A THERMOGENE lm 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Februari 1935 Derde Blad No. 22965 Buitenl. Weekoverzicht. BINNENLAND. AFSCHEID TE ALPHEN. EUROPA IN SPANNING. Oroote gebeurtenissen spelen zich af ln ons werelddeel, al merkt men er momen teel nog weinig van! Hetgeen echter niet wil zeggen, dat zij haar schaduw niet vooruit werpen, integendeel. Na gerulmen tijd voorbereiding zijn de Fransche minis ters Flandln en Laval thans ln de Engel sche miststad om te confereeren met hun Engelsche collega's, waartoe hen reeds langen tijd geleden de uitnoodlglng ge werd De omstandigheden waren evenwel van dien aard, dat niet vroeger van de uitnoodlglng gebruik kon worden ge maakt. Hetgeen achteraf bekeken mis schien nog zoo slecht niet is, want nu waren tevoren de algemeene lijnen uit te stippelen, zoodat beide partijen al onge veer weten, hoe de andere tegenover de vraagstukken staat, die daar te Londen tullen worden aangesneden Een gewichtig, zeer gewichtig oogenblik is aangebroken voor de Europeesche poli- Hek, want de besluiten te Londen zullen ongetwijfeld van zeer vèrstrekkenden aard tijn, en vrijwel alle kwesties betreffen, die thans aan de orde zijn. De algemeen post gevat hebbende opi nie, dat na het Saar-plebisciet Dultsch- land een belangrijke verklaring op een of andere wijze het licht zou doen zien. is niet bewaarheid; Dultschland heeft zich Integendeel ln nevelen gehuld en men tast volkomen in het duister, tot welke con cessies het al dan niet bereid zal zijn. Slechts één ding staat onherroepelijk vast: Dultschland houdt den elsch van gelijk gerechtigdheid volledig overeind! En dit op leder gebied. Daartegenover staat nog altijd onverflauwd de Fransche elsch van veiligheid, die moeilijk precies is te defl- nteeren. Engeland, als gewoonlijk optre dend als arbiter, schijnt nu belde elschen gelijktijdig te willen afdoen, zoodoende belde partijen pressend tot het doen van concessies. De bedoeling schijnt deze te tijn. om Dultschland de gelijkgerechtigd heid te geven, doch daartegenover ln de verste plaats te elschen terugkeer naar Genève en tevens het aanvaarden van een nieuw ontwapeningsstelsel ln plaats van hetgeen bij het verdrag van Versailles is bepaald. In de tweede plaats komt dan, sooals wij voorzagen, toetreden tot het z.g. Oost-Locamo-pact en tot het pact van Rome. Dultschland heeft zich reeds ver bewa pend boven het verdrag van Versailles, dat betwist het zelf niet meer, waar de Duitsche pers dezen toestand erkent: geen object voor overlegdit is voor Dultschland blijkbaar een feit! Daartegenover neemt Frankrijk dan ook zijn maatregelen, die ipoedig zullen worden bekroond door in- raerlng van den twee-jarigen dienst-tijd! In wezen is er dus al een bewapenlngs- vedloop bezig, zij het nog op vrij beschei den schaal. Daarom is een overeenkomst, om verdere bewapening te keeren, harder noodlg dan ooit. En onmogelijk oordee- len wij overeenstemming op dit punt niet. Helaas staat het anders met de belde ge noemde pacten Duitschland voelt voor geen van belde, daaraan behoeft men niet te twijfelen, en het zal deze slechts aan vaarden om erger te voorkomen. De vraag daarbij lijkt ons. in hoever het daarbij tteun zal erlangen! De eenige steun, waarop het mag hoo- pen. zou van Polen moeten komen en daarom is Goering bij de Polen op „jacht" geweest, waarbij hij ontmoetingen had met minister Beck, met den staatspresi dent en met Pilsudski. Officieel is daar omtrent niets medegedeeld, doch van