De Leidsche begrooting voor 1935 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Januari 1935 Derde Blad No. 22958 De vierde dag B. en W. gereed gekomen. LONDENSCHE BRIEVEN. BESTEL EEN WINTERBOEK O AANVANG DER REPLIEKEN. WETHOUDER GOSLINGA. Wethouder Goslinga gaat voort. Z.i. kunnen de subsidies-verlagingen wel porden gecompenseerd door het part. Initiatief. Maar er hard voor vechten zal het college niet. Het beste blijft de sub sidies in haar geheel te overzien, zooals de voorzitter reeds aanried. Een levensmiddelen-raad is volgens tpr. onnoodig. Of de gemeente het recht sou hebben het aantal winkels te beper ken, is volgens mr. Frieda Catz zeer twij- ielachtlg. De gemeente heeft niet voor levensmiddelen-regeling te zorgen. Trou wens het zou eerder prijs-opdrljvend dan prijs-dalend werken. Het woord ordening lit tegenwoordig in de lucht. Wanneer wij de winsten aan de bedrij ven prijsgeven, halen wij de geraamde winst zeker niet. Dit aan het adres van den heer Tobé. Op die winst drijft het gemeente-budget grootendeels, dat is zoo in den loop der jaren gekomen. De tarie ven kunnen trouwens best concurreeren. Voor het slachthuis waohte men de nieuwe wetgeving af. Het idee van een commissie voor de uneven wil spr. nog wel eens overwegen, doch veel heil verwacht spr. er niet van. De regeering staat handhaving van den gouden standaard voor, weigert devaluatie en daarmee heeft het stadsbestuur reke ning te houden. Verlaagd is er op de tarieven, met niet verhaal der omzet-belasting mee, kortge leden 1/4 millioen. Zonder daling der werkloosheid zal de begrooting niet verder dalen. Voor onder steuning der werkloozen moeten vele be langen wijken, daaraan is niets te doen. Een woningbeurs geeft geen nut. Door den Stadhuisbrand is de huurverlaging der Gemeentewoningen vertraagd, dat is de oorzaak. B. en W. zijn echter zoover ge gaan als mogelijk was en zullen dat blijven doen. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). Over de begrooting is heel weinig ge- tegd. Gelukkig voor den raad was er de brochure Bosman! Van plundering der reserves is geen sprake Al sinds jaar en dag gaat een batig saldo over op den vol genden dienst, doch een deficit ook. In 179 gemeenten doet men aldus. De heer BOSMAN: Het is aantasten van kapitaal. De WETHOUDER: Mogelijk, dooh zoo is altijd gedaan, hier en elders! Kan men dan spreken van zondigen? Ook de Lichtfabrieken zijn niet geplun derd. Ronduit is gezegd, hoe en waarom uit deze reserves terecht is geput voor de gemeentekas tot een zeer verantwoord bedrag. De rede van den heer de Reede is een aansporing voor het college op den inge slagen weg voort te gaan. Het werkverruimingsplan der S.D.A.P. zal spr. financieel bezien. De S.D.A.P. heeft totaal geen dekking of financieele basis aangegeven; leenen, zegt de heer Verwey en dat is alles. Alsof dat geen geld kost. Het raadhuis zal ook nog een millioen kosten boven de assurantie-gelden. De heer SGHULLER: Die zijn opge maakt! De WETHOUDER: Neen. alleen geleend aan de gemeente en de helft is al terug betaald. Ook zijn de gekochte panden daaruit betaald. Laat de heer Schüller tljn reputatie als raadslid niet verliezen. Waar iedere financieele dekking ont breekt, is het SJ>.A.P.