CMPUINAL De regeering verdedigt haar beleid. VERKOUDHEID LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 26 Januari 1935 KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. Devaluatie kan herstel van den gulden slechts bemoeilijken. Houding tegenover de N.S.B. blijft ongewijzigd. VERDERE PUNTEN. a. Voorstel om, ten aanzien van een aan de Burchtsteeg te bouwen winkel woning met bovenwoning, toestemming te verleenen tot overschrijding van de bij de verordening op het bouwen en sloo- pen voorgeschreven maximum-hoogte voor gebouwen (10) 2. h. st. goedgekeurd. b. Voorstel tot het aangaan van een (huurovereenkomst met de provincie' Zuid- Holland. betreffende het terrein gelegen nabij de Wllhelminabrug aan den Hoogen RljndUk. (11) Z. h. st. goedgekeurd. c. Voorstel tot verhuring van verschil lende perceelen wel- en teelland. Z. h. st. goedgekeurd. d. Voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein aan de Cobetstraat. kad. be kend gemeente Lelden, sectie M nis 4225 (ged.) en 4679 (ged.) aan W. Fontein q.q. (12) Z. h. st. goedgekeurd. e. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 15 October 1934 (Ingek, Stuk ken no. 2251. betreffende het rooien van boomen en het vervreemden van te rooien of gerooide boomen. (13) Z. h. st. goedgekeurd. f. Voorstel inzake de verdeeling van de gemeente In kieskringen voor de verkie zing van leden van den Gemeenteraad en tot vaststelling van een verordening, rege lende de verdeeling van die kieskringen in 6temdistricten. Z. h. st. goedgekeurd. g. Voorstel tot goedkeuring van de in de Kerstweek 1934 plaats gehad hebbende verstrekking van een extra-ondersteuning aan daarvoor ln aanmerking komende werkloozen. (14) Z. h. st. goedgekeurd. h. Voorstel in zake het aangaan van een regeling met de te Lelden werkende ziekenfondsen betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. 15) Z. h. st. goedgekeurd. 1. Voorstel: a. tot vaststelling van een verordening op de Arbeidsbeurs der gemeente Leiden b. tot wijziging van de verordening betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken (16) Z. h. st. goedgekeurd. j. Voorstel ln zake aanleg van sportvel den bij de Leidsche Hout en doortrekking van den Wassenaarscheweg bij wijze van werkverschaffing De heer VAN STRALEN verzoekt dit punt aan te houden. De heer WILMER dringt op spoed aan ln verband met de urgentie van werkver ruiming. Wethouder ROMIJN is bereid het punt nu te behandelen. Het voorstel van den heer VAN STRALEN wordt aangenomen met 18 tegen 16 st. Voorstel in zake het aangaan van een overeenkomst van ruiling met A. Klaas- sens betreffende het aan dezen behoorende perceel aan de Vischmarkt No. 7, en een gedeelte van het aan de gemeente be hoorende perceel aan de Breestraat, nis 114a. b c. iSala) en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat (20) Z. h. st. goedgekeurd. Wethouder SPLINTER vraagt spoed- eischend een crediet van f. 3800 voor de vernieuwing van de fundeering onder den Waagmuur, grenzende aan het pand der firma Vroom en Dreesmann. Het werk zal ondershands worden opge dragen aan de Hollandsche Beton-Mij. voor f. 2920 Conform besloten. Hierna kwart voor twee sluiting. HULDIGING VAN JOH. BUZIAU. BIJ ZIJN 40-JARIG JUBILEUM. Gisteravond tijdens de pauze van de op voering van de revue ..Met vlag en wim pel", te Rotterdam, heeft de huldiging plaats gehad van Joh Buziau ter gelegen heid van zijn veertigjarig tooneeljubl- leum. De voorzitter van het huldigingscomité wees erop, dat Buziau een groote plaats inneemt in de harten der Rotterdammers. In de eerste plaats bewonderen zij hem en dan pas lachen ze om hem. Maar als ze lachen dan lachen zij in Buziau zich zelf uit. Onder zijn maskers ligt de le vensernst verscholen want een lach kan nu eenmaal niet bestaan zonder ernst. Spreker wees er voorts op. dat de jubilaris altijd beschaafd ls, dat nooit één Moeder zich tegenover haar