Duitsche zijde is men hoopvol gestemd, althans wat betreft het Oost-Locarno- Pact. Ook Polen schijnt daarvoor niets te voelen, al legt Frankrijk het het vuur mo menteel na aan de schenen om kleur te doen bekennen. De groote en beslissende vraag is nu, of Polen het zal aandurven om met Duitschland alleen in zee te gaan, terwijl het bovendien weet, dat ln dat ge val de Franschen tevens hun Schuld- eisohers, een gordel om beide landen zul len leggen door het pact om te zetten in een nauw bondgenootschap met de sov jets en de Kleine Entente. De houding van Engeland is bij een en ander van het hoogste gewicht en voor de Europeesche verhoudingen is een besliste uitspraak, aan welke zijde het Britsche koninkrijk zal staan, dientengevolge van het grootste belang. Hoe ondubbelzinniger Engeland zich uitspreekt, des te meer ef fect zal het sorteeren! Voor Duitschland is bij dit alles deze kwade zijde, dat het nergens meer con tact heeft tengevolge van zijn wegloopen uit Geneve, zoodat grootendeels over zijn lot zal worden beslist bulten zijn mede werking niet alleen doch ook zelfs zonder gekend te worden. En dat is een positie, d!c 't zich werkelijk niet veroorloven kan! Is het dus wonder, dat met Argus-blik naar Londen wordt gezien om te peileen hoe daar de besprekingen verloopen? Wij voor ons gelooven, dat, evenals de Fran sche minister Laval pas naar Rome ging, nadat de kans op overeenstemming zoo danig was gestegen, dat deze zelfs kon wor den geforceerd door 't bezoek, ook ditmaal de voorbereiding van dien aard is ge weest, dat Flandin en Laval niet met lege handen huiswaarts zullen keeren. Hel pact van Rome vindt ook te War schau genade en dus zal Dultschland daarmede wel accoord moeten gaan! Bevredigend is het verloop van zaken ln Europa na het Saar-plebisciet geens zins! Of daarin mede een der oorzaken moet worden gezocht, dat de Amerikaansche Senaat tenslotte toch het toetreden van Amerika tot het Permanente Hof van In ternationale Justitie verwierp door dit niet met de benoodigde 2/3 meerderheid goed te keuren? De stemming ten opzichte van ons werelddeel is daar over den haring- vijver slecht riep een der Senatoren "iet uit: „to hell with Europe" men vteest door het minste geringste betrok ken te worden in den Europeeschen war winkel en het niet-betalen der schulden heeft daarnevens kwaad bloed gezet. Voor lopig zal Amerika thans blijven in zijn élement, waarin het sterk kan zijn. RECLAME. 5667 AUTOMOBIEL-EN MOTOPRIJ WIEb TENTOONSTELLING stepdam [GEOPEND VAN 10 V.K -5 N.K IN VAN 8 V N/- 10 N H, SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5„ .h NEDERLANDSCHE KOLEN UIT DUITSCHLAND. DE DUITSCHE REGEERING EISCHT BELASTING VAN KOLEN UIT DE DO.MAN1ALE MIJNEN. Een oude grenskwestie. (Van onzen reis-redacteur). Kerkrade, 1 Februari. De Domaniale mijn, een Nederlandsch bedrijf met. een eeuwenlange geschiedenis, heeft moeilijkheden met de Duitsche re geering, Deze eischt wat tot dusver nog nimmer is voorgekomen belasting be taling voor de producten, die uit de mijn gangen onder het Duitsche gebied gedol ven worden, hetgeen in strijd schijnt met een oud tusschen Nederland en Pruisen gesloten verdrag. Oude kronieken, de Annales Rodenses, bewaard te Berlijn, bevatten gegevens over het oudste mijnbedrijf in Europa. Blijkens deze historische bronnen werden aldaar reeds omstreeks 1100 kolen gedolven. De exploitatie geschiedde door kloosterlingen en al moet men er zich natuurlijk geen voorstelling van maken alk van een mo