KROEPHOEST THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EfLAND. LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 12 Februari 193S BINNENLAND. 1IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIHHHIHHIHIHH RECHTZAKEN. FAILLISSEMENTEN. CRISIS-BERICHTEN. SPORT. VRAGENRUBRIEK. GEEN NIEUWE BIOSCOPEN MEER. Besluit van den Nederl. Bioscoopbond. Gisteren heeft te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer D. Hambur ger Jr. uit Utrecht een buitengewone spoed-ledenvergadering plaats gehad van den Nederlandschen Bioscoop Bond, waarin een voorstel van het hoofdbestuur om tot tijdelijke afsluiting van het Ne- derlandsche film- en bioscoopbedrijf over te gaan. Is behandeld. De belangstelling voor deze vergadering was enorm. Meer dan drie vierde van de leden was aanwezig. Na een geanimeerde discussie werd het door het Hoofdbestuur voorgesteld con- oept-besluit, nadat tevoren na overleg met en met instemming van de onderschei dene afdeelingsbest uren eenige wijzigin gen in het oorspronkelijke concept waren gebracht, met algemeene stemmen goed gekeurd. Bovendien heeft de vergadering met al gemeene stemmen een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, om dit bestuur op te dragen, onverwijld en studie-commis sie te benoemen, die tot taak zal hebben be onderzoekeh. of het al dan niet wen- schelijk is om ook na den 31 sten Decem ber 1935 regelen, gelijk in het besluit zijn vastgesteld, of andere maatregelen, die echter de gezonde ontwikkeling van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf niet in den weg mogen staan, voor te be reiken en daaromtrent tijdig voor den expiratiedatum van het genomen besluit het Hoofdbestuur te rapporteeren. (MMTIEK OP MINISTER DE WILDE. Salarisherziening voor het Provinciaal personeel in Noord-Holland. De Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben gisteren opnieuw een buiten gewone zitting gehouden in verband met de kwestie der salarisherziening van het provinciaal personeel. De minister van Binnenlandsche Zaken had verzocht, de salarissen in Noord- Holland in overeenstemming te brengen met het Rijksbezoldigingsbesluit en met de salarissen in de provincie Zuid-Holland. Over dit verlangen van den minister is uitvoerig gecorrespondeerd. Ged. Staten Staten verklaarden zich bereid, een ont- werp-regeling voor de verlagingen samen te stellen, hetgeen veel tijd vergde Daar de minister van oordeel was, dat het ge- ruimen tijd zou duren, voordat de nieuwe regeling zou zijn vastgesteld, heeft hij een Kon. Besluit bevorderd, waarbij Ged. 6taten werden uitgenoodigd, voor 12 Febr. de nieuwe regeling vast te stellen. Deze handelwijze van den minister heeft In de gisteren gehouden zitting veel cri- üek te verduren gehad. Vooral betreurde men het, dat het recht, om over een zeer belangrijk onderdeel der Provinciale Huis houding te beslissen, aan de Prov. Staten ontnomen was. Namens Ged. Staten ver klaarde mr. Slingenbergh, dat het voor het provinciaal personeel beter was. te vol doen aan het verlangen van den minister, omdat het minder gebaat is bij een rege ling welke van hoogerhand wordt opge legd. Tenslotte werd een motie der Soc. Dem. Statenfractie, waarin Ged. Staten werden uitgenoodigd, niet te voldoen aan de aan maning van de Kroon, verworpen met 36 tegen 22 stemmen. Ged. Staten zullen dus over de sala risherziening beslissen. DE SPOORWEGPENSIOENEN. Personeelraad komt op voor de gepensionncerden. In een te Utrecht gehouden gemeen schappelijke vergadering van dên Bond van Gepensionneerden en den Personeel raad bij de Ned. Spoorwegen, waarin de vijf erkende vakvereenigingen zijn geor ganiseerd, heeft een langdurige bespre king plaats gevonden van het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Pen sioenwet voor de spoorwegambtenaren. Er werd volledige overeenstemming ver kregen over de te voeren actie. Door den personeelraad werd alle mogelijke steun aan de gepensionneerden toegezegd, waar toe hij om te beginnen, een adres tot