Humor uit het Buitenland. LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 26 Januari 193$ FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTIJDINGEN. „Tommie, heb Je geen meisje voor deze dans ,,Dat de m3nler °m hem naar huls Jawel, maar ze heeft me nog niet gevonden." wuagei. (Humorist). Dokter„Ik oordeel dit geval zeer ernstig, directrice. Iemand die een normale temperatuur kan houden terwijl hij verpleegd wordt door zóó'n zuster, moet er al heel ilecht aan toe zUn." (Humorist). „Vooruit Juf, stap wat door. Waarvoor denkt u dat ze ■JS 'een gestroomlijnde kinderwagen hebben gekocht (Humorist). Inbreker, die het niet langer kan aanzien„Speel dan tqpfc Je aas uit, idioot 1" (Humorist). „Neem me niet kwalijk agent. Ze moeten de deur open gelaten hebben. We spelen blindeman in De Wilgen, Buysdaelstraat I" (Humorist). Goudverschepingen naar Amerika Gun stige ontwikkeling van het Amerikaansche bedrijfsleven - Vermindering der rente lasten voor de spoorwegen in de Ver. Sta ten - Het 3rente-type verschijnt opnieuw - Gunstige stemming op de Amsterdamsche Aandeelenmarkt. De kwestie der Amerikaansche goud clausules, die de vorige week zooveel stof had doen opwaaien, Is nog altijd niet be slist. De uitspraak van het Hooggerechts hof kan niet voor 4 Februari a.s. tegemoet worden gezien en in afwachting hiervan legt de New-Yorksche beurs een gereser veerde houding aan den dag. Gezien de consequenties, welke een eventueel on wettig verklaren der annuleering van de goudclausule met zich zou kunnen bren gen. is deze terughouding der fondsen- markt alleszins begrijpelijk. In ons vorig overzicht hebben wij uitvoerig uiteenge zet, welke deze consequenties zouden kun nen zijn. Tegelijkertijd echter hebben wij er op gewezen, dat de Amerikaansche re geering vermoedelijk reeds nieuwe maat regelen in petto heeft, om de uitwerking van de uitspraak van het Hooggerechts hof. zoo deze de regeeringspolitiek mocht afvallen, te niet te doen. Inderdaad blijkt uit inmiddels uit de Ver. Staten binnen gekomen berichten, dat er reeds voorbe reidingen in dezen zin worden getroffen. De kans, dat het als gevolg van de beslis sing van het Hooggerechtshof zal komen tot een verhooging van de goudwaarde van den dollar tot het oude niveau, wordt in elk geval hoe langer hoe geringer. Reeds hebben weder goudzendingen uit ons land naar de Ver. Staten plaats ge had, die in verband met de onzekerheid omtrent de Amerikaansche valuta-politiek achterwege waren gebleven, hoewel de koersstand van den dollar gouduitvoer loonend maakte. De banken, die den goud uitvoer meestal bewerkstelligen, moesten n.l. wel rekening houden met de mogelijk heid. dat zij voor het naar Amerika te verschepen goud, wanneer het aan de over zijde gearriveerd zou zijn, minder dollars uitbetaald zouden krijgen dan tot dus verre, indien de Amerikaansche regeering Inmiddels den aankoopprijs van goud zou hebben verlaagd, resp. de goudwaarde van den dollar zou hebben verhoogd. Hoewel de kans hierop thans veel kleiner wordt geacht, doen de goud-arbitrageanten het nog steeds kalmpjes aan. Blijkens den jongsten weekstaat van de Nederlandsche Bank is f. 20.3 millioen aan haar goud voorraad onttrokken: de goudverschepin- gen hebben voorloopig opgehouden, door dien de banken, die goud onderweg heb ben, eerst eens willen afwachten, hoe het met deze zendingen afloopt. Eerst wan neer de goud-arbitrage weder ongestoord plaats vindt, zal hiervan een nivelleeren den invloed op den Amerikaanschen wis selkoers kunnen uitgaan. Gedurende het grootste deel van de afgeloopen week heeft de dollar zich nog om en bij de f. 1.49 be wogen. Het feit, dat het Amerikaansche valuta