dochter heeft moeten schamen en dat Buziau nog steeds voor aan staat ln de genegenheid der Rotter dammers in de rijen van de Nederland- sche humoristen en in de rijen van de harde werkers voor wie elk Rotterdam mer nog altijd zijn petje afneemt. Spre ker bood den jubilaris tenslotte een schil derij aan, een Rotterdamsch stadsgezicht van de hand van Jan Visser. Daarna trad Fritz Hirsch voor het voet licht, die Buziau aansprak met „Lieber Lach-Kollege. lieber Lach-concurrent Hij wees erop. dat hij Buziau altijd had be schouwd als een „tiefer Mensch-Philo- soph". Hij hoopte, dat hij ln 1945 nog Bu- ziaus's „lieber Gesicht" op de planken zou zien Hij eindigde met de verzekering, dat Holland trotsch kan zijn op den jubi laris. Vervolgens een hartelijke improvisatie van Siem Nieuwenhuys, die herinnerde aan Buziau's eerste optreden in een revue in 1914, toen hij Nieuwenhuys in het oor fluisterde, vlak voor de eerste voorstel ling: „Je sleept me d'r door hoor, ellen deling". Hij bood namens zichzelf een bloemstuk aan ln den vorm van een letter B (Buziau) hoewel de bloemist had ge dacht, dat het bezuiniging beteekende, en namens het geheele gezelschap een album met de namen der artisten, met teekeiiln- gen en bijschriften. De directrice van het gezelschap, mevr. Bouwmeester, huldigde zeer geroerd Bu ziau met een grooten krans en bood hem eveneens een blijvend aandenken aan. De jubilaris, anders wel van den tong riem gesneden, kon thans geen woorden vinden om allen te bedanken. Hij richtte zich speciaal tot mevr. Bouwmeester, haar (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NOG STEEDS GEEN VERNIEUWING VAN DE RIJNBRUG. Wethouder Splinter heeft bij de behan deling van de Gemeente-begrooting mede gedeeld, dat eerst de Kraaieratraatbrug wordt vernieuwd en dan eerst een besluit zal worden genomen omtrent de Rijnbrug. De brug van de Kraalerstraat zal gebruikt worden ln plaats van de Watersteegbrug. Deze mededeellng is van het grootste belang voor alle bewoners van Langestraat, Oranjegracht, Waardgracht en omliggende straten. De toestand van de Rijnbrug is thans reeds zoo slecht dat het zwaardere rijverkeer den omweg moet maken vla de Kraaierstraat. maar het zal niet lang meer duren of zij zal eveneens moeten worden gesloten voor handwagens, zoodat alle melk-, brood-, groente- en andere karren ook de rechtstreeksehe verbinding afge sloten zullen vinden. Ik meen dan ook. behalve namens mij zelf. te spreken namens een zeer groot aantal Leidsche burgers, indien ik de leden van den Raad vriendelijk, doch met klem, in overweging geef, te willen bevorderen, dat de Rijnbrug ten spoedigste worde vernieuwd. Gezien uit een verkeers-oogpunt is het bovendien onjuist het verkeer om te leggen van de Rijnstraat naar de Kraaierstraat. In de eerste plaats omdat de Kraaier straat smaller is dan de Rijnstraat, maar bovendien omdat de Kraaierstraat uit mondt op het smalste deel van de Hoo- gewoerd, waardoor grootere vrachtwagens en tractors steeds moeilijkheden zullen blijven ondervinden, terwijl de Rijnstraat de Hoogewoerd snijdt op het breedste deel. Hoogachtend, A. DE KOSTER. Leiden. 25 Januari 1935. DE KERK EN DE JONGEREN. Jeugddag 1935. Alle rank, die in mij geen vrucht draagt, die neemt Hij weg, en alle die vrucht draagt, die reinigt Hij opdat zij meer vrucht drage. (Joh. 1:2). Het Moderamen der Vrijzinnig Christe lijke Federatie hier ter stede deelt ons mede: De Vrijz. Christelijke Jongerenbonden, onder welke de V.C.S.B. (Vrijz. Chr. Stu- dentenbondi. V.C J.B. (Vrijz. Chr. Jonge- renbond), de V.J.G.B. (kampjongens en meisjes en zij, die voor de kampen ln aan merking komen) eh de Jongens en meisjes buiten de grootere plaatsen, vereenlgd in de „Rijzende Kerk", vieren morgen den Jeugddag 1935. Het Moderamen der Centrale commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme, het welk zich richt tot predikanten en kerk