PFAFF V LHDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 9 Februari 1935 GEMENGD NIEUWS. NAAIMACHINES C. F. MEERPOEL Zilveren Jubileum Chr, Gem. Zangver. „Excelsior" te Lisse. Geslaagde Concert-avond in H.B.G. KROON CACHETS* verdrijven kou en pijn wit Ooos/2 KROONTJES sou ■■likd Tnjjrihacdt rnaakt iti goed," 25-JARIG JUBILEUM TE VOORHOUT. EEN ONGEWONE REIS. NA 145 DAGEN IN INDIE AANGEKOMEN In volle iee scheepskaarten geleend. De Java-Bode meldt: Kort geleden ls de „Tawall". van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", ln de haven van Tandjong-Priok aangeko men Het schip heelt langs een zeer bijzon dere route de reis naar Indie gemaakt. Den 26sten Augustus ls het uit Amster dam voor een reis naar Indië via de Kaap de Goede Hoop vertrokken. In de nabij heid van Lissabon kreeg de gezagvoerder echter bericht, via het Panamakanaal, naar de Westkust van Amerika te gaan om aldaar een lading hout voor Zuid- Af rika te laden. Voor dit traject, dat oorspronkelijk in het geheel niet zou worden bevaren, wa ren niet de benoodigde kaarten aan boord. Daarop heeft de gezagvoerder van de „Nederland"-boot verbinding gezocht met den gezagvoerder van de „Columbia", van de „Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij De gezagvoerder van dezen bodem sein de. de kaarten, welke de „Tawali" noodlg had. wel aan boord te hebben en genegen te zijn deze aan zijn collega in bruikleen af te staan. Door middel van bestekken en draad- looze peilingen ontmoetten de beide sche pen elkaar midden op den Atlantic en de kaarten werden door een der officieren van de „Tawali" met een scheepsboot te middernacht aan boord van de „Colum bia" afgehaald. Wij mogen dit wel een unicum noemen. Het is geen alledaagsche gebeurtenis, dat men midden ln den Atlantic in een scheepsboot kaarten gaat halen op een ander schip. Na den tocht door het Panama-kanaal werd de eerste houthaven, Eureka, aan- geloopen. Daar men op dit plaatsje zoo'n groot schip als de „Tawali" nog nooit had gezien, liep heel het dorp uit om dit zee kasteel te aanschouwen. Het hout werd geladen bij de verschillende, langs de ri vier liggende stoomhoutzagerijen Zoodra het schip was afgeladen, voer het met een hoogen deklast hout via de Straat van Magellaan naar Afrika. Het is den zee vaarders bekend, welk een gevaarvolle reis het rond Zuid-Amerika ls en hoeveel daar vaak van de opvarenden wordt gevergd. Deze streek is berucht om zware stor men en veelvuldig voorkomenden mist, zoo dat veel schepen, welke den ingang van de Straat niet kunnen vinden, gedwongen zijn de route via Kaap Hoorn te kiezen. De weersomstandigheden in de Straat lieten niets te wenschen over en zonder verdere gebeurtenissen werd Kaapstad aangeloopen. Vandaar ging de reis naar verschillende Zuid-Afrikaansche kust plaatsen, waarna op 18 Januari Makassar werd aangeloopen. De reis uit Nederland heeft dus 145 dagen geduurd. ONREGELMATIGHEDEN ONTDEKT. poöp. Handelsvereeniging van den C.N.B. geschorst als georganiseerd bij de Akkerbouwcentrale. In verband met het feit, dat de Coöpe ratieve Handelsvereeniging van den N.C.B. is geschorst als georganiseerde bij de Ak kerbouwcentrale, zijn berichten gepubli ceerd, dat de geconstateerde onregelmatig heden slechts op een paar filialen betrek king zouden hebben, een zeer gering be drag zouden betreffen en volkomen te goeder trouw door de filiaalhouders zou den zijn geschied. