75ste Jaargang ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 No. 22965 STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: SO ets. per regel voor advertenties uit Leiden, en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zalkenadvertentics belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 9 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1<507. Rost cheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 1.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten Ivoor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN DEN HEER. J. NOË. Als keurmeester-hoofdopzichter van het Openbaar Slachthuis. Na een diensttijd van 38 Jaar, heeft de heer Noë, keurmeester-hoofdopzichter aan het Openbaar Slachthuis gisteren zijn tunctie neergelegd en den gemeente-dienst net wachtgeld verlaten. De heer J. Noë. Dit feit is niet onopgemerkt voorbijge gaan. Toen het oogenblik van afscheid gekomen was, had het geheele personeel zich in een der lokalen van het dienst gebouw vereenigd. De directeur heeft bij deze gelegenheid den heer Noë, die verge zeld was van echtgenoote en dochter, zeer hartelijk toegesproken, daarbij diens gioote verdiensten tegenover de gemeente in het licht stellend. In het bijzonder ioemde hij den heer Noë om zijn groote toewijding, ijver en plichtsbetrachting en wenschte hem nog vele jaren een welver diende rust toe. Ten slotte werden den scheldenden ambtenaar namens het geheele personeel eenige fraaie geschenken aangeboden als blijk van waardeering en vriendschap. Ook van de zijde van het Gemeentebe stuur mocht de heer Noë blijken van be langstelling ontvangen. Bij monde van den Wethouder der Bedrijven werd hem dank gebracht voor de loffelijke wijze, waarop hij gedurende zoovele Jaren de gemeente had gediend. o WIJZIGING VAN HET GEBIED VAN KANTOREN EN INSPECTIES DER DIRECTE BELASTINGEN. KUNSTKRING VOOR ALLEN. SOLIST: RAPHAEL LANES (CELLO). Nieuwe indeeling van de gemeente Oegstgeest. De minister van Financiën heeft met ingang van 1 Mei de gemeente Oegstgeest, voor zooveel betreft de directe belastingen, algescheiden van het 2de kantoor der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier en gevoegd bij het Xste kantoor der directe belastingen te Leiden, waar door genoemde gemeente, voor zooveel betreft de directe belastingen, wordt af gescheiden van de inspectie der directe belastingen te Leiden, 2de afdeeling, en komt te ressorteeren onder de inspectie der directe belastingen te Leiden, 1ste afdeeling. NEDERLANDSCH NATUUR- EN GENEES KUNDIG CONGRES. Zooals reeds eerder gemeld zal geduren de de Paaschweek en wel op 23, 24 en 25 April as. hier ter stede het XXVe Na tuur- en Geneeskundig Congres worden gehouden. In verband hiermede heeft zich een regelingscommissie gevormd, welke als volgt is samengesteld: kir. A. van de Sande Bakhuyzen, eere voorzitter; prof .dr. W. van der Woude, rector-magnificus, eerelid; ir. A. G. Bos man, üd van dien Gemeenteraad, voor zitter; H. P. H. Würtz, onder-voorzitter; H. H. Maas, directeur van het Uni versiteitsziekenhuis, le secretaris; dr. W. Gaade, 2e secretaris; E. H. Moens, direc- tJÏ' k' BÜkantoor v. h. Noordhollandsch nandbouwcrediet, penningmeesterprof. or. L G. M. Baas Becking; N. C. F. van Ginkel, voorzatter der Ver. t. Bev. van het "5?mcieltagenverkeerW. L. Haardt; Benny, directeur N.V. Leidsch Dag- S de Praeses Collegii van het Leidsch t.it corPs! Be Praeses van de Socie- I .'"khnerva; mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Tan Rijnland; dr. J. C. Schalk- dr t HBS. met 5-jarigen cursus; ÏJ, -F- Sirks, adviseur-verificateur van v»V$ ,Zee-mstrumenten; dr. Mr. J. W. v.vu g archivaris van Leiden; J. G. J. vertiey van Wijk; mr M. B. Vos, praeses „Amicitia". circiii Commissie heeft zich met een te v<ÏÏr- tot burgerij gewend om steun w'^gen ten behoeve van de regeling het Congres, Raphael Lanes. Om u de waarheid te zeggen: Raphael Lanes, de sinds eenige jaren in ons land