REUNISTENLUNCH DER V.V.S.L. 75ste Jaargang VRIJDAG 25 JANUARI 1935 No. 22958 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: SO ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zalkenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noortleinckplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT# Voor Lekten en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rfjnl per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2.36 per 3 maanden portokosten Ivoor binnenland f. 0.80 per 3 tnnd.) Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. HET 7e LUSTRUM DER V.V.S.L. HET VERDERE VERLOOP VAN DEN EERSTEN DAG. De openingsplechtigheid. Gaven wij in ons Blad van gisteravond reeds het verloop van de openingsplech tigheid van het 7de lustrum der V.V.S.L. in de Stadsgehoorzaal weer, wij zouden de Jubileerende vereeniging tekort doen, wan neer wij verzuimen te vertellen wlè er waren en hoè het was. Er waren, om te beginnen, van het college van curatoren, de president-curator, mr. Van de Sande Bakhuyzen, de leden jhr. mr, von Flsenne en mr. P. E. Briët en de secretaris, mr. P. J. Idenburg; voorts rector-magniflcus, prof. dr. W. van der Woude en de secre taris van den Aeademischen Senaat, prof. mr. A. S. de Blécourt en bovendien tal van hoogleeraren met hun dames. De aanwe zigheid van alle reünisten, besturen van zustervereenigingen, bevriende corpora en V.V.S.L.-leden is zóó vanzelfsprekend, dat zij nauwelijks behoeft gememoreerd. De vraag „hoè het was" laat zich het best en meest huiselijk weergeven door de qualificatle „spont&an en intiem". Toen de praeses der V.V.S.L., mej. C. L. de Roos in den aanvang van haar met duidelijke stem uitgesproken rede wijlen H. M. de Koningin-Moederen Z. K. H. Prins Hendrik herdacht, verhieven alle aanwezigen zich eerbiedig van hun zetels en toen zij even later in welgekozen be woordingen de vreugde vertolkte, welke er in de rijen der V.V.S.L.-leden heerschte, over de eere-promotie van Prinses Juliana klaterde er een spontaan en daarom dub bel hartelijk applaus op uit de geheel ge vulde zaal. Trouwens, dat de geheele Leidsche bur gerij zich er over verheugde de Prinses weer eens in haar midden te zien, bleek wel, toen HK.H. zich na afloop der plech tigheid te voet naar het clubgebouw aan het Rapenburg begaf. Te betreuren is het evenwél, dat die vreugde zich uitte op een ëenigszins opdringerige wijze, welke een scherpe tegenstelling vormde met de groo- te bewegingsvrijheid, welke H.K.H. tijdens Haar studententijd ln de Sleutelstad van de zijde onzer stadgenooten werd ge schonken. Zooals gezegd, recepieerde het bestuur na afloop in het Clubgebouw, dat rijke lijk met bloemen was gesierd. De receptie. Behalve curatoren en bestuursleden van den aeademischen Senaat, kwam als een der eersten Prinses Juliana Haar geluk- wenschen aanbieden; voorts merkten wij nog op den garnizoenscommandant over ste J. E. Haitsma Muiier, den heer W. van der Laan, voorzitter en den heer N. G. Spaargaren, secretaris van de 3-October- Vereenlging, notaris A. D. Vljgh, voorzit ter van de Maatschappij voor Toonkunst, de besturen van de Unitas Studiosorum Lugduno Batava en van de R.