VT/, HOEST// DE „PIPA" GEPRAAID. 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Januari 1935 Derde Blad No. 22962 HARDNEKKIGE I PRINSES JULIANA SLECHTS LICHT VERKOUDEN. Naar wij vernemen, heeft H. K. H. een lichte koude gevat en zal, naar verwacht mag worden, binnen enkele dagen geheel hersteld zUn. o LEVENSARBEID VAN KONINGIN EMMA. alle landgenooten kunnen mee helpen deze te bestendigen. Radiorede van minister Slotemaker. De minister van Sociale Zaken, prof. dr. Slotemaker de Bruine, heeft gisteravond een radiorede uitgesproken ten bate van het Nationaal Koningin-Moeder Herden kingsfonds, uit welk fonds on- en minver mogenden zullen kunnen worden gesteund als de tuberculose hen bedreigt. De minister sprak ln het kort aldus: Er wordt een gave van u gevraagd. Dat is niet verrassend; want zoo Iets gebeurt onophoudelijk. De Indruk zou dan ook kunnen zijn, dat men moet ophouden voor nieuwe dingen te vragen. De indruk kan Khter ook wezen, dat de belangstelling moet worden verdeeld, omdat de behoefte il meerder wordt. Ik bepleit het laatste. Inderdaad kloppen velerlei behoeften b|] ons volk aan: kunst en cultuur; huma nitair en reclasseerend werk; kerkelijke, sociale, hygiënische vragen. Indien daar door de aandacht wordt verdeeld, zal de toewijding grooter worden en zullen wij allen ontdekken, dat wij nog wel iets meer konden geven. Voorwaarde daarvoor ls dan echter zeker dat het onderwerp telkens scherp omlijnd is. Over zulk een scherp omlijnd onderwerp spreek ik thans en voor één maal vraag ik uw hulp, opdat een londs worde gevormd tot steun van on- en minvermogende t.b.c.-lijders. Hun verple ging blijft noodig, omdat het gevaar blijft rondsluipen. Een opwekking tot steun biedt te eerder kans, omdat deze gevrees de ziekte geneesbaar is. Nieuwe inspan ning om geld beschikbaar te krijgen, is uiterst aanbevelenswaardig, omdat de inkomsten worden bedreigd. Indien gij meehelpt om het fonds te vormen, past gij uw daad in in het werk, dat zeer velen op het terrein der tuberculosebestrijding reeds verrichtten. Gij werkt bovendien mede om een stuk levensarbeid van de Koningin-Moeder te bestendigen. Wij wil len Haar dankbaar blijven gedenken; maar het ls al te goedkoop, wanneer wij dit niet doen door middel van een daad, dat is van een geldelijk offer. Aanplak biljetten vragen uw aandacht; in de ver- ichillende plaatsen zal men u de kans bie den om mee te helpen. Allerlei kringen en overtuigingen werken hier samen. Groote gillen zijn welkom en kleine worden geenszins versmaad. Ik doe een beroep op u om de nagedachtenis van Koningin Emma: om het mooie werk der tuber culosebestrijding; en terwille van zoo welen, die hun krachten en hun kunde ter beschikking stellen van dezen schoonen arbeid en die het verdienen, dat gij met de daad hen schraagt. o persoonlijk schrijven van roosevelt aan h. m. de kogingin. Door den Amerikaanschen gezant aan Hare Majesteit overhandigd. H.M. de Koningin heeft gisternamiddag te kwart over zes ten Paleize Huis ten Bosch te 's-Gravenhage, den heer Gren- Yille t. Emmet, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Vereenigde Staten van Amerika bij Hr. Ms. Hof, in gehoor ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft de gezant H.M. een persoonlijk schrijven van Presi dent Roosevelt overhandigd. o dsitributie van groenten aan werkloozen. Door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale ter hand genomen. De in November van het vorig jaar door den Minister van Sociale Zaken in uitzicht gestelde distributie van goedkoope groen ten aan werkloozen is door de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale ter hand genomen. Voorloopig werd een proef genomen in enkele gemeenten. In de paar weken dat het distributie-systeem thans werkt, is gebleken, dat het systeem voldoet en dat de proef als geslaagd kan worden be schouwd. De Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale levert de producten in een ruime sorteering en in prima hoedanigheid aan de gemeenten. Op dit oogenblik worden verschillende soorten beschikbaar ge steld, zoodat er voldoende variatie in het menu gebracht kan worden. De kwaliteit van het geleverde product wordt door de uitvoerders der distributie zoowel als door de werkloozen geroemd. Zooals indertijd door den Minister is medegedeeld, worden de goedkoope groen ten uitsluitend gedistribueerd voor de ge- steunden. Het is de taak der gemeenten nauwkeurig toe te zien, dat alleen de men «hen die door hun lage inkomsten prac- tlsch niet in staat zijn groenten te koo- Pcn, van de goedkoope groenten gebruik kunnen maken. Bij het thans in enkele gemeenten beproefde systeem ls dit be- 'eikt door het uitgeven van bons aan de werkloozen. Alleen op deze bons zijn de groenten verkrijgbaar. De practische ervaring van de enkele weken heeft geleerd dat het welslagen van de distributie verzekerd is, als de werk loozen zelf en de gemeenten' die voor de distributie moeten zorgen hun volle mede werking verleenen. Verwacht mag worden, dat spoedig uit breiding aan het plan kan gegeven wor den, zoodra meer gemeenten er aan deel nemen. Twee ideëele dingen worden er mede bereikt: een voedzaam volksvoedsel wordt verdeeld diér waar het gebruikt vn? wor(*en en de tuinder vindt een afzet voor zijn dikwijls onverkoopbaar product. HOOGTEVLUCHT VAN LUIT. VAN GIESSEN. v luitenant J. H. van Giessen, te Soester- hivSt een Poging wil doen om het hu 'e verbeteren, heeft gisteren Proefvlucht een hoogte van 8300 RECLAME- 8402 Onmiddellijk behan- delen met Siroop Fa- J jj mei - het door artsen aanbevolen aenrres delen met Siroop Fa- j f aanbevolen genees middel, dat het slijm 1 losmaakt en Uw luchtwegen zuivert. iteiaqt futockkd van Uur doitet! ORIGINEELE FLACON THANS OOK IN KLEINE FLACONS ff. U5. DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. het vraagstuk der oeververbinding te rotterdam. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Waterstaat voor 1935. De commissie van rapporteurs spreekt er haar diepe leedwezen in uit over het ver scheiden van minister Kalff. In deze omstandigheden heeft zij haar verslag beperkt tot het weergeven van de louter zakelijke opmerkingen, bij het af- deelingsonderzoek gemaakt. Voligens verschelden leden valt een zekere stroefheid van de zijde van het departement niet te miskennen bij de be handeling der zaken. Men krijgt vaak den indruk, dat gevraagde inlichtingen niet dan met eenigen tegenzin worden ver strekt en dat bij de oplossing van han gende vraagstukken niet steeds de voort varendheid wordt getoond, welke men mag verwachten. Dezelfde klacht werd geuit ten aanzien van de uitvoering van werken uit het Werkfonds. Andere leden maakten er aanmerking op, dat ingenieurs van het Werkfonds er bij gemeentebesturen op aandringen, de uitvoering van sommige hunner openbare werken onder dit fonds te brengen, en dat, als de gemeentebesturen hierin bewilligen, nader wordt geëischt, dat voor die werken allereerst worden besteed de daarvoor ge voteerde gelden en aanvankelijk niets uit het fonds. Verscheiden leden betoogden de nood zakelijkheid van onverwijlde regeling van het verkeersvraagstuk. Andere leden betreurden, dat in het eindelijk ingediende wetsontwerp tot her ziening van de Motor- en Rijwielwet met vele