-plan van nul en geener waarde. In hoeverre deze werk verruiming de werkloosheid zou bestrijden, heeft wethouder Splinter al aangegeven. Toch overziet spr. niet de niet te schatten beteekenis en waarde van werkverruiming, zoodat B. en W. daarom alles doen deze tooveel mogelijk te vinden. De eerste eisch voor leenen is een slui tende begrooting. Een roekelooze finan cieele politiek zou iedere werkmogelijk- beid hier hopeloos kapot gemaakt hebben. Wat de S.D.A.P. voorstelt, is een dooden- ht met als Inzet de laatste reserves. Wat de regeeringspolitiek betreft, deze goedgekeurd in het parlement en lagere instanties hebben zich daarbij neer te leggen. Spr. vergelijkt den heer v. Eek met een revolutionaire wolf in parlementaire schaapsvacht. Adresseeren past den raad niet. Met ont zetting las spr. in het sectieverslag de beschuldigingen tegen de regeering van een „verarmingspolitiek", dat doet een segeering van bandieten nog niet, zelfs met van menscheneters. Zou een regeering van den heer v. Eek een gorilla-oorlog uit lagere instanties dulden? De heer v. ECK: Wij zijn voor het vrije woord, De WETHOUDER: Jawel, als ik in Rus land zoo deed als de heer v. Eek hier nu dan wist ik het wel. Versterking van het fascisme zal het gevolg zijn van al dit parlementje-spelen. Spr. komt dan tot zijn slot. Men moet tevreden zijn met wat bereikt is, al is in geteerd. Hier is nog te werken, ontslagen oehoeven zelden te worden gegeven, doch ®?ven haar stand kan ook de gemeente met leven. Groote voorzichtigheid blijft daarom geboden. WETHOUDER ROMIJN. Wethouder ROMIJN begint met mevr. {rfjggdar, dle weer klaagde over haar modeling in M. H, alsof zij daar zou worden achtergesteld. Spr. heeft dat reeds I, 'el bestreden en nu zal hij zich hri v kij de heeren Wilmer en Wil- m.i1' i Spr zlet er in €en oppositioneele ffhhantie. Een fabel is, dat door haar °i de reorganisatie van M. H. is tot stand gebracht. Dat er volgens normen wordt gehan- ld m m jj. is een bezwaar. Feitelijk is m strijd met de Armenwet en niet dit u 1161 belang der betrokkenen. Doch betwaar moest aanvaard worden ten gevolge van de uitbreiding der werk zaamheden. Voor mevr. Braggaar ls de norm een uitkomst, want nu kan zij al- geheele verhooging eenvoudig voorstellen. Financieel gesproken, kan spr. echter norm-verhooging niet aanvaarden. In de eerste plaats heeft de raad voorts geen zeggenschap over M. H., dat zelf niet is geraadpleegd door mevr. Braggaar, zoodat de raad het oordeel van de betrokken in stelling zelve niet kan vernemen. En dat in zoo'n veel omvattende materie. Zoo wordt ook door verwerping van het voor stel weer een scheeve indruk gewekt. Wat de knuppeds aanbelangt, M. H. be sloot deze kwestie als afgedaan te beschou wen met op één na algemeene stemmen, van oordeel, dat er rust moest komen. Het nu weer ermee in den raad komen, geeft slechts onnut gepraat zonder eenig nut. De overige door mevr. Braggaar aange haalde aangelegenheden van bijkomstigen aard worden door spr. kort afgedaan. Spr. gelooft de werkloosheid hier niet exceptioneel groot, ongeveer volgens het percentage. Maar de werkloosheid is groot helaas. Een grootsch opgezet onderzoek wil de heer v. Stralen, doch spr. ontraadt dit. De overheid komt bijna dagelijks met de werkloozen in aanraking, zoodat best is te voorzien of maatregelen dienen te worden uitgebreid dan wel ingetrokken. De over heid is volledig ingelicht en is diligent om gevaren te keeren. En wat zal het resul taat van zoo'n onderzoek zijn? Dat blijft afhankelijk van leder's oordeel. Ongetwij feld zou de heer v. Stralen er nieuwe voor stellen uit distllleeren. De klacht over Crisiscomité B hoort daar thuis niet bij B. en W. die geen zeggen schap hebben. Als voorzitter wil spr. den gang van zaken in 't kort echter nog wel eens vermelden. Waar de penningmeesters der organisaties het best zijn ingelicht, is op hen een beroep gedaan om uit te zoe ken, wie het laatst hulp noodig hadden. Geheel in de lijn van den heer v. Stralen en nu zegt deze: zoek het zelf maar uit, wij zullen wel critiseeren. Maar aanvraag formulieren geeft slechts maar werk met de ellende van afwijzen etc. Gelukkig heb ben vele penningmeesters medewerking verleend. De verklaring van den heer v. Stralen desnoods werkverschaffing