Zware fabrieksbrand te Leiderdorp. zaterdag 9 februari 1935 75sle Jaargang No. 22971 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zalkenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum, aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f.2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER blauen EERSTE BLAD. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden le. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de toelating, met Maart a.s., tot de openbare lagere scholen op t Schuttersveld, aan de Duivenbodestraat, aan de Haverstraat, aan de Paul Kruger- straat, aan den Zuidsingel, aan de Medusa straat en aan de Vrouwenkerksteeg, gele genheid zal worden gegeven aan die scho len tót en met. 16 Februari e.k., dagelijks van des voormiddags half negen tot negen uur en op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee Uren des namiddags; 2e. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden getoond: 3e. dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leeftijd van ZES JAAR moeten hebben t)6rcil£fc A. VAN DE SANDE BAKHUYZDN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, den 9en Februari 1935. 6091 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen: aan de Gortestraat, aan de Atjehstraat en aan het Elisabethshof tot en met 16 Februari e.k. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leer lingen en wel des voormiddags van kwart vóór negen tot half tien en uitgezon derd Woensdags en Zaterdags des na middags van kwart vóór twee tot kwart na twee uur. De kinderen moeten op 1 Maart a.s. den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Lelden, 9 Februari 1935. 6090 MORGEN DE IJSBAAN OPEN? Het wekt nu toch Inderdaad den indruk dat de vorst zal doorzetten, 't Is laat dezen winter, maar voor de liefhebbers der ijs- sport geldt het „beter laat dan nooit". Misschien zullen zij morgen de ijzers kun nen onderbinden. Wij vernemen althans dat de kans groot is dat bij doorgaand vriezend weer morgen de baan der Leidsche IJsclub zal worden opengesteld! o BEGROOTING 1935 GOEDGEKEURD. Van Ged. Staten ls bericht bij B. en W. Ingekomen, dat de begrooting voor 1935 is goedgekeurd. GOEDKOOPE TREINEN. De Ned. Spoorwegen zullen met den a.s. zomerdienst honderd goedkoope treinen (alleen 3e klasse) laten loopen. lederen Woensdag zal een goedkoope trein Leiden- Arnhem-Nijmegen loopen. Besprekingen worden nog gevoerd met de Belgische Spoorwegen over het laten loopen van goedkoope treinen Amsterdam-Leiden- Brussel, tijdens de Wereldtentoonstelling aldaar. Wegens het groote succes van ver- loden jaar zullen de Standaardreizen voor kinderen dezen zomer worden herhaald. o DE MAKELAARSSTAND. Wettelijke bescherming gewenscht. De Ned, Bond van Makelaars in Onroe rende goederen. Hypotheken en Assuran tiën, gevestigd te Den Haag heeft een uitvoerig adres gericht tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de practijk der bestaande wetgeving op de makelarij, speciaal met betrekking tot de toelating en de hand having van het peil van den makelaars- Hand. Dit beeld vertoont verscheidene Iheunes en het is hierom dat het bestuur den Nederlandschen Bond op de Kamer een ernstig beroep doet en om "iedewerking te verleenen dat bij de be voegde autoriteiten worden aangedrongen op een betere wettelijke regeling van deze materie. De wenschen van den Bond gaan te oezer zake hoofdzakelijk uit eerstens naar ?feh»ere voorwaarden bii de toelating tot "et bedriif; en voorts naar maatregelen aarmede kan worden opgetreden tegen ""Klaars die zich schuldig maken aan "keerde gedragingen, waardoor de eer sldhd der makelaars wordt ge- LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS. Jaarverslag over 1934'35. Aan het verslag der commissie van uit voering van het L. U. F. over 1934'35, dat in de gistermiddag gehouden vergadering van den Leidschen Universiteitsraad is uitgebracht, ontleenen wij het volgende: In verheugende tegenstelling met het vorige verslag mag vermeld worden, dat in de afgeloopen periode de Universiteits raad het verlies van geen zijner leden te betreuren heeft gehad. Doch het overlij den van den oud-voorzitter mr. W. A. Mees heeft de gedachte aan zijn beteeke- nis voor het Universiteitsfonds zoo zeer verlevendigd, dat zijn heengaan ook thans nog als een door den Raad