besturen wenscht uit te spreken, dat de viering van dezen dag van groote betee- kenis is. De strekking van den Jeugddag is im mers, dat ouderen en jongeren in de ker ken te samen zullen komen om elkanders eenheid van streven en taak te belijden. De commissie geeft als thema De verbondenheid van ouderen en jongeren met het waarachtig Christendom van alle eeuwen en alle landen als bron van kracht voor de vernieuwing der we reld Dit is een wel diep ernstig beroep op de trouw van allen, die weten of zelfs maar vermoeden, dat in een zich noemende christelijke en beschaafde wereld funda- menteele waarden worden beproefd op haar hechtheid. Waarlijk, wanneer iets ons deze laatste jaren duidelijk ls geworden, dan is het wel dit, dat van U en mij niet meer met het woord doch metterdaad de vorm geving verwacht wordt, van hetgeen door ons persoonlijk, door onze Groep, door onze Kerk wordt beleden. Ge hebt U geschaard onder de vaan van het Vrijzinnig Christen dom, ge hebt U bewust gemaakt, welke geweldige eischen dit Vrijzinnig Christen dom aan Uw leven van eiken dag stelt, geweldig daarom, omdat gij geen dogma erkent en dus als geloovig mensch voor alle vragen niet het minst voor die, welke uit de kleine dingen van Uw dagelijksch bestaan op U afkomen, welbewust en door dacht Uw houding wilt bepalen, in de eerste plaats daartegenover Christen wilt zijn. Maar nu Uw daad Een vernieuwd huma nisme, om het veel gesmade want weinig begrepen woord nog eens vóór U te stellen, een begrip, geladen van Christelijken geest en van Goddelijke liefde tot menschen? Gij jongeren, die Pinksteren 1933 op de heide te Zeist in groote verbondenheid tot elkander en met de wereld hebt beleefd, die ln het spel „Maar Wij" de nood der jeugd van onzen tijd tot uiting wist te brengen, gij herinnert U wat daar van U werd gevraagd. Op dezen grondslag zullen wij. ouderen, de dienst in de Vrijzinnige kerken in Nederland Zondagmorgen met U vieren. Uit dit voor ons allen gelijk ge richte geloof, onderschrijven wij van ganscher harte de door de Centrale Com missie voor het Vrijzinnige Protestantisme uitgevaardigde Boodschap, welke hier moge volgen. RECLAME- 5835 voorkomen en genezen met TABLETTEN NATUURLIJK KALKPR0DUCT OER N.V. AMSIERDAMSCHE CHINIM6f ASR IEK Boodschap. (Nieuwe spelling) Arbeid voor de waarachtige vernieuwing, die de wereld thans nodig heeft, kan al leen vrucht dragen, indien deze staat op de bodem van het Evangelie. Ook al erken nen wij de wsiarheid van menige veroorde ling der tegenwoordige toestanden, toch zijn wij van mening, dat deze juist ln stand houden wat zij zeggen te bestrijden, om dat zij veelal voortkomen uit zelfover schatting en liefdeloosheid, die de kracht tot behoud missen. Omgekeerd constateren wij. dat het evangelie helaas vaak verkon digd wordt op een wijze, die de werkelijk heid nergens raakt, de wereld aan haar lot overlaat en het oordeel over zichzelf niet kent noch vreest, zodat ook daarvan geen heil te verwachten is. Zowel het een als het Einder wijzen wij met beslistheid af. omdat zij belde door hun eenzijdigheid verderfelijk zijn. Hiertegen stellen wij het Evangelie, dat in zijn volheid zowel de moed heeft tot het oordeel als de kracht tot behoud. Wij weten dat dit waarachtige Christendom niet het monopolie is van een richting of van een groep, maar het bezit der eigen lijke Christelijke Kerk, die van geslacht tot geslacht sinds eeuwen voor de verkon diging en toepassing van dit evangelie heeft gestreden en geleden, tot eer van God en tot heil dezer wereld. Daarom komen wij. oudere en jongere vrijzinnige protestanten van Nederland, op deze Jeugdag samen ln de Kerk, zowel omdat onze verbondenheid thans meer dan ooit nodig ls, alsook om onze eenheid uit te spreken met alle Christenen, die met ons de roeping der Kerk erkennen om dit Evangelie opnieuw levend te maken voor de tegenwoordige tijd. Wat er ook gebeuren