dern mijnbedrijf, vast staat, dat toen reeds steenkool uit den grond gewonnen werd. om als brandstof te dienen. Het zou interessant zijn. op deze tech- nisch-historlsche bijzonderheden dieper ln te gaan. Het archief van Rolduc bevat daaromtrent van later Jaren veel merk waardigs! Slechts willen we er nu even op wijzen, dat de winning der kolen nog zeer primitief was en hoofdzakelijk aan de oppervlakte geschiedde. Later werden ook kleine schachtjes gemaakt, om dieper ge legen lagen te bereiken. Het oppompen van het water thans nog steeds bij de mij nen een moeilijk probleem geschiedde er door een vernuftige installatie, waar mede kloosterlingen toonden ook bekwame technici te zijn. Als voortzetting van deze oudste mijn kan de Domaniale mijn te Kerkrade wor den beschouwd. Deze mijn is lang de eenige ln Nederland geweest, omdat men meende dat 't kolenbekken van Aken zich niet verder uitstrekte. Latere boringen hebben een ander inzicht gegeven en toen is omstreeks 1900 de groote mijnindustrie in Zuid-Limburg ontstaan, die nu door allerlei bulten]andsche maatregelen zulk een moeilijke tijd doormaakt. Toen op 26 Juli 1816 een grenstractaat gesloten werd tusschen Nederland en Pruisen, werd daarin ook de Domaniale mijn behandeld. Want de mijngangen daarvan strekken zich voor een groot ge deelte onder Pruisisch gebied uit. Artikel 19 nu van dit tractaat. dat. opgenomen Is in Staatsblad no. 10 van 1850. bepaalt, dat het ondergrondsche gebied in Pruisen van deze mijn als Nederlandsch gebied zal worden beschouwd Aan deze bepaling is sindsdien vrijwel nimmer getornd. Totdat nu onlangs, naar wij vernomen hebben de Duitsche regee ring den eisch gesteld heeft, dat de Domaniale mijn belasting moet betalen van de onder Duitsch gebied -gewonnen kolen. De mijndirectie heeft dit geweigerd en nu is het voor den Duitschen rechter tot een proces gekomen. Wij hebben bii de directie nadere bijzonderheden over den stand van zaken pogen te vernemen, doch men kon ons alleen mededeelen. dat onze inlichtingen juist waren. Zoolang de zaak nog ..sub judice" is. meende men ons verdere gegevens te moeten weigeren. De heele zaak doet echter eenigszins vreemd aan wanneer men de bepalingen van het onderhavige tractaat nagaat. De tweede alinea van het bewuste artikel luidt namelijk in den Nederlandschen tekst aldus: ,.Het Pruisische Gouvernement zal op geenerlel wijze deze exploitatie mogen hin derlijk zijn. noch onder voorwendsel van oozigt door des zelfs ingenieurs, noch door het leggen eener belasting oo de delving of oo den uitvoer der steenkolen; noch eindelijk door andere beletselen hoege naamd daar te stellen die het delven of het vertier der steenkolen zouden kunnen hiTierli'k zijn". Men kan er van verzekerd wezen dat niet allen te Kerkrade met belangstelling wordt uitgezien naar de beslissing van den Duitschen rechter in dit door de Duitsche reeeerine teen Nederlanders aanhangig gemaakte proces! P. J. VAN OMMEN, t Te Hees is gisteren op 62-jarigen leef tijd overleden de heer P J van Ommen, lid van het bestuur van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. DE LABORATORIA DER K.E.M.A. Tot verplaatsing naar Delft besloten. In een gistermiddag te Arnhem gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. tot Keuring van Electro- technische Materialen (K.E.M.A.) werd besloten de laboratoria dezer vennoot schap, ingevolge de daartoe strekkende door de regeering uitgesproken wenschen, naar het rayon Delft over te plaatsen. Ter