LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 25 Januari 1935 BINNENLAND. §tOp Geef voor dien blaff enden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 65 ct. per flacon! RADIOPROGRAMMA. 3EGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. Aan het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer lover de begrooting van Blnnenl. Zaken) is het volgende ontleend: Zeer vele leden prezen 's ministers be leid. Met name het bU uitstek nationale beginsel van de gemeentelijke zelfstandig heid achtten zü bij hem in veilige handen, ook in dezen tijd. welke het nemen van maatregelen vordert die, bij oppervlakkige beschouwing wellicht op dat beginsel in breuk schijnen maken, in werkelijkheid echter een waarborg voor de handhaving er van inhouden. Enkele andere leden, hoewel erkennende, dat het beleid van den minister zich ken merkt door kloekheid en zaakkennis, waren niettemin van oordeel, dat hij onvoldoende waakt voor het behoud van de plaatselijke autonomie. Eenige leden erkennende,, dat de toe stand in verscheidene gemeenten hoogst ernstig is. zagen in dit feit aanleiding, om op tijdig ingrijpen van Rijkswege aan te dringen. Ook hier achtten zij voorkomen beter en doeltreffender dan af te wachten, of de toestand zich wellicht nog ln gun- stigen zin zal ontwikkelen en pas indien zulks niet geschiedt, maatregelen te ne men Terwijl de minister van meening blijkt, ..dat de zelfstandigheid op het ter rein van het finantieele handelen ook vol gens onze organieke wetgeving alleen on verkort aanwezig is, indien de lagere or ganen in staat zijn hun uitgaven door eigen middelen te dekken" wenschten de leden hier aan het woord, dat nog verder wordt gegaan. Zij waren namelijk van oor deel. dat. zoo noodlg. ook mag en onder bepaalde omstandigheden ook moet wor den Ingegrepen, vóórdat de lagere organen niet meer in staat zijn hun uitgaven door eleen middelen te dekken. Sommige leden drongen aan op recht- streeksch ingrijpen vanwege de Lands- overheid, teneinde het verblijf in de vrije natuur voor ieder mogelijk te maken en paal en perk te stellen aan de immorali teit waaraan men zich in sommige plaat sen van ons land schuldig maakt. Zoodanig ingrijpen achtten zij te noodzakelijker, om dat de locale Inzichten op dit gebied dik wijls niet voldoende onbevangen zijn. Met leedwezen hadden enkele leden ver nomen, dat de minister voornemens is een zoodanige wijziging van de Pensioenwet 1922 te bevorderen, dat de gepensionneer- den ten bate van het Pensioenfonds een bijdrage voor gezinspensioen zullen moeten storten. Zulks zouden zij in hooge mate on billijk achten. Enkele leden bepleitten een herziening van art. 86. eerste lid der Gemeentewet in dien zin, dat wethouders ook zouden kun nen worden benoemd uit niet-leden van den Raad. Zoodanige wijziging achtten zij uitermate wenschelijk, gelet op het sterk gedaalde peil van de plaatselijke vertegen woordigende colleges, die ln de meeste ge vallen hoogstens slechts in staat zijn tot het vervullen eener controleerende taak. Wettelijke maatregelen teneinde een be- perkine in dien zin aan te brengen, acht ten zij dan ook dringend noodzakelijk Vele andere leden waarschuwden tegen de verwezenlijking van het al meermalen geoDperde denkbeeld de wethouders uit niet-ledpn van den Raad te recruteeren Ber>leit werd. in meerdere mate samen voeging van kleine gemeenten te bevor deren dan tot dusver pleegt te geschieden, waarbij men vooral waarschuwde voor overschatting van het ..historisch gewor- dene" als tegenargument. De kracht van dat argument moge ln een enkel geval worden erkend, in het algemeen mag toch wel worden verklaard dat beoerking van het aantal gemeenten hier te lande aanbe veling