D&BBELMkjkN DE INDISCHE BEGROOTING. 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 Februari 1935 Derde Blad No. 22966 GEMENGD NIEUWS. De frischheid straalt U tegen.' DE HAAGSCHE INBREKERS. prie inbraken te Alphen opgehelderd. Men meldt ons uit Alphen: Met de aanhouding van de drie Hage naars door de politie te Apeldoorn, is dank jij het verder Ingesteld onderzoek door de politie te Alphen de inbraken bij de Fa. pe Gruljter; benzinediefstal bij den heer r. aan de Pr. Hendrikstraat en inbraak pij het magazijn „De Zon" van den heer j. W. in de Jullanastraat tot volkomen klaarheid gebracht. Aan eerstgenoemde Inbraak hebben zich 3 der 4 personen schuldig gemaakt: aan de tweede 4 en de laatste 2 der aangehouden en inmiddels Ingesloten personen. Een drietal der aan gehoudenen hebben, naar wij vernemen, reeds een volledige bekentenis afgelegd. inbrekers werken met dynamiet. Vier duizend gulden uit brandkast gestolen. Met behulp van dynamiet zijn Inbrekers er ln den nacht van Vrijdag op Zaterdag In geslaagd een brandkast van een kan toor in de Havenstraat te Amsterdam te torceeren en daaruit pl.m. vier mille te stelen. De Inbraak geschiedde ln het kan toortje van den Steenkolenhandel „Oranje-Nassau" op het emplacement ran het Station Haarlemmermeer. Door een raam drong men er binnen en ln een gelijkvloers gelegen vertrek is een dyna- mletpatroon in het sleutelgat van de iware brandkast gelegd en vervolgens de brandkast met eenige gordijnen bedekt, om het geluld der ontploffing te dempen. Daama werd de lont aangestoken. Met groot geweld moet de patroon ontploft lijn, maar niemand heeft er des nachts Iets van gehoord. Vierduizend gulden ls gestolen. Op het stationsemplacement werd één der geldtrommels leeg teruggevonden. Ten gevolge van de ontploffing ls de kluisdeur geheel ontzet geraakt, wel een bewijs hoe krathtlg de ontploffing geweest moet zijn. Eenige weken geleden is even eens reeds in het kantoor der „Oranje- Nassau" ingebroken en een klein bedrag lan geld gestolen. Vermoedelijk is toen de aandacht der Inbrekers op de brand kast gevallen. zware brand te rosmalen. Vier woningen in de asch gelegd. Een brand, die weldra een grooten om- tang aannam, brak Zaterdagmiddag om- Itreeks vier uur ln het dorp Rosmalen uit. Door onbekende oorzaak ontstond brand la de woning van den ijshandelaar Ver hagen. Onmiddellijk werd de brandweer [ewaarschuwd en begon met den inboedel aaar buiten te dragen. Het vuur greep door den sterken wind snel om zich heen en weldra stond ook het naastgelegen huis bewoond door den heer v. d. Donk en zijn gezin ln lichte laaie. Van den inboedel kon kier niet veel worden gered. De brandweer was intusschen op het itrrein van den brand verschenen en met tan en macht werd de strijd tegen het itur aangeboden. Desondanks breidde dit tith nog steeds uit. Twee andere wonin- gen, ook tot het complex behoorende en bewoond door de gezinnen Heijman en Vos, stonden weldra ln brand. De brand- seer stond vrijwel machteloos tegen de vuurzee en moest zich beperken tot het nathouden van de belendende perceelen. De R.K. jongensschool, die vlak in de na bijheid staat, liep ernstig gevaar en de brandweer had veel moeite, het gebouw voldoende nat te houden, temeer daar door den sterken wind de vonken honder den meters ver stoven. Tot ongeveer half acht duurde het, vóór men het vuur meester was en het gevaar Voor uitbreiding geheel was geweken. Het tas, dank zij het krachtig optreden van 4f brandweer, die assistentie had gekre ten van de brandweer te Hintham, gelukt school die echter veel waterschade opliep te behouden, evenals de andere 'angrenzende woningen. De schade wordt voor een gedeelte door verzekering gedekt. De hulzen zijn het eigendom van Gebr, van Creij. De brand was op grooten afstand zich- baar en velen hadden zich naar de plaats te onheils gespoed, om bij het