te aanvaarden opende voor spr. perspectieven en vandaar het voorstel zich in principe uit te spreken voor uitvoering van twee werken in dezen vorm. Teleurstellend is echter, dat de an dere leden der S.D.A.P. het niet met den heer v. Stralen eens schijnen te zijn en hem geheel in den steek laten. Hetgeen spr. onbekend was. Inzake schoenreparaties wordt een on derzoek ingesteld op voorbeeld van den Haag. Dat de gemeente weinig kan doen tot weren van vreemde arbeidskrachten, ls al aangetoond. Doch het is ook een zaak van werknemers en werkgevers, die zelf hier een regeling kunnen treffen, laat de heer v. Stralen zich eens daarvoor spannen. Onderzoek naar de jeugd-werkloosheid ontraadt hij op dezelfde gronden als het andere, reeds genoemde. Het verwijt aan B. en W. in dezen is echter aan 't verkeerde adres gericht: het gemeentebestuur heeft zich stelselmatig teruggetrokken en een subcommissie uit het Crisiscomité daarvoor helpen vormen, waarvan de heer Kuipers n.l. secretaris is. Daar moet de heer v. Stralen zijn! Dat er trouwens niets is ge daan is ook onjuist, spr. weet dat uit eigen ervaring. Alleen de financiering komt in het college in den raad. Over de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk is nog geen definitieve beslissing genomen Over de ziekte van Weil is nog te weinig bekend en ook de finantieele en technische gevolgen moeten nog worden bestudeerd, zoo het tot sluiting komt en de vrees daarvoor bestaat. Wat het Sportfondsenbad betreft, het college heeft met sympathie de actie daar toe gezien. Het zal afwachten waartoe dit zal leiden en wordt er hulp gevraagd, dan zal het standpunt van het college nader worden vastgesteld. De heer Wilmer wil een nauwere samen werking met de maatschappelijke kringen en te profiteeren van de kennis daar. Spr. kan zich daarbij geheel aansluiten. Vooral wat betreft sociale zaken is nog zooveel te doen. Veel ls gesproken over ordening, doch de slachtoffers daarvan komen bij de overheid! Men zij voorzichtig met zijn economische beschouwingen en formules. Samenwerking in zuivere realiteit zal slechts de individuen baat kunnen geven en daarop komt het per slot van rekening toch aan. Ontzaggelijk veel werk is daar voor noodig, dat de gemeente alleen niet kan doen en daarom juicht spr. toe het geen in Chr. en R.K. kringen wordt ge daan voor de werkloozen, dit in tegenstel ling tot de S.D.A.P., die slechts praat geeft in plaats van de daad. REPLIEKEN. Nadat de voorzitter gevraagd heeft om telegramstijl opent weer de heer v. ECK. Hij oordeelt, dat voor de andere fracties misschien opgaat, dat alleen de leider spreekt, doch niet voor zijn fractie, daar deze het werk immers verdeelt. Spr. is erkentelijk, dat thans door B. en W. het werkprogram van zijn fractie be hoorlijk is behandeld, al wordt het afge raden. In deze buitengewone tijden moeten extra-werken geschieden. De VOORZITTER: u wist toch, dat B. en W, met al die plahnen doende waren. De heer v. ECK daar gaat het niet om. Het gaat om het tempo van uitvoeren, daarop komt het aan. Aanpakken moeten we om uit de sfeer van mistroostigheid te geraken. Spr. betwist, dat de gemeente deze werken niet zou kunnen betalen. Er 'is een reserve van 5 ton. Wethouder GOSLINGA: voor 5 jaar ge noeg! En daarna? De heer v. ECK: weet u hoe het over 5 jaar is? Aan beide zijden is de verantwoor delijkheid groot, doch die om de werkloo zen te helpen gaat z.i. voor. Tijdens den RECLAME. CHRONISCHE HOOFDPIJNEN. Een kwelling van 20 jaar geëindigd. De dame, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben geleden zooals zij. En allen konden hun pijnen kwijtraken, indien ze slechts haar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maag pijnen, zonder dat lk hiervoor eenige ver