de Tweede Kamer zal richten, waarin zijn bezwaren tegen het wetsontwerp kenbaar gemaakt worden: Met name zal ln het bijzonder worden opgekomen tegen het feit, dat de pensioenen op losse schroeven zullen komen te staan, doordat de desbe treffende minister, indien het wetsont werp aangenomen wordt, bevoegdheden krijgt, wijzigingen in de pensioenen aan te brengen, zonder de Kamers der Staten Generaal daarvoor te behoeven te raad plegen. o NIEUWE ORDER VOOR SCHEEPSBOUW. Opdracht aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Door de Nederlandsche Koloniale Tank vaart Maatschappij te 's Gravenhage, is met de Rotterdamsche Droogdok Maatsch. gecontracteerd voor den bouw van een dubbelschroef stoomtankschip met een draagvermogen van 6000 ton. Het schip zal een lengte hebben van 360 voet en een breedte van ongeveer 64 voet. De nieuwe tankboot zal gebruikt worden voor het transport van producten van de Nederlandsche Koloniale Petroleum Mij. Gelijk men weet, heeft de Rotterdam sche Droogdok Mij. verleden week ook opdracht gekregen voor den bouw van een der zes tankschepen, welke de Bataafsche Petroleum Mij. hier te lande laat bouwen. OPHEFFING VAN GEMEENTEN. Bij de Tweede Kamer is een westont- werp ingediend tot opheffing van de ge meenten Hedikhuizen, Herpt, Nieuwen- kuyk en Oudheusdcn en uitbreiding van de gemeenten Drunen, Heusden en Vlij men. RECLAME. SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Kruschen werd het beter. „Een jaar lang heb Ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aangewend, maar niets hielp, totdat ik er eindelijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaandeweg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aange schaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aanbevelen." B. J. W. te B. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk functionneeren, ontstaat in het lichaam een ophooping van schadelijke afvalstof fen en urinezuur, wat de ondragelijke rheumatische pijnen kan veroorzaken. De zes verschillende zouten in Kruschen drij ven deze afvalstoffen en urinezuur langs den natuurlijken weg zachtjes en volkomen uit het lichaam; de dagelijksche dosis" Kruschen zal daarna de afvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stoffen geregeld uit het lldhaam. te ver wijderen. 6156 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f.0 90 en f.160 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. ONBEHOORLIJKE VRAGEN. Vice-President van den Raad van Justitie te Semarang betuigt zijn spijt. Op de rechtszitting van den Raad van Justitie te Semarang op 30 October IJ. Is door den President van dit college aan een beklaagde gevraagd: „Ben je Katho liek? Heb je nooit gebiecht? Wat zei de pastoor dan?" De heer Feber vond daarin aanleiding den minister van Koloniën te vragen of Z.Exc. bereid was te bevorderen, dat vra gen van dezen aard door rechterlijken ambtenaren in het vervolg niet meer wor den gesteld. Dr. Colijn, die terzake in Lndië inlch- tingen heeft Ingewonnen, waarbij bleek, dat de geïncrimineerde vragen inderdaad waren gesteld, antwoordt den heer Feber thans het volgende: Naar het oordeel van den ondergetee- kende behoefd niet te worden gevreesd, dat ln het vervolg door Nederlandsch-In- dlsche rechterlijke ambtenaren vragen van den gewraakten aard zullen worden gesteld. In dit verband moge hij overigens mededeelen. dat het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, welk college Ingevolge artikel 157 van het Reglement op de Rech terlijke Organisatie daar te lande belast ls met het toezicht op de rechtsbedeellng ln geheel Nederlandsch-Indië en met de zorg, dat die bedeeling behoorlijk en on vertogen plaats hebbe. de onderwerpelijke aangelegenheid heeft onderzocht, doch geen aanleiding heeft gevonden ter zake eenigen maatregelen te nemen, aangezien, hoewel ten onrechte de biecht ter sprake is gebracht, dit zonder bijbedoeling heeft plaats gehad en de vice-president van den Raad van Justitie te Semarang schrifte lijk heeft verklaard het minder kiesche van zijn optreden te hebben ingezien. Mr. A. H. v. d. VBEN. Tot secr.