verdient, ware het slechts omdat de toestand van 's Lands schatkist er toe noemt, ook ln die richting bezuiniging te zoeken. Met name werd de aandacht gevestied on het groot aantal kleine gemeenten in de provinciën Noord-Brabant en Limburg. Onder verwijzing naaT hetgeen in de al- gemeene beschouwingen van deze Kamer wordt vermeld over de cumulatie van in komsten betreurde men. dat. in afwach ting van de on dit stuk in voorbereiding zijnde wettelijke regeling, bij een onlangs gedane burgemeestersbenoeming niette min zoodanige cumulatie was bevorderd. Eénlge leden hadden zich afgevraagd, of de burgemeester van Laren (N.-H.i nog in zijn ambt kan worden gehandhaafd, gelet op de wiize. waarop hij het asylrecht van vreemdelingen had toegepast. Uit de dis cussies, tusschen den minister van Justitie en eer aantal leden der Tweede Kamer over dit onderwerp gevoerd, is wel geble ken, dat de volle verantwoordelijkheid voor deze aangelegenheid bij dien burgemeester rust. die op eigen gezag de toepassing van het met het Duitsche Rtlk gesloten vesti gingsverdrag heeft doorgedreven. Bedoeld ontreden werpt, dus betoogden de laden hier aan het woord, een blaam oo ons land, waar van oudsher tegenover uit den vreemde herwaarts eevluchten groote te gemoetkoming nlacbt te worden betracht. Vele andere leden, hoewel geenszins in elk opzicht het optreden van de Reeeering en van den bureemeester te dezer zake goedkeurende, waren niettemin van mee- nine dat ten onrechte hier werd gewaagd va" een schending van het, asvlrecht. Met den wensch, dat de minister het geven van ontslag aan den burgemeester van Laren zou bevorderen, verklaarden zij niet te kunnen instemmen. o DRUKKER REIZIGERSVERVOER BIJ DE SPOORWEGEN. Door opheffing autobusdiensten. Was eerst het reizigersvervoer op som mige baanvakken achteruitgaande, in den laatsten tijd is door het opheffen van ver schillende autobusdiensten het reizigers verkeer zóó belan?r*ik toegenomen, dat o a. op het baanvak Haarlem—Bloemen- daal, Vel sen en TJmuiden voor ontlasting van sommige drukke treinen dageüiks behalve Zaterdag en Zondag voortreinen zullen loopen. RECLAME- 5249 Het behoeft geen kinkhoest te tijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom xoudi Ge niet juist noq op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dal middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds xoovelen geholpen heeft I Heefi Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of fiepen op het borstje? Abdijsiroop xalUw ind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen sief Ge niet meer de traantjes in de oogen door dal afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. TEGENGAAN VAN LINTBEBOUWING. PARTICULIERE BELANGEN ONDERGE SCHIKT AAN VRIJHEID EN VEILIGHEID VAN HET VERKEER. Verschenen Is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van bepalingen tot het ln 't verkeers belang tegengaan van lintbebouwing langs wegens onder be heer van het rijk of op het rijkswegenplan voorkomende Ontleend is daaraan: De verklaring van tweeërlei strooming. zooals die ln het voorlooplg verslag tot uiting komt, ligt voor de hand. Men heeft hier te doen met pogingen het evenwicht tusschen twee belangen te houden: een publiek belang, het verkeer op de groote Rijkswegen, en een privaat t>elang, de vrije geste van de grondeigenaren; oók het belang van 's rijks schatkist doet overigens zijn gewicht gelden. Het vast stellen van een algemeene en absoluut geldende verhouding tusschen deze belan gen ls niet mogelijk: verschil van Inzicht daaromtrent zal steeds aanwezig zijn. Geleidelijk heeft zich een toestand ont wikkeld. waarbij de eigenaren van gron den langs den weg deze meer en meer gingen beschouwen als ten