moge, er mag voor ons geen andere weg zijn dan deze, in ver trouwen op God, die de Rots der eeuwen ls. O i- ■- animnnrH nov hpvicp,r verschuivingen Dlaats. d de verzekering gevende, dat hij nog lange jaren zijn krachten aan het gezelschap hoopte te wijden. Het tooneel stond vol met bloemen, ter wijl een stroom van telegrammen was binnengekomen uit alle deelen van het land, o.a. van Speenhoff Jr., van Aerschot, het echtpaar Van der Lugt Melsert, Chris- pijn en vele andere collega's en bewonde raars. Het applaus na afloop van de hul diging zwol aan tot een ware ovatie, die culmineerde in een „Lang zal hij leven". o CONCERT LUTHERSCHE KERK. Het programma van het concert in de Luthersche Kerk op Donderdag 31 Januari a.s. luidt als volgt: Een tweetal „Choral- Vorspiele" van J. S. Bach, gevolgd door gezongen Koraal: orgelwerken van D. Buxtehude en F. Couperln en ten slotte de cantate „Der Ostermorgen" van S. Neu- komm. Hieraan zullen mede "Erken het Chr. Gem. Koor „Halleluja! te Oegst- geest en de solisten Jo Stallinga (sopraan), Leiden, Henk Borkent (tenor), Den Haag, K. Hulsbos (bas). Llsse Organist is de heer Hennie Schouten, terwijl het vocale ge deelte gaat onder leiding van Henri Wel- booren, Lelden. HET VENTERSVRAAGSTUK. Geachte Redactie! Ondergeteekende vraagt U beleefd op name van het volgende, ter verduidelijking van het ventersvraagstuk, waarvoor mijn oprechten dank. Ik hoop dat onderstaande regelen er toe bij mogen dragen, dat de Gem Autori teiten uit de omliggende gemeenten eens tot een ander inzicht mogen komen om trent de verordeningen op het venten. Het ventersvraagstuk ls de laatste 2 jaar een der moeilijkste geworden, welke den Gem Autoriteiten en politie veel hoofd brekens bezorgen. Er zijn echter nog veel redenen tegen een ventverordening aan te voeren. Ik zal mij beperken tot het vol- i gende: Gemeente A heft 30 ct. per dag; gem. B 50 ct. per dag; gem. C 60 ct. per maand, gem. D kosteloos, gem. E een dag kosteloos met de opmerking niet eerder dan over een maand terugkomen; in gem. F wordt men geheel geweerd, enz. En nu is wel waar dat dit wel heel erg afsteekt bij de gem. Lelden, maar het is voor ons geacht Gem.-Bestuur een koud kunstje om ook zooiets van een gemeenteverordening in het leven te roepen Maar daar is lo. de Leidsche koopman niet mee gered en 2o. het ventersvraagstuk niet mee opgelost. Want, geachte lezers en vooral straat kooplieden, indien dit lijntje eens strak zou worden aangehaald (let wel gemeentelijk) dan is de chaos niet te overzien. Want in dien men dezen kant op blijft gaan, dan zal het niet lang meer duren of men zal een Leldsch arbeider, die werk zoekt in Leiderdorp vragen of hij een vergunning heeft om aldaar werk te zoeken, daar er een gem. verordening bestaat op het wer ken in eigen gemeente. En zoo zijn er nog vele voorbeelden van gelijke strekking naar voren te brengen. Het gebeurde te Leiderdorp is dan ook een geval uit velen. Er zijn mij kooplieden bekend, die geabonneerd zijn op iedere week een proces-verbaal wegens venten zonder vergunning. En nu is het geenszins mijn bedoeling langs dezen weg iemand te treffen, integendeel. Maar ik wil er toch op attent maken of het nu wel de juiste weg van den geachten politieman is zijn plicht in zoo'n geval op de spits te drijven. Zeker, ik verklaar dadelijk, dat de koopman dit had kunnen voorkomen, maar laten wij bedenken, dat ook de straatkoopman in deze benarde tijdsomstandigheden heel wat heeft te verduren. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een straatkoopman zonder een cent van huls gaat. aangezien moeder de vrouw de laatste centen nog heeft voor onderhoud van haar gezin en daarvan dan een vergunning betaalt? Hebben de Gem. autoriteiten uit omliggende gem. er al eens over nagedacht, dat zij door de belemme ringen, den straatkoopman overal ln den weg gelegd, de Leidsche instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor een hoo- geren uitgaaf plaatsen, doordat deze men schen hun beroep niet naar behooren kun nen uitvoeren? Heeft Nederland zijn we reldreputatie niet in hoofdzaak te danken aan den Vrijhandel? Welnu, geachte Gem.