PF AFF ADLER HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 26 Januari 1935 DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING IN 1937 BIJ C. F. MEERPOEL NAAIMACHINEHANDEL LAND- EN TUINBOUW. FAILLISSEMENTEN. HET WERK GAAT BEGINNEN. (Van oneen correspondent) Men moet nooit zeggen „lontein, van uwe wateren zal Ik niet meer drinken", luidt een Fransch spreekwoord. Het be- waarheldt zich opnieuw nu we ons hier ernstig gaan bezighouden met de ten toonstelling van 1937. Dat heeft den tUd nog, zult ge misschien leggen? Integendeel, het ls hoog tUd met volle kracht aan de voorbereiding te be ginnen. Als we hooren dat op 1 Maart de eerste spade ln den grond gestoken zal worden, vragen we ons zelfs af of een periode van zeven en twintig maanden niet erg krap gerekend is om met alles klaar te komen. Men bedenke eens een oogenblik wat er niet gedaan moet wor den om een tentoonstelling te bouwen, die 27 Hectaren bedekken zal en die, be- kalve veel vergankelijks, ook eenige per manente gebouwen brengen moet. Dat ze op 1 Mei 1937 niet gereed zal zijn kunnen se wel bij voorbaat verzekeren, want welke tentoonstelling was dat ooit? Als er maar jenoeg te zien ls om de eerste bezoekers jM al te veel teleur te stellen Sommigen zijn daar nu al bang voor en er is zelfs ernstig gesproken over een jaar of twee uitstel. Maar dat is afge wimpeld en men gaat binnenkort met allen ernst aan den gang. Wat nu het drinken uit die fontein betreft toen de wereldtentoonstelling tan 1900 afgeloopen was, die nog jaren caarna de oevers wan de Seine in een chaottschen toestand heeft achtergelaten, hebben de Parljsche autoriteiten 'n duren eed gezworen nooit meer een groote ex positie midden in de stad aan te leggen. Dat geeft te veel last en rommel, vond men toen. Een eerste inbreuk op dat be ginsel is gemaakt in 1925, voor de tentoon stelling van moderne decoratieve kunst, die den Pont Alexandre tot middelpunt had maar dat was ten slotte maar een kleintje. De Koloniale Tentoonstelling van 1931 was plichtmatig naar het Bosch van Vincennes verbannen. Nu echter zet men het eens aangenomen beginsel met beslistheid ter zijde en de keuze van het Champ de Mars en de Seine-oevers aan weerszijden van den Pont d'Iena heeft nauwelijks protesten uitgelokt. We leven nu eenmaal in een tijd, die het nood zakelijk maakt met heroïeke middelen bezoekers naar Parijs te lokken en daar voor moet ieder zich maar schikken in wat last en ongemak. Het is dus nu de Pont d'Iena die het centrum wordt en dit brengt ln de eerste plaats mee dat die brug verbreed wordt. Dat is geen luxe, want als is ze een van de jongere onder onze Selne-bruggen (ze dateert van Napoleon en zijn overwinnin gen in het begin van de negentiende eeuw) ze is veel te smal geworden voor 'ons moderne auto-verkeer. Ze krijgt daar om de breedte van Pont Alexandre en Pont de la Concorde, waar men ln 1925 tijdelijk 'n parallelbrug naast gelegd had, zooals men ook al begonnen ls aan het verbreeden van den Pont du Carrousel, bij het Louvre, waar het verkeer nu nog zoo hinderlijk wordt samengeknepen. De vraag was vervolgens wat er van de bestaande gebouwen tegen den grond ge worpen moet worden om ruimte te maken. Ei liggen op deze hoogte twee groote Sazernes, die van alle architectonische schoonheid verstoken zijn; op den linker oever de „Garde-Meuble National", waar de meubelen bewaard worden die aan den staat behooren en dienen voor de meubi leering van ministeries en andere open bare gebouwen en daartegenover, op den rechter-oever, de ..Manutention Militaire" waar de intendance zijn zakken met erw ten en boonen opslaat. Die gaan er na tuurlijk allebei aan, waar niemand om treuren zal. Maar nu rees de vraag: wat moeten we doen met het Trocadero? En met den