lichting kon vinden. Sinds ik Krusdhen Salts gebruik ben lk steeds vooruitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik ge bruik nog steeds Kruschen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet in neem en dat houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. te A. Krusohen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen en die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelljksche dosis" Knischen Salts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende, inwendige organen: spoort ze aan tot regelmatig werken en op een wijze, zooals de natuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts ls uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. 5248 oorlog durfde men ook wel, het moest! Spr. en zijn fractie zijn tegen uitvoering in werkverschaffing met het oog op den loondruk, al kan hij begrijpen, dat b.v. de heer v. Stralen er anders over denkt, ge zien de ellendige toestanden. De heer WILMER: van ons hebt u dit nooit willen begrijpen. Ook wij zijn er contre coeur voor! De heer v. ECK goed, doch wij blijven er tegen. Nogmaals bestrijdt hij de brochure Bosman, die de klok wel heel ver terugzet om vervolgens successievelijk zijn voorstel len nader te verdedigen en het gebruike lijke tournooi te houden met den commu nist over de socialistische beginselen en tactiek. Samengaan van alle democratische elementen zal noodig zijn tegen het fas cisme en daarom dringt spr. er bij rechts op aan de verschilpunten niet grooter te maken dan zij zijn. Maar als rechts ook fascistische nelgingen gaat toonen, dan zal zijn partij samen moeten gaan met den communist. De heer VOS zal ook niet meegaan met het nieuwe voorstel inzake de intrekking der gemeente-marge bij het buitengewoon lager onderwijs. Z.i. is het onderwijs ook wel degelijk aangetast, al is het elders er ger. Verder verdedigt hij zich tegenover wethouder Goslinga en het verweer van den heer Bosman. Hierna schorsing. AVONDZITTING. De heer WILMER handhaaft zijn voor stellen en gaat niet mee met de voor stellen van de S.D.A.P. om Inhoud en strekking, niet omdat zij van die zijde komen. Het nieuwe voorstel van B. en W. inzake de salarissen der leerkrachten bij het Bijz. L. O. zal spr. aanvaarden, al is hij er niet gtheel door bevredigd. De heer v. STRALEN beantwoordt wet houder Romijn inzake eenige opmerkingen over M. H. en over den steun aan werk loozen. Nogmaals verdedigt hij zijn voor stellen. Inzake zelfstandigen steun aan werkloo zen wijst spr. er op, dat de S.D.A.P. geen kerkelijke instelling is. De heer ELKERBOUT: wat gaven jullie den werklooze met Kerstmis? Niets! De heer v. STRALEN heeft zich voor i werkverschaffing verklaard als uiterste noodzaak, waar hij den nood onder de werkloozen van nabij kent. Bovendien zijn daarbij door uitschakeling der machine meer menschen te werk te stellen. Tegen contraprestatie is spr. pertinent. De vak beweging staat hierbij niet zoover van hem af, dus geheel persoonlijk spreekt hij niet. De heer v. ES wijst op de godsdienst loosheid van het Marxisme en gaat nog in op enkele opmerkingen van leden der S.D.A.P. De heer v. WELZEN is door de bestrij ding van zijn voorstellen niet overtuigd, en verdedigt deze nader, om tenslotte in een communistisch betoog diverse sprekers te beantwoorden, speciaal natuurlijk de S.D.A.P.