dienste staande van hun belangen Hierin moest verande ring komen, toen bi) het verschijnen van het motorrijtuig de weg zij 't ln gewlj- zigden en verbeterden vorm aan zijn bestemming, het verkeer te dienen, meër dan te voren bleek te moeten voldoen. Groote bedragen zijn te dien einde aah verbetering van bestaande en aanleg van nieuwe wegen door het Rijk ten koste ge legd en zullen daaraan nog moeten wor den besteed. Om het verkeer over de rijkswegen van dit kostbare werk even redig nut te doen trekken, moet het, in overeenstemming met den elsch van dat verkeer, zich snel en veilig over die wegen kunnen bewegen. Het verkeer stelt uiteraard hooge eischen aan de wegen wat betreft vrijheid en veiligheid. Het zou niet verantwoord zijn, indien tegen evengenoemde hinder nissen geen maatregelen werden genomen Op verschillende plaatsen van het voorloopig verslag wordt over bouwterrein langs rijkswegen buiten de bebouwde kommen gesproken. De opvatting, dat elk perceel aan eiken openbaren weg Ipso jure bouwterrein zou zijn, en. met opof fering van de bruikbaarheid van den weg als zoodanig, tot het uiterste door bebou wing geëxploiteerd zouden mogen worden, is juist hetgeen de indiening van een wetsontwerp ter verhindering daarvan noodzakelijk heeft gemaakt De grond eigenaren zullen moeten begrijpen, dat het verkeersbelang en de veiligheid op den weg voorgaan en dat de naaste omgeving zich eenige beperking ten behoeve van dat belang moet getroosten. Van verder strekkende voorzieningen, die door enkele leden gewenscht blijken te worden, moet het ontwerp zich uit zijn aard onthouden. Niet tegen elke bebou wing keert het ontwerp zich; slechts tegen een bebouwing, die het weg- en verkeers belang kan schaden. Dat iedere eigendomsbeperking door schadevergoeding gecompenseerd zou moeten worden, is nimmer het stelsel van ons recht geweest De beperkingen, die de grondeigenaar zich voor een strook on middellijk langs den weg opgelegd zal zien die hem voor een deel reeds nu drukken en volkomen overeenstemmen met het geen bijv. gemeentelijke verordeningen meer en meer van hem eischen, deze be perkingen zijn in het algemeen allerminst onredelijk. o PROEVEN MET RAKETTEN TE KATWIJK Resultaat nog niet bevredigend. Door de Vereen. Nederl Rakettenbond zijn gistermorgen om 10 uur en om 11 uur twee oefeningen gehouden met het af schieten van raketten op het strand ter hoogte van het Kampeerterrein te Katwijk Deze proeven zijn iets beter geslaagd dan de vorige maal. De raketten gingen goed af en vlogen een einde de lucht in, doch doken naar beneden, blijkbaar hadden zij niet genoeg stabiliteit. Al was er wel voor uitgang te bespeuren, hebben deze proe ven nog niet het gewenschte resultaat be reikt en zullen zij voortgezet worden. Om half 12 werd er door den heer De Bruvn uit IJselmonde een proef genomen met een aluminium-raket. Er werd één raket afgeschoten; toen deze goed en wel de stelling veriaten had. sprong deze en plofte uit elkaar. De proeven werden niet, voorgezet uit oogpunt van gevaar. De pol'tle was op het strand aanwezig om I voor de afzetting te zorgen. RECHTSTOESTAND VAN HOOGER POLITIE-PERSONEEL. Alg. maatregel van bestuur te verwachten. Naar ons wordt medegedeeld aldus het Vad. ls binnenkort een algemeene maatregel van bestuur te verwachten, waarin de rechtspositie van het hooger politiepersoneel, met name de hoofdcom missaris en de commissarissen van politie, teer uitvoerig wordt geregeld. Bedoelde functionarissen worden eener- zljds aangemerkt als .Ambtenaar" ln den zin van het Algemeen Rijksambtenaren reglement zoodat dit reglement dus op hen van toepassing ls terwijl zij ln verschillende andere opzichten onder het gemeentepersoneel worden gerangschikt. Om