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de minister van Economische Zaken in deze aangelegenheid direct een uitvoe rig onderzoek doen instellen, maar op dit oogenblik nog slechts een voorloopig rap port ontvangen. Een definitief oordeel is daardoor nog niet mogelijk. Evenwel too- nen de ter beschikking staande gegevens aan, dat het gebeurde van meer omvang rijken aard is dan uit bovenstaande mede- deelingen zou moeten worden afgeleid. HET SCHOT OP DE AUTO. Er is, zooals gemeld, verleden week Za terdag. op den Rijksweg tusschen de Hak- kelaarsbrug en Naarden uit een auto op een in dezelfde richting passeerenden auto geschoten. Uit het onderzoek is thans gebleken, dat de auto, waarvan het num mer was opgenomen, door twee Delftsche studenten voor een tochtje was gebruikt. De jongeman die niet aan het stuur zat, vond dit een bijzondere gelegenheid om zich te oefenen in het schieten met een windbuks. Hij mikte op telegraafpalen, boomen e.d. Auto's behoorden niet tot zijn doelwit; het schot op den auto heeft dus een telegraafpaal gemist. Daar zij wisten, dat het schot geen ernstige schade kon aanrichten, hebben zij niet naar den heer H. uit Huizen, wiens auto geraakt was, om gekeken. De student heeft een proces verbaal gekregen wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Een windbuks valt buiten de vuurwapenwet, zoodat des wege geen verbaal kon worden opgemaakt. BEROOVING. Donderdagavond te elf uur werd er bij den landbouwer K. Runia, wonende aan den weg NesOosternijkerk in het Noor den van Friesland aan een van de ramen geklopt. Toen de ruim 70-jarige echtge noot* ging kijken werd haar door een man toegeroepen: Je geld of je leven Het oude mensch. dat daardoor zeer verschrikt was wist ln de eerste oogenblikken niet wat te beginen. Zij ging naar een kamer om eenie geld. ongeveer 100 gulden, te halen dat zij den man overhandigde, die er mee verdween. Bij het politie-onderzoek verrichtte de hond van den Rlikshondengeleider Jonk; man te Lippenhuizen 's moreen' en«d werk Het dier was onmiddellijk on bet spoor van den door de politie verdachten man Deze man ls gisterochtend aangehouden en naar het gemeentehuls van Ternaard gebracht. Vad. RECLAME. ADLER Smaakvolle uitvoeringen eerste klas kwaliteit, lage prijzen, bij: 6058 Reparatie aan alle soorten en merken naaimachines onder garantie Breestr. 1711 O""» Tel. 2657 BUITENLANDSCH GEMENGD. HET HAUPTMANN-PROCES. Bij het voortgezette getuigenverhoor ln het Hauptmann-proces werd gisteren Bre- voort Bolmer, de eigenaar van een ben zinestation in de nabijheid van Lind bergh's landgoed, verhoord. Door de verklaringen van dezen getuige werd de verdenking tegen beklaagde Hauptmann zeer verzwakt. Bolmer verklaarde, dat vóór de ontvoe ring van de Lindbergh-baby een groene auto met verscheidene personen meerma len voor zijn benzinestation had gestopt. Voor de laatste maal had hij deze auto gezien op den middag van den dag der ontvoering. In den wagen hadden zich een man en een vrouw bevonden. Aan den achterkant van de auto was een ladder vastgebonden geweest Hauptmann had zich niet in deze auto bevonden. Met nadruk verklaarde getuige, dat hij bij het benzine lnnemeq van de auto ge legenheid had gehad, de ladder nauwkeu rig te bezien en dat hij gelooft in de bij de ontvoering gebruikte ladder de inder tijd achter de auto vastgebonden ladder te herkennen. Als laatste getuigen werden Ewald Mielke, een timmerman en Muehlenbauer, een houtdeskundige, gehoord. Laatstgenoemde verklaarde, dat de on derdeden van de bij de ontvoering ge bruikte ladder geenszins van hetzelfde hout waren als de planken op de zolder verdieping van Hauptmann's woning. Aan het slot van zijn