LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 25 Januari 1935 KUNST EN LETTEREN. DE KANTOREN VAN DE zn N.V. LEIDSCH DAGBLAD UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is het eerste nummer van het tijdschrift van de Nederiandsche ver- eeniging voor waardevast geld. dat onder redactie van de heeren prof. mr. E G J Gimbrère te Tilburg en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart te Utrecht staat De eerste aflevering bevat tal van mededeelingen betreffende het eerste optreden en het doel der vereenlging. In de inleiding zegt het bestuur dat het niet de bedoeling is oppositie te voeren tegen de regeering doch op loyale wijze verandering te bepleiten in de gevoerde monetaire politiek. o BOEKBESPREKING. Morgenstond door H. C. Hutchinson Nederlandsche bewerking van Willy Corsarl. Bandvignet en houtsnede van Pol Dom Uitgave van de Zuid- Hollandsche Uitgevers Maatschappij den Haag Prijs tngen. f. 4.90 en geb. f. 5.90. Hutchinson is een merkwaardig Engelsch schrijver, wiens reputatie ver bulten de grenzen van zijn land reikt. „Morgen stond" (the Unforgotten Prisoner i speelt ir. de na-oorlogsche jaren, zoowel in Duitschland als in Engeland. Onder na- oorlogsche jaren is te verstaan de periode direct na den vrede, die een einde maakte aan den wereldoorlog. In die jaren was Duitschland een prooi van honger, alge- meene demoralisatie en burgeroorlog, ter wijl Engeland spoedig weer een ulterlijken vooroorlogschen schijn van welvaart en weinig of geen moreele ontreddering naar buiten toonde. Klaus is het kind van een Engelschen vader en Duitsche moeder. Hij is in Berlijn geboren en opgegroeid en onbekend met zijn afstamming verkeert hij in de mee- ning volbloed Duitscher te zijn. Hij door leeft als jonge jongen alle misère tijdens den oorlog en daarna, verliest zijn geheu gen en komt na allerlei avonturen en om zwervingen in Londen terecht, waar hij langen tijd verblijft bij de familie van zijn werkeüjken vader, die alles in het werk hebben gesteld hem te vinden. Steeds on wetend van de omstandigheden, die met zijn geboorte samenhangen, met een lang zaam tot hem terugkeerend verleden, gaat hij onverwachts en waarschijnlijk voor goed naar Duitschland terug. Deze jongen, die alle factoren in zich draagt een braaf mensch te worden, maar dien de honger al eens tot dief en de haat bijna tot moordenaar maakte, toont een sterken, onoverwinnelijken afkeer tegen alles wat Engelsch is en met Engeland te maken heeft. Hij heeft een zuiver Engel- sche uitspraak, doet in zijn manieren en uiterlijk meer aan een Engelschman dan aan een Duitscher denken en niet zoozeer om zijn goede karaktertrekken als wel om deze aangeboren eigenschappen, houdt zijn familie in Londen veel van hem. Herhaal delijk wordt er met vreugde den nadruk opgelegd, dat hij staat, loopt en rookt als een Engelschman en niet als een Duit scher. Dat lijkt ons een werkelijk te ver gedreven chauvinistisch gevoelen en den lezer is hij daarom zeker niet sympathieker Er is in dit boek iets zeer onevenwich tigs; aan den eenen kant een door revo lutie verscheurd land, waar moord en roof en willekeur hoogtij vieren; waar weinig of geen treinen meer loopen en de men- schen gebrek hebben aan het allernoodig- ste; waar de een den ander wantrouwt en ieder zich schuw achter gesloten luiken verbergt. Aan den anderen kant van het Kanaal weelde en overvloed; het onbe nullige societyleven gaat er ongestoord zijn gang alsof het niet onderbroken was geweest, met een serie mannen en vrou wen voor wie de oorlog slechts een episode in hun leven beteekende, een onaange name dan altijd, waaraan ze niet graag terugdenken en die hen niets, maar dan ook niets schijnt te hebben geleerd. Het boek wordt daardoor niet in de eerste plaats een aanklacht tegen den oorlog, maar tegen de overwinning in dien oorlog waarvan de nasleep zooveel ellende en ongeluk oFengt over de overwonnenen. Waarschijnlijk is deze conclusie niet des schrijvers bedoeling geweest, zoomin als het zijn intentie moet wezen de Engel schen zóó leeghoofdig en leeg-zielig voor te stellen, als hij hier doet, hetgeen niet door een