egalisatiefonds, dat tot taak heeft, scherpe fluctuaties in den wisselkoers te voorkomen. zich van steunaankoopen heeft onthouden, verdient de aandacht, omdat hieruit kan worden afgeleid, dat tenminste een tijdelijke koersstijging van den dollar den Amerikaanschen autoritei ten niet onwelgevallig is. Al met al heeft men dus nog steeds geen volkomen zekerheid omtrent datgene wat in den eerstkomenden tijd in de Ver. Staten op valuta-gebied kan gebeuren. Dit heeft tot gevolg, dat de aanhoudend gun stige berichten uit het Amerikaansche be drijfsleven niet in staat zijn geweest, de koersbeweging op de New-Yorksche beurs ten goede te beïnvloeden. In het algemeen zijn de noteeringen, na een tijdelijke ver betering, weder ingezakt. Slechts enkele soorten hebben de koersstijging nog kun nen voortzetten. Hiervan zijn in de eerste plaats te noemen de preferente aandeelen der groote staalondernemingen, de U. S. Steel Corporation en de Bethlehem Steel Corporation. De toestand in de Ameri kaansche ijzer- en staalindustrie was reeds in het laatste kwartaal van het vo rige jaar aanmerkelijk verbeterd, wat in- tusschen voor een deel te danken was aan de uitvoering van bestellingen, verband houdende met het werkverschaffingspro gram der regeering. In den loop van deze maand konden de staalfabrieken hun be drijvigheid nog verder opvoeren; zij wer ken thans weder op ca. 50°/« der capaci teit, mede tengevolge van inmiddels ont vangen bestellingen der spoorwegen en der automobielindustrie. Mocht deze gun stige ontwikkeling aanhouden, dan zal deze ook in de financieele resultaten tot uiting komen, en wellicht kunnen leiden tot een verhooging van de ultkeering op de preferente aandeelen, die wegens den slechten gang van zaken gereduceerd was. De beurs loopt met een koersstijging voor de desbetreffende aandeelen reeds vooruit op deze mogelijkheid, die intus- schen nog lang geen zekerheid is. In de eerste plaats is het kwartaal, waarop de verhoogde uitkeering betrekking zou heb ben. nog nauwelijks begonnen. Bovendien heeft men rekening te houden met de be langrijke verhooging der bedrijfskosten tengevolge van de Nira-voorschriften, ter wijl ook de mogelijkheid van nieuwe eischen der arbeiders bij een eventueele verbetering der financieele resultaten de directies der groote concerns vermoedelijk zal nopen tot het aannemen van een zeer voorzichtige dividendpolitiek. Nog een andere categorie van fondsen heeft in den jongsten tijd de New-York sche beursbelangstelling getrokken, n.l. spoorwegaandeelen, maar vooral ook de obligatiën der Amerikaansche spoorweg ondernemingen. De plannen tot verleening van steun aan de spoorwegmijen, die in des te sterkere mate door de crisis zijn ge troffen, omdat zij onder een zwaren schul denlast gebukt zijn, hebben thans vasten vorm aangenomen. Het ging er ln de eer ste plaats om, om deze schuldenlast te verminderen. Men had dit kunnen doen door een drastische afschrijving op het obligatiekapitaal, die echter van de hou ders der spoorwegobligatiën offers zou hebben geëischt, wat allicht tot nieuwe ontevredenheid en politieke strubbelingen zou hebben geleid. Men heeft er derhalve de voorkeur aangegeven, ook hier het staatscrediet in dienst van het particu liere bedrijf te stellen, op een werkelijk ingenieuze wijze. De „Refico" de Recon struction Finance Corporation, destijds door de Amerikaansche regeering opge- richt voor het verleenen van financieelen steun aan het bedrijfsleven, zal hier de t.usschenschakel vormen. Zij zal op gTond van een thans door de regeering ingediend wetsontwerp worden gemachtigd, spoor wegobligaties op de open markt op te koo- pen. Aangezien alle spoorwegobligatiën