Dobbelmann „OP HOOP VAN ZEGEN' „EVERGREEN" 75!,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Januari 1935 Vierde Blad No. 22958 GEMENGD NIEUWS. lekker man! INGEZONDEN. SPREEKCEL. BRUTALE INBRAAK IN AMSTERDAM ZUID. Sieraden en geld gestolen. Gisteravond hebben Inbrekers in een perceel aan de Stadionkade te Amsterdam op brutale wijze hun slag geslagen. Bedoeld perceel, een bovenflat met vrijen opgang, wordt bewoond door een dame piet haar dienstbode. De dame had tegen zeven uur het huis verlaten, terwijl de dienstbode al eerder vertrokken was. Te gen half elf keerde de dame naar huls terug. De buitendeur van de flatwoning stond open en het slot bleek geforceerd te zijn. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd die een onderzoek instelde. Aangezien de bewoonster dezer dagen het huis zou verlaten, was een gedeelte van de woning reeds ontruimd en waren nog slechts enkele kamers intact. In deze ka mers hadden de indringers alles, waarvan li) vermoedden dat zich voorwerpen van vaarde er in konden bevinden, overhoop jehaald. Eenige secretaires waren open ^broken en van een schrijfbureau en de toilettafel waren alle laden geopend en doorzocht. Uit het schrijfbureau ont- tieemden de dieven een bedrag van ruim (.500 dat juist gisteren in huis was geko men om eenige rekeningen te betalen. In een ander vertrek hadden de dieven een juweelenkistje ontdekt, waaruit alle kost baarheden, die voor de eigenares boven dien als souvenir bijzondere waarde be sten, geroofd. DE „GOUDEN HELM." Verleden jaar is te Amsterdam van den motorrenner Van Dijk een z.g. gouden helm festolen, die hij gewonnen had in Tsjecho Slowakije. Thans meldt de „Tel" dat de teer van Dijk reeds tweemaal is opgebeld met de mededeeling dat hij de helm, die ran zilver schijnt te zijn, voor f800.kan terugkoopen! KNAAPJE OVERREDEN EN GEDOOD. De achtjarige A. M. Vestering was gis termiddag op den Rijksstraatweg te Haar lem-Noord achter op een wagen geklom men. Plotseling sprong de jongen eraf en liep tegen een juist passeerende auto op. Hij kreeg een zware hersenschudding en serd per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo overgebracht, waar tij kort na aankomst overleed. De auto bestuurder een reiziger uit Amster dam die met ikalmen gang reed, treft geen schuld. VERDRONKEN. Gistermiddag te twee uur is de 53-jarige voerman C. Verschure, wonende op de Hazennest te Tilburg bij het waterschep pen voor zijn paard voorover in het Wil- helminakanaal bij de Koningshoeven ge tallen. Toen men te hulp snelde en de drenkeling uit het water haalde, bleken de levensgeesten reeds geweken. RECLAME. 5253 IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbolmonn's Tabak an (dén anderal AUTOBOTSING TE OVERSCHIE. Twee gewonden. Gistermiddag omstreeks half vijf had op den Nieuwen Rijksweg onder Overschie 'n ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij één persoon ernstig en een tweede licht ge wond werd. Aan de rechterzijde van den weg stond een vrachtauto van de firma Zanen en Verstoep. Geheel onverwacht wilde de bestuurder van den wagen, zon der dat hij- daartoe een teeken had ge geven, gaan draaien. Achter de vracht auto kwam een personenauto aanrijden, bestuurd door den heer C. J. Langenberg uit Rotterdam, met een snelheid van on geveer zestig kilometer. Toen de bestuur der de vrachtauto plotseling voor zich zag, remde hij krachtig en wilde hij omhalen, hetgeen echter niet mogelijk was door het verkeer van den tegenovergestelden kant. De wagens botsten toen tegen elkaar en werden van voren geheel ingedrukt. De heer L. kreeg verwondingen aan gelaat en handen; hij kon ter plaatse worden ver bonden. De naast hem zittende kantoor bediende v. d. Linde ging met het hoofd door de voorruit. Zeer ernstig gewond is hij per Roode Kruis auto naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd. De vrachtauto is door de politie ln beslag ge nomen. De chauffeur van dezen wagen kwam met den schrik vrij. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN GELUKKIGE MATROOS. Een Fransch matroos, die wegens disci plinaire overtreding op het oogenblik een gevangenisstraf van 14 dagen uitzit, heeft op een lot ln de Fransche staatsloterij een prijs van een millioen francs getrokken. De matroos had enkele dagen geleden nog getracht, zijn lot van de hand te doen, om zich wat contanten te versohaffen, doch was hierin niet geslaagd. HET HAUPTMANN-PROCES. Nadat het verhoor van de getuige A charge geëindigd was, vroeg een van de advocaten van Hauptmann aan het Hof om de jury aan te bevelen Hauptmann vrij te spreken, omdat de zaak bulten de Jurisdictie van het Hof valt. De rechter weigerde dit. De verdediger verklaarde daarop dat hij zich sterk maakte te kunnen bewijzen, dat Hauptmann op den dag van de oplichting van de baby. werk zocht en den avond met zijn vrouw heeft doorgebracht. Hij zou een gedetailleerd overzicht van de bewegingen van Hauptmann op den dag van de uitbetaling van het losgeld geven. Daarop kwam Hauptmann ln de getui genbank. Hij deelde mede. dat hij op 17- jarigen leeftijd in Duitsohland soldaat ge worden was. In den oorlog ls hij door gas vergiftigd. Later is hij in Duitsohland ver oordeeld en na zijn invrijheidstelling clan destien de Ver. Staten binnengekomen. Op den dag van de oplichting bezat hij drie- a vierduizend dollar. Hij is dien dag aan het werk gegaan en kwam daar op vijf uur vandaan. Het verhoor van Hauptmann werd hier onderbroken door den getuige A décharge, den bakker Frederlckson. bij wlen de vrouw van Hauptmann werkte, Hij wei gerde den eed af te leggen. HU verklaarde dat de vrouw van Hauptmann op den dag van de oplichting naar gewoonte op haar werk gekomen is. De vrouw van dezen ge tuige verklaarde vervolgens dat Haupt mann zyn vrouw 's avond was komen af halen, maar moest in het kruisverhoor toegeven dat zU zelf dien avond niet thuis geweest was. o DE KOUDE IN AMERIKA. In de Vereenlgde Staten zU'n reeds meer dan 100 personen door de koude omgeko men. Ook Canada meldt thans ernstige koude. Een paar treinen zün ingesneeuwd. o MOTORTREILER VERGAAN. Veertien opvarenden verdronken. De te Grimsby thuishoorende motortrei- ler Jerrica van 350 ton met IA koppen aan boord, is in een hevigen storm op de kust van IJsland vergaan. Reeds eergisteren was een draadloos telegram opgepikt met de mededeeling, dat de reddingsboot, de schoorsteen en brug waren weggeslagen en het schip niet meer naar het roer luisterde. Gistermorgen ont ving een IJslandsch station het volgende telegram. „Wil leder die dit noodsein hoort, onze groeten brengen aan onze familieleden en Old England. Er is geen hoop meer. Dit is onze laatste boodschap". Een groep landbouwers die direct bü de kust werken, zUn er gistermiddag op uit gegaan en hebben reeds wrakstukken van de Jerrica ontdekt, waaruit met zekerheid af te leiden ls dat het schip met man en muis vergaan is. Niettemin wordt die kust nog verder onderzocht en een gouverne mentsstoomschip ls naar de plaats des onheils vertrokken. Van de 14 opvarenden waren er 11 ge huwd en de meesten uit Grimsby en Huil afkomstig. De Jerrica had Grimsby precies 14 dagen geleden verlaten om ten N. van den Dog- gerbank te gaan vlsschen. EEN „SNELHEIDSKONING". Koning Carol van Roemenië kan met recht een „snelheidskoning" genoemd worden. Op den weg en langs de boule vards van Boekarest rijdt hij zóó hard, dat zijn speciale politie om een snellere ajuto heeft gevraagd, om hem bij te kun nen houden. Zijn zoon, prins Michael houdt echter het record voor den afstand tusschen Boekarest en het op ongeveer 160 kilometer afstand gelegen koninklijk verblijf te Sinaia. Aan enkele gasten had koning Carol verteld, dat hij op dezen afstand een nieuw record had gevestigd. Prins Michael hoorde dit, en eenige dagen later vertrouwde hij een anderen gast toe, dat hij zijns vaders record had geslagen. Wanneer vader en zoon tezamen rijden, zit prins Michael altijd achter het stuur. 