hieraan een einde te maken, wordt thans de bewuste algemeene maatregel van bestuur uitgevaardigd, die ln afwijking van het Rijksambtenarenreglement af zonderlijke bepalingen ln het leven roept voor het hooger politiepersoneel, terwijl op verschillende punten de gemeente besturen vrij worden gelaten aanvullende regelingen te maken. DE HANDELSBETREKKINGEN MET ROEMENIE. Samenstelling der Nederlandsche delegatie. De Nederlandsche delegatie voor de Ne- óerlandsch-Roemeensche onderhandelin gen ls samengesteld uit de heeren mr. A. van Kleffens. administrateur bij het De partement van Economische Zaken, voor zitter der delegatie; Ch. M. Dozy, consul- generaal der Nederlanden te Boekarest, J. M. van Valkenburg, oud- onder-directeur van het Departement van Gouvernements- bedrijven ln Ned.-Indië, dr. F. L. Rutgers, Ned.-Indisch ambtenaar, tijdelijk werk zaam gesteld bij het Departement van Ko loniën. T. Elink Schuurman, consul der Nederlanden, tijdelijk werkzaam gesteld bij het Departement van Buitenl. Zaken, mr. A. W. C. baron Bentinck, ambtenaar bij het Departement van Financiën, E. Henny, secretaris van het Centraal Insti tuut tot bevordering van het normale handelsverkeer van Nederland met andere landen Secretaris der delegatie Is mr C. van den Berg. ambtenaar aan het Depar tement van Economische Zaken. Aan de delegatie zijn voorts toegevoegd de heeren J. A Sasburg, hoofdcommies aan het Departement van Economische Zaken en H J. W Doorn, ambtenaar aan het Departement van Economische Zaken. De mogelijkheid ls niet uitgesloten, dat de onderhandelingen in het begin van de volgende week een aanvang zullen nemen. o AANDUIDINGEN OP VERPAKTE ARTIKELEN. Mogelijkheid van een nieuw wetsontwerp. Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt: „Zooals bekend heeft oud-minister Ver schuur tijdens zijn bewind een wetsont werp Ingediend, waafbij werd voorgesteld, dat op de verpakkingen van artikelen, gewicht, stukstal of inhoudsmaat moet worden vermeld De Tweede Kamer heeft destijds over dit ontwerp een voorloopig verslag uitgebracht. Naar wij vernemen; zal de Memorie van Antwoord niet verschijnen, zoodat dit wetsontwerp als ingetrokken kan worden beschouwd In de plaats daarvan bestaat de mogelijkheid, dat ln den loop der maand Maart een geheel nieuw wetsontwerp, dat deze materie behandelt, zal worden inge diend." o DE TOLHEFFING OP DE BRUGGEN. Waarom wielrijders en voetgangers vrij? De K.N A.C. zendt ons een circulaire, waarin zij zegt het ten aanzien van de automobilisten onbillijk te achten, dat bij de tolheffing op de groote rivierbruggen wielrijders en voetgangers buiten het ge ding blijven. Volgens de Memorie van Toelichting hebben de becijferingen het resultaat op geleverd, „dat op de bruggen bij een matige tolheffing op motorrijtuigen, personen en rijwielen vrij van tol kunnen zijn". Iets verder heet het, dat daardoor de inningskosten ook minder hoog zullen zijn. Wanneer wij echter aldus de K.N.A.C. voor weinig drukke bruggen een bedrag van f. 10.000 per jaar en voor drukke brug gen van f 18.000, per jaar zien genoemd, dan wil het ons toch voorkomen, dat voor die bedragen toch zeker wel een systeem valt te ontwerpen, dat ook de beide thans buiten schot gelaten groepen in de tol heffing betrekt. Dat is niets anders dan eeö zaak van nuchtere billijkheid en recht vaardigheid tegenover het automobilisme, dat de Regeering door dit nieuwe heffings- voorstel opnieuw te veel als het melkkoetje ziet, dat de goegemeente weer nieuwe diensten kan bewijzen. Wanneer dus, als gevolg van den nood dezer tijden de tolheffing noodzakelijk blijkt, dan dient zij niet slechts 'n enkele groep, maar het geheele verkeer te om vatten dat door dei bruggen gebaat