gevestigde Poolsohe solo-cellist van het Concertgebouworkest is ons gisteravond in zijn spel vóór de pauze aanvankelijk tegengevallen. Of zijn instrument weer spannig was? Of de zenuwen hem parten speelden? De cello zóng niet: er kwam geen stralende glans naar buiten. De toon leek met ballast omwikkeld; klonk vaak omsluieerd, heesch en niet volkomen zui ver. Men miste eenerzijds vloeiende, so nore legati, en anderzijds in Schubert's „Arpeggione" sonate het speelsoh-luch- tige. Gelukkig was Theo van der Pas de man, die met een onverstoorbaar-kunstzinnige evenwichtigheid en absolute beheersching van stijl en opvatting het muzikale vaar tuig in de juiste stroom hield. Neen; Vóór de pauze was Raphael Lanes niet op dreefZijn interpreta tief klonken wat opgelegd, kwamen niet ongehinderd, ongedwongen van binnen uit. Waar men tóch reeds in Strauss' jeugd werk, de Sonate in F dur, op. 6, sterk de rijpere inhoud en brillante verve van 's componisten latere werken mist al komt de echte Strauss-stljl in de Allegri af en toe in de stijgende climaxen naar voren ia een niet volkomen gedispo neerd zijn van den uitvoerenden cellist dubbel merkbaar. Bij Schubert's Arpeggione-sonate, ver moedelijk oorspronkelijk geschreven voor de in 1823 door den Weenschen instru- mentenmaker Georg Stauffer vervaardig de Arpeggione of Gitarre d'amoure met 6 snaren, was het wachten eveneens tever- geefsoh op dat teeder-luchtige, fijn-poëti- sohe, dat Schubert toch onmogelijk ont beren kan en zoo zeer zijn specifiek eigen dom is. Dubbel groot was daarom de verrassing, toen Lanes ziohzelf na de pauze geheel hersteld en hervonden bleek te hebben en het tweede deel van den avond tot een boeiend, werkelijk muzikaal luister spel wist te maken. Daar was allereerst Henriëbte Bosnians' „Cortege" en opeens wist men: dit is het werkelijk terrein van dezen cellist. Im- pressie's uitbeelden: visueel en mysterieus in de fijnzinnige Oortège, hevig, grillig en geladen in Hindemuth's „Capriccio", die voor ons het beste deel van den avond bracht. Vurig en hartstochtelijk van be wogenheid de Spaansche dansen van Gra- nados en Nin. Hoe bekend en dikwijls gehoord deze ook zijn, wist Lanes daar toch iets heel aparts en moois van te maken, evenals van Popper's „Vito", hoe wel dit als compositie een inzinking be- teekende na het voorafgaande. Vol variatie, zonder effectbejag, maar met een oprechte, brillante muzikaliteit en groote artistieke vaart riep Lanes al deze kleine stukken tot tintelend en mee slepend leven. Een speciale lofrede zouden wij gaarne willen houden op den man van de tweede plaats, die door zijn groote pianistische prestatie's het eerste plan op dezen avond veroverde: Theo van der Pas. Hoewel dit groot talent en deze be kwaamheid als accompagnateur aan een ieder bekend zijn, is het toch wonderbaar lijk, dat het u telkens wanneer men Van der Pas hoort, opvalt, hoe zeer hij nog steeds toeneemt aaft innerlijken groei en volmaking van spel. Dit begeleidend musiceeren wordt hier tot een aparte kunst, zóó soepel van aan passing, met tóch eigen inzicht, karakter en stuwkracht, dat men onophoudelijk getrokken wordt om te luisteren en te kijken naar dit losse, ongeforceerde spel dezer handen, die bezield worden door een zóó fijnbesnaard en -beschaafd muzikalen geest. Zoo ontwikkelde de avond, na aan vankelijke teleurstelling zich tóch tot een doorslaand succes, zoodat een toegift spontaan verlangd en gul verkregen werd. Rimsky Korssakow's zoemende „Bijen- vlucht" zette de atmosfeer voor 't laatst in een werveling van duizendvoudige tril lingen, die hun echo vonden in een storm achtig applaus! MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De dialektiek van den vooruitgang. In de maandeüjksche vergadering der Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft dr. J. M. Romein gisteravond een voordracht gehouden over „De dialek tiek van den vooruitgang", bijdrage tot het ontwikkelings- en ondergangsbegrip