13 ARBEIDERS BEDOLVEN. Bij den bouw van een tunnel in Kuma (Japan) zijn tengevolge van een explosie dertien arbeiders in den tunnel bedolven. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn vier arbeiders gered. o NASPEL VAN SPOORWEGRAMP. Na langdurige debatten heeft de recht bank te Meaux den machinist Daubigny, die zich wegens de spoorwegcatastrofe bij Lagny, op 23 December 1933, waarbij hon derden menschen het leven verloren, te verantwoorden had, vrijgesproken, daar geen bewijs kon worden geleverd of de signalen al of niet hebben gefunctioneerd. Ook de vraag of de maatschappij des Chemins de fer de l'Est voor de ramp verantwoordelijk te stellen is, beantwoord de de rechtbank ontkennend. IBuiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. M. de Red. Verzoeke beleefd opname als „Ingezon den in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn hartelyken dank. DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE N.Z.H. Eenige maanden geleden werd met veel bombast een „groote tariefsverlaging" bij de N.Z.H. aangekondigd. Wat deze tariefs verlaging ln de practijk beteekent, wil ik met eenige voorbeelden aantoonen. Een retour LeidenKatwijk aZee kost evenals vóór 1 Jan. nog steeds 40 cent. Neemt men echter een z.g. goedkoope 22-rittenkaart voor f. 1, dan knipt de con ducteur voor LeidenKatwijk a. Zee 5 vakjes ls 22'/! cent. Per retour is dit 45 ct. of 5 ct. duurder dan een gewoon retour. Een 10-rittenkaart op het zelfde traject kost thans f. 1.60, vóór 1 Jan. f. 1.65, alzoo een verlaging van 5 ct. per kaart of '/i ct. per rit. Dezelfde kaart koste echter vóór 1 Jan. 1934 slechts f. 1.50. Dus is'nog 10 ct. duurder dan vóór 1 Jan, 1934. De avondretours zijn ook slechts voor een enkeling. Als men des zomers naar zee gaat. dan gaat 80 a 90 pet. van het pu bliek vóór 's avond 6.30. zoodat slechts plm. 10 pet. hiervan profiteert. Het woord „service" staat ook niet ia het woordenboek der N.ZH 10-rittenkaar- ten moet men halen aan het kantoor ln plaats dat de directie, ze bij de'Conduc teurs verkrijgbaar stelt. En waarom laat men het publiek, dat b.v. een retour of tlen-rittenkaart Leid en-Katwijk of Noord- wijk heeft, niet voor denzelfden prijs mee rijden door de stad tot Hooge Rijndijk of Tuinstadwijk. Dit beteekent service voor het publiek en reclame voor de tram. Verder zou ik de Directie in ernstige overweging willen geven; le. Breng ons werkelijke goedkoope ta rieven, speciaal voor onze badplaatsen, niet vanaf des avonds 8.30, maar voor den geheelen dag. 2e. Laat in het drukke badseizoen spe ciale sneltrams loopen. naar Katwijk of Noordwijk a. Zee. zonder te stoppen, anders kan met net zoo gauw fietsen. 