ls. om in de terminologie van de Memorie van Toelichting te blijven. Wielrijders en voetgangers daarvan uit te sluiten, acht de K.N.A.C. een onbillijk heid, waartegen een ernstig woord van protest niet achterwege kan blijven! o HET UITSTROOMENDE WATER VAN HET JULIANAKANAAL. Het uitstroomende water van het Ju- lianakanaal vermindert de laatste weken inderdaad zichtbaar Wat echter verwacht werd, dat bij vermindering van de lek kage het ultstroomen ln een paar dagen zèer aanzienlijk zou verminderen is niet gebeurd. Er stroomt nog een zeer aanzien lijke hoeveelheid water uit het kanaal naar de lager gelegen terreinen aan den Westkant, waar de meeste akkers en wei landen nog blank staan. Intusschen zit de actie tot schadeloos stelling niet stil. Voor de gedupeerden treedt vooral op mr. N, Beckers te Sit- tard, terwijl een centrale commissie het contact met de gedupeerden vergemakke lijkt. DE K XVIII. Wijzigingen ln het reisprogramma. De volgende wijzigingen zijn gebracht in het reisprogramma van de K XVIII: Vertrek Pernambuco gisteren; aankomst Rlo de Janeiro 31 Januari; vertrek Rlo de Janeiro 12 Februari; aankomst Montevideo 18 Februari; vertrek Montevideo 22 Febr.; aankomst Buenos Aires 23 Febr.; vertrek Buenos Aires 2 Maart; aankomst Mar dal Plata 3 Maart; vertrek Mar dal Plata 7 Maart. o NIEUWE UITRUSTING DER MARECHAUSSEE. Met motoren en mitrailleurs. Over de nieuwe uitrusting der Kon. Marechaussee ln Brabant en Zeeland weet het ,J)bl. van NB." nog het volgende mee te deelen: In de le Divisie (Noordbrabant en Zee land behoudens de Noordelijke eilanden) zullen op eenige tactische punten motoren met zijspan (Harley Davlnson) gestatlon- neerd worden n.L te Terneuzen Vllsslngen Steenbergen, Gllze-Reljen. Eindhoven en Olrschot. Met deze motorrijwielen ls men zeer In genomen. Men had ze al veel eerder die nen te hebben Het verleent een veel snellere bewegingsmogelijkheid hetgeen in den tegenwoordlgen tijd bij het opsporen van strafbare feiten, het achterhalen van delinquenten enz. noodzakelijk ls. Wat de voorziening van het Wapen met lichte mitrailleurs betreft: dit is een preventieve maatregel. Men hoopt ze nooit behoeven te gebruiken, doch men heeft door de feiten geleerd, dat het noodlg ls, dat de Kon. Marechaussée over voldoende bewapening beschikt, om bij gebeurlijk heden op alles berekend te zijn. De mitrail leurs zijn van het draagbare type M. 20. Aan de le Divisie worden 20 mitrailleurs toegevoegd, die op de vier dlstricts-hoofd- plaatsen: Den Bosch. Eindhoven. Breda en Vllsslngen worden gestatlonneerd. o MEER NACHTTREINEN. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Naar wij vernemen zal bij de a s. Zomer dienst der Ned. Spoorwegen het aantal nachttreinen uitgebreid worden. o STILLE OMGANG. De beide nachtelijke Stille Omgangen worden dit jaar gehouden op 10 en 17 Maart as. o DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" ls gisteren te Schiphol aangekomen. o OVEREENKOMST TUSSCHEN FOKKER EN AIRSPEED LTD. Het Hbld. meldt: In de gisteren gehouden algemeene vergadering ?an Airspeed Ltd. legde de president-commissaris, Lord Grimthorp, uitvoerige verklaringen af inzake de over eenkomst met Anthony Fokker. In September 1934 werden met. Fokker vrijblijvende onderhandelingen gevoerd. Fokker bezit, zooals bekend licentie voor het bouwen van de Douglas C. 2 vliegtui gen voor Europa en de Britsclre Eilanden. Het doel van de onderhandelingen die de I Airspeed met Fokker heeft aangeknoopt was aanvankelijk de licentie te verkrijgen voor den bouw van de Douglas machines. Bij de onderhandelingen werd het dui delijk, dat Fokker trachtte ln nauwere relatie te treden met het Britsche vlleg- wezen, waarbij hij er vooral naar streefde