Eiffeltoren? Ze vallen allebei binnen de ruimte die voor de tentoon stelling bestemd is en nemen heel wat plaats in. Over den Eiffeltroen is men het al spoe dig eens geworden. Die ls in het Parijsche stadsbeeld zulk een karakteristiek ele ment geworden, dat het niet aanging hem op te ruimen, ook al doet hij niet meer dienst als lichtreclame voor Citroen, die dat niet meer betalen kan. Hij is niet leelijk, slank en rank, en verdient boven-, men gehandhaafd te worden om de stoutmoedigheid van zijn constructie, ge tuigend voor de genialiteit van den groo- wn ingenieur die er zijn naam aan heeft Bleven. Veel minder eenstemmigheid bestond er ten aanzien van het Trocadero, dat, evenals de Elfeltoren. uit 1878 dag- teekent. Dit barokke bouwsel, dat de oude .Butte de Chaillot" bekroont, is volgens aller eenstemmig oordeel, afschuwelijk, «n geestig schrijver heeft het vergeleken met een overmatig dik-gebruikt gedrocht, dat in hopelooze liefde zijn beide onmete lijke armen naar den rijzigen Eiffeltoren („tour" is vrouwelijk) uitstrekt. Om dit 'frdwijnen van een droevig staal van de architectonische onmacht die in de pe riode van zijn ontstaan heerschte zou alweer niemand een traan laten. Maar ot zijn practische overwegingen die voor het behoud pleiten. Het reusachtige ge bouw herbergt van alles, een zeer groote schouwburgzaal, weliswaar tochtig en met een slechte acoustiek, maar nuttig voor sommige groote betoogingen, een ethno- Ecaflsch museum, en een bijzonder inte ressante collectie afgietsels van beeld houwwerken uit alle tijden. De moeilijk heid voor dit alles een nieuw geschikt onderdak te vinden, heeft er toe geleid dat men het leelijke gebouw dan toch ■naar sparen zal. Maar om te maken dat het niet al te veel contrasteert met de nieuwe gebouwen die er omheen moe ren komen heeft men besloten het te i.camoulleeren", zooals de militairen dat noemen. Hoe dat gebeuren zal is nog niet vast gesteld. De leidende architect van de ten toonstelling, Letrosne, is bekend gewor den door de handige manier, waarop nij in 1925 het inwendige van het Grand- «lais, dat ook niet bijzonder fraai is, achter sierlijke tijdelijke wanden en be manningen heeft doen schuilgaan, en hij heeft nu ten aanzien van het uitwen dige van het Trocadero een dergelijk Plannetje Hij wil den hoofdingang van de tentoonstelling op het plein ervóór ma- Jen, in den vorm van een hooge, monu mentale poort, en voor het gebouw looze gevels zetten. ver genoeg er van daan om het licht niet te ondersehep- Pen, zQodat de musea erin bewaard kun- RECLAME. RECLAME 5321 Gratis les in het stoppen en borduren en garantie voor tevredenheid BREESTRAAT 171 - LEIOEN 5871 nen blijven. Van andere zijde wordt thans het denkbeeld geopperd een grooten waterval te maken, die des avonds verlicht zou zijn, en die een scherm zou vormen voor het gebouw „qu'on ne saurait voir". Daaromtrent zei weldra een beslissing ge nomen worden. Is op deze wijze eenmaal schoonschip gemaakt, dan gaat men aan het bouwen, Daarbij dient onderscheid te worden ge maakt tusschen hetgeen tijdelijk en het geen definitief worden moet. Onder de eerste categorie van bouw werken valt een geheel van terrassen, die van het Trocadero, waar men een schitterend overzicht heeft over het Zui delijke deel der stad, geleidelijk naar de Seine zullen afdalen, en waar diverse paviljoens kunnen komen. Het verkeer wordt door tunnels langs de beide oevers geleid, waardoor het tentoonstellings terrein een geheel blijven kan. Op het Champ de Mars, waarvan de boomeft zorgvuldig ontzien worden, zal aanslui tend aan den Eiffeltoren een enorm tentoonstellingsgebouw verrijzen van drie honderd-vijftig meter lang bij honderd twintig meter breed, dat laag wordt gehouden, met een terras over de ge- heele