-Besturen rondom Lelden en ook de groote in geheel ons land, laat Leiden u ten voorbeeld zijn. Geen ventverbod in den vorm van locale protec tie; van Leiden de victorie En indien er dan toch iets moet gebeuren, want dat is toch wel zeker, dan ligt hier voor onze Re geering een moeilijke, doch schoone taak weggelegd, welke tot strekking heeft een wet ln het leven te roepen, die voorziet in een legitimatiebewijs van een bona fide straat koopman en laat verder den handel in 't binnenland vrij! U dankend voor de toegestane plaats ruimte, P. POVER. Utr. Jaagpad 74, Voorzitter Leidsche Markt- en Straat- kooplledenvereen. „Samenwerking". Door ons eenigszins bekort (Red. L. D.) Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting voor 1935. Hieraan ls het volgende ont- Het ontsnapt aan het Inzicht der regee ring hoe ln het stemmen van de vrijzinnig democratische fractie ln de Tweede Kamer tegen de begrooting van defensie een aan wijzing kan worden gezien van een gebrek aan homogeniteit binnen het kabinet. De solidaire samenwerking van de leden van het kabinet laat niets te wenschen over en zoolang die solidariteit bewaard blijft, is een vast en doelbewust regee- ringsbeleld verzekerd. Dat het beleid der regeering niet overal in den lande hartelijke Instemming zou vinden heeft ook de regeering van den aanvang af verwacht. Zij geeft de verze kering dat zij zich door onverantwoorde lijke crltlek niet zal laten beïnvloeden. Ook de regeering betreurt het dat de defensie-uitgaven geen ander beeld kun nen vertoonen dan blijkens de thans inge diende begrooting het geval ls. Zij heeft het aanvragen van een lager bedrag ech ter bij den bestaanden internationalen toestand niet ln overeenstemming geacht met de belangen van 't lands veiligheid en daardoor niet voor haar verantwoording kunnen nemen. Dat voor de landsverdediging niet ge noeg wordt gedaan en dat het leger en de marine niet voldoende zouden zijn ge outilleerd kan de regeering niet toegeven. Bij voortduring ls haar streven er op ge richt het weermachtsapparaat zooveel mogelijk te vervolmaken. Echter ls door de bezuinigingsmaatregelen in de laatste jaren op verschillende onderdeelen van de bewapening en uitrusting eènlge achter stand ontstaan, welke ln het komende jaar slechts voor een bescheiden gedeelte zal kunnen worden ingehaald. Dit behoeft echter op zichzelf geen reden tot bijzon dere ongerustheid te vormen. De regeering zal niet nalaten. Indien de middelen ruimer mochten gaan vloeien, de noodlge maatregelen te treffen om be doelden achterstand zoo spoedig mogelijk geheel in te halen. Het aan het werk zetten van ettelijke tienduizenden werkloozen is een minder eenvoudig vraagstuk dan sommige leden schijnen te meenen. Natuurlijk kan men lukraak een groot aantal menschen arbeid verschaffen, doch daarmede ls men er j niet. Het met het werkfohds beoogde doel is inzonderheid de te ondernemen werken zoo te kiezen, dat de economische weer- J kracht van het land wordt versterkt en I blijvend werkgelegenheid wordt geschapen. Hoe men de regeering vermindering van eerbied voor de grondslagen van bestaand recht kan verwijten is haar een raadsel. Zij doet integendeel alles wat in haar ver mogen is om deze grondslagen te hand haven. Op het stuk van het strafrecht treedt zij op tegen hen, die onder het geroep van vrijheid de ware vrijheid belagen. Op het stuk van het administratief recht grijpt zij in om te voorkomen, dat vrijheid en zelfstandigheid der lagere publiekrechter lijke organen ln den baaierd van dezen tijd verloren zullen gaan. De regeering herhaalt, dat een bevredi gende oplossing van het vraagstuk der revolutionnaire