3e. Publiceer uwe tarieven per adver tentie in de plaatselijke dagbladen, die worden gelezen, maar laat geen niets zeggende reclame-tram loopen. Hopende, dat de Directie van mijn schrijven goede nota zal nemen, teeken lk, hoogachtend. Een bewoner van Tuinstadwijk. Naar aanleiding van bovenstaande op merkingen wordt ons van de zijde der N. Z. H. T. M, onderstaand vergelijkend staatje verstrekt. Leiden (Tuinstadwijk of Hooge Rijndijk) naar Katwijk Zee. vóór 1 Jan. na I Jan. "35 enkele rit 30 ct. 25 ct. retour 55 ct. 40 ct. kinderretour 40 ct. 28 ct. rittenkaart 22 ct. p.rit 23 ct. p.rit weekkaart was er niet f. 1.70 abonnement volw. f. 8 50 f. 7.75 abonnement kind. f. 6.50 f. 5.75 Leiden (station) naar Katwijk Zee. vóór 1 Jan. na 1 Jan. *35 enkele rit 25 ct. 25 ct. retour 40 ct. 40 ct. kinderretour 30 ct. 25 ct. rittenkaart I6V2 ct. 16 ct. alg. knipkaart 18 ct. weekkaart f. 1.50 f. 1.40 abonnement volw. f8.50 f. 7.00 abonnement kind. f. 6 50 f. 5.25 Leiden (Leidschebuurt) naar Katwijk Z. vóór 1 Jan. na 1 Jan. "35 enkele rit 25 ct. 25 ct. retour 40 ct. 40 ct. kinderretour 30 ct. 25 ct. rittenkaart 16"/i ct. 16 ct. alg. knipkaart 13J/i ct. abonnement volw. f. 8.50 f. 6.00 abonnement kind. f. 6.50 f. 450 weekkaart f. 1-50 f. 1.15 De houders der vroegere 10-rlttenkaar- ten Station—Katwijk f. 1.50 verkeerden in een uitzonderlijk gunstige positie. Het ligt in de bedoeling de overige 10 rittenkaart binnenkort ook bij de con ducteurs verkrijgbaar te stellen. Red. „L. D." HINDERLIJKE BOOM. Een lezer vestigt de aandacht op een voor het verkeer hinderlijken en gevaar lijken boom, staande op de Nieuwe Bees tenmarkt, nabij het markthuisje. Velen zullen ongetwijfeld reeds reikhal zend uitgezien hebben naar de film „Op Hoop van Zegen", naar het bekende mees- terwerk van Herman Heyermans, dat nog aiujd graag gelezen wordt. Toen men met de verfilming ervan bezig was, gaven wij al eenige malen foto's van v fgl.?ot,e belangstelling, die daarvoor te bestond: deze week zal men het esultaat van dien onvermoeiden arbeid in nze stad kunnen zien. Vooral ook de levo dle zel£ 200 dikwijls in hun hier Êebeurtenissen meemaakten, gelijk de, vertoond worden, zullen zich voor Ver interesseeren. SD.i billende van onze beste acteurs Esthe» ete in meeallereerst noemen wij Frits v Boer—Van Rijk als Kniertje, van Dongen en Jan van Ees zijn haar zoons Geert en Barend. Reeder Bos is Willem van der Veer, nu wijlen Willem Hunsche speelt de rol van den scheeps- timmerknecht Simon en dan zijn er nog vele andere vertrouwde figuren als Jo, de nicht van Kniertje (Annie Verhulst), mevr. Bos (Sophie de VriesDe Boer), Kaps, boekhouder bij Bos (Coen Hissink), de diakenhuismannetjes Daantje en Kobus enz. Deze spannende episoden uit het veel bewogen visschersleven, met in het mid delpunt een onzer grootste actrices, die in 1900 de rol van Kniertje creëerde, zal een ieder graag willen zienl Hierboven een der scene's uit deze eerste Nederlandsche dramatische film. die on der regie van A. Benno vervaardigd werd. Artistiek leider was Louis Saalborn. IETS VOOR VOETBALCLUBS? Toen James Flood met Cary Grant, Myrna Loy en opnamestaf op het vlieg veld Mines Field aankwamen om opnamen te maken voor de Paramount-vliegfilm „Wings in the Dark", moesten zij tot hun groote teleurstelling constateeren, dat de aanhoudende regens het veld in een soort moeras hadden omgezet. Dus de opnamen een paar weken uit stellen? Och, kom, nog nooit zijn fllm- menschen voor zulke kleine moeilijkheden teruggedeinsd. Mr. Flood is getrouwd, en herinnerde zich nu hoe zijn vrouw heur haar pleegt te drogen met een föhn-appa raat. Zijn vindingrijk brein vond de op lossing en binnen enkele minuten waren enkele vliegtuigen bezig rondjes te taxiën over het veld. En een uur later konden de opnamen beginnen. Alle plassen en meertjes waren verdwenen, de schroefwind der vliegtuigen had ze weggeblazen! 