verklaringen werd bekend gemaakt, dat de bewijsvoering be ëindigd was. In totaal hebben meer dan vijftig getuigen a décharge verklaringen ten gunste van Hauptmann afgelegd. OVERVAL OP EEN TREIN. In de nabijheid van Ploesti (Roemenië) is op een personentrein een brutale over val gepleegd. Drie gemaskerde bandieten sprongen op de treeplank van het post- rijtuig, hielden de postbeambten met re volvers in bedwang en wierpen den ge- heelen inhoud van den wagen op de spoor baan. Nadat de roovers de beambten had den gekneveld, mengden zij zich onder de passagiers en wisten bij het eerstvolgende station den trein te verlaten en te ont komen De buit is waarschijnlijk door helpers opgevangen. o DE MALARIA-EPIDEMIE OP CEYLON. Naar schatting zijn minstens 30.000 per sonen aan de malaria-epidemie op Ceylon bezweken. De ziekenhuizen van verscheiden districten zijn overvol. Het kerkhof te Kegalla ls zóó vol, dat het niet mogelijk is, nieuwe kuilen te graven. Te Kurunegala, een der gewesten, waar de epidemie bijzonder hevig is, is het ge- heele personeel van het ziekenhuis aan getast. o ONDER NEERSTORTEND LEEM BEDOLVEN. Naar uit fort Mali in de Britsche kolo nie Kenya (Oost-Afrfika) gemeld wordt, werden 27 vrouwen van den stam der Ki- koejoe bij het uitgraven van pottenbak- kersleem bedolven. De onmiddellijk begonnen reddingspo gingen bleven zonder resultaat, zoodat aangenomen moet worden, dat alle 27 vrouwen om het leven zijn gekomen. VADER VERBRANDT ZIJN KIND. Het zoontje van een Mohammedaanschen landbouwer, die een bedrag van 400 roe pijen (ongeveer f.220) aan bankbiljetten, zijnde de geheele opbrengst van zijn ka- toenoogst, in een iade had opgeborgen, wist de bankbiljetten in handen te krij gen en wierp deze juist ln het vuur, toen zijn vader thuis kwam. Deze ontstak hierover zóó in woede, dat hij het kind opnam en eveneens in het vuur wierp, waar het verbrandde, nadat de moeder vergeefs getracht had, het nog te redden. De moeder, bulten zichzelf van droef heid, pleegde daarop zelfmoord, door in een put te springen. De man is gear resteerd. DOLLFUSS-HERDENKINGSKERK DOOR STORM BESCHADIGD. Tengevolge van de hevige sneeuwstor men van de laatste dagen is de Dollfuss- Herdenkingskerk bij Llnz ernstig bescha digd Niet alleen de gevel, doch ook het interieur van de kerk liep belangrijke schade op, o ROBERT KING OVERLEDEN. Op 88-jarigen leeftijd is te Toronto (Ca nada) overleden Robert King, de uitvin der van de eerste automatische brei machine. King, die Engelschman van geboorte was en van beroep ingenieur, kwam op 19- jarigen leeftijd naar Canada. SPOORWEGONGELUK IN Z.-FRANKRIJK Naar uit Tarbes (Hautes Pyrénées) ge meld wordt, heeft op den spoorweg Arreau Lamnemazan een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Doordat het zicht tengevolge van zwaren sneeuwval zeer slecht was, liep een loco motief ln volle vaart tegen een stilstaan- den goederentrein op. Een stationschef en een stationsbeambte werden gedood. Verschillende reizigers en twee andere spoorwegem ployé's werden gewond. Hierboven het koor van „Excelsior" te Lisse, dat gisteren een mooie uitvoering gaf van de Ellas". Op de eerste rij zittend het bestuur der jublleerende Vereenlglng met den eere-voorzitter dr. Th. Ruys Jr. en den dirigent den heer Th. Westerdaal. Na 25 jaren. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Excel sior" te Lisse mocht gisteren haar 25- Jarig jubileum vieren, wèl een bewijs dat zU op een goeden grondslag rust en door een bestuur en directeur geleid wordt, die er verstand van hebben met Jongelui om te gaan. „Excelsior" werd 25 jaren geleden opge richt met aanvankelijk 35 leden, welk aantal na eenigen tijd steeg tot ruim 70. Het doel was, de beoefening van de Psalm wijzen, zooals die in de Protestantsche kerken gezongen werden, alsmede van Vaderlandsche en geestelijke liederen. Ja renlang heeft de zangver. zich trouw dat doel voor oogen gesteld, maar in de laat ste jaren zingt men ook grootere werken. Ook „Excelsior" heeft de „ups" en „downs" meegemaakt. Een moeilijke pe riode werd doorgemaakt toen de eerste directeur de heer C. Herrewljn, langen tijd ziek was; ook de eerste oorlogsjaren werkten belemmerend Vele leden moes ten wegens dienstplicht en andere oor zaken bedanken, waardoor zelfs eenigen tijd de repetities werden stopgezet. Het zag er toen naar uit, dat „Excelsior" zou verdwijnen, maar door de volharding en de hartelijke samenwerking tusschen het bestuur en den directeur was het moge lijk, om door te gaan; het gelukte „Excel sior" weer nieuw leven „in te zingen"! Verscheidene directeuren hebben hun beste krachten aan „Excelsior" gegeven. Ongetwijfeld heeft „Excelsior" groote vorderingen gemaakt. Wij vermelden slechts, dat het eerste nummer dat „Ex celsior" instudeerde een Canon was uit de ie liederenbundel van „Neerbosch", het geen toén reeds een groot succes werd ge noemd, en nu op dezen concertavond, het laatste nummer in dit 25-jarlg tijdperk, koos men het oratorium .Ellas", een der zwaarste stukken voor een zangvereeni ging in een kleine plaats. De heer Westerdaal uit Amsterdam, heeft heel wat aangedurfd met zijn koor, maar was er blijkbaar van overtuigd, dat het koor voor zijn taak berekend zou zijn. Gezien het eerste en het laatste nummer dat „Excelsior" in deze 25 jaren heeft in gestudeerd, mogen we met volle vrijmoe digheid constateeren dat „Excelsior" groo te vorderingen heeft gemaakt Doch wij hopen niet, dat het hoogtepunt bereikt is. Het devies zij ook nu ln de toekomst: „Excelsior" steeds hooger!" Het Jubileum-concert. Het Jubileum-concert werd gegeven ln het groote H.B.G.-gebouw, daartoe welwil lend afgestaan. Dr Ruys, eere-voorzitter, sprak een kort openingswoord, waarin hij ln het bij zonder de eere-gasten verwelkomde: Bur gemeester Baron S. van Wijnbergen en den gemeente-secretaris den heer J. C. de Haan; den eere-voorzitter van „Looft den Heer" ds. Tichelaar en diens echtgenoote mevr. TichelaarWinkel, notaris A. van Pelt; den oud-directeur den heer J. Veen- stra, uit Oegstgeest, voorts de besturen van zangvereeniglngen uit Lisse en om geving. Het is waarlijk een waagstuk geweest Mendelssohn's „Ellas" zonder coupures ten gehoore te brengen. Ai stond de wakkere dirigent de heer Westerdaal een koor ten dienste, dat reeds eenlge malen belang rijke opgaven goed heeft vervuld, al werk te een achttal solisten mede, dat blijk gaf van muzikaliteit en gedeeltelijk ook van routine en slagvaardigheid, al toonde een groep van het Residentie-orkest vakken nis en goeden wil, zoovele factoren kun nen het welslagen van een uitvoering be dreigen, dat men wel consideratie moet laten gelden, wanneer een onderdeel min der slaagt, te meer, waar slechts één en kele repetitie met het orkest aan de uit voering vooraf kon gaan. Het ls dan ook overtuigend vast te mo gen stellen, dat de heer Westerdaal er in slaagde een over het geheel correcte en muzikale weergave te geven. De ervaren koordirigent, de heer Westerdaal. heeft met deze uitvoering bewezen, dat hij ook ln staat is een ensemble, waaraan solisten en een orkest medewerken, te leiden. Hij