aanzienlijk gedeprecieerd zijn, is het hier voor benoodigde kapitaal aanzienlijk klei ner dan het nominale bedrag, waarover de spoorwegen aan de tegenwoordige hou ders rente moeten betalen. Aan de Refico zouden de spoorwegen slechts rente be hoeven te betalen over het kapitaal, dat dit lichaam voor den aankoop der obliga ties zou uitgeven. De rentelasten der spoorwegen zouden hierdoor aanzien dalen. Er zou natuurlijk alle kans op zijn dat de koersen der obli gatiën tengevolge van de aankoopen der Refico sterk zouden gaan stijgen. In dat geval zou het voordeel geheel of ten deele verloren gaan. Om de spoorwegen dan echter toch in staat te stellen, hun rente lasten te verminderen, is bepaald dat zij hun obligatiën zullen kunnen omruilen in obligatiën der Refico. die een aanmerke lijk lagere rente dragen dan de spoorweg obligatiën. Voor houders van Amerikaan sche spoorwegobligatiën, waaronder zich ook heel wat Nederlanders bevinden, zijn deze plannen nog zoo kwaad niet. De Ame- kaansche schatkist laadt echter hierdoor een nieuwe schuldenlast op zich. nadat zij reeds eerder door het verstrekken van cre- dieten de spoorwegmyen te hulp was ge komen. credieten, waarvan reeds een groot, detel niet terugbetaald kan worden. Nog kort geleden was medegedeeld, dat de lee ningen van de Refico aan de spoorwegen tot een bedrag van 55 millioen dollar ach terstallig zijn. Het is nog niet bekend, of de Ameri kaansche regeering van plan is, om tege lijk met de verlichting der financieele las ten een technische en bedrijfs-reorgani- satie der spoorwegen door te voeren. Zoo lang deze niet heeft plaats gevonden, zal het Amerikaansche spoorwegsysteem niet op een loonende basis gebracht kunnen worden. Men zou te dien einde het geheele verkeersvraagst.uk aan de orde moeten stellen, met inbegrip van het autobus- en vrachtautoverkeer. Vermoedelijk zal de regeering terugschrikken voor de ingrij pende maatregelen, die op dit gebied zou den moeten worden genomen en zal men er zich toe beperken, de spoorwegmyen met behulp van regeeringscrediet staande te houden, in de hoop dat een verbetering der economische omstandigheden tenslotte toch uitkomst zal brengen. Op de Amsterdamsche beurs was een opmerkelijke toeneming van de kooplust waar te nemen, vooral op den eersten dag van deze week. toen de omzetten ln vele afdeelingen grooter waren, dan sinds tan gen tijd het geval was geweest. Zoowel de aandeelen- als de obligatiemarkt kon van de meerdere vraag profiteeren. Nederland sche en Ned. Indische staatsfondsen, bin- nenlandsche gemeente- en provinciale leeningen konden in vele gevallen nog fractioneel in koers verbeteren. Het koers verschil tusschen 4 «Ie Nederlandsche en 4 «Ie Indische leeningen is geleidelijk ge heel verdwenen, tengevolge van een lichte inzinking van eerstgenoemde en een ver dere koerstijging van de Indische leenin gen. Het succes, dat de gemeente Amster dam gehad heeft met haar laatste con versie-leening. heeft tot gevolg gehad, dat de koers van uitgifte voor de nieuwe con- versieleening ad f. 24.95 millioen verhoogd is tot 99'/t «le, tegen 99 «Ie voor de vorige emissie. Het vooruitzicht, dat het hier te lande naar het 3*/* «Ie rente-type toegaat, veroorzaakt een aanhoudende vraag naar leeningen met lagen rentevoet. Reeds is het weder tot de uitgifte van een 3'/i «Ie provinciale leening gekomen, ter converteering van een 4 °/o leening. De provincie Zuid-Holland, die in Juli van het vorige jaar ook behoorde tot de pro vinciën, die destijds trachtten het 3'/« «Ie rente-type ingang te doen vinden, komt thans ten tweede male met een 31/» «Ie lee ning. De emissie-koers ls zelfs een kwart percent