blus- •eWngswerk behulpzaam te zijn. Nog langen tijd ls men met nablusschen bezig geweest. landbouwschuur verbrand te berkel. Zaterdagmiddag is een groote land- wuwschuur te Berkel afgebrand. Door ben wind en het vele brandbare materiaal Peep het vuur snel om zich heen. Dertig varkens kwamen in de vlammen om. Ver wering dekt de schade. Waarschijnlijk de brand ontstaan, doordat kinderen ®et lucifers speelden. motor tegen onverlichte wagen gereden. Zaterdagavond is de 26-jarige onge lede handelsreiziger S. v. D., in 's-Her- jegenbosch, met zijn motorrijwiel tegen jee onverlichten bakkerswagen ter zijde 'in den weg gereden. De botsing was zoo "evig, dat v. D. van zijn rijwiel werd ge vingerd. Met ernstige inwendige kneuzin gen en een hoofdwond is het slachtoffer Gnomen en naar het St. Catharina- «asthuis te Grave vervoerd. Kort daarna B "ij overleden. door een auto aangereden. j.^Jfdag ls te Nijmegen het zoontje van n heer I. d. B. op de Oude Stadsgracht, net kind plotseling uit huis kwam en straat wilde oversteken, door een auto 'ngeredi i RECLAME. 6758 hond en Het kind werd tegen den gesmakt en met een ernstigen sche- ®veuk naar het Oanisius-Ziekenhuis ""«rd. De toestand ls «rustig. Iedere vrouw is graag bekoorlijk en charmant. En deze wensch kan ïOl/ zoo gemakkelijk in vervulling gaanl '2 Masseer 's morgens en 's avonds Cent Uw huid met het weelderige schuim kvan Castella! Laat Castella's kostelijke massage-oliën diep in Uw poriën drin gen en verheug U in een zachte, bekoorlijke en prachtig-gave huidl OP O GOEDE ZEEP STAAT twee oplichters in de val. In een hotel te Utrecht ls gistermiddag een man aangehouden, die gelden inza melde voor „Roomsch-Katholieken ln Ar menië". Dat geld werd echter ten eigen bate aangewend. Juist toen hij werd ge arresteerd, werd hij opgebeld door iemand uit Amsterdam, die zich klaarblijkelijk aan hetzelfde misdrijf schuldig maakte. Door de Amsterdamsche politie ls deze laatste man, die ln een der grootste hotels logeerde, opgespoord en aangehouden. Hij had een bedrag van circa f. 800.bij zich. pij zal naar Utrecht op transport worden gesteld. o doodelijk ongeval bij het rooien van een boom. Zaterdagmiddag 5 uur is de 30-jarige landbouwer Ter Avest te Notter bij Nij- verdal, welke zijn vader hielp een boom te vellen, welke door den storm op diens huls dreigde te vallen hieronder geraakt en zwaar gewond opgenomen. De ontboden geneesheer constateerde dat naast andere verwondingen het slachtoffer een rib door de longen was gedrongen. De man is te 11 uur aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. EEN TRAGISCH VOORVAL. Een bijzonder tragisch voorval heeft zich Zaterdag te Bruchum bij Kerkrade af gespeeld. Een 72-jarige landbouwer W. van H., die met zijn vrouw een klein boerde rijtje bewoont, moest dezer dagen een bil jet invullen voor de aardappelcentrale. De grijsaard, die nauwelijks de schrijfkunst machtig was, had groote moeite om deze voor hem zoo zware taak ten uitvoer te brengen. Toen hij de aangifte verzonden had, verkeerde de oude man ln de mee ning, dat hij het blijet onjuist had inge vuld. Hij maakte zich groote zorgen, dat hij hierdoor op zijn ouden dag in de ge vangenis terecht zou komen. Dit laatste werd voor hem zulk een schrikbeeld, dat hij moedeloos werd. Zaterdagmiddag vond men den man dood in zijn slaapkamer. BUITENLANDSCH GEMENGD. actie tegen de chineesciie zeeroovers. De Britsche legatie te Peking heeft een telegram ontvangen van den admiraal, die als commandant optreedt van het Engel- sche eskader in de Chineesche wateren, waarin hij mededeelt, dat hij, in gevolge den overval der piraten op de „Tung- chow", maatregelen neemt om te zamen met de Chineesche marine een aanval te doen op de Honghai-baai bij Hongkong, waar de Chineesche zeeroover hun basis hebben gevestigd. spaansche visschersboot vergaan. Naar uit Ferrol wordt