-K. Studen- ien-Vereenlging Sanctus Augustinus, de lustrum-commissie van het L.S.C., van het Leidsche Politie Muziekgezelschap, bene vens vertegenwoordigers en vertegenwoor digsters van de vele studenten-vereenlgin- gen, studiegezelschappen, faculteiten en disputen, der jubileerende en der andere Leidsche studentenvereenigingen, alsmede de besturen van de zustervereenigingen uit andere steden. Ook kwamen vele hoog leeraren, de meesten vergezeld van hun dames, hun gelukwenschen aanbieden. Het Collegium van het L.S.C. maakte zijn opwachting na afloop der gewdne re ceptie. Van verschillende zijden heeft de V.V. S.L. ter gelegenheid van haar lustrum ook stoffelijke blijken van belangstelling ont vangen. Zoo schonk het Collegium van het L.S.C. een fraaie lamp, de dames van de hoogleeraren een paar stoelen, de reunis- ten een aanvulling van het meubilair van het Clubgebouw, de Bond van Vrouwelijke Studenten in Nederland bij monde van de praeses van „Magna Pete" uit Groningen een étui met vischcouverts, de eerste tot vierde-jaars-studenten een radio-installa tie, enz. Nadat de Prinses Hare gelukwenschen had aangeboden, keerde Zij per auto naar de Residentie terug, Om halfzeven vereenigden zich alle deel neemsters aan het Lustrum zich in de Stadsgehoorzaal, waarbij de commissie tot redactie van den Almanak voor 1935, be staande uit de dames J. M. van Tricht, praeses. A. M. Doyer, ab-actls en E. Meyers M. A. Hissink en E. A. Hartree, leden, den Lustrum-almanak 1935 uitreikte. De almanak 1935. Zooals gewoonlijk werd dit lijvige en welverzorgde boekwerk uitgegeven en ge drukt door de N.V. Boek- en Steendruk kerij Eduard IJdo alhier. Niet alleen in omvang, ook qua inhoud is deze almanak o.i. beter geslaagd dan zijn voorganger. De kalender, waarmede het boek als steeds aanvangt, is geestig geïllustreerd, waar voor de motieven ontleend zijn aan het clublied. Daarna volgen de gebruikelijke algemeenheden, als daar zijn de post- en telegraaftarieven, titulatuur, de In Memo- riams, samenstelling van college van cura toren, Senaat, faculteitsbesturen, lijst van hoogleeraren, lectoren en privaat-docen ten, samenstelling van bestuur, lustrum- Commissie en sub-vereenigingen, enz. Daarna volgt een lange rij van jaarver slagen, de meeste voorzien van geestige penkrabbels. Vooral het verslag van de ab-actis der V.V.S.L., mej. Goethart en dat van de bilbliothecaresse, mej. Van Gilse dienen vermeld wegens de daarin vervatte originaliteit en zin voor humor. De gisteren door mej. De Roos uitgespro ken lustrumrede is er in extenso in opge nomen en ook vinden wij het Lustrum- marschlied 1935 afgedrukt, woorden van Lous Janssens, muziek van Hilda Kneifer. Eenlg mengelwerk en de traditioneele mixed pickles alleen voor insiders te Waardeeren completeeren dit voor ieder V.V.S.L.-lid onmisbare boekwerk, dat wordt besloten met de naamlijsten der alhier studeerende studenten. De bijeenkomst werd verder opgeluis terd door cabaret door eigen krachten. Hedenmiddag was er in het Clubgebouw een lustrumlunch, terwijl vanavond in het Gebouw van K. en W. te Den Haag, de eerste opvoering van „Tot in lengte van dagen" plaats vindt. Voor morgen, den laatsten dag, staat dan nog op het programma: 'smiddags halfvier thé-cabaret ln de Stadszaal, 8 u. 30: ruiterfeest in de Doelenkazerne; daar na fakkeloptocht over Rapenburg en Steenschuur naar de Stadszaal, waar het slotsouper wordt gehouden en het lustrum wordt gesloten. Het is nog niet bekend of, en zoo ja, .welke feestelijkheden de Prinses morgen zal bijwonen. Wel zal Zij hedenavond tegenwoordig zijn bij de uitvoering in het Gebouw van K. en W. te Den Haag. KON. NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Vergadering der Leidsche afdeeling. Door de afd. Leiden en Omstreken werd gisteravond in „In den Vergulden Turk" de eerste bijeenkomst in 1935 gehouden. Bij de opening wenschte de voorzitter den leden veel voorspoed in hun bedrijf, be trekking en huisgezin en richtte zich daarbij speciaal tot het eerelid van het bestuur, den heer E, Th. Witte, die nog steeds met hart en ziel de belangen van de Leidsche afd. behartigt. Voorts wees spr. op de nog zeer moeilijke tijden voor land en tuinbouw; toch zag hij gelukkig weer een klein lichtpuntje, door het openzetten van