geleden ver lies wordt gevoeld. De Commissie van Uitvoering heeft met het haar toegewezen bedrag de Universi teit op vele gebieden kunnen steunen. In derdaad is het Leidsch Universiteitsfonds onder alle academische instellingen de gene, die de meest algemeene beteekenls heeft en die daardoor het blijkt thans duidelijker dan tevoren in het univer sitair bestel niet meer gemist zou kun nen worden, Denkt men b.v. aan onze bijzondere leerstoelen, dan moet gAegd worden, dat de Romaansche afdeeling van de faculteit der Letteren zonder de medewerking van het Fonds haar practische beteekenls na genoeg geheel zou inboeten. Evenwel mag ook hier niet verzwegen worden, dat de wijze waarop de Regeering deze medewer king aanvaardt bij de Commissie van Uit voering de gedachte aan eenige waardee ring nog nooit heeft doen opkomen. Ten aanzien van de privaat-docent- en assistentschappen geldt op bescheidener wijze hetzelfde. Naast persoonlijke tege moetkoming in reiskosten werden ver schillende subsidies verleend uitsluitend met het oog op de vertegenwoordigde vakken van onderzoek of onderwijs. T.a.v. van de musea en instituten moge genoemd worden de voortgezette bijdrage aan het Sterrewacht-Fonds (onder herin nering aan het onverwachte, als een slag gevoelde overlijden van De Sitter), de verhoogde bijdrage ten behoeve van de reorganisatie van het Ethnografisch Mu seum, steun aan het Herbarium, Natuur wetenschappelijk en Historisch Museum. De verleden jaar op initiatief van het Fonds door prof. mr. P. Scholten in het groot-auditorium gehouden lezingen voor studenten van alle faculteiten over „Be ginselen van samenleving" waren een groot succes. De Commissie van Uitvoe ring mag mededeelen dat thans prof. Berge zich bereid verklaard heeft vóór Paschen deze lezingen te geven. De studentenbelangen werden door de Commissie van Uitvoering niet vergeten. Reeds eenige malen heeft de Commissie van Uitvoering beraadslaagd over de mo gelijkheid van het bevorderen van uitwis seling van studenten tusschen onze en verschillende andere Universiteiten, het belang van deze zaak ontgaat haar niet; voorshands is het haar nog niet gelukt daarvoor de noodlge middelen te vinden. De Universiteitsdag is met groote op gewektheid te Dordrecht gevierd. Voor drachten werden gehouden door de hee- ren Van Oven en Carp. Ten slotte een tweetal punten van al gemeen belang: 1. De toenemende beteekenls van het Fonds deed zich ook gevoelen in een ver langen naar samenwerking met het Col lege van Curatoren Een passende vorm dezer samenwerking werd daarin gevon den, dat de Secretaris van het College van Curatoren uitgenoodigd wordt de ver gadering der Commissie van Uitvoering bij te wonen telkens wanneer zaken van algemeen universitair belang behandeld worden. De Commissie van Uitvoering hoopt, dat deze vorm van samenwerking van beid-: colleges bevredigen zal en de gewenschlc gevolgen moge hebben. In ieder geval komt het der Commissie van Uitvoering voor, dat de goede richting in beginsel gekozen is. 2. Een laatste punt, dat, ook na het ver slag van dan penningmeester nog wel evsn genoemd mag worden ls dC' reeds ingetre den en nog le verwachten vermindering van het ter beschikking van de Commis sie van Uitvoering gestelde en te stellen bedrag. In overeenstemming met het Col lege van Gecommitteerden heeft de Com missie van Uitvoering gemeend met be zuinigen voorzichtig te moeten te werk gaan, daar de steunverleening vanwege het Fonds een zoo groote plaats gekregen heeft in hei organisme der Universiteit, dat intrekking in vele gevallen ontwrich ting ten gevolge zou hebben. o MEELFABRIEK „DE RUN". In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Meelfabriek „de Rijn" voorheen firma wed. T. J. Bots werden balans en verlies- en winstrekening onveranderd goedgekeurd en de aftredende commissarissen, de heeren B. H. J. van Linden te Wassenaar en notaris B. H. Stumpel alhier herkozen. o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd ls tot arts de heer G. Siregar (Leiden). NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Prof. H. M. van Nes heeft als voorzitter bedankt. De afd. Leiden van het Ned. Bijbel genootschap kwam in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat voor ruim f. 596 aan bijbels was verkocht. Het ledental onderging een