-vrijgestelde van den Bond van Chr. Politie-amtenaren is benoemd ln de plaats van den heer W. de Jong te Am sterdam. die benoemd werd als penning meester van het Chr. Nat. Vakverbond ais opvolger van wijlen den heer J. S. Ruppert mr. A. H. v. d. Veen advocaat en procureur te Arnhem. Met mr. van de Veen doét de eerste jurist zijn intrede in het corps van de Vrijgestelden der Chr. Vakbeweging. Hij werd 29 Oct. 1909 te Ermelo geboren en studeerde aan het Lyceum te Arnhem, waar hij slaagde voor het diploma gym nasium, Vervolgens studeerde hij in de rechten, deed in 1932 zijn doctoraal examen en werd als advocaat en procureur bij het Gerechtshof te Arnhem beëedigd. Mr. v. d. Veen neemt een actief aandeel aan het Chr. vereenlglngsleven ln zijn woonplaats. Mr. G. VISSERING ZEVENTIG JAAR. Mr. G. Vissering te Bloemendaal. oud president van de Nederlandsche Bank, zal op 1 Maart a.s. den zeventigjarigen leeftijd bereiken. o VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft, na verblijf in het buitenland, gisteren zijn werkzaamheden hervat. Bij Kon. Besluit is aan den kolonel der artillerie van het Kon. Ned.-Indische leger J Dormaar met ingang van 20 Fe bruari 1935 de titulaire rang van gene- raal-majoor verleend. iiiHMHiMummiiimiiiiiiiiiiimiiimiiiir Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het kantonge recht te Lelden een groot aantal personen wegens overtreding van de Crlsls-Zuivel- wet terecht staan, waarbij door het O.M. zware straffen werden geëischt. H. P., melkhandelaar te Alkemade stond terecht, omdat hij geen aanteekerdng in het verkoopboek had gehouden van de boter die in de fabriek bereid was, aan gezien verdachte er zich op had beroepen dat het hier boter betrof die nog niet vol doende bereid was, werd een monster voor onderzoek naar het zuivelstatlon gezon den, waarbij bleek dat het roomboter was. Het O. M constateerde dat er niet ge knoeid was, maar dat het vergaande slor digheid betrof en eischte f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Daarna stond A. van R., boterhandelaar te Alkemade terecht. Deze had evenmin aanteekening van de bereide en afgele verde boter gehouden. Niettegenstaande de controleur een waarschuwing ln het pro- ductenboek had geschreven, was verdach te er mee doorgegaan. Het O. M. eischte f. 30 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte conform den eisch. J. L. D„ bakker te Noordwljkerhout stond terecht ten eerste omdat hij zijn knecht Van der Zwet een hoeveelheid margarine had laten vervoeren, zonder dat de pakjes margarine van de verelschte crisismerken voorzien waren geweest. Ten tweede om dat verdachte zonder toestemming van de Crlsis-Zulvelcentrale en zonder dat hij in geschreven ls als producent, margarine uit bakkersvet met geel kleursel had ver vaardigd. Bij onderzoek van een monster dezer margarine op het zuivelstatlon te Lelden, bleek dat deze margarine ook een hoeveelheid zetmeel bevatte. Verdachte erkende de feiten, met ijspoeder en kleur sel had hij de boterkleur aangebracht. Het O. M. eischte 2 maal f. 15 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis. De kanton rechter wees onmiddellijk vonnis en ver oordeelde verdachte tot 2 maal f. 10 of 2 maal 5 dagen hechtenis. B. E., slager te Lelden had 31 K.G. rund- vleeseh en 18 K.G. ln voorraad gehad dat ln bedorven toestand verkeerde. Het O.M. eischte f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. A. M„ slager te Katwijk aan Zee, stond terecht omdat hij 11 K.G. gesmolten rund- vet in voorraad heeft gehad, zonder dat op de pakjes vet de verelschte crisiszegels waren aangebracht. Verdachte verklaarde dat dit vet voor eigen gebruik was; ln zijn winkel verkocht hij alleen versch rundvet. Het O.M. eischte f.50 boete of 20 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het vet. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f.30 boete, of 10 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring van het vet. De slager C. C. stond terecht omdat hij ln zijn werkplaats achter den slagerswin kel een gehaktmolen aanwezig heeft ge had, zonder dat deze voldoende beveiligd was: ook was er geen arbeidskaart aan wezig geweest. Het O. M. eischte f 25 boete of 10 dagen hechtenis wegens de niet be- veliging van den gehaktmolen en f. 5 boete of 2 dagen hechtenis wegens het niet voorhanden zijn van een arbeids kaart. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f.20 boete of 10 dagen hech tenis en f. 5 boete en 3 dagen hechtenis. J. van W., eveneens 3lager van beroep, stond terecht omdat hij een rund afge slacht en den kop had afgehakt, terwijl het dier nog niet voldoende dood was. Het OM. eischte f.30 boete of 10 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde ver dachte overeenkomstig den eisch van het O. M. tot f. 30 boete of 10 dagen hech tenis. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. de Wolf, Leiden. RECLAME. 6154 NEDERLANDSCHE VEEHOUDERUCENTRALE. Te Leiden zal op Vrijdag, 8 Maart, van 8—10 uur gelegenheid zijn runderen ln de gevraagde soorten aan te bieden. DE NEDERL.-DUITSCHE CLEARING. Door de directie van het Ned. Clearing- Instituut zullen alleen vorderingen wegens of in verband met levering naar Duitsch- land van een groot aantal nader aange duide goederen van Nederlandschen oor sprong, voor zoover de Invoer ln Duitsch- land heeft plaats gehad of zal plaats heb ben na 31 December 1934, tot betaling uit de bij het Ned. Clearlnginstituut gestorte gelden worden toegelaten tegen overleg ging van een vereffeningscertificaat, af te geven door het Crisis Uitvoer Bureau te Den Haag, waar alle uitvoerige gegevens zijn te verkrijgen. Dit certificaat zal al leen dan geldigheid hebben, wanneer ten genoege van het Crisis Uitvoer Bureau is bewezen, dat de uitvoer naar Duitschland daadwerkelijk heeft plaats gehad. Voor zoover ter vereffening van de bo vengenoemde vorderingen de storting bij de Deutsche Verrechnungskasse te Berlijn na 31 December 1934 heeft plaats gehad of zal plaats hebben, zal het op het be treffende vereffenings-certificaat vermel de factuurbedrag in mindering komen van het voor de bedoelde goederen vastgestel de betalingscontingent voor 1935. Bij de verdeeling der betalingscontin genten zullen de hierbedoelde vorderin gen. voor zoover zij voortvloeien uit vóór 31 Deceember 1934 gesloten contracten, de voorkeur genieten. Voor het verkrijgen van een vergunning van het Ned. Clearlnginstituut voor een compensatie transactie, waarbij een uit voer der hierbedoelde goederen is betrok ken, moet worden overgelegd een door het Crisis Uitvoer Bureau af te geven controle centificaat. Ook dit certificaat zal alleen dan geldigheid hebben, wanneer ten ge noege van het Crisis Uitvoer Bureau is be wezen, dat de uitvoer naar Duitschland daadwerkelijk heeft plaats gehad. Alvo rens een controle-certificaat bij het Crisis Uitvoer Bureau aan te vragen dienen be langhebbenden zich met het Clearlnginsti tuut te verstaan. RECLAME. 6159 De Icramp wordt vaak opgelucht door één be- handeling met WERKT OP 3 MANIEREN TEGELIJK IJSHOCKEY. DE WINNIPEG MONARCHS TE AMSTERDAM. Ongelooflijk anel spel. Hedenavond zullen de Canadeezen wier ijshockeyspel wereldberoemd ls, op kunstijsbaan te Amsterdam laten zien, wat goed IJshockey ls. De Winnipeg Monarch! de kampioenen 1935 van Canada, die doet den Canadeeschen IJshockey Bond aange- wezen werden dit Jaar den titel van we. reldkampioen te Davos te verdedigen, spe. len met hun volledig team tegen een hoofdzakelijk uit Canadeezen bestaand team. Een interessante partij met onge looflijk snel spel staat de toeschouwers u wachten. De Winnipeg Monarchs ls de oudste club van Canada: zU werd ln 1904 opgericht Toch duurde het lang, voordat zij ij Canada zelve aan de spits kwam te staan, want de concurrentie was er zeer groot De ljshockeysport wordt in Canada n.l. zeer veel beoefend en er zijn naar schattin totaal 500 