oppervlakte, zoodat men een goed contrast krijgt tussohen deze horizontale lijnen en de hooge vertikaal van den toren. Langs de beide oevers komen uit gestrekte galerijen, bestemd voor de na tionale inzendingen van de vreemde lan den, die alle tot deelneming aan de ten toonstelling worden uitgenoodigd. Er komen dus geen afzonderlijke nationale gebouwen, zooals in 1925 en op de Kolo niale Tentoonstelling van 1931. Op den linkerover komt verder als belangrijk element het „Centre Regio nal", een stad van vijf hectaren, gebouwd om een centraal plein, dat bestemd ls om. .specimina te vertoonen. van de. bouw kunst uit de verschillende provincies van Frankrijk. Men zal er zien hoe er ge bouwd wordt in de Vogezen en in Bre- tagne, in de Pyreneeën en in Provence, in Normandië, Auvergne en langs de Middellandsche Zee. Een visschersdorp zal zich op dit punt langs den oever van de Seine uitstrekken. Op de plaats van £en „Garde-Meuble" Is een geheel van straten en avenues ont worpen waar allerlei industrieën en be drijven ln werking vertoond zullen worden Het terrein op den rechteroever waar thans nog de zwarte, vuile massa van de militaire magazijnen staat, is bestemd voor twee gebouwen die het blijvende element moeten vormen. Het moeten twee musea worden, het eene eigendom van den staat, het andere van de stad Parijs Het eerste moet 3500 meter ophangruimte geven voor schilderijen, teekeningen, bouwkundige plannen, enz., en 2000 vlerk, meter ruimte voor beeldbouwwerk, met allerlei andere zalen voor congressen, voor cinema-vertooningen,, bureaux, enz. Het museum van de stad. dat bedoeld is als een annex voor het bestaande in het Petlt-Palais, moet minstens even groot zijn, en verder een eere-zaal bevatten voor het tentoonstellen van beeldhouw werken van zeer groote afmetingen, met bovendien groote zalen om er de reser ves van he tgemeentelijke bezit op te bergen. De opdracht 'werd nog bemoeilijkt door het feit dat aan de militaire ma gazijnen het gebouw van de Poolsche am bassade grenst, dat gehandhaafd moet blijven, en waarvan de onbeteekenende stijl zich aan een modern bouwwerk maar moeilijk zal kunnen aanpassen. Dezer dagen zijn de bekroonde ontwer pen ter bezichtiging gesteld, waarvan dat hetwelk den eersten prijs verwierf, af komstig van vier jonge Fransche archi tecten, een tamelijk gunstigen indruk maakt. Het zal waarschijnlijk met enkele wijzigingen worden uitgevoerd. Zoo geeft dit plan van de groote ten toonstelling van 1937 reeds op het oogen blik veel drukte eon hoofdbreken, en men mag verwachten dat de uitvoering een nuttig effect zal hebben ter bestrijding van de ook hier ernstig geworden werk loosheid. Moge het bezoek dat de ten toonstelling trekken zal, beantwoorden aan het werk en de kosten die de orga nisatie meebrengt! PAARD EN KAR DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN, Hedenmiddag tegen half vier in op den Rijksweg 'sHertogenboschNijmegen een bakkerswagen van den heer van Wittem uit. Heesch waarvoor een paard was ge spannen, aangereden door een vrachtauto van den varkenshandelaar Tijs uit Til burg. De aanrijding werd veroorzaakt doordat de auto kwam te slippen. Beide voertuigen sloegen om. De kar werd geheel vernield en het paard kreeg ernstige vleeschwonden De vrachtauto werd ook ernstig beschadigd, doch de bestuurder bleef ongedeerd Zlin zoontje, dat naast hem zat wevd door glasscherven in het gezicht gewond en moest onder medische behandeline worden eerteld. De aut.o is oer take'waeen naar Tilbur» vervoerd. De marechaussee van de Brigade te Geffen was spoedig ter plaatse en heeft een on derzoek ingesteld. DE GROOTE BRAND IN DEN HAAG. Een 74-jarig timmerman in de vlammen omgekomen. Omtrent den hevigen brand, welke gisteren gewoed heeft bij het