kleine wijziging. Prof. dr. H. M. van Nes, die van 1914 af deel van het bestuur uitmaakte, heeft als voorzitter bedankt. In zijn plaats zal nu prof. dr. F, M. Th. Böhl optreden. DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater Lilian Harvey, sinds haar verblijf in Amerika nóg meer aan hangster der slanke lijn en leniger dan ooit te voren, verdeelt in de film „Ik ben Suzanne" haar leven tusschen de revue en het beroemde marionetten-theater van Fodrecca. Als dans-„ster" staat zij aan vankelijk onder invloed van 'n modernen Svengali, wiens hooge hoed en witte hand schoenen de onafscheidelijke hulpmiddelen zijn, om zijn min of meer ongunstig uiter lijk te maskeeren. Lilian's succesen in de revuewereld zijn voor concurreerende the aters een wanhoop, ook voor het genoemde marionettentheater, dat er zijn ondergang door tegemoet gaat. Maar Tony (Gene Raymond) poogt het nieuw leven in te blazen, door van Lilian, die hij intusschen reeds lang heeft leeren liefhebben een marionet te maken en deze te laten op treden in dezelfde „show", waarin de echte Lilian zulke triomfen viert. Dit is voldoende om ons in kennis te stellen met de prachtige poppencreatie's van Podrecca, waartusschen zich de liefdesgeschiedenis afspeelt tusschen Tony en Lilian, die waarlijk niet op rozen gaat, want de booze „Svengali" is er óók nog. Lilian wordt tijdelijk kreupel, helpt echter kranig mee in het marionettentheater, herstelt en wordt al spoedig daarna opnieuw toege juicht in de revue, danst beter dan ooit te voren, maar nu geïnspireerd door Toni, die uiteindelijk ais triomfantelijk over winnaar uit het strijdperk treedt, daar waar het geldt Lilian's hart voorgoed te veroveren. Deze film is doorspekt met verschillende aardige vondsten, toont, gelijk gezegd, Lilian Harvey als een acro bate van onvergelijkelijke gymnastische gaven, maar is bovendien attractief door de kunstzinnige marionetten, die zich ge lijk kleine menschjes over het podium bewegen. Vóór de pauze gaat de film „Speculan ten", waarin diverse bekende humoristi sche artisten hun goeden naam ten volle handhaven. Casino-Theater Het begin van „De Wurger" (In den greep der Duisternis) geeft reeds direct een sensationeele ont snapping aan de electrische stoel te zien van den wurger. Met zijn geheimzinnig heid kan hij dan een aanvang maken. Maar wie is de wurger? Is hij soms de verslaggever, die op zijn speurtocht natuurlijk eenige malen voor hem wordt aangezien? De handeling wordt tenslotte verplaatst naar het sanatorium van dr. Waldon, en hier is de wurger gauw ge vonden. Immers, dr. Waldon zoekt ob jecten, om er een gevaarlijke hersen operatie op te experimenteeren. Dit spel letje is spoedig uitgespeeld, waarneer hij door den verslaggever en zijn helpers in handen van de politie wordt gedreven, waarmee de rust de angst weer verdrijft. Voor de pauze gaat o.m. een filmpje van Oharley Chaplin, getiteld: „Charley speelt Carmen". Luxor-theater verlengt voor de tweede maal den speelduur van „Op hoop van Zegen". Het beste bewijs, dat Heyermans' prachtig werk het nog altijd bij het publiek doet Wie deze goede Hollandsche film nog niet zag, make in de komende dagen zijn verzuim alsnog goed. Lido-Theater - „De kat en de viool" is de titel van een operette, welke voor den jeugdigen auteur (Ramon Novarro) de eerste groote schrede op den maatschap- pelijken ladder beteekent. Zijn toekomst hangt grootendeels van het welslagen van haar première af en men kan zich dan ook den gemoedstoestand van den jonge man voorstellen, wanneer tijdens de gene rale repetitie de man, die den geheelen opzet financiert zijn echtgenoote, die in de operette de hoofdrol vervult, de keus stelt tusschen hem en het tooneel. De diva is vrouw genoeg om het eerste te kiezen en de schuldeischers zeggen hun vertrou wen in de onderneming op. Met aanwen ding van al zijn overredingskracht weet de jeugdige kunstenaar zijn medewerkers te bewegen hem trouw te blijven, alleen de leden van het orkest weigeren en gaan heen. Dan doet de componist een beroep op zijn vroegere vrienden van het Brussel- sche conservatorium en dezen geven hun medewerking spontaan en loyaal. De groot ste moeilijkheid blijft evenwel de bezet ting van de vrouwelijke hoofdrol, de aan gewezen plaatsvervangster blijkt volkomen ongeschikt en reeds schijnt