Amerika's grenzen voor den invoer van Narcissen. Wat de afdeeling zelf be treft, deze is dank zij de medewerking der leden en de samenwerking met tuiniers en bloemisten, zoowel als met de oud-leer lingen der tuinbouwcursussen, zeer gezond. Hierna werden de beide nieuwe bestuurs leden, de heeren G. Lubbe Thz. en R. J. Oudshoorn geïnstalleerd. Na voorlezing der notulen, het behan delen der ingekomen stukken en ballotee ren van eenige nieuwe leden, bracht de secretaris, de heer Jan Kriest Jzn„ een keurig jaarverslag over 1934 uit. Hieruit vernamen wij, dat de financieele toestand der afdeeling niet ongunstig is, doch dat de noodige zuinigheid zal moeten worden betracht, om het hoofd boven water te houden, omdat het aantal leden gestadig achteruit loopt, terwijl anderen vergeten aan hun plichten te voldoen. Dat de Alg. Tuinbouwwintercursus weder werd voort gezet en er een speciaal-cursus in tuintee- kenen werd opgericht, bewijst wel, dat het tuinbouwonderwijs niet verslapt. Door de heeren Sipkes en dr. W. C. de Leeuw wer den voordrachten gehouden, resp. over de „Tuinbouw in Rusland" en liet „Samen leven der Planten"; een goed geslaagde excursie werd gehouden naar Aalsmeer en Schiphol, terwijl door verschillende leden belangrijke vragen werden ingeleid. Spr. besloot zijn jaarverslag met een op roep van het bestuur om aller steun, om met groote toewijding de gemeenschappe lijke belangen van den tuinbouw te behar tigen voor zoover deze op den weg der af deeling liggen. Vervolgens werden in de kascommissie benoemd de heeren A. Lagendijk en J. v. d. Berg. Hierna deed de penningmeester, de heer Jan Kriest Jz. rekening en verant woording over het jaar 1934, waarbij bleek dat er een voordeelig saldo was van f. 59,58. Bij monde van den heer D. de Jongh werd den penningmeester dank gebracht voor zijn accurate boekhouding en zuinig be heer en werd voorgesteld dezen te déchar- geeren, waarmede de vergadering volko men instemde. De begrooting voor 1935 werd ongewijzigd goedgekeurd. Na de pauze werd aan de hand van zeer veel materiaal door den heer J. Mater het een en ander medegedeeld over „in den winter bloeiende gewassen". Spr. deed dit met des te meer genoegen, omdat we nu in een abnormaal zachten winter leven en omdat een in den winter bloelende plant meer aantrekt en aandacht vraagt dan onze zomergewassen. Nadat een vijftigtal, nu reeds buiten bloeiende planten waren behandeld, volgde hierover een aangename discussie. Bij de rondvraag herdacht de heer E. H. J. Cunaeus het oudste lid der afd., den heer W. van Sluis, die naar aanleiding van een ongeval vrij plotseling overleden is. Van Sluis was een der trouwste leden en een aangenaam causeur. Zijn nagedachtenis zal bij allen in herinnering blijven. Hierop volgde sluiting der vergadering. Foto H. Jonker, Leiden 360 Oud-leden der Ver. van Vrouwelijke Studenten, w.o. H.K.H. Prinses Juliana, vereenigden zich gistermiddag in café- testaurant „In den Vergulden Turk" aan een reunistenlunch. Op Haar uitdrukkelijk verzoek zat de Prinses niet op een eereplaats, maar temidden van Haar Jaargenooten, zoodat Zij op onze foto niet zichtbaar is. DE STADHUISBOUW. De overeenstemming met het Boordenhuis. De rechtsgeleerde raadsman der ge meente is met den heer A. Klaassens alsnog tot overeenstemming gekomen over de overdracht in eigendom aan de ge meente van zijn perceel aan de Visch- markt no. 7, welk perceel voor den bouw van het nieuwe stadhuis is benoodigd De heer Klaassens is na gevoerde onder handelingen n.l. bereid bevonden een transactie aan te gaan. waarbij deze aan de gemeente genoemd perceel afstaat in Tuil voor het westelijk gedeelte van de 26 Januari 1934 van H. D. Sala aangekochte perceelen aan de