gebouwen complex van de Papierindustrie Van Straten en Boon te Den Haag, moet thans helaas nog gemeld worden, dat als vast staand kan worden aangenomen, dat daarbij de 74-jarige timmerman J. Kamp in de vlammen is omgekomen. De onge lukkige had een werkplaatsje op een der hooger gelegen verdiepingen en toen de brand ln vollen omvang begon te woeden had men gemeend, dat bij den algemeenen Uittocht ook hij naar bulten gevlucht was. Dit blijkt thans niet het geval te zijn geweest, zoodat moet worden veronder steld, dat de man den dood in de vlam men heeft gevonden. VIER INBREKERS IN EEN TWEEPERSOONS-AUTO. VERKEER OP DEN WEG UTRECHT- LEIDEN IN GEVAAR GEBRACHT. Krachtdadig optreden der politie tc Bodegraven. Gistermorgen omstreeks 7 uur werd de politie te Bodegraven opgebeld door de Woerdensche politie, met het verzoek een auto te willen aauhouden, blijkbaar be stuurd door een dronken bestuurder, die gevaarlijk was voor het verkeer. Onmid dellijk betrok de chef-veldwachter Fioole de wacht op den hoek van de Brugstraat en hij zag daar vrij spoedig een slinge renden two-seater aankomen, waarvan hij den bestuurder sommeerde te stoppen. Eerst na dreiging met een revolver en door voor den wagen te springen, lukte dat. Onmiddellijk bleek dat het slingeren van den bestuurder niet gelegen was in dron kenschap, maar aan het feit dat in den tweezitter 4 personen zaten, waarvan twee ongeveer op den rug van den bestuurder en van dengene die naast hem zat zaten. De bestuurder was daardoor niet bij mach te zijn stuur te houden. Aan de sommatie om uit te stappen werd geen gevolg ge geven en ten slotte moest de politieman, met den revolver dreigend, den bestuur der uit den wagen sleuren. Dadelijk zat echter een ander op de bestuurdersplaats. De veldwachter, die geheel alleen was, stond voor een moeilijk geval. De uitge stapte bestuurder bleek geen rijbewijs e.d. te hebben en zou daarvoor verbaliseerd worden, maar nauwelijks had hij zijn naam opgegeven, of de man nam de bee- nen en verdween in de duisternis. Nazet ten was niet mogelijk, want dan zouden de anderen gevlogen zijn. Door krachtig optreden gelukte het den chef de drie an dere mannen tot uitstappen te dwingen en hen voor zich uit naar den politiepost te geleiden. Daar werden de namen geno teerd en werd de recherche uit hun woon plaats Den Haag opgebeld, om naar de juistheid der opgaven te informeeren. Ook Woerden werd met het geval in kennis ge steld en de noodige processen verbaal werden opgemaakt. Terwijl ze nog op het bureau vertoefden kwam uit Nieuwerbrug een aangifte van een aanrijding, die door denzelfden wagen was veroorzaakt. Ook daarvan werd verbaal opgemaakt, waarna verlof werd gegeven om de reis te ver volgen. Later op den dag bleek echter dat waarschijnlijk door het aangehouden vier tal in den afgeloopen nacht was ingebro ken in Utrecht en dat door hen onderweg nog benzine was gestolen. De Haagsche recherche werd terstond daarmee op de hoogte gesteld en zal het viertal wel een waardige ontvangst in hun woonplaats hebben bereid. Ook het adres van den voortvluchtigen bestuurder is bekend. DE WIND ALS LOCOMOTIEF. Goederenwagens over vijf kilometer meegevoerd. Te Zuidland (Eil. Voorne-Putten)zijn gistermiddag twee goederenwagens van den stoomtramdienst RotterdamHelle- voetsluis, welke op het emplacement te Odenhoorn stonden, door den storm in be weging gebracht en aan het rijden gegaan. De wagens werden over een afstand van ongeveer 5 K.M. meegevoerd over de tram baan, die dwars door de weilanden van den Zuidlandschen Polder loopt. Het tram- stel passeerde nog eenige stopplaatsen, doch werd door niemand opgemerkt. Het gevolg hiervan was. dat de tram, die om 18.15 uur uit Zuidland was vertrokken ln volle vaart tegen de twee „op