gemeld, is een vlsschersboot in de zware stormen der laatste dagen vergaan. De geheele beman ning van 21 koppen is om het leven ge komen. o een nieuw type bommenwerper. De Ohance Yought Corporation in de Ver. Staten heeft een nieuw type bom menwerper aangekondigd, dat een groote verbetering beteekent van de tot dusver in gebruik zijnde toestellen, daar het de snel heid van een jachtvliegtuig vereenigt met de doelmatigheid van een bommenwerper. Genoemde maatschappij, een onderdeel van de United Aircraft Corporation, ver klaart, dat het Amerik. departement van marine reeds een order op 84 dezer toe stellen heeft gegeven. schrikbewind van wolven. In Bessarabië oefenen de wolven op het oogenbllk een waar schrikbewind uit. Als gevolg van de hevige koude zijn zij de Dnjester-rivler overgetrokken en drin gen zij de dorpen binnen, waar zij groote schade aanrichten. De eigenaars van groote kudden vee en schapen verzoeken om bescherming tegen de roofdieren. Velen hunner leggen voor den nacht groote vuren aan, teneinde de wolven op een afstand te houden. Op sommige plaatsen zijn kleine kud den sohapen geheel uitgeroeid, nadat de trouwe herdershonden aan stukken waren gescheurd. vliegtuig neergestort. Een Amerikaansch marinevliegtuig dat onderweg was van San Diego naar Phila delphia is gisteren ln de nabijheid van Weatherford neergestort en in vlammen opgegaan. Luitenant Oscar Pate Jr. en luitenant George Burgesa kwamen om het leven. oude venetiaansche gewoonte herleefd. Gisteren voer een groot aantal Vene- tlaansche jeugdige schoonen in met bloe men versierde gondels door de Venetiaan- sche kanalen, op zoek naar een echtgenoot^ volgens een overoud gebruik, dat eeuwen geleden In Venetie heerschte, in onbruik geraakte, doch thans binnen het kader van de fascistische campagne voor meer huwelijken en meer kinderen weer ln zwang komt. Twaalf meisjes, die er in ge slaagd waren een man te vinden, werden tegelijkertijd in het huwelijk verbonden in de kerk van S. Pedro Castello. groote brand te frankfort. Een zeer groote brand heeft Zaterdag avond gewoed ln een der hoofdstraten van Frankfort am Main. Eenige verdiepingen van een groot huls, waarin wol en textiel- goederen waren opgeslagen, zijn door het vuur verwoest. vulkaan op nieuw-zeeland in werking. Naar uit Wellington op Nieuw-Zeeland wordt gemeld, ls de vulkaan Ngauruhoe ln heftige werking. De rook- en aschkolom- men hebben reeds een hoogte van meer dan 1300 M. bereikt. Men vree3t voor nieu we uitbarstingen van den vulkaan, die se dert 1925 niet in werking ls geweest. Aan de huidige werking ging een heftig onweer met buitengewoon sterke ontladingen vooraf. o de studentenrelletjes te belgrado. Uit een communiqué blijkt, dat de stu dentenrelletjes te Belgrado Vrijdag door communisten buiten de universiteit op touw gezet zijn. Aanleiding tot de manifestatie was de terugkeer van den rector uit Wishegrad, waar deze zich op de hoogte had gesteld van den toestand van de studenten, die daar gevangen gehouden worden, wijl zij bij vroeger onlusten betrokken zijn ge weest. In afwachting van de komst van den rector hadden zich ongeveer vijfhonderd studenten ln de universiteit verzameld en alle deuren gesloten en gebarricadeerd. Zij verzochten den rector binnen te komen, maar deze weigerde met de verklaring, dat eerst alle deuren geopend moesten wor den. Daar aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven, wendde de rector zich tot de politie. Deze drong door een venster het universiteitsgebouw binnen en opende een deur, waarop de studenten zich naar de eerste en tweede verdieping terug trokken. In het trappenhuis verzetten zij zich echter met kracht tegen de opdringende politie. Het kwam hierbij tot een verbit terd gevecht, in het verloop waarvan een persoon gedood werd en tal van personen zware of lichte verwondingen opliepen. De studenten