verkeersdeslderata nog niet eens is rekening gehouden. En de ingevoerde wij ziging van het motor- en rijwielreglement heeft onnoodige pioeilijkheden en onze kerheid gebracht. Het voorrangartikel van het motor- en rijwielreglement behoeft dringend wijzi ging. Andere leden wenschten afdoende maat regelen tegen de wilde busdiensten en taxi-ondernemingen, die ongeregelde dien sten vervullen. Anderzijds werd gewezen op de recht spraak van den Hoogen Raad, die krach tig optreden tegen wilde autodiensten mogelijk maakt. Andere leden drongen aan op den meest mogelijken spoed bij de wekelijksche regeling van den arbeidstijd der chauf feurs. Verschillende leden betreurden het standpunt der regeering nopens toepas sing van collectieve arbeidscontracten bij rijkswerken Deze contracten geven rust. Welke houding neemt de regeering aan na aanneming van de motie-Drop door de Tweede Kamer? Dit betoog vond bestrijding bij andere leden, die toepassing van collectieve con tracten bij Rijksbestekken lijnrecht in strijd vonden met de verlaging van den levensstandaard, door de regeering beoogd. Eenige leden betuigden er instemming mee. dat op het oogenblik geen behoefte bestaat aan twee rivieroeververbindingen, één te Rotterdam en één onmiddellijk ten Oosten dier stad. Zij uitten echter teleur stelling over de mededeeling, dat deze op lossing zal worden overwogen, als Rotter dam de vereisohte medewerking blijkt te kunnen verleenen. Zij waren verbaasd, dat het vraagstuk tunnel of brug in onderzoek is. Het gemeentebestuur van Rotterdam acht alleen de tunnel als oplossing moge lijk. Zijn aanvrage om medewerking zou reeds meer dan een jaar oud zijn. maar zou nog niet zijn beantwoord. Deze leden hadden zeer den indruk, dat de samen werking tusschen het departement en Rotterdam veel te wenschen overlaat. Eenige leden drongen er op aan. de tot standkoming van een tunnel te Rotterdam te bevorderen. Verscheidene leden vroegen, of de re geering niet iets kan doen tegen uitingen van verdwazing als bij de huldiging van de „Uiver"-bemanning na de vlucht naar Australië. De prestaties en organisatie der K. L M. hoog waardeerende en overtuigd, dat de bemanning zeer lofwaardig haar plicht heeft vervuld, meenden zij toch, dat de huldiging soberder en eenvoudiger had kunnen geschieden. Zij zouden het op prijs stellen, als er bij de K. L. M.-directie op werd aangedrongen, zulks voortaan niet meer zoo overdreven toe te laten. Sommige leden vroegen zich af. of de bij de K. L. M. heerschende strenge opvat ting van „oo tiid vliegen" met „de regel maat van de klok" wel overeenstemt met haar anderen stelregel: „safety first". Verscheiden leden betreurden, dat veer tien Douglas-machines in Amerika zijn besteld. De Nederlandsche industrie kan zulke orders zeer goed gebruiken. contingenteeringen verlengd. De Staatscourant van 29 Januari beval Kon. besluiten waarbij, gelijk aangekon digd, verlengd wordt de contingenteering van den invoer van onderkleeding, petten en baretten, gort, huishoudelijk glaswerk en van manufacturen, stoffen en weefsels van wol en halfwol. DE KATWIJKSCHE LOGGERS EN DE TRAWLVISSCHER1J. OVERLEG TUSSCHEN KATWIJK EN IJMUIDEN. Intensieve propaganda. Naar aanleiding van de rapporten en artikelen over het IJmuider trawlvlssche- rijibedrijf kregen wij een uitnoodiging om eens in Katwijk te komen, teneinde ons nader op de hoogte te stellen van de functie, die de „loggers" voornamelijk des winters in de trawlvisscherij vervullen. Reeds in den tijd van de zeilloggers werd de trawlvisscherij door dit type schepen beoefend. Men moet eigenlijk bij deze kwestie drie soorten loggers onderscheiden, ten