vergadering werd evenwel met over- groote meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin tot uitdruk king wordt gebracht, dat deze overplaat sing niet ln het belang der vennootschap wordt geacht en dan ook slechts geschiedt omdat de regeering zulks verlangt. DE SAARTROEPEN NAAR HUIS. Onze mariniers 16 Februari naar Rotterdam terug. Blijkens Ingekomen berichten zal het Nederlandsche contingent Saartroepen 16 Februari naar Rotterdam terugkeeren. Tevens vernemen wij dat 17 Februari een deel der Italiaansche troepen vertrekt, 18 Februari het Zweedsche contingent in zijn geheel en 19 Februari een deel van de Engelsche troepen en zoo vervolgens. Mochten bovengenoemde data een wijzi ging ondergaan, dan zal de datum van 16 Februari op dezelfde wijze verschoven worden. N. R. Crt. o GEPENSIONNEERDEN BIJ SPOOR- EN TRAMWEGEN. De heer H. J. van Braambeek spreekt over verlaging der pensioenen. Naar het „U. D." meldt hield de bond van gepensionneerden bij de Nederland sche spoorwegen en tram gistermiddag ln het N.V.-Huis te Utrecht een ledenverga dering, gericht tegen het verlagen der pensioenen; de groote zaal van het N.V.- Huls was bijna geheel bezet. De heer H. J. van Braambeek, lid der Tweede Kamer, en adviseur van den bond, voerde het woord over het wetsontwerp ter verlaging der pensioenen. Het hoofdbestuur heeft reeds een adres aan de Tweede Kamer samengesteld tegen het wetsontwerp betreffende pensioenver laging; er ls een streven aan 't opkomen tot aanpassing bij een lager levenspeil, West-Europa ls, zooals minister Colijn op merkte, niet meer de fabriek van de we reld. Het gevaar voor het pensioenfonds wordt steeds grooter. Maatregelen tot ver laging van pensioenen kunnen wetmatig zijn, zij blijven immoreel. De pensioenen van den Staat of de spoorwegen worden in Nederland verteerd, reden te meer deze bedragen niet te drukken. Spr. heeft zich scherp tegen het ontwerp verzet, in het beheer van het pensioenfonds was duide lijk merkbaar dat men zich van deze drukkende last wilde ontdoen. Op 31 Dec. 1933 was het fonds f. 182 mil- lioen groot, 100 milliden waren in deposito gegeven aan het bedrijf. 10 millioen was belegd in spoorobligaties; een gevaarlijke politiek, het geld is niet liquide meer. En het karakter der spoorwegen krijgt als vervoermiddel steeds minder beteekenis, de waarde van het bedrijf wordt minder. Straks zal men gaan Interen, zoo komt het fonds ln moeilijkheden, evenals de maat schappijen, de verplichtingen worden zoo klein mogelijk gemaakt, de lasten vallen op het personeel. Wijlen minister Kalff achtte deze gelden voldoende safe; hoe safe blijkt nu wel. Spr. zal niet verder ingaan op het on redelijke hiervan, men heeft niet voldoen de rekening gehouden met de draagkracht van het geld. Toen het geld duur werd zijn de pensioenen verhoogd, maar dB werd niet opgevat als een maatregel van recht, als een welwillendheid werd op het pensioen toegelegd, het systeem der loon- conjuctuur is nooit aanvaard, noch de rechtmatigheid hiervan erkend. En nu wil men de rechtmatigheid der conjunctuur pensioenen wel erkend zien. De tekorten in het pensioenfonds zijn te zoeken bij de spoorwegen, de maatschappij heeft alles gedaan het personeel het pen sioenfonds binnen te krijgen, de exploita tierekening werd er beter op. Bij overcompleet had men zoo ongeveer de keuze tusschen wachtgeld en invalidi teitspensioen. En nu worden deze pensioe nen verlaagd, voor enkele gepensionneer den gaan de bedragen zelfs met 28 