Humor uit het Buitenland. IXIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 2 Februari 1935 FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. Goede oude ziel„Maar dokter, als deze drank me j tien Jaar Jonger maakt, wat mot er dan van m'n ouweM domspensioea terecht komen 1" (Hpraqrtet)., „Ik vind niet, dat Je Je vrienden in de keuken moet ontvangen, Annie." „O, mevrouw, dat ls erg aardig van U. Als u de zit kamer niet gebruikt, zouden we dat heel prettig vinden." (Happy Mag.) „Nou, wat heb ik Je gezegd dat er gebeuren zou, als Je een tachtig meter hooge schoorsteen zonder behoorlijke lundeerlng bouwde (Passing Show).. „Hoe laat ben lk thuis gekomen, Hendrik „Nou, meneer, de staande klok in den gang die lk Tanochtend overeind zette, stond op vier uur." (Humorist)., „Arrestant bracht het verkeer in gevaar, inspecteur. HIJ ging ons te lijf toen we hem wilden bekeuren. Daarom hebben we hem maar in zijn verschuilbaar dak geklemd en het heele zwikkle meegebracht." (London Opinion;. „O, Karei, b?n Je"'ook niet verrukt- van die ouden eiken balken V .(HaPPX MagJ, De beurs onder den invloed van de onzeker beid omtrent de Amerikaansche goud clausule uitspraak Scherpe koersschom melingen van den dollar Opeenstapeling van schulden der Amerikaanscbe schat kist Financiering der werkverschaffing ei gedwongen renteverlaging in I>uit.seh- bnd Succes van 3'/i% leeningen hier te lande Verbetering van de positie der Java suikermarkt. De onzekerheid omtrent de uitspraak ln de Amerikaansche goudclausule-processen blijft een druk op de beurss temming uit oefenen. Opnieuw heeft de dollar aan scherpe fluctuaties blootgestaan. Tijdelijk werd zelfs tegenover den gulden een no teering van f. 1.51 bereikt, ondanks het leit, dat nog verdere goudverschepingen hebben plaats gevonden, zoowel uit ons land als uit andere landen. Blijkens de jragsten weekstaat van de Nederlandsche Bank hebben bankiers hier te lande wederom f. 6.2 millioen goud naar de Ver. Staten gezonden. Het risico, dat aan zulke toudzendingen verbonden is. zoolang geen zekerheid bestaat dat de aankoopprijs "an goud door de New Yorksche Federal Reservebank op het vroegere niveau ge handhaafd blijft, maakt echter, dat de banken huiverig zijn, om op eenigszlns groote schaal goudarbitrage-zaken te doen boewei de winstmarge op zulke transacties bij een dollarstand van ruim 1.50 abnor maal groot Ia. Toen de omvang der goudverschepenin- gen niet voldoende bleek, om fluctuaties 'an den dollarkoers binnen beperkte grenzen te houden, en het hierboven ge noemde hoogste punt van 1.51 was be- Eolkt, heeft tenslotte het Amerikaansche Valuta-Egalisatiefonds ingegrepen. Door rarkoopen van groote bedragen aan dol lars op de open markt werd de noteering paar centen naar beneden gedrukt. Deze zij het dan ook wat late interventie beeft de gemoederen wel eenigszlns ge kalmeerd; de vrees, dat de Amerikaansche autoriteiten doelbewust op een hoogeren dollarkoers aanstuurden, is tenminste toor het oogenblik niet gegrond gebleken. Wat zal geschieden, indien de uitspraak vaa het Hooggerechtshof in de goud-clau- wle-processen de regeering voor de keus ■bocht stellen, haar schulden in gerechte lijke beslissing te niet te doen. is nog even onzeker als een paar weken uitspraak op ■Februari a.s. bekend zou maken, heet het «lans. dat dit eerst op 11 Februari zal ge schieden. De spanning op de New Yorksche beurs zou hierdoor tot in het ondraaglijke toenemen en ook op de wisselmarkt zou den nieuwe fluctuaties van den dollarkoers Fel niet te vermijden zlj-n. Het zonderlinge bij dit alles is het. dat memand feitelijk n ernst er aan gelooft, dat de Amerikaansche regeering werkelijk op haar tot dusverre gevolgde valuta- tohtlek zal