zich in verbinding te stellen met die groepen, die over groote exportbelangen beschikten. Dit ls met de Airspeed Ltd. het geval. Fokkers voorstellen kwamen in het kort op het volgende neer: In samenwerking met Britsche organisaties wilde hij de licenties voor al zijn bestaande vliegtuig typen, ook de licentie voor de Douglas- machine, afstaan, terwijl hij tevens zijn eigen diensten ln dienst van de samenwer king met Engeland wilde stellen. Dit voor stel is door de commissarissen van de Air speed Ltd., met veel belangstelling ont vangen en door hen nauwkeurig over wogen. De overeenkomst, waarbij de licenties voor het bouwen van vliegtuigen verkre gen worden, heeft betrekking op zestien verschillende types van vliegtuigen, waar onder de Douglas-machine en wel model len voor de burgerlijke en militaire lucht vaart. Ook de laatste types van Fokker, nl. de F. 22 en de F. 36 vallen onder de overeenkomst Deze laatste twee types zijn groote vler-motorlge vliegtuigen, die over een zeer groote snelheid beschikken. Hun capaciteit is geschikt voor de langste en zwaarste tochten ln het Britsche Rijk Bovendien heeft de overeenkomst nog betrekking op eenige militaire vliegtuigen, die, zoo zij al niet beter zijn dan de vlieg tuigen, die op het oogenbllk bij de Royal Air Force in bedrijf zijn, toch minstens even goed zijn als deze. De Airspeed Ltd. zal natuurlijk niet alle Fokker-modellen vervaardigen Zij zal de meest geschikte er van uitkiezen om ln Engeland te laten fabriceeren en bovendien zal zij voort gaan met den bouw van haar eigen mo dellen. Het is waarschijnlijk, dat de Airspeed Ltd. een of twee gewijzigde types van de machtnes waarvoor zij licentie heeft ver kregen. zal bouwen en met de hulp van Fokker nieuwe modellen zal trachten te ontwerpen. Ter doorvoering van deze samenwer king met Fokker zal men het kapitaal ver- hoogen. Deze kapltaalsverhooglng werd gisteren op de algemeene vergadering met algemeene stemmen aangenomen. o EEN ZOETE-MOSTFABRIEK TE MAASTRICHT. Naar wij vernemen zullen op Initiatief van het economisch technologisch insti tuut ln Limburg stappen ondernomen wor den voor de oprichting van een zoete- mostfabrlek waarin een groot deel van het Limburgsche fruit verwerkt zal worden tot een natuurlijk vruchtensap. De tech niek schept de mogelijkheid het totale ge wicht van het fruit voor 80% om te zetten in een vloeibaar fruit. RECLAME- 6261 Supra 25 cl.1 Blauw Band 20 ct. Groen Band IS ct. per ont VOOR ZATERDAG 26 JANUARI 1935. Hilversum, 1875 M. VARA-ultzendlng 8.00: Gr.pl. 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Voor Arb. 1. d. Contlnubedr.: De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, E Walls en zijn orkest, VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen. H. Wlggelaar (viool) en J. Jong (plano) 12.00: Schalmei o.l.v. P. Renee 12.15: Gr.pl. 12.30: Strijkorkest o.l.v. E. Walls 1.00: Planorecital D. Wins 1.15 1.45: XX-ensemble o.l.v. C. Steyn 2.00 K. de Boer: De pioniers van Rochdale 2.15: Orgelspel C. Steyn 2.40: Econo mische lezing 3.00: VARA-Klnderkoor „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher 3.30: „Orvltropla" o.l.v. J. v. d. Horst 4.00: Dr. W. Banning: De toekomst van de Europeesche gedachte" 4.20: Zender wisseling 4 30: De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn 5 00: De Flierefluiters o.l.v. E. Walls 5 30: N. de Klijn (viool), en R. Schoute (Dlano) 5.40: Literaire voor dracht A. M. de Jong 6 00: Uit de Roode Jeugdbeweging 6 30: Gr.pl. 8.45: Zeeuwsche uitzending 7.45: „De jon gens op de schuiten", spel o.l.v. W. v. Cap- pellen Hierna: Lezing door J. Ratté 8.00: S.O.S.