geestige conversatie wordt goed gemaakt! Een weinig meer zelfinkeer en diepte zou den figuren uit dit verhaal slechts ten goede komen. Al behoort deze roman niet tot het beste wat Hutchinson geschreven heeft, men herkent ontegenzeggelijk in dit werk den geboren romancier, die de hoofdper soon van zijn schepping voortreffelijk psychologisch beschreven heeft. Volgens onze meening is wel het treffendste uit dit boek: hoofdstuk II, waarin de vlin derachtige gedachten en reacties van het heel kleine jongetje Klaus zijn weerge geven, dat bij uitzondering een uur met zijn gewaanden vader moet spelen. Hij be nadert hierin den grootsten kinderschrij ver. voor zoover wij weten, den Fransch- man André Lichtenberger. De Onverschilligen, roman door Al berto Moravia. Uit het Italiaansch vertaald door E. A. KeulsSchuur. Uitgegeven bij Scheltens en Giltay, Amsterdam. Prijs ingen. f. 3.25 en geb. f. 3.90. In dit boek worden twee jonge menschen broer en zuster, als onderwerp gesteld van een probleem, dat men op zich zelf be schouwd pathologisch zou moeten noe men, wanneer de schrijver niet nadrukke lijk trachtte te bewijzen, dat deze beide menschen normaal zijn. De onverschillig heid, het voornaamste kenmerk van hun karakter en die hun geheele bestaan, hun doen en laten beheerscht, is geen onver schilligheid ten opzichte van bepaalde menschen of gevoelens, maar zij toonen die tegenover het leven zelf. Daarbij komt nog, dat zoowel het meisje als de jonge man, zich deze mentaliteit volkomen be wust zijn en onder de wetenschap lijden niet anders te kunnen zijn en met volle rekenschap van hun daden, slachtoffer worden van hun onmacht Voortdurend vergelijken zij: wat zou een gem'ddeld mensch in die of die omstandigheden doen denken of voelen? om zich dan weer pijn- RECLAME. GE KUNT NU GRIEP VOORKOMEN. Bij de eerste teekenen van opkomende verkoudheid sprenkelt ge 10 a 15 druppels Karsote op Uw zakdoek en snuift de opstijgende damp i, goed op. Deze dringt dan door tot de meest verborgen hoekjes der ademtia- T^.f Ilngsorganen en doodt daar de bacteriën, zoo- VT dat de infectie onmid- dellijk gestopt wordt. Bin- nen enkele uren is Uw op- /tef C komende verkoudheid ver- Karsote is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f. 0,90 per flacon (zakformaat! en f. 1,35 per flacon (2 x de kleine maat), incl. omzetbelasting. 5243 lijk zeker weg te laten drijven op hun onverschilligheid. Bij den broer ontwikkelt zich dit verdiepen in eigen persoonlijk heid en het voortdurend analyseeren van eigen gevoelens in een huichelen naar buiten. Telkens werkt hij zich op tot ge voelens die hij niet bezit, maar meent te moeten koesteren. Zijn reacties zijn daar door onecht en gekunsteld en omdat het hem toch niet schelen kan, doet hij zich voor zooals zijn domme, verblinde moeder dat van hem eischt Hij mist ten eenen- male de kracht zich te verzetten tegen den man die welbewust zijn moeder be driegt en het gezin ruineert. Hij buigt zich en doet wat men van hem vraagt. Het jonge meisje, ze is vierentwintig jaar, is te onbeheerscht en heeft vooral een te diep gaande zucht tot zelfvernietiging, om zich te verdiepen in de drijfveeren, die er haar toe bewegen alles aan illusies te vernie tigen. Maar ook zij ziet bij oogenblikken zeer goed de onoprechtheid van haar ge voelens en haar leven. Meesterlijk beschreven is de onverschil lige rampzaligheid van deze twee. Even meesterlijk de moeder, die haar huis heeft gemaakt tot een middelpunt van twist en ergernis, met een zoon. die als nietsnut opgroeit en een dochter, die al zeer jong, volkomen onschuldig, de dupe wordt van de slechte reputatie der moeder. Alberto Moravia, een belangrijk, jong Italiaansch schrijver, in ongetwijfeld iemand die ons iets te zeggen heeft en dit boek is een rijpe, wei-overdachte pen- nevrucht, met een psychologisch zeer scherp inzicht. De uitbeelding en wijze van zeggen zijn hier en daar buitengewoon cru, hij bespaart den lezers niets zoomin als den personen uit zijn roman, voor wie het leven geen zachtheid en geen idealen heeft. Maar het is een waardevol boek, dat bovendien uitstekend is vertaald. Met