-ers, die z.i. weldra geen oppositie meer zullen zijn. De heer BEEKENKAMP antwoordt den heer v. Eek inzake zijn uitnoodiging om gezamenlijk het fascisme te bestrijden tot handhaving der democratie echter met toevoeging van een „ik kan ook anders", doelend op het communisme. Door die laatste toevoeging zal zijn partij van samenwerking moeten afzien. Inzake de „ordening" lijkt hem een gezamenlijk op trekken ook uitgesloten, zoolang de S.D.A.P blijft staan op den klassestrijd. Mevr. BRAGGAARDE DOES komt nog eens op voor gelijkstelling van de vrouw. Het betoog van wethouder Romijn stelde haar teleur en haar houding in en tegen over M. H. zet zij nog eens nader uitvoerig uiteen, haar voorstellen handhavend. Bij de S.D.A.P.'ers is ook offervaardigheid, en zelfs groote, doch niet voor bedeeling. Maar in dit opzicht staat men te ver van elkaar af. erkent spr. De heer MANDERS constateert, dat de goede toon bij deze debatten bewaard is en dat zegt z.i. al veel. Als men zijn tijd vooruit is wordt men als een Munchhausen beschouwd; Hij verdedigt zijn mixtum compositum, zooals wethouder Goslinga 't noemde, nader, om tenslotte eenige voor stellen der S.D.AP. te bestrijden, evenals het voorste] der rechtsche leiders inzake adresseeren bij Rijk en Ged. Staten. De heer BOSMAN blijft er bij, dat de be grooting niet sluitend gemaakt kon wor den zonder te komen aan het bezit der ge meente, om voorts zijn economisch inzicht nader te verdedigen, neergelegd in zijn brochure. Men vergeet, dat er slechts eco nomie is, geen partij-economie! De heer WILBRINK bestrijdt enkele uit latingen van den heer v. Eek en de brochure van den heer Bosman, die hem aanleiding i gaf te spreken over „ordening", waarover (Van onzen correspondent). LEVEN IN DE POLITIEKE BROUWERIJ. Londen, 22 Januari 1935. Lloyd George heeft zijn 72sten verjaar dag gevierd met een oratorischen kracht toer. De onderneming was lang te voren aangekondigd met journalistiek trompet geschal. De oude en inmiddels weer witter geworden toovenaar van Wales kon van de grootst mogelijke belangstelling ver zekerd zijn. Hij leverde opnieuw het be wijs van zijn magisch vermogen. Hij had kopstukken van alle politieke partijen en van de meeste belangrijke maatschappe lijke groepen om zich heen op zijn podium. Met diepste aandacht en allersterkste teekenen van geestdrift luisterden dui zenden naar deze ouverture van den veld tocht voor een New Deal. Eenige jaren geleden werd Lloyd George als afgedaan beschouwd. Weinigen waren bereid naar zijn raad te luisteren of zijn woorden ernstig op te vatten. Thans zijn alle ooren gespitst om niets te missen van wat hij te vertellen heeft. Nu achten alle bladen zelfs de „Times", die tot heden slechts misprijzend of zelfs min achtend comrpentaar voor hem heeft over gehad hem eerste en lange hoofd artikelen van aanmoedigende en lovende strekking waardig. Er was waarschuwende symboliek voor de regeering in het feit, dat aan een rede van MacDonald, op denzelfden dag uitgesproken, een mini mum van aandacht werd gewijd. De „welsh Wizard" had den plechtigen vagen Schot, die nominaal aan het hoofd staat van deze regeering, diep in de schaduw gesteld. Men heeft verklaard, dat Lloyd George een kruistocht zou gaan ondernemen voor een „New Deal". Dit is de univer- seele Angelsaksische term voor ingrij pende en omwentelende staatsbemoeienis in alle nationale voortbrenging en bedrijf, naar het voorbeeld van Roosevelt. Het is mogelijk, dat het voorbeeld van den Pre sident der Vereenigde Staten Lloyd George heeft bezield. Maar voor zoover hij zijn denkbeelden heeft ontvouwd lijken ze niet veel op de drastische maatregelen van het Witte Huis, maar des te meer op de oude voorstellen van het Gele Boek der Liberalen, aangevuld met voorstellen, die passen in den geest van den tijd en die klaarblijkelijk zijn ingevoerd om conser vatieve zielen te winnen aan den eenen kant en gematigde Labour-zielen aan den anderen kant. De opportunist verloochent zich nooit. En Lloyd George heeft in zijn eerste redevoering tn behoeve van zijn eigen „New Deal" een model van opportu nisme in politiek geleverd. Coalitionist en compromis-zoeker in optima-forma