75,te Jaargang DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 No. 22969 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zaJkenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens po6treCht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplern Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week 1.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Beden ontvingen wij per kas: 35e bijdrage van de H.B.S. voor Meisjes f. 52.35. VEREEN. VOOR CHR. GEZONDHEIDS- EN VACANTIE-KOLONIES IN NEDERLAND. Jaarverslag van de afdeeling Leiden en omstreken. In 1934 werden uitgezonden naar de loloniehuizen „Onze Woning" te Nun- speet en „Bethanië" te Zeist 46 kinderen (24 j. en 22 m.) van alle gezindten met 1887 verpleegdagen. Geheel voor rekening der afdeeling kwamen 1681 verpleegdagen; de kosten der overige verpleegdagen werden gedekt door de vereeniglng„Ons Belang", op wier kosten 1 kind werd uitgezonden en door bijdragen van ouders en giften van ver- eenigingen of fondsen. De duur der verpleging was 5 of 6 we ken. In 5 gevallen werd echter een uitzon dering gemaakt en werd de tijd van op name met nog eens 5 weken verlengd, op advies van den huls- of kolonie-arts. Het resultaat der zomer- en wlnterver- pleging was ook dit jaar goed. Vooral in dezen tijd van werkloosheid, met als gevolg een al te schrale voeding en een tè zorgelijke omgeving, levert een verblijf van eenige weken in een kolonie- huis een mooi resultaat. Goede voeding, rust en hygiëne in een prettige omgeving is een geneesmiddel, dat zelden zijn doel mist. Met groote dankbaarheid ziet het be- iSuur der afdeeling terug op de medewer king, die het in het afgeloopen jaar ffldervond. Zonder die medewerking zou onmogelijk lat hebben kunnen gebeuren, wat nu tot Band gebracht is. In de eerste plaats is het bestuur dank verschuldigd aan den directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, den districts t,b,c.-arts en de huisartsen voor het keu ren der kinderenook de medewerking van het Crisiscomité, het Brokkenhuis en den Armenraad werd op grooten prijs gesteld. Verder brengt het bestuur dank aan al len, die zorgden voor het verjaardags busje. De opbrengst daarvan bedroeg 1.86.16 (verl. j. f. 85.12). Voorts nog eenige waardeerende woor den voor het publiek, dat gaf, als gevraagd werd. Malaise en werkloosheid ten spijt, ontving de afdeeling in 1934 door bonnen verkoop en collecte meer dan ooit te voren! Dit is een bemoedigend feit, vooral waar het bestuur nu weer aan het begin van een nieuw jaar voor dezelfde moeilijkhe den als in 1934 staat: veel aanvragen en een bijna leege kas en daartegenover: verminderde subsidie en een kleiner wor dend aantal contribuanten. Daarom vraagt het bestuur u dringend: wil ook dit jaar een kleinigheid geven voor ons werk, als het u gevraagd wordt. Want dat het werk der afdeeling zich ook in 1934 nog ^on uitbreiden, was moge lijk door het groote aantal kleine giften. Dat moge u blijken uit het feit, dat bij de ruim f. 1100, die werden bijeen geza deld door bonnenverkoop en collecte, zich J rijksdaalders bevonden en pl.m. 10 gul dens. Verder bestond de opbrengst uit nets dan kleingeld. Ten slotte volgt hier nog een beknopt 1 mandeel overzicht over 1934: Ontvangsten: contributle's f. 255.75; col lecte en bonnenverkoop f. 1110.13; steun- londs „de Verjaardag" f. 86.16; bijdragen van ouders van uitgezonden kinderen en 'ondsen f. 171.50; lijsten en bijdragen van vereenigingen f. 176; subsidie's van de ge meenten Leiden, Oegstgeest en Zoeter- woude f. 670.50. Uitgaven: verpleeggelden f. 2118.05; ver jaar, porti, advertentie's, drukwerken 178.29; aanvulling van kleeding voor uit ja zenden kinderen f. 16.05; kosten collecte, aannenactie en verjaardagfonds f. 103.68; f 33 0ge part,'Cl uitzen<ilng f.25; diversen NOG MEER ONTSLAGEN BIJ DE 8AAGSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen is wegens de slechte ■jarijfsuitkomsten en de blijvend achter- ™6aande ontvangsten bij de Haagsche ramwegmaatschappij de geheele Perso- om k erïe' bestaande uit zeventig man, dien t en' Za^rrtlg man uit den vasten «1st worden daardoor in