pet. naar beneden, in de eerste plaats voor de weduwen. De pensioenwet huldigt nog het beginsel: de pensioenen kunnen nooit ver laagd worden. De spoorpensioenwet komt in hoofdzaak overeen met de rijksregeling, er wordt aan een oude overeenkomst te kort gedaan. Tot nu toe waren de pen sioenrechten aan de wet ontleend, de toe passing van de vraag of de pensioenen naar beneden moeten, wordt bij de komen de wet overgelaten aan de regeering. De basis van het wetsontwerp is abso luut fout. hiertegen is actie noodig en het hoofdbestuur van den Bond moet in de Ze gesteund worden, onder de leuze: „ln de papiermand met het nieuwe wetsont werp!" Nadat de voorzitter dank had betuigd aan den inleider, werd besloten de noodige maatregelen tot het voeren van krachtige actie te nemen, en werd goedkeuring ver leend aan een adres, door het hoofdbe stuur aan de Tweede Kamer te richten. HULDIGING NAGEDACHTENIS VAN PRINS HENDRIK. Er heeft zich te Rotterdam een comité gevormd, dat de nagedachtenis van Prins Hendrik wil eeren door de plaatsing van een plaquette of borstbeeld in de zeevaart school aldaar. MINISTER COLIJN NAAR DE R.A.I. Naar wij vernemen, zal ae minister-pre sident dr. H. Colijn, Maandagavond a.s. de automobieltentoonsteiling in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam bezoeken. DE TOLHEFFING OP DE RIVIER- BRUGGEN. Protestvergadering te Nijmegen. Te Nijmegen vond gisteren op initiatief van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel een protestvergadering plaats ln verband met de voorgenomen tolheffing op de rlvierbruggen. De voorzitter, mr. Reerlngh, besprak de groote verbazing, die over het wetsontwerp tot tolheffing in den lande heerscht, daar dit geheel in strijd is met de wet van 1899, waardoor beoogd werd de opheffing van tolrechten door den staat op bruggen, sluizen, wegen kanalen en dergelijke. De heer Th. Bernsen uit Arnhem, hoofd bestuurslid der Mij. van N. en H, wees er op, dat wegen, bruggen en dergelijke ten bate zijn van het geheele Nederlandsche volk, terwijl door het systeem van tol heffing de lasten zullen worden gelegd op een kleine groep. De heer J. Schippers uit Nijmegen, voor zitter der V.V.V. „Nijmegen Vooruit" be zag de tolheffing uit het oogpunt van de aan-banden-legging van het vreemdelin genverkeer met de economische gevolgen daarvan voor steden, die zooals Nijmegen, sterk daarop zijn aangewezen. De heer H. W. O. de Bruyn, uit Den Haag, directeur van den Kon. A.N.W.B. bepleitte een financieele oplossing en be cijferde, waardoor de tolheffing op de bruggen door de regeering zal kunnen worden vermeden. De belangen van de Betuwe werden door den heer Th. van Woerkom uiteen gezet; zij eischen tolvrije bruggen naar Arnhem en Nijmegen. Mede in een tijds verband van economische depressie met de lage opbrengsten van landbouw en fruitteelt. De heer A. J. ten Hope, alg. directeur van den BB.N. uit Den Haag, kwam op voor de belangen van de bedrijfsauto houders, die ook weer door dit wetsont werp na de heffing van de verkeers belasting zwaar worden getroffen. De heer J. van Brammen pleitte voor de belangen der federatieve middenstands actie daar ook de middenstand groote schade van de tollen zal ondervinden. De heer C. Ivens, voorzitters van de Waalbrugcommlssle 1936 gaf een samen vatting van alle bezwaren, die aan tol heffing inhaerent zijn en waarschuwde Nijmegen niet tevreden te zijn met een yompromls-voorstel, waarbij de stad eenig voordeel zou krijgen uit den te heffen tol. Het