eerste haringloggers, die uitsluitend de harlngvisscherij beoefenen, ten tweede loggers, die de harlngvisscherij in het seizoen beoefenen en bovendien de trawl visscherij en ten derde loggers, die uit sluitend op trawlvisscherij gaan. Op het oogenblik echter kunnen vele visschers op de haringvloot geen werk vinden, terwijl de trawlvisscherij iets loonender is. Daar door ontstaat de eigenaardige toestand, dat schippers, dikwijls in combinatie met anderen, een ouden logger koopen en voor de trawlvisscherij uitrusten. Op het oogenblik zijn er ln Katwijk ruim 25 van dergelijke schippersreeders, d.w.z. reeders van één schip. Het personeel op deze schepen is soms aandeelhouder. Wij zien hier dus ln meerdere of mindere mate een teruggang tot den ouden vorm van de famillevisscherijeen teruggang, die toch ln dezen tijd zeer zeker geen aanbeveling kan verdienen. De sociale basis in Katwijk, en in IJmuiden. De salarleering van het Katwijkscne personeel geschiedt op de basis van de loonsovereenkomsten tusschen de reeders en de vakbonden. De loonschaal is te Katwijk ln ieder geval lager dan in IJmuiden en voornamelijk anders gere geld. De sociale positie van den Katwijk- schen visscher is in louter financieel op zicht lager dan die van den IJmuidenaar. Merkwaardig nu is het feit, dat ondanks dit verschil de Katwijksche visscher on gaarne op IJmuiden trawlers dienst doet en oogenblikkelljk naar Katwijk terugkeert zoodra hij daar plaats kan vinden. Hoewel de sociale verhoudingen tusschen vis schers als Scheveningen en Katwijk ge lijk zijn, doet zich ook hier het feit voor, dat een Katwijker liever niet dienst neemt op een Scheveningschen logger. Wij mee- nen, dat dit gegeven zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Katwijksche vlsschersbe- volking in zoo hooge mate een eigen karakter draagt, waardoor den Katwijker, zooals wij zelf herhaaldelijk constateerden ook in buitenlandsche havens samen met andere Hollandsche visscherslui, als typische verschijning opvalt. Overleg tusschen Katwijk en IJmuiden De exploitatie van een logger, ook die uitsluitend ter trawlvisscherijvaart is daargaans goedkooper dan een stoom trawler. Niet in het minst hierdoor zijn de Katwijksche loggers in staat goedkoope visch op de IJmuidensche markt aan te voeren, hetgeen oogenblikkelljk een scha depost is voor het IJmuider reederljkbe- drijf. Het besef echter dringt ook hier steeds sterker door, dat het vlsscherijbedrijf weliswaar aan havenplaatsen is gebonden, doch niettemin een nationale tak van nijverheid is. en dat tusschen plaatsen als Katwijk en IJmuiden inzake de trawlvis scherij wel degelijk overleg zal moeten worden gepleegd. Het beste is zoo zeide men ons van zeer gezaghebbende zijde in Katwijk, dat er een orgaan zal worden gesticht, waardoor beter en sterker dan tot nog toe de gemeenschappelijke belan gen zouden kunnen worden besproken en doorgevoerd. Het binnenlandsche afzetgebied. Ook voor het Katwijksche bedrijf is het van het grootste belang, dat het binnen landsche afzetgebied, zooveel mogelijk wordt uitgebreid. Voornamelijk zal wat Nederland betreft de distributie veel in tensiever kunnen worden aangepakt en ook in Katwijk voelt men het groote be lang, dat aan een vischconserveerings- industrie verbdhden is. Bovendien zal men, wil de distributie over het geheele land het grootst mogelijke effect sorteeren, on getwijfeld moeten overgaan tot de bouw van distributie-centra (koelkasten e.d.) Dit zou, vooral in het belang van Katwijk, Scheveningen en Vlaai-dingen, gepaard kunnen gaan met een vergrooting van het binnenlandsch afzetgebied der haring. Hoewel in den