Breestraat nis. 114a, 114b en 114c. De gemeente zal een toegift betalen van f. 1650, terwijl zij verder voor het maken van de afscheiding tusschen de 'beide perceelsgedeelten van het pand aan de Breestraat zal zorg dragen. De kosten van deze afscheiding met bijko mende werken worden geraamd op f. 1700 terwijl de overdrachtskosten en de verdere kosten op de ruiling vallende, op f. 1200 kunnen worden geschat, zoodat in totaal een credlet is vereischt van f.4550. B. en W. doen nu een voorstel daartoe. DE ARBEIDSBEURS. Gisteren waren 4562 (v. j. 3648) werk zoekenden ingeschreven. o DOOPSGEZINDE OEMEENTE. Ds. F. ten Cate zal niet Zondag a.s., doch op Zondag 3 Februari zijn intrede doen in deze gemeente. o BELGIË ALS TOERISTENLAND. Lezing van den heer De Leve voor de N.R.V Over België als toeristenland sprak de heer S. de Leve, lid van het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeniging, gisteravond voor de leden der Leidsche afdeeling en hij ge noot de eer daarbij Zijne Exc. den gezant van België onder z'n gehoor te mogen hebben. De zeer talrijke aanwezigen, die de groote bovenzaal van „De Turk" geheel vulden, waren welkom geheeten door den heer Hardeweg, die zich daarbij in het bij zonder gericht had tot Excellentie Maskens en den heer De Leve, alsmede tot den alg. penningmeester der N.R.V., den heer Dijk- mans, en de bestuurderen van diverse plaatselijke vereenigingen. De heer De Leve, daarna het woord ver krijgende, vertelde hoe, eeuwen geleden, in het land, dat nu België is, zich een ge bergte bevond, zoo hoog als de Alpen. In het tertiaire tijdperk door erosie gesleten tot den bodem, verrees het later weer als een hoogvlakte en het Is deze wisseling ge weest in de aardoppervlakte, die zorgde voor een schilderachtige wildheid, welke wedijveren kan met alle andere natuurmo numenten in Europa. België verdient de aandacht van den toerist en dat te meer in deze tijden omdat het gemakkelijk en goedkoop te bereiken en te bereizen is. Het vele schoons dat daar bij onze Zui derburen te waardeeren valt, heeft spreker vervolgens getoond aan de hand van een groot aantal schitterende lantaarnplaatjes. Daar zag men Brussel met z'n prachtige boulevards en pleinen, waarop Holland ja loers kan zijn; Brussel met z'n kathedralen en paleizen, Brussel ook waar in April de wereldtentoonstelling zal worden geopend, die alles op dit gebied belooft te overtref fen. Vijf permanente en reusachtige pa leizen worden er thans gebouwd en ook oud-Brussel zal er herrijzen. Gezorgd Wordt voor een feeërieke verlichting, klaterende fonteinen, vijvers en plantsoenen, terwijl ook een Lunapark niet zal ontbreken! Voortgaande voerde spreker z'n audito rium naar Gent, Brugge en Antwerpen met hun stedenschoon, hun monumenten en schilderkunst, naar de Belgische badplaat sen met hun heerlijk vrije stranden en duinen en tenslotte naar de Ardennen, die wondermooie streek, die begrensd wordt door de Maas en doorsneden door haar zijrivieren:, de Semois, de Lesse, de Ourthe en de Amblève. Fraaie beelden schetsten ons De Panne, waar tot het laatste toe wijlen koning Albert den Belgischen grond bezet hield en waar men het graf vindt van 56.000 sol daten, Dinant met de tegen de steile rotsen gebouwde Citadel, Bouillon aan den rand van de schilderachtige vallei van de Se mois. Zij schetsten wilde rotspartijen langs de oevers van de Lesse, en tot besluit de onvergelijkelijke grotten van Rochefort en vooral van Han, waar het water van de Lesse in een kolk verdwijnt, zonder dat men kan nagaan waar 't blijft, om 18 uren later weer te voorschijn te komen! Op prettige en populaire wijze heeft de heer Leve van dat alles verteld en zijn hoorders honderden wenken gegeven voor het geval