0 DE EERSTE NEDERLANDSCHE FILMBABY. In de film „De familie van mijn vrouw", welke vervaardigd is door Loet C. Barn- stijn's Film Productie, wordt een zeer be langrijke rol vervuld door een baby. De regisseur had de keuze uit 3 kinderen en na enkele proefopnamen werd de rol gege ven aan een meisje van 8 maanden, Bepple geheeten, de dochter van een Amsterdam- sche werklooze, waarvan de moeder in het ziekenhuis lag. Beppie was de eenige van de heele familie, die geld verdiende. Voor het kind, dat haar eerste levens maanden in armoedige omstandigheden had doorgebracht, was de tijd, die zij voor de camera werkte, een periode, waarin zij de gelegenheid kreeg veel te genieten van de frissehe lucht, daar een groot gedeelte der film, waaraan zij medewerkte, in Laren werd opgenomen en tevens werd door de filmmaatschappij gezorgd voor een uitstekende voeding en ruim voldoende rust. De eerste moeilijkheid was natuurlijk, dat het kind gebracht werd in een voor haar geheel vreemde omgeving en het aan de drukte moest wennen. Gelukkig bleek zij spoedig vriendschap te sluiten met den productieleider Leo Meyer, die binnen korten tijd door haar tot „pappa" gepro moveerd werd. Hierdoor werd het noodza kelijk, dat Meyer persoonlijk bij alle op namen, die van de baby gemaakt werden, aanwezig was. Het optreden van een kind in een film neemt steeds zeer veel tijd in beslag. Niet alleen omdat men natuurlijk een kind slechts zeer korten tijd aan het schelle licht kan blootstellen en men rekening moet houden met de geregelde tijden, waarop het een dutje moet doen maar ook, omdat men afhankelijk is van de luimen van het kind en hieraan nog meer conces sies moet doen dan aan de zoo dikwijls !n de pers overdreven grillen van de wereld beroemde buitenlandsche stars. Voor een studio-opname met Baby Beppie had men Levensbeelden in sterke afwisseling uit de jaren 1909 en 1934, voornamelijk spelend in de theaterwereld, revue, show en romantiek: dat alles is vereend ln de film „Evergreen" met in de hoofdrollen Jessie Matthews, Sonnie Hale, Betty Balfour en Barry Mackay, waaruit u hierboven een m oment ziet afgebeeld. Het verleden, maar ook het moderne heden gaat in deze film volop aan u voorby, zoodat het contrast tusschen „voorheen en thans" méér dan ooit tot uiting komt. een schuur gebouwd, waarin het kind door enkele van de andere mede-spelenden ge vonden moet worden. Zooals meestal ge durende de voorbereidingen was het een geweldig lawaai en het kind deed niets als huilen. Eindehjk besloot men, haar een half uurtje te laten slapen en daarna te beginnen met de opnamen. Er werd dus, wat voor vrijwel niemand anders van de artisten ooit gedaan wordt, een vervroegde pauze geannonceerd en toen men hoorde, dat deze was om de baby, die aller harten veroverd had, een dutje te laten doen, slopen alle technische helpers, die gewoon- lyk met hun zware schoenen over de planken klossen, voorzichtig op hun teenen weg en bleef alleen in de groote studiohal „H.M. De Baby" achter, in zalige rust en onbewust van de geweldige ommekeer, die zij in de geregelde gang van zaken ge bracht had. Baby Beppie is één van de voornaamste personen, waarom de handeling in de film „De familie van myn vrouw" draait. De voornaamste andere medespelende in deze Hollandsche film-comedie van Loet C. Barnstyn's Film Productie zyn: Johaa Kaart Jr., Silvain Poons, Mary Smithulzen, Cissy van Bennekom, Gusta Chrispyn, Cruys Voorbergh, Adolph Hamburger, Loesje Bouwmeester, Tilly Perin-Bouw- meester. WIST U AL, ....dat Joseph von Sternberg groote moeite heeft „werkeiyk echte" Spanjaar den te vinden voor de opnamen van zyn nieuwe Dietrichfilm „Caprice Espagnol" en dat hy er tot nu toe in geslaagd is 125 Spanjaarden te engageeren, die aan zyn elschen voldoen, terwyi hy er in het ge heel ten minste 400 noodig heeft? dat de bekende Paramount-regis- seur Norman Taurog als kleine jongen te zamen met Mary Pickford in een tooneel- stuk is opgetreden?.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13