heeft vele gevaarlijke klippen weten te omzeilen en slaagde er in het talrijke en belangstellende publiek een grootschen in druk van dit Oratorium te geven. De solist Hulsbos leidde het werk in. De ouverture volgde en de prachtige koren brachten ons dadelijk in de gewenschte stemming. Van de solisten willen wij in de eerste plaats den vertolker van de Elias-partij noemen. Deze beschikt over een prachtige goed-gebouwde bas. De heer Hulsbos zingt zuiver en met begrip. Men kan nog alleen wat meer romantische spanning in de voordracht wenschen, maar reeds thans heeft de zanger ons zeer voldaan. Mej. Anny stijger debuteerde wat ner veus, maar haar mooie sopraan en has: warme en overtuigende voordracht ver dienden later veel lof. Mevr. Koonlng- Pool beschikt over een goed getimbreerdi alt, maar haar voordracht kan nog bewo- gener zijn. Van den heer Schansman ka: men het schoone tenorgeluid bewonderen HIJ zingt echter nog onzeker en zette zijn aria (No. 4) te vroeg ln, wat den dirigent en het orkest enkele hachelijk oogenblikken bezorgde. De heer Schans, man hoede zich ook voor een te hooge In. tonatie. Ook hij had echter zeer goedi momenten. Het dubbel-kwartet droeg men vrij goei voor, maar de Intonatie liet te wenschti over en een repetitie méér zou den got den samenzang bevorderd hebben! Het koor heeft zich dapper geweerd Kranlng heeft men gezongen, met even wichtige stemverhoudingen. In het alge meen was de voordracht vurig en toe! beschaafd Enkele pianissimi zouden wi ons nog fijner uitgevoerd kunnen denken Het koor der Baaipriesters bracht eei ernstig meeningsverschll met het orkes over het juiste tempo: een gevaarlijk mo ment! Er ls echter héél veel goeds ge weest, vooral in het slot van het eerst deel. Het orkest zou wel door aanvulling va: blazers en langere voorbereiding een die peren indruk hebben gemaakt. De ouver ture werd wat onverschillig gespeeld et liet ln dynamisch opzicht wenschen onbe vredigd. Later kwam men meer op dree: Den hoboïst, den heer Stotijn. maken V een compliment voor den wonderschoone toon van zijn instrument en zijn muzikal voordracht. In het algemeen was de begr leiding wat te sterk. Een compliment verdient zeer zeker heer Hermans, die aan het orgel het ki steun verleende. Het was verdienstelijl werk. Nadat het machtige slot-accooi had geklonken, heeft het publiek ai] waardeering geuit door een hartelijk a| plaus en ln het bijzonder den dirigent huldigd. Dr. Ruys dankte waardeerend de me» werkenden; zijn hulde aan den dirige: had aller instemming. Met het gemeenschappelijk zingen den Avondzang werd de welgeslaagde uil voering gesloten. z< aan daa: de lijk fekl We ian een «eii Bi d:e mei prai moe brui de YI0' lij Bi COStl wore ïelei kan brui ttn talei mee Mf, iet lea doer geer kan In tievi troo omd ajn Ger wer vooi len daa- W wor bar pra reis RECLAME. 6053 EXPLOSIE IN CLANDESTIEN MORPHINE-BEDRIJF. Een hevige explosie heeft te Sjanghai een huis verwoest, waarin, naar men aan neemt, een clandestien morphine-bedrljf gevestigd was. Vier personen werden ge dood en vier ernstig gewond. DE WAARDE VAN ADVERTEEREN. Aan een lunch van de pubilciteitsveree- nlging te Manchester heeft Sir John Pybus, de Engelsche oud-minister van transportwezen en handelsman van betee- kenis. nog eens de waarde van het adver- teeren in het licht gesteld. Ik verzoek u, aldus Pubus, alleen maar eens bij uzelf na te gaan hoe gij komt aan de artikelen, ge makken en diensten, waar gij dagelijks gebruik van maakt. Gij zult dan zien dat tal van nuttige dingen, nieuwe