Volksvertegenwoordigers zonder voorafgaande herziening der Grondwet niet wel is te bereiken. Zou zij zonder een dergelijke herziening tot het treffen eener regeling overgaan dan zou deze. naar zij vreest, weinig voldoening schenken Met. betrekking tot de N.S.B. merkt de regeering op. dat haar vooralsnog niet ge- bleeken is van zoodanige veranderingen in de houding dezer beweging tegenover het wettig gezag, dat de uitsluiting harer leden uit het ambtenarencorps kan wor den opgeheven. Dat t.a.v. de spelling op scholen en bij examens verwarring bestaat, is onjuist. Voor het eerst sedert vele jaren bestaat er de eenheid, die noodzakelijk is. om tot een ordelijk en doelmatig onderwijs te komen in de Nederlandsche taa! Geheel het streven der Regeering is er op gericht, noodlijdendheid van gemeen ten. juist omdat deze voor de autonomie zoo fnuikend is. te voorkomen. Met een uitvoerigen cijferstaat voert de regeering aan, dat, Indien men de marine- bijdrage aan Indlë ad f. 12 millloen uit schakelt, van eenige stijging van het bud get geen sorake is. Wat de spoorwegbezuiniging betreft, wijst de Regeering er op, dat het onjuist is den invloed dier bezuiniging af te lezen uit het cijfer van het op de begrooting voorkomend spoorwegtekort. De ontvangsten bewegen zich nog steeds in dEilende lijn. Die daling versluiert het effect van de bezuiniging op de uitgaven. Zij maakt het mede onzeker of het bedrag van 10 millioen, dat de Regeering ver trouwt ln 1935 op de uitgaven te kunnen besparen, volledig in een vermindering van het tekort tot uitdrukking zal kunnen komen. De Regeering moet, gelijk reeds opge merkt, den op haar geoefenden drang om tot devaluatie over te gaan met beslistheid weerstaan. Zij is er vast van overtuigd, dat daardoor de toestand van de gemeen schap in haar geheel slechts verergerd zal kunnen worden, al zou deze of gene groep er eenig voordeel van hebben Het econo misch herstel zal niet verkregen worden, zoolang niet o.a. een stabiele verhouding der belangrijkste valuta's zal zijn bereikt. Daarnaast is het groote bezwaar van de valuatie gelegen in haar willekeur. Indien een Regeering. ondanks de uiterste pogingen er niet in vermag te slagen, de goudwaarde van haar munt te handhaven en deze van haar goudvlak wordt afgedrongen, hebben misschien nog heviger verschuivingen plaats, doch dan .zijn deze niet voor de verantwoorde lijkheid der Overheid. De Regeering acht het haar plicht alles te doen, wat in haar vermogen ls, om dit te voorkomen en zij heeft het volle ver trouwen dat zij daarin zal kunnen slagen. Tegenover de landen vtin het z.g. goud- blok heeft de Regeering zich tot niets ge bonden, dat haar vrijheid van htuidelen aan banden zou leggen. Contraprestaties op economisch gebied of andere verplich tingen heeft zij tegenover die landen niet op zich genomen Mochten een of meer hunner onverhoopt den gouden standaard verlaten dan verplicht dit Nederland tot niets. In antwoord op de opmerkingen in het voorlooplg verslag omtrent den bezulni- gingsarbeid, becijfert de Regeering, dat de uitgaven op de begrooting-1935, waarop niet of slechts ln beperkte mate te bezui nigen ls, f. 393.400.000 beloopen. Van het overblijvende bedrag van rond 330 millioen wordt een bedrag van rond 185 millioen Ingenomen door personeel- ultgaven, waarop bezuiniging door ontslag van personeel in verband met de nood zakelijkheid wachtgelden te geven eerst langzamerhand volledig effect sorteert. Het dan nog resteerende bedrag van 145 mil lioen vormen ln hoofdzaak de materieele uitgaven, waaronder belangrijke uitgaven voor 's Lands veiligheid, 's Lands econo mische weerkracht De Regeering heeft geen behoefte zich omtrent de vraag, of verdere belasting- verhooging kan worden opgelegd, door een Commissie te doen voorlichten. Haar over tuiging, dat belastingverhooglng uitgeslo ten moet worden geacht en men integen deel. zoodra zulks maar