wachtwoord is een tolvrije brug. Na debat werd een motie voorgesteld, welke bij acclamatie werd aangenomen. DE TWEEDE „STATENDAM". Regeering minder afwijzend? Nog altijd aldus de Tel. is het probleem of de Nederlandsche scheeps- bouw-industrie de tweede „Statendam" voor de Holland-Amerikalijn te bouwen zal krijgen, een punt van zorg, niet alleen voor deze industrie en de daarbij betrok ken nevenbedrijven. maar evenzeer voor de Holland-Amerikalijn zelve, die immers de toekomst van haar bedrijf ten nauwste verbonden ziet aan de verwerkelijking van dit bouwplan. Men zit dan ook geenszins stil en een staf van deskundigen is bezig, we meldden het reeds, om een gedetailleered bouw plan van den nieuwen Oceaanstoomer klaar te maken. Maar behalve dat, houdt men contact, niet alleen met de Neder landsche werven, maar ook met scheeps bouwers uit Engeland en Duitschland. Vrij geregeld worden conferenties gehouden, waar deze zoo belangrijke plannen wor den besproken. En al houdt men rekening met de mo gelijkheid. dat deze belangrijke order voor ons land verloren zou kunnen gaan, toch schijnt het standpunt van de regeering niet meer zoo absoluut afwijzend te zijn als de minister bij de behandeling in de Tweede Kamer liet blijken. Althans er schijnt een modus te zijn gevonden, waar op een hechter contact met de regeering is mogelijk geworden dan eenige maanden geleden het geval was. NEDERLANDSCHE R.-K. MIDDENSTANDSBOND. CONFLICT GEËINDIGD. Het conflict bij de firma P. v d. Brul te Amsterdam is geëindigd. De kleermakers hebben het werk hervat. Vergadering van het Hoofdbestuur. Het hoofdbestuur van de Ned. R.-K. Middenstandsbond kwam te Utrecht in vergadering bijeen, onder leiding van den heer Jos. E. A. M. Meijring, 's-Hertogen- bosch. Met groot leedwezen deelde de heer Meijring mede zich bij zijn a.s. periodieke aftreding om gezondheidsredenen niet her kiesbaar te kunnen stellen voor de func tie van voorzitter van de N.R.K.M., welke hij twee jaar geleden om dezelfde redenen reeds slechts tijdelijk meende te kunnen aanvaarden. Besloten werd de voorzitterskeuze aan de orde te stellen in de op Donderdag 14 Februari a.s. te houden vergadering van het Centraal bestuur van de N.R.K.M. Het congres 1935 van de N.R.K.M. zal in September te Rotterdam worden gehou den. Besloten werd de plaatselijke midden- standsvereenigingen op te wekken tot krachtige deelname aan de acties georga niseerd door het uit de 3 Ned. Midden standsbonden gevormde Comité van Actie voor het Middenstandsbedrijf, bij voor keur door vorming van een plaatselijk Comité van Actie voor het Middenstands- bedrijf, uit de plaatselijke middenstands- vereenigingen. Ten aanzien van de positie van de Mid denstand in het huidig economisch aan passingsproces en de door deze positie ver- eischte maatregelen stelde het hoofdbe stuur in details zijn standpunt vast, dat nader ter kennis van de betreffende auto riteiten zal worden gebracht. Tenslotte heeft het hoofdbestuur zijn standpunt bepaald ten opzichte van het rapport der commissie, die order voorzit terschap van prof. dr. A. B. A. van Ketel de bemoeiingen der organisatie op verze- keringsgebied aan studie heeft onderwor pen. welk rapport ongewijzigd door het hoofdbestuur kon worden aanvaard. VAN DEN HEER G. VAN EYK. Gisteren nam de heer G. v. Eyk, na een ruim 32-jarigen diensttijd, afscheid als eerste stoker bij de Gemeentelijke Gas fabriek te Alphen. Hij heeft dezen dienst met vervroegd pensioen verlaten. HET ONTSLAG BU DE KON. HOLL. LLOYD. Wij vernemen, dat de wethouder voor de gemeentelijke handelsinridhtingen te Am sterdam, de heer J. ter Haar Jr., namens het college van B. en W. wederom stappen doet bij de regeering teneinde den Kon. Holl. Lloyd zoo te helpen, dat de voorge nomen inkrimping van het aantal geëm ployeerden, tot veel kleiner proportie wordt teruggebracht. In het belang van Amsterdam wordt op een spoedige gunstige beslissing bij de regeering aangedrongen. Hbld. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Maandag 4 Fe bruari a.s. niet plaats hebben. Bij Kon. besl. is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, mr. F. J. W. M. de Nerée tot Bab- berich, thans rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Maastricht. RECLAME. """6 Een vel de watten,die warmte opwekt geefl U verlichtingp Doozen a 35 en 55 ct. ÏBij alle apothekers erw drogisten. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ofschoon de omstandigheden voor een vlotte gang van zaken allerminst gunstig waren en de verwachtingen in geen geval i hoog waren gespannen, was er toch één factor aanwezig, die het mogelijk maakte I dat er op de voornaamste markten van gisteren gehouden n.l. hier ter plaatse, als te Leeuwarden en Zwolle even meer omzet was, dan vorige en begin dezer week. En dit waren de wat lager gestelde vraagprijzen. De kooplui hadden het han delsvee iets goedkooper in handen en kon den dus wat gemakkelijker „geluk geven". Wel is waar zijn de melkprijzen laag, maar de meeste boeren hebben een of meer vaarzen aan de Veehouderij-Centrale ge leverd en kunnen nu met heel weinig geld er bij te passen, een behoorlijk goede melkkoe terugkoopen. Alzoo werd lang zaam, zeer langzaam zelfs, het gebruiks- vee op het einde dezer week verhandeld. We kunnen dus niet zeggen, dat het slech ter was dan begin dezer week, maar des ondanks voorzien we in geen geval eenige opleving. Vooral niet nu de slachtvee- markt zoo zwak staat. Beducht voor de slechte prijzen der laatste dagen waren de aanvoeren op deze afdeelingen belang rijk teruggehouden. Slechts een 150-tal gisteren hier op de Leidsche kon tenslotte met moeite worden verkocht. Aanvanke lijk wat williger, doch de afloop flauw. Te Leeuwarden en Zwolle kalm prijshoudend, doch hoofdzakelijk voor de beste kwali teiten, die evenals hier ter plaatse, spora disch waren aangevoerd. Goede kwalitei ten blijven regelmatig de prijzen nog het beste handhaven en dit is dan ook de oorzaak ,dat mooie guste koeien voor de mesterij ook nogal prijzig werden ver kocht. We zagen alhier nog 4 prima exem plaren voor f. 172 per stuk verkoopen, naaj de Haarlemmermeer. Veel winst kan zulk een mesterij evenwel niet geven. Daarentegen gingen lichte soorten voor lage prijzen: f.80f.125 per stuk. Beste melkkoeien f. 140—f. 160 tot f. 180 Veel hooger al niet. De kalverenhandel was weer flauw, met iets gedrukte prijzen. Op de wolvee-afdeelingen was een weinig vlotteren handel met iets vaster, doch niet direct hoogere prijzen. Oude schapen f. 14 f.19, wegende van 70—100 pond ge slacht gewicht. Lammeren van f. 10f. 14 in 't gewicht van 50 tot 65 pond geslacht. Vermoedelijk werd reeds wat op de nieuwe Fransche consenten gekocht, om alzoo de eerste te zijn aan de Fransche markt, aangezien aldaar momenteel niets geen Hollandsch lamsvleesch wordt aange voerd. De vette varkensmarkt sloot deze week onveranderd. Magere varkens en vooral biggen duur. VAN DER S.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9