat ook het aantal paupers in de werkhuizen weer was toegenomen. Maar de ergste fout van de regeering was, dat zij niets voor de bestrijding van de werkloosheid deed, want met uitkeeringen, hoe dan ook geregeld, werd het kwaad niet in den wortel be streden en daarom verdiende deze regee ring het vertrouwen van het Huis niet langer. MacDonald beantwoordde den spreker zelf en ontkende met nadruk, dat de re geering maar bij de pakken was gaan neer zitten en Gods water maar over Gods akker had laten löopen in afwachting waar het heen zou vloeien. De regeering had in tegendeel zooveel gedaan, dat het ver trouwen weer voor een groot deel was teruggekeerd, dat de industrie weer op leefde en dat er nieuwe werkgelegenheid geschapen was. Ais voorbeeld noemde spr. de voltooiing van de Queen Mary van de Cunard-Whie Star Line, die zonder regeeringssteun niet aan 3000 Clyde-arbeiders werk voor 2Vt jaar zou verschaft hebben. Maar een wereldprobleem als de werk loosheid kan niet in één dag, noch in één iaar opgelost worden. De regeering bezit den moed van haar overtuiging, dat met geforceerde middelen niets aan te vangen was. en den moed van geduld om haar politieke lijn te volgen, die zij als de eenig juiste in de omstandigheden had uitgestip peld. Aan deze sterke politiek van de vaste lijn zou de regeering blijven vasthouden. McDonald moest zich herhaaldelijk ver dedigen tegen beleedigende opmerkingen. De Conservatieve oud-minister Steel- Maitland besprek den toestand in de lan den die den gouden standaard handha ven. Hij was van oordeel, dat Nederland groote voordeelen geniet van de reserves welke het in den oorlog heeft kunnen vormen, maar dat toch de toestand van het land zeer moeilijk is. Steel-Maitland gaf in overweging, dat Engeland de Ver. Staten zou polsen over stabilisatie van pond en dollar. Indien een overeenkomst tot stand komt. zal Enge land daarna onderhandelingen moeten aanknoopen met de landen van het goud- blok. Tenslotte is de motie verworpen met 374-68 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1