terugkomen, maar dat niette- ®'n een ieder, zoowel op de fondsen- als op de wisselmarkt even huiverig is, om «jouwe engagementen aan te gaan, uit vees dat deze toch falikant zouden kun- uitkomen. Men heeft hierbij ongetwij- J je doen met een uitvloeisel van het aan vertrouwen in de financleele soiitlek der Amerikaansche regeering. die ejds zoo vaak getoond heeft, zich te aten misleiden door de omstandigheden P een bepaald oogenblik. Zoo ergens, dan opportunisme in de financieels en v. re Portiek van een land wel uit va kZe omdat dit lijdt tot ondermijning n het vertrouwen waarvan de regeering "'ukken*1 wranRe vuohten moet Am„ opeenstapeling van schulden der p'l-aansche schatkist, zonder dat oo hlRerlei wiize voorzieningen ziin getrof- j. .,oor betaling van rente en aflrsrine Ver1 een uovoel van onbehaaglijkheid oorzaakt. dat reeds sinds langen tijd tot uiting is gekomen in den toenemenden onwil van het Amerikaansche publiek, om regeeringsobllgatiën te koopen. De nieuwe emissies van staatsleeningen gaan dan ook voor het grootste deel naar de -banken, die reeds ongeveer een vierde ln handen hebben va-n de totale staatsschuld, welke thans 27 milliard dollar bedraagt, maar dl# binnen anderhalf jaar tljds volgens de offcieele berekening tot meer dan 34 mil liard dollar zal stijgen. Omstreeks 40 °/o, in sommige gevallen zelfs 50 en meer, van de totale activa der Amerikaansche banken bestaat uit staatsschuld of door den Staat gegarandeerde leeningen, tegen slechts 14 in 1928. Eenmaal moet echter een punt bereikt worden, waarop de ban ken hun aankoopen van staatsleeningen noodgedwongen moeben stopzetten. Waar zal de Amerikaansche regeering don de geldgevers vinden voor het opnemen van leeningen, om het begrootl-ngsdeflclt te dekken? De regeering vertrouwt er op, dat haar pogingen tot het stlmuleeren van het bedrijfsleven inmiddels zulk een verbete ring in de algemeene conjunctuur teweeg gebracht zullen hebben, dat de geheele situatie der staatsfinanciën daardoor zal vearbeteren. Of de toekomst deze wissel honoreeren, dient intusschen te worden afgewacht. Natuurlijk is Amerika niet het eenige land, dat aanleiding tot crltiek geeft door de wijze, waarop het de. tengevolge van de crisis zoo sterk gesteun regeerlngsuitgaven tracht te dekken, Vrijwel alle landen, die met moeilijkheden op dit gebied te kam pen hebben, nemen middelen te baat, welke onder normale omstandigheden niet in aanmerking zouden zijn gekomen en welke dan ook alleen als noodmaatregel te verdedigen zijn. Zoo heeft Frankrijk dezer dagen door een verhooging van het maxi mum bedrag der uit te geven schatkist biljetten van Fr. 10 tot 15 milliard aan de regeering de geldmiddelen verschaft, welke zij door plaatsing van leeningen op de open markt slechts tegen hooge rente en ten koste van een mogelijke ontwrichting der staatsfondsenmarkt had kunnen ver krijgen. De schatkistbiljetten zullen bij de Bank van Frankrijk verdlsconteerbaar zijn waardoor de plaatsing ervan bij de ban ken wordt aangemoedigd. In een vorig overzicht wezen wij er reeds op. dat deze uitbreiding van den omloop aan schat kistpapier slechts dan gevaren zou ople veren, wanneer zij zou dreigen te ontaar den in het luk-raak dekken van credlet- behoeften van de schatkist, zonder reke ning te houden met de etschen van een gezond geldverkeer. Onder de tegenwoor dige omstandigheden behoeft hiervoor in Frankrijk geen bezorgdheid te worden ge koesterd. Op banken, noch op eenigerlei andere instellingen, wordt pressie geoefend om staatsfondsen op te nemen. Behalve ln Amerika, is dit laatste wel het geval ln Duitschland. Het werkver- sehafflngsprogramma der regeering en de daarmede genaard gaande „Ankurbelung" der blnnenlandsche conjunctuur