laatsten tijd het haring- verbruik sterk is toegenomen is dit nog lang niet evenredig aan dat van België en Dultschland. Ook hier zou een soortgelijke actie als in Engeland in voorbereiding zijn. „Iedere dag een haring" van staatswege moeten worden gevoerd. De regeering heeft, zooals bekend in de haringvisscherij met een crediet van f. 750.000 gesteund, hetgeen ook onherroepelijk inhoudt, dat de regeering het grootste belang heeft bij alle pogingen om het afzetgebied te ver- grooten en deze zoo noodig krachtig zal moeten ondersteunen. Al mogen wij niet op de feiten vooruit loopen, in Katwijk zoowel als in IJmuiden vertrouwt men erop. dat met een krachtige propaganda en een uitgebreide vischfile- teering-industrle de vraag zal rijzen. Tenslotte kan het Rijk al iets deen door het leger en andere onder haar invloed staande instellingen meer dan tot nog toe het geval is van visch te voorzien. Reeds dit laatste zal onmiddellijk eenige verlichting geven. eerste landelijke automatische telefoonverband. Gistermiddag is met de indienststelling van de automatische telefooncentrale» in de sector Ede van het district Arnhem het eerste landelijke automatische telefoon- verband tot stand gekomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, die hierbij tegenwoordig was, heeft bij deze gelegenheid aan den meer directen leider van het automatiseeringsplan, den hoofdingenieur 1ste klasse der Telegrafk en Telefonie, J. H. Warning, medegedeeld dat hij wegens zijn daarbij betoonde kun de en werkkracht door H. M. de Koningin is onderscheiden met benoeming tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. TER GELEGENHEID VAN ZIJN ZEVENTIGSTEN VERJAARDAG. (Van onzen Warmondschen correspondent). „Pipa" de Groot. De „Pipa" wordt op 11 Februari 70 jaar. „Pipa". dat is, om het eens meer offi cieel te zeggen: de heer H. J. de Groot, te Warmond, administrateur van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereeniging „De Kaag". „Pipa" is een groote en zeer beminde figuur in ons watersportwereldje en wij hebben daarom van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om hem eens op te zoeken ten einde het een en ander van hem te vernemen over zijn contact met de on danks de malaise zoo groeiende en bloeiende watersport. Is een interview in 't algemeen een bezigheid, die in stijf deftigen vorm ge schiedt, een regelmatig vraag-en-antwoor- den-gesprek, zoodat aan beide zijden meestal verlangend naar het einde wordt uitgezien, naar „Pipa" te gaan, hem te interviewen (een woord waarvan hij niets hooren wil), is een waar genot en 'n wel kome afwisseling. Wie „Pipa" kent. en hoevelen zijn dat niet, zullen dit volmon dig beamen". Man kijk niet zoo leelijk of ga naar „Pipa" hoorden wij laatst zeggen, en zoo is het. Die steeds heerlijk lachende snuit, die oogen, tintelend van gezonden humor en vrooüjkheid, dat onverwoest baar optimisme, dat alles moet aansteke lijk werken en maakt het onderhoud tot een waar genoegen. „Kom „Pipa", zoo sta ken wij van wal, „vertel ons nu eens iets meer van je ervaringen, opgedaan in die lange zeventig jaren. Als insider op het gebied der Watersport, zul jij toch heel wat te vertellen hebben." „Ja zeker ouwe katoenmajoor. Ik kan je heel wat vertellen van en over onze Kaag, doch men heeft mij al zoo dikwijls gepraald en aan boord geënterd, dat mijn lading zoo langzamerhand is gelost en ik wel kan volbrassen. Enfin iaat ik mijn anker maar weer eens voor de kluis hie- wen, doch aleer wij voor het lapje gaan, zullen wij eerst de boelijn eens over den nok gooien." Pipa denk er om, we zijn geen er varen zeelui en nog minder op de hoogte