vol Gas! door T. C. Bridges en H. H. Tiltman. Geautoriseerde ver taling van Henri Meyer. Uitgegeven bij W. J. Thieme en Co., Zutphen 1934. Prijs ingen. f. 2.90 en geb. f. 3.90 Twee Engelsche auto-enthousiasten hebben een boekje geschreven over de historie, de technischeen commercieele waarde van de auto Irwdezen tijd, waar in snelheid niet alleen een levenseisch, maar ook een levensbehoefte is geworden, is het grappig te lezen hoe weinig popu lair nog in het begin dezer eeuw de auto was. Hoe toeristen in bijna alle landen werden gesteenigd, hoe nog niet lang ge leden met voordacht spijkers en glas op de wegen werd gestrooid. In 1787 con strueerde de Engelschman Murdock het eerste „stoomrijtuig". Op de proefrit werd het door den predikant van zijn dorp voor een vuurspuwende duivel aangezien en hij kroop bibberend achter een heg. Thans telt men in Engeland op de 33 inwoners één wagen, in Amerika één op de 5'h. Na men met bekende klanken staan in dit boekje: de Schotsche veearts Dunlop, die in '85 de eerste luchtbanden maakte; hij kneedde en fatsoeneerde de ruwe rubber met de handDaimler construeerde in Duitschland de eerste benzineauto; Ford die zijn carrière begon met het repareeren van horloges van schoolvriendjes; de Rolls-Royce, genoemd naar de associatie van Sir Henry Royce en Lord Rolls, de eerste startte als telegrambesteller en hun beginsel was: kwaliteit boven den prijs te stellen; Morris, die zonder eenige theo retische kennis te Oxford er in slaagde met zijn goedkoopen familiewagen tegen Ford te concurreeren. Het is wel merk waardig, dat alle pioniers in de automo bielindustrie uit de provincie afkomstig zijn. Zoo ook Austin, wiens vader land bouwer was. De bewerker van dit boekje, de bekende auto-specialist Henri Meyer, waarschuwt er voor, dat de schrijvers, hoewel te goe der trouw, den indruk scheppen, dat alle zegeningen van het automobilisme, uit Engeland komen! Inderdaad hebben de veranderingen en aanvullingen van den vertaler dezen indruk niet weg kunnen nemen. Van die zijde bezien is het boek vrij eenzijdig, maar voor lederen auto liefhebber, staat er opmerkelijke geschie denis in beschreven. C. N. _i i i_ i i zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namidd. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens fot 4 uur 's middags. O Zondags den geheelcn dag gesloten BODEGRAVEN. DE BEGROOTING AANGENOMEN. De wethouders stemden tegen. De Raad kwam voor de vijfde maal bijeen, thans om de begrooting, die was afgehandeld, ook definitief af te maken. In de verloopen dagen was op de secretarie een nieuwe opstelling gemaakt en was het resultaat der bezuinigingen en verhoogin gen berekend. Dit resultaat, dat de leden wel wat ver bijsterde, werd onmiddelijk na de opening door den voorzitter medegedeeld. Hij kwam tot de conclusie dat door ver laging van de uitgaafposten was bezuinigd f. 1561. Door verlaging van pensioenbijdra gen en rente was nog ruim f. 12.500 bezui nigd Tegenover dit bedrag stonden ver hoogingen met een totaal van f. 1556.61. Ernstig verlies beteekent echter de ver worpen herclassificatie in de gemeente fondsbelasting, die per iaar gaat kosten f. 5662 waarvan dit jaar f. 37.774.66 moet worden gedragen Daarmee was echter volgens den voorzitter het einde nog niet bereikt, want nu die herclassificatie ver worpen was, zouden Ged. Staten de voor gestelde opcenten van 60 willen terug brengen op 55 en dat zou nog eens f. 1800 kosten. Dat zou dus in totaal gaan kosten f. 4018. waarvoor 16 opcenten op de perso- neele belasting moeten worden geheven. De heer v. d. Poll kwam met critiek op de cijfers. Hü meende, dat de optelling van het bezuinigde bedrag foutief moet zijn. Het zal wel serieus op de secretarie zijn berekend, maar hij komt bij een opper vlakkige telling van de bezuinigingen tot een hooger bedrag Nog wilde hll niets weten van de 5 opcenten op de Fonds belasting Als Ged. Staten dat beslist wil len is het nog tijd genoeg, maar de andere belastingen zijn hoog genoeg en spr. maakte geen zorgen voor den tijd. De voorzitter maakte een correctie in zijn berekening De 5 opcenten moeten ev. ook voor 2/3 