drift" ge raakte wagons opbotste, waardoor deze omsloegen en geheel werden vernield. De locomotief van de stoomtram werd ernstig beschadigd, doch verder liep het zonder ongelukken af. Het tramverkeer onder vond groote stagnatie aangezien de beide wagons dwars over de rails lagen en er slechts enkel spoor ligt. Voor de passagiers was een en ander verre van aangenaam, daar zij in het donker over hekken en slo ten heen moesten, teneinde een naar de plaats van de botsing gezonden tram te kunnen bereiken, waarmede zij de reis naar Hellevoetsluts konden voortzetten. COMMUNISTEN VEROORZAKEN EEN RELLETJE. In den laten Vrijdagavond is de Kinker straat en omgeving te Amsterdam het ter rein van politieken strijd geweest tusschen leden van de N.S.B. en communisten. De leden van de N S.B waren bezig pamflet ten te verspreiden toen communisten in grooten getale kwamen opzetten om de ongeveer 50 fascisten lastig te vallen en te verdrijven. De Dolitie die spoedig ter plaatse was werd ln de THVn«traat ont- haaM tra een reien van steenen en zelfs van oude «toelen znodat. een overva'auto werd cerequlreerd. De dienstdoende In specteur gaf bevel de ramen te sluiten en als antwoord op de regen van projectielen werden eenige schoten gelost. Ook verder zag de politie zich genoodzaakt Van haar wapens gebruik te makeh. De N.S.B.'ers staakten hun colportage en de co.nmunls- ten. die verschillende spreekkoren hadden doen hooren verdwenen eveneens. Er was inmiddels nog een overvalauto met een detachement van het hoofdbureau geko men. dat nog eenlgen tijd ter plaatse bleef Spoedig was echter de rust weer gekeerd. Voor zoover bekend is zijn geen arres taties verricht en werd niemand gewond, VROUW VERDRONKEN. Gistermiddag is de veertigjarige vrouw van L. uit Berlikumerhelde onder Berli- kum (N. Br.) in de Wetering geraakt en verdronken. Het lijk is opgehaald. Het slachtoffer was moeder van tien kinderen. o BUITENLANDSCH GEMENGD. HET HAUPTMANN-PROCES. „United Press" meldt nog over dit proces: Hauptmann, die kort na de opening van de zitting weder door de verdediging voor het getulgenhekje werd geroepen, streed met verbeten vertwijfeling, om de jury en den rechter ervan te overtuigen, dat hij het kind van kolonel Lindbergh niet had ontvoerd. De beklaagde ontkende met groote hef tigheid, dat hij de ontvanger van het voor den baby betaalde losgeld ls geweest. „Niet Ik. aldus verklaarde hijben de oorspronkelijke eigenaar geweest van de voor het kind betaalde 50.000 dollars, doch Isidor Fisch", Op de vraag van rechter Trenchard: „Zijt ge ooit in Hopewell geweest?" ant woordde Hauptmann met een vast en dui delijk: „Neen". Op de vraag van den voorzitter: „Hebt u den eerstgeboren zoon van kolonel Lind bergh ontvoerd?" klonk wederom het kor te en vaste „neen" van Haulptmann. Gedurende het geheele verhoor obser veerde de groote menigte, welke in de rechtszaal aanwezig was, Haupt.m-»nu met ingespannen aandacht. Het eenige tee- ken, waardoor men op het gelaat oen beklaagde kon lezen, dat hij zenuwachtig was, was het knipperen van de leden over zijn dicht in de kassen weggezonken oogen. Hauptmann, wiens blikken door de ge heele zaal dwaalden, vermeed met opzet, kolonel Lindbergh in het gelaat te zien, die op slechts zeven meter afstand van hem gezeten was. Bij zijn verdere verhoor loochende Hauptmann beslist, dat hij het losgeld van den gevolmachtigde van kolonel Lind bergh, dr. Condon, in ontvangst genomen had. „Ik ken dr. Condon in het geheel niet en heb hem nooit gezien", verklaar de hij. Hierop greep de hoofdverdediger van Hauptmann, Reilly fn het verhoor in, die hem o.a. vragen stelde betreffende zijn betrekkingen tot Isidor Fisch. Over deze betrekkingen verklaarde Hauptmann: „Kort voordat Isidor Fisch naar Duitschland