van al die zeemans-termen". „O, wat ik daarmee bedoel? Hier ouwe-paai, is de flesch met Jandoedel. Het is tijd voor een oorlam. Dat bedoel ik. Mijn kap'tein en eerste stuurman zijn toch niet aan boord, dus durf ik wel een graan tje te pikken. Steek er den brand nu eens in. Ik neem een pruimpje en dan, wat wil je nu?" Wij verzochten hem eens iets meer te willen vertellen van de Watersport in zijn geheel en ook eenige bijzonderheden te willen meedeelen omtrent hem zelf. Je weet, aldus „Pipa", nog een klein tampje en dan heb ik den leeftijd van 70 jaren bereikt. Dat het mij in die 70 Jaren niet steeds voor den wind is gegaan, en ik heel wat met slecht weer te kampen heb gehad, die verzekering kan ik je wel geven. Maar ik heb ook menigmaal met mooi weer onder vol-tuig gevaren. Meer dere malen ging het in die jaartjes Spaansch toe, maar ik heb onder alle weersomstandigheden, al ging het ook ra kelings langs klippen en banken, mijn koers kunnen houden, hoewel ik meer malen mijn bestek opnieuw moest uitzet ten. Ja, dat ls zoo, en menigeen zou het mij niet nadoen en zou zijn anker-ketting maar hebben laten slippen. Waaraan ik het te danken heb, dat ik nog niet werd gesloopt en zoo'n oude Knorhaan ben ge worden? Kijk. gedokt heb ik maar weinig, en dan nog alleen als hier of daar iets van mijn tuig of want was gebroken. De Tomp schijnt sterk te zijn en wie weet kan die nog wel een jaartje of wat mede voor de groote slooper komt. Is dit genoeg, of wil je nog meer weten? Vooruit dan maar, zet je bramzeil maar in top. Of ik al lang op mijn laatste schuit vaar? Nu ik ben reeds 20 jaar aan boord. (Bedoel daar „de Kaag"). Dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat ons vaartuig „de Kaag" van sta pel liep en mijn Kaptein van Hoolwerff gedurende al die jaren als gezagvoerder fungeert. Het commando was en is bij hem in goede handen en met zijn stuur lieden zooals Doedes, Menten, Van Vliet, Ouwerkerk, Stokhuyzen, en nog vele an deren, die in den loop der jaren aan- en afmonsterden, heeft hij onze schuit met ware zeemanschap onder alle weersom standigheden voor averij en stranding weten te behoeden. Dat heeft hij hem kranig gelapt. Wel heb ik een pietsje mede kunnen werken, en gezorgd om schip en tuig. door op tijd te lapzalven, breeuwen of hier en daar een takeling te leggen, er steeds goed en behoorlijk te doen uitzien, snap je. Dat was mijn lust en mijn leven en ik heb het steeds met genoegen vol bracht. Ik heb dan ook steeds prettig en aangenaam onder hem en zijn officieren gediend, en hoop nog menig jaartje met hem te kunnen varen. Ook met de beman ning en dat zijn er velen, heb ik het steeds goed kunnen vinden. Versleten ben ik nog lang niet en ik ga voor vele jongeren nog niet op zij. Schiet nu maar op en ga van boord, of heb je nog meer op je geweten. Hoe het staat met de watersport? Die ls nog steeds groeiende en bloeiende. In Warmond en omgeving liggen naar schat ting 1000 plezierjachten, groot en klein, en dit zegt heel wat. Laat ik u vertellen, dat in de laatste Kaagweek 291 schepen aan de wedstrijden hebben deelgenomen, terwijl tijdens deze week meer dan 700 schepen onze plassen bevolkt hebben. Het is wel jammer, dat grootere schepen, die altijd zoo'n imposant gezicht boden, lang zamerhand verdwijnen. Dit heeft natuur lijk de slechte tijd op zijn geweten, maar ik geef de hoop niet op, dat zij nog wel eens terugkomen. En nu: Afgeloopen! Aandachtig hadden wij zitten luisteren, waarbij wij meerdere malen eens harte lijk moesten lachen om den verhaal trant. Wij gelooven dat er maar weinigen zijn, die zooveel vrienden en zoo weinig vijanden bezitten