even mogelijk ls, tot belastingverlaging zal moeten over gaan, is daarvoor te vast gefundeerd. Ten aanzien van economische ordening zegt de regeering, dat zij zich met de op vatting van sommige leden dat de voor ziening in de behoeften en de verdeeling niet langer aan particulieren mogen wor den overgelaten, üi geenendeele vereenigt. Het vraagstuk van het concurreerend optreden van gemeentebesturen ten aan zien van de haventarieven heeft de aan dacht van de Regeering en maakt reeds voorwerp van interdepartementaal over leg uit. Bij herhaling neemt de regeering maat regelen ten behoeve van de kleine bedrij ven, die naar evenredigheid somtijds gun stiger behandeld worden dan de grootere. Aanpassing aan bestaande afzetmogelijk heid door productiebeperking staat bij de regeering op den voorgrond Het systeem, waarbij productiebeperking door prijsrege ling werd aanbevolen, komt de regeering onaannemelijk voor. Ten aanzien van de vraag op welke wijze aan de moeilijkheden met betrekking tot de pacht moet worden tegemoet gekomen, zal het overleg tusschen de verschillende departementen vermoedelijk spoedig zijn geëindigd. De noodige voortvarendheid wordt daarbij betracht. Over den eventueelen bouw van een zus terschip van de „Statendam" is met de directie van de HollandAmerika-Lijn nog overleg gaande. Met betrekking tot de oprichting van een centrale industriebank is de regeering het eens met die leden, die de noodzake lijkheid van de oprichting van een zoo danige instelling niet inzien. Plannen worden overwogen, welke reeds ln een vergevorderd stadium van voorbe reiding zijn, om de geheele organisatie van den arbeid voor jonge werkloozen op een breeder basis te plaatsen, waardoor het tevens mogelijk zal zijn, het kampwerk voor de jongeren met meer kracht dan tot nu toe mogelijk was, aan te vatten Herhaaldelijk heeft de regeering er reeds op gewezen, dat niet alleen aan de vervanging van oude door jonge arbeids krachten allerlei bezwaren verbonden zijn, maar ook, dat in het vrije bedrijf sinds lang de neiging bestaat om jonge arbei ders in plaats van de oudere te werk te stellen. Tegenover het vraagstuk der vervan ging van vrouwelijke arbeidskrachten door mannelijke staat de regeering in beginsel niet afwijzend. De regeering onderschrijft ten volle de aandrang tot den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Op de huren van par ticuliere woningen kan de regeering echter niet rechtstreeks invloed uitoefenen. Naar aanleiding van hetgeen omtrent de verlaging van de tarieven van steunver- leening met 1 Juli 1934 en de gevolgen daarvan is aangevoerd, merkt de regeering op, dat zij tot de invoering van de nieuwe tarieven is moeten overgaan met het oog op de daling van de loonen in het vrije bedrijf en met het oog op den toestand van de overheidskassen; zij kan deze dan ook niet als een fout erkennen. Ernstig moet er tegen worden gewaar schuwd. dat men een toenemen van on dervoeding zou toeschrijven aan de ver laging van de steunuitkeeringen, evenals het toenemen der criminaliteit. Met de toegezegde verdere wettelijke be strijding van cumulatie van ambten, wed den en pensioenen wordt de vereischte spoed betracht. Het wetsontwerp is in be handeling bij de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg In Ambtenaars zaken. Ten aanzien van de in de Tweede Kamer door den Voorzitter van den Raad van Ministers toegezegde overweging betref fende het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van het bestaan van een verbinding tusschen wat in Nederland op het. gebied van de wapenindustrie be staat' met het buitenland, kan worden medegedeeld, dat bedoelde overweging heeft geleid tot het besluit tot het instel len van een zoodanig onderzoek. Dit is Inmiddels reeds aangevangen. Het vraagstuk van de nationale vlag bij de Regeering in behandeling. 23

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10