merken, enz., niet ter uwer kennis waren gekomen zonder publiciteit. Als dit al geldt voor dingen van dagelijksch gebruik, hoe is het dan niet voor nieuwe artikelen, die zich nog bekendheid en een afzetgebied moe ten veroveren? HET VONNIS TEGEN RAKOSI. Zoowel de verdediging als het openbaar ministerie hebben hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis, waarbij de vroe gere Hongaarsche volkscommissaris Ra- kosl tot levenslange tuchthuisstraf is ver oordeeld. De rechtbank overwoog, dat feitelijk de doodstraf uitgesproken moest worden, doch nam verzachtende omstandigheden in aanmerking, daar de ten laste gelegde daden reeds 17 jaar geleden gepleegd zijn en Rakosi reeds 9'/: jaar in het tuchthuis heeft doorgebracht. BRAND IN ARSENAAL TE CHERBOURG. Volgens een mededeeling van het Fran- sche ministerie van oorlogsmarine is brand uitgebroken in een patronenfabriek van 't arsenaal der marine te Cherbourg. Vijf gebouwen werden een prooi der vlammen. Drie arbeiders liepen ernstige wonden op, een arbeider kwam om het leven. De op geslagen munitie kon tijdig in veiligheid worden gebracht. SC HEEPSBOTSING. De uit Londen komende „London Cor poration" is op de Delaware-rivier in aan varing gekomen met een ander schip, de „Cape May", dat ongeveer honderd per sonen aan boord h^d. De boeg van de London Corporation" drong diep in de zijde van de „Cape May", die dreigde te zinken. Aanstonds wierp de bemanning van de „Cape May" touwen uit om het schip te bevestigen aan de .London Cor poration" en te beletten dat het snel zou zinken De .London Corporation" nam de honderd opvarenden van de „Cape May" aap boord. Negen van hen waren licht gekwetst. De „Cape May" is verloren. VADER EN ZUSTER MET EEN BIJL NEERGESLAGEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich in de woning van den gepen- sionneerden hoofdwachtmeester van doü- tie, Joseph Nonnast, een verschrikkelijke familietragedie afgespeeld. De ongeveer 30-jarige zoon des huizes bedreigde zijn vader en zuster met een bijl en verwondde beiden zoo ernstig, dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis van Luebben (Spree- wald) moesten worden overgebracht. De verwondingen van den wachtmeester zijn van zoo ernstigen aard, dat aan zijn her stel wordt getwijfeld. Na het plegen van zijn daad sloot de zoon zich in zijn kamer op, begoot de meubelen met spiritus en stak alles ln brand. De terstond gealarmeerde brandweer slaagde er na ingespannen arbeid in, den brand tot zijn haard te beperken. Bij het oprulmingswcrk werd het totaal verkoolde lijk van den jongen man geborgen. De dader zou over eenigen tijd zijn dok ters-examen afleggen. VAN DR. H. A. O. BOTS. Het zal 13 Februari a.s. 25 jaar Sf:edf"| ziin. dat dr. H. A. G. Bots, geneesheer1 L Voorhout, zich in die ®emeente vestiW'J Dit jubileum zal Woensdag herdacht »'°ff den door het opdragen van een Pon>""| cale H. Mis van dankbaarheid ih Parochiekerk van den H. Bartholomew. Voorhout, waarna des middags va" n5 I vier tot vijf uur voor een ieder de - L legenheid zal worden opengesteld, om» jubilaris en ziin familie ln het Paroen'ï huis met dit gedenkwaardige jubilee- geluk te wenschen. STORM IN REUZENGEBERGTE. De storm, welke de laatste dagen I Reuzengebergte heeft geteisterd, heelt n i twee personen het leven gekost I Bij de Goldhoehe werden gisteren - lijken gevonden van een tourist uit 14 niggraetz en zijn gezellin, die sedert I terdag j.l. werden vermist. Het I dooden in het Reuzengebergte is h I tot zes gestegen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12