-berichten 8.03: Gr.pl. 8.30: „De geboorte van de wals", spel met muziek m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. en VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 10.00: Vaz Dlas en VARA-varla 10.15P. Collin en Tine Labree ln hun re pertoire 10.40: Orgelspel J. Jong 11.00—12.00: Gr.pl. Huizen. 301 M. KRO-programma 8.00 9.15 en 10.00: Gr.pl. 11.3012.00: Godsd. halfuur 12.15: Orkestconcert en Gr.pl. 2.00: Voor de jeugd. Gr.pl. 3.004.00: Kinderuur 4.15: Orkestcon cert en Gr.pl. 5.30: Lezing 5.45: Schlagermuzlek 6 20: Causerie. Schla- germuziek 7.15: Lezing 7.35: Gr.pl. - 8.00: Vaz Dlas. Gr.pl. 8.35: Voordracht 9.05: Orkestconcert m.m.v. solist en Gr.pl. 11.00—12.00: Gr.pl. Droltwich. 1500 M. 10.35—10.50: Mor genwijding 11.20Gr.pl. 12.05: BBC- Northern Orkest o.l.v. Morrison, m.m.v. C. Murkln (plano) 1.20: Commodore Grand- orkest o.l.v. H. Davidson 2.20: Belfaster Omroeporkest o.l.v. E. G. Brown, m.m.v. K. Daunt (mezzo-sopraan) 3.20: Orgelspel D. Thorne 3.50: Varlo-trlo 4.35: Ma- rlus Winter en zijn Band, m.m.v. B. Law rence (zang) 4.55: Gevar. programma BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall 6.20: Berichten 6.50: Sportpraatje 7.05: Welsch intermezzo 7,20: Interview 7.50: Radio-Militair Orkest o.l.v. B. W. O.Donnell, m.m.v. H. Idle (viool) 8.50: Variété-programma 9.50: Berichten 10.20 „Gordon at Khartoum", hoorspel 11.5012.20: Ambrose en zijn Band. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 3.20: Gr.pl. 12.20: Populair concert o.l.v. An- dré 8.20: Duetten. Gevar. concert 10.50: Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20: Con cert uit rest. „Wlvex" 2.504.50: Om roeporkest m.m.v. solisten o.l.v. E. Reesen 7.5011.50: Gevar. programma voor de Jeugd. Keulen, 456 M. 5.20: Gr.pl. 6.35: Orkestconcert 12.35: Omroepkwintet, orgel en viool 1.35: Gr.pl. 3.20: Vroo- lijk programma m.m.v. Omroeporkest, Om roepkleinorkest en solisten 5.40: Gr.pl. 6.20: Omroeporkest o.l.v. Kühn, en so listen 7.30: Carnavalprogramma - 9.55 —12.20: Dansmuziek. Rome, 421 M. 8.20: „Don Carlos", opera van Verdi. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gr.pl. 12.50: Omroeporkest o.l.v. Gason 1.502.20: Gr.pl. 6.35: Symphonle- concert 7.35: Gr.pl. 8.20: Cabaret- programma 9.20: Omroeporkest o.l.v. Gason 10.30: Duitsche muziek 11.00: 12.20: Dansmuziek 484 M.: 12.20; Gr.pl. 12.30: Salonorkest o.l.v. Walpot 1,50—2.20: Gr.pl. 5.20: Symphonlecon- eert 6.20: Zang 6.50: Pianorecital 8.20: Koorconcert 9.05: Hoorspel 9.40 Salonorkest o.l.v. Walpot 10.3012.20; Dansmuziek. Dculschlandsender, 1571 M. 7.30: „Dei Opernball". operette van Heuberger 9 2(J: Berichten 9.50: Wintersportrepor tage 10.05: Weerbericht 10.20—11.50: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 26 Januari. lste programma; Hilversum van 824 u. 2e programma: Huizen van 824 uur- Se programma: 8.0011.20: Een der Duitsche zenders 11.2012.20: Kalund borg 12.20—14.20: Keulen 14 50- 15.20: Kalundborg 15.20—17.20: Keulen 17.2019.35: Brussel Fr. 19.35—20 20: Stuttgart 20.20—23.20: Rome 23.20- afl.: Weenen. 4e programma; 8 058.50: Parijs Radio 10.3511.05: Droltwich 11.05—13.20: Londen Reg 13.2018.00: Droltwich 18.00—19.10: Keulen 19.10—19.35: Lon den Reg. 19.35—20.35: Weenen 20.35 —21.50: Droltwich 21.50—afl.: Lon den Reg. De uitzending der R. O. V. geldt niet voor het locale Leldsche nrogramma; 'n de plaats hiervan omvat programma 5 der R. O. V. den geheelen dag Daventrl Wijzigingen voorbehouden. De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft in zijn gistermiddag gehouden ver gadering als opvolger van dr. E. Wiersum, tot gemeente-archivaris benoemd mr. H. C. Hazewinkel, adjunct-archivaris aan deze instelling. De heer Hazewinkel is 5 April 1896 in Den Haag geboren. 2-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10