gelden. Van het totaal gaat dus f 600 af De secretaris komt daar nog f. 600 bij doen. Hij heeft de cijfers onder zocht en bemerkt dat de bezuinigingen op de bedrijfsbegrootingen niet zijn genomen. Er blijft dus over f. 2818 De heer v. d. Poll stelde voor niet te rekenen met die mogelijke 5 pet. en alleen dekking te zoeken voor de nu aanwijsbare tekorten. Hij meende dat de post onvoor zien, die f. 8000 groot is, het resteerende bedrag van f. 1618 wel kan dragen. De voorzitter ontraadde dat, maar na verde diging van den heer Lugtenberg werd het voorstel met alleen de stem van den heer Beijen tegen aangenomen. Voor tot stemming werd overgegaan deelde weth. v. d. Marei mede op de ver gadering van de slachthulscommissie te hebben gesproken over een post, die nog f. 100 zou kunnen opbrengen. De vnorzltter verzocht hem niet verder te gaan. Hij kon niet opnieuw beginnen met het behandelen van reeds afgedane posten. De wethouder protesteerde, maar kreeg niet weer het woord. Hij zeide dan tegen de begrooting te zullen stemmen Inderdaad stemden belde wethouders met de heeren Lugtenburg en Beijen ter stond daarop tegen de begrooting die ech ter met 94 st. werd aangenomen. De raad ging over in geheime zitting ter bespreking van de kwesties in den kring van B. en W., mogelijk ook wel ter bespre king van het „lek". Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. van E. v. d. Wolf en H Beijeman Jacob Samuel, z. van L. Schouten en C. v. Beek Jacoba. d. van G Rietkerk en H. Brouwer Nicolaas Paulis. z. van J. A. Jacobl en C. A. van Benten Gerrie Maria, d. van J. L. Bout- hoor en G. G. Domburg. Loop der bevolking. Gevestigd: J. E. de Bruin, dienstbode van Nieuwkoop W. Domburg, winkelier van Zwammerdam A. v. Rookhuijzen z. b. van 's-Gravenhage. Vertrokken: J. Postma, dienstbode naar Woerden J. Verbree. chauffeur naar Woerden C. G. v Velsen, z. b. naar Oegstgeest J. H. v. Velsen, z. b. naar Oegstgeest. Gevonden: 1 paar beenpijpen; 1 astrakan heerenhandschoen; 1 gebreide handschoen; 1 autowieldop 1 dames polshorloge 1 klompenboor. BOSKOOP. Secretariaat Bosk. Middenst.-Vereeniging. Wegens benoeming van den heer D. Jongejan tot voorzitter van bovengenoem de vereenlging, is het secretariaat dat voordien aan genoemden heer was opge dragen, thans overgegaan in handen van den heer J. van den Broek. Jaarverg. Boom- en Piantenbeurs. In het veilingsgebouw had de jaarver gadering plaats van de ver. „Boom- en Piantenbeurs". De voorzitter, de heer C. van Veur, opende met een hartelijk wel kom. De notulen werden, behoudens een kleine wijziging onveranderd vastgesteld. De jaarverslagen van den secretaris, Ro- zencommissie, Boskoopsche Beurs en het Scheidsgerecht werden onder dank goed gekeurd. evenals het financieel verslag van den penningmeester. De aftr bestuursleden de heeren Joh. de Ruijter, KI. Kromhout en C. Bekenkamp werden herkozen. „Sursum Corda". Voor een goed gevuld gebouw der Ger. Kerk, gaf de Chr. gem zangvereenlglng „Sursum Corda" onder leiding van haar directeur, den heer H. Hoedemaker een zanguitvoering. De zangnummers, die als gewoonlijk met zorg waren gekozen, wer den wederom met groote aandacht beluis terd. De heer Jan Erkelens, uit Alphen, verleende medewerking voor orgel en piano. Het geheel is uitstekend geslaagd. o VERGADERING VAN DEN BOND VAN BLOEMBOLLENHANDELAREN Protest tegen de exportheffing. Op verzoek van een aantal leden van den Bond van Bloembollenhandelaren, werd gisteren te Lisse een vergadering gehouden, waar de door den minister van economische zaken, Ingevolge art. 8 der mlnisterieele beschikking van 19 Augus tus 1933, ten behoeve van het landbouw crisisfonds voorgeschreven heffingen op den export werden behandeld. De voorzitter, mr. M. van Toulon van der Koog, opende en heette allen welkom. De voorzitter deelde mede dat de betreffende heffingen bedragen: a. voor den groot handel: 3°/« van de factuurwaarde van alle tulpen-, hyacinthen. en narcissen- bollen, welke in het tijdvak 1 Juli 1933 tot 1 Januari 1934 zijn geëxporteerd; b. voor den kleinhandel: l'/i'/o van de fac tuurwaarde inclusief verpakking, vracht enz. van alle