stellen hoe langer hoe grooter eischen aan de schatkist. Nadat het systeem van de z.g. „werkverschaffingswissels" gebaseerd op een vooruitbetaling van belastingen door het bedrijfsleven was uitgewerkt, heeft de regeering andere middelen te baat ge nomen Dit iaar is de wet van kracht ge worden waardoor de winstuitkeeringen van ondernemingen beperkt worden tot 6 en waarbij bepaald wordt, dat de hierboven uifgaande winst belegd moet worden in Rijks- en gemeenteobligatiën. Het. hieruit door de regeevlng verwachte bedrag van Mk 40 mil'loen za) worden aangewend tot bestriidlng van de werk loosheid Door wijziging van de Bankwet is ook de mogelijkheid geopend, om staatsfond sen op langen termijn deel te doen uit maken van de lionlditeits'-aserve der ban ken Dat van deze mogelijkheid in ruime mate gebruik zal worden gemaakt, staat wel vast. Evenals de Amerikaansche zal voortaan ook de Duitsche regeering de op de begrooting drukkende lasten voor de werkverschaffing kunnen afwentelen op de banken, welke de uit te geven staats leeningen voor een groot deel zullen moeten opnemen ,ook wanneer het hierbij gaat om leeningen, waarvan de opbrengst moet dienen voor onproductieve uitgaven. Deze dagen heeft de Duitsche regeering reeds een leening van een half milliard Mark opgenomen bij het Sparkassen- en Giroverband en de Giro-centrale, op deze wijze ook de spaargelden der bevolking dienstbaar makend aan haar werkver schaffingsprogramma, zonder dat echter eenigerlei zekerheid bestaat, dat voorzie ningen voor rente en aflossing van zulke leeningen kunnen worden getroffen. Even als de Amerikaansohe laat ook de Duitsche regeering zich verleiden tot steeds groo- tere uitgaven voor dekking van de oogen- blikkelijke behoeften, in de volkomen ongefundeerde hoop, dat de toestand wel zal zijn verbeterd, wanneer de rekening zal worden gepresenteerd. Ook door andere maatregelen van hoo- gerhand streeft de Duitsche regeering naar een vermindering der lasten. Dezer dagen werd een wet aangenomen, op grond waarvan de rente op alle uitstaande leeningen, pandbrieven enz. beperkt wordt tot 4'/i pet. De wet spreekt van een „vrij willige" conversie. In werkelijkheid gaat het hierbij echter om een gedwongen renteverlaging, niet alleen wegens den moreelen druk, die op den houder van stukken met hooger rente wordt uit geoefend, maar bovendien door de bepa ling, dat obligatiën met hoogere rente dan 4'/i pet. niet meer tot de officiëele notee ring ter beurze toegelaten en niet bij de Rijksbank beleenbaar zullen zijn. De con versie heeft betrekking op een totaal bedrag van naar raming Mk. 8 milliard en de besparing aan rente zal derhalve Mk. 120 millioen per jaar bedragen. Het is wel typeerend voor het verschil in verhoudingen in ons land en in onzen Oostelijken nabuurstaat dat datgene, wat men thans in Duitschland door ruw ingrijpen van hoogerhand tracht te berei ken, in Nederland reeds lang langs natuurlijken weg heeft plaats gevonden. Zelfs heeft het proces van renteverlaging hier te lande reeds veel verdere vorderin gen gemaakt. In plaats van een rentevoet van 4Vi pet. kennen wij al geruimen tijd het rente-type van 4 pet. en wij gaan zelfs geleidelijk naar het 3Vi pet. rente-type toe. De eerste leening in dit jaar met dezen lagen rentevoet, die van de Provincie Zuid-Holland, welke a 98 3/4 pet. was aan geboden, is geheel volteekend. Op de hierop gevolgde 3'It pet. leening van f. 1 millioen der Mij. voor Gemeente-Credlet, die a 97 pet. werd aangeboden, werd zelfs voor een zoodanig bedrag Ingeschreven, dat de toewijzing slechts 15 pet. der in schrijvingen kon bedragen. De gemeente Amsterdam, die in den loop van deze maand twee leeningen met een rentevoet van 4 pet. had uitgegeven, gaat thans