kunstijsbanen. De Monarchs werden voor het eerst 1913/1914 kampioen. Toen kwam de oor log, welke vele der beste spelers opelschtel Eerst ln 1931/1932 behoorde de club tot de sterksten en won na uiterst span. nenden strijd tegen de Sudbury Wolves hef kampioenschap Ook in volgende jarer werd zij nummero één. De ljshockeysport staat ln Canada eenige klassen hooger dan ln Europa; vandaal dat dit kampioensteam op een enkels uitzondering na de wedstrijden tegen Europeesche teams spelenderwijs wint en vandaar ook. dat de spelers op zich konden nemen vóór hun terugkeer naar Canada niet minder dan 56 wedstrijden na afloop van de wereldkampioenschappen Europa te spelen. Verschillende beroemdheden zullen he- den-avond aan den wedstrijd deelnemen o.a. Roy Hinkel, die in 1932 reeds deel uit maakte van het Olympische team der Canadeezen: het beroemde voorhoedetrk) Albert en Antony Lemay de beste schut ter van Canada en Norman Yellowlec;} Victor Lindquist, die in 1932 ook in de Olympische Spelen uitkwam; de gebroe ders Rivers, beiden beroemde baseballen in Amerika. Cameron Shewan, Creignton, Rice en Jones e.a De meeste hunner zijn studenten. De wedstrijd vangt hedenavond cm half 9 aan. SCHAATSENRIJDEN. TWEE NEDERLANDSCHE RIJDERS NAAR OSLO. Naar wij vernemen, heeft de Kon. Ned, Schaatsenrijders Bond besloten om de rij ders Lóu Dijkstra en Jan Langendijk uit ft zenden naar de wereldkampioenschappen ln het hardrijden op de schaats, welke Zaterdag 16 en Zondag 17 dezer te Oslo worden gehouden. Beiden zullen morgen per vliegtuig va) Amsterdam vertrekken. 8 Alles ging zooals de kapitein het had verwacht; voor Thijs was het nog taam'lijk onverwacht. De zeilen stonden strak en, terwij] een frissche bries opstak, voer statig 't schip de haven uit; Thijsje keek toe, met verwond'ring op zijn snuit. De wind zwelt aan; steeds sneller blijft het schip mu gaan naar de onbekende verten toe! Thijsje wordt het kijken in geen uren moei LAWN-TENNIS. LYCETT OVERLEDEN. In den ouderdom van vijftig jaar is ft Londen overleden de bekende Engelsch! tennisspeler Randolph Lycett, in vroegei jaren een van de beste Bngelsche Davlri cupspelers. o BOKSEN. ROBERT DISCH VERLIEST TE NEW CASTLE. De Nederlandsche kampoen lichtgewicht Robert Disch bokste gisteravond te Nes Castle een partij over 12 ronden van drft minuten tegen Johny Mack. Ónze landgenoot die in de eerste rondi voor twee tellen neer gegaan was, verloof op punten. BILJARTEN. COMPETITIESTANDEN F. B. H. 0, Klasse B. gesp. gew. gel. verl. v.-t. De Poort 6 5 1 26-10 "telescoop 6 3 2 1 21—15 T. O. G. b6 3 2 1 21-15 D. V. S6 3 1 2 20-15 Vr. Kring 2 6 3 3 17-15 T. O. G. a6 1 1 4 15-21 De Doelen 6 114 15-21 Gr. Woud 6 1—5 10-25 Klasse C. O. 8. V. a 6 5 1 27-8 De Doelen 5 3 11 18-12 T. O. G5 2 3 16-15 Gr. Woud 5 2 2 1 W—14 De Poort a 5 12 2 12-15 De Poort b 5 1—4 12-15 O. S. V. b5 5 6-25 DAMMEN. K.D.C. I—VOORUIT I. Donderdag speelt K.D.C. I in de compe titie van den Ned. Dambond, district D® Haag B, 3de klasse, een wedstrijd teg® Vooruit I (Lisse). L.CB. te L. Leiden, Alphen, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn. Totaal 113,3 K.M. Leiden, Utrecht, Ede, Apeldoorn. Totaal 126 K.M. Jac. K. te A. Een dergeliiken oproep kunt u het beste per advertentie doen. A. D. te N. Bepaalde adressen daar voor bestaan niet. Wendt u tot een po- troon en tracht bij hem in de leer komen. P. S. te L. Leiden, Sassenheim, LJsse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Overve®. Bloemendaal, ruïne van Brederode, Drie huis, VeLsen, Wijk aan Zee. Totaal 47.» KM. Jac. V. te V. Leiden, Haarlem, Veis®. Alkmaar, Schoorldam, Dijkshom, 8®»* gen, Oude Huis, Anna Paulowna, v. EWU®" sluis, Wlerlngen. Den Oeverafsluitdijk Zurich, Harlingen, Franeker, Leeuwarden. Tietjerk, Bergum, Suameer, Drachten- Totaal 205 K.M. Drachten, OHerterPj Beetsterzwaag, Steenwijk, Meppel, S"P* horst, Rouveen, Zwolle, Harderwijk, Amp foort, Utrecht, Leiden. Totaal 227 K.M. 2—5

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10