in de geschiedenis". Spr. meende in het probleem van ont wikkeling en ondergang in de geschiede nis wat dieper te hebben kunnen door dringen, door een toevallige ervaring, die hem de voorloopige formule had doen op stellen, dat in den strijd om den voor rang 't achterlijkste de beste kansen heeft. De historische ontwikkeling toch is niet rechtlijnig, maar de hoogere organisatie vorm ontwikkelt zich buiten en in tegen stelling tot de voorhoogste. Om onnoo- dige complicaties te ontgaan, definieerde hij als hoogeren vorm diengene die zich op den duur doorzet. Het best te consta- teeren is dat zich-doorzetten in de krijgs geschiedenis, waarom daaraan de eerste voorbeelden ter adstructie van zijn stel ling waren ontleend. In den strijd van de Romeinsche legioe nen tegen de Germaansche „Schweins- köpfe" bleek de kwetsbaarheid van den hoogeren organisatievorm der eerstge- noemden. Het Germaansche volksleger ontwikkelde zich dan tot het feodale rid derleger. Op het einde van de Middel eeuwen, als het onder Karei den Stoute zijn hoogtepunt bereikt heeft, legde dit het af, niet tegen den hoogeren vorm van de boogschutterscorpsen, die zich binnen het feodale systeem hadden ontwikkeld, maar tegen den lageren vorm van het Zwitsersche volksleger, dat nog hetzelfde was als het Germaansche. De uit dit Zwit sersche leger ontwikkelde moderne infan terie bereikte haar hoogtepunt in het Pruisische leger van Frederik den Groote en daarna. Op dit hoogtepunt werd het verslagen door de lagere formaties van het Fransche revolutieleger onder Napo leon. Vervolgens werden een aantal voorbeel den genomen uit de economische geschie denis. Uit cijfers omtrent de tegenwoor dige productiviteit der kolenmijnen blijkt dat die het hoogst is in die gebieden, die zich het laatst ontwikkeld hebben. De oude mijngebieden blijven achter, omdat zij indertijd voor waren. De modernisee ring van de katoenindustrie zet het eerst in in Engeland, waar die industrie het achterlijkst was. De trustvorming is het verst voortgeschreden in Japan, waar zij tegelijk het jongst is en aan voor kapita listische vormen aanknoopen kon. Bezien wij nu in het licht van deze op vatting een in de 19de eeuw opgestelde ontwikkelingsreeks als die van loonwerk, handwerk, „Verlag", manufactuur, fabriek, dan blijkt weer dat het telkens hoogste stadium zich nimmer ontwikkeld heeft uit het voorhoogste, maar, zij het met ge bruikmaking van de resultaten van dat voorhoogste, uit een eerder. Ook de be kende ontwikkelingsreeks uit de finan- cieele en handelsgeschiedenis, de lijn By zantium, Florence, Brugge, Antwerpen, Amsterdam, Londen, New-York, wijst reeds geografisch op dit noodzakelijke versprin gingsmoment. Spr. wierp de vraag op, of deze wet van den remmenden voorsprong ook voor het heden geldt. Hij meende dat het antwoord bevestigend kon luiden. Als voorbeeld wees hij op de jongste ontwikkeling van het kapitalisme tot bank- en monopolie-kapi taal, een ontwikkeling, die weer het eerst niet in het kapitalistisch verst ontwikkel de Engeland, maar in het nog achterlijk gebleven Duitschland had plaats gehad. Hiermee is tevens de mogelijkheid gege ven van het feit, dat de jongste economi sche organisatievorm, de sovjeteconomie, zich niet in West-Europa, maar het eerst in het achterlijke Rusland heeft ontwik keld. Ten slotte vroeg spr. zich af, of zijn hypothese ook voor de cultuur-geschiede nis in engeren zin gold. Hij meende van ja, mits men niet opereere met te groote en te complexe verbanden. Na nog enkele voorbeelden uit Se Neder landsche en algemeene cultuurgeschiede nis gegeven te hebben, besloot spr. zijn voordracht met erop te wijzen: 1. dat bij het achterraken van het op een bepaald moment verst ontwikkelde stadium, niet alleen economische, maar daarvan trouwens ook niet te scheiden, slechts te onderscheiden psychologische factoren een rol spelen. Zijn hypothese achtte hij tevens een bijdrage tot de psychologie van het conservatisme; 