hooger gesteld dan die der lee- ning van het vorige jaar. die a 98'/i «Ie werd aangeboden. Inderdaad kan de posi tie der beleggingsmarkt thans gunstiger geacht worden voor het opnemen van 3'h -Ie leeningen dan een half jaar geleden. Toen heerschte er weliswaar ook een groote geldruimte; de keus in' beleggings objecten met een hooger rentement was destijds evenwel nog niet zóó beperkt als op het oogenblik nu vrijwel alle VI-. «Ie leeningen, die daarvoor in aanmerking kwamen, zijn afgelost, resp. geconverteerd zijn in 4 «Ie leeningen. Bovendien heeft het publiek, ondanks de mislukking van ver schillende 3'/2 «Ie uitgiften in het vorig jaar. zich er langzamerhand mede ver trouwd geraakt dat wij geleideliik naar dit rente-type toegaan en er zijn zelfs reeds verzekeringsmyen. die zich bij de berekening van hun reserve op een 3'/s «Ie rente-basis ziin gaan baseeren Nu gaat het bij de jongste 3"i «Ie emissie om een geldnemer, die zich in een bijzonder goed credlet mag verheugen en een succes van deze emissie zou dus nog geen zekerheid bieden voor het welslagen van een serie van 3'/i «Ie uitgfiten van andere provinciën en gemeenten. Ook de Nederlandsche re geering zal nog wel even de verdere ont wikkeling van de kapitaalmarkt afwach ten. alvorens zij er toe zal overgaan, het 3'/j «Ie rente-type te kiezen voor een nieuwe staatsleening ten behoeve van de nog te converteeren 4l/t Indische lee ningen en ter consolidatie van Indische vlottende schuld bij de Nederlandsche schatkist. Het geheele beeld van de kapi taalmarkt wijst er echter duidelijk op, dat het deze richting uitgaat. Na de onrust, die de uitspraak in het goudclausule-proces der Koninklijke en Bataafsche had gewekt, is eenige ontspan ning ingetreden. De koers der 4 'Ie dollar- obllgatiën Koninklijke beweegt zich op ruim 65 «Ie, een stand, die ongeveer in overeenstemming ls met het rendement ln papieren dollars. In kringen van obligatie houders vleit men zich thans met de hoop, dat de directie der Koninklijke toch iets zal doen. om de gedupeerde houders der dollarobligatiën op de ten of andere wijze tegemoet te komen. Men spreekt o.a. over de mogelijkheid van een uitgifte van nieuwe aandeelen. die dan ln een bepaalde verhouding aan obligatiehouders zouden worden aangeboden, in ruil voor de dol larobligatiën Vermoedelijk is hierbij ech- terde wensch de vader van de gedachte. De geruchten omtrent een eventueele uitgifte van nieuwe aandeelen hebben een gunstigen invloed op het koersverloop van aandeelen Koninklijke uitgeoefend. Hierbij kwam, dat ook de berichten uit Amerika er op wijzen, dat de strijd tegen de illegale productie met alle kracht wordt voortgezet Nadat het Hoogste Gerechtshof de desbe treffende voorschriften der Federale re geering in strijd met de grondwet had verklaard, heeft de Senaat reeds toege staan. wijzigingen ln de wet aan te bren gen. waardoor het vervoer van onwettig geproduceerde petroleum tusschen de ver schillende staten verboden kan worden. Hierdoor denkt men toch het beoogde doel: eaen beperking der petroleumproductie. te kunnen bereiken. Ook voor andere afdeeling der Amster damsche beurs waren gunstige berichten binnengekomen, die de markt op sommige dagen een opgewekt aanzien verleenden. Zoo konden verschillende fondsen profitee ren van de prijsstijging van oliën en vet ten en van de toeneming der bijdrijvig- heid in de olie-industrie. Deze moet zijn toe te schrijven aan bestellingen uit Amerika, waar tengevolge van de beper king van den katoenoogst en de hierdoor ontstane vermindering der productie van katoenpitten en katoenolie een zekere schaarschte aan oliën schijnt te heerschen Indische cultuuronderneming, die. zooals