bloembollen met inbe grip van bijgoed, nader aan te dulden als bol- en knolgewassen, welke in het tijdvak van 1 Juli 1933 tot 1 Januari 1934 zijn geëxporteerd Spr. memoreerde dat de exportheffing over 1933 thans is afgeloopen; er is ge bleken dat deze slechts met de grootste moeite door de exporteurs is opgebracht en een vermeerdering van het bedrijfs verlies over het Jaar 1933 beteekende. Het mag zijn dat een heffing op den export de eenvoudigste wijze is om een omslag over het geheele vak te incasseeren, doch in werkelijkheid beteekent dit, dat een klein gdeelte der beoefenaren van het vak. de pl.m. 200 exporteurs, de lasten der sanee ring te dragen krijgt, terwijl 18 000 kwee kers daarvan de voordeelen ondervinden. Theoretisch zou volgens spr. hier geen bezwaar tegen zijn, waar de exporteur verzekerd is van een winstpercentage, door de vaststelling van minimum export prijzen en minimum binnenlandsche prij zen, echter gaat dit in de practljk niet op. Het gevolg van de buitenlandsche minimumprijzen is, dat door de scherpe concurrentie deze minimumprijzen, maxi mumprijzen worden voor alle soorten bloembollen, ook de duurdere, terwijl in het binnenland de prijzen niet beneden de minimumprijzen kunnen dalen, zoo dat de exporteur verplicht is minstens deze minimumprijzeh voor de bollen, die hij koopt, te betalen, terwijl de duurdere soorten boven de minimumprijzen moe ten worden gekocht. Het verschil tusschen in. en verkoop is derhalve niet voldoende, om daaruit de verkoopkosten, het risico voor credlet, de verliezen der valuta en de 3% exportheffing te kunnen bestrijden. In het algemeen is het valuta-probleem voor Amerika, Engeland en Scandinavië van dien aard, dat de handel in deze afzetgebieden onder de grootste moeilijk heden plaats vindt. De daling dezer va luta veroorzaakte een gemiddeld koers verschil van 30 tot 45%. Teneinde aan te toonen, dat de export Inderdaad niet belast mag worden, werd een statistiek betreffende de bedrijfsuit- komsten over het jaar 1931 van 23 bedrij ven, uit welk cijfer bleek, dat in deze willekeurig gekozen bedrijven het ge middelde winstcijfer slechts 2,4% van den omzt bedraagt. De uitkomsten over 1933 zijn nog gunstiger, v.n. tengevolge van de verliezen op de valuta geleden. Daarna werd het woord gevoerd door de heeren Phillppo, M. Veldhuizen van Zan ten, hetgeen met bovenstaande in over eenstemming was. De heer van Zanten bracht de vele fail lissementen in herinnering, door verlie zen etc. Wij moesten door de handhaving van den gouden standaard te hooge prij zen vragen voor onze producten. De voorzitter stelde daarna voor het volgende telegram te verzenden aan het ministerie „De Algemeene Vergadering van den Bond van Bloembollenhandelaren pro testeert nadrukkelijk tegen de export- heffing van drie procent, zooals deze in artikel 82 van de begrooting van 1935 van het landbouwcrisisfonds is voorgesteld. Gezien de talrijke moeilijkheden, die dè export in het buitenland ondervindt ten gevolge van de valuta-verschillen en han delsbelemmeringen en in het bijzonder,' tengevolge van de onmogelijkheid om de bedragen, die in Duitschland per 1 Febru ari vervallen, naar Nederland over te maken, kan een heffing van drie procent op den export onmogelijk worden opge bracht. De Bond van Bloembollenhandelaren verzoekt Uwe Excellentie dringend om algeheele ontheffing van de voorgestelde exportheffing over 1934 en 1935, Het Bestuur verzoekt U nogmaals drin gend om een onderhoud". Na rondvraag volgde sluiting. -o- AALSMEER. Vergadering Tuinbouw en Plantkunde. De afd. der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde hield haar maande- lijksohe vergadering in „De Oude Veiling". De voorzitter, de heer G. Oud, opende met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den heer Carlée van Heemstede, die eenige films zou vertoonen. De voorzitter was overtuigd, dat de kweekers zich in deze moeilijke tijden door taaien vasthoudendheid zouden weten te handhaven in hun bedrijf. De secretaris, de heer C. J. Augustijn, las de notulen, die vastgesteld werden. De voorzitter deelde mede, dat van 26 April5 Mei a.s een groote