2. dat dit nieuwere in zicht pas mogelijk is geworden, omdat wij èn de primitief-genetische vraagstelling van de 19de eeuw èn haar biologische op vatting van de historische ontwikkeling tegenwoordig overwonnen hebben. En ein delijk gaf hij de verzekering, dat hij be sefte, dat zijn opvatting nog theoretische verdieping, de voorbeelden nadere toet sing en aanvulling behoefden. VOORHOUT's WETHOUDER W. v. d. LAAN f BEKENDE PERSOONLIJKHEID IN DE BOLLENSTREEK. Slachtoffer van een droevig auto-ongeval. BINNENLAND. De bloemententoonstelling „Flora 1935" te Heemstede (3de Blad). Morgen is het 40 jaar geleden dat Staatsraad mr. dr. J. Schokking 't predik ambt aanvaardde (Kerk en School, 4de Blad). De laboratoria der „Kema" worden naar Delft overgebracht (Binnenland, 3e Blad). De mariniers uit het Saargebied keeren op 16 April te Rotterdam terug - (Binnenland, 3de Blad). Hedennacht is tengevolge van een droe vig auto-ongeval in de Heer-Hugowaard (N.-H.) de heer W. v. d. Laan, wethouder van Voorhout en een zeer geziene persoon lijkheid in de Bollenstreek overleden, (lste Blad). Wijlen de heer W. van der Laan. Hedennacht te één uur is tengevolge van een droevig auto-ongeval in de Heer Hugowaard overleden de heer W. v. d. Laan, wethouder van Voorhout en een zeer bekende persoonlijkheid in de Bol lenstreek. De 4-persoons auto, waarin de heer V. d. Laan gezeten was, reed op den Midden weg te Heer Hugowaard en werd bestuurd door den heer v. d. Kar uit Leiden. Zij had den in een der Noord-Hollandsche dorpen een vertooning der H.O.B.A.H.O.-film ge geven. Vermoedelijk tengevolge van onbe kendheid met den weg ter plaatse, is de auto ter hoogte van de R.K. kerk in volle vaart tegen een boom gereden. De heer v. d. Laan botste met het hoofd tegen de voorruit, kreeg een schedelfrac tuur en overleed vrij spoedig na het ge beurde. De bestuurder bekwam eenige lichte wonden en spierkneuzingen aan het linkerdijbeen en is naar zijn woning te Leiden vervoerd. De auto, welke totaal vernield is, is door de politie in overleg met den officier van Justitie in beslag genomen. De verslagenheid wegens dit overlijden is in de Bloembollenstreek algemeen. De heer van der Laan was daar dan ook een der meest bekende en meest gewaardeerde persoonlijkheden. Ondanks dat hij niet tot de groote kweekers behoorde, was zijn in vloed zeer groot. Zijn onbaatzuchtigheid, zijn werkkracht, zijn nuchter en gezond oordeel, zijn oorspronkelijke en frissche betoogtrant, maakten dat overal met be langstelling naar hem werd geluisterd. Zijn flinkheid en bescheidenheid waren in zeldzame harmonie. Behalve wethouder der gemeente Voorhout heeft de heer van der Laan zeer veel verricht in en buiten allerlei functies ten bate van de Bloem bollenstreek. Als vertegenwoordiger van deze streek had hij ook van den aanvang af zitting in de Kamer van Koophandel. Ook daar was hij een der meest gewaardeerde leden en had hij steeds het oor der vergadering. BUITENLAND De Fransche ministers te Londen. (Buitenland en Tel., lste Blad). Geen mijnwerkersstaking op 4 Februari in België (Buitenland, lste Blad). De Poolsche buitenlandsche politiek besproken (Buitenland, lste Blad). Langen tijd was hij lid van belangrijke commissies der Kamer zoo bijv. van de Commissie voor het Handelsregister en van de "Commissie van Vervoer. Het ver lies voor de Kamer wordt dan ook als zeer ernstig gevoeld. Bij alles overweegt ech ter de zware slag welke de familie hier door heeft getroffen. De heer van der Laan zou deze maand den leeftijd van 53 jaar hebben bereikt. Voor de gemeente Voorhout speciaal beteekent het heengaan van wethouder v. d. Laan een schier onherstelbaar ver lies. In Januari 1914 werd hij tot raads lid dier gemeente benoemd, op 2 Septem ber 1919 volgde zijn aanstelling tot wet houder. Op 2 Maart 1932 herdacht de heer W. v. d. Laan, die tévens groote be kendheid genoot als redacteur van het weekblad der H.O.B.A.H.O., ais bestuurs lid van