heb ben partijbanden hem nimmer gekneld Thans is hij minder partij-man dan ooit. Hij zoekt zijn aanhangers in alle hoeken en richtingen van het politieke strijdperk. Als zoodanig toont hij zich een overtuigd aanhanger van het beginsel waarop het land thans wordt bestuurd. Men heeft de laatste jaren in dezen oud-premier altijd den radicaal gezien, die zich van de Labourpartij zou bedienen indien de om standigheden hem opnieuw een kans zouden geven het land te leiden of een belangrijk aandeel te nemen in die lei ding. Zijn eerste New Deal-speech schijnt te leeren, dat deze opvatting moet worden herzien. Lloyd George's voorstellen zijn er meer op berekend de gematigd rechtsche opvattingen te lokken dan de gematigd linksche, hoewel hij ook lokaas heeft voor extremisten aan beide kanten. In overeenstemming hiermee hebben zijn woorden te Bagnor het beste onthaal ge kregen in de conservatieve en liberale pers en het slechtste in de „Daily Herald", dat naar men weet het orgaan van La bour is. Ontdaan van alle oratorische kleuren rijkdom en ornamentiek is het program van Lloyd George, voor zoover onthuld, weinig meer dan een amplificatie van de politieke Animierknabe in de wat zelf genoegzame en wat slaperige atmosfeer van Downing Street. Hij port de regeering op en prikkelt haar tot meer krachts inspanning. Hij doet haar voelen, dat er geen reden is tot eigen lof en officieele voorstellingen van groeiende welvaart, zoolang de werkloosheid het/ zelfrespect en het moreel van meer dan twee millioen werklieden verwoest. Hij wil dat de regee ring meer durf toont en meer energie aan den dag legt en meer geld uitgeeft, de bestuursmachinerie verandert en versnelt, ijveriger experimenteert en ingrijpender de omstandigheden dwingt om de wei vaart, die niet vanzelf komt, binnen te halen. Lloyd George is zeer gebeten op de Bank van Engeland, die naar zijn oordeel „een oude dwaas" is, die in haar beleid de oplossing der crisis-moeilijkheden tegenwerkt en die van het einde van den oorlog af volhardend de zaken, waarover ze had te beslissen, verkeerd heeft be handeld. De Labour-partij is een zelfde meening toegedaan. Maar waar deze partij van de Bank en haar satellieten, de vijf groote bankmaatschappijen, rijksbedrij- ven wil maken daar is Lloyd George te vreden met bescheiden veranderingen In het stelsel van benoeming van het bestuur van de Bank van Engeland (opdat men mannen zal krijgen, die de oogen meer gericht houden op de behoeften der in dustrie dan op de belangen van de enorme parasitaire City van Londen). Lloyd George wil dat er meer zal worden ge- hij in 't algemeen nog eens zijn meening geeft. Spr. zou kunnen apprecieeren het aanbod der S.D.A.P. samen te werken met de S.D.A.P. tegen het fascisme, zoo deze partij den klassenstrijd wilde loslaten en zich plaatsen op het standpunt der Engel- sche Labour-party. Het Christendom is ge heel in strijd met den klassestrljd. Even zeer wijst spr. af het fascisme, dat Kerk en Geloof wil dienstbaar maken aan den I Staat, opkomend voor het Chr. beginsel zijner partij. Voor de zegeningen van dén j Russischen opbouw hoopt spr. bewaard te blijven. De heer KOOISTRA bestrijdt wethouder Splinter, dat gemeente-woningbouw niet meer noodig is. Hierna 11.30 uur schorsing. In het betoog van wethouder Goslinga is een fout geslopen. Het noodoffer van den heer Tobé, ad 20 pCt. der hooge salarissen zou slechts 1 pCt. der totale salariskosten geven, niet 5 pCt., zooals gemeld. RECLAME. hebt een circulaire ontvangen met de vraag: van het landelijk comité tot steun van werklooze intellectueelen I Waarom hebt gij niet ge antwoord Wij zonden 50.000 cir culaires rond. 0 Hoeveel heeft dat ge kost aan porti? 