een leening met een looptijd van slechts drie jaar aan. in de verwachting: dat het ln den tusschentijd tot een verdere daling van den rentevoet zal komen, waardoor de leening t. z. t. tot voordeeliger voorwaarden in een ieening op langen termijn kan worden omgezet. De opbrengst van de drie-jarige leening zal dienen tot aflos sing van de nog altijd uitstaande 5'/; pet Pondenleening van deze stad, met een tegenwaarde van f.21 millioen. Het hier voor benoodigde bedrag aan Ponden had de gemeente zich reeds in 1933 door het sluiten van een termijncontract verschaft, zoodat zij niet profiteert van de sindsdien nog ingetreden verdere Koersdaling van het Poud Sterling. De stemming op de beleggingsmarkt is in de afgeloopen week, dank zi.i het gun stige resultaat der nieuwe uitgiften, vast geblieven. Van buitenlandscbe leenimren waren de Fransnhe fondsen, na een tilde- lijke koersinzinklng. in herstel. Daaren tegen liep de Youngleening in koers terug. Op de aandeelenmarkt hebben Duitsche suikerwaarden weder de meeste aandacht getrokken. De verdere prijsverhooging der N.I.V.A.S. voor verkoopen van suiker naar Britsch-Indië had op den laatsten beurs- dag der vorige week nog tot een scherpe koersstijging voor aandeelen van suiker- maatschappijen en Indische cultuurban- ken geleid, oie echter door de koersdaling in de afgeloopen week weer voor een be langrijk deel te loor ls gegaan. Men wës dan ook wel wat heel hard van stapel ge- loopen bij het verdlsconteeren van de ver betering op de Java-sulkermarkt. De tegenwoordige prijs voor afdoeningen naar Britsch-Indië van f. 3.50 a f. 3.55 steekt weliswaar gunstig af bij het laagste niveau van f. 2.85, dat in October j.l. was bereikt, maar hij is nog altijd aanmerke lijk lager dan de noteering in het begin van het vorige jaar, die f. 4 a f. 4.20 be droeg, wat destijds reeds als een laagte record werd beschouwd. Dit neemt niet weg, dat de positie van de Java-suiker- markt toch wel aanmerkelijk verbeterd is door de aanzienlijke verkoopen, welke in den loop van deze maand hebben plaats gehad, en die ln totaal meer dan 450.000 ton hebben bedragen. Wanneer men weet, dat het op het oogenblik bij de besprekin gen tusschen de regeering en de suiker- producenten over den omvang van den aanplant ln dit jaar gaat om de vraag, of oogst 1936 300.000 dan wel 460.000 ton zal bedragen, kan men zich een denkbeeld vormen van de beteekenis der jongste verkoopen. Het ls nog onzeker, of de regeering ln den grooten omvang dezer verkoopen aan leiding zal vinden, een grooter productie dan 300.000 ton voor 1936 toe te staan. Berekend kan worden, zich daarbij basee rend op de tegenwoordige voorraden en een raming voor de oogsten 1935 en 1936 van resp. 500.000 en 300.000 ton, dat in de periode van 1 April 1935 tot 31 Maart 1937 gemiddeld 75.000 ton Java-sulker voor export beschikbaar zal zijn. Dit is niet veel, wanneer men rekening houdt met de vroegere afzetverhoudlngen en wie ëenigs- zins optimistisch redeneert, kan ook thans zelfs komen tot de mogelijkheid van een suikertekort op Java in het begin van 1937. Aan den anderen kant bestaat het groote gevaar, dat Britsch-Indië het Java- suikerproduct hoe langer hoe meer van zijn markt zal wegdringen; in welk geval de situatie voor de Java-suiker nog veel ongunstiger zou worden. Speculatieve elementen zijn er dus nog in overvloed aanwezig; deze zijn het dan ook voorna melijk, die de aandeelenmarkt nieuw leven hebben Ingeblazen. Op de anaere afdeelingen der beurs is weinig omgegaan; de stemming was mee- rendeels gedrukt, mede wegens de onzekerheid over den afloop der Ameri kaansche goudclausule-processen. Eerst tegen het einde der week trad een lichte verbetering ln. Rubberaandeelen waren tijdelijk