het Hollandsch Bloembollen- Genootschap, als secretaris der Vereen, „De Narcis" en als bestuurslid der Coöp. Boerenleenbank, zijn 12'/z jarig jubileum als wethouder, onder ruipie belangstelling. In al deze functies huldigde deze R.K. wethouder een strikt neutraal standpunt. Zijn buitengewone verdiensten voor Voor hout waren algemeen bekend. Gedurende zijn periode kwamen o.a. het electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf tot stand, evenals de schitterende bitumenwegen. Wethouder van der Laan werd hoog ge waardeerd om zijn vredelievendheid; zijn streven was vooral om eensgezind door deze zware tijden heen te komen. Hij kantte zich steeds sterk tegen elke luxe-uitgaaf van de gemeente en behoorde indertijd tot de tegenstanders der plannen voor den bouw van een nieuw Raadhuis. Wethouder v. d. Laan wilde gaarne het gezag hooghouden en zag zulks ook het liefst van anderen. Het heengaan van dezen stoeren wer ker, die zijn beste krachten aan de be langen der Voorhouters gaf, zal diepen in druk maken 1 Het stoffelijk overschot van wijlen den heer v. d. Laan is in den loop van dezen dag naar Voorhout vervoerd. R.-K. STAATSPARTIJ. Jaarvergadering van de afdeeling Leiden. Gisteravond hield de R.-K. Kiesvereeni- ging haar jaarvergadering in „Den Burcht". De opkomst voor deze vergade ring was vrij goed. Vóór de opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat deze vergadering uitsluitend is belegd voor leden der kiesvereeniging en ver- zooht de niet-leden zich te verwijderen, waaraan door enkele personen gevolg werd gegeven. Te halfnegen opende de voorzitter mr. Bolsius de vergadering met den Christe- lijken groet en sprak in deze eerste ver gadering in 1935 den gebruikelijken Nieuw jaarsgroet uit, waarbij spreker denwensch uitte dat tn dit jaar van verkiezingen de leden hun volle medewerking zullen ver- leenen en ieder in zijn kring propagan dist zulllen zijn voor de R.-K. Staats partij. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer Horikx het woord voor het voorlezen van ae notulen die onveranderd werden goed gekeurd evenals de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, waarvoor deze functionarissen den dank van voorzitter en vergadering hadden in ontvangst te nemen. Mededeeling omtrent de Statenverkie zing: Voorgesteld zal worden de heeren ;-I a. Bader en mr. Bolsius als No. 1 en 2 op de lijst te plaatsen. De bestuursverkiezing nam nogal tijd in beslag, wegens stemming en herstemmin. Periodiek traden af de heeren J. M. H. Horikx, A. Langeveld, J. H. A. Manders, H. J. W. Peeters en C. J. van Tol, welke heeren zich allen herkiesbaar stelden. Candidaat waren nog gesteld de heeren prof. Berg, Brugman, Geene, Schinck en Tobé. Bij eerste stemming werden herkozen de heeren Horikx, Langeveld en Manders en werd prof. Berg in het bestuur geko zen. Bij herstemming verkreeg de heer Tobé het vereischte aantal stemmen, zoo dat de heeren prof. Beng en Tobé de plaatsen van de heeren Peeters en v. Tol in het bestuur zullen innemen. De voor zitter feliciteerde de nieuwe bestuursleden met hun benoeming en bracht een woord van dank aan de scheidende bestuursle den, die vele jaren hun krachten hebben gegeven voor de vereeniging, en naar beste weten de goede zaak met overtui ging hebben gediend. Als afgevaardigden en plaatsvervangend afgevaardigden naar de vergaderingen van de R.-K. Kamercentrale en van de R.-K. Statencentrale werden gekozen resp de heeren prof. Berg en Manders, Lom- bert en Van der Top. Als kasnazieners werden aangewezen de heeren Huytz. Schinck en Welling. De heer H. Lombert hield vervolgens een rede over: „De Waarheid over de N. S. B," Spreker begon met een uitlating van den Londenschen correspondent van „de Maasbode", die zei. dat er altijd meer kij kers te vinden zijn voor sloopwerk dan voor opbouw. Vervolgens schetste hij hoe na den oor log in een gedemoraliseerd Duitschland

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1