de reserve ge patst en de in diensttijd jongeren van het rijdend personeel (conducteurs en Tn„ -,1-wi.Tj. JJCidUIiCCJ (CUllUUCVCUlO CU invoerders) komen hierdoor in den Jjarvedienst. Het aantal personen dat tamrt°i bezuinigingen bij de H. T. M. ""tslagen, bedraagt thans 200 personen. EEN NIEUWE AANWINST DER ASSYRIOLOGISCHE WERKKAMER. De Assyriologische Werkkamer, die een onderafdeellng vormt van het Oostersch Instituut hier te Leiden, mag weer een belangwekkende aanwinst boeken. Het is een fragment van een relief uit albast achtige kalksteen, dat indertijd opgegra ven werd in de pulnhoopen van het paleis van den grooten Assyrischen Koning Assurbanipal (668625 vóór het begin van onze jaartelling) in diens residentie te Nineve. Bij de opgraving van Nineve door A. H. Layard werden de belangrijkste van deze reliefs overgebracht naar het Britsch Museum te Londen. Een der meest be kende en beroemde stukken, die wij thans in de „Nineveh Gallery" van dit groote Museum bewonderen, vertoont ons den koning Assurbanipal zelf in zijn priëel met zijn gemalin aanzittende aan 'n fees telijke maaltijd. Bewonderenswaardig is hier de fijne en zorgvuldige bewerking van alle bijzonderheden, vooral ook van de boomen en struiken van het koninklijke park: wijnranken, palmen cypressen, een kleine granaatappelboom. Thans mogen wij ons op het bezit van een fragment beroemen, dat tot dit be roemde relief behoort. Ons fragment sluit (met een kleine lacune) rechts aan het groote in Londen bewaarde stuk aan. Het vertoont een der kleine granaatappelboo- men van het park van koning Assurba nipal. Van de daarbij behoorende cypres sen zijn nog juist een stam met twee tak ken te zien; voorts zien wij op de linker zijde van het stuk nog een gedeelte van het gewaad van een der koninklijke be dienden. Dit kleine fragment, waardoor het be roemde relief op zoo voortreffelijke wijze wordt aangevuld, is afkomstig uit de ver zameling van prof. F. W. Baron von Bissing. OUDERAVOND MANDOLINECLUB „KREBUSTLIPO". Gisteravond hield de mandolineclub „Krebustlipo" een goed geslaagde ouder avond. De voorzitter, de heer J. W. Har- ting hield een inleiding over de cultureele waarde van het beoefenen der muziek, ver diepte zich in de historie van de vereeni- ging, wees op de algemeene depressie, waaronder ook het vereenigingsleven heeft te lijden, om daarna op te wekken tot medewerking aan het a.s. 30-jarig jubi leum. Waar de vereeniging tegenwoordig vele jonge leden telt, meende het bestuur ook de ouders in hun plannen te moeten kennen en was men zoodoende gekomen tot het houden van dezen eersten ouder avond, waarbij ook de donateurs en be gunstigers mochten tegenwoordig zijn. De goede opkomst is een waarborg, dat meer dere van deze avonden zullen worden ge houden. Na deze inleiding ontspon zich een ge animeerde discuSsie met als resultaat, dat uit de ouders en donateurs een feestcom missie werd benoemd, welke het bestuur bij het uitwerken der plannen voor het 30-jarig bestaan krachtdadig zal ter zijde staan. Op den Tweeden Paaschdag zal een Nationaal Mandoline-concours worden ge houden in de Stadsgehoorzaal, waarvoor reeds 25 mandoline-clubs inschreven. Diverse medailles werden voor dit con cours reeds toegezegd. Al met al, gaat de mandolineclub „Krebustlipo" een tijdperk van vernieuwde activiteit tegemoet. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Voordracht voor rentmeester. Voor de benoeming van een rentmeester van het hoogheemraadschap van Rijnland, gevestigd alhier, hebben Dijkgraaf en hoogheemraden de volgende niet-alfabe- tlsche voordracht opgemaakt: 1. Jhr. dr. L. W. E. van Heurn, afdee- ingschef bij de Ned. Visscherijcentrale te 's-Gravenhage; 2. Mr. W. Bisschop, secretaris en compta bele van het Orisis-Invoer-Bureau te 's-Gravenhage. NAAR HET SPORTFONDSENBAD TE HAARLEM. Een zeer geslaagde excursie. Gistermiddag heeft de eerste excursie plaats gehad naar het Sportfondsenbad te Haarlem, welke door het Leidsche Comité van Actie was georganiseerd en waaraan 35 personen deelnamen. Direct na aankomst werden de bezoekers door den bedrijfsleider rondgeleid en werd de technische installatie bezichtigd. Hierna werd gezamenlijk een bad geno men, hetgeen zeer in den smaak viel en geruimen tijd duurde. Allen waren vol be wondering en wenschten zoo spoedig mogelijk een dergelijke schitterende in richting ook in onze Sleutelstad. Gezien het groot aantal dat zich heden als gevolg der excursie reeds als spaarder (ster) deed inschrijven, mag het uitstapje als zeer geslaagd worden beschouwd. Zondag a.s. volgt de tweede excursie naar Haarlem, waarvoor zich reeds ruim 60 personen hebben opgegeven en waar voor men zich nog tot uiterlijk Zaterdag middag 2 uur kan aanmelden: Breestr. 16. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons Blad van heden. o R.K. PROPAGANDEVEREEN. Dr. SCHAEPMAN. De foyer van den Burcht was gisteravond goed bezet, toen de voorzitter der R.K. Ver. Dr. Schaepman, de vergadering met den Chr. groet opende. Hij gat het woord aan den heer C. J. Kuiper die sprak over „De positie en de taak der R.K. Staats partij in dezen crisistijd". De voorzitter dankte den heer Kuiper voor zijn rede, waarop diverse vragen werden beantwoord De secretaris, de heer Lombert. bracht een jaarverslag uit, waarin de financieele successen, als van „K.R.O.-Boys"-avond en de bloempjesdagen en de andere werk zaamheden van de vereeniging werden vermeld. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 178. De heer Speel bracht als penningmeester financieel verslag uit over 1934. De voor zitter dankte den secretaris en den pen ningmeester voor hun keurig verzorgd jaarverslag. De heeren Lombert en Speel werden als bestuurslid herkozen, terwijl In de vaca ture van Zijp de heer van Dijk gekozen werd. De geestelijk adviseur. kapelaan Dorbeck lichtte eenige bijzonderheden toe over de binnenkort te houden cursussen „Kerk en Staat". Na rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering te middernacht R.K. VEREEN. VAN MELKHANDELAREN „St. PASCALIS." De jaarfeestviering. De R.K. Melkhandelaren hebben gister avond in de groote zaal van den Burcht op ondubbelzinnige wijze bewezen, dat zij op hun tijd ook weten feest te vieren! De voorzitter de heer v. d. Holst opende deze feestvergadering met een kernachtig woord tot de vele aanwezigen. Spr. wees op den slechten tijd, waarin eendrachtig samen werken noodig is! Hij spoorde vooral aan krachtdadig in den middenstand mede werking te blijven geven, daar waar het thuis behoort in de R.K. Stands- en Vak organisaties. Spr. wenschte allen een ge noeglijken avond, waarna het „Hanzelied" staande door allen werd gezongen, waarna pater v. d. Snoek als geestelijk adviseur een korte toespraak hield. Spr. is gaarne in de vergaderingen van St. Pascalis, om dat hij daar heeft aangetroffen een groote eensgezindheid, een geest van samenwerk- klng. Spr. uitte den wensch, dat zoowel geestelijk als maatschappelijk in St. Pas- calls die groote eendracht zal blijven en zou de feestvierende vereeniging een leuze willen meegeven, n.l. „Ik zal handhaven", de leuze met de beteekenis van kracht, moed en zelfvertrouwen. Spr. eindigde met allen een zeer genoeglijken avond toe te wenschen. En dat is het geworden en gebleven tot de laatste minuut! De heer Spaanderman oogstte met zijn keurig verzorgd program ma, evenals de heer Devilé die ais prof. BartoLini een reeks van goed geslaagde goocheltoeren bracht, veel succes. Tijdens de pauze werd een bloempje verkocht voor Santos, dat f. 15.50 opbracht. Een verloting bracht menigeen een fraaien prijs. Na een dankwoord van den voorzitter aan allen die tot het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt, werd onder uitste kende muzikale medewerking van een strijkje onder leiding van den heer v. Wel, nog gezellig gedanst. St. Pascalis kan op een mooi geslaagde jaarfeestviering terugzien! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: „De Drei Pottekens", Janvossensteeg 26, Leiden. Café. Wijziging: N.V C. van Werkhoven's Automobiel bedrijf, Dorpsstraat E. 23. Noordwijker- hout De statuten gewijzigd. Wijziging han delsnaam in: Llsser Automobielbedrijf N.V (Ned. St-scrt.' 23 Januari 1935, Bijvoeg sel Nr. 159). DE ALGEMEENE TOESTAND. Het accoord van Londen - De Saar-regeling. Duitschland is druk aan het studeeren over het accoord van Londen. De ontvang sten, die de eerstvolgende tien dagen bij Hitier zouden plaats vinden, vervallen wegens de belangrijke politieke bespre kingen. De „Völkische Beobachter" bevat een artikel over „veiligheid en diplomatieke rechtsgelijkheid" en zegt daarin o.m., dat j men ln Londen de idee veiligheid verbon- den heeft met een reeks bepaalde pact- voorstellen en dat men naties, die zich niet onmiddellijk bij deze veiligheidspacten aansluiten, als kwaadwilligen betitelt. „Er bestaat echter", zoo vervolgt 't blad, „geen voor alle volken gelijk begrip van veiligheid. De toestand der veiligheid richt zich naar de bijzondere positie van ieder volk afzonderlijk. Elk volk heeft zijn eigen veiligheidsbegrip. Wanneer derhalve, in verband met het streven naar veiligheid, afzonderlijke staten speciale pact-voor stellen doen, moeten die wel afwijken van hetgeen andere naties voor hun veiligheid behoeven. De gelijkberechtigdheid in het diploma tieke verkeer moet worden hersteld, vooral het gelijke recht van andere naties, om haar eigen idee nopens de veiligheid te kunnen voorstellen. Bij een regeling, die slechts twee volken rechtstreeks aangaat, is bij wederzijdschen goeden wil altijd wel een oplossing denkbaar. Discussies over „kettingpacten" zijn te lang van duur en vol contrasten". Ook de „Diplomatische Korrespondenz" wijst er op, dat Duitschland zijn eischen inzake gelijke rechten, d.i. gelijke veilig heid als de andere mogendheden, steeds opnieuw verkondigd heeft. Het antwoord, dat die eisch op de ontwapeningsconfe rentie heeft gekregen, heeft echter Duitschland ervaringen gebracht, die niet gemakkelijk vergeten of genegeerd kunnen worden. Men kan bezwaarlijk aannemen, dat Duitschland er thans voor betalen zal, dat de anderen de ware beteekenis van de verklaring leerden begrijpen van 11 Dec. 1932, welker portée en ethische billijkheid thans door allen wordt erkend. De vorm en de wijze van behandeling der problemen te Londen was dan ook wel geschikt, om anders dan vroeger het geval was, overal vertrouwen en gevoelens van solidariteit te wekken. Het resultaat van de onderhandelingen te Bazel over de Saar, welke na een duur van twee weken zijn beëindigd, is vastge legd in overeenkomsten van verschillen den aard, welke dezer dagen te Rome de finitief zullen worden onderteekend. De valuta-regeling, welke zich onder deze overeenkomsten bevindt, is inmid dels in het Saarland gepubliceerd. Zij re gelt de inwisseling van de in omloop zijnde biljetten van de bank van Frankrijk en de andere buitenlandsche betalingsmid delen en den aanvangstermijn der rijks- markbetalingen. De definitieve beslissing voorbehouden, komt hiervoor de 18de Februari in aan merking. Gelijktijdig wordt de Duitsche tolgrens, evenals de grens van het verrekeningsver- keer met het buitenland, naar de Saar- landsch-Fransche grens verlegd. De in francs luidende schulden worden OUDERAVOND LEIDSCHE PADVINDERS „LEEUWKENGROEP". Gisteravond heeft de Leeuwkengroep der Ned Padvindersvereenlging voor de ouders der leden en andere belangstellenden een gezelllgen avond gehouden ln haar groep- huis aan den Stillen Rijn. De voor deze gelegenheid aardig Ingerichte zaal. was tot de laatste plaats bezet. De belangstel ling was grooter dan men verwacht had, zoodat binnenkort een herhaling zal plaats hebben. Nadat allen het padvinderslied gezongen hadden, opende de groepleider, de heer Chr. Stokhuiizen met een hartelijk wel komstwoord. Spr. zette de bedoeling van het houden van dergelijke avonden uit een. Voorts bracht spr. de in Maart te houden fancy-fair met tentoonstelling in herinnering en deelde de voorloopige plannen mede voor de feestelijkheden die dit jaar gehouden zulen worden, in ver band met het 10-jarig-bestaan der groep. Tenslotte gaf spr. de verzekering, dat als deze avond ln den smaak mocht vallen, er meerderen zullen volgen De welpen gaven hierna een Indianen- dans die veel bijval oogstte Door een viertal verkenners werden een aantal stemmige liedjes ten gehoore gebracht, waarna