als „Pipa". Maar hoe kan het ook anders, steeds bereidwillig en en voor iedereen, onverstoorbaar en blij moedig in al zijn drukke besognes, een karakter van goud, ziedaar zeer bijzon dere eigenschappen vereenigd in „Pipa". Is het wonder, dat hij door deze persoon lijke hoedanigheden aller waardeering, aller achting, ja aller liefde gewonnen heeft? Noode namen wij afscheid van dezen nobelen „Ouwe Jongen" (een gelief koosde uitdrukking van hem) maar het was gelukkig geen afscheid voor goed. „Scheiden" zegt 'n spreekwoord „is een beetje sterven", maar zoover is het geluk kig nog niet. Hij zelf Is er ook van over tuigd, dat dit eenmaal de levensgang van lederen mensch is, maar die tijd is nog niet aangebroken. De Watersport kan dezen stoeren en trouwen werker nog niet missen. Ook wij wenschen hem nog vele Jaren. DE VERZEKERING VAN „DE UIVER" Niet assuradeuren, maar het eigen verzekeringsfonds draagt de schade. Naar wij vernemen aldus het „Vad." wordt de schade van „de Uiver" niet gedragen door assuradeuren, maar door de K.L.M. zelf. Dit houdt geen verband met den aard van het ongeluk, zooals men op het eerste gezicht zou kunnen meenen, maar met den aard der verzekering, die de Maatschappij gesloten heeft. De K.L.M. heeft n.l. een verzekering af gesloten tegen schade, die een bepaald be drag per jaar te boven gaat. Dat bepaalde bedrag riskeert zij zelf. Als voordeel van zulk een verzekering wordt genoemd dat de premie lager is, dan wanneer het risico tot alle schaden wordt uitgestrekt. De schade, die de K.L.M. in het afge loopen jaar geleden heeft, komt niet uit boven het gefixeerde totaalbedrag, van daar dat assuradeuren niet aansprakelijk zijn Zij zal geleden moeten worden uit het eigen verzekeringsfonds der maat schappij, waarvan de omvang niet gepu bliceerd is. de loonen in de metaal-industrie Tusschen werkgevers en werknemers te Rotterdam en Schiedam worden onder handelingen gevoerd over verlaging van loonen in de metaal-industrie (er bestaat sedert 1931 geen collectief contract) om de valuta-verschillen te overbruggen, ten einde de concurrentie met het buiten land mogelijk te maken. Het is niet on mogelijk dat men thans komt tot een nieuw collectief contract. goedkoope reizen per spoorweg. Eendaagsche retourkaarten tegen enkele reis-prijs. Zooals elk jaar wordt ook thans bij de hoofdadministratfe der Ned. Spoorwegen 'n plan opgezet voor den loop van goedkoope treinen in den komenden zomer. Waar ech ter gebleken is dat doior den slechten eco- nomischen toestand en de auto-concur- rentie vele goedkoope treinen niet meer loonend zijn, wordt overwogen een deel der goedkoope treinen dezen zomer niet meer in te leggen, doch daarvoor van. 2 Juli tot en met 10 September (onder zekere voorwaarden, zie beneden) in de plaats te stellen een systeem van goed koope reizen met de gewone treinen. Bij wijze van proef zouden dan ge durende het bovengenoemde tijdvak op nader te bepalen dagen, in daarvoor in aanmerking komende relaties goedkoope eendaagsche retourkaarten worden uit gegeven tegen den gewonen enkelereis- prijs (dus 50°/o reductie) geldig voor de heenreis (die onderweg niet mag worden aangevangen of onderbroken) in de trei nen die niet later dan tien uur ver trekken en terug geldig in de treinen, die ongeveer zestien uur of later vertrek ken. U.D. verspreide berichten. Burgemeester De Vlugt, uit Amster dam, ls gisteren van zijn reis naar Mos kou teruggekeerd. Hij kon over de resul taten van z'n reis geen mededeelingen doen. De gewone audiëntie van den mi nister van Koloniën zal in de maand Febr. plet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9