terugkeerde, heeft hij mij twee koffers en een klein pakje ge geven. Hij zelde mij, vooral op het kleine pakje te passen. Ik sloot de koffers en het pakje weg in een kleine kamer, waar in zich hulsgerei bevond". Op de vraag van den rechter, of hij den inhoud van de koffers en 't pakje gekend had, antwoordde Hauptmann, dat hem daaromtrent aanvankelijk niets bekend was geweest. Later had hij echter, toen hij toevallig het kamertje betrad, de kof fers naar zijn garage gebracht en den in houd ervan onderzocht. Betreffende zijn financieele positie legde Hauptmann de volgende verklaring af: „Tegen het einde van het jaar 1929 be droeg mijn vermogen in totaal negendui zend dollars". Hier onderbrak Reilly den beklaagde en wilde weten, wanneer hij Fisch had leeren kennen. Hauptmann antwoordde: „Ik geloof of in het begin Maart, of begin April 1932. Daar ik toen op de beurs gespeculeerd had en geld verdiend had, kon ik Fisch, die mij geld ter leen vroeg, achthonderd dol lars ter beschikking stellen". Hierop werd de beklaagde verhoord be treffende de ladder, die in de nabijheid van het huls van Lindbergh was gevon den. Hauptmann werd voor de eerste maal tijdens zijn verhoor sarcastisch, toen hij de vraag beantwoorden moest, of hij een ladder kon maken. Glimlachend ant woordde hij: „Ik ben toch timmerman.' Hij ontkende echter beslist dat hij de lad der, die bij de ontvoering was gebruikt, gemaakt had. o GRIEP-GOLF IN DUITSCHLAND. Volgens Duitsche dagblad-berichten heeft het ziek-makende weder der laatste dagen in vele steden van het Duitsche rijk een griep-golf veroorzaakt. In vele plaatsen van Saksen heerscht de griep zoo sterk, dat tot 50 procent der scholieren bij de lessen ontbreken. In ver schillende plaatsen zijn de scholen zelfs geheel gesloten. Ook te Berlijn zijn de griep-patiënten zeer talrijk. De ziekenhuizen aldaar heb ben bijzondere maatregelen getroffen, om aan alle eventualiteiten het hoofd te bie den. Het Virchow-ziekenhuis bijvoorbeeld heeft tot dit doel twee bijzondere hulp stations ingericht. ONDER VERDENKING VAN GIFML uRD GEARRESTEERD. Onder verdenking, zijn uit drie personen bestaand gezin te hebben vergiftigd, heeft de politie te Kattowitz den uit Sosnowitz afkomstlgen Paul Grzeszalski gearresteerd. Het trok de aandacht der politie, toen ver leden jaar in een kort tijdsbestek Grzes- zalski's vrouw, zijn 14-jarige zoon en zijn 8-jarig dochtertje stierven. Eiken keer trad de dood onder merkwaardige om standigheden in. Op bevel van de justitie zijn thans de lijken der overledenen op gegraven en onderzocht. Bij alle drie doo- den werden in de maag resten van vergil aangetroffen. STEUNVERLEENING AAN GRIENDCULTUUR. Beslissing wordt spoedig verwacht. De regeeringscommissaris voor den Ak kerbouw en de Veehouderij zal zeer spoe dig een beslissing nemen ten aanzien van de verdere steunverleening aan de griend- cultuur, oogst 1934/1935. Voor zoover dit betreft steun aan ge schilde griendproducten, worden belang hebbenden dringend aangeraden vooral geen minderwaardige qualiteit stokken of teenhout ln het water te zetten, met het doel deze te schillen, daar dit slechts op teleurstelling zal uitloopen. De eischen die aan geschilde stokken en geschild teenhout gesteld zullen wor den. zullen zoodanig zijn, dat alleen het product van werkelijk goede qualiteit voor steun in aanmerking kan komen. Waar gebleken is, dat reeds meer par tijen stokken van inferieure qualiteit te water zijn geplaatst, met het doel deze te schillen, worden betrokkenen langs dezen weg dus nog gewaarschuwd, teneinde later teleurstelling te voorkomen. De regeeringscommissaris voor den Ak kerbouw en de Veehouderij heeft verder het voornemen rietlanden, die te ge- I bruiken zijn voor een andere cultuur, voor