een vlot gespeeld tooneelstukje, waarmede de spelers veel succes hadden, volgde. Nog verzorgden de „Houtduiven" een geestig zangstukje waarom men even als het hierop volgende tooneelstukje, hartelijk kon lachen. Een en ander werd afgewisseld met het zingen van kamp liedjes Het hartelijk applaus na elk nummer bewees, dat de avond op nrüs werd gesteld en alleszins geslaagd mag heeten De voorzitter van de groepscommissie. ds. J. de Wit sprak een kort doch kern achtig slotwoord en sloot den avond met gebed, waarna door allen het Wilhelmus werd gezongen. BINNENLAND. De ramp van de Uiver is, volgens het rapport van dr. van der Maas, veroorzaakt door slechte vliegeigenschappen van het toestel. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad.) De automatiseering van het telefoon net; beschouwing van onzen reisredacteur. (3e Blad.) Rede van ds. Kersten voor de Staatk. Geref. Partij. (Binnenland, 3e Blad.) Minister Deckers over Defensie: de bur- gercorveeërs blijven. (Binnenland, 3e BI.) Critiek op minister Marchant; voorl. verslag der Eerste Kamer over de begToo- ting van Onderwijs. (Kerk en School, 2e Blad.) Stellendamsche visschers in gevaar. (Gemengd, 3e Blad.) Muur ingestort te Bussum; één doode en twee gewonden. (Gemengd, 3e Blad.) Alg. beschouwingen der Eerste Kamer over de rijksbegrooting. (Pari. Overzicht, 3e Blad.) BUITENLAND. De te Bazel getroffen Saar-regeling. (Buitenland, le Blad.) Een labour-overwinning bij tusscben- tijdsche verkiezing in Engeland. (Buiten land, le Blad.) 6 Februari over het geheel genomen in Frankrijk rustig verloopen. (Buitenland, en Tel., le Blad.) Inkrimping van den Amerik. consulairen dienst in sovjet-Rusland. (Buitenland, le Blad.) Ontbinding van het Zuid-Slavische par lement. (Buitenland, le Blad.) van den lsten Maart af in rijksmarken omgezet. Voor de overdracht van het bestuur op den eersten Maart worden de noodige voorbereidingen ter plaatse getroffen. De grondslagen hiervoor zijn met de regee- ringscommissie opgesteld. De Saarmijnen gaan met ingang van den lsten Maart, met Inbegrip van alle gron den, voorraden en installaties, op t Duit sche rijk over. Het Fransche mijnpersoneel vertrekt den 28sten Februari. Het rijk neemt de loopende contracten inzake ko- lenleveranties over. De drie Saarlandsche spoorwegen naar Lotharingen worden eveneens op den len Maart met den geheelen inventaris en al het rollend materiaal teruggegeven. De hier werkzame spoorwegambtenaren wor den uit het Saarland teruggetrokken. De Duitsche beambten treden weder in rijks dienst. Een overeenkomst met Frankrijk betref fende de regeling der sociale verzekeringen waarborgt den verzekerden het behoud van hun rechten. Een algemeene Duitsch- Fransche overeenkomst zal zeer binnen kort de bepalingen der Fransche en Duit sche sociale verzekering principieel regelen BELGIE. Motie voor de regeering. De Kamer heeft met 87 tegen 73 stem men en 2 onthoudingen de motie van ver trouwen aangenomen, welke ingediend was tot besluit van de socialistische interpella tie nopens de niet-hervatting der diploma tieke betrekkingen met Sovjet-Rusland. ENGELAND. Een labour-overwinning. De debatten over het wetsontwerp in zake de constitutie van Indië, welke vier dagen zuilen duren, zijn onder groote belangstelling aangevangen. Sir Samuel Hoare gaf nog eens een uit eenzetting bij deze tweede lezing van de voornaamste punten van dit wetsontwerp. De uitslag van de aanvullingsverkiezing in het district Wavertree is, dat de arbei dersafgevaardigde Cleary tengevolge van de verdeeldheid bij de conservatieven ge kozen is met een meerderheid van 1840 stemmen. De verdeeling was als volgt: Cleary (arbeiderspartij) 18.611; Platt (cons.) 13.771; Randolph Churchill (onafh. cons.) 10.575; Morris (lib.) 4208. Bij de verkiezing in 1931 had de natio naal conservatief een meerderheid van bijna 24.000 stemmen over den arbeiders- candidaat die zijn eenige tegenstander was. De liberale candidaat is zijn deposito van 150 pond kwijt, omdat hij minder dan één achtste van het aantal der uitge brachte stemmen verkreeg.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1