0 En wie moet dat betalen? BESTEL DUS NOG HEDEN het in de pers zoo unaniem hoog geprezen Winterboek, bij het NATIONAAL COMITÉ Laan Copes van Cattenburgh 6 Den Haag. Gironummer 2424 Verblijd ons nu eens met een minimum bedrag van I 4.-. Ook grootere gitten zijn welkom. daan aan woningvoorziening en oprui ming van krotten. Maar blijkens de juist bekend gemaakte nieuwe woningplannen van het ministerie voor Volksgezondheid is de activiteit der regeering op dit punt allerminst gering. Lloyd George wil het platteland dichter bevolkt zien. Werkloo zen moeten in groote getale landbouwers worden. Maar de huidige minister van landbouw doet toch zeker reeds al 't moge lijke om dit te bewerken. Zijn voorstel om een kleiner kabinet in te stellen op het voorbeeld van dat van den oorlogstijd, is geen nieuw denkbeeld. En of zulk een ver andering in de bestuursmachinerie alleen in staat zou zijn de bevolking met groo tere vaart naar het Beloofde Land te lei den is twijfelachtig. Dan stelt hij een soort economische generale staf voor, be staande uit vertegenwoordigers van han del, industrie en economische wetenschap. Dit lichaam moet eerst zich volledig op de hoogte stellen van de waarde van de welvaartsbronnen van het land en het Rijk, dan plannen indienen voor natio nale reconstructie (bedoeld zijn plannen voor uitvoering van een reeks van ver schillende openbare werken en wel zulke, die permanent vruchtdragend zijn) ep tenslotte het crediet mobiliseeren voor de uitvoering van zulke plannen. Dit laatste is feitelijk het belangrijkste en het meest indrukwekkende van Lloyd George's New Deal, Het komt ook het dichtst bij de politiek van Roosevelt. Het beteekent gebruik op groote schaal van kapitaal en niet van inkomen. Het beteekent aanzienlijke verhooging van het bedrag der nationale schuld. „Openbare werken" in dit verband zijn de schrik van den behoedzamen kanselier van de schatkist Neville Chamberlain, die niet gelooft aan 't permanent nut en het verrijkend effect van zulke werken, ondernomen in tijden van nood en daarom licht met werkver schaffing als oogmerk in plaats van met nauwgezette overweging van de bate, welke ze eventueel zullen brengen. En toch, zelfs in dit opzicht is de regeering niet geheel in gebreke gebleven. Voor zoover Lloyd George zijn plannen heeft bekendgemaakt passen ze tamelijk wel in de politiek, welke de huidige regee ring volgt. Het verschil is hoofdzakelijk een verschil van methode. En de nieuwe populariteit, welke den ouden politicus ten deel is gevallen, is voor conservatieve bladen reeds aanleiding geweest te zin spelen op een belangrijke benoeming voor hem in de nationale regeering. Zoo wei nig acht men zijn streven in strijd met de verklaarde officieele politiek. De tac tische bedoeling springt in het oog. Een nationale regeering, die zou worden ver sterkt met dezen energieken opjager. zou bij de aanstaande verkiezingen weinig ge vaar loopen. Kon men eenige jaren ge leden den grijzen Welshman nog veron achtzamen, in de omstandigheden van den dag is het beter hem met zich, dan tegen zich te hebben, vooral omdat men er, ondanks zijn betuigingen van politiek altruïsme allerminst zeker van kan zijn dat hij, indien zijn campagne met succes wordt voortgezet, niet met een eigen orga nisatie om de gunst van de kiezers zal gaan dingen. Over de waarde van Lloyd George's voorstellen kan men lang praten. Maar op het oogenblik en voor langen tijd moet die waarde theoretisch blijven. Het traditio- neele proces van landsbestuur, met de uiterst trage parlementaire procedure,, laat zich niet in een ommezien verande ren. Dat zou voor uitvoering van Lloyd George's plannen in de eerste plaats noo dig zijn. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, ff'ermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9