den oogst 1934/1935 voor de laatste maal te Steunen. In verband hiermede zij gewezen op de toezegging van den minister van Sociale Zaken, dat verzoeken tot verkrijging van subsidie voor het in werkverschaffing doen omzetten van griend- en rietlanden in andere cultuurgronden, in welwillende overweging zullen worden genomen. Eigenaren van voor omzetting geschikte griend- en rietlanden worden derhalve aangeraden, zich voor een en ander te wenden tot de besturen van de gemeenten waarin de gronden zijn gelegen. Opgeheven het faillissement van J. Steenbergen, te Leiden. DE ONDERGANG DER MOHAWK. Aan boord van een der schepen der kustwacht zijn te New-York 21 leden der bemanning en één passagier van het aan de kust van New-Jersey verongelukte stoomschip „Mohawk" aangekomen. De bemanning van het schip deelde mede, dat zij twee leege reddingsbooten van de „Mohawk" in open zee heeft waar genomen. De eene boot was half met water gevuld. Verscheidene schepen van de kustwacht zoeken nog de met ijs bedekte kusten af naar verdere vermisten. Talrijke overlevenden van de ramp moes ten zich terstond na hun redding onder behandeling van een arts stellen. Zij had den vooral onder de grimmige koude ern stig te lijden gehad. Een lid van de bemanning der „Mo hawk" deelde mede, dat twee van zijn makkers bij de botsing met het Noorsche motorschip in het voorschip den dood ge vonden hadden. Het Noorsche schip „Talisman" blijkt slechts licht te zijn beschadigd. Het heeft eveneens aan het reddingswerk deelgeno men. Nader wordt nog bericht, dat hoewel de botsing van de Mohawk geen paniek heeft verwekt, toch verscheiden passagiers te water zijn gesprongen. Velen hunner heb ben bevroren ledematen. De oorzaak van de botsing blijft een raadsel. Een van de overlevende matrozen van de Mohawk heeft verklaard, dat het roer niet functio neerde op het oogenblik van de botsing. Twee mannen werden naar de machine kamer gestuurd om het te herstellen, maar voor zij iets konden uitrichten, had de botsing reeds plaats gehad. De kapitein van de Mohawk, die op de brug was gebleven, is met het schip ln de diepte verdwenen. Dit ligt op het oogen blik ongeveer 7 meter diep. De hoop om de 32 vermisten te vinden, wordt leder oogenblik minder. Volgens de laatste berichten zijn tot dusverre 116 opvarenden van de „Mohawk" gered. In totaal zijn veertien lijken ge borgen. Een der geredden stierf kort na zijn opneming. ROOFOVERVAL BIJ BRASSCHAET. Gisteravond omstreekt half acht heeft een brutale roofoverval plaats gehad ln de villa bewoond door den gepenslonneerden Officier van Justitie Coopman en diens echtgenoote te Brasschaet bij Antwerpen. Door middel van valsche sleutels waren drie gemaskerde bandieten de villa bin nengedrongen en werden de bewoners vol komen door hen verrast. De heer Coop man en zijn echtgenoote werden met gummistokken geslagen en spoedig huiten gevecht gesteld. Door bedreiging met revolvers wilden zij hen dwingen de plaats aan te wijzen waar zij het geld hadden liggen. Toen dit niet snel genoeg en goedschiks ging, werd de heer, Coopman zoodanig met gummistokken bewerkt dat hij het bewustzijn verloor. De vrouw die door dit optreden bevreesd was geworden dat men haar echtgenoot zou vermoorden wees de plaats aan waar het geld zich be vond en de bandieten verdwenen weldra met de buit die 900 francs bedroeg. Toen de bandieten de vlucht genomen hadden ging de vrouw hulp halen en door buren werd de gendarmerie gewaar schuwd. Een spoor is echter nog niet ge vonden TEEKEN DES TIJDS! Dieppe heeft de Carnaval-commissie besloten, een schoonheidswedstrijd voor mannen te organiseeren. Een geheel uit vrouwen bestaande jury zal op 21 Februari den „Schoonheidskoning" kiezen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7