wierpen stoelen, banken, katheders en andere meubelstukken op de politie, rukte ramen en deuren uit de mu ren, maakten de dakpannen los en wier pen die op de politiebeambten, die zich ten slotte genoodzaakt zagen een traan- gasaanval te ondernemen. Eerst om tien uur 's avonds gaven de ordeverstoorders zich over. De studenten werden naar de gevan genis gebracht, waar volgens de officleele mededeeling zestig hunner worden vast gehouden. De anderen werden ln den loop van den dag weder op vrije voeten ge steld. Onder de gearresteerden bevinden zich ook twee vrouwelijke communistische stu denten. Bovendien zijn tal van bekende communisten, die geen student zijn, onder wie ook een vrouw, ln hechtenis genomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de relletjes in de eetzaal zijn voorbereid. Bij een huiszoeking vond men daar omvang rijk communistisch propagandamateriaal. Men heeft verder kunnen constateeren, dat de studenten in het geheele land met communistische agitators in relatie ston den en propaganda onder het volk maakten. De politie nam het belastende materiaal in beslag. Het interieur van de universiteit bood een woesten aanblik. spoorwegongeluk in zweden. Tusschen Malmoe en het knooppunt van spoorwegen Arloev is gisteravond een uit Lund komende electrlsche trein ingereden op een personentrein De laatste wagen van laatstgenoemden trein werd zwaar be schadigd. Ongeveer 20 personen zijn ge wond. Het ongeluk vond plaats tijdens een hevigen sneeuwstorm Men veronderstelt, dat de machinst van den trein uit Lund zijn geheele aandacht heeft geconcentreerd op de electrische leidingen en niet heeft gelet op de signalen. EEN TEKORT VAN 50 MILLIOEN TE OVERBRUGGEN. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de Indische begrooting. Met voldoening; al dus deze memorie, heeft minister Colijn vernomen dat een aantal leden hun bij zondere waardeering hebben uitgesproken voor hetgeen de Gouverneur-Generaal heeft gedaan, ten aanzien van de gezags- handhaving, het streven naar het herstel van het begrootingsherstel en de maat regelen tot steun van het bedrijfsleven. De meening, dat de Indische regeering bij haar bemoeiingen op economisch ge bied te aarzelend optreedt, kan de minis ter niet als gegrond erkennen. Ontwikkeling van een eigen nijverheid in Ned.-Indië kan slechts geleidelijk plaats vinden; van een forceeren kan en mag geen sprake zijn, vooral omdat een ruime afzet van Indische landbouw- en mijn- bouwproducten op den duur slechts moge lijk zal blijken in ruil tegen industrie producten. De nog zoo overheerschende onzeker heden op economisch gebied sluiten elk gefundeerd oordeel over den toestand, die uit het heden voortkomen zal, buiten. Al leen waarschuwt de minister tegen al te sombere beschouwingen. De wondere aan passing bij de gewijzigde toestanden doet de toekomst van Indië niet zonder ver trouwen tegemoet zien, terwijl de over het algemeen gunstige voedselvoorziening ln deze tijden mede als een lichtpunt mag worden beschouwd. De oprichting van een groot textielbe drijf in Ned.-Indië is thans, na vol tooiing van het plaatselijk onderzoek, bij de belanghebbenden in overweging. De minister is van meening. dat het niet wenschelijk is naast de Economische Com missie nog een specialen crisisraad in te stellen. Het ligt in de bedoeling het depar tement van Economische Zaken te Batavia zoodanig te reorganiseeren en uit te brei den, dat de bearbeiding van de verschil lende in dezen tijd aan de orde komende aangelegenheden zoo vlot en deskundig mogelijk kan plaats vinden. Het ten aanzien van de suikerindustrie door de regeering in te nemen standpunt is thans in overweging. Het is te verwach ten dat daarbij de vermoedelijke kansen van een uitgebreidere katoencultuur niet uit het oog zullen worden verloren. Op het gebied van de economische sa menwerking tusschen