het spel ver loren, als in zijn kleedkamer de stem door dringt van zijn vroegeren partner (Jea- nette Mac Donald), die haar jeugdvriend uit den nood helpt. Dat de operette een geweldig succes wordt en dat Ramon en Jeanette elkaar in het laatste bedrijf, niet alleen op het tooneel, maar ook in werke lijkheid, hun liefde bekennen, het behoeft nauwelijks gezegd. Het „eind goed, al goed" van zoovele Metro Goldwyn Mayer - producten is ook hier van toepassing. De liedjes van de beide geliefde filmstars blijven nog lang nadat men de theater zaal verlaten heeft, nazoemen. Van het gevarieerde voorprogramma verdient vooral de spannende Columbia- film „Politie-auto nr. 17" met lof genoemd. Het is een spannend verhaal uit den on- verzoenlijken strijd tusschen de politie en de gangsters, welke eerst in de laatste me ters zijn oplossing vindt. o Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot A. van der Berg, thans onderbaas bij Wernink's Beton- maatschappij, bij genoemd bedrijf in dienst trad. De dames der Leidsche hoogleeraren hebben gisteravond niet gedineerd in de Stadsgehoorzaal, doch in de Beukenhof te Oegstgeest. Wij vestigen de aandacht op de offi cieele kennisgeving van B. en W. in dit Blad betreffende de inschrijving van leer lingen voor openbare lagere en bewaar scholen. Uitgesproken C. van der Wiel, bloembollenhandelaar, te Sassenheim, Hoofdstraat 104. R.-c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur. mr. P. E. Brlët, te Leiden. Opgeheven het faillissement van: J. de Wolff, te Leiden. BINNENLAND. Met Hr. Ms. „O 10" naar den bodem der Noordzee (3e Blad). Flora 1935: een feest van bloemen en kleuren (3e Blad). Verschuiving van crisislastencritiek der Eerste Kamer op de drie wetsontwer pen (Binnenland, 3e Blad). De begrooting der Posterijen; memorie van antwoord der Eerste Kamer; radio redevoeringen van ministers niet onder controle (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Sir John Simon te Parijs (Buitenland, le Blad). De werkloosheid in Frankrijk (Buiten land, le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Sir John Simon te Parijs. Sir John Simon, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, is gistermiddag te Parijs gearriveerd, waar hij 's avonds deelnam aan het banket van de Fransch- Britsche handelskamer, waar o.a. ook de Fransche minister-president Flandin en de Fransche minister van handel aanzaten. Daar Laval nog steeds lijdende is aan griep en derhalve zijn kamer moet houden, zal Simon zijn Franschen collega van bui tenlandsche zaken niet ontmoeten. Tij dens en na het banket vond hij echter gelegenheid zich te onderhouden met den Franschen premier over de uitwerking, welke het slotcommuniqué van Londen tot dusver in de betrokken hoofdsteden heeft teweeggebracht. Overigens blijft Simon hedenvoormiddag nog te Parijs, naar het heet, om golf te spelen, en zal hij alsdan nog gelegenheid hebben, met de Fransche regeeringsinstan- ties van gedachten te wisselen. In den namiddag keert hij per vliegtuig naar Londen terug. In zijn redevoering, welke hij tijdens het banket hield, verklaarde Sir John, dat hij met vreugde de traditie volgde, vol gens welke een lid der Britsche regeering aanzit aan dit jaarlijksche banket. Het doel van de kamer van koophandel, aldus spreker, is de bevordering van de handelsbetrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk ,doch het is goed, te denken aan het verband, dat er bestaat tusschen de politieke omstandigheden en de com- mercieele betrekkingen. Europa lijdt aan een economische verlamming, welke hoofd zakelijk een gevolg is van de politieke on zekerheid en de politieke vrees. Het zaken leven hangt af van het vertrouwen en niets zou zoozeer het commercieel ver trouwen in Europa herstellen, als een po litieke pacificatie, een goede verstandhou ding tusschen de volken en de opheffing van het wantrouwen en de onzekerheden, welke de zakenlieden doen aarzelen en den internationalen handel belemmeren. Sir John wilde deze gelegenheid niet laten voorbijgaan, zonder te verklaren, Foto Bleuzé. Een felle brand heeft hedenmorgen het fabrieksgebouw der N. V. Ned. Fabriek van Vulmaterialen „Nedervul" waarin vroeger gevestigd was de olieslagerij der fa. Sillevls en Rutten, verwoest.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1