flauw, ln sympathie met de Inzinking der rubberprljs, die weder tot beneden de 6 pence is gedaald hoewel de internationale rubberrestrictie bevredi gend werkt. Terwijl de bij de restrictie toe gestane export voor de laatste 7 maanden van 1934 499 000 ton bedroeg, is in werke lijkheid door alle producenten tezamen slechts 488.000 ton uitgevoerd. Tabaks- aandeelen daalden eveneens ln koers, zon der dat hiervoor een speciale oorzaak was aan te wijzen. Petroleum-aandeelen ont kwamen al evenmin aan den invloed van de algemeen flauwe tendenz als industriëele fondsen die bijna alle een belangrijk deel van de koersverbetering der voorafgaande weken moeten Inboeten. Ook seheepvaartaandeelen waren weer in reactie. Bankaandeelen werden daaren tegen gunstig beïnvloed door het bevre digende jaarverslag van Rotterdamsche Bankver. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3*/» °/o Nederland 100 9/16. 101. 4 'h Amsterdam 99 3/8. 99 3/4. 3'/i °/o Rotterdam 96 3/8, 96 3/4. 3'/i °/o Noord-Holland 9Vh, 97 15/16. 4Va 0 Frankrijk 91, 92 1/8, 92. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ARIADNE, 31 Jan. van San Juan n. San Pedro de Macoris. FAUNA, 1 Febr. van Hamb. te Amst. HERMES, 31 Jan. v. Istanboel te Bourgas. JUNO, 31 Jan. van Limni naar Salonica. NEREUS, 31 Jan. n.m. 11 uur 30 van Amst. te Hamburg. PERSEUS, 31 Jan. van Passages n. Bilbao. RHEA. Amst. n. Kopenhagen, pass. 1 Jan. Holtenau. STELLA, 31 Jan. van Malta n. Alexandrië. TITUS, Midd. Zee n. Amst., pass. 1 Febr. voorm. 3 uur 45 Lydd. TRITON, 31 Jan. van Vigo te Lissabon. VESTA, Amst. na Gdynia, 31 Jan. nam. v. IJ muiden. VULCANUS, Midd. Zee n. Amst., pass. 31 Jan. nam. 11 u. 10 Lydd. SATURNUS, 1 Febr. van Amst. te R'dam. ACHILLES, 1 Febr. van Amst. te R'dam. ORANJE-NASSAU, 1 Febr. van Amsterdam naar W.-Indië. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 31 Jan. van Colombo. MADOERA, 1 Febr. v. Schiedam te Hamb. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN ALCHIBA, 31 Jan. van B. Aires n. R'dam. KON. HOLL LLOYD MAASLAND, thuisr., 31 Jan. nam. 5 uur van Las Palmas. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. STREEFKERK, thuisr., pass. 31 Jan. n.m, 5 uur Ouessant. RANDFONTEIN, 31 Jan. nam. 5 uur van Amst. te Hamburg. NIJKERK, uitr., 31 Jan. te Beira; ver trekt 2 Jan. naar Durban. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, uitr., 1 Febr. te Antwerpen. ROTT. LLOYD. KOTA NOPAN, uitr., 31 Jan. te Singapore. MIJ. OCEAAN. STENTOR, Jaca n. Amst, pass. 31 Jan. Perim. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. LARENBERG, Santa Fé n. Savona, pass. 31 Jan. Fernando Noronha. TOWA, 31 Jan. van Pernambuco n. Hamb. MIRACH, Rosario n. Amst., pass. 31 Jan. Ouessant; wordt 2 Febr. voorm. te Amst. verwacht. BEURSPLEIN, 31 Jan 's nachts 12 u. van Oxelosund naar R'dam. STOLWIJK, 31 Jan. van Bilbao n. R'dam. HOOGLAND, 31 Jan. van Blyyth te Ter- neuzen. WAALHAVEN, R'dam n. Port Gentil, pass. 31 Jan. Ouessant. ALDERAMIN, 31 Jan. van B. Aires t e Antwerpen. LÉTO, 31 Jan. van Karatsu n. Sabang. DRENTE en HOLLAND, sleepbooten, arr. 31 Jan. te Hamburg, met het s.s. „Asia tic" op sleeptouw. BATAVIER II, 1 Febr. van R'dam te Gra- vesend. Handelsver. „Amsterdam" 174 3/4, 163'/«, 167'/!. Javasche Cultuur 95, 87, 88'/:. Koloniale Bank, 43'/i, 35 1/4. 37 3/4. Ned. Ind. Handelsbank 70 3/8. 63'/:, 67 1/4. Amsterdam-Rubber 101, 94 3/4, 98. Oost Java Rubber 124'/:, 116, 122. Deli Batavia Mij. 148'/!, 141. 144 1/4. Dell MU. 137'/!, 130 3/4, 132'/>. Kon. Petroleum 148 1/4, 141 3/4, 144 1/2. Philips' 226'/!, 225, 228. Unilever 89'/!. 83 3/8. 85 3/4. Scheepvaart Unie 34 5/8, 31 5/8. 32. Rotterdamsche Bankver. 95 1/4, 98. 3—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11