Nederland en Indië kunnen vorderingen van eenige beteekenis bezwaarlijk anders dan zeer geleidelijk worden verwacht. Ten einde een nauwere economische samenwerking te bevorderen heeft de mi nister een ambtelijke commissie ingesteld, welk ein samenwerking met eenige daar toe door zijn ambtgenoot van Economische Zaken aangewezen ambtenaren een stel selmatig onderzoek instelt naar de moge lijkheid om door concrete maatregelen een versterking van den economischen band tusschen het Moederland en de over- zeesche gewesten te verkrijgen. Aan die commissie heeft de minister opgedragen bij haar onderzoek in het bijzonder aan dacht te sohenken aan de verschillende in het voorloopig verslag tot uiting geko men wenschen. Intusschen kan reeds medegedeeld wor den, dat als resultaat van de voortgezette bemoeiingen de regeering onlangs is be reikt, dat een groot afnemer van copra en palmolie zich bereid heeft verklaard, deze producten voortaan voor zooveel mogelijk uit Ned.-Indië te betrekken. Omtrent het verloop en de vooruitzich ten van de onderhandelingen met Japan meent de minister voorloopig geen mede- deelingen te mogen doen. Hij kan echter de verzekering geven dat hetgeen tot nu toe door de delegaties is bereikt, een goe den grondslag oplevert voor eventueele verdere besprekingen. Het tot stand brengen van een betere handelsvoorlichting in den vreemde ten bate van Indië zal worden voorbereid door de z.g. handelswaarnemers. Er is thans eert handelswaarnemer voor Ned.-Indië werk zaam in Zuld-Afrika, terwijl voorts de in stelling van een dergelijke functie ln Britsch-Indië in overweging is. Dat de financieele toestand van Ned.- Indië nog zeer zorgelijk ls te beschouwen, valt inderdaad niet te loochenen. Dit mag intusschen het oog niet doen sluiten voor het moedgevend verschijnsel, dat de snelle achteruitgang gedurende de eerste jaren van de crisis heeft plaats gemaakt voor een meer stabielen toestand bij de mid delen, terwijl de uitgaven haar dalende lijn blijven voortzetten. Met dat al blijkt nog een belangrijk tekort van f. 50 millioen op den gewonen dienst te overbruggen, waarna als verder liggend einddoel alle in spanning zal moeten worden gericht op terugkeer tot een gezond systeem van schulddelging door versnelde aflossing. Of verdere inkrimping van de machts- en gezagsmiddelen verantwoord mag hee- ten na al hetgeen te dier zake reeds ge schied is, moet de minister ernstig betwij felen. Op het gebied van nieuwe middelen ziet de minister weinig mogelijkheden meer, terwijl van een verhooging van be staande belastingen geen sprake zal kun nen zijn. Alleen ten aanzien van het denkbeeld tot heffing van een algemeen fiscaal uit voerrecht op rubber staat hij niet volstrekt afwijzend. Het dienstjaar 1934 Zal vermoe delijk een nadeelig slot opleveren van 63.9 millioen. Inderdaad is de dispariteit tusschen het gemiddelde salarispeil ln de inlandsche ambten en het geldinkomen In buiten- landsohe groepen der inheemsche samen leving door de sterke daling van dit laat ste belangrijk grooter geworden, zoodab een nadere beschouwing op haar plaats is. De ontwikkeling van den internationalen toestand in het Verre Oosten heeft uiter aard de voilé aandacht der regeering. Wel1 is waar nopen enkele verschijnselen tot waakzaamheid, maar voor ernstige onge rustheid is, naar de minister meent, geen aanleiding. Naar aanleiding van den wensch van verscheiden leden dat maatregelen zullen worden getroffen om de practijk ten op zichte van de preventieve hechtenis in betere banen te leiden, zij medegedeeld, dat het dezer dagen aan de Indische regeering aangeboden rapport der Com missie voor het Strafprocesrecht o.m. voor stellen bevat tot verbetering der bepalin gen op dat gebied. Overneming van de zorg voor de werk- löozen in Indië door de Overheid zou tot consequenties van financieelen aard lei den, welke in