zij het plan mochten koesteren om hun vacantie in de mooie Ardennen door te brengen. De heer Hardeweg was de tolk der aan wezigen toen hij na afloop den heer De Leve warmen dank bracht voor zijn bui tengewoon interessante causerie] Hij dankte tevens den Belgischen gezant voor zijn komst en tenslotte het muziekgezel schap Sappho, onder leiding van den heer Vlieland, dat ter gelegenheid van 't hooge bezoek de volksliederen speelde en ook verder de bijeenkomst met z'n populaire muziek op aangename wijze opluisterde. BINNENLAND. De Eerste Kamer over de begrooting van Binnenl. Zaken. (Binnenland, 3e Blad). Het tegengaan van lintbebouwing. (Bin nenland, 3e Blad). Het ongeluk op de Velserpont; tweë maanden geëischt tegen den pontwachter. (Rechtzaken, 3e Blad). De rallye van Monte Carlo; een Fransche equipe winnaar; Bakker Schut en Mut- saers op de zevende plaats. (Sport, 4de en 1ste Blad). Belangrijke vergadering van Bloembol lenhandelaren te Lisse; protest tegen exportheffing. (2e Blad). Hevige fabrieksbrand aan de Leegwater- straat te Den Haag (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND Kabinetszitting te Berlijn onder leiding van Hitier. (Buitenland, le Blad). De Britsch-Indische wet is ingediend bij het parlement. (Buitenl. le Blad). Wijzigingen in de Italiaansche regee ring. (Buitenland, le Blad). Voorloopige stilstand inzake den Japan- schen opmarsch in Tsjahar. (Buitenland, le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Jac. Brussee G.Gzn., Langevaart 90, Rijnsburg. Bloembollenkweeker, groenten- zouter en handel in bloemen. Wijziging: Nic. van Weesel's Loodgietersbedrijf v/h Frankhuizen, Ververstraat 30, Leiden. Wij ziging handelsnaam in: Nic. van Weesel's Loodgietersbedrijf. De winkel: Mare 84, is opgeheven. IN DE OUDERLIJKE WONING TERUGGEKEERD. De 15-jarige Hendrik West, wiens op sporing door de politie was verzocht, is uit eigen beweging in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Het secretariaat fmej. A. v. Cittert Oegstgeesterlaan 21), der poppententoon- stelling ten bate van Chr. Jeugdhulp to Leiden, meldt ons: Van verschillende zijden worden mooie inzendingen toegezegd. Zoo b.v. een Oekraïnische boer en boerin, met Russi- schen wagen en bespanning, een Engelsch binnenhuisje, een sprookje, een Twentsch binnenhuis, enz. Nog zeer velen kunnen echter medewerken, die tot nu toe achter bleven. Eenvoudige poppen, ook heel kleine popjes worden gaarne ontvangen om te verloten of te verkoopen. Op verzoek van den Officier van Justitie is alhier zekere H. van R. aange houden, die door de Haagsche Rechtbank ter beschikking van de regeering was ge steld. Gistermiddag is de 15-jarige C. van der V. op de Haarlemmerstraat met haar rijwiel geslipt, waardoor zij haar linker elleboog brak. De E.H.D. bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. De 73-jarige weduwe L.S. is ten huize van haar dochter in de Billiton- straat van een trapje gevallen tengevolge waarvan zij haar linker-enkel brak en door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Met de Stscr. No. 17 zijn verzonden de afdrukken van de akten betreffende de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen ,'Hou Vast" alhier. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-radio: Alphacca, Alpherat, Alwaki, Colombia, Dempo, Joh. de Witt, Joh. v. Oldenbarne- veld, Kota Agoeng, Kota Gedé, Kota No- pan, Kota Pinang, Kota Tjandi, Mam. v. St. Aldegonde, Poelau Laut, Poelau Roe- biah, Simon Bolivar, Veiendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-radio te bereiken. Bij verzending van een radio-telegram vla Scheveningen-radio bedragen de to tale kosten 44 cent per woord.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1