keuring op de Flora te Heemstede wordt gehouden. Op voorstel van het bestuur wordt daarvoor een zilveren medaiile beschikbaar gesteld. Ingekomen was een dankbetuiging der „Uiver"-bemanning voor het werk der af- deeling in verband met haar huldiging al hier. Voorts deelde de voorzitter mede, dat van 29 Maart tot 7 April a.s. Aalsmeer, gelijk gemeld, collectief hoopt uit te komen op de Flora te Heemstede, waar voor hij een beroep op de bloemisten deed. Omtrent het voornemen van het bestuur, om te trachten dit jaar alhier de groote chrysantententoonstelling te doen houden, kon de voorzitter mededeelen, dat nog wel Zaterdag. Leger des Heils: Bidstond te 9(/« uur nam. Schouwburg: Litterls Sacrum. „Blauw- waard's achtste Vrouw". 8 uur nam. Zondag. Trlanon-theater: Filmvoorstelling „Een reis om de wereld in 80 minuten", voor het instituut voor Arb. Ontw.; voorm. 10 uur. Maandag. Den Burcht: Jaarverg. 3 Oct. Vereen. 8'/i uur nam. Prediker: Spr. de heer Benschop, 8 uur nam. Schouwburg: 5e Abonnementsvoorstelling Ned. Indisch Tooneel: „Belastingontdui kers". 8% uur nam. Volksgebouw: Prop. feestavond A.N.G. O.B., 8 uur nam. Dinsdag. Schouwburg: Lustrum-spel der V.V.S.L. „Tot in Lengte van Dagen". 8'/. uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam. „Op hoop van Zegen." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Evergreen." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling „Fedora." Casino-theater, Hoogewoerd 49.8u.n.m. „Letter M." Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39. 8)/j u. nam. „Mannen in 't wit". Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u. 15. Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/t uur. MUSEA. Academisch Historisch Museum: Ge opend Dinsdag en Vrijdag van 1012% en 25 uur. Kosteloos. Stedelijk Museum de Lakenhal, Oude Singel. Geopend in Januari, November en December van 103 uur, in Februari, Maart. April, Mel en October van 104 uur en in Juni, Juli, Augustus en September van 10—5 uur. Op de Zondagen, de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemelvaartsdag en de belde Kerstdagen van af één uur. Het Museum is gesloten op den dag, waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en Feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 10—3 uur, 1 Febr. tot 1 April van 104 uur, 1 April—1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.—1 Dec. vaD 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags 0.25 overige dagen f. 0.10. Etbnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25. overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.30—5. Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Op werkdagen van 1 April—1 Oct. van 9—12 en vit—6 uur. Zaterdags tot 5 uur Van 1 Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/s—4 uur Op Zondagen van 1 April1 Oct van 104 u. 's Winters des Zondags gesloten Nederl Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ge opend op werkdagen van 1.304.30 uur nam Zondags gesloten Rijksmuseum voor geologie en minera logie (Garenmarkt): Op werkdagen van 9—12 en 1'/,4 uur Kosteloos Nat. Hist. Museum: te bezichtigen dage lijks van 912 en l*/t5; Zaterdags 9—12 DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvier. Inenting tegen diphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Januari a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 8, telef. 552 en C. van Zijp, Wllhel- minapark 8, Oegstgeest, telef, 274. niet definitief, doch dat er zeker kans be staat, dat deze hier zal plaats hebben. De secretaris deelde mede, dat men nog niet met de campagne tot verdelging der ratten met scila kon beginnen, omdat het middel nog verder beproeft moet worden. De heer Carlée vertoonde verschillende films, n.l van de iatyrus-zaadcultuur in Californië, de cultuur dier bloemen op zijn kweekerij. de dahliakweekerijen bij Hornsvel'd, de proefvelden en keuringen der Ned. Dahlia-vereeniging enz. Van deze filmvoorstelling, waar aan de heer Carlee leerzame toelichtingen gaf, is veel ge noten. De voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante lezing. 2-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6