de huidige omstandigheden niet te dragen zouden zijn. Van de wenschelijkheid eener spoedige totstandkoming van een doeltreffende regeling van de pensioenen, waarbij de thans bestaande tegenstellingen tusschen de op verschillende Tegèlingen gegronde pensioenen zooveel mogelijk worden opge heven is de minister ten volle door drongen. Daartoe strekkende voorstellen zjjn thans bij de Indische regeering in over weging. Ook naar de meening van den minister moet krachtig worden voortgegaan met het overdragen van gedeelten der over heidstaak aan lokale en regionale organen. Hij is tot dat doel met den Gouverneur- Generaal in overleg getreden. Het bezwaar, dat door de getroffen maatregelen ten aanzien van het onder wijs, het peil daarvan zou worden aange tast, kan de minister in zijn algemeenheid niet deeien. In zake de toelating van zending en missie op Bali heeft de Landvoogd onlangs een beslissing genomen. De minister meent op de publicatie in Indië van die beslissing niet te moeten vooruitloopen. Voor den Gezondheidsdienst is de uiterste grens van aanpassing bereikt. Een commissie van deskundigen Is inge steld met opdracht te onderzoeken of her ziening van de maritieme weermiddelen in Ned.-Indië mogelijk en gewenscht is. Eerst wanneer deze commissie haar rap port za hebben uitgebracht, zal de regee ring haar standpunt kunnen bepalen ten aanzien van de toekomstige organisatie der Zeemacht. storm en hoogwater in scandinavië. Zaterdag en Zondag heeft boven Dene marken en de Deensche wateren een hevige storm uit het Noord Westen ge woed. De scheepvaartdiensten hadden veel vertraging, in sommige gevallen zelfs 7'/s uur. Het water ln de haven van Kopenhagen stond Zaterdag 74 cM. boven normaal. Te Kopenhagen zijn eenige personen gewond. Bij Nykoebing is een dijk over een lengte van 100 M. doorgebroken, 200 H.A. land zijn onder water gezet. De gasfabriek staat onder water, zoodat de gasvoorzie- ming moest worden gestaakt. Ook de watervoorziening is in ongereede geraakt. Ook aan de Noorsche kust stormt het hevig. Op vele plaatsen is ernstige schade aangericht. Men vreest, dat een Zweedsche visschers- trawler, met acht man aan boord, in den storm schipbreuk heeft geleden. vijf supporters van voetbalclub gedood. Een autobus waarin 20 supporters van een voetbalclub op weg waren naar Nar bonnen is tegen een boom gereden. Vier Inzittenden werden op slag gedood, zes ernstig gewond. Een der zwaargewonden ls op weg naar het ziekenhuis overleden. japansch stoomschip met 26 man gezonken. Uit Jengkau, voorheen Nintsjwang, wordt gemeld, dat het 600 ton metende Japansche stoomschip „Sato Maru" met een bemanning van 26 koppen, is ge zonken. Het schip, dat op weg naar Dairen was, heeft waarschijnlijk tengevolge van den hevigen storm een defect aan zijn radio- Jnstallatle opgeloopen, zoodat het geen hulp kon inroepen. lawine-ongeluk bij arosa. Zes personen, die vanuit Arosa. in Zwit serland. op weg waren naar de berghut op de Welsshorn werden door een lawine verrast. Drie personen werd bedolven. Een kon worden gered. Twee personen werden onder de sneeuwmassa's begraven. SCHEEPSBOTSING IN DE TAAG. In de monding van de Taag bij Lissabon zijn twee visschersschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Een der schepen zonk binnen 90 seconden. Van de beide beman ning konden 36 man worden gered. Er worden nog 15 man vermist. SLACHTOFFERS VAN LAWINES IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Twee Tsjechische officieren zijn tijdens een sneeuwstorm in het Reuzengebergte om het leven gekomen. Een hooge ambtenaar bij het mijnwezen die met zijn dochter en een dame uit Praag een wandeling maakte werd door een lawine verrast. Vader en dochter zijn gedood de dame uit Praag werd met ern stige kneuzingen naar het ziekenhuis te Marschendorf overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9