de Handelsver. „Amsterdam" en de Am sterdam-Rubber ook bil de oliepalmcultuur geïnteresseerd zijn en die voor hun palm olie-productie dus hoogere prijzen kunnen maken, zijn krachtig in koers gestegen. Zeer willig waren in het begin der week vooral de aandeelen van maatschappijen, die direct belang hebben bij oliën en vet ten. zooals Calvé-Delft en Unilever. Andere industriëele fondsen zijn even eens in koers verbeterd zoo b.v. Papier- fabr. van Gelder op de contingenteering van papier hier te lande. Van Berkel's Patent waren na de voorafgegane krach tige koersstijging in reactie, terwijl aan deelen Philips' zich evenmin op het ver hoogde koerspell konden handhaven. Suikeraandeelen werden, evenals de aandeelen der Indische cultuurbanken. be halve door de prijsstijging van palmolie ook gunstig beïnvloed door een verdere prijsverhooging van Java-suiker voor leve ring naar Britsch-Indlë en China. Hoewel wat beter dan aan het eind van het vorige jaar, zijn deze prijzen nog altijd onvol doende voor het dekken der productie kosten. Men acht het onder de tegenwoor dige omstandigheden echter reeds bevre- gend, dat de verkoopen regelmatig door- gaan, zij het dan ook in betrekkelijk ge ringe hoeveelheden. Rubberaandeelen waren, in aansluiting aan de algemeen gunstige stemming, goed prijshoudend, hoewel de rubberprijs ieti is ingezakt. Tabaksaandeelen liepen tijde lijk iets in koers terug. In scheepvaart- aandeelen ging iets meer om tot wat hoo gere koersen; men hoopt blijkbaar, dat ds a.s. internationale scheepvaartconferentie toch iets zal kunnen bereiken. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3%> Nederland 93 93 7/8. 2'/.»/o N.WH. 81 3/4 83 1/8. 3Vi% Gelderland 98 98 1/4. 3W/o Rotterdam 96 1/8 96 3/8. 4«Me België 91 3/4 92 3/8. Youngleening 31 3/4 33 3/8 32 7/8. Kon. Petroleum 140 146 1/2 145. Calvé Delft 62 65 1/4 63 1/8. Unilever 87 1/4 93 1/2 89 1/4. Ned. Kabelfabr. 367 374 371. Papierfabr. van Gelder 44 50 48. Philips 234 1/2 225 227 1/2. Van Berkei's patent 53 1/2 46 3/4 48 1/4. Koloniale Bank 35 1/2 43 42. Handelsver. „A'dam" 164 172 169. Javasche Cultuur 80 94 92 1/2. Amsterdam-Rubber 99 3/4 103 100 3/4. Deli Batavia Rubber 71 1/8 73 3/4 71 1/4. Kali Bakar 135 138 137. Deli Mij. 150 1/2 144 1/2 148 3/4 147. Deli Batavia Mij. 140 134 1/2 136. Ned. Scheepvaart Unie 31 1/2 34 1/2. Rotterdamsche Lloyd 281/2 31. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. HELDER, 25 Jan. van W. Afrika te Amst. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALDABI, 24 Jan. van Hamburg te R'dant KON. NED. STOOMB. MIJ. CERES, 25 Jan. van Hamburg te Amst. ORANJE NASSAU, 25 Jan. van W. Indlë te Amst. TRITON, 25 Jan. van Amst. te R'dam. ORION, 25 Jan. van Amst. te R'dam. AURORA, 25 Jan. v.m. 3 u. 30 van Amst. te Hamburg. BARNEVELD, 25 Jan. van Hamburg te Antwerpen. TRAJANUS, Middl. Zee n. Amst., pass. 2' Jan. v.m. 12 u. 45 Lydd. MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisr, 25 Jan. van Port Said. HOLLAND—AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN, 25 Jan. van Mombassa n. Zanzibar. HEEMSKERK, 25 Jan. v.m. 4 u. van Sues n. Port Soudan. SPRINGFONTEIN, 25 Jan. van Schiedam n. Durban. HALCYON LIJN STAD DORDRECHT, 24 Jan. van R'dam te Bagnoli. STAD HAARLEM, 24 Jan. van R'dam te Porto Ferrajo. STAD ZALTBOMMEL, 24 Jan. van Oran n. Treport. STAD ZWOLLE, 24 Jan. van Oran naar Makri. ROTT. LLOYD. KERTOSONO, thuisreis, 24 Jan. n.rn. 7 van Genua